Veel veiligheidsmaatregelen tijdens bezoek van Soares Nota ruimtelijke ordening zonder visie Geld lenen Raad van PvdA: sluit CHU uit van CDA Vissen op tong en schol in Noordzee wellicht internationaal beperkt Portugees sprak drie uur lang met Den Uyl en Van der Stoel Groninger studenten bezetten academie Man schiet op vrouw en kind Soares in Rome Onderzoek naar toedracht auto-botsing Nationale herdenking Ds. Hans Bouma richt verwijt tot de kerken HET GOEDE DER AARDE Kritiek natuur- en milieu beschermers op Gruijters: TROUW/KV ARTET ilAiAXOAG 6 AIEI 1974 BEMNENILAOT) T3~K5 ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG Omgeven door strenge veiligheidsmaatregelen heeft de Portugese socialistenlei der Mario Soares (50) zaterdag een bezoek aan Nederland afge- 1. Ruim drie uur sprak hij op het Gatshuis in Den Haag met premier Den Uyl en minis ter Van der Stoel (buitenlandse raken). De tuinen van het Catshuis waren te voren nog uitgebreid op indringers gecontroleerd naar aanleiding van een dat drie mannen zich daar zouden ophouden om een aanslag op Soares te plegen. Ook vanuit Bonn, waar So ares vrijdag op bezoek was, werd de Nederlandse regering gewaarschuwd voor mogelijke aanslagen. De veilig heidsmaatregelen in Bonn waren zelfs zo streng dat een Nederlandse journa list die daar een vraaggesprek met So ares trachtte te krijgen, voor enige tijd in arrest werd genomen omdat men hem niet vertrouwde. Het bezoek van de socialistenleider verliep overi gens zonder incidenten. Soares besprak met premier Den üvl ei minister Van der Stoel uitgebreid de jongste politieke ontwikkelingen in zijn land, de economische proble men en het vraagstuk van de kolo niën. Zowel Soares als het PvdA-Ka- merlid Relus ter Beek, die nauw bij organisatie van het bezoek betrok ken was zei de indruk te hebben dat Nederland Guinee Bissau op korte termijn nadat de nieuwe Portugese regering er is, zal erkennen. 'lilijn partij is altijd voor onmiddellijke er- jkenning van Guinee Bissau geweest Ik wil me niet in de interne Neder landse problemen (ovér al of niet di rect erkennen -red.mengen, maar ik verwacht dat er op korte termijn wel iets gaat gebeuren'. Vertrouwensland Het ziet er naar uit dat het beleid van minister Van der Stoel tegenover Portugal en zijn koloniën, ondanks de weigering Guinee Bissau nu al te er kennen, resultaten gaat afwerpen. Ne derland gaat, volgens het Kamerlid Ter Beek, fungeren als vertrouwens land tussen een aantal Afrikaanse sta ten en Lissabon. Niet alleen Tanzania, zoals premier Den Uyl' al bekend heeft gemaakt, maar ook Senegal de Nederlandse regering ver zocht de Senegalese inzichten over de zelfstandigheid van de Portugese kolo- iln Lissabon over te brengen, 'resident Senghore van Senegal heeft lier over enkele 'brieven aan de heer )en Uyl geschreven. ster Van der Stoel heeft tegen o- Mario Soares, de Portugese socialistenleider en minister-president Den Uyl begroetten elkaar hartelijk- Naast minister Van der Stoel staat mevrouw Soares. ver Soares benadrukt dat het pro gramma van de nieuwe binnenkort te formeren regering in Portugal bepa lend zal zijn voor eventuele politieke en economische hulp van Nederlandse kant. Voorwaarden voor die hulp zijn dat de Portugese regering de Portuge se samenleving democratiseert en de Portugese koloniën recht op externe zelfbeschikking geeft 'In dat geval zal de Nederlandse regering in sterke ma te rekening houden inet de inzichten van Soares', zei minister Van der Stoel. Mr. Van der Stoel vindt dat er dan niet alleen met de Westeuropese landen maar ook met de VS bezien moet worden hoe Portugal econo misch te helpen is. Minister Van der Stoel bleek door de mededelingen van Soares groter ver trouwen in een positieve ontwikkeling in Portugal te hebben gekregen. Soa res zei: 'Ik ben ervan overtuigd dat generaal Spinola zich zal terugtrekken als er een regering gevormd is. Hij is een militair zonder politieke ambities. 'Ik wist niet, dat die alligator zo hard zou gaan groeien, toen ik hem van Bob kreeg.' DEN HAAG PvclA-voorzitter An- dr van der Louw heeft de voorzitter van het Christen-Democratisch Appèl (CDA), prof. Steenkamp, de raad ge geven te gaan werken aan het pro gressief maken van uitsluitend de KVP en de ARP. 'Kom terug van het heilloze, absoluut verkeerde pad om te proberen in het CDA samen te gaan met de CHU, een partij die zich niet alleen systematisch GRONINGEN Enkele honderden studenten hebben het afgelopen week einde het academiegebouw van de uni versiteit in Groningen bezet gehouden. Gisteravond is besloten de bezetting, die overigens de normale werkzaam heden niet in de weg staat, voort te zetten tot in ieder geval woensdag. Die dag behandelt de Tweede Kamer de duizend-guldenwet. De studenten hebben besloten actie te blijven voe ren, ook als de Kamer besluit het collegegeld tot 500 gulden te verlagen. ADVERTENTIE HOE GENIET U MEER TIN afzet tegen alle beleiidsdaden van het kabinet-Den Uyl- maar die ook gere geld tegen de KVP en de ARP ageert', aldus Van der Louw zaterdag in een discussie met prof. Steenkamp in het VARA-radioprogramma 'In de Rooie Haan'. Het is volgens de PvdA-voorzitter ont zettend ongeloofwaardig om met de CHU een Christen-Democratisch Ap pèl te maken. 'Dat zou ondermijning van de democratie betekenen'. Prof. Steenkamp was het met de opvattin gen van Van der Louw niet eens. 'De CHU doet volop mee en het is bepaald niet waar, dat zij op alle onderdelen van de landelijke politiek dwars ligt'. Weliswaar betreurt Steenkamp de voorvaLlen in de Tweede Kamer, maar daartegenover staan toch harde cij fers: in negen provincies is al één fractie en in 220 gemeenten komen de drie christen-democratische partijen met één lijst uit. Cijfers die spreken, vond Steenkamp. OOSTERLAND De 30-jarige N. C. K. uit Oosterland op Schouwen Dui- land heeft gedurende een familieruzie drie kogels afgevuurd op zijn vrouw en driejarig dochtertje. Het meisje bleef ongedeerd, maar de vrouw werd getroffen in de bovenarm en werd naar een ziekenhuis in Zierikzee ver voerd. K. is na een wilde achtervolging aangehouden bij zijn ouders. Voor zijn arrestatie bedreigde K. de politie, bijgestaan door zijn vader en broer. Met voorhamers en bijlen pro beerden zij te verhinderen dat de po litie de auto van K. meenam om deze op de aanwezigheid van wapens te on derzoeken. Uitgeput land Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Vooralle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto HELSINKI, ROME (Reuter, UPI). Mario Soares, de leider van de Portu gese socialistische partij is na zijn be zoek aan Nederland doorgereisd naar de Finse hoofdstad Helsinki en is gis teren onverwacht en in het diepste geheim in Rome aangekomen. In Helsinki heeft Soares gesproken met de premiers van Finland, Zweden en Noorwegen, die daar een sociaal democratische bijeenkomst hadden be legd. Soares heeft verklaard dat de Scandinavische sociaal-democratische leiders de verzekering hebben gege ven Portugal te helpen als daar de de mocratie is hersteld Er waren echter geen definitieve akkoorden gesloten. Men koestert gerechtvaardigde achter docht tegen militaire junta's, maar Spinola is het tegendeel van generaal Pinochet, de Chileense junta leider'. HEILO De politie stelt een onder zoek in naar de toedracht van een on geluk waarbij gistermorgen op de rijksweg Alkmaar-Haarlem een kleine bestelwagen met vijf mensen van de weg afraakte en tegen een boom bot ste. Een tweejarig meisje, Francien Defi- lee uit Sneek werd hierbij op slag ge dood. Haar moeder moest levensge vaarlijk gewond worden opgenomen in het Centraal ziekenhuis te Alk maar. Voor haar leven wordt ge vreesd. De baby van het gezin werd licht gewond. De vader en nog een kind liepen slechts lichte verwondin gen op. ZUID-SCHARWOUDE In het St Elisabethziekenhuis te Alkmaar is gis termorgen de 58-jarige mevrouw A. Bakker-Oudhuis uit Waarland overle den. De vrouw werd zaterdagavond toen ze met haar man door Zuid Scharwoude fietste door een auto ge schept. OOLTGENSPLAAT Op rijksweg 18 bij Ooltgensplaat zijn zaterdagmorgen de heer en mevrouw Verhage (44 en 39 jaar) uit Middelharnis om het le ven gekomen na een frontale botsing. UITHUIZERMEEDEN De 25-jarige Louis Bolt uit Groningen is gister nacht in Uithuizermeeden om het le ven gekomen toen hij met zijn auto in een sloot was gereden. Een mede- inzittende uit Uithuizen liep hersen letsel op. SINT OEDENRODE De 27-jarige J. van der Steen uit Best (NB) is gis teravond op de Schijndelseweg in Sint Oedenrode met zijn auto tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. Van een verslaggever UTRECHT 'De besprekingen, die de Noordoost-Atlantische vis- serijcommisie in juni in Bonn gaat voeren, zullen leiden tot in ternationale beperking van de vangst van tong en schol in de Noord- De directeur van de visserijen bij het ministerie van landbouw en visserij, ir. Th. J. Tienstra, sprak dit zaterdag als zijn verwachting uit tijdens de viering van het veertigjarig jubileum van de Nederlandse visserijbond. Dit is een organisatie van kustvissers uit Urk, Texel Wieringen, Scheven- ingen en Harlingen. Ir. Tienstra hoop te ook dat deze beperking tot stand zal komen, omdat hij er op langere termijn een belang van de Nederland se visserij in ziet Eerder op de dag had de voorzitter van de jubilerende visserijbond, de heer K. Hoekstra, bezwaren tegen zo'n vangstquotering uiteengezet. De heer Hoekstra zei, dat de mening van de deskundigen, dat quotering de enige oplossing voor het overbevissingspro- bleem door het visserijbedrijfsleven niet algemeen wordt overgenomen. 'Mijn bond heeft daar drie bezwaren tegen, te formuleren in drie vragen: hoe verdeelt men het nationaal toe te wijzen quotum over de schepen, hoe verdeelt men het in de tijd en hoe- Soares noemde <ïe beëindiging van de strijd in de koloniën gevolgd door vredesonderhandelingen en de oplos sing van de economische problemen de eerste twee zaken di snel moeten worden gedaan. Die problemen zijn verschrikkelijk, Portugal is een uitge put land dat geregeerd werd door een klein aantal bevoorrechten', aldus So ares. De nationalisering van belangrij ke bedrijven, waarvoor de socialisti sche partij in Portugal zich heeft uit gesproken zullen, zo begrepen wij van Soares, uitgesteld worden tot na de verkiezingen die binnen het jaar ge houden zouden worden. Eerst zal er een regering samengesteld uit alle de mocratische krachten van midden tot links gevormd worden, .die wellicht niet zoveel voor omvangrijke nationa liseringen voelt Soares achtte het niet uitgesloten dat hij minister-president in Portugal zal worden indien zijn partij bij de ver kiezingen grote steun krijgt Tot nu toe werd er meer op gespeculeerd dat Soares minister van buitenlandse za ken zou worden. Over de verhouding met het fascistische buurland Spanje zei Soares tenslotte :M 'Wij zullen ons niet met Spanjes interne aangelegen heiden bemoeien en wij verwachten van Spanje hetzelfde. 'Hij ging er in dit verband van uit dat Spanje wel in 9taat zou zijn de naar Spanje uitgewe ken leden van de geheime politie in de hand te houden. Het PvdA-bestuur waarmee Soares za terdag ook nog een bespreking heeft gehad, heeft de Portugese socialisti sche partij een bedrag van 10.000 gul den aangeboden voor de wederopbouw van de partij. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben zaterdagmiddag om streeks vier uur een krans geplaatst bij het monument op de Dam in Amsterdam, ter gelegenheid van de nationale herdenking van de gevallenen. Duizenden toeschouwers waren getuigen van de plechtig heid. veel tong zal er bij quotering buiten de afslag om dus ongecontroleerd in de handel verdwijnen', aldus voorzitter Hoekstra. Ir. Tienstra zag echter in internatio naal overeengekomen vangstquotering van een aantal vissoorten de enige mogelijkheid om te komen tot een duurzaam herstel van de rentabiliteit Hij bracht in herinnering wat prof. dr. P. Korrings, directeur van het rijksinstituut voor visserijonderzoek (RIVO) en drs. R. Rijneveld, hoofd van de afdèling visserij van het land- bouw-economisch instituut, er vorige week op de volkshogeschool-dagen in Bergen over hebben gezegd. Dat ge lijktijdig met een quotering ook de visserij-inspanning zal teruglopen, leek de heer Tienstra onvermijdelijk, omdat alleen een geringer aantal schepen voldoende rentabiliteit zal op leveren. Van onze Haagse redactie UTRECHT De kerken hebben zich tot nu toe te weinig beziggehouden met de wijze waarop het dier door de mensen wordt behandeld. De kerken hebben zich niet weinig schuldig ge maakt aan het ontstaan van de mi lieucrisis en hebben, ook het recht van de sterkste gepropageerd, een op stelling waarvan met name het dier te lijden heeft Dit zei zaterdag de Hilversume predi kant Hans Bouma op een alternatieve hoorzitting over het dier, die door de Tweede Kamer-fractie van de PPR werd georganiseerd. Volgens ds Bou ma is de behandeling van het dier een vraagstuk, waarover de kerkelijke ethici zich nog nauwelijks hebben uit gelaten. Hij zei echter dat deze situa tie binnenkort zal veranderen: in een boek met intervieuws met vooraan staande theologen, dat hij aan het schrijven is, zullen deze zich vernieti gend uitlaten over de bio-industrie, de vivisectie en de dierenmishande ling. Daarnaast zal een brief van de raad van kerken over de versobering van invloed kunnen zijn, terwijl de gereformeerde synode een commissie opdracht heeft gegeven een studie te maken over de relatie tussen mens en natuur. De PPR had voor de hoorzitting alle organisaties uitgenodigd die zich met de dierenbescherming bezighouden. Tijdens de 'hoorzitting' bleek dat het statuut voor het dier, dat de PPR bin nen een jaar wil opzetten, het beste in drie delen uiteen kan vallen: de bio- industric, de visisectie en de dieren mishandeling en - verwaarlozing. Dat statuut zal moeten getuigen van een visie, waaraan het de overheid nog ontbreekt. Op de bijeenkomst bleek dat op korte termijn vanuit het parlement vooral iets moet worden gedaan ten aanzien van het transport van dieren, het wets ontwerp op de visisectie en de ge brekkige controle op de naleving van de bestaande wettelijke bepalingen. U geniet dubbel als U wat meer weet over de namen van gerechten en dranken, over de gebruiken bij grote en kleine feestelijkheden, zoals recepties, verlovingen, huwelijken, jubilea e.d. ledereen twijfelt weieens op die punten. Geen zorgen over wdt eigenlijk kleinigheden zijn,zoals: wat moet ik dragen, hoe eet je dat gerecht, moet ik nu een fooi geven en, zo ja, hoeveel. Een schat van wetenswaardigheden over alles wat te maken heeft met plezier thuis en buiten de deur. in binnen- en buitenland, vindt U in de populair, maar vakkundig geschreven serie van 4 boekjes, die Gonnie A. M. Kaper schreef in opdracht van De Kuyper. Zij genoot volkomen vrijheid t.a.v. de inhoud en had slechts één opdracht: zorg dat de lezer(es) méér geniet. HET GOEDE DER AARDE Voorlopig bestaat de serie uit 4 boekjes, t.w. Nr. 1 Uilgaan en U toch thuis voelen Nr. 2 Geen zorgen bij hoogtepunten in het leven Nr. 3 Lekker over de grens Nr. 4 Gasten verwennen zélf genieten VOORDEEL HAART BOEEEN COUPON met de volledige gegevens kunnen ook rechtstreeks aangevraagd worden bi): Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'In de orinteringsnota ruimtelijke ordening wordt het geven van een echte visie uit de weg gegaan, en is geen rekening gehouden met de eindigheid van onze grondstoffen en energie'. Dit zei drs. J. van der Straaten zaterdagmiddag in de slotzitting van een vrijdag'en zaterdag gehouden werkvergadering van enkele honderden natuur- en milieubeschermers. Alle De Kuyper-artikelen zijn voorzien van puntenzegels. Deze zegels kunt U sparen voor het verkrijgen van de interessante boekjes "Het Goede der Aarde". U kunt ze echter ook benutten voor de Voordeelkaart de formulieren met alle gegevens voor Het doel van deze vergadering, georganiseerd door de stich ting Natuur en Milieu, was aan de hand van reeds eerder door werkgroepen opgestelde preadviezen de oriënteringsno ta ruimtelijke ordening te be spreken. Een nota die minis ter Gruijters van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening eind vorig jaar de Tweede Ka mer heeft aangeboden. Drs. Van der Straaten van de vere niging tegen water-, bodem en luchtverontreiniging gaf in zijn inleiding een samenvat ting van de preadviezen en van de vrijdag en zaterdag in het conferentieoord Woud- schoten gevoerde discussies. Hij onderstreepte dat ruimte lijke ordening slechts tinvol is ils de beschikbare ruimte, grondstoffen, energie, water en het bevolkingsvraagstuk bij de besluitvorming worden be trokken. Andere koers Ook prins Claus, die het ope ningswoord van de slotzitting in de Utrechtse stadsschouw burg sprak, merkte op: 'wan neer wij er thans werkelijk van overtuigd zijn dat voorko men beter is dan genezen, moeten wij ons nu bezinnen op mogelijkheden van een an dere koers. Het gaat dan niet meer alleen om nog een zui veringsinstallatie of weer een bocht in een wegtracé, maar om het accepteren van beper kingen: in ons gebruik van de schaarse ruimte en in ons ver bruik van schaarse natuurlijke hulpbronnen'. De prins meen de overigens dat de oriënte ringsnota 'geen heil ziet in het bestrijden van sympto men, maar duidelijk naar nieuwe wegen zoekt'. Hij be nadrukte hierbij dat de nota als discussiestuk moet worden beschouwd. Uit de veelheid van denkbeel den die in de preadviezen en discussies werden aangedragen slechts een greep uit die over het autogebruik en het open baar vervoer. Dr. H. A. Udo de Haes en W. J. ter Keurs merkten in hun preadvies over het vervoersbeleid op dat in de oriënteringsnota 'posi tief is dat het trendmatige denken wordt doorbroken en erkend wordt dat een aantal doelstellingen voor het open baar vervoer tegenstrijdig zijn'. 'Maar toch', aldus dr. Udo de Haes, 'rijzen er twij fels door het ontbreken van oehoorlijke analyses, zoals over welke schade het toene- nend verkeer veroorzaakt,hoe oevolkingsgroepen er door ;vorden getroffen en over het ".oekomstig vervoer in het ka ler van de toenemende chaarste en ruimte'. Teleur gesteld stelde hij vast dat in ie oriënteringsnota geen wer kelijke keuze wordt gedaan voor het beleid van de komen de jaren. 'Het is niet ondenk baar dat. alleen de meest on rendabele top van het gepro jecteerde wegennet zal worden afgesneden en dat vervolgens zal worden overgegaan tot de orde van de dag. Absoluut record Verder kunnen wij op pagina vier van de memorie van toe lichting bij het rijkswegen fonds 1974 zien, dat er in 1973 een absoluut record is geves tigd in het aanleggen van ki lometers autosnelweg. Voor de komende paar jaar is een ver dere keiharde groei geprojec teerd. Geen sprake dus van een prioriteit voor het open baar vervoer", aldus dr. Udo de Haes. Dr. G. H. Vonkeman van de stichting natuur en mi lieu gaf in zijn preadvies over de energievoorziening te ken nen, dat voor auto's de tijde lijk snelheidsbeperking zo >nel mogelijk blijvend moet worden, dit ondanks de aan drang van bijvoorbeeld de au tofabrikanten. Het is volgens hem ronduit een schande Jat nog geen drie maanden na de grote advertentiecampagne 'stop energieverspilling', welis waar zonder advertentie, pre cies het tegengestelde wordt bepleit. Zonder een welover wogen energievoorzieningsplan blijft volgens dr. Vinkeman de ruimtelijke ordening een slag in de ruimte, een conclu sie die als een rode draad ioor alle inleidingen van za- terdagmiggag heenliep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5