Radioactief afval van kerncentrales valt definitief op te bergen Lange termijn sparen... Rijkspostspaarbank ga* Hoogleraar somber over onze voeding Scholenbouw: ergste problemen zijn over 10 jaar voorbij Werkloosheid in Amsterdam groter dan in het noorden uw nationale spaarimtelling /^Graag! Wilt u dan even\ de coupon opsturen? V Of 0017 bellen?"/ Lees in de folders alles over het lange termijn sparen bij de RPS. Hoe u van 6 tot 9% rente kunt krijgen als u f 1.000,- of meer 1 tot 5 jaar opzij kunt leggen. En u toch tussentijds over uw spaargeld kunt beschikken. Gebruik de portvrije coupon, bel gratis 0017 of haal de folders bij het postkantoor. Coupon B3IM3 Dollei Mina Rebelse meiden blijven strijden Dennendal ontslaat therapeut Regering wil de 'Haagse Post' met een lening steunen Onderzoek: 24 procent van Wageningse schoolkinderen te veel cholesterol 'Eerder slechter dan beter' rROU'W/KWiAiRTET DONDERDAG 2 MEI 1974 BINNENLAND T3/K13 Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Het is technisch mogelijk- het radioactief afval van kernenergiecentrales in Nederland te behandelen en definitief op te bergen zonder de volksgezondheid te schaden. Prof. dr. J. A. Goedkoop (RCN) meent: ADVERTENTIE Deze stellige conclusie trok prof. dr. J. A. Goedkoop, wetenschappelijk di recteur van Ihet Reactorcentrum Ne derland, nadat het ivoor, een deel' al bekende werk van het RCN op dit terrein gisteren gebundeld was gepre senteerd op de conferentie 'Opslag van radioactief afval'. Voor de discussie over de aanvaard baarheid van kernenergie was dat een nogal belangrijke ontwikkeling, signa leerde prof. Goedkoop zelf al, omdat als tegenargument zeer geregeld wordt gebruikt, dat het afvalprobleem niet afdoende is opgelost. Daardoor zouden we komende generaties op een volstrekt onverantwoorde manier op schepen met de zorg voor zaken die honderdduizenden jaren geïsoleerd mepten blijven opgeslagen. Een pro bleem dat het menselijk denken, laat staan het menselijk kunnen, ver te boven gaat. De kernvan de oplossing zoals die het RCN voor ogen staat, was eind voriig jaar al bekendgemaakt door ir. J. Hamstra. Hij rekende de Neder landse vereniging tegen water- bodem en luchtverontreiniging toen voor, dat het hoog-radio-actieve splijtingsafval van kerncentrales bij opslag op grote diepte in massieve steenzoutformaties al na driehonderd jaar 'tam' gewor den zou zijn. Het zou dan, door on verhoopte verspreiding via grondwa ter, niet méér risico opleveren dan het oorspronkelijke uraniumerts, dat hier en daar aan het aardoppervlak voorkomt, een 'natuurlijk1 risico dus. Die periode van driehonderd jaar is, in tegenstelling tot de vijfhonderddui zend die eerder wel werd genoemd, geologisch zeker te garanderen. Bo vendien, tegen de tijd dat grondwater Veerman komt met meerjarenplan Van onze onderwijgredactie DEN HAAG Staatssecretaris eerman (Onderwijs) verwacht dat de ergste problemen hij de scholenbouw over tien jaar voorbij zijn. Op dit moment zitten nog ongeveer tweehonderdduizend van de 1,2 miljoen leerlingen van het voortgezet onderwijs in een nood- lokaal. Over ongeveer drie jaar kunnen we deze achterstand gaan inlopen. Gisteren maakte dr. Veerman zijn plannen bekend om 'het moeras van de scholenbouw in te polderen'. Voor het eerst is nu een meerjarenplan ge publiceerd, waaruit blijkt welke drie honderd sthplen in de jaren 1974-75- kunnen beginnen met de bouw of de voorbereiding daarvan. Daarna zul len pik jaar plannen gemaakt worden voor een termijn van vier jaar. In deze plannen zijn zowel grote ali kleine projecten opgenomen. Ken complete nieuwe school voor duizend leerlingen kost ongeveer tien miljoen gulden. Eén extra lokaal voor twintig leerlingen kost gemiddeld 200.000 gul den. Daarbij wordt gestreefd naar zo veel mogelijk permanente,, zij het so ber uitgevoerde gebouwen. Een semi permanent gebouw is ongeveer dertig procent goedkoper. Nieuw Nieuw is verder dat nu criteria zijn opgesteld voor de beoordeling van de aanvragen voor nieuwbouw, verbouw en uitbreiding. Behalve het aantal leerlingen, zijn dat bijvoorbeeld de verkeerssituatie ter plaatse, de ouder dom van de noodlokalen (dat mag maximaal vijftien jaar zijn)-en de mo gelijkheid van gehuurde lokaliteit el ders. Tussen de indiening van een nieuwe aanvraag en opneming in het scholenbouwplan zal tenminste vier jaar verstrijken. Volgens staatssecretaris Veeman is de huidige achterstand in de scholen bouw vooral een gevolg van de snelle groei van het aantal leerlingen. Aan vankelijk steeg dat aantal met tien-, twintig duizend per jaar. Nu is die stijging zelfs meer dan vijftigduizend per jaar. Een schrale troost bij dat al les is dat we nu ongeveer op de top zitten. De groei zal nog wel doorgaan, maar niet meer zo snel. Over tien jaar wordt mogelijk een stabiele situ atie bereikt. Weliswaar zal de jeugd van 15 tot 25 jaar in steeds grotere getale volledig dagonderwijs gaan vol gen, maar daar staat tegenover dat de bevolkingsgroei zienderogen terug loopt. Hoop Staatssecretaris Veerman heeft goede hoop dat de pot voor scholenbouw op een onbegrijpelijke manier tot diep tin het steenzout zou zijn doorge drongen, zou hef zware pekel zijn ge worden, die je al opaetteliik paar bo ven zou moeten pompen Onder vuur Het werk van Hamstra kwam op de conferentie gisteren stevig onder vuur te liggen, onder andere van de Gro ningse prof. dr. Ph. B. Smith, die op het gebied van nucleaire veiligheid erg actief en bezorgd is. Maar ir. Hamstra bleef duidelijk overeind. Het hoofd van de groep Afval behan deling van het RCN, de heer L. Smeets, gaf een overwicht van de be handelingsmethoden van minder sterk radio-actief afval, dat ook minder fun damentele problemen oplevert. W/at de hoeveelheid betreft, kunnen we dit afval de komende vijftig jaar kwijt in één stortholte in een van de grote steenzoutformaties, aldus een oudere RCN-studie. Ir. H. J. Wervers deelde de laatste ge- dachtenvorming over het onderwerp mee: een bescheiden bedrijfje met tien a twaalf werknemers dat in 1980 operationeel zou moeten zijn en tegen 2000 jaarlijks veertienduizend 200-li- tervaatjes met een lift honderden me ters de bodem in zou laten zakken. De risico's van radio-actieve aard zijn. intussen precies uitgerekend en blij ken naar verwachting gering ten opzichte van die van het hoog-ac- tieve afval. Nieuw waren de cijfers van drs. B. Verkerk over de kans op ongelukken bij het transport van radioactief afval, waarover naar hij zei 'nogal wat mis verstanden bestaan'. Het hoogactieve afval wordt vervoerd in containers die een val van negen meter op een onwrikbaar betonblok ongeschonden moeten doorstaan (overeenkomend met een botsing bij 80 kilometer per uur). Zij moeten een half uur midden in een brand overleven (de tegenligger kan een tankauto zijn) en uiteraard waterdicht zijn. In het jaar 2000 zal naar verwachting 50.000 kilometer met radioa-ctieve transportien in Nederland worden af gelegd. De kans op een zeer ernstig ongeval is dan één op driehonderd miljoen. Bij zo'n zeer ernstig ongeval is de kans dat de container toch ern stig beschadigd wordt, één procent. Dergelijke berekeningen lopen ten slotte uit op een risico voor radio.ac- tieve besmetting van de individuele staatsburger, dat kleiner is dan het ri sico om na voltooiing van de Delta werken toch nog bij een stormvloed te verdrinken. Dat kan^allemaal wel wezen, zed prof. Smith in de einddiscussie, maar tech niek is niet alles. Je blijft zitten met menselijke blunders en sabotagemoge- lijkheden. Dat ben ik helemaal met u eens, aldus prof. Goedkoop. We heb ben hier alleen willen aantonen dat we het probleem van het radioactieve afval technisah aankunnen. Naam:_ I Adres:» I Stuur mij informatie over het lange termijn sparen bij de RPS I 1 Plaats: j(in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam) Staatssecretaris Veerman vergroot wordt. Dit jaar is ongeveer vierhonderd miljoen gulden ter be schikking. In volgende jaren zou er ongeveer vijfhonderd miljoen ndar de scholenbouw kunnen gaan. Om voor dat bedrag Zoveel mogelijk te doen, zal waar het kan systeembouw worden toegepast. Dr. Veerman hoopt dat hij op deze wijze over drie jaar kan be ginnen met het wegwerken van de achterstand. In de cursus 1974-75 is het bouwprogramma echter nog-niet toereikend om de grote toeloop van leerlingen bij te houden. Dr. Veerman zei tenslotte voorstander te zijn. van een zo veelzijdig mogelijk gebruik van lokalen. Met het ministe rie van CRM wordt die mogelijkheid besproken. Te denken valt aan het ge bruik van schoolgebouwen voor bibli otheken, kerkdiensten, wijkavonden, hobbyclubs, enz. Ook het omgekeerde is mogelijk door wijkgebouwen of lo kaliteiten Van kerken te benutten voor het onderwijs. Van een verslaggever RIJSWIJK Dolle Mina heeft giste ren haar eerste in eigen beheer ver vaardigde boek uitgebracht, dat de ti tel draagt 'Rebelse meiden blijven strijden'. Het vórmt de afsluiting van het Werkende Wijven Plan. waaraan Dolle Mina nu een jaar heeft gewerkt Het boek bevat verslagen van de actie voor gelijke beloning van man en vrouw, van de Optilon-actie. alsmede een verzameling brieven, die Dolle Mina's ombudsvrouw Meta van Beek over tal van emancipatieproblemen heeft ontvangen. Een delegatie van Dolle Mina hééft de eerste exemplaren van het boek gisteren in Rijswijk aangeboden aan medewerkers van het Sociaal Cultu reel Planbureau, dat in opdracht van zeven departementen studies verricht. •Eén der eerste studie-opdrachten han delt over de emancipatie van de vrouw. UTRECHT De beheerder van de zwakzinnigeninrichting Dennen dal in Den Dodder, de arts R. W. Gay Bal- (maz, heeft een creatief therapeut die deel uitmaakt van de staf van het pa viljoen Lorentz, geschreven dat zijn arbeidscontract dat op 1 mei afloopj,- niet zal worden verlengd. Het is ift- tussen onduidelijk, of de heer Gay Balmaz, wiens komst als beheerder vorige week donderdag door staatsse cretaris Hendriks in de Tweede Ka mer is aangekondigd, al formeel is be noemd. De heer J. D. R. Trappel van de Alge mene Bond Van Ambtenaren (ABVA) verklaarde gisteravond, dat hij ook nog geen enkel bericht heeft ontvan gen. Hij neemt daarom aan, dat de benoeming nog geen feit is. Hij vraagt zich dan ook af, in welke hoe danigheid en bevoegdheid de heer Balmaz het ontslag heeft verleend (zonder overieg met de vakbonden, zoals de staatssecretaris had toege zegd, en ook zonder overleg vooraf met de personeelschef). AMSTERDAM 'Waarom wordt er in de Tweede Kamer wel uit gebreid gesproken over de wèrk- gelegenheid in het Noorden en bijvoorbeeld niet over die in Am sterdam, waar de werkloosheid groter is dan in de drie noorde lijke provincies tezamen?' Dit voorbeeld noemde de heer D. Laan gisteren op een persconferentie in Amsterdam waarin werd aangekon- digd dat het CDA in de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zaterdag in Amster dam een congres zal houden over de (finanoiële) problemen van de vier grote steden. Het CDA in de vier steden vindt, dat de overheid in haar beleid grote en één kam scheert. En ook dat wel eens wordt vergeten, dat de problematiek van de grote stad wezenlijk anders dand ie van de kleine is. Het CDA-overleg wil daar wat aan gaan doen. Op het congres zal een duidelijke presentatie van de grote stad moeten worden gegeven en zal ook politieke aandacht worden ge vraagd voor de specifieke vraagstuk ken, waarmee grote steden te maken hebben. Volgens- dr. R. Eysink, voorzitter van het 'KVP-overleg Vier steden', giste ren op de persconferentie, huldigt Den Haag te veel het achterhaalde principe van gelijke monniken, gelij ke kappen. Een verwijt dat het over legorgaan overigens ook tot het parle ment richt DEN HAAG De regering wil, on der voorwaarden, steun verlenen voor het voortbestaan van het weekblad 'Haagse Post'. Dit heeft minister Van Doorn van CRM gisteren in een com muniqué meegedeeld. De regering is bereid een renteloze lening van 1,2 miljoen gulden te ver strekken aan een stichting, waarin de Haa.gse Post moet worden onderge bracht. Voorwaarde is dat zowel de uitgever Bonaventura als de BV Weekbladpers 450.000 gulden op tafel leggen. In de stichting Haagse Post zullen participeren de stichting Weekblad pers en de redactie van de HP. De huidige redactionele identiteit van het weekblad zal in een redactiesta tuut worden vastgelegd. In dat sta tuut wordt ook de benoeming van een nieuwe hoofdredacteur geregeld. De regering gaat ervan uit dat de fi nanciële steun het mogelijk maakt de oplage van de Haagse Post van 26.000 tot 40.000 op te voeren. De BV Weekbladpers heeft zich reeds bereid getoond het van haar verlangde- bedrag op tafel te leggen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Van een verslaggever WAGENINGEN De Wageningse hoogleraar prof. dr. J. G. A. J. Hautvast heeft zijn verontrusting uitgesproken over het hoge percentage zogenaamd serumcholeste- rol dat tijdens onderzoeken vam kinderen zowel in het Westland als in Wagen in - gen in het bloed is aangetroffen. Bij het Wageningse onderzoek bleek 24 procent van de duizend onderzochte schoolkinderen een cholesterol-niveau te hebben dat zorgwekkend genoemd moet worden. Dr. Hautvast zei dit gisteren in de rede (onder de titel: 'Ie le re hap een verkeerde stap?') waarmee hij zijn be noeming tot hoogleraar in de humane voeding aan dé land bouwhogeschool aanvaardde. Het gehalte cholesterol in het bloed is vrijwel zeker een van de (vele) oorzaken die op late re leeftijd kunnen leiden tot hart- en vaatziekten. Dr. Hautvast sprak het ver trouwen uit dat via een geza menlijke inspanning een ver betering van voedingsgewoon ten verwacht mag worden. De kennisvermeerdering over de voeding heeft wel veel verbe terd maar heeft er nog niet toe bijgedragen dat de mensen zich ook kwalitatief beter voe den. De in Wageningen en het Westland gehouden onderzoe ken zullen in andere delen van Nederland worden voort gezet. 'Daardoor hopen we samen met andere onderzoekers te komen tot een soort blauw druk van het hedendaags risi copatroon bij de Nederlandse jeugd', aldus dr. Hautvast. Zulke blauwdrukken moetent er ook komen voor de voeding van bejaarden, van zuigelin gen (die vaak veel te veel ca lorieën binnenkrijgen) van buitenlandse arbeiders, van militairen en van aanstaande moeders. Afhankelijk van de bevindingen kunnen dan in het kader van een centraal be leidsplan prioriteiten worden geformuleerd en activiteiten worden ombplooid. De centrale overheid draagt volgens de hoogleraar op dit punt een grote verantwoordelijkheid. Hoewel keiharde cijfers op dit punt ontbreken, had prof. Hautvast de stellige indruk dat de voeding door de snel veranderende voedingsgewoon ten eerder verslechtert dan verbetert. Hij noemde het dringend noodzakelijk dat er via overleg tussen bedrijfsle ven, overheid en voedingsmid delen een nieuwe code komt voor de wijze waarop voe- dings- en genotmiddelen in de reclame worden gepresenteerd 'temeer omdat de tegenwoordi ge trend ertoe neigt meer het predikaat gezondheid aan een produkt te verbinden'. Om de voedingsgewoonten te verbeteren zal prof. Hautvast globaal twee methoden: betere eet- en leefgewoonten aanle ren aan de bevolking (over die mogelijkheid op korte ter mijn is men in het algemeen weinig hoopvol) en: de feite lijke situatie accepteren en om erger te voorkomen voe dingsmiddelen verrijken met voedingsstoffen Dit laatste wordt dan ook wel als een droeve zaak gezien', aldus prof. H au vast. In zijn inaugurele rede als hoogleraar toxicologie zei dr. J. H. Koeman dat de situatie in ons land redelijk gunstig is wat betreft de toevoegingen van stoffen aan de voeding (niet alleen vitaminen maar ook vele chemische stoffen die bedoeld zijn om de houdbaar heid, de kleur of de smaak in stand te houden). Als gevolg van de vergaande en derieuze wijze waarop de overheid zich met de kwaliteit van het voed sel bemoeit bestaat er volgens hem op dit punt nu in ons land geen merkbaar gezond heidsrisico. Volgens prof. Koe man is voor een deel van de ongerustheid van het publiek hierover geen plaats. RITA 'Rita, een kleine waarschu wing, deze oppas kent judo.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13