Erkenning voor Roy Schuiten als wegrenner met klasse Atletico: straf veel te hoog; Britse pers: straf veel te laag Weinig tegenstand voor hockeyers Van der Kuylen: liever geen Oranje Chris Dolman in finale ten onder landvoortse coureur gaat zelfs in laatste etappe mee in de aanval PETRI Fuente winnaar van bergetappe ROUW/K.WARTET VRIJDAG 3 MEI 1974 SPORT T13/K13 LMSTERDAM In Olympia's Ronde van Nederland, in liet derde jaar van zijn lidmaatschap van de door Ton Ketting gesponserde ploeg, heeft Roy Schuiten eindelijk erkenning gekregen als wegren- ier. In feite heeft hij het niet gekregen, maar afgedwongen. De vaak dom genoemde wegrenner, die zo pregeld kansen verspeelde omdat hij niet kon, of niet wilde, rijden in 'waaiers' heeft die handicap ge compenseerd op de manier van de groten. Op de wijze zoals Fedor den Hertog het deed. Een kans ge nist? Geen probleem. Gewoon harder fietsen en de fout goedmaken. Harder fietsen dan wie ook in deze ronde heeft Schuiten voortdurend ge daan. Niet alleen in de tijdrit, waar de kille klokken de absolute over macht zo nauwgezet registreerden. Het ras al zo in de openihgsetappe waarin jekkers tussen Amsterdam en Zoeter- meer de leiderstrui greep. Schuiten heeft er, gebruikmakend van de vrij- leid die de leden van zijn ploeg toen waren gelaten, toe bijgedragen. Het had drie dingen tot gevolg. JU DER Achteraf napratend meent Schuiten dat hij in die rit, samen vooruit met Dekkers en Van Houweingen, nog peer had kunnen bereiken. 'Toen het gat meer dan een minuut was gewor den, mocht ik niet meer rijden. Juist toen zat Dekkers met krampversohijn- selen. Hij kon, doordat hij veel min der deed, zijn tempo rijden. Ik heb de kans gemist 'hem los te rijden en toen al de trui te pakken. Het is misschien oed dat het allemaal zo gelopen is. )e laatste dagen heb ik gemerkt hoe e koers wordt afgestemd op de leider ran het klassement. Bijna nog meer dan op onze ploeg.' Deze grote winnaar, want dat is on miskenbaar. Is hoger geëindigd dan hij Kif had verwacht. 'Wij zouden het ploegenklassement winnen. Dat stond rast. Dat wilden wij allemaal, wij wa ren het verplicht tegenover Ton Ket- bng, die ook zoveel voor ons doet. Een van ons zou de ronde winnen, dat was ook bijna zeker en Aad van den Hoek was de eerste kandidaat Ik had mijzelf bij de eerste tien gerang schikt.' NIVEAU Wie is deze Roy Schuiten, die zijn ei gen verwachtingen heeft overtroffen? .en 23-jarige winkelier uit Zandvoort die zijn niveau bewijst in gemakkelijk gevoerde gesprekken en de openhar tigheid van iemand die een mening cijfers van sporttoto nummer 43 zijn; ilnemers: 411 222; bruto inleg 945 201 rijzenbedrag 399.820,02. Ie. 2e, 3e' prijs n de premie elk 99.955.- Ie prijs: 31 win- itars, die elk bruto 3.224.30 ontvangen. 2e rijs: 784 winnaars die elk per kolom 127.40 ontvangen, 3e prijs: 7.529 winnaars, ft elk per kolom 13,20 ontvangen. premie wordt na het verstrijken van de üclametennijn woensdag bij loting «gewezen aan een van de eerste prijswin- heeft en die ook durft te brengen. Ei genschappen die ze in de wielrennerij niet immer manifesteren en die hem dan ook soms zoal niet buiten de groep dan toch wel aan de zijkant daarvan hebben geplaatst. Schuiten heeft zijn faam verworven op de baan en als tijdrijder. Hij werd vorig jaar voor de tweede keer Neder lands achtervolgingskampioen, bezit het wereldrecord over de 4000 meter achtervolging, won twee keer de tijd rit Weesp-Utrecht, vijf amateur zes daagsen. Prestaties die een provinci aal kampioenschap, een militaire titel op de weg, wat criteria en zelfs de Ronde van Midden Zeeland wegdruk ken boterham Voor Schuiten lijkt een carrière op de baan en vooral op de winterbaan weg gelegd. Frans Mahn, baancoach en vriend van Schuiten, ziet in hem een wereldkampioen achtervolging die daarna in de zesdaagse een gaaf beleg de boterham kan verdienen. Joop Middelünk, de wegcoach beschouwt in hem de man die een plaats verdient in het kwartet dat de 100 km tijdrit bij de wereldkampioenschappen gaat rijden en misschien zelfs de man voor het individuele wereldkampioenschap op de weg. Schuiten, enigszins verrast door zijn sprekend succes, heeft zijn keuze nog niet gemaakt. Wanneer Middelink er al in zou slagen de sportcommissie van de KNWU ervan te overtuigen dat Schuiten tegen de principes in op weg en baan zou moeten rijden bij de wereldkampioenschappen m Montreal, zal Schuiten zelf de ploe gentijdrit ondergeschikt maken aan het uitzonderlijk individuele nummer van de achtervolging. Echte twijfel komt pas bij hem wanneer hij ook zou worden uitgekozen voor de per soonlijke wegwedstrijd. bergen Hij ziet dat nog niet gebeuren. Hij bekent met eerlijke openhartigheid: 'Ik kan geen meter klimmen.' Het is meer eerlijk dan waar. Echte cols mo gen hem misschien moeilijkheden op leveren, hoewel een renner in vorm iedere berg oprijdt, juist in de Lim burgse heuvelrit bewees hij zijn kracht en gewoonlijk is een wereld- kampioenschaps-parcours zeker niet zwaarder dan de moeilijkst» rit uit Olympia's Ronde. Schuiten heeft een belangrijke rol ge had in de samenstelling van zijn ploeg voor deze ronde, zoals ieder van de vooraanstaande renners van de suc cesvolle equipe uit Didam had. 'Wij hebben onze gedachte verteld aan ploegleider en directeur en die hebben er rekening mee gehouden. Ik geloof dat de ploeg het uitstekend heeft gedaan. Aling, onze meest erva ren man, was de aanvoerder en hij heeft zich een goed leider getoond. Een uitstekend plpeggenoot boven dien. Hij aarzelde in Oss geen mo ment om zijn fiets aan mij af te staan. Ik zou het trouwens ook hebben gedaan als Aad van den Hoek beter had gestaan dan ik'. Heeft Schuiten, die voor de profs in Rotterdam aan hun avondprogramma van de zesdaagse begonnen iedere keer een uurtje oefende als hernieuw de start voor zijn loopbaan, profplan nen? 'Het hangt er van af. Ik moet perspectief zien. Dat kan liggen op het financiële gebied, maar ook in de kwaliteit van de ploeg die mij op neemt. Een buitenlandse equipe bij voorbeeld, maar ook die van Peter Post, die naar mijn mening zijn zaken goed aanpakt. De opzet is goed en het wordt natuurlijk nog beter als hij in derdaad Eddy Merckx erbij krijgt. Je weet dat je dan een of twee jaren leerjongen ben», maar daar staat weer tegenover dat je goed verdient. Je moet op een gegeven moment kiezen voor de eer en je eigen prestaties die misschien komen ,o fvoor Je porte- monnaie .Ik weet het allemaal nog niet Wanneer dit seizoen goed blijft, zal ik misschie ni nhet najaar prof worden. Net zoals Cees Bal heeft ge daan, beginnen met een wedstrijd als Parijs-Tours ,dat lijkt me een betere start dan in het voorseizoen'. De laatste etappe van Olympia's 5onde door Nederland bracht geen strijd meer. Het rennervweld legde zich neer bijd e miaöbt van Sdhuitensploeg en bij de overwinning van de Zandvoor- ter die in de slotfase nog mee in de aanval ging. Daarvoor verroerde de groep zich slechts toen Van den Hoek na een 60 kilometer had plaats geno men in een kopgroep. Dekkers en zijn Roy Schuiten kreeg kort voor de Ronde. De Zandvoorter die met étappewedstrijd laat hier na een mannen haalden hem echter terug en behielden daardoor de tweede plaats voor hun ploeggenoot. De slotrit was eindelijk een etappe waarin niet van begin tot einde wei\i 'gevlamd'. Dat had tot gevolg dat de laatste d ag vertegenwoordigers van buitenlandse ploegen in de rituitslag op vooraanstaande plaatsen figureer den: Viadiiimuir Osokin als winnaar, Fnantisek Kaïldis ais vierde. 1. Osokin (Rus) 173 km in 3 uur 47 min en 36 seconden met bonificatie 3.47.21 2. Van Dongen zt. met bon. 3.47.26; 3. MHlOhlmann z.t. met bon. 3.47.31: 4. Kalis (Tsj) 3.47 49: 5. Schuiten z.t. 6. Franken z.t. 7 Roemer- PggPfg finish de laatste pech in Olympia's overmacht winnaar werd van de lekke band zijn wiel verwisselen. man z.t. 9. Aling 3.58.16; 9 Smit z.t. 10. Van der Spiegel 3.48.17. 11. Van Katwijk 3.48.17; 12. De Boer z.t. 13. Kuvs z.t. 14. Van Bracht z.t. 15. Hoogen- doorn z.t. 16. Van Trigt z.t. 17. Van Houwe- ltngen z.t. 13, Van den Hoek z.t. 19 Van Gerwen z.t. 20. Hulzen z.t. Eindklassement: 1. Schuiten 27 14.36, 2. Dek kers 27.19.42, 3. Van den Hoek 27.19.54, 4. Van Houwelingen 27.31.21, 5. Schür at, 6. Van Helvoirt 27 21.38, 7. Van Katwijk 27.22.09, 8. Van der Spiegel 27.22.37, 9. Van der Kruys 27.22.41, 10. Smit 27.22.46. 11. Van Gerwen 27.23.16. 12. Koot 27.24.59, 13. Broe- ren 27.25.14. 14 Aling 27.25.25. 15. Schuiten maker 27.20.33.' 16. Bakker 27.26.34, 17. Al- bersen 27.27.54, 18. Pronk 27.27.56, 19. Scheueneman 27.28.39, 20. Botterhuis 27 28.42. Portugal compenseert tevergeefs gebrek aan techniek met hardheid: (advertentie: Petriflex TTL kleinbeeldcamera Eenogige spiegelreflexcamera met schroefdraadvatting 1.8 objectief, lichtmeting 'door de lens' uw kleu ren dia's en foto's haarfijn belicht. Bekijk deze voortreffelijke camera bij uw handelaar «43SM300M flWr MADRID De Nederlandse hockeyploeg heeft zijn eerste slag geslagen in het gisteren te Ma drid begonnen toernooi om de Europese beker. Nederland ver sloeg Portugal met 6-0 in een wedstrijd waarin zij niet alleen speelden om de winst, maar ook om lijfsbehoud. Want de primitief spelende Portugezen die wel een reputatie hebben als rolhockey- ers maar in het veldhockey inter nationaal op de onderste sport van de ladder staan, trachtten hun grote manco aan spelkennis te compenseren metr uw spel. Verscheidene Nederlandse spelers als Pierik, Ties Kruize, Steens, Litjens en Frans Spits maakten op pijnlijke wij ze kennis met de onbehouwen Apeel- wijze van hun tegenstanders. De enige manier overigens waarop zij de supe rieure oranje-ploeg konden stuiten. Niettemin moesten zij zes doelpunten toestaan waarvan er vijf op naam kwamen van Ties Kruize, op een na gescoord uit strafcorners. Voor het zesde doelpunt tekende Paul Litjens. De Portugezen konden er niets tegen over stellen. Kort na de rust kregen zij een strafcorner hetgeen nog een weggevertje was van de verkleumde Derk Doyer. Voor het overige konden zij slechts trachten op alle mogelijke manieren en dat was bepaald niet altijd fijntjes de Nederlanders uit hun eigen cirkel te houden. De Portugese ploeg was voor coach Cees Tania en de spelers een gesloten boek want nog nimmer hadden Neder land en Portugal op het hockeyveld de degens gekruist. Zij weten nu meer en dat is weinig positief. Het werd een zeer eenzijdige vertoning met Nederland ongetwijfeld niet op z'n best maar niettemin voortdurend in het offensief. De blokkade die de Portugezen voor hun doel hadden op geworpen werd weliswaar spoedig doorbroken doch de derde treffer van Ties Kruize uit Nederlands vierde strafcorner (in de elfde minuut) kon pas genade vinden in de ogen van scheidsrechter English uit Wales. Twee voltreffers van Ties Kruize uit respectievelijk een straf- en een lange corner had hij daarvoor afgekeurd. De ban was daarmee gebroken. Vijf minuten later keerde een van de Por tugezen op de doellijn de bal uit een strafcorner de vijfde in de reeks TIES KRUIZE vijf doelpunten van twaalf van Ties Kruize die daarop feilloos de toegekende straf push be nutte: 2-0. Zonder risico's te nemen speelde Nederland zich daarna door de tweede helft waarbij toch niet steeds kon «orden vermeden dat er zo nu en dan een venijnige tik moest worden geïn casseerd waartegen overigens de arbi ters English en Schmid (Zwitserland) te lankmoedig optraden. Tweemaal schoot Ties Kruize nog raak uit een strafcorner en in samenwerking met zijn in Oranje debuterende jongere broer Hans bracht hij de stand op 5-0. Uit een lange corner van Coen Kra- nenberg kwam tien minuten voor het einde via Frans Spits de bal voor de stick van Paul Litjens die met het zesde doelpunt ook zijn aandeel in de overwinning preciseerde: 6-0. Daarmee was Nederland in doelpun- "ten op gelijke hoogte gekomen met de mede-favorieten voor de eindoverwin ning, Spanje en bekerhouder West- Duitsland. die eerder op de dag respectievelijk Joegoslavië (6-0)1 en Zwitserland (6-1) hadden verslagen. En evenmin als Nederland waren zij, althans sportief gesproken, op noe menswaardige tegenstand gestuit Groep A: West Duitsland-Zwitserland 6—1; Groep B: Nederland-Portugal 6—0; Groep C: Wales-Belgiê 3—1; Gr. D: Spanje-Joegoslavië 60. Engeland-Finland 20. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Willy van der Kuijlen, de aanvoerder van beker- winaar PSV die woensdag in het Feyenoordstadion tegen NAC drie van de zes treffers voor zijn reke ning nam. heeft nauwelijks belang stelling voor een eventuele verkie zing voor Oranje. De Eindhoven- aar, die wel tot de top-veertig van supervisor Rinus Micheis behoort en voor wie de kansen op uitzen ding naar de wereldkampioen schappen In West-Duitsland niet geheel uitgesloten geacht moeten worden, gaat liever met vakantie. Na afloop van de bekerfinale in de Kuip verklaarde hij een moeilijk jaar achter de rug te hebben. 'Er is nog wel wat ziekte geweest in ons gezin en daarom zijn we alle maal aan rust toe. Meedoen in Duitsland betekent dat er van va kantie dit jaar niet veel terecht zou komen'. De Brabander, die voor het eerst in de acht Jaren dat hij in PSVs eerste uitkomt een grote actie heeft meegemaakt, heeft nog een reden om niet bijster gelukkig te zijn met het feit dat hij bij de laatste veertig voor Duitsland be hoort. 'Ik ga op 25 mei met vakan tie en op 23 mei worden de laatste 22 pas bekendgemaakt Het is een schandalige zaak dat de uiteindelij ke selectie zo laat uitgevoerd wordl. Als Jc bij de 40 behoort en je valt uiteindelijk toch nog af, dan word je daardoor erg gedu peerd in verband met vakantie en zo. Ik ga graag naar München, maar op deze manier wordt het plezier wel vergald* Van der Kuijlen toonde bovendien nog eens zijn ontevredenheid met liet door de bondscoach gevoerde beleid. 'In de oefenwedstrijd tegen Oostenrijk was er niemand van on ze ploeg nodig en nu zitten er In eens zes PSV-ers bij. Een vreemde gang van zaken hoor. Maar ja, wat mezelf betreft: er zijn mensen die het voor het zeggen hebben, die mij niet zo graag mogen'. Het oefenprogramma van het Ne derlands elftal is rond. Ook de speelvelden zijn nu bekend. De eerste wedstrijd is op 23 mei (he melvaartsdag) in Hengelo tegen Hamburger Sportverein. Het oefenprogramma ziet er als volgt uit: 23 mei (aanvang 16.00 uur) in Hengelo tegen Hamburger Sportverein, 26 mei (14.30 uur) in Amsterdam (Olympisch stadion) tegen Argentinië, 1 juni (16.00 uur) in Den Bosch tegen Kickers Offenbach, 5 juni (20.30 uur) in Rotterdam (Feyenoordstadion) to gen Roemenië. LONDEN Chris Dolman heeft gisteravond bij de strijd om de Europese judokampioenschappen een zilveren medaille behaald in het zwaargewicht. Dolman verloor in de finale van de Rus Onasjvili. Chris Dolman werd de revelatie van de Nederlandse ploeg op de eerste dag van de Europese judokampioen schappen in Londen. De Nederlander die pas vorige week werd toegevoegd aan de ploeg imponeerde in de voor wedstrijden met uitstekend judo. Hij had in de eerste ronde vrij, ver sloeg in de tweede de Ier Crockett met een beenworp (o soto gari) na één minuut en rekende in de derde ronde af met de Fransman Berthet (beslissing). In de finale van zijn groep stond de Nederlander tegen de Tsjech Novak, die tevoren voor een sensatie had gezorgd door de Spaanse titelhouder Santiago Ojeda in tien se conden te vloeren met een heupworp (uchi mata). Chris Dolman nam in de poule-final een door Novak ingezette uchi mata op zijn 'beurt over en legde een verwurging aan die de Tsjech nog lang zal heugen. De andere Nederlandse zwaargewicht, SAN RAFAEL De negende etappe van de Ronde van Spanje van Madrid naar San Rafel over een afstand van 158 kilometer is gewonnen door de Spanjaard José Manuel Fuente. Hij legde de afstand af in vier uur, 42 mi nuten en 59 seconden. Hij had een voorsprong van een halve minuut op zijn landgenoot Migual Lasa, die twee de werd. Als derde eindigde de Frans man Thevenet Gerben Karstens kwam als 67e over de finish in 5.00.45. In het algemeen klassement handhaaf de Perurena zich op de eerste plaats. Karstens zakte drie plaatsen en is nu als 63e geklasseerd. De etrppe werd beslist bij de beklimming van de laat ste heuvel die 1516 meter hoog was en op 15 kilometer voor de finish lag. Ocana die zijn zinnen heeft gezet op de Ronde van Spanje, trachtte op deze heuvel weg te 'komen, maar Fuente liet zijn landgenoot niet gaan en bleef in zijn kielzog. In de laatste meters van de afdaling ontsnapte hij daarom en kwam alleen over de finish. 1. José Manuel Fuente <Sp> 4.42.50 2. Migu el Maria Lasa (Sp) 4.43.30 3. Bernard The venet (Fr) z.t. 4. Raymond Delisle (Fr> 4.43.34 5 Joaquin Agostinho (Por) z t. 0. Luis Ocaria (Sp) 4.43.35; 8. Domingo Perure na (Sp) 67. Gerben Karstens (Ned) 5.00.05. Algemeen klassement: 1. Perurena 43.28.34; 2. Fuente 43.28.39 3. Lasa 43.28.57 4. Ocana 43.29 34: 5. Delisle 43.29.41; 6. AgosUnho 43.29.44 63. Karstens 44.04.15. Peter Adelaar, die vorig jaar in Ma drid een bronzen medaille won, sneu velde ditmaal al in de eerste ronde te gen de Hongaar Varga. De beide half- zwaargewichten. Vincent Boot en Bert in den Berken, brachten het tot de derde ronde in hun groep. Boot ver sloeg de Oostduitser Cohl en werd uitgeschakeld doo. de latere groeps winnaar, de Joegoslaaf Zuvela, zodat de Zwollenaar in de herkansing mocht uitkomen. Middengewicht Theo Knegjens won een partij: van de Fin Korpiola. In de tweede ronde verloor hij van de Joo- goslaaf Obadov. Jan Bosman, de vroe gere halfzwaargewicht, verloor van de Belg Gustin. De sensaties waren op de eerste dag van de Europese titelstrijd in Crystal Palace niet van de lucht. Zowel in het zwaargewicht, halfzwaargewicht als in het middengewicht werd de kampioen van vorig jaar voortijdig uitgescha keld, resp. de Spanjaard Ojeda, de Fransman Jean-Luc Rouge en de En gelsman Brian Jacks. In het half zwaargewicht plaatste de Westduitse debutant Günther Neureuther zich bij verrassing voor de finale, die, in te genstelling tot vroeger, nu direct tus sen de beide groepswinnaars ging. Aan de kampioenschappen in Londen nemen vertegenwoordigers uit 27 lan den deel, een record. Vandaag volgt de strijd in de klassen lichtgewicht (met de Nederlanders Brandts en Ko ning), halfmiddengewicht (Boschman en Weijers) en alle categorieën (Ade laar en Boot). Morgen is het congres van de Europese Judo Unie, zondag volgt de landenwedstrijd. advertentie Ruth Dobschlner Te mogen leven Autobiografie van een Nederlandse Jodin, die als enige van haar familie de bezetting overleefde, dankzij het werk van Ds. Ader in Groningen Tijdens haar onderdulk-periode komt zij tot het geloof, waarvan ze in dit boek een Indringend getuigenis geeft. Geb. 290 blz. 17.50. J. A. Ader-Appels Een Groninger pastorie in de storm Een monument van praktisch Chris tendom. Hot leven van Ds. B. J. Ader, die samen met zijn vrouw hulp ver schafte aan honderden Joodse land- Senoten en dat met zijn leven moest etalen. Geb. 368 blz. 17.50. DEZE BOEKEN VERSCHIJNEN EIND MEI A.S. U kunt nu reeds bestellen bij: LINDENBERGS BOEKHANDEL SLAAK 4-8. ROTTERDAM 3016 - TEL 010-111607 MADRID Het bestuur van Atleti co Madrid zal beroep aantekenen te gen het vonnis van de strafcommis- sie van de UEFA, die de Spaanse club een recordgeldboete van 90.000 gulden oplegde naar aanleiding van ongeregeldheden tijdens de wed strijd CelticAtletico vorige maand. 'Wij zullen zeker in beroep gaan, maar ik heb weinig hoop dat er eni ge aandacht aan zal worden geschon ken', verklaarde Vicente Caidcron, voorzitter van Atletico. In de Spaanse perscommentaren klonk gisteren bittere verontwaardi ging door. In 'Nuevo Diario' worden de officials van de UEFA vergele ken met vampiers. 'Marca' schrijft: 'De leiders van de UEFA hebben ze- ker dringend geld nodig om een goed leventje te leiden ten koste van voetbalclubs, die zich niet kun nen verdedigen.' Voorzitter Calderon: 'De maatrege len tegen de spelers zijn overdreven. Nog nooit is een club op een derge lijke wijze behandeld. Ik heb er geen verklaring voor. Bij de UEFA is kennelijk alles mogelijk.' De Schotse sportpers heeft de straf maatregelen van de UEFA tegen At letico heftig bekritiseerd. Over het algemeen is men van mening dat de UEFA te clement is geweest met de Spaanse dub. 'The Scotsman' schreef onder meer: 'Met een bela chelijk gevoel voor rechtvaardigheid heeft de UEFA deze nieuwe aanval op de voetbalsport door de vingers gezien. De UEFA laat zich voor mis daad betalen.' De 'Glasgow Herald' zegt dat het boetebedrag slechts symbolisch ge noemd kan worden en alleen maar aangeeft dat de UEFA niet bij machte is strenge maatregelen te ne men tegen overtreders. Het dagblad vergelijkt de boete van 90.000 gul den met het bedrag van ruim 1,2 miljoen gulden, dat Atletico Madrid voor dc thuiswedstrijd tegen Celtic heeft kunnen opstrijken. Het com mentaar van de 'Glasgow Daily Re cord' loog er ook niet om: 'Atletico had moeten worden uitgesloten van deelneming en ook de Argentijnse coach Juan Carlos Lorenzo had per» soonlijk moeten worden gestraft.' Manager gezocht LONDEN 'Gevraagd: voetbaldes- kundige die een nationaal elftal moet gaan leiden dat volledig uit vorm is. Salaris tot 150.000 gulden i maar hopelijk minder. Moet onberis- ipelijke referenties hebben en kun nen garanderen dat de wereldbeker iedere tier jaar in Engelse handen komt Moet een ijzeren gestel heb ben om een aanval in de rug te kunnen trotseren wanneer hij na Ja ren trouwe dienst eens faalt', zo stelde het persbureau AP gisteren voor dat de Engelse voetbalbond, de FA, de tekst moest opmaken voor een advertentie voor een opfvolger van sir Aif Ramsey. Het zal in werkelijkheid aanmerke lijk soberder gaan. De FA zal van daag in alle Britse dagbladen een tweeregelige advertentie zetten met de tekst: 'Football Association vraagt manager voor het nationale elftal, met volledige informaties.' Meer niet. Ook niet hoeveel er te verdienen valt De FA behandelt het als een formaliteit want duidelijk is dat het aantal sollicitanten zeer klein zal zijn. Er wordt in Engeland al wel gewed op de naam van Ram sey's opvolger. BIJ Ladbrokes staat Gordon Jago, manager van Queens Park Rangers 7 tegen 4 genoteerd. Hij is daarmee favoriet. Coventry City's Gordon Miinc is met 9 tegen 4 een goede tweede. Bij Badbrokes staan al meer dan tien managers ge noteerd. Terwijl naarstig gezocht wordt naar een nieuwe coach is de Britse pers voor Ramsey op de bres gesprongen. Bladen, die Jarenlang heftig Ram sey's heengaan hebben geëist, lijken nu geschokt door ziln plotselinge vertrek. Zijn ontslag heeft een groot aantal belangrijke zaken van de voorpagina's verdrongen. Tory-afge- vaardigde Andrew Bowden heeft het ontslag veroordeeld en heeft aange kondigd hierover te zullen klagen in het parlement. De Daily Express bracht op de voor pagina een verhaal onder de kop 'Hoe sir Aif is weggewerkt' en be weerde dat de coach liet slachtoffer was geworden van een 'coup achter de coulissen'. De Daily Telegraph noemde het ontslag 'gemeen'. 'Zelfs al zou het bestuur een wanho pige haast hebben gehad om van zijn trouwe dienaar af te komen, zou het hem tenminste de gelegen heid hebben moeten geven om zelf ontslag te nemen', aldus het blad. Zagallo: Spel? SAO PAULO De enige werkelij ke verklaring die kan worden gege ven voor het armoedige voetbal dat Brazilië op het ogenblik speelt is dat coach Zagallo een spelletje speelt De Brazilianen, die zowel door zich zelf als door anderen worden be schouwd als een van de favorieten voor het wereldkampioenschap in juni, kwamen woensdag in een oe fenwedstrijd niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel tegen Oos tenrijk. Ook de prestatie van zondag stelde niet veel voor toen de ploeg eveneens met 00 gelijk speelde te gen het Griekse elftal. Tijdens de wedstrijd tegen Oosten rijk was teamwerk ver te zoeken. Ongetwijfeld heeft Zagallo zich zor gen gemaakt over de aanwezigheid van Miljan Miljanic, de coach van de Joegoslavische selectie, die de wedstrijden tegen Griekenland en Oostenrijk bijwoonde, want Joego slavië en Brazilië zullen 13 juni in Frankfurt tegen elkaar uitkomen in de openingsronde van het toernooi om de wereldbeker. Het Braziliaanse team kon woensdag eenvoudigweg niet slechter hebben gespeeld. Nergens werd gecoördi neerd, de verdediging wtls kwets baar. De spelers op het middenveld gingen graag in de aanval, maar wanneer zij moesten verdedigen gin gen zij de mist in. Zonder twijfel weet Zagallo precies wat hij gaat doer, maar verbergt hij dit voor de ogen van het publiek. Hij bewaart zijn taktlek tot het al lerlaatste moment, zoals hij ook deed in 1970 toen hij voor de eerste wedstrijd vin het toernooi om de wereldbeker een team in het veld bracht dat vciledig afweek van het elftal dat de voorbereidende oefen wedstrijden had gespeeld. Maar als de Brazilianen blijven spe len zoals ze nu doen langzaam, zonder coördinatie en teamwerk zullen ze niet sterk genoeg zijn om de sterke Europese selecties te kun nen verslaan. Kennelijk wil Zagallo dat zijn tegen standers zijn team onderschatten. Hij geeft er altijd de voorkeur aan om te beginnen als de 'underdog'. Ook wil hij dat de supporters van het elftal hun optimisme wat mati gen en kritisch zijn. Hij lijkt zich zo aan zijn script te houden, dat het wel een spelletje moet zijn dat hij momenteel speelt Wat Braziliaanse waarnemers zich afvragen is wat Zagallo wil bewijzen met zijn taktiek van verstoppertje spelen. Hij geeft de opstelling van zijn ploeg nooit vrij tot aan de voor avond van de match, geeft nooit commentaar na een wedstrijd omdat hij zijn observaties alleen voor zich zelf wil houden en lijkt het team expres de opdracht te geven een ver keerd systeem te spelen. Uruquay top 40 MONTEVIDEO Zes spelers, die reeds in 1970 in Mexico deelnamen aan het wereldkampioenschap voet bal, staan- de de lijst van 40 spelers die de voetbalbond van Uruguay beeft opgegeven aan de FIFA. Het zijn doelman Mazurkiewicz, de reser ve keeper Santos alsmede Castillo, Esparrago, Cubillas en Rocha. Niet op de lijst staat Atiiio Ancheta, een van de beste verdedigers, die door zijn Braziliaanse club Gremlo uit Porto Allegre niet wordt vrijgege ven. Gremio eist een bedrag van ruim 100.000 gulden voor het af staan van Ancheta. De voetbalbond van Uruguay is niet bereid deze som te betalen. Uruguay speelt met Bul garije, Zweden en Nederland in groep 3 van de voorronden van het wereldkampioenschap. Op 15 Juni komt Nederland in Hannover uit te gen Uruguay. De veertig van Uruguay zijn: doel: Mazurkiewicz, Fernandez, Santos, Corbo en Correa. Verdedigers: Jau- reguy, Gerolaml, Masnik, Garlsto, Vallarlno, De Simone, Chagas, Pablo Forlan, Gonzalez, Burgos, PavonJ, en Zoryez. middenveld: Montero Castillo, Car- daccio, Rivero, Techera, Mantegazza, Rocha, Unanue, Jimenez, Esparrago, Silva, Gomez en Laclau. voorhoede: Cubillas, Rlcchard For lan, Alvarez, Castro, Morena, Monda- da, Paredes, Perrone, Revetria, Cor bo en Milar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15