Portugezen blijven vechten in Afrika Nixon herwon vertrouwen niet door openhartigheid Kissinger lijkt nog niets opgeschoten Frankrijk Sowj et-Unie zet door met supervliegtuig 11) Ierse politie vindt gestolen schilderijen BSBSBS3B 0 Junta: guerrilleros moeten eerst politiee oplossing aanvaarden Nixon vermindert luitenant Calleys straf niet verder Bloedige rellen in New Dehli Irak beschiet weer Turks dorp het weer Onaangenaam koud TROL W/KWARTET MAANDAG 6 MEI 1974 Bi:iTE\LAiA.D/WEER T5/K8 LISSABON, LOEANDA (AP, Reuter, UPI) De militaire junta in Portugal zal de oorlog in de Afrikaanse koloniën voortzetten totdat een politieke op lossing kan worden gevonden om de strijd te beëindigen. MOSKOU (Reuter) In de Strajet- Unie wordt hard gewerkt aan een verbeterde versie van het supersoni sche vliegtuig Toepolew-144. Russi sche journalisten mochten vorige week een proefvlucht van de lucht reus meemaken. Het was voor het eerst sinds juni vorig jaar, toen bij Parijs een Toepolew-144 verongeluk te, dat het stilzwijgen over dit Rus sische supersonische toestel werd verbroken. De journalisten kregen te horen dat er bijna dagelijks proefvluchten worden gemaakt met verschillende toestellen van het ver beterde type TU-144. De ontwerper vertelde dat in verge lijking met het prototype, dat een Jaar geleden bij Parijs verongelukte, de stabiliteit en de onderbouw zijn verbeterd. Hij wilde niet zeggen wanneer het supertoestcl de Rus sische tegenhanger van de Brits- Franse Concorde door de lucht vaartmaatschappij Aeroflot in ge bruik zal worden genomen. De proefvlucht met de pers kreeg veel aandacht. Daaruit leidden westerse journalisten in Moskou af, dat er goede vorderingen worden gemaakt met het proefpjogramma. Het partij blad Prawda berichtte, dat de nieu we TU-144 al in serie-produktie is genomen. Volgens Prawda had het toestel tij dens de persvlucht een hoogte van 17.000 meter bereikt en een shelheid van 2000 kilometer per uur. De su- per-Toepolew kan 140 passagiers ver roeren en weegt 180 ton. Testpiloot Eduard Jeljan (48 Jaar) zei desgevraagd over het ongeval bij Parijs: 'Dat was een fatale samen loop van omstandigheden. Ik heb dit werk daarna zonder aarzeling op mij genomen'. Het ongeval in Frankrijk kostte het leven aan de bemanning van zes man en nog eens vijftien Franse burgers. De wil om een supersonisch toestel te hebben is in de Sowjet-Unie ken nelijk groter dan in het westen. De Verenigde Staten zijn al definitief gestopt met de ontwikkeling van hun supervliegtuig, de SST. Of de Brits-Franse Concorde ooit een rol zal spelen in de burgerluchtvaart lijkt steeds onwaarschijnlijker nu de Britse regering weinig zin meer heeft in dit geldverslindende pro ject. Ook in Franse regeringskrin gen voelt men er steeds minder voor om de Concorde, koste wat het kost, door te zetten. De woordvoerder van de junta, ma joor José Osorio, heeft zatej-dag ver klaard dat de militaire leiding niet van gedachten is veranderd wat betreft de fundamentele ideëen over de oorlogen in de overzeese gebiedsdelen. Maar zij wenst een nationaal debat, dat Uit mondt in de ontwikkeling van een be leid jegens de overzeese gebiedsdelen die tot vrede leidt, aldus Osorio. Een verklaring van gelijksoortige strekking is afgelegd door generaal Costa Gomez, na juntaleider de Spino- la de tweede man in Portugal. Gomez heeft zaterdag bij verrassing een be zoek aan Angola gebracht, waar hij zei dat de verzetsbewegingen bestre den zullen worden zolang deze weige ren een politieke cplossing te aan vaarden. Eenszijdige uitroeping van de onafhankelijkheid is onaanvaard baar, aldus Gomez.'Geen enkele pro vincie, groep of ras zal worden toege staan een oplossing voor onze politie ke problemen op te leggen als deze niet op democratische wijze is ge toetst'. De bestrijding van de guerille- ros blijft doorgaan totdat zij aanbie den de wapens neer te leggen en zij zich presenteren als een wettige poli tieke partij. 'Als de guerrilleros er mee akkoord gaan in de openbaarheid te komen dan zullen zij met blijd schap in de politieke arena worden verwelkomd', aldus Generaal Gomez. In Lourenco Marques, de hoofdstad van Mozambique, hebben gisteren tienduizend mensen, overwegend blan ken, betoogd tegen eventuele onafhan kelijkheid. van deze Oostafrikaanse Portugese kolonie. De organisatoren verenigd in 'FICO', het onafhankelij ke front voor westerse solidariteit zei den een partij te willen vormen om onafhankelijkheid te bestrijden. 'De meesten van ons zijn hier geboren. Onze kinderen groeien hier op en wij hebben in Mozambique wortel gescho ten', zei één van de sprekers die op merkte dat onafhankelijkheid het ge dwongen vertrek van tallozen uit de kolonie zou betekenen. Waarschuwing Sau jet-minister Gromiko in Syrië DAMASCUS, TEL AVIV (UPI, Reuter) Terwijl de gevechten Clinhal tussen Israël en Syrië op de hoogvlakte van Golan vrijwel onvermin derd voortduurden, ging de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, door met zijn hink-stap-sprong door het Midden-Oosten- Daarbij wordt hij nu van zeer nabij gadegeslagen door zijn ambtgenoot uit de Sowjet-Unie, Andrej Gromiko, die zon dag in de Syrische hoofdstad Damascus aankwam In Lissabon heeft de woordvoerder van de junta scherp gewaarschuwd dat 'mini-revoluties', onwettige be- drijfsovernemingen en stc rende acties van extreem linkse groepen in Portu gal zelf niet zullen worden geduld. De woordvoerder zei dit naar aanleiding van incidenten die zich zaterdagoch tend in de hoofdstad hadden voorge daan bij het vertrek van een militaire eenheid naar Afrika. Op het vliegveld waren, aldus de woordvoerder. 12 mi litairen met geweld ontvoerd. 'Wij hebben voorzorgen getroffen opdat dergelijke voorvallen zich niet meer kunnen voordoen. De woordvoerder liet er geen twijfel over bestaan dat de junta zal optreden tegen 'alle han-, delingen die vallen buiten de sfeer van vriendschappelijke samenwerking. Op het vliegveld van Lissabon zijn door militairen schoten in de lucht afgevuurd tijdens een massale beto ging van leden van de maoistische be weging MRPP. die zich hadden verza meld om tegen het vertrek van mili tairen naar de Afrikaanse koleniën te demonstreren. Tijdens deze betoging waren de twaalf militairen meegeno men. van wie er twee later wisten te ontsnappen. V :r l Het is niet uilgesloten dat beide mi nisters elkaar deze week in Damascus zullen ontmoeten. Gromiko zal er drie dagen blijven en Kissinger hoopt daar dinsdag weer te arriveren met nieuwe Israëlische voorstellen voor een troe penscheiding bij Golan op zak. De Is raëlische regering heeft daarover zon dag uren lang vergaderd nadat Kissin ger verslag had uitgebracht van zijn eerste bezoek aan Syrië bij deze ronde door het Midden-Oosten. Functionarissen uit het reisgezelschap van de Amerikaanse minister vertel den, dat er al enige vorderingen zijn gemaakt bij de onderhandelingen over de troepenscheiding aan het Golan- front, die Kissinger tot stand wil brengen. Maar daarvan is verder nog niets gebleken. Er werd zaterdag en zondag weer langdurig en hevig geschoten rondom de berg Hermon. Volgens een Ameri kaanse functionaris heeft de Syrische president Assad minister Kissinger beloofd, dat de gevechtsactiviteiten zouden verminderen tijdens zijn ver blijf in het Midden-Oosten. Maar het Israëlische opperbevel meldde, dat er niets was veranderd in de toestand langs het Golan-front, waar nu al 55 dagen achtereen is gevochten. Het Syrische opperbevel gaf het gebruike lijke communiqué uit, waarin zware verliezen aan Israëlische kant werden gemeld. Het grote struikelblok bij de onder handelingen over troepenscheiding is de vraag tot welke lijn Israël zich zal terug trekken. Syrië kreeg voor zijn harde standpunt in deze kwestie zon dag onomwonden steun van minister Gromiko. Bij zijn aankomst in Damas cus herhaalde hij. dat volgens de Sowjet-Unie Israël alle bezette gebie den moet verlaten. WASHINGTON President Nixon heeft de straf voor luitenant William Calley wegens het bloedbad in het Zuidvietnamese dorp My Lai niet ver der verlaagd. Dit is in ambtelijke kringen in Washington vernomen. Drie jaar geleden werd Calley voor het gebeurde in maart 1968 tot leven slang veroordeeld. Later werd de straf verminderd tot 20 jaar. Vorige maand halveerde de minister voor het leger, Howard Callaway, deze straf. Presi dent Nixon die eerder had gezegd dat hij persoonlijk het laatste woord zou hebben, had destraf nog verdef kun nen verlagen, maar dat blijkt hij nie( te hebben gedaan. Calley bevindt zich op het ogenblik tegen betaling van een borgsom op vrije voeten, in afwachting van een proces voor een burgerlijke rechter waarin zijn verdedigers willen probe ren zijn schuldigverklaring voor een krijgsraad ongedaan te maken. Als dit niet lukt keert hij terug onder huisar rest. Over zes maanden komt hij dan in aanmerking voor voorwaardelijke tnvrijhedstelling. NEW DELHI (Reuter) In de Indi ase hoofdstad New Delhi zijn zondag tenminste tien mensen omgekomen bij gevechten tussen moslims en hin does. De rellen ontstonden volgens de politie naar aanleiding van een ruzie- tussen twee mensen bij een markt kraam. Bij de gevechten werd gebruik gemaakt van vuurwapens en bommen. De politie zette meer dan duizend man in om de orde te herstellen. Het aantal gewonden wordt geschat op meer dan 150. Tientallen winkels zijn geplunderd. Gromiko en Kissinger hebben begin vorige week in Gcnève de problemen in het Midden-Oosten nog besproken. Of Kissinger wist van Gromiko's voor nemen naar Damascus te gaan is niet bekend. Zijn gezelschap reageerde nogal terughoudend op het nieuws over de reis van de Sowjet-minister. Vast staat, dat de Sowjet-Unie weinig gelukkig is met de hoofdrol, die de VS momenteel spelen in het Midden- Oosten en graag iets van het initiatief zou willen overnemen. Een Ameri kaanse functionaris wees er op. dat hulp van de Sowjet-Unie erg nuttig kan zijn als de (indirecte) onderhan delingen tussen Israël 'en Syrië niet vlotten. Jordanië Kissinger, die zaterdag van Damascus eerst naar de Egyptische stad Alexan- drië vlobg om president Sadat op de hoogte te brengen, heeft zaterdag en zondag gesproken met leden van de Israëlische regering. Hij arriveerde za terdag in Tel Aviv. Zondagmiddag ging hij voor een kort bezoek naar Jordanië, waar hij afgelopen nacht lo geerde bij koning Hoessein. Als Israël en Syrië een akkoord bereiken, is Jor danië het volgende land. waarmee Is raël een regeling moet treffen. Van daag komt Kissinger terug in Tel Aviv. De Portugese communistische partij, die sinds de machtsovername weer on belemmerd kan optreden, heeft zich gisteren onomwonden achter de mili taire leiders geschaard en verklaard dat nauwe samenwerking met de jun ta noodzakelijk is. De partij, liet bij monde van haar leider Alvaro Cun- hal, die na een ballingschap van 13 Jaar in zijn land is teruggekeerd, we ten dat 'avonturistische' groeperingen, zoals de extreem-linkse maoistische beweging die het vertrek van troepen naar de koloniën hinderde, zullen worden bestreden. De communistische partij heeft gisteren gepleit voor het opnemen van communisten in de voorlopige regering, die thans door generaal de Spinola wordt voorbereid. Bezorgd geworden over de vooraan staande "rol die communisten en socia listen in Portugal sinds de staatsgreep zijn gaan spelen hebben de liberalen inmiddels de vorming bekendgemaakt van een 'centrum-linkse' partij. De leider van de nieuwe groepering is dr G. P. Miller Gguerra, lid van het par lement onder de afgezette premier Marcello Caetano. Gguerra heeft des tijds het parlement verlaten uit pro test tegen het autoritaire bewind van de regering Caetano. Een andere lei der is Francesco Balsemao. hoofdre dacteur van het populaire weekblad Expresso. President Nixon neemt samen met zijn vrouw de o vatie in ontvangst nadat hij een bijeenkomst van de Republikeinse partij in Phoenix CArizonahad toegesproken. De man op de voorgrond is senator Barry Goldwater. Vervolg van pagina 1 gramma leiden mij ertoe mijn krach tige oppositie tegen deze kandidatuur; te bevestigen', aldus Chaban. De nederlaag van Chaban-Delmas wordt in Frankrijk tevens beschouwd als het mogelijke einde van het gaul-, listische tijdperk. Chaban had zijn programma krachtig afgestemd op de beginselen die eerder door generaal Charles de Gaulle warden geformu leerd en daarvan ook onder Pompidou slechts in geringe mate is afgeweken. Gaullisten vreesden en vrezen nog dat Giscard een aanzienlijk deel van d< gaullistische bagage geleidelijk over! boord zal zetten, met name in de bui tenlandse politiek en zich op binnen lands politiek terrein conservatiever zal opstellen dan de Gaulle, Pompidou en Chaban-Delmas. Giscard heeft zich, tot woede van de gaullistische UDR, voortdurend, maar gedoseerd, tegen de Gaulle afgezet. In 1969 stemde Giscard tegen het refe rendum dat de Gaulle had uitgeschre ven, wat sterk tot diens vertrek heeft bijgedragen en wat vele gaullisten de huidige minister van financiën nooit hebben kunnen vergeven. Aangenomen wordt echter dat de vrees voor een overwinning van Mitterrand de gaullis- 0 ten bijeen zal drijven achter Giscard. pof Als Giscard president zou worden, zou dit echter gaan betekenen dat er gron dige politieke verschuivingen optre den. zoals de vorming van een politie ke organisatie achter Giscard, die de ontbinding van de gaullistische UDR zou kunnen inhouden. PT inr rda Bcie WASHINGTON (UPI, Reuter) President Nixon heeft met.de publikatie van zijn gesprekken met zijn staf over de Watergate-zaak het vertrouwen.van het Amerikaanse volk niet heróverd Persvrijheid Arabische top Eind deze maand zal er een kleine Arabische topconferentie worden ge houden in Cairo, zo meldde het Liba nese dagblad An-Nahar. De deelne mende landen zouden zijn: Egypte, Algerije. Syrië en Saoedi-Arabië. De militaire Junta heeft zaterdag een commissie van drie jonge officieren belast met het toezicht op pers. radio, tv en film. De commissie, aldus de junta, is ingesteld ter 'beveiliging van militaire geheimen en wegens de noodzaak te vermijden dat de publie ke opinie in verwarring wordt ge bracht door ideologische agressie van de meest reactionaire kringen'. De commissie zal aanblijven tot een voor lopige regering nieuwe regels heeft vastgesteld voor de publiciteitsmedia. Na de coup heeft de junta de censuur afgeschat en volledige persvrijheid in gevoerd. Uit reacties van verschillende com mentatoren in de pers van het afgelo pen weekeinde blijkt, dat veel mensen zich gestoten hebben aan de manier, waarop de president en zijn naaste medewerkers de inbraak in het Wa- tergategebouw en gevolgen daarvan bespreken. Eén van Nixons trouwste supporters totnutoe. de krantenmag naat William Randolph Hearst noemt de vorige week gepubliceerde tekst een 'vernietigend document'. De ge sprekken in het Witte Huis over Wa tergate lijken, 'zelfs in de gecensu- •reerde versie' op de gesprekken van een bende gangsters, die bespreken wat ze moeten doèn nu ze zich in de nesten hebben' gewerkt, aldus-Hearst in zijn zondagse artikel. Impeachment (de procedure tot afzetting van de president) lijkt deze conservatief on vermijdelijk. 'Het valt mij moeilijk dit te schrijven', zo bekent Hearst. De New York Times publiceerde de resultaten van een onderzoek naar het effect van de gepubliceerde tekst op de publieke opinie. Van de onder vraagden dacht 41 procent ongunsti ger over de president na de publika tie van de Watergate-gesprekken, en slechts zeventien procent gunstiger. In een hoofdartikel haalt de New York Times fel uit: 'De toon van deze gesprekken is niet die van de eerste magistraat van een grote en vrije re publiek met zijn adviseurs, maar die van een advocaat van kwade zaken'. Nadenkende burgers kunnen bij het lezen van de door Nixon uitgegeven tekst alleen maar een diep gevoel van walging en schaamte krijgen, zo schrijft de New York Times, die al ja renlang op voet van oorlog met de re- gering-Nixon leeft. Maar ook de bekende conservatieve publicist William Buckley is ge schrokken van wat er in het Witte Huis allemaal is besproken. Hij vraagt zich af hoe lang het hele land in op schudding zal blijven, alleen maar omdat één man in het Witte Huis wil blijven zitten. Nixon en zijn staf gingen zelf onver droten door met hun pogingen zich van elke Watergate-blaam te zuiveren. De president sprak zelf in Phcenix (Arizona) voor ruim 13.000 partijge noten, die geestdriftig juichten toen Nixon uitriep dat het nu tijd was om 'Watergate achter ons te laten'. Het Witte Huis gaf een verklaring van 32 pagina's uit, waarin de vorige week gepubliceerde tekst van Nixons ge sprekken werden vergeleken met de verklaringen van zijn vroegere mede werker John Dean. Deze Dean heeft tot nu toe als enige beweerd, dat de president al in een vroeg stadium op de hoogte was van de Watergate-zaak. Het Witte Huis is er duidelijk op uit de verklaringen van Dean te ontzenu wen. In de nu uitgegeven verklaring van het Witte Huis heet het, dat Deans beweringen op zeker zestien ver schillende punten niet kloppen met de geluidsbandjes. Ronald Ziegler. de persman van het Witte Huis, zei dat de pers en de tele visie verzuimd hebben om deze tegen stellingen te publiceren. De meeste persanalyses komen echter tot de con clusie dat uit het nu beschikbare ma teriaal zeker niet kan worden afge leid, dat kroongetuige Dean heeft ge logen. Dean zelf kan zich niet verde digen, omdat hij een spreekverbod heeft Hij moet nog getuigen in ver schillende processen tegen andere oud-medewerkers van Nixon. ANKARA (Reuter) Iraakse strijd krachten hebben voor de tweede maal in een week tijd twee Turkse grens dorpen beschoten bij hun strijd tegen opstandige Koerden. Ditmaal vielen er geen slachtoffers, doordat na de eerste beschieting vori ge week maandag, de plaatsen waren ontruimd. Er kwamen toen in het dorp Kapilii drie mensen door Iraakse granaten om het leven. Nog geen dag nadat een Iraakse generaal ter plaatse zijn verontschuldigingen was komen aanbieden vlogen de granaten weer over de grens. rli; IUS1 gli DUBLIN AP, Reuter, UPI) De Ierse politie beeft zaterdag alle fchn 19 schilderijen teruggevonden, die een week geleden, bij de groot ste kunstroof ter wereld' waren gestolen uit bet huis van de mil jonair sir Alfred Beit in Blessingtou in de Ierse Republiek. Van onze weerkundige medewerker Hel is zondag erg koud gebleven. De temperatuur is onder meer in het Groningse Ten Post kwam op geen en kel tijdstip' van de dag hoger dan 7.5 graad Celsius. De laatste keer dat een maximumtemperatuur in mei zo laag uitviel, was in 1957 ook op de vijfde mei). Om vier uur gistermiddag meld den veel andere stations in Nederland eveneens zeven tot acht graden Celsi us, Vlissingen 10 graden, in een krachtige noordoostelijke stroming van steeds droger wordende koude Scandinainsche lucht. En dat terwijl zaterdagmiddag nog 17 d 18 graden Celsius was gemeten bij zonneschijn. De luchtdrukverdeling die deze situa tie tot stand heeft gebracht, wordt ge kenmerkt door een krachtig hogedruk- gebied van meer dan 1040 millibar bo ven Groenland met een uitloper tot zuid-Scandinavi'è en een lagedrukge bied i:an minder dan 1000 millibar bo ven Tsjechoslowakije. Deze ontwikke ling schijnt erop te wijzen, dat de na tuur in onze omgeving de 'droge draad' van maart en april weer heeft opgevat. Dit betekent vermoedelijk dat algemene regenval ook deze week of in elk geval het grootste deel van de iveek zal uitblijven, een plaatselij ke bui niet te na gesproken. Over zuid-Noorwegen en Denemarken na derde gistermiddag drogere lucht met een dauwpuntsdepressie van 15 16 graden, die ook ons land zal bereiken en de zon binnenkort weer alle eer zal gunnen. Maar warmer dan 11 13 graden wordt het rooreerst niet. De ■uit Scandinavië aangevoerde lucht blijft namelijk koud en daar, evenals in noordwest-Rusland vallen zelfs sneeuwbuien. In midden-Europa, zuid- Frankrijk en Tsjechoslowakije viel plaatselijk flink wat regen en kwam uok onweer voor teru'ijl alleen in zuid-Span je, zuid-Griekenland en Tur kije de zon scheen. In het superdroge voorjaar van 1893 kreeg de grote, in maart begonnen droogte, ook na een eerste wat natte aanloop van mei een Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 u. maximum-temperaturen van gisteren en neerslag van 07.0019.00 uur. vervolg. Op 5 mei 1893 werd in Op- heusden de snijbonen gepoot en bloei den de rabarber en wikke in Wehl Op 6 mei werden in Opheusden de suikerbieten gezaaid. Op de Britse ei landen is het in april 1974 ook erg droog geweest. Stornoway (1 millime ter), Lerwick (2) en Manchester (4) boekten nieuwe droogterecords. Nog een paar andere cijfers: Birmingham 8 millimeter, Bournemouth 10, Kew in Londen 10. Cardiff 11, Belfast en Edinburg 19 millimeter, Plymouth '22 millimeter maar het vliegveld Gatwick bij Londen 27 millimeter, en Aber deen 44 millimeter regen. Droogte in West-Europa, veel regen elderskijk maar eens naar de aprilneerslag van Gibraltar (136 millimetertegen 62 normaal opklaringen j l*iqS i 1 ..J Amsterdam geheel bew. 10 0 De Bilt geheel bew. 9 0 Deelen geheel bew. 8 0 Eelde geheel bew. 9 0 Eindhoven geheel bew. 8 0 Den Helder geheel bew. 10 0 Luchth. Rtd geheel bew. 9 0 Twente regen 7 2 Vlissingen regenbuit 11 Ö.l Zd. Limburg motregen 9 0.1 Aberdeen zwaar bew. 9 0.2 Athene zwaar bew. 24 0 Barcelona licht bew. 19 0 Berlijn motregen 8 0.5 Bordeaux zwaar bew. 15 12 Brussel geheel bew. 11 0 Frankfort regen 10 1 Genève zwaar bew. 14 0.2 Helsinki onbewolkt 7 0 Innsbrlick regenbui 12 0.2 Kopenhagen geheel bew. 9 0 Lissabon geheel bew. 17 0 Locarno half bew. 13 0.1 Londen regenbui 13 0.1 Luxemburg zwaar bew. 14 0 Madrid regenbui 15 0.3 Malaga onbewolkt 24 0 Mallorca onbewolkt 19 0 Mtlnchen regen 8 20 Nice h^lf bew. 16 0 Oslo onbewolkt 11 0 Parijs geheel bew. 17 0 Rome zwaar bew. 17 0 Stockholm licht bew. 9 0 Wenen zwaar bew. 14 0 Zürich regen 10 4 Casa Blanca •zwaar bew. 10 4 Las Palmas zwaar bew. 21 0 Tunis half bew. 22 0 HOOG WATER 7 mol Vlissingen: 2.14— De schilderijen, waaronder meester werken van Rubens, Frans Hals. Ver meer en Jan Steen, zijn gevonden in een dorp bij Cork. De waarde van de gestolen doeken was op ruim 50 mil joen gulden geschat. Zij zijn onbe schadigd gebleven. De politie heeft in net huis, waar de schilderijen zijn teruggevonden een 33-janiige vrouw aangetroffen, die is gearresteerd. Het is dr. Rose Bridget Dugdale, de dochter van een Engelse grootgrondbezitter, die in Oxford wijsbegeerte heeft gestudeerd en hoogleraar aan de Londsense universi teit is geweest. Zij was vorig jaar voorwaardelijk veroordeeld wegens in braak in het huis van haar vader, een miljonair, die in Oost-Devon woont. Ook daar waren voor een half miljoen gulden kunstvoorwerpen gestolen. Na haar veroordeling had zij gezegd dat zij haar strijd voor ae burgerrechten in Ulster zou voortzetten, waarop zij verdween. De politie vermoedde dat zij zich bij de IRA-provisionals had aan gesloten. Eind december was tegen haar een arrestatiebevel uitgevaar digd, wegens smokkel van wapens van Engeland naar Ierland. Mej. Bridget Dugdaie werd met de schilderijen aangetroffen in een huis in het dorp Glandore. in de buurt van Clonakilty. Zij had het huis een dag tevoren gehuurd. Op die dag had de directeur van het Nationale Museum in Dublin een brief ontvangen, waar in teruggave van enkele meesterwer ken werd aangeboden in ruil voor overbrenging van vier Ierse gevange nen uit Britse gevangenissen naar Ier land. De rest zou dan voor een losprijs van ongeveer 3,2 miljoen gulden wor- 1 den teruggegeven. De vondst door dé politie is het ge- 1 ch voLg van de oplettendheid van twee politieagenten in zuidoost-Ierland, die hoorden dat het huis' waar de schil derijen waren teruggevonden, twee pcj dagen voor de diefstal was gehuurd van een boer. De politie legde daarop tn een hinderlaag. De kunstwerken waren ruim een week geleden buitgemaakt door vier mannen onder leiding van een vrouw met een frans accent. Zij drongen gewapend het huis binnen van sir Albert Beit op 30 km. ten zuidwesten van Dublin, De 74-jarige miljonair, die zijn fortuin maakte in de Zuidafrikaanse diamantindustrie, kreeg een klap op het hoofd en zijn vrouw met acht bedienden werden ge boeid waarop een zorgvuldige keuze werd gemaakt uit de schilderijenver zameling, die als een van de grootste particuliere collecties jn Europa wordt beschouwd. De gelukkige ei ge- naar van de meesterwerken heeft het terugvinden van zijn bezit 'een fantas tisch stuk werk van de Ierse politie genoemd. 14.34. Haringvlietsluizen. 4.0516.26. Rotter dam: 5.0517.34, SchevemriBen; 3.3415.58, IJmuiden: 1.0716.31. Den Helder «.24— 20.46. Harlfngcn: 10 *1—23.00. Delfzijl 0 14— 12.42. 'Je vond hét zo erg, dat hij neusverkouden was?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8