E E FRANSEN WEER NAAR STEMBUS Zuidvruchten Verwachting: Giscard wordt president Mitterrand: 43 pet Giscard: 33 pet Chaban: 16 pet Rotterdam juicht voor Feyenoord tn deze krant v. d. Velde Autorijders in meerderheid voor beperking van snelheden Verkeerd biljet in bus Loerende burgemeester Stembussen gestolen Vijf ling in Frankrijk Philippa dient gratieverzoek in bij Koningin Vlieger stort neer MAANDAG 6 MEI 1974 55STE JAARGANG NO. 28 Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ■WH LEIDEN. Zoeterwoudsewcg 33. tel. 33741. 373. telefoon 1441. WASSENAAR, v. Zuylen van Nljeveltstraat Gtronr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal .'(4,50 Afn. Bezorging vanaf 08 .'(O uur Van een onzer verslaggevers APELDOORN De maximum-snel heid van 100 kilometer op de auto- en autosnelwegen moet gehandhaafd blij ven. ©at is de mening van 71 procent van een representatieve groep van 600 Nederlanders, die het bureau-Lagen dijk heeft ondervraagd naar de snel- heidsbeperkende maatregelen. Een verhoging zou 22 procent juist vinden en 6 procent is voor helemaal vrijge ven. Van de ondervraagden heeft 51 procent een auto, 49 procent geen au to en één procent heeft geen opgave verstrekt Van die automobilisten is 61 procent voor handhaving van de 100 kilometer limiet en van de niet-automobilisten 81 procent. Van de ondervraagden is 87 procent van mening, dat het maxi mum van 80 kilometer op de niet-au- towegen en -autosnelwegengehand haafd dient te blijven. Acht procent vindt, dat deze 80 kilometer verhoogd kan worden, terwijl vier procent een ^.vrijgeven bepleit. De automobilisten onder de ondervraagden zijn voor 83 procent voor handhaven van het 80 kilometermaximum; de niet-automo bilisten voor 90 procent. Dat door de snelheidsbeperkende maatregelen de verkeersveiligheid is toegenomen vindt 81 procent van de ondervraagden; acht procent zegt afge nomen en tien procent gelijkgebleven. De automobilisten zijn het hier zeker met de niet-automobilisten eens. Uit de resultaten van deze enquête kan worden geconcludeerd dat dit al les een pleidooi is om de genomen maatregelen te handhaven. ADVERTENTIE BORDEAUX (Reuter) De gaullistische en onfortuinlijke presidentskandidaat Chaban-Delmas heeft gisterenin opperste nervositeit zijn registratiekaart in de stembus gedeponeerd in plaats van zijn stembiljet. HIJ mocht toch zijn stembiljet in de bus gooien, maar pas later zijn registratiekaart ophalen. Chaban-Delmas had al eerder pech, toen hij in Grenoble per abuis door zijn helikopter in een verlaten stadion werd neer gezet, terwijl hij in een ander stadion door een menigte op hem word gewacht. Hij bereikte zijn gehoor, nadat een vrien delijke automobilist hem een lift had aangeboden. PARIJS (UPl) De linkse kandidaat Mitterrand heeft schrif telijk geprotesteerd bij de nationale kiesraad tegen 'onregel matigheden in de overzeese gebieden'. Volgens Mitterrand dwong de gaullistische burgemeester van Sainte Marie op het eiland Rèunion, in de Indische Oceaan, de kiezers genoegen te nemen met één stembiljet, dat zij na invulling in zijn aan wezigheid in de stembus moesten gooien. Voorschrift is dat elke kiezer evenveel stembiljetten krijgt als er kandidaten zijn, terwijl niemand zich loerend mag ophouden in de nabij heid van de kiezer die zijn stembiljet invult. DIJON (UPI) In Dijon hebben onbekenden zaterdagnacht de stembussen en blanco stembiljetten-gestolen uit twee stem lokalen in deze stad. De gemeente heeft in allerijl nieuwe bussen en formulieren laten aanrukken, waardoor het stem men slechts korte tijd is vertraagd. In Parijs hebben socialisten ertegen geprotesteerd dat veel in woners van de hoofdstad niet van hun stemrecht gebruik hebben kunnen maken omdat zij binnen Parijs pas van adres zijn veranderd. Volgens de socialisten heeft de gemeente na gelaten de pas verhuisden te waarschuwen. De gaullist Chaban-Dalmas kon gisteravond slechts zijn verlies toegeven. 4 eiwitten-300gr.suikervermengd met vanillesuiker - 250 gr. tutti- frutti - slagroom Met tuttifrutti gevulde vogelnestjes. Laat de tuttifrutti een nacht we ken en zachtjes gaar wellen. Klop de eiwitten met de met suiker vermengde vanillesuiker zeer stijf. Spuit hiervan 4 ronde plakken op een beboterd bakblik en op elke plak een opstaande rand. Laat deze schuimbakjes in een lauwe oven in 1 uur bros bakken. Vul ze met in stukjes gesneden tutti frutti. Garneer met slagroom. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuwste Zuidvruchten recepten aanvragen bij antwoord nummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Gedroogde PARIJS (AP, Reuter, UPI) De eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen heeft geen van de kandidaten een absolute meerderheid opge leverd. Op 19 mei wordt de tweede ronde gehouden. Tegenover elkaar komen dan de 57-jarige Frangois Mitterrand en de 48-jarige Valéry Giscard d'Estaing te staan. Zij hebben gisteren de meeste stemmen veroverd. Mitterrand, de kandidaat van links, heeft minder stemmen veroverd dan was verwacht. Blijkens de computer- voorspellingen zou Mitterrand op 43 tot 44 procent van de stommen kunnen re kenen. Toen gistervond rond 12 miljoen stem men waren geteld (er zijn ongeveer 30 miljoen kiesgerechtigden) bleek Mit terrand nog geen 43 procent te heb ben behaald. Giscard d'Estaing had toen, in overeenstemming met de prog noses, 33 procent van de stemmen be haald en daarmee ver voor zijn rivaal Jacques Chaban-Delmas de tweede plaats ingenomen. Chaban-Delmas, die gisteravond al vroeg zijn nederlaag erkende, had op dat moment iets meer dan 15 procent van de stemmen gekre gen. Maar volgens de prognoses zou hij op nog geen. 14 procent mogen reke nen. NANCY De 26-jarige vrouw van een Franse bouwvakarbeider isNgisteren in Nancy bevallen van een vijfling, vier zonen en een dochter. De toestand van de moeder en de kinderen werd gister avond goed genoemd. Nog droog Op de meeste plaatsen droog weer met aanvankelijk veel be wolking maar morgen van het noordwesten uit flinke opklarin gen. Matige, aan de kust af en ioe krachtige wind uit noord tot noordoost. Maximumtemperatu ren circa 11 graden. Morgen en overmorgen: hier en daar een bui, ook enkele opkla ringen en een geringe stijging van temperatuur. Morgen zon op: 05.00 zon onder: 20.14 maan op: 2P.58 maan onder: 05-13 Alcoholschaarste door landbouivtekorten Ondanks regenachtig weer zijn de Franse kiezers in groten getale naai de stembussen getrokken. De opkomst wordt geschat op bijna 85 procent van de kiesgerechtigden. Dat zou ongeveer evenveel zijn als bij de presidentsver kiezingen van 1965, toen Mitterrand tegenover De Gaulle stond en 45 pro cent van de stemmen veroverde. De stembusuitslag betekent voor Mit terrand een ernstige tegenslag. Aan genomen werd dat Mitterrand om in de tweede ronde een kans te maken tenminste zijn resultaat van 1965 zou moeten overtreffen. Dit is nu minder geworden, terwijl hij tegenover een geduchte rivaal, Giscard d'Estaing, komt te staan die mag rekenen op de steun van de Fransen die op rechtse kandidaten en op de gaullist £haban- Delmas hebben gestemd. "Waarnemers verwachten een hergroe pering van gaullisten achter Giscard cn een forse campagne van rechts te gen links, tegen de linkse kandidaat Mitterrand, die zich van de steun van de communisten heeft voorzien en hen in een nieuw Frans kabinet wil opnemen. Rechts De bundeling van rechts, die wel de Heilige Unie wordt genoemd, is giste ren al begonnen. Premier Pierre Mess- mer heeft verklaard dat hij de kandi datuur van Giscard zal steunen omdat Mitterrand 'de gastheer van de com- Frangois Mitterrand bracht gisteren samen met zijn vrouw Danielle Giscard d'Estaing. die over twee weken zal moeten opnemen tegen zijn stem uit in het Bourgondische stadje Chateau-Chinon. Mitterrand Mitterrand, op een partijtje van aanhangers in C'hamalières, waar is daar burgemeester. munisten' zou zijn. 'De tijd is gekomen om onze meningsverschillen te begra ven en een barrière te vormen tegen de kandidaat voor een gevaarlijk pro gramma en de man die een bondge noot van de communisten is'. Jacques Duhamel, voorzitter van het Democratisch en progressief centrum, dat deel uitmaakte van gaullistische coalitie en Chaban-Delmas steunde, heeft gisteren bekend gemaakt dat zijn groep naar Giscard d'Estaing overgaat. De gaullistische partij, UDR, heeft voor vandaag een bijeenkomst belegd. Diverse sleutelfiguren van de UDR hebben laten weten achter Giscard te De bcest'n bennen nou toch in Vanaf het balkon van het stadhuis wuiven de Feyenoorders naar de enthousiaste menigte die gisteravond op de Coolsingel present was. Van onze sportredactie ROTTERDAM Uitbundig hebben de Feyenoord-supporters giste ren de voelbaltitel gevierd die de Rotterdammers tegen FC Twente veroverden. Tot diep in de avond trokken enthousiaste groepen door de Maasstad terwijl luidkeels de kwaliteiten van Feyenoord werden geroemd. Feyenoord werd gistermiddag kampioen door een 32 overwinning op de enige concurrent die was overgebleven, FC Twente. De Twen tenaren slaagden er twee keer in na een achterstand terug te komen, maar de hogere kwaliteit van Feyenoord gaf uiteindelijk toch de door slag. Feyenoords doelpunten kwamen van Peter Ressel, Jürgen Kris- tenscn en Theo de Jong. Voor de Twentenaren scoordea Kick van der Vall cn Frans Thijsscp. Meer over dit alles op de sportpagina's. Van een verslaggever DEN HAAG De 56-jarige onlangs in Den Haag aangehouden J. P. Phi lippa in 1950 door de rechtbank in Assen bij verstek ter dood veroor deeld wegens oorlogsmisdaden heeft bij de Koningin een gratiever zoek ingediend. Dit heeft mr. E. J. de Witte, die op verzoek van Philippa's vader juridisch- advies in deze zaak geeft, zaterdag bevestigd. Aangezien de zaak sub judice is wenst mr. De Witte verder geen commentaar te ge ven. Philippa werd 11 april in het huis van zijn vader in Den Haag door de politie aangehouden. Deze had enkele dagen tevoren een tip gekregen, dat Philippa zich daar bevond. Volgens de officie? van justitie in Den Haag, die Philippa op verzoek van de officier van justitie in Assen liet aanhouden, bleek uit het verhoor, dat Philippa het huis aan de Pauwenlaan vrijwel al die 29 jaar sinds hij onderdook, niet had verlaten. De minister van justitie zal over het gratieverzoek het advies vragen van de rechtbank in Assen. De bijzondere strafkamer van deze rechtbank veroor deelde destijd Philippa wegens het als Nederlander tijdens de oorlog vrijwil lig in Duitse krijgsdienst treden en het als landwacht opzettelijk hulp verlenen aan de vijand in Drente. Aangezien Philippa na zijn arrestatie verklaarde op de hoogte te zijn ge weest van het vonnis, kan hij hier voor niet meer in hoger beroep gaan. Het doodvonnis kan niet meer vol trokken worden. In een gratieverzoek kan verzocht wórden om verwisseling (omzetting), vermindering of kwijt schelding van de straf. De minister kan, als hij dit wenselijk acht, ook het advies inwinnen van de kamer voor strafzaken van de Hoge Raad. Uiteindelijk zullen alle stukken met het voorstel van de minister over de op het gratieverzoek te nemen be slissing worden voorgelegd aan de Ko ningin. zullen staan. Olivier Guichard, een gaullistische minister, zei dat Giscard zou worden gesteund 'omdat hij de man is die de essentiële fundamenten van het gaullisme zal waarborgen'. 'Meerderheid' Ciscard d'Estaing, de minister van fi nanciën die steeds afstand heeft ge houden van de gaullisten en een eigen partij, de Onafhankelijke Republikei nen, aanvoerde, zei gisteren opgeto gen: 'Vandaag is er een nieuwe meer derheid geboren. Mijn meerderheid zal komen van de UDR, de Onafhan kelijke Republikeinen, het centrum, de Reformateurs (Jean Lecanuet) en aanhangers van links die zich tegen het Gemeenschappelijke Program (van 51inks) keren'. Op de tv zei Cistard: hij burgemeester is. 'Ik ben in de positie de volgende pre sident van Frankrijk te worden'. 'Frankrijk heeft vandaag voor een verandering gekozen een diepgaan de verandering zonder risico's....', zo vervolgde hij. Voor Chaban-Delmas, de kandidaat van de gaullistische UDR, was het gisteren een van de (lonkerste dagen uit zijn carrière. Al vroeg in de avond erkende Chaban zijn nederlaag. Hij weigerde zich openlijk uit te spreken ten gunste van Giscard in de tweede ronde, maar verklaarde zich wel tegen Mitterrand te zullen keren. 'De aanwezigheid van de communistische partij achter de socialistische kandidaat en de gevaren van het sociale-communistische pro- Zie verder pag. 8, kolom 7 Binnenland Afscheid mr. De Block 4 Soares even in Nederland 5 Nota zonder yisie 5 firote woorden en de ruimte Af en toe hom je niet om grote ivoor den heen, hoe hard je daar ook tegen bent. Zo aarzelt deze krant niet, u vandaag uitgebreid toe te spreken over db Oriënteringsnota Ruimtelijke Ordening. Want het gaat om üw ruimte. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUW AUONNEE NAAM: STRAAT GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTSDAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd paraatmap briefpa pier eD pen). Gezellige rookverdrijver. Een postzegel is niet nodig. Die. betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 Astrid Nijgh en de busihess 7 Buitenland Kissinger niets opgeschoten 8 Schilderijen terecht 8 Kerk Khaddaffi en de Afrikaanse mens 2 Strijd tegen het racisme2 Kunst Herdenkingsconcert Rotterdams danscentrum Kerk ln de wereld Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Puzzel, recept Dag maandag Uw probleem Weer Familieberichten Autobiografie EMMELOORD De 36-jarige be roepsvlieger A. J. van der Stap uit Beek (Limb) is zaterdag bij een vlie- gexamen in de buurt van Emmeloord neergestort en ernstig gewond ge raakt. De man moest met zeer zware brandwonden worden overgebracht naar een ziekenhuis in Zwolle.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1