Groei produktie leidt tot 'nieuwe schaarste' en dient welvaart niet Allemaal, allemaal, allemaal op de fiets! Kabinet: afvalrace middenstand stuiten PvdA-fractie is het niet met Vorrinkeens ledereen gratis welkom bij opening Holland Festival Huiselijk© tafreeltjes rond een hemelbed Veel militairen hadden 'gemengde gevoelens' bij wisseling regering Chr. werkgevers: vlucht bedrijven teken aan de wand Inspectie steunt integratie kleuter en basisonderwijs Geen ontslagen bij reorganisatie van de krijgsmacht [RftL7\V/K\V.AiR.TET VRIJDAG 3 MEI 1974 BINNENLAND KL3ST T9/K11 door Henk Thomas DEN HAAG 'Economische groei, in de juiste zin van het woord begrepen, is het terugdringen van iedere soort schaarste. Dus niet alleen de schaarste aan geproduceerde goederen, maar ook aan die goederen die niet gekocht of verkocht kunnen worden, zoals natuur en milieu'. Dr. Hueting; begrip 'nationaal inkomen' heeft afgedaan pit schrijft dr. R. Hueting in zijn proefschrift "Nieuwe schaarste en eco nomische groei', waarop hij gisteren In Groningen bij prof. J. Pen is ge- iromoveerd. De studie, die drastisch ifrekent met het begrip 'nationaal in- iomen' als aanwijzing van de wei- nart in een land en iets anders in de laats biedt, kan de economische we- enschap een flinke stap dichter bij de maatschappelijke werkelijkheid brengen. Het belang van dr. Hueting's werk is al voor diens promotie inge ven: eergisteren is het proefschrift ungeboden aan minister Irene Vor- riak en aan prins Bernhard in zijn hoedanigheid als president van het Wereld Natuur Fonds, dat het boek dermate belangrijk acht, dat zij gel den voor een Engelse vertaling ter beschikking heeft gesteld. Het betoog van dr. Hueting komt zeer in het kort neer op het volgende. Bij de produktie van goederen die nodig ajn om behoeften te bevredigen wordt gebruik gemaakt van ruimte, sater, bodem en lucht, kortom de om geving of het milieu. Dit gebruik be tekent, dat men van de andere moge lijkheden die het milieu ons biedt moet afzien. Het betekent concreet, dat als bijvoorbeeld een papierfabriek het water in de omgeving vervuilt ten- emde de behoefte aan papier te be- rredigen, de andere mogelijkheden ran water waaraan behoefte bestaat (viswater, zwemwater, irrigatiewater bz.) verloren zijn gegaan. De ge bruiksmogelijkheden van de omgeving srorden door Hueting milieufuncties genoemd en wanneer er een verlies aan gebruiksmogelijkheden optreedt, spreekt hij van functieverlies. Dit iomt neer op verminderde welvaart. Minder welvaart Groei van de produktie betekent dus, aldus dr. Hueting, een steeds schaar ser worden (de nieuwe schaarste) van de milieufuncties. Wordt het verlies aan milieufuncties groter dan de ter beschikking komende goederen ais ge volg van de produktiegroei dkn is er ia feite sprake van negatieve economi se groei: de welvaart loopt terug. DEN HAAG Dat Nederlandse be drijven zich in België of waar ook, ves tigen is bij expansie een goede zaak. Wanneer het de vlucht is uit een land van te veel geboden en verbo den, vergunningen en heffingen, eisen vorderingen, van zuur onbehagen en botte bijl, onderwaardering van irestatie en frustratie van particulier nitiatief, dan is dit een teken aan de wand, aldus 'De Werkgever', orgaan van het Nederlandse Christelijk Werk geversverbond, van deze week. Het blad schrijft dit naar aanleiding van het onlangs gepubliceerde rapport van het Bureau Berenschot over de herstructurering van Zuid-Limburg. Het bureau stelde o.m. vast dat voor al in het buitenland een niet in alle opzichten gunstig beeld bestaat over het ondernemingsklimaat in ons land. Bij een vergelijking van België en de Bondsrepubliek Duitsland met Neder land in de beschouwing door Beren schot valt de internationale waardering duidelijk ten nadele van ons land uit In Belgisch Limburg vestigden zich in 1970, 1971 en 1972 in totaal negenen zeventig bedrijven met samen 4317 ar beidsplaatsen. In Nederlands Limburg tijdens dezelfde periode elf met 592 arbeidsplaatsen. Het NCW noemt de terugloop na '69 triest zeker wanneer men weet dat vele nieuwe vestigingen in België van Nederlandse oorsprong zijn. Het is duidelijk, dat in Hueting's ge- dachtengang het oude begrip 'natio naal produkt' (de optelsom van do waarde van alle geproduceerde goede ren in een land) als aanwijzing voor de welvaart niet meer past. Trouwens sinds de verschijning van het rapport van de 'club van Rome' en de daarop volgende discussies over de grenzen van de groei is men allengs de onhan teerbaarheid van dit begrip gaan in zien. Prof. Ehrlich formuleerde in die tijd op ironische wijze zijn kritiek op de term 'nationaal produkt': als de hoe veelheid ongelukken, psychische span ning, ziekten en criminaliteit tot on gekende hoogten stijgen, zal dat in veel landen leiden tot een stijging van de nationale produktie en dus tot de welvaart. Want de voor deze ellende nodige produktie en diensten (farmaceutica, ziekenhuizen met alles erop en eraan, uitdeuken, carosserie- bedrijven, chirurgen enz.), zijn groot en worden opgeteld bij de weivaarts- sindicator die nationaal produkt heet. (Citaat uit Elseviers Weekblad). Kwaal Desondanks ls het tot nu toe niet ge komen tot een ombuiging van de pro duktiegroei. Integendeel, zodra enige storing in de groei optreedt, zoals bij voorbeeld door de huidige energie- en grondstoffenschaarste, worden onmid dellijk alle instrumenten van het tra ditionele economische denken en han delen tevoorschijn gehaald om de pro duktie op het hoogst mogelijke niveau tc handhaven, terwijl de optredende storingen juist symptomen zijn van de vermoede onmogelijkheid om de groei onverkort voort te zetten. Zo Minister Vorrink neemt het eerste exemplaar van dr. Huetings proef schrift in ontvangst van de auteur. wordt de kwaal bestreden met de kwaal zelf. De reden is, dat tot nu toe geen me thode is gevonden die kan helpen bij het vaststellen van een nieuwe wel vaartsindicator, die de oude het natio naal produkt, vervangt. In het boek ■Nieuwe schaarste en economische groei' wordt nu een nieuwe methode ontvouwd, zoals die door dr. Hueting en zijn medewerkers op de afdeling Leefmilieu van het Centraal Bureau voor de Statistiek de afgelopen vier jaar is ontwikkeld. Hueting opent met zijn methode de weg voor de bereke ning van de hoogte van de welvaart, die niet wordt bepaald door de pro duktie van goederen en diensten al leen. Volgens zijn methode kunnen de door de produktiegroei veroorzaakte func tieverliezen van het milieu deels met behulp van marktgegevens (vraag en aanbod) deels door het opstellen van normen worden opgeteld. Door deze som op het totaal van geproduceerde goederen en diensten in mindering te brengenn krijgt men de maat voor welvaartsgroei, waarbij dus ook reke ning is gehouden met het verlies aan de gebruiksmogelijkheden van onze omgeving. Nabeschouwing In de nabeschouwing van zijn studie stelt dr. Hueting als zijn persoonlijke mening, dat in Nederland haast geen toeneming van de produktie meer kan laats vinden zonder sterk inbreuk te doen op milieufuncties waarvan ande re activiteiten al gebruik maken. Met andere woorden de produktie kan in ons land alleen nog groeie als daar voor andere functies van het milieu, zoals bewegingsruimte, gezonde lucht, schoon water worden opgeofferd. Dr. R. Hueting 'Nieutoe schaarste en Economische Groei' IJitg. Agon Else vier, Amsterdam 22.50. Meerderheid Kamer tegen Kruisinga Van onze sociaal-economische redactie DEN HAlAG Het kabinet wil de 'noodlottige afvalrace in het midden" en kleinbedrijf (in de afgelopen tien jaar werden ruim veertigduizend bedrijfjes opgeheven) zo snel mogelijk stuiten.' Pre mier Den Uyl heeft dit gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Volgens de premier kan dit doel wor den bereikt, door de concurrentieposi tie van met name de kleine bedrijfjes te verstevigen. Dat zal eohter pas op langere termijn mogelijk zijn. De ko mende maanden zal het accent vallen op het voorkomen, dat de (kleintjes onevenredig zwaar worden belast. Hiervoor zijn genuanceerde maatrege len nodig, omdat de inkomenspositie van bedrijf tot bedrijf en van bedrijf stak tot bedrijfstak sterk verschilt, al dus de premier. Met deze, in nogal ruime bewoordin gen gestoken, verklaring, kwam de premier ruimschoots tegemoet aan de in de Kamer bestaande zorg over de zeer moeilijke situatie van het mid den- en kleinbedrijf. De meerderheid van de Kamer vindt namelijk dat het kabinet de gelegenheid moet krijgen deze problematiek eerst niet de mid denstandsorganisaties te bespreken. Daarmee keerden zij zich tegen de fractievoorzitter van de CHU, dr. Kruisinga, die meent dat de inkomen spositie van de middenstand dit jaar zozeer dreigt te verslechteren, dat op de korstmogelijke termijn een pakket noodmaatregelen noodzakelijk is. cent op achteruit zal gaan. Hij diende daarom een motie in, waarin gevraagd werd om op de korst mogelijke ter mijn een pakket noodmaatregelen te treffen. Wensen De fractie van de KVP en de ARP maakten ,van de gelegenheid gebruik, een aantal wensen te formuleren, die de regering waarschijnlijk niet ge makkelijk zal willen honoreren. Zo vroeg de heer Krosse de hele detail handel alsmede de voedings- en ge notsmiddelen sector buiten het scher pe prijsbeleid te houden. De heer De Boer bepleitte een ruimere doorbere kening van de kostenstijgingen in de prijzen namelijk in plaats van een toegestane (winst)marge in centen een marge in procenten. Kruisinga besloot later zijn motie aan te houden tot de afloop van het over leg met de middenstandsorganisaties bekdnd zou zijn. Premier Den Uyl kon niet nalaten te zeggen dat aldus het spoedeisende karakter van de mo tie wel erg in twijfel wordt getrok ken. Voorbarig Van onze correspondent EMMEN Dat de integratie van het kleuter- en het basisonderwijs ook de aandacht heeft van de inspectie Em- men, bleek op de in 'De Muzeval' ge houden inspectiedag van de beide ver enigingen van kleuterleidsters, onder wijzers en onderwijzeressen. De presi dente van de vereniging van kleuter leidsters, mevrouw H. ten Hoor-Wie- link, noemde als voordelen van de in tegratie een hogere waardering van eikaars werk en een toename van het aantal contacten, die gelegd worden tussen de beide soorten van onderwijs. Ook de inspectrice van het kleuteron derwijs, mevrouw E. F. M. Sluys, wees op de veranderingen, die er in het onderwijs plaats vonden. Zij had er begrip voor, dat deze bij de één onrust en verwarring wekken en bij de ander juist enthousiasme. Centraal diende volgens haar echter het kind te staan, dat met liefde, kennis en be langstelling tegemoet moet worden getreden. Het programma van de in spectiedag, die het karakter had van oen 'doedag', was eveneens gebaseerd op het principe van de integratie. Hij interpelleerde daarom gisteren de regering, maar de Kamer kon daar voor maar weinig waardering opbren gen. Zijn zusterfraoties KVP en ARP noemden de Interpellatie zonder meer voorbarig. Zo vestifde de heer De Boer (ARP) er nog eens de aandacht op, dat zijn fractie eerst de resultaten van het overleg met de middenstand sorganisaties wil afwachten. Mocht dit mislukken, dan zou de heer Roolvink (ARP) de regering interpelleren. 'Dit alles deed bij ons de twijfel rijzen over de juiste planning van de inter pellatie van de heer Kruisinga', aldus de heer De Boer. En: 'de hoffelijk heid jegens elkaar brengt met zich mede, dat men niet licht aan een me delid het recht tot interpelleren ont houdt' De heer Krosse (KVP) noemde de in terpellatie voorbarig. De fractie van de PvdA was nog harder in haar oor deel. Drs. De Ruiter (PvdA) noemde de interpellatie onwaarachtig.' D afge lopen tien jaren vormen volgens hem een continu proces van kille sanering in het midden en kleinbedrijf. Het zou daarom onoprecht zijn, het kabi net-Den Uyl de schuld te geven van dese situatie. Ondanks deze kritiek meende de heer Kruisinga, dat zijn interpellatie wordt gerechtvaardigd door de alarmerende cijfers van het Economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf. Daaruit blijkt, dat de inkomenspositie van het midden- en kleinbedrijf er dit jaar waarschijnlijk ruim twintig pro Van een verslaggever LUNTEREN Bij een eventuele re organisatie van de krijgsmacht zullen geen gedwongen ontslagen vallen. Na mens de bewindslieden van defensie verklaarde de voorzitter van de perso- neejsraad van de krijgsmacht, de lui tenant-generaal W. H. de Savomin Lohman, dit gisteren op een vergade ring van de nationale christen onder officieren vereniging in Lunteren. De generaal haakte hiermee in op de geruchten over ontslagen die onder het militair personeel de ronde doen. Bij zijn geruststellende woorden maakte hij wel het voorbehoud dat de plannen van defensie in het kader van het totale kabinetsbeleid nog kun nen worden gewijzigd. Op de vergadering zei het CHU-Twee- de Kamerlid Scholten dat zijn fractie en die van de ARP zich met kracht zullen verzetten tegen de plannen van de regering om het stakingsrecht in te voeren voor militaire ambtenaren. CNV-secretaris Van de Meulen uitte felle kritiek aan het adres van de WDM, die volgens hem ten onrechte heeft doen voorkomen dat de drie vakcentrales achter een WDM-actie staan voor meer wedde voor dienst plichtigen. Hij sprak tegen dat het CNV achter deze actie staat en zei dat er voor het overheidspersoneel wel andere prioriteiten zijn dan weddever- hoging. NEDERWEERT Gistermiddag heb ben twee mannen ongeveer zesduizend gulden buitgemaakt bij een gewapen de overval op een postkantoor in Nederweert (Limburg). De daders, van wie één Duits sprak, verdwenen te voet AMSTERDAM Woensdag avond hebben tvij in de Anister damse Stadsschouwburg Het He melbed, van Jan de IJ ar tog, weer eens zien doennu door Kitty Janssen en André van den Heu vel. Het is het vijfendertigjarige huwelijk van Bram en Agnes in zes taferelen rondom dat bed: de schutterige bruidsnacht in 1890, de komst van de eerste met wat weeën en opwinding, een crisis met misschien een andere vrouw voor hem en een minnaar voor haar, maar nee hoor, dat gaat over. Dan het wachten op de zoon die te laat thuis komt met gekibbel op niets af; de avond na de bruiloft van de dochter waardoor Agnes opeens moe der-af is en nog wel even vrije vrouw zou Willen zijn, maar daar komt niets van, en dan de verhuizing naar de kleinere woning, in 1925. Huiselijke tafereeltjes dus, zoals le dereen ze wel kent, en dus herkent, met wat grapjes geschreven, licht en oppervlakking gehouden. Op die ruzie tjes na gebeurt er eigenlijk niets. Zelfs de oorlog van '14 en '18 en de veran deringen daarna gaan ongemerkt voorbij. De gevoelens blijven beheerst en worden nooit hartstochten, de con flict j es worden geen drama, en wat soms rimpelt wordt weer gladgestre ken, zoals dat hoort in een goed bur gerlijk, en ook vervelend, huwelijk. De karakters blijven ook vlak. Zij is liet type aardige huismoeder met het gewoon gezonde verstand dat alles toch in de vertrouwde banen houdt Hij is de bazig doordravende man die zich toch bij alles neerlegt En zo is er achteraf bekeken niets aan de hand. Jan de Hartog heeft dat, in 1942 al, handig geschreven, met aardige toneel mogelijkheden voor twee personen, en Het Hemelbed (The fourposter) is dan ook overal en vaak gespeeld, zelfs als musical (I do, I do - Ja, ik wil). Nu dus weer door Kitty Janssen die de vrouw dn al haar stemminkjes aar dig doet, en André van den Heuvel die de man vlot en gemakkelijk speelt Dat hij, behalve echtgenoot ook nog een succesvolle schrijver zou zijn is aan hem niet af te zien. Jan Teulings heeft beiden vakkundig gere gisseerd zonder ook maar ergens die per op in te gaan, dan de Hartog, zo dat alles alledaags voortkabbelt en dat zal vermoedelijk wel weer door vele mensen genoegelijk gevonden worden. Eigen gebruik van hennepprodukten DEN HAAG Het gebruik van en het bezit voor eigen gebruik van hennepprodukten kan uit de sfeer van het strafrecht worden gelicht zonder dat Nederland in strijd komt met aangegane internationale verplichtingen. Dit zegt de Tweede-Kamerfractie van de PvdA in een schriftelijke reactie op de in januari uitgekomen nota over het drugbeleid van minister Vor- rink. In die nota zegt minister Vorrink, dat het gebruik van hennepprodukten (zo als hasj en marihuana) niet langer strafbaar zou moeten worden gesteld, maar dat dat voorlopig niet is te ver wezenlijken met het enkelvoudig ver drag in New York. Dit verdrag echter laat, volgens de PvdA-fractie, ieder land vrij het gebruik van hennep-pro- dukten al dan niet als een strafbaar feit in de wetgeving op te nemen. Het gebruik van deze soft drugs wordt in het enkelvoudig verdrag niet met na me genoemd, terwijl bovendien vol gens de Amerikaanse commissie- Schaefer hetzelfde verdrag het aanne melijk maakt dat alleen de illegale ADVERTENTIE Heel Nederland fietst weer. Wat wil je ook? Of je 8 bent of 80, schooljongen of zakenman, huisvrouw of tienermeisje, opa of oma-fijner en JL voordeliger dan fietsen is er niet veel! Kitty Janssen en André van den Heuvel in Het Hemelbed. DEN HAAG Het Holland Festival dat dit jaar voor het laatst op 15 juni begint (volgend jaar 1 juni) wordt geopend met een mu ziek- en dansfeest in het Haagse Gemeentemuseum dat voor ieder een gratis toegankelijk is. Tegelijkertijd wordt daar de overzichts tentoonstelling van het project 'Nieuw Babyion' geopend, waarin de Nederlandse beeldende kunstenaar Constant in constructies, ma- quettes, schilderen en tekeningen zijn futurologische ideeën voor een geheel nieuwe stedelijke omgeving heeft neergelegd. Gedurende drie weken zullen dan twee operagezelschappen, zes theater groepen, zes balletgezelschappen, ze ven orkesten, vier kamermuzieken- sembles, zes koren, drie kleine mu ziekgezelschappen en vijf popgroepen een reeks uitvoeringen geven in Am sterdam, Rotterdam Den Haag Utrecht en enkele kleinere steden. Niet ontevreden Met een rijkssubsidie van 850.000 anderhalve ton meer dan vorig jaar) waarover de festivalleiding niet on tevreden is, wordt dit uitgebreide feest der kunsten in hoofdzaak gefinan cierd. Waarbij bedacht moet worden dat veel evenementen plaatselijk wor den georganiseerd en gefinancierd en alleen van de organisatie en de publi- Voorzitter NCOOV: Van een verslaggever LUNTEREN Veel militairen liebben de regeringswisseling met 'gemengde gevoelens' gadegeslagen. Die gevoelens zijn mede beïn vloed door het program van de drie 'zichzelf progressief noemende pair tij en'. Dit heeft de voorzitter vam de Nationale Christen Onder- of ficdersvereniging (NCOOV), de heer G. E. Baas gisteren gezegd op de jaarvergadering van zijn organisatie te Lunteren. handel strafbaar is en niet het bezit voor eigen gebruik. Ook de fractie van de ARP neigt er toe, het enkelvoudig verdrag in die zin uit te leggen, dat de bepalingen over het gebruik van hennepproduk ten alleen zijn opgenomen ter Voorko ming van de illegale handel en niet zozeer ter voorkoming van psrsoonlijk gebruik. De ARP vraagt zich verder af, hoe de regering de kansen taxeert dat Nederland in staat zal worden ge steld een afzonderlijk regime in te voeren voor de hennepprodukten. De KVP-fractie vindt daarentegen dat bij legalisering van hennepprodukten, Nederland niet meer zou voldoen aan zijn internationale verplichtingen, die dienen te worden nagekomen, maar dat het anderzijds mogelijk moet zijn om een gesloten verdrag op grond van veranderde Inzichten te wijzigen. Over de defensiepolitiek van de pro gressieve drie zei hij dat deze gedach ten opriep 'aan een periode die wij reeds lang achter ons hebben liggen en waarvan geen zinnig mens hoopt dat die tijd ooit nog eens terugkomt'. De alternatieve defensienota van de PPR noemde hij 'onbezonnen, onver antwoord en kwajongensachtig". En over een opmerking van het Ka merlid Jurgens, die onlangs, tijdens een demonstratie op het Binnenhof zei dat niet de gewetensbezwaarden, maar eerder de mensen die wel in dienst gaan aan een psychiatrisch on derzoek moeten worden onderworpen, zei de heer Baas: 'Met die uitspraak is hij niet alleen te ver gegaan, maar voor een man die een dergelijke func tie vervult, is een dergelijke opmer king ver beneden niveau'. 'Loyaal' huisvrouw of tienermeisje, opa of oma fijner en A voordeliger dan fietsen is er niet veel Hij voegde daar aan toe dat de krijgs macht ondanks die activiteiten loyaal moet blijven aan de regering die na vrije verkiezingen aan het bewind is gekomen. Kritiek had de heer Baas verder op het carrièrebeleid van het ministerie van defensie. Volgens dat beleid is het voor mensen met de rang van onderofficier onmogelijk om in aanmerking te komen voor een of ficiersfunctie. Daar moet verandering in komen. Over de geestelijke verzorging in de krijgsmacht zei de heer Baas dat deze broodnodig is. Mocht de politieke leiding van het ministerie van defensie bepaalde voor nemens hebben met betrekking tot de geestelijke verzorging, dan moeten naar zijn mening de kerken en ook de politici in het confessionele kamp te gen die plannen in het geweer komen. In zijn jaarrede onderstreepte de heer Baas verder het belang van een feder atie met de confessionele zusterorga nisaties. Deze federatie zou uiteinde lijk tot een fusie moeten leiden, waar bij alle christen militairen in één ver eniging gebundeld worden, ongeacht de rang, dus ook de officieren. Vakcentrale Bij fusiebesprekingen kan overigens het feit dat de NCOOV bij het CNV is aangesloten een moeilijk punt wor den. De partners, de katholieke mili taire ambtenaren vereniging SL Mar- tinus (7000 leden) en de algemene christen officieren vereniging (1550 leden), zijn categorale organisaties. Het hoofdbestuur van de NCOOV staat op het standpunt dat de nieuwe vereniging van christen militairen in haar geheel toe zou moeten treden tot het CNV. Mochten de partners daar bezwaar tegen hebben, dan vindt de NCOOV dat haar oorspronkelijke le den in elk geval lid van het CNV moeten kunnen blijven. Als de fusie partners daar niet mee akkoord zou den gaan, dan zal het hoofdbestuur van de NCOOV haar leden adviseren alsnog nee te zeggen tegen de fusie. Tekstdichter Willy Rex (57) overleden AMSTERDAM In het VU-zieken- huis in Amsterdam is woensdag op 57-jarige leeftijd overleden de tekst dichter Willi Rex (WiUy Munnik). Hij schreef teksten voor oun. Willy Alberti, Johnny Jordaan, Tante Leen en Heintje. Enkele van zijn bekendste nummers zijn Ik hou van jou, mooi Amsterdam, 's Avonds bij het licht der sterren en Jij bent als een wilde orchidee. katie van het Holland Festival ge bruik maken. In de concertsector werken naast Con certgebouworkest, Residentie- Rotter dam- en Radio Philharmonisdj Orkest ook mee het Amsterdams Philharmo- nisch, het USO en het Haags Conser vatorium Ensemble. Het accent ligt bij de muziekprogramma's op het werk van Schönberg (dit jaar 100 jaar geleden geboren), Bruno Madema en de 30-jarige Engelsman John Tavener. Van deze laatste wordt op 22 juni in de Haarlemse St. Bavo Ultimos Ritos in wereldpremière uitgevoerd. Schönberg's Gurrelieder, dat een enorm orkest- en koorapparaat vergt, wordt op 18 juni in De Doelen te Rotterdam uitgevoerd. Orkestmachine Van het grote aantawl bijzondere eve nementen die het Holland Festival dit jaar biedt noemen we hier de drie uitvoeringen in De Brakke Grond te Amsterdam door het Zwei-Mann-Or- chester van Mauricio Kagel, een or- kestmachine van zeer ingewikkelde en ingenieuze constructie, bediend door twee man, waarmee Kagel spottender wijs de overbodigheid van een traditi oneel bemand symfonie-orkest wil aantonen; en ook de presentatie van het Amsterdam Electrisch Circus, een politiek muziektheater met o.a. Nieu we werken van Peter Schat (Canto General) en Gilius van Bergeyk (Chi li). Op toneelgebied trekken de Compag nie Pierre Spivakoff uit Parijs (met een Sarah Bemhardt-parodie)', de show van La Mama uit New York (Corfax), en de groepsproduktie 'Ta fels' van toneelgroep De Appel de aandacht Daarnaast komen o.a. The Young Vic uit Londen (Twelfth Night) en het Deutsches Schauspiel- haus uit Hamburg (Stallerhof). ADVERTENTIE hervormd" nederland NEDERLAND VREDESDUIF? Sietze Bosgra en het Angola Comité Kan Mitterand winnen? Christelijke werkgevers studeerden in .Z.-Afrika alleen op investeringen. Reklamemakers werken al leen voor ongevaarlijke din gen. Mevrouw Strikwerda: Eman cipatie niet verwarren met een baan hebben. WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs ƒ21,per half jaar; 42,-— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11