'Kinderen van gastarbeiders gewoon tussen anderen in' Pop op de plaat Mook wil 'de slag' wel herdenken, niet vieren Niet iedereen gelukkig met schakelklassen Ry Cooder in vrolijke stemming Nassause troepen verloren vier eeuwen geleden van Spanjaarden Ghetto-vorming niet in de hand werken Veertigtal manifestaties BROlUW/KWAlKfllET ZAflHRiDlAlG 4 MiEI 1974 door Aukje Holtrop AMSTERDAM - Als een gastarbeiderskind de basisschool heeft afgemaakt, waar kan het dan naar toe? Zijn er mogelijkheden op de middelbare school of gaan kinderen van gastarbeiders direkt na school werken? Kinderen van buitenlandse arbeiders voor een school in de hoofd stad. In theorie kan elk kind, dus ook een buitenlands, na de lagere school door naar de middelbare school. Maar in de praktijk komt daar niet veel van terecht. Niet alleen zijn gastarbeiders- kinderen vaak al vijf tóen, zestien jaar als ze van de basisschool afkomen en gaan ze direct door naar de fabriek, het is ook erg moeilijk voor hen om alle mogelijkheden voor verder onder wijs te leren kennen. Bovendien ont breken goede opvangmogelijkheden op de middelbare school. Als een gastar beiderskind daar al terecht komt, dan is dat meestal toeval: de directeur van de middelbare school is een aardige man, de ouders willen dat hun kind doorleert, het kind is nog leerplichtig, allemaal factoren' die sterk afhanke lijk zijn van de vriendelijkheid en het doorzettingsvermogen van de mensen. Overgangsfase Rotterdam begon vorig jaar met scha kelklassen. Dat zijn een soort brug klassen waarin onderwijs op verschil lende niveaus gegeven wordt Er is een schakelklas voor kinderen die niet of nauwelijks aanspreekbaar zijn; er is een klas voor kinderen die een beetje aanspreekbaar zijn; en er is een klas voor kinderen die redelijk Nederlands verstaan en spreken en die bovendien tot op zekere hoogte in staat zijn de gewone lessen te volgen. Als een kind in die laatste schakel te recht komt, kan hij daarna snel door naar de gewone brugklas op een ge wone middelbare school. De schakel klas is bedoeld als overgangsfase: als een kind aanspreekbaar en 'aanleer- baar" is, moet het naar de gewone school. In september gaan ook in Amsterdam een paar schakelklassen draaien. Er kinnen 48 kinderen terecht (een nu merus fixus, vanwege het experimen tele karakter van deze klassen). Niet iedereen die zich bezighoudt met de problemen van gastarbeiders in ons land is enthousiast, over het scha kelsysteem. Het Buitenlandse Aibei- ders Kollektief (BAK) dat vooral ac tief is in buurten heeft, ook op grond van de werk-contacten die er bestaan met de extra leerkrachten (leerkrach ten die speciaal voor gastarbeiderskin deren op de lagere school worden aangesteld) andere ideeën over de op vang van gastarbeiderskinderen. Niet alles in orde... Han Prein en Jan Tienstra zijn ex tra leerkrachten, Jan van Dayn is lid van het BAK. 'Het is goed dat er iets gebeurt, maar niemand moet de illu sie hebben dat alles nu in orde is. Zo wordt er bijvoorbeeld niets 'geregeld voor de LTS en de huishoudschool. Dit systeem heeft als groot nadeel dat het kind altijd een paar jaar kwijt is, omdat de brugklassen niet op elkaar afgestemd zijn. Dan heb je do proble men, wie er lts gaan geven en hoe het met de tolken zit. Dat moet alle maal nog geregeld worden en de com missie die dat moet doen heeft geen enkele ervaring met dit soort onder wijs. We vragen ons ook af, hoe het met de toelatingscriteria zit Wat doe je met kinderen die daar niet aan vol doen, wat moeten die? Worden die gewoon maar afgeschreven? En de be staande initiatieven, wordt daar nog iets mee gedaan?' Het gekke is natuurlijk dat de gé- meente Amsterdam schakelklassen start zonder ooit gepraat te hebben met mensen die al enige tijd met bui tenlandse kinderen werken en zelf ook plannen en ideeën hadden om iets aan het voortgezet onderwijs te doen. 'Nu het plan kl3ar is willen ze met de extra leerkrachten, het BAK en andere betrokkenen praten. Ze hebben gemerkt dat er enig ongenoe gen heerst'. Eerst Nederlands leren... De extra leerkrachten (die in Amster dam sinds drie jaar werkzaam zijn) merkten dat een heleboel kinderen helemaal niet aan de middelbare school toekwamen. De scholen namen alleen bij uitzondering deze kinderen op, de meerderheid vond dat ze eerst maar Nederlands moesten leren. Zo kon de situatie ontstaan dat vijftien zestien jarigen nogal eens in de vier de klas van de basisschool zitten. De hoogste klassen ziin dan te vol en do kinderen worden maar in een andere klas geplaatst. Het hangt helemaal van het schoolhoofd en van de school situatie af, of gastarbeaderskinderen in een klas terecht komen die met hun leeftijd in overeenstemming is. Jan Tienstra: 'Omdat er niets gere geld was voor deze kinderen, probeer den de extra leerkrachten ze op een middelbare school t» plaatsen. Dat lukte, enkele tientallen gastarbeiders- kinderen zitten op die marnier op een middelbare school, meestal een be- roepsschool. Er zijn een paar scho en die het wel wil'en en die adressen geef je elkaar door. ai moet je er met elkaar wel voor uitkijken een paar scholen teveel te belasten Ideaal Eigenlijk vinden we dat toch de meest ideale opvang: gastarbeiderskin deren tussen Neder andse kinder* n. Je moet buiten'andse kinderen niet als een apart probleem opvatten, maar ze opvangen gewoon omdat ze nu een maal hier zijn. A'.s je ze apart zet. werk je een soort ghettovorming in de hand'. De extra leerkrachten hebben de erva ring dat een buitenlands kind in een Nederlandse groep zich sneder aan past dan wanne ?r er een hele groep buitenlandse kinderen is. Het is altijd moei'ijk voor een buitenlands kind op een Nederlandse school, maar zo'n kind alleen is er veel gauwer aoor- heen. Ook dat is een reden om voor den, concerten, vliegdemonstraties, kermissen, biljartwedstrijden enz Drie tentoonstellingen zijn er georga niseerd. In het Gabriël-college te Mook wordt een historische tentoon stelling gehouden, speciaal gewijd aan de gebeurtenissen in de Nederlanden, die tot de Slag op de Mookerheide hebben geleid. In het oude, vervallen kerkje van Heumen, waarin een mo nument staat voor de graven Lode wijk en Hendrik van Nassau, die bij de Slag op de Mookerheide het leven verloren, vestigt een tentoonstelling speciaal de aandacht op de rol van de ze twee Oranje's. In het cultureel-creatief centrum te Plasmolen is een tentoonstelling inge richt, die niet in directe relatie met de Slag op de Mookerheide staat, maar op indringende wijze het afschu welijke van iedere oorlog, waar wan neer en waarom ook, verbeeldt, name lijk via de tachtig etsen ('Los desas tres de la guerra'), die De Goya maakte naar aanleiding van het Spaanse verzet tegen Napoleon, begin negentiende eeuw. De Slag op de Mookerheide in 1574 is verder aanleiding geworden tot de uit gave van een gedenkboekje in samen werking met de historische vereniging Numaga te Nijmegen en de uitgave van een mapje met vijf bijzonder fraai gereproduceerde prenten, die min of meer op dit krijgsgebeuren be trekking hebben. Men kan de slag ook herdenken, respectievelijk vieren, met het nuttigen van zestiende eeuwse ge rechten in 't Koeskeshuur, waarvan het bedienend personeel voor die ge legenheid in folkloristische costuums rondloopt, alsmede met een toeristi sche zwerftocht over de tegenwoordi ge Mookerheide, onderbroken door koffie met Limburgse vlaai, bezoek aan een pottenbakker, rondleiding door het Afrikamuseum te Berg en Dal enz. Door de Vereniging van Natuurmonu menten, die thans eigenares van de Mookerheide is, werd voorts een wan- integratie te zijn. De eigen leerkrach ten zouden meer extra taakuren moe ten krijgen om de buitenlandse kinde ren te helpen. 'Dat zou beter zijn dan nu een ton te stoppen in één centraal project'. .ian van Duyn: 'Het grote punt is dat de overheid de belangen van Neder landse en buitenlandse kinderen niet even zwaar laat wegen. Voor Neder landse kinderen geld dat je het onder wijs aan wilt passen aan het kind, maar voor bui ten'anders geldt precies het omgekeerde. Die moeten zich eerst maar aanpassen. Het is alsof je iemand die in hei water ligt en 'au secours' roept alleen wilt helpen als hij heeft geleerd om 'help' te roepen.' Tijdelijk... Er wordt te weinig rekening gehou den met gastarbeiderskinderen, de overheid denkt dat het een tijdeHjk probleem is. 'Het is of ze zeggen: wordt Nederlander of ga weg. Eigenlijk willen we zo sne' mogelijk van die gastarbeiders af. Daarom word ik een beetje achterdochtig over het enthou siasme voor die schakelklasexperimen- delroute van drie-en-een-halve kilome ter uitgezet. De Mookerheide is een prachtig natuurgebied, waar men er vaart hoe in Nederland de ruime nog oneindig kan lijken. Wie op de ver wensing 'loop naar de Mookerheide' ingaat, zal er niet alleen ee/i paar ver moeide voeten, maar ook de schoonste herinneringen aan overhouden. Onherbergzaam Een van de mensen, die ter gelegen heid van de herdenking van de Slag op de Mookerheide in dit stuk vader landse geschiedenis is gedoken, is pa toor Th. Thijssen, Hij wijst er op dat de door ons geciteerde verwensingen met de slag als zodanig niets te ma ken hebben. De orspronkelijke Moo kerheide was zeer onherbergzaam. Zij had ook strategische betekenis. De hoogten boden een goed uitzicht over wat er op en langs de statig zeewaarts vloeiende Maas gebeurde. Om die re den werden er later, ten tijde van de oorlog tussen de Republiek en Krank- rijk. dan ook schansen gebouwd. Re gelmatig moest er door het leger ge- ten. Het is toch zo dat wij hier alleen maar het Nederlands» onderwijs wil len helpen? De extra leerkrachten kwamen er toch alleen omdat de Ne derlandse kinder»» tc kort kwamen? De mentaliteit van: ze horen hier riet, het is maar tijdelijk, vergiftigt de zaak.' Omdat verwacht kan worden dat steeds meer gastarbeiders zich hier blijvend zullen vestigen (bijvoorbeeld omdat ze ginds niet meer kunnen aar den, of omdat ze, als hun gezin hier is, minder makkelijk de grens over gezet kunnen worden) vindt het BAK dat het onderwijs aan gastarbeiders geintegreerd moet worden. Dat bete kent niet alleen dat je Nederlandse en buitenlandse kinderen bij elkaar in de klas zet, het betekent ook dat je moeder en kind gemeenschappelijk 'aanpakt' om te voorkomen dat kinde ren vervreemden van thuis (en moe ders van hun kinderen natuurlijk). Je moet de problemen van gastarbeider- kinderen op school niet in aparte klassen oplossen, maar in de gewone gemengde klas. En je moet de moge lijkheid voor terugkeer openhouden (om wat voor reden dan ook) door oefend worden. De soldaten, die daar bij betrokken waren, verfoeiden dit oord. Als zij weer thuis varen, wen sten zij hun rivalen op diezelfde plek een verblijf toe. Wat de slag zelf betreft, zullen we kort zijn. Pastoor Thijssen herinnert er aan dat in 1574 de situatie voor Prins Willem van Oranje niet roos kleurig was. Alva had het sein gege ven tot een strafexpeditie tegen de steden, die Spanje afvallig waren ge worden. De prins opereerde met een legertje in de Bommeler- en Tiler- waard. Hij had zijn hoop gevestigd op zijn broer Lodewijk, die er in Duits land in geslaagd was een leger op de been te brengen. De bedoeling was pat beide legers zich zouden vereni gen. Zij werden echter goed door de Spanjaarden in de gaten gehouden. Nadat Lodewijk vergeefs enige keren geprobeerd had de Maas over te ste ken, kwam het op 14 april op de Mookerheide tot een treffen tussen beide legers. Het ging niet goed met de Nassause troepen. Honderden krij gers verdronken in de moerassen. Ook Lodewijk sneuvelde evenals Hendrik goed bi-cultureel onderwijs te verzor gen. Voortbouwen Er zijn op het ogenblik een paar voorbeelden van geïntegreerde klassen (er is bijvoorbeeld een school in Am sterdam waar in een klas tien Neder landse en vijftien buitenlandse kinde ren zitten) en dat gaat goed. Op die initiatieven moet voortgebouwd wor den en in een rapport van het BAK (dat te verkrijgen is op de Prins Hen driklaan 21 in Amsterdam) waaraan ook leerkrachten hebben meegewerkt worden een paar aanzetten gegeven voor een goede geïntegreerde aanpak, die uitgaan van bestaande initiatie ven. Han Prein: 'Wij hebben allerlei be zwaren tegen het schakelklassen systeem, al is het altijd beter dan niks. Maat wat doe je bijvoorbeeld met een Turks meisje van veertien dat eerst een jaar naar de basisschool moet, dan een jaar een schakelklas, dan naar de gewone brugklas moet en daarna van haar vader maar eens moet gaan werken? Wij vinden dan dat je zo'n kind een stoomcursus Ne derlands moet geven en dan daarna plaatsen in de groep waar ze volgens haar leeftijd in thuis hoort. Dat le vert natuurlijk best problemen op, maar dat zal elke oplossing'. Alleen gastarbeiders... De gemeente Amsterdam heeft in een soort nota over de schakeklassen op kwieke toon verteld waarnaar de ge dachten uitgingen bij het verzinnen van mogelijkheden voor 'anderstaligen die voortgezet onderwijs willen vol gen'. 'Er zou dan moeten zijn: een zo beperkt mogelijk aantal scholen in het voortgezet onderwijs, liefst eniger mate centraal gelegen, waar extra hulp in een of andere vorm geboden kan worden, en wel zo dat versnippe ring van energie en middelen kan worden voorkomen, teneinde én de leerling én het onderwijsveld een effi ciënte oplossing voor hun problemen aan te bieden'. Jan van Duyn: 'Het grote probleem is eigenlijk dat het niet in de eerste plaats een onderwijsprobleem is. Eco nomische omstandigheden dicteren, het onderwijs is geen blanke situatie. Je moet er zo voor uitkijken dat de school geen verlengstuk van het ar beidsbureau wordt, waar die kinderen alvast voorbereid worden op de rol van gastarbeider die ze later moeten spelen'. Nota Tenslotte: De nota van de gemeente spreekt over anderstaligen. Dat is wat overdreven uitgedrukt. 'Het zijn al leen gastarbeidersproblemen. 'Gewone' buitenlandse kinderen, van piloten of ambassadepersoneel, daar hoor je nooit over. Dat is kennelijk goed ge regeld. En het is ook gek, dat Surina- rtiers niet in die schakelklassen mo gen. Voor die kinderen wordt hele maal niets gedaan, behalve dan in de Bijlmer op de basisschool. Voor de rest wordt maar aangenomen dat die kinderen Nederlands spreken en geen moeilijkheden hebben. En dat is on zinZoals je net zo goed taalproble men hebt in oude stadswijken, zo heb ben Surinaamse kinderen die ook. En op die manier kom je vanzelf op de problemen die de Nederlandse arbei derskinderen vaak hebben in het on derwijs'. Dit Is het laatste van drie artikelen over het onderwijs aan kinderen van buitenlandse arbeiders. De beide voor gaande stonden In de kranten van za terdag 27 april en donderdag 2 mei 1974. van Nassau en de derde aanvoerder, Chris toff el van de Paltz. Hun licha men zijn nooit teruggevonden. Op de bevolking van Mook, dat op 'neutraal' gebied lag, in het toenmalige hertog dom Kleef, maakte het dramatische gebeuren grote indruk. Zij vluchtte in grote aantallen. Ergens ln deze omge ving draagt een huis nog altijd de naam 'Die swaere noodf. 'Vrede' Pastoor Thijssen heeft een elegante exegese wat betreft het punt herden ken en/of vieren. Hij zegt dat de fees telijke evenementen niet alleen een uitvloeisel zijn van vreugde om de vrijheid als vrucht van een tachtigja rige strijd waarin de Slag op de Mookerhei een moment was, maar dat zij ook de blijdschap tot uitdrukking brengen om een hernieuwd schutters gilde en om een groeiende belangstel ling voor deze streek als recreatiege bied. Pastoor Thijssen: Tedere vreem deling, die de oorlog wil herdenken, maar de vrede in zijn hart draagt, is in Mook welkom'. BJMNlENiLAiND T11/K13 door Willem-Jan Martin Ry Cooder, het vorig jaar hier in verband met het VARA- popfestijn te Voorburg en gevraagd naar het hoe en waarom van zijn derde elpee Boomer's Story, gaf de vaderlandse popkritiek eigenlijk wel gelijk. Hij wés misschien iets te hard van stapel gelopen bij zijn pogingen via bewerkingen van archiefstukken uit het Amerikaans muzikaal volkseigen (Jan Donkers bedacht de term 'muaiek uit de krisistijd') de moderne mens enigszins bewuster te maken van een aan/tal, wellicht meer specifiek Transatlantische zaken en al doende misschien al te vlot verzeild geraakt in het zuivere blueswerk, dat juist door zijn onversneden karakter (of in elk geval de zeer ingetogen uitvoering) op een en ander een min of meer blokkerende uitwerking zou kunnen hébben. Boomer's Story was tenminste een onverwacht bloedserieuze plaat, na de losse, bijna vrolijke aanpak van zijn beide voorgangers, en daarvan met name Ry's tweede liamgspeler Into The Purple Valley. Getuige het jongste werkstuk PARADISE AND LUNCH (Reprise REP 44260), dat bijna anderhalf jaar na Boomer's Story verschijnt en deze krant al bijtijds als proefpersing bereikte (precieze medewerkenden zijn daarom nog niet bekend), heeft die kritiek ook in de produktie doorgewerkt. Het gaat hier althans om een plaat, die de gezelligheid van Into The Purple Valley evenaart, en zelfs soms, bij alle goeie bedoelingen er een aansprekend stuk muziek van te maken, over de rand gaat en omslaat dn het tegendeel: Arthur Blake's Ditty Wa Ditty (bekend van diverse VPRO-uitzendingenontspoort op grandioze wijze in een serie modderige soli van afwisselend Ry Cooder zelf en een voor het' moment anonieme pianist (Jim Dickinson?) terwijl in de 'traditional' Jezus On The Mainline (met een koor van zeer sonoor klinkende heren) op zijn zachtst gezegd meligheid troef is. Maar over het algemeen gaat het, als vermeld, om aanstekelijk swingende, regelmatig enigszins gospel achtig aandoende muziek, waarbij ook de teksten, behoudens een enkele uitzondering aan de vrolijke kant zijn gehouden: de thematiek betreft vooral het huwelijk, dat nu eens wordt gepresenteerd als een instelling, naar het slagen waarvan door de echtelieden met kracht gestreefd dient te worden (Tattler, een zeer ontroerend nummer, met weer die heren), dan weer als een uiterste smakelijke grap (pal na Tattler lacht men zich een ongeluk in Married Man's A Fool, terwijl ook If Walls Could Talk en Mexican Divorce in deze categorie het een on ander bij te dragen hebben); de jongeheer Cooder heeft kennelijk wat moeite met de standpuntbepaling. Staaltjes De slide-gitaar is wederom als vanouds. Zowel elektriek (de smeuiïge soli in If Walls Could Talk) als akoestisch worden er fraaie staaltjes verricht, terwijl ook het 'gewone' plukwerk op het bekende peil staat (Ditrty Wa Ditty, voordat dit uit de hand loopt, en zeker ook Mexican Divorce, waarin verschillende gibaarlijnen dooreengevlochten worden). In de begeleiding nu eten vooral genoemd het geoliede zangkoor, waarin ik een paar 'oude' bluesmensen vermoed, en de pianist, die in de reggae- uitvoering van de vroegere Stones-hit It's All Over Now alles goedmaakt, wat er in Ditty Wa Ditty mankeerde. Paradise And Lunch is al met al een opgewekte plaat, gaat in zijn reactie op de nogal sobere voorganger misschien iets te ver, maar laat voor de Cooder- freaks dacht ik weinig te wensen. Bonnie Raitt BONNIE RAITT is een van de weinige dames, die publiekelijk de slide-gitaar hanteert Helaas (hoewel...) laat ze dit instrument op haar jongste elpee Takin' Mij Time (Warner Bros BS 2729) vooral over aan de gigant Lowell George, die na het jammerlijke uiteenvallen van Little Feat weer de handen vrij heeft, en beperkt ze zich tot vokale activiteiten in een repertoire, dat varieert van spannende, tegen de blues aanleunende muziek tot vrolijke grappen als calypso's (Wah She Go Do) en jeugdsentiment (Let Me In). Vooral in de wat rustiger nummers wordt zeer goed werk geleverd. Daartegenover bereikte ons van de AUmain-verwant Cowboy (do heren Tommy Talton en Scott Boyer) een behoorlijk onduide lijke gelijknamige elpee (Capri corn CP 0127), die vooral lijdt aan een verkeerde producing, waardoor de ln aanzet niet zeer slechte thema's gaandeweg verzuipen. door Jac Lelsz MOOK/HEUMEN Wie zich naar de tegenwoordige Mooker heide heeft begeven, al dan niet daarheen verwenst ('ik wou dat je op de Mookerhei zat') mene niet dat hij zich op dezelfde plaats bevindt, waar zich vierhonderd jaar geleden de bekende Slag op de Mookerheide afspeelde. De his torische plek, waar in het voor jaar van 1574 de legers van de Spanjaarden en van de Nassau's elkaar eigenlijk bij .toeval ont moetten, strekt zich uit tussen Mook en Nijmegen, bijna zelfs tussen Gennep en Nijmegen, een gebied dat nu bestaat uit bossen, landbouwgronden en woonwijken. Mook zegt dat het de Slag op de Mookerheide niet gaat 'vieren', en dat *an ook moeilijk, want tenslotte zijn destijds honderden krijgers op jam merlijke wijze in de moerassen omge komen. Wat Mook wel beweert te doen, dat is het gebeuren 'herdenken', maar dat geschiedt dan wel met liefst veertig manifestaties, waarvan er vele toch wel heel erg feestelijk gekeurd zijn. In een dezer dagen verspreid pro- eanima zeggeri burgemeester mr. Cli. A. M. Hustinx van Mook en Midde- toar en burgemeester drs G. J. C. A. Nillesen van Heumen en Malden, de huidige twee gemeenten op welker ^SMOIEN-MOO* Vignet (sticker) ter herdenking van de Slag op de Mookerheide 400 jaar geleden. bodem het treffen plaats vond: 'Wij willen de gebeurtenissen op de Moo- kerheid zeker ook herdenken als een historische slag in de strijd, die een deel der Nederlanden leverde tegen een overheersing door anderen. Onze vrijheid op dit moment is geplaveid door de grafstenen van hen, die in onze lange historie voor het vrijheidsi deaal hun leven gaven. Belangrijk in dezer dagen is echter ook ons weer eens de les uit de historisch doen be seffen, dat wapengeweld de meest on menselijke daad is ter oplossing van geschillen tussen mensen'. In de gemeenten Mook en Heumen is de herdenking, die zich tot diep in de zomer zal uitstrekken, officieel begon nen met een rede van dr. mr. II. H. E. Wouters, directeur van het stadsar chief te Maastricht. Het programma, dat de komende maanden wordt afge werkt, omvat de meest uiteenlopende zaken, zoals speciale kerkdiensten, ad- miraalzeilen, gondelvaarten, dansavon- Eén van de vijf oude prenten, die gereproduceerd zijn ter gelegenheid van het feit dat 400 jaar geleden de Slag op de Mookerheide plaats vond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13