Spinola en de oppositie zijn het nog niet eens over Portugees Afrika Kissingers kans op succes stijgt FRANKRIJK WACHT NERVEUS OP DE NIEUWE PRESIDENT Opperste onzekerheid ondanks een bikkelharde campagne Uit de wereld van Maison de Bonneterie: Vassarette. Paraatheid in Spanje verhoogd Amnesty: Boekowsky moet naar ziekenhuis Portugese junta vraagt terugkeer van vluchtelingen Bonn bevriest de relaties met DDR wegens spionage FRANKRIJK KIEST NIEUWE PRESIDENT TROTJW/KiWAlRTElT WOENSDAG 1 MEI 1974 BLTTEXLAiVD T7/K9 Democratisering geen groot probleem (ADVERTENTIE) II'SSAlBOiN Reuter) De Portugese oppositie, georganiseerd in de Democratische Beweging, heelt na een onderhoud met Junta-leider generaal Antonio de Spinola geconstateerd dat hun standpunten over de democratisering van het politieke bestel in het land parallel lopen. Er blijft echter onenigheid bestaan over de toekomst van de Afrikaanse, gebieden van Portugal. De Democratische Beweging is de op volger van de Democratische Kiescom missie, bestaande uit de verenigde op positie, die zich onder de afgezette premier Marcello Caetano alleen kort vóór verkiezingen mocht manifeste- ren. Het as een bundeling van stro- I mingen van centrum-liberalen en pro gressieve christen-democraten, tot ui terst linkse groeperingen. Een delega tie van deze beweging onder leiding van de pas donderdag vrijgelaten dr. Jose Tengarrinha, heeft Spinola haar 'blauwdruk voor democratie' voorge legd. De generaal ontmoette ook ande- I re politieke leiders. I De nieuwe machthebbers hebben toe- MADRID (UPI) In de Spaanse ste den is een verhoogde paraatheid afge kondigd voor de veiligheidstroepen om mogelijke één-mei demonstraties te voorkomen. Oppositiegroeperingen hebben echter al meegedeeld dat zij niet zullen aan zetten tot illegale demonstraties. De politie heeft twintig personen ge arresteerd, die van plan zouden zijn geweest, vandaag terreurdaden te ple gen. Zij worden als communistische activisten beschouwd. Voor een regeringsgebouw in Madrid is een in een auto erborgen bom ontploft. Er werd lichte schade ver oorzaakt. Pakistanen vrij PAKISTAN (UPI) India heeft de laatste Pakistaanse krijgsgevangenen uit de Pakistaans-Indiase oorlog van 1971 naar Pakistan teruggezonden. Bij deze 734 gevangenen was ook opperbe velhebber van de Pakistaanse troepen in het voormalige Oost-Pakistan, thans Bagladesj. Razzia in Praag PRAAG (Reuter) Bij een razzia in it Praagse onderwereld heeft de poli tie een groot aantal dieven, zwende laars en oplichters gearresteerd, aldus I het Praagse avondblad 'Vecerni Pra- ha'. Vierenzeventig van hen werden onmiddellijk opgesloten en de rest zal I vervolgd worden. Oud-SS'er te ziek HAMBURG (AFP) Een 72-jarige voormalige generaal van de SS, Bruno Streckenbach, hoeft om gezondheids redenen niet terecht te staan wegens medeplichtigheid aan het vermoorden van meer dan een miljoen Joden en Russen. Dit heeft het hof van beroep in Hamburg bepaald. Streckenbach, die een hartkwaal heeft, wordt be schouwd als een 'bureaumoordenaar'. Hij was in de oorlog verantwoordelijk voor personeelskwesties van de SS en de SD. Hij leeft nu van een penioen. gezegd dat de overgangsregering die binnen drie weken zal worden ge vormd, hoofdzakelijk uit burgers zal bestaan. Alleen defensieposten zullen door militairen worden bezet. Bij het overleg zal de toekomst van de Afri kaanse gebieden het grootste struikel blok vormen. De linkse partijen zijn voorstander van onderhandelingen met de bevrijdingsbewegingen. Zij staan op het standpunt dat de kolo nies op korte termijn onafhankelijk heid moet worden verleend. Principe aanvaard In zijn gesprek met de Democratische Beweging maakte Spinola duidelijk dat hij het principe van zelfbeschik king voor de bevolking van de Afri kaanse gebieden aanvaardt. De Afrikaanse volken zijn naar zijn mening echter nog niet rijp genoeg om zich uit te spreken over hun toe komst Hij meent dat deze volkeren alleen wat voor onafhankelijkheid zul len voelen, als de Portugese politiek op een mislukking zou uitlopen. De oppositie-groepering meent, dat de Afrikaanse volken wel in staat zijn, hun eigen weg te gaan. De Democratische Beweging wil dan ook: een onmiddellijk einde aan de koloniale oorlog, onderhandelingen met de bevrijdingsbewegingen en het erkennen van het recht van de volke ren op zelfbeschikking en onafhanke lijkheid. Spinola maakte tijdens het gesprek een duidelijk onderscheid tus sen deze laatste begrippen. Hij meent dat er tijd nodig is om de bevolking voor te bereiden op zelfbeschikking. Maar hij noemde geen termijn. Wel zou Portugal zich nu al door een plechtige belofte ertoe moeten ver plichten. De Afrikaanse volken moeten volgens Spinola kiezen uit twee mogelijkhe den: 1. handhaving van de banden met Portugal in de vorm van een fe deratie: 2. volledige onafhankelijkheid kiezen ('hetgeen zou betekenen dat het beleid van het nieuwe bewind heeft gefaald'). Intussen heeft het opperbevel van de strijdkrachten meegedeeld dat het le ger in Mozambique zich onvoorwaar delijk achter het hervormingspro gramma van Spinola heeft geplaatst. De ontslagen goeverneurs van Angola en Mozambique zijn per vliegtuig naar Portugal teruggekeerd. Partijen Vrij voor 28 miljoen BUENOS AIRES (Reuter) De Amerikaanse Esso-directeur Victor Sa- muelsson, die eind vorig jaar door le den van het Revolutionaire Volksle ger werd ontvoerd, is deze week vrij gelaten. Esso heeft voor de vrijlating van de 36-jarige Amerikaan ongeveer 28 miljoen gulden losgeld betaald. De Democratische Beweging heeft nog meer verlangens aan Spinola voorge legd: de overgangsregering moet be staan uit leden van de Democratische Beweging, de Socialistische partij, de Communistische Partij en 'anti-fascis tische christenen'; amnestie voor dienstweigeraars en deserteurs (uit protest tegen de koloniale oorlog); het berechten van leden van de afge zette regering, die hun functie heb ben misbruikt Andere wensen heeft Spinola al ingewilligd, zoals een zui vering onder de aanhangers van het oude beste), vrijheid van vereniging, vakbonden en meningsuiting en het vieren van 1 mei als nationale feest dag. Wat de politieke partijen betreft meent Spinola dat er slechts enkele moeten komen, die de belangrijkste .stromingen in Portugal vertegenwoor digen. Hij zei dat voortgegaan zal worden met de ontmanteling van het fascistische bestuursapparaat, zoals de politie, radio en tv en het nationale arbeidsinstituut. Tot de belangrijkste arrestaties behoren die van de ex- treem-rechtse admiraal Henrique Ten- reiro, het hoofd van de al ontbonden geheime politie, kolonel Fernando da Silva Pais. De rectoren en faculteits- hoofden van alle universiteiten zijn ontslagen. De censuur op films en to neel is afgeschaft. Uit Mozambique wordt nog gemeld, dat studenten van de Universiteit van Lou- renco Marques op een massabijeen komst steun aan het nieuwe bewind hebben betuigd. De overwegend uit blanken bestaande studenten-groepering noemde Caeta- no's bewind fascistisch en drongen aan op spoedmaatregelen ter oplossing van het kolonaile probleem. De bij eenkomst zou vooral bedoeld zijn om te voorkomen dat de blanken in Afri ka eenzijdig de onafhankelijkheid gaan uitroepen, zoals in Rhodesië ge beurde. Amerika en Spanje hebben het nieu we bewind in Lissabon erkend. Enge land ovArivoeet orlcf>nr>ine. ..omantische ondermode uit Amerika in „Soft Look". De bh links is er in de maten 32 t/m 36. Prifs 24,95. Het slipje:9,90. De rechter bh met beugel gaat van maat 32 t/m 40. Prijs v.o.29,95. De bijpassende jupon 19,95. De bosiskleuren zijn wit, huidkleur en de diverse modetinten voor dit seizoen. VoorVassarette moet u natuurlijk zijn in de Amsterdamse Kalverstraat of op het Hac^"? Buitenhof. Bij Maison de Bonneterie. If®! LONDEN (Reuter) Amnesty Inter national, de in Londen zetelende orga nisatie voor de bescherming van de rechten van de mens, heeft een be roep gedaan op de Russische leider Leonid Breznjew, om de dissidente schrijver Wladimir Boekowsky van een werkkamp te laten overbrengen naar een ziekenhuis. Volgens Amnesty is de 31-jarige Boekowsky sinds 15 april in hongerstaking om betere levensomstandigheden af te dwingen voor hem en andere politieke gevan genen. Boekowsky zou ernstig ziek zijn en geen medicijnen ontvangen. Boewkowsky werd in januari 1972 veroordeeld tot twaalf jaar gevange nisstraf wegens agitatie tegen de Sow- jet-Unie en belastering van de staat. Hij is door Amnesty International ge adopteerd als 'gevangene van het ge weten'. Vijfde vredesmissie in Midden-Oosten ALGIERS (Reuber, UPI, AP) Henry Kissinger, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, heeft de afgelopen dagen twee successen geboekt op zijn vredesmissie in en rondom bet Midden- Oosten zijn vijfde sinds de oktober-oorlog. LISSABON AFP) De junta in Por tugal heeft een verklaring uitgegeven waarin zij de zich in het buitenland bevindende politieke vluchtelingen uit nodigt, onmiddellijk naar hun vader land terug te keren. Zij zullen volledig in hun burgerrechten worden hersteld. Het is van belang, zo staat in de ver klaring, dat de vluchtelingen zich inte greren in het leven van het land dat bijdragen nodig heeft bij de opbouw van een nieuw Portugal. Het personeel van Radio Renascenca, het rooms-katholieke radiostation in Lissabon, is in staking gegaan uit pro test tegen interne censuur. De directie had de uitzending verboden van een reportage over de terugkeer op zondag van de socialistische leider Mario Soa- res en ook van de aankomst van de communistische Ipider Alvaro Cunhal. Gisteren schijnt het hem gelukt te zijn, president Boumedienne van Al gerije te bewegen tot enige steun aan het Amerikaanse streven om de troe pen van Israël en Syrië te scheiden. Nog maar kortgeleden had Boume dienne het verdrag tot scheiding van de Egyptische en Israëlische troepen aan het Suezkanaal gekritiseerd. Hij noemde dat 'de illusie van de vrede'. Maar gisteren, voordat hij van Algiers naar Egypte vertrok, vertelde Kissin ger de pers, dat Boumedienne 'begrip en steun' had getoond voor zijn idee ën. Vóór zijn bezoek aan Algerije had Kissinger in Genève heel uitvoerig (bij elkaar negen uur lang) gesproken met zijn Russische collega Gromiko. Na afloop werd een ^communiqué uit gegeven, dat weliswaar voorzichtig ge steld was, maar toch de krachtigste verklaring ten gunste van samenwer king met Amerika bevatte, die de Sowjets zich tot dusverre hebben ver oorloofd. Wat die verklaring waard is. Sadat met een hartelijk 'Hello Henry' zal later deze week blijken, wanneer Kissinger arriveert in Syrië, waar de Russische invloed hht sterkst is. Kissinger is op het ogenblik in Egyp te, waar hij gisteren, door president werd begroet Morgenochtend reist hij (met zijn vrouw Nancv) door naar Is raël, waar het kabinet gisteren heeft vergaderd over een torepenscheidings- plan voor Goland dat aan Kissinger moet worden aangeboden. In Israël wachten de Amerikaanse minister 'harde' onderhandelingen, om Israëls ambassadeur in Washington, Dinitz, te citeren. Dinitz, momenteel in Is raël, om Kissingers bezoek te helpen voorbereiden, ontweek gisteren in een radio-interview de vraag, of Amerika van Israël verlangt, dat het een deel van het gebied dat in 1967 op Syrië werd veroverd, teruggeeft. Het kabi- net-Meir heeft dat altijd- geweigerd. Terwijl Kissinger in Genève en Al giers vertoefde, voerden Syrië en Is raël met vliegtuigen, tanks en kanon- Wanhopige vader SAIGON (Reuter) In het centrum van de Zuidvietnamese hoofdstad heeft de eigenaar van een fietstaxi, onder de ogen van zijn vijf dochter tjes, zichzelf in brand gestoken. De fietstaxi van de man was enkele da gen geleden gestolen. Zijn kinderen verklaarden zijn daad uit wanhoop vanwege de omstandigheid, dat hij geen geld meer had om hen te voe den. Venezuela naast CARACAS (AFP, Reuter) Presi dent Carlos Andres Perez van Venezu ela heeft in het parlement aangekon digd, dat alle buitenlandse onderne mingen in het land zullen worden ge nationaliseerd. Deze ondernemingen meestendeels werkzaam in de oie-, ijzer- en staalindustrie zullen 80 procent van hun aandelen moeten verkopen aan Venezolaanse beleggers. Wegen minder veilig BERN (DPA) Toen de maximum snelheid op Zwitserse autowegen nog tot 100 km per uur beperkt was, liep het percentage ongevallen met onge veer 40 terug. Sinds er weer 130 km gereden mag worden, is het fors om hoog gegaan, zo heeft de Zwitserse toeristenbond uitgerekend. nen een hevige strijd op het Golan- front. Vice-premier Allon van Israël kenschetste deze gevechten als 'een ernstige escalatie van het conflict'. Maandag verloor Israël vijf vliegtui gen en Syrië twee. Dat beweert Sijrië ten minste. Israël zegt, zelf geen verliezen aan- vliegtuigen te hebben geleden, maar wel vier Syrische Migs te hebben neergehaald. Schadevergoeding Een krant in Libanon, As-Safir, heeft melding gemaakt van een Amerikaans plan om iedere Palestijnse vluchteling 15.000 tot 30.000 dollar te geven, als hij er officieel van afziet naar Palesti na terug te keren. Kissinger zou dit plan deze week met diverse regerings leiders bespreken. Het zou zijn voort gekomen uit een onderzoek van de Amerikaanse geheime dienst, die ont dekt zou hebben, dat de meeste Pales tijnse Arabieren een schadevergoeding verkiezen boven repatriëring. BONN (Reuter, AP, UPI) De Westduitse regering heeft gisteren voor onbepaalde tijd de uitwisseling van 'semi'-diplomatieke vertegenwoor digers met de DDR (Oost-Duitsland)] uitgesteld. Het besluit volgt op de ontdekking van een Oostduitse spionage-organisa- tie in Bonn, waarvan de voornaamste figuur, de veiligheidsagent GUnter Gauilleaume, een van de naaste mede werkers was van bondskanselier Willy Brandt. Gisteren zou in Oost-Berlijn de datum worden vastgesteld voor de ac creditatie van de eerste vertegenwoor digers in de beide hoofdsteden. Ethiopië 'geopend' ADDIS ABEBA De verbindingen tussen Ethiopië en de buitenwereld die jivaren verbroken door een staking van personeel van de telecommunica tie dat het recht van vakbondsvorming eiste, zijn gisteren hersteld door het leger, dat met honderd zwaar bewa pende soldaten een aanval op het hoofdbureau van de telecommunicatie in Addis Abeba deed. De verbreking van de verbindingen heeft tien uur geduurd. De soldaten namen 25 sta kers mee. Wolf van Vlaanderen ANTWERPEN (AFP) Een recht bank in Antwerpen heeft de 23-jarige Gustaaf van Eycken ter dood veroor deeld. Hij had zich schuldig verklaard aan moord met voorbedachten rade op drie jonge vrouwen, die hij gefolterd, verkracht en tenslotte gewurgd had. Van Eycken had zich de bijnaam 'de wolf van Vlaanderen' verworven, om dat hij zijn slachtoffers ook beet. Het is in België gewoonte, de doodstraf te veranderen in levenslang. Kogel voor ontvoerder CORDOBA (AFP) Een rijke Ar gentijnse industrieel, de 63-jarige José Antonionio Menitti, heeft in het cen trum van Cordoba, een jongeman die hem wilde ontvoeren, toen hij uit zijn auto wilde stappen, doodgeschoten. Cordoba ligt 700 km ten noordwesten van Buenos Aires. PARIJS De plotselinge dood van president Pompidou heeft Frankrijk in een periode van volstrekte onzekerheid en opperste nervositeit gestort. Frankrijk gaat zondag in eerste ronde een president kiezen na een van de meest avontuurlijke naoorlogse campagnes. Voor het eerst sinds 1958. het jaar van de wederkomst van de Gaulle en de start van de Vijfde Republiek, staat de gaullistische coalitie (rechts) onderling ver deeld tegenover eensgezinde alli antie van links: socialisten, com munisten en linkse radicalen,Tnet de 57-jarige raspoliticus Frangois Mitterrand als kandidaat. Mitterand heeft bij verrassing een economisch drie-fasenprogram gelan ceerd dat vrij algemeen als realist isch en evenwichtig is ontvangen. Voor het eerst heeft Mitterand. en met hem links, een economisch door dacht alternatief gepresenteerd. Mitte rand is tenslotte econoom geworden, terwijl economie altijd het zwakste punt van links en haai presidentskan didaat was. Het program biedt voor stel len om de uit de pan gerezen in flatie en de recordprijsstijgingen te beteugelen. Het zegt rekening te zul len houden met de economische draagkracht van het land en belooft de minst draagkrachttgen hogere in komens, een waardeverhoging van de franc en een reeks nationalisaties. Het program aldus Mitterand, mikt op een betere verdeling van de welvaart en sociale lotsverbetering en totaal nieuwe economische verhoudingen. In het kamp van Mitterand is de ver kiezingscampagne vol optimisme maar met werkelijkheidszin gevoerd. Een perssecretaresse kijkt zorgelijk bij de opmerking dat Mitterand toch wel een goede kans maakt. Op de derde verdieping van de Tour Montparnasse, een 54-verdiepingen tellende wolken krabber, die evenals de Eifeltoren hoog boven Parijs uitsteekt, wordt koortsachtig en volgens systeem ge werkt aan Mitterand's campagne. De voltallige pers krijgt elke dag per koerier een persoverzicht. Alle socia listische parlementsleden hebben dui zend franc betaald om Mitterand per vliegtuig op tournee te kunnen stu ren. Georges Marchais, de leider van de communistische partij die met de socialisten samenwerkt, heeft zich zo veel mogelijk discreet op de achter grond gehouden. Marchais blijft er echter op hameren dat Mitterand moet vasthouden aan het regeercon- tract van 1972, het Gemeenschappelijk Program, waarmee links vorig jaar de algemene verkiezingen inging en waarop forse winst maar geen meer derheid in het parlement werd be haald. Mitterand is vaag gebleven en heeft gezegd dat hij zich als president door dit regeercontract zal laten in spireren. 'Het enige idee van rechts is aan de macht te blijven. Mijn eerste project is de macht aan u over te dra gen', zo belooft de kandidaat van links de Fransen op het propaganda- biljet in donkerblauw met het portret van Mitterand. VERDEELDHEID Gaullistisch rechts presenteert zich in opperste verdeeldheid met drie kandi daten: Jean Royer. Pompidou's oud minister van handel en later van pos terijen, de minister van financiën en economische zaken Valéry Giscard d'Estaing en de Franse oud-premier Jacques Chaban-Delmas. Royer, 53, is een meeslepend redenaar, die als mi nister via een wet de ongeremde Een ordelijke verandering'. 'Ik werk voor de kinderen van Frankrijk', zegt Chaban. 'Voor hun werkeloosheidsuit kering' roept iemand in de zaal. Cha- ban's stem is echter te hoog om zijn betoog indrukwekkend te maken, zijn lach te geforceerd en zijn gebaren te groei van grote supermarkten aan banden legde. Royer, de lieveling van de kleine middenstand, mikt op deze groep plus op allen die tegen abortus, geboortenbeperking en pornografie zijn. Royer, die burgemeester is van de stad Tours, en een man met een Noord afrikaans uiterlijk, wil het oude Frankrijk herstellen, het land 'een hart' geven', zoals hij zegt. Een ou derwets hart. Hij trekt volle zalen sympathiserende winkeliers en veel aandacht door protesterende jongelui die zich ten aanschouwt van 'fatsoens rakker' Royer demonstratief uitkleden en obscene leuzen aanheffen. Maar de werkelijke strijd van rechts wordt ge streden tussen Chaban Delmas en Go- scard d'Estaing, een broedervete die met de dag grotere vormen heeft aan genomen. MODERNE KANTJES Chabn-Delmas, heeft een orthodox - gaullistische en fervent natioonalisti- sche campagne gevoerd met moderne kantjes. Chaban (59) reist per blauwe helikopter. In Créteil bij Parijs sprak Chaban in een gymnastiekzaal bij een groot sportveld. In dc zaal hing het portret van de kandidaat naast die van generaal de Gaulle en wijlen Pompidou. Chaban-Delmas hanteert het Lotharingse kruis, symbool van het verzet en van Charles de Gaulle en werpt zich op als de enige echte erfgenaam van het onversneden gaul- lisme die een sociaal program voor een Nieuwe Maatschappij te bieden heeft. 'Een Nieuwe Maatschappij, die recht vaardiger, vrijer en menselijker is. mennamen dragen: Anne-Anemoon, Hyacint en Valeriaan-Anne. Giscard, die als koele technocraat bekend staat doet zijn best om breed lachend en handenschuddend ovei te komen als warme persoonlijkheid, die 'het bart van de Fransen bereikt'. Hij slaagt door chris blankenburgh theatraal en zijn grij/.e kapsel te per fect om zijn imago van lichtgewicht, playboyachtige charmeur te vervagen. CAMPAGNEBLOEMEN Giscard d'Estaing, met 48 -jaar de jongste presidentskandidaat en minis ter van financien onder de Gaulle en Pompidou, propageert 'verandering zonder risico'. In Auxerre, een Bour gondische stad op ongeveer 180 km. ten zuidoosten van Parijs, sprak Gi scard in een hypermodern, uit veel kunststof opgetrokken en stampvol ge meentelijk centrum. Op het podium staat een vaas lelietjes van dalen ver mengd met vergeet-mlj-nietjes: de campagnebloemen van GiscanJ, zoals Mitterand zich van de rode roos in de vuist bedient, maar in stijl omdat Gi- scards vrouw en dochters ook bloe daar tamelijk goed in. Giscard neemt dan ook op elke spreekbeurt zijn vrouw of een van zijn vier kinderen mee. Dit keer zijn jongste zoon, de 15-jarige Louis-Joachim die vol be wondering vanaf het podium opkijkt naar de 'campagne van ideeën', die zijn vader voert. Maar na afloop van de bijeenkomst ligt Auxerre vanaf de zaal vol gestencilde strooibiljetjes: 'Op Giscard stemmen is voor Mitterand kiezen'. Chaban president'. DE TELEVISIE Op de televisie presenteren Mitterand, Chaban en Giscard zich als de meest gebruinde, de bekwaamste, de best ge kwalificeerde en betrouwbaarste solli citant naar de hoogste staatspost. Gi scard met zijn donkere stem die he ser wordt naarmate de campagne vor dert. Mitterand, die lyrischer wordt naarmate de campagne vordert. Mitte: rand, die lyrischer wordt naarmate zijn betoog over sociaal onrecht in Frankrijk het. einde nadert. En Cha ban, die steeas wanhopiger poogt zijn gedeukte im^go te herstellen dat hij als miljonair en premier nauwelijks belasting betaalde, wie een te wuft huwelijksleven wordt verweten en die met zijn lichte tenorstem zijn Nieuwe Maatschappij predikt. SELECT PUBLIEK Intussen hebben de Franse kiezers de belangrijkste debatten tussen Mitte rand en Chaban en Mitterand en Gi scard niet via hun eigen staatszender ORTF kunnen volgen. Zij waren aan gewezen op de particuliere zender Eu ropa. I of Monte Carlo, die een deel van Zuid-Frankrijk bestrijkt. Vorige week werd het meest spectaculaire de bat van de campagne gevoerd: Mitte rand tegen Giscard. Slechts een select publiek mocht de Parijse studio in. Niet-gelnviteerden konden zich alleen via een kunstgreep birtnenworstelen Voor een publiek van ruim 600 perso nen werd een uur lang een keiharde partij politiek tennis gespeeld. Gi scard, bleek, nerveus en regelmatig door Mitterand overstemd week in het debat geen stap. Het boe-geroep was overwegend tegen Mitterand ge richt, maar het was dan ook een 'se lect' publiek. Mitterand verscheen als bikkelhard en geslepen debatter tegen over een bedeesder, maar wel argu menten betreft vlijmscherpe Giscard. U bent verantwoordelijk voor de hui dige inventaris van inflatie, prijsstij gingen en sociale ongelijkheid, was het thema van Mitterand. U gaat hier niet weg zonder te vertellen of u als president het Gemeenschappelijk Pro gram, het regeercontract met de com munisten, gaat uitvoeren, aldus Gi scard. 'De maatschappij die u voor stelt is anarchisme plus dirigisme, die de grootsten in staat stelt de klein sten te verslinden', aldus Mitterand. 'Met u gaat Frankrijk op weg naar het collectivisme', zo meende Giscard d'Estaing. De verkiezingscampagne, die een steeds harder gevecht is geworden tussen links en rechts, is tevens het jachtseizoen voor ambitieuze Fransen. Het is de gok van duizenden op de winnende kandidaat, die baantjes en promoties te bieden heeft Een meisje dat Giscard helpt vertelt dat zij aan zijn campagne meedoet om een vaste baan te krijgen. Een dame uit de ho ge bourgeoisie zegt dat haar zwager op een ministerie weggeschoven zit. Hij reist nu met Giscards' compagnon Michel Poniatowski, het land door en hoopt op een fikse promotie. De onzekerheid over de toekomst jaagt inmiddels duizenden Fran sen de winkels in. Nog grotere prijsstijgingen worden gevreesd. 'De vlucht in de goederen is het gevolg van de inflatie maar wordt door de verkiezingscam pagne versterkt. Er worden luxe artikelen, goud en juwelen ge kocht. Iedereen wil zijn geld be steden', vertelt de 33-jarige Hen ri Lepage, hoofdredacteur van het economische weekblad Entre- prise. Het Franse bedrijfsleven vreest voor de overwinning van Mitterrand, de nationalisatie van de banken en het krediet en links Frankrijk vreest de triomf van de conservatief Giscard d'Estaing. Waardoor librium en valium veelgevraagde kalmeringsmidde len zijn in Marianne's Gallische rijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9