Vrijwilligerswerk meer yoor de allerarmsten7 Heilpedagoog wil door fagade van zwakzinnigheid heenbreken Samenleving hoeft niet op z'n kop voor ontwikkelingshulp Nieuw caravan- en campingpark recreatiecentrum Wilsumer Berge ianbeveling van 'veldwerkers' uit ontwikkelingslanden: Discussienota ontwikkelingswerk loopt niet soepel Hoeer vakantiegeld moet in juni merkbaar zijn Probleemloze schoonheid bij 'Borzo' Twee mannen roofden voor twee ton bij elkaar Christen onderofficieren akkoord met federatieplan Werkgevers: gastarbeider is onmisbaar lOUW/KWuWrET ZATlyRiUi \,G 4 MEI 1974 BLNuVEM, Wil KST T94K11 J/rtrtr* rJrt I AAI llAf loor Kees de Leeuw AMSTERDAM De Stichting [ederlandse Vrijwilligers (SNV) poet haar activiteiten vooral ichten op de armste bevolkings- iroepen in de dertien landen, /aar SNV al werkzaam is- Daar- laast moet, zonder dat de projek en in deze landen in gevaar ko nen, meer de aandacht worden 'ericht op die minstontwikkelde anden, die voorkomen op de lijst -an de 25 armste landen, die door e VN in 1971 is aanvaard. Voor !NV houdt dit in, dat er voor deze tichting nog altijd 34 landen zijn, vaarop zij zich met het vrijwilli- ;erswerk kan en moet concentre- en. Dit zijn dan de dertien hui- lige SNV-landen, waaronder te- zens Dahomey, Kameroen, Tan- ania en Opper-Volta en 21 lan den uit de armste groep, waar !NV nog niet werkzaam is. aanbevelingen zijn voortgeko- □en uit de veldvertegenwoordi'gers- wiferentie V74, die in het Kornin- lijk Instituut van do Tropen is ge- ïouden en waaraan vertegenwoordi- ers uit dertien ontwikkelingslanden Afrika, Latijns-Amerika en Azië ebben deelgenojnen. Ook werden anbevelingen opgesteld over een stel- el van nonnen, waaraan de SNV-pro- ecten moeten voldoen en over een oortgaande democratisering van het rijwilligerswerk in de SNV-landen n binnen het SNV-werk hier in Ne erland. Tevens is afgesproken, dat ;eprobeerd zal worden de terugge- ;eerde vrijwilligers in Nederland neer en beter in te zetten bij de leïnvloeding van de publieke opinie angaande ontwikkelingssamenwer- ing hier. leze aanbevelingen zullen ter hand ?orden gesteld van het bestuur van e stichting met daaraan toegevoegd e 'eis', dat binnen drie maanden ver deze nieuwe opzet en werkwijze an SNV een besluit zal moeten wor- len genomen. Dè V'74 kan als een ervolg worden gezien op de V'73, vaar de doelstellingen en werkmetho- Jen van het vrijwilligersprogramma grondig door de mangel werden ge laaid. De punten die daarop werden eformuleerd: meer prioriteit aan de rmste bevolkingsgroepen, direct con- ict via inheemse organisaties met de «volking in het ontwikkelingsland en teer nadruk op geïntegreerde hulp, ijn op de recente conferentie nader eformuleerd, en vooral verdiept en itgebouwd. )e secretaris van de SNV, drs, Wil Irath prins Claus is voorzitter s dan ook erg tevreden over de con- erentie. 'V'74 is erg positief geweest ui hoewel de vrijwilligers alleen maar aanbevelingen kunnen doen en et bestuur uiteindelijk een uitspraak loet over het nieuw geformuleerde ieleid, geloof ik wel te kunnen zeg gen. dat het er gunstig uitziet.' Sahel ls een resolutie aangenomen met betrekking tot de Sahellanden, waar voor momenteel opnieuw actie wordt evoerd. In die resolutie staat dat "74 het tot haar taak rekent actief deel te nemen aan de hulpverlening voor de Sahel-landen en roept zij de Nederlandse ontwikkelingsorganisaties dringend op met de grootste spoed de ontwikkelde plannen tot uitvoering te brengen. Van haar kant zal SNV geld beschikbaar stellen om vijf vrij willigers en-of oud-vrijwilligers daar naar toe te zenden. Dat het nieuw te voeren beleid ook consequenties zal hebben voor projec ting B van SNV, waarin sprake is van het inzetten van ex-vrijwilligers in het land van herkomst. Drs. Wil Erath: 'Je kunt wel zeggen, dat er sprake is van een duidelijke accentverschuiving in het vrijwilli gerswerk. Je kunt natuurlijk wel pra ten over sociale bewustwording, maar dan moet je en daar heeft met na me ook prins Claus op aangedrongen dat wel vertalen in concrete din gen en dat is, dacht ik, op deze confe rentie gebeurd. Je moet niet vergeten, dat het uiteindelijke doel van SNV is, dat deze landen zich door eigen kracht zelf tot ontwikkeling brengen, waarbij je dan nog kunt stellen, dat geen enkele samenleving zonder vrij willige arbeid kan doordraaien. Bouwen aan een eigen toekomst "in Tanzania ten in die landen, waar SNV momen teel nog werkzaam is blijkt uit het volgende voorbeeld. Een bouwproject in Ivoorkust, dat volgens de nieuwe normen niet geheel ten goede komt aan de minst bedeelde bevolkingsgroe pen zal in maart 1975 worden afge rond, terwijl daarentegen een coöpera tieproject op landbouwgebied, dat zich aan de basis afspeelt, wel zal worden voortgezet, omdat dit ten goe de komt aan de allerarmsten. Hetzelf de geldt voor Brazilië, waar een uni versitair project zal worden beëindigd en een project in dé landbouwsector doorgang zal blijven vinden. Minister Pronk zet zich af tegen 'klassestrijd' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Wij zouden hier drie dagen kunnen praten, maar we zullen het niet eens worden, omdat we een verschillend model hanteren, omdat we vanuit een verschillend gezichtspunt de maatschappij bezien.' Met deze woorden begon minister Pronk aan de verdediging van zijn beleid tegen aanvallen van leden van de redactie van liet Tijd schrift voor Antrirnperialistische Scholing (TAS) in een hard en bitter debat gehouden in de Vrije Universiteit te Amsterdam. Deze uitspraak was tekenend voor de sfeer waarin de discussie plaats vond en gaf meteen de onmogelijkheid aan van een verzoening van de standpun ten in het debat dat een erg persoon lijk karakter kreeg en dat niet in de laatste plaats vanwege het feit dat PolltlCI Pronk de volle verantwoordelijkheid van zijn beleid op zijn schouders nam. enkele invloed heeft op de besteding van ontwikkelingsgelden' en dat hij niet verantwoordelijk was voor het beleid wat er voor zijn ambtsaanvaar ding gevoerd werd. Samenwerking SNV zal ook meer de nadruk gaan leggen op daadwerkelijke samenwer king met andere ontwikkelingsorgani saties. Dit zowïl in Nederland als met vrijwilligersorganisaties in andere lan den. Gedacht wordt verder aan vrij willigers van de VN (UNV) en de vrijwilligers in de 'thuislanden', hoe wel het werk daar nog van de grond aan het komen is. De teamleider van een ontwikkelings project krijgt er een taak bij, in zo verre dat de vrijwilliger in een ont wikkelingsland al 'in het veld' wordt voorbereid op zijn terugkeer naar Ne derland én zijn activiteiten hier om mee te werken aan de sociale bewust wording. In Nederland zal er een bu reau worden opgezet om deze vrijwil ligers op te vangen en te begeleiden. Daarvoor zijn of worden al contacten gelegd met onder meer de NOVIB, 'X min Y', het Angolacomité en de We reldwinkels. Bovengenoemde opzet komt trouwens overeen met doelstel- De TAS-redactie, met als woordvoer der Dick de Graaf, vatte haar kritiek samen in een aantal stellingen, waar in de Nederlandse ontwikkelingshulp verweten werd een zeer belangrijk on derdeel te zijn van de imperialistische politiek van de Nederlandse staat, met name gericht op de belangen van de grote concerns. De situatie van de massa's in de derde wereld zou er door verslechterd en de ontwikkeling in socialistische richting zou erdoor belemmerd worden. Volgens de TAS moet er door de 'mooipraterij' over -de hulp aan de allerarmsten in de derde wereld, 'selfmade-reliance' en 'betere verdeling1 heen gezien worden en moeten de structuren blootgelegd worden waarbinnen de Nederlandse staat als kapitalistische macht de be langen van het Nederlandse kapitaal behartigt. De TAS dacht hierbij aan hulppro gramma's aan landen als Chili, Haiti, Indonesië en Turkije die zogenaamd gericht zouden zijn op basisgroepen in die samenlevingen, maar waar vooral het Nederlandse bedrijfsleven bij gebaat zou zijn. Klassestrijd De TAS-redactie komt dan ook tot de conclusie dat de hulp in de huidige vorm stopgezet moet worden en dat de internationale klassestrijd gesteund moet worden, wat voor hen concreet inhoudt dat de strijd van verzetsbewe gingen ondersteund dient te worden en volgens de TAS laat 'de regering van een kapitalistisch land als Neder land het daar natuurlijk afweten'. Pronk zette daarna in felle bewoor dingen uiteen 'dat het Nederlandse bedrijfsleven onder zijn beleid geen Pronk accepteerde niet de stelling dat de Nederlandse staat een puur-kapita- listisohe is waar economische machts structuren de politieke beslissingen volledig bepalen. 'Natuurlijk zijn in een ten-dele-kapitalistische maatschap pij economische machtsgroepen be langrijk, maar politici kunnen deze macht beperken en wij als socialisti sche politici doen dat, wij kunnen economische processen beïnvloeden. Maar wij treden niet buiten deze maatschappelijke orde, wel proberen wij van binnen uit veranderingen en vernieuwingen aan te brengen en de maatschappij te socialiseren en dat kan met politieke methoden door middel van een beïnvloedingsproces, zonder dat alles ondersteboven moet'. Pronk verklaarde dat hij bezig was het Nederlandse ontwikkelingsbeleid te veranderen, maar dat daar tijd voor nodig was. Hij wil een beleid waarin ontwikkelingslanden zelf hun beleid kunnen bepalen en waarin naar een zo groot mogelijke gelijk heid gestreefd wordt. Ook wat de keu ze van hulp-ontvangende landen be treft hanteert de regeling andere cri teria dan de vorige. 'Wij richten ons op die landen die een politiek willen voeren waarin structurele veranderin gen ten behoeve van de armsten op de voorgrond staan, maar ik kan me niet zonder meer onttrekken aan af spraken die gemaakt zijn onder vorige kabinetten'. Pronk vroeg begrip voor het feit dat hij deel uitmaakte van een minder heidskabinet en dat Nederland een klein land is dat onder meer tegeno ver de grote multinationale onderne mingen de steun van andere landen nodig heeft. Dit laatste als antwoord op het verwijt dat Nederland aan de leiband loopt van imperialistische mo gendheden binnen de NAVO en de EEG. Soms duurt het maanden en jaren, maar meestal slagen ze erin: door Piet Hagen AMSTERDAM Soms zijn er jubilea nodig om eraan te herinneren dat wat nu overal als 'ver nieuwing' wordt aangeprezen ook al zijn voorgeschiedenis heeft. Dat was zo toen vorig jaar liet gou den jubileum van de eerste Vrije School gevierd werd, en alle modieuze propagandisten van meer creativiteit op school bepaald werden bij het bestaan van een handjevol scholen die al vijftig jaar be zig waren met een vrij leerplan, dat uitging van (en niet alleen maar versierd was met) het kunstzin nig element. Zo is het openbaar congres van het Heilpedagogisch Verbond, dat vanaf gisteren tot en met dinsdag in het RAI-congrescentrum in Amsterdam wordt gehouden, een goede gelegen heid om alle hedendaagse vernieu wingsdrang in de zwakzinnigenzorg te zien tegen de achtergrond van de vele pogingen die in het verleden al on dernomen zijn om de zwakzinnige tot zijn recht te laten komen. En dan is de door de antroposofie gevoede heil pedagogie daarvan werkelijk niet het enigo voorbeeld. 'Nieuwe aanpak' Op een persconferentie ter gelegen heid van het congres kon de vraag bijna niet uitblijven en ze werd dan ook grif gesteld: Hoe denken de an troposofische heilpedagogen nu over de nieuwe aanpak van de zwakzinni genzorg op Dennedal? Mevrouw N. Lievegoed-Schatborn, arts en echtge note van prof. B. C. J. Lievegoed, be antwoordde die vraag nogal lakoniek. Zij kwam wel eens op Dennendal, maar niet vaak genoeg om het huidi ge conflict te kunnen beoordelen. Bo vendien is er op Dennendal niet spra ke van één richting, maar voorzover ze de sfeer kon proeven tijdens haar bezoek aan kinderen die daarvoor in een van de zeven antroposofische in richtingen hadden gewoond, vond ze daarin veel terug van de heilpedago gie. Misschien is dat ook geen won der, want 'Dennendal' is de voortzet ting van een heilpedagogische neder zetting in Leersum. Voor het overige is antroposofische heilpedagogie echter een stroming die zich moeilijk laat vergelijken met de hedendaagse vernieuwing. Meer dan an dere theorieën gaat de heilpedagogie uit van een duidelijk eigen filosofie. Zoals prof. Lievegoed het nog eens formuleerde: Geen biologisch mens beeld (de mens is geen geprogram meerd eiwit), geen empirisch mens beeld (de mens is niet louter produkt van zijn omgeving), maar een perso nalistische visie op de mens: Iedere mens, ook de zwakzinnige, zelfs de diepst zwakzinnige, is een eigen per soonlijkheid. Het is de taak van de heilpedagogie om ook bij zwakzinnige kinderen, of ze nu geëtiketteerd zijn als idioot, autist of wat dan ook,- het eigen 'ik' te doen ontwaken. Soms duurt het maanden en maanden, maar veelal slagen de heilpedagogen er, naar eigen zeggen, dan toch in door de faade van zwakzinnigheid heen te breken en een menselijk contact, hoe summier dan ook, leggen. Strak De werkwijze van de heilpedagogen is diep doordacht en lijkt daardoor nog al strak. De dag begint met een sa menkomst van alle kinderen, waarbij een grote stilte heerst, waarin dan een ochtendspreuk wordt uitgespro ken en een lied wordt gezongen. Dat alles past in het vaste ritme van de dag, in het ritme van de week en in het ritme van het jaar. Het verdere verloop van de dag wordt dan gekenmerkt door afwisseling van ontspanning en aktiviteit, van samen zijn in de kleine huiselijke groep van vijf, zes kinderen met de eigen leid- DEN HAAG De afgelopen jaren heeft er nogal eens wat gehaperd bij het overleg tussen de staf van de Stichting Nederlandse vrijwilligers (SNV) én de veldstaf, werkzaam in een ontwikkelingsland. Verzoeken uit het veld werden daarbij niet of te traag gehonoreerd en bovendien is on der de vorige regeringen ook weieens de hand gelicht met de criteria, die voor ontwikkelingsprojecten van vrij willigers gelden. Dit staat in. een discussienota, die op verzoek van minister Pronk (ontwik kelingssamenwerking) is opgesteld door enkele oud-vrijwilligers. De nota is mede bedoeld als steun in de rug van minister Pronk bij een nieuwere opzet van het vrijwilligerswerk. Trou wens ook bij SNV en de vrijwilligers in het veld is deze discussie de laatste jaren op gang gekomen. De oud-vrijwilligers, met name mej. mr. C. Mans en drs. A. van Dort bei den studonten-dekaan aan de TH in Delft, hadden minister Pronk vorig jaar om een onderhoud verzocht. Deze vroeg daarop hun wensen en kritiek op papier te zetten, zodat er een aan knopingspunt was voor een gesprek. Deze nota is gisteren in de publiciteit gekomen, waarbij op een niet mis te verstane wijze het vrijwilligerswerk volledig de grond wordt ingeboord. PvclA-bestuurslid Jaap van de Berg, die mede de nota heeft helpen voor bereiden, zegt daarover: 'Natuurlijk is er in de loop der jaren het een en an der misgegaan, maar de nota is nooit bedoeld als een aanval op het vrijwil ligerswerk. Wel als een aanzet om dat werk beter te laten functioneren. Dat er met miljoenen wordt gesmeten, is gewoon nonsens en is te vergelijken met het fabeltje van het gouden bed. DEN HAAG De verhoging van de minimumvakantieb ijslag van zes tot zeven procent per 1 jun'. ajs. moet bij de uitbetaling van de bijslag reeds in de maand juni merkbaar zijn. Dit blijkt uit het bij de Kamer ingedien de regeringsvoorstel over de verhogin- g. Als alleen maar wordt bepaald, dat het percentage met ingang van 1 juni 1974 wordt verhoogd, dan zou dit be tekenen dat de verhoogde manimum- vakantiebijslag in het algemeen eerst in juni 1975 tot uitkering zal komen, aldus minister Boersma (sociale za ken) in zijn toelichting bij het voor stel. ADVERTENTIE Natuurbad, zandstranden, camping, speeltuin, sportvelden, kinderboerderij kantine/restaurant, etc. slechts 10 km over de grens. Wilt u meer weten? Voor nadere inlichtingen kunt u gedurende kantooruren bellen naar Zaandam: 075 - 592835. Maar u bent natuurlijk altijd welkom óm zelf een kijkje te komen nemen. De nederlandse bedrijfsleiding zal u graag ontvangen. U kunt het best even van tevoren bellen: 09 - 49.59.45.429. Boekingen/reserveringen U kunt onderstaande bon opzenden waarna u gedetailleerde informatie omtrent prijzen e.d. ontvangt vergezeld van een boekingsformulier. Natuurlijk kunt u één en ander ook telefonisch (075 - 592835 of 09 - 49.59.45.429) of ter plaatse met ons regelen, Bon Naam: Straat: Plaats:Telefoon: Stuur deze bon ingevuld in een open envelop onge- frankeerd naar Antwoordnummer 124, Zaandam. ster in de eigen leefruimte, en het ge beuren in de grote gemeenschap van tientallen kinderen met de leiding. Het is een afwisseling van beweging (lopen, stampen, klappen) en rust (spelen op de lier, verhalen bij sche merlicht). Volgens mevrouw Lievegoed is het vooral het vaste ritme in de daginde ling dat zwakzinnige kinderen weer de mogelijkheid geeft zich te oriënte ren in de ruimte en tijd. En naarma te zij ouder worden leren zij dan ho pelijk steeds beter zelf hun tijd te vullen en hun leven inrichten. Geloof De heilpedagogie is een richting die het christelijk geloof centraal stelt en dat verbindt met een aantal zeer spe cifieke elementen: Euritmiek (bewe gingsoefening), het vaste ritme dm de tijd, massage- en badtherapie, een an troposofische geneeswijze, een sterke nadruk op creativiteit en een grote inzet van de pedagogen (die zich in een maatschap verenigen en geen hiërarchie kennen). Voor de meeste mensen zal de antroposofie daarvoor iets eigenaardigs houden en zal het Heilpedagogisch Verbond (dat nu zorgt voor ongeveer zeshonderd kinde ren) nooit massaal worden. Toch is er in het denken en doen van het vijftig jaar oude verbond veel dat hoogst modc.n aandoet. AL jarenlang hoor je de hande laren in oude (re) kunst heive ren dat het steeds moeilijker wordt exposities van goede kwa liteit te formeren. Maar hoe moeilijk ook, even zo vrolijk ivord je, als er dan toch weer een tentoonstelling gehouden wordt, vaak geconfronteerd met vele stukken van uitstekende tot topkwaliteit Zoals nu weer bij de Kunsthandel Borzo, Verwerstraat 21 te Den Bosch die ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan - waarvan de laatste 50 ondCT de directie van de heer J. J. van Rqs- malen - niet minder dan 118 schilde rijen en aquarellen laat zien van mees ters uit de Haagse School, de Larense School, de School van Barbizon en van de Amsterdamse impressionisten, 'k Noem er zo maar een paar: vier J. H. Weissenbruch's bijvoorbeeld, de schilder van het altijd weer boeiende spel van lticht, dat door zwaar opgesta pelde wolken tracht door te dringen, dat door een grauwe lucht gezeefd op woelig water sprankelt, fijnzinnig en met een ongelooflijk gevoel voor sfeer gedaan. Of dat verrukkelijke paneeltje van W. B. Tholen, 'Eenden in een parkvij ver', zo direct overtuigend, dat je er bijna met een schok bij bepaald wordt, met een heerlijke bewondering over een eenvoudige schoonheid, waarvan je zonder bijkomende proble matiek van genieten mag. Ook kun je op deze tentoonstelling iets ervaren van II. W. Mesdag's visie op de eeu wig veranderlijke onveranderlijkheid van de zee, die deze kunstenaar als zijn persoonlijke eigendom beschouw de ('De zee', waarschuwde hij colle ga's eens, 'is van mijn. Daar mot je afblijve'i). En er is een fijn schilderij van de romanticus Jozef Israëls, die anderzijds tooh ook weer de eerste grote realist werd van onze moderne genre-kunst, er is werk van Willem Roelofs een van de wegbereiders en voorlopers, van zijn inspiratoren, de mannen van Barbizon: Daubigny Du- pér Harpignies. Nog een paar namen Akkermga, bTi- dees, De Bock, Isaac Israëls, J. en W. Maris, Mauve, Mondriaan, Neuhuys, Z andleven en De Zwart. Allemaal schilderijen en aquarellen, die je nu met heimwee bekijkt, landschappen, nog onaangeraakt niet verminkt door een steeds verder om zich heen grijpende industrialisatie. Jé beleeft nog even de droom van een kunst, die nog. een-verbeelding kón zijn van een oure schoonheid. Tot 18 mei. ARNHEM De Arnhemse politie heeft twee jonge inwoners van de Gelderse hoofdstad aangehouden, die de afgelopen maanden voor ongeveer 200.000 gulden aan goederen hebben gestolen. De mannen hebben bij het politieverhoor bekend dat ze 24 maal hebben ingebroken, waarvan twintig maal in woningen. De inbrekers had den het in het bijzonder voorzien op dure gebruiksvoorwerpen en geluid sapparatuur, aldus de politie. Bernard Pothast (1882-1966) 'Twee meisjes bij een baby in een Larens interieur (doek 54 x 65 cm). Holland Festival Het Nationale Ballet brengt o.a. de wereldpremière van Van Manen's 'Le sacre du printemps'; het 'Ballet van de XXe eeuw' en het Royal Ballet van Dame Ninette de Valois komen voor stellingen geven en de aan de oprich ters (Béjart en Valois) toegekende Erasmusprijs in ontvangst nemen. Het Nederlands Danstheater dat vijf voor stellingen zou geven, heeft laten afwe ten met als argument dat er geen ge schikte repetitieruimte zou zijn. Op operagebied is er door de Neder landse Operastichting een aantal op voeringen van L'Erismena van Cavelli en van Mozarts Nozze di Figaro. In Utrecht (Geertekerk) wordt in de oorspronkelijke barokstijl het uit 1606 daterende Eumelio van Agostini Agaz- zari opgevoerd. Een op één plaats geconcentreerde slotmanifestatie is er dit jaar niet; Shaffy Theater organiseert op 5, 6 en 7 juli een drie-daags simultaan gebeu ren in het eigen theater, in The Mo vies (Haarlemmerdijk) en in de Mel kweg (Lijnbaansgracht) waar van al les onder het etiket 'Cultuur zonder etiket' wordt geboden. LUNTEREN De algemene vergade ring van de bij het CNV aangesloten Nationale Christen Onderofficieren Vereniging (NCOOV) ging gisteren in Luntcrcn akkoord met de plannen van het hoofdbestuur om via een fe deratie uiteindelijk tot een fusie te komen met de twee confessionele zus terorganisaties van militaire ambtena ren. De andere partners moeten nog beslissen over de fusie tot de Vereni ging van Christen Militairen. Via een statutenwijziging wil het NCOOV die vereniging ook toegankelijk maken voor dienstplichtige korporaals en sol daten. Op de algemene Jaarvergadering van de landelijke korporaalsvereniging liet de voorzitter, de heer L. Anholt, gistermiddag weinig positieve gelui den horen over het overleg met de re gering, dat hij in sommige gvallen zelfs een farce noemde. Hij noemde de voorstellen van minister Vredeling omtrent de werk- en rusttijden en de week- en weekeindcompensatic onver- Van een verslaggever DEN HAAG Uit een oogpunt van arbeidsvoorziening maken de buiten landse wernemers een onmisbaar deel uit van de beroepsbevolking in ons land en dat zal zo blijven iri de voor zienbare toekomst. Dit standpunt heeft de raad van de Nederlandse werkgeversverbonden neergelegd in een brief aan de bijzondere Tweede- Kamer-commissie, die de nota buiten landse werknemers voorbereidt. Volgens de raad (waarin samenwer ken het Verbond van Nederlandse On dernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond) is het op peil houden van de bedrijvigheid en van de werkgelegenheid voor Ne derlanders niet mogelijk zonder te werkstelling van buitenlanders. De raad is wel van mening dat er géén ongecontroleerde en ongebreidelde toelating uit de 'wervingslanden' moet zijn. De raad neemt krachtig stelling tegen suggesties als zouden ondernemingen zich te weinig moeite getroosten om het Nederlandse arbeidsaanbod in het produktieprcces in te schakelen en te lichtvaardig buitenlanders aantrekken. De raad vindt het wel nodig dat het werklozenbestand nauwkeurig wordt geanalyseerd. De twee verbonden me nen dat het verstrekken van een ver- trek-bonus aan buitenlanders op bij zondere bezwaren stuit die ook een discriminatie inhoudt ten opzichte van Nederlandse werknemers. Het overlegorgaan van de drie vakcen trales heeft in een brief aan de bij zondere commissie uit de Tweede Ka mer ernstige bezwaren geuit tegen de voorgestelde bonus ('vertrek') premie voor gastarbeiders. In wezen, aldus de brief, wordt met zo'n premie een blij vende vestiging van buitenlandse ar beiders in ons land afgekocht. Het overlegorgaan heeft niet alleen ernsti ge bezwaren tegen dit plan, maar hoopt ook dat dit nooit za'. worden uitgevoerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11