Ruim 2300 Nederlanders delen in 'lintjesregen' dichtbij het weer v.u. Dode en zwaar gewonden bij crosspartij op weg Transformator ontploft: dode en vijf gewonden Meer koninklijke onderscheidingen verleend dan vorig jaar Ook eremedailles groter in getal Droogterecord een beetje cru; maar waar verkocht maxblad kunstjes debat Prof. dr. J. Lever: ridder Ned. leeuw zilver). Een bronzen medaille kreeg mevrouw J. de Jong-Van Santen, schoonmaakster van de hervormde kerk en de christelijke school in Neerijnen (gemeente Waardenburg) Aan de bekende VUJioogleraar dr. J. Lever werd het ridderschap in de or de van de Nederlandse Leeuw toege kend, terwijl ook huismeester J. Bouma van de VU een onderscheiding kreeg: de zilveren medaille van Oranje Nas sau. Drs. H. J. van Alphen, rector van het Christelijke Lyceum in Dordrecht, werd officier Oranje Nassau, evenals de heer A. Otter uit Driebergen, di recteur van de Centraal Bond Inwen dige Zending en Christelijk Maat schappelijk Werk. Mevrouw J. D. Chr. Fabery de Jonge, secretaris van de landelijke gereformeerde gezinsverzor ging en van het gereformeerd sociaal centrum te Apeldoorn, werd ridder Oranje Nassau, Officier in deze orde werd de geneesheer-directeur van het revalidatiecentrum De Hoogstraat te Leersum, A. Verkuyl. C.N.V. Uit de sfeer van de vakbeweging ver melden we nog dat de heer G. J. Vun- derink, penningmeester van het CNV officier Oranje Nassau is en dat de heren A. de Weger en A. Paans, fi nancieel medewerker en boekhouder van het CNV, de eremedaille in goud kregen. De heer I. Korpel, voorzitter van de christelijke grafici in Amster dam, en J. M. Maliepaard, penning- meester van de christelijke besturen bond in Willemstad kregen beiden een gouden medaille, de heren P. van Dam, tot voor kort penningmeester van de afdeling Klundert van de christelijke vrouwenvereniging te Noordwijk kreeg ook een zilveren me daille. Heel wat lintjes gingen naar bestuur ders. Ridder Nederlandse Leeuw wer den de commissaris van de koningin in Friesland, mr. H. Rijpstra, en ze ven gedeputeerden: J. H. Ensink (Limburg), H. J. A. Verbeek (Gelder land), A. J. Kaland (Zeeland) P. van der Mark (Friesland), A. Post (Gro ningen), mr. J. Roelse Noord-Hol land en mr. J. J. Prins (Groningen). HOOG WATER 1 MEI Vlissingen: 9.37- 22.16: HarlngvUeUluIien: 11.04-23.48; Rotter dam: 12.23--; Scheveningen: 10.38-23.20; IJ- mulden11.22--: Den Helder; 2.18-14.50; Har- lingen: 4.57-17.14; Delfzijl 7.13-19.30. Van een verslaggever UTRECHT Na kort geleden op de zelfde weg al een kind te hebben aan gereden, is gisteren de 24-jarige J. A. van H. uit Achterveld met zijn cross auto in zijn woonplaats frontaal te gen een tegenligger gebotst. Daarbij kwam zijn vrouw om het leven en werden hijzelf en twee van zijn kinde ren zwaar gewond. Een wachtmeester van de rijkspolitie moest de man, die uit zijn auto werd geslingerd en in een sloot terenht kwam, op het droge brengen. Omstanders wensten geen hand naar de man uit te steken, woe dend als zij waren over zijn rijgedrag. Oorzaak van het ongeval was de te hoge snelheid van de auto, waarin de bestuurder met zijn gezin op weg was naar een crosswedstrijd. In een flau we bocht raakte de auto op de andere weghelft, waar hij op een tegenligger inreed. De crossauto had geen num merbord en was ook niet verzekerd, maar was wel van een zware Porsche- motor en versterkte stalen bumpers voorzien. Ds. J. C. H. Jörg: praeses van de her vormde synode: ridder Nederlandse Leeuw BURGEMEESTERS Ridder Nederlandse Leeuw werden ook twee burgemeesters: H. G. I. ba ron van Tuyll van Serooskerken (U- trecht) en mr. A. J. Vleer (Ensche de). Officier Oranje Nassau werd de burgemeester van Zeist, (mr, dr. A. A. Stolk), ridder Oranje Nassau wer den de burgemeesters van Oisterwijk (B. Funk), Mierlo (H. M. van Kuik), Klundert (C. D. van Oosten), Son en Breugel (P. J. D. Steinweg), Stevens- weert en Ohé en Laak (W. J. Kelle- ners), Kessel en Neer J. M. M. J. Vennekens), Groesbeek (A. J. A. Bal- tussen), Putten (mr. W. F. Quarles van Ufford), Brummen (dus. H. Wie- lenga), Lisse (drs. A. J. Berends)', Oegstgeest (jhr. I. A. J. van Eijsinga), Everdingen en Hagestein (A. A. Schouten), Monnickendam en Katwou- de (Mr. J. F. Groot), Weesp (mr. C. Kooiman), Oostburg (A. Schipper), Doniawerstal (J. C. Cavalie), Staveren (J. van Hout) en Leek (mr. T. Zwart). Ook een aantal raadsleden en wethou ders ontving een onderscheiding, een aantal van hen in de vorm van een eremedaille. Wethouders Van de wethouders vermelden we dat de Nijmeegse T. S. Peters en de Dordtse J. van Bohemen officier Oranje Nassau geworden zijn. Ridder Oranje Nassau werden de wethouders A. T. van Esch (Vught), C. P. van der Hoven (Waalwijk), F. H. P. Alers (Roermond), P. H. Scheffers (Vaals), H. Reurink (Neede), B. Helderop (Hendrik Ido Ambacht), B. Lievaart (Rozenburg), L. A. Weeber (Delft). S. Zoodsma (Wieringermeer), G. J. Jan- se (Vlissingen), G. Mi edema (Wymbritseradeel), J. P. de Vries (Sneek), W. Hutten (Hard en berg), H. J. A. Nijhuis (Losser), en H. Timmer (Deventer). Gouden medailles in de orde van Oranje Nassau gingen naar L. A. Damen (Huybergen), W. J. van den Wildenburg (Maarheeze) J. J. A. Houben (Wijnandsrade), L. Bons (Bleskensgraaf), C. Koorevaar (Brandwijk), H. Labee (Streefkerk). A. G. Slob (Nieuwpoort), C. Kuin en J. de Vries (beiden te Andijk), J. Melse (Mariekerke), A. Bakema (Oos terbroek), M. Eleveld (Vledder), J. Scholtens (Vries) en J. Warmolts (Zweeloo). van de overige onderschei dingen vermelden we nog dat de vice- voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen dr. J. Bar tels, en de directeur-generaal van de PTT drs. Ph. Leenman ridder Neder landse Leeuw werden, dat de hoofd commissaris van politie te Eindhoven J. L. Odekerken, officier Oranje Nas sau werd en de journalist Gerton van Wageningen, ridder Oranje Nassau, evenals de oud-aanvoerder van het Nederlandse Hockey-elftal Nico Spits, sportcommentator Aad van Leeuwen en turnster Ans van Gerwen. Ridder Nederlandse Leeuw werd de oud-pre sident van de Haagse rechtbank mr. W. F. C. van Hattum- oud-vice-presi- dent. Zes commandeurs De hoogste onderscheiding, die van commandeur Oranje Nassau, ging naar zes mensen: mr. W. S. G. baron Gevers (ambassa deur in Londen), mr. R. B. Baron van Lynden (ambassadeur in Was hington), mr. H. Kingma Boltjes (oud-president van het Leeuwarder gerechtshof) en drie leden van de Raad van State: mr. J. V. Rypperda Wierdsma, mr. J. H. Beekhuis en mej. mr. J. Zeelenberg. AMSTERDAM De 27-jarige electro- monteur R. van Tiel uit Amsterdam is in het Rode Kruisziekenhuis in Be verwijk overleden aan de verwondin gen, die hij had opgelopen bij een ontploffing in een hoogspanningsin stallatie aan de Basisweg in Amster dam. Bij die ontploffing werden vijf colle ga's van hem eveneens gewond, van wie één ernstig. Tijdens het aarden van een hoogspanningsmotor ontstond door een menselijke fout kortsluiting. A. J. Kaland, gedeputeerde van Zee land: ridder Nederlandse Leeuw opklaringen TROUW/KWARTET \YOE\-U\G 1 MEI 1974 G. J. Vunderlnk: penningmeester van het CNV: officier Oranje Nassau Amsterdam - De 'lintjesregen' ter gelegenheid van Koninginnedag is dit jaar overvloediger geweest dan vorig jaar. In totaal kregen nu 2319 mensen een koninklijke onderscheiding (vorig jaar 2167, het jaar daarvoor 2182). De lintjesregen vertoont ook dit jaar nog het traditionele beeld: de ver nieuwing van ons decoratiestelsel, die al jaren geleden in uitzicht gesteld is, bleef ook nu nog uit. Dat betekent dat ook nu onderscheidingen nog keu rig volgens rangen standen ingedeeld zijn: de 'hoger geplaatsten' werden commandeur, officier of ridder, me dailles in goud, zilver of brons gingen naar wie het minder ver op de maat schappelijke ladder gebracht hebben. Ook de medailles zijn in aantal toege nomen: dit jaar zijn er 1453 toege kend, vorig jaar waren dat er 1364. Minister-president Den Uyl heeft on langs gezegd dat wijziging van het de coratiestelsel niet de meest urgente zaak voor het kabinet is; er waren de afgelopen maanden belangrijker din gen aan de orde, zei hij. Bovendien vond het kabinet toen het optrad vol gens hem geen voorstel tot wijziging waarvan je kon zeggen: dat is het nu! Schrijver Gerard Reve, acteur Ton van Duinhoven en vakbondsleider Cor van Dijk (voorzitter van de Industrie bond CNV) mogen zich voortaan rid der in de orde van Oranje Nassau noemen en daarbij staan zij op één lijn met de Arnhemse hervormde pre dikant ds. J. Langstraat (vermaard als eerste tv-dagsluiter) en de van zijn Engelse radiolessen niet onbekende James Brotherhood, die nu werkzaam is op de afdeling vertalingen van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Zij deelden in de Tintjesregen' ter ge legenheid van koninginnedag en hun namen staan vermeld in een buitenge wone editie van de staatscourant Predikanten Vielen er ditmaal geen kamerleden in de onderscheidingen (twee van de wei- het parlement zijn de bronzen medaille van de Tweede Kamer en voor me vrouw G. van Voorst, die de gardeorbe van de Kamerleden beheert), de 'gees telijke stand' deelde er wel in. Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw werden de hervormde synodepraeses ds. J. C. H. Jörg en de Groningse bis schop Möller. Officier Oranje Nassau werden de Haagse gereformeerde pre dikant en synodelid dr. C. Gilhuis, de Rotterdamse hervormde predikant W. H. den Ouden (secretaris van de in terkerkelijke actie 'Kerkbalans') en de voorzitter van de gereformeerde bond in de hervormde kerk, ds. W. L. Tuk ker te Groot Ammers. Ridder Oranje Nassau werden de gereformeerde pre dikant van Zuidlaren dr. O. C. Broek Roelofs, de hervormde emeritus, ds. J. Bronsgeest te Heemstede, ds. K. de Gier van de gereformeerde gemeente te Den Haag, de gereformeerde emeri tus ds T. E. Hoekstra te Den Haag, de hervormde emeritus-predikant P. Lu- gitgheid te Heerde (bekend door zijn open-deur-werk in Den Haag) en ds. W. Willemse uit Amersfoort, geeste lijk verzorger bij de rijksinrichtingen 'Op de Berg* en 'Eikenstein'. Dr. G. Huls, predikant-directeur van het dia- conessenhuis De Wijk te Gouda, en luchtmachtpredikant (luitenant-kolo nel) J. van Willigen van der Veen te Enschede werden officier Oranje-Nas- sau, evenals dr. J. Schoneveld, hoogle raar aan de protestantse faculteit te Brussel. De scriba van de gerefor- Om nog even In de kerkelijke sfeer te blijven: verscheidene organisten kre gen een medaille: P. Plaisier van de R'damse Adriaan Janszkerk (goud), J. Broos van de vrijgemaakt-gere- formeerden te Ten Boer, mevrouw C. C. Bruul van de hervormden in Hip- polytushoef, W. Koopman en U. Ros kam van de hervormden in Oudemir- dum, R. Pantjes van de gereformeer den in Grootegast en J. J. Tulp van de gereformeerden in Zwolle (allen Ton van Duinhoven: ridder Oranje Nassau Van onze weerkundige medewerker We hebben de droogste april van de laatste 80 jaar achter de rug. Dit kan de conclusie zijn op grond van een voorlopig landgemiddelde van de neerslag gerekend naar gegevens van twintig stations. De uitkomst is circa 10 mm tegen normaal 48 mm, waarmee 'klippen' als 1971 (18), 1957 (15), 1954 (19) en 1946 (18) gemakkelijk werden omzeild. Pas in april 1893 stuitte wij op een kleinere aprilsom,. te weten 1,5 mm. De neerslag is in de laatste aprilweek nogal uiteenlopend geweest. Daardoor slaagde bv. Leeuwarden (5 mm) er wel in een nieuw 80-jarig record op zijn naam te brengen en Groningen (3 mm) zeljs een nieuw recórd sedert 1865 (toen 1 mm), maar Nunspeet (16 mm) en RotterdamrVreeswijk (21 mm) kregen teveel regen voor een nieuw droogterecord. Nog enkele uitkom sten: vliegbasis Twente, vliegveld Deelen en Gilzerijen 6 mm (droogste april sedert 1893), Rotterdam-Heliport 7 mm, Den Helder 8 mm, Vlissingen 9 mm, Schiphol 10 mm, Zierikzee 12 mm Vlissingen en Maastricht 13 mm, Eindhoven 14 mm en Katwijk bij Val kenburg 17 mm. De regens, die koninginnefeesten in de wielen reden, zijn geleverd door een kleine depressie boven Duitsland die langzaam opvulde. Het minimum was uitvloeisel van de confrontatie tussen warme Afrikaanse en koude, nog boven het continent aanwezige lucht van polaire oorsprong. De war me lucht kon zich volledig uitleven in Oost-Duitsland, Oostenrijk, Polen en op de Balkan. Hier een greep uit de zomerse maxima van gistermiddag: Linz, Frankfurt aan de Oder, Berlijn 20 gr., Warschau, Brno en Wenen 21 gr., Kosice en Budapest 22, Miskolc en Debrecen in Hongarije 23 gr. en Szeged (Hongarije) 24 gr. In eigen land meldde Heerenveen gis teravond 6,5 mm regen, Keulen 5, Es sen en Schwerin 7 mm, Salzburg 10 mm, Munster 13 mm en Wittenberge in de DDR 14 mm neerslag. In Oost- Duitsland en sommige Balkan-landen onweerde het stevig: van de 34 Oost- duitse stations meldden zich gistera vond 10 met dit verschijnsel. Boven de noordoostelijke en noordelijke stadsdelen van Hannover manifes teerden zich 's middags tusen 16 en 19 ur geisoleerde cumulonimbi met lokaal onweer. Zij verplaatsten zich in noordoostelijke richting. Het weer blijft in onze omgeving de eerstkomende dagen wisselvallig met draaierige winden, af en toe wat zon en met dezelfde of wat hogere tempe raturen. Wist u overigens dat het dinsdagmiddag in het uiterste noord oosten van Groningen tijdens opkla ringen tijdelijk nog 18 graden werd tegenover in het midden van het land de hele dag slechts 10 d 11 graden?!. Nieuwenhuis (die ook publiceerde on der de naam E. Breton de Nijs) en Jan de Hartog (wiens decoratie niet valt onder het ministerie van CRM maar onder dat van buitenlandse za ken), toneelspeler Joan Remmelts, de Amsterdamse kunsthandelaar Magda- lena Sothmann, cabaretière Conny Stu art, de oud-directeur van het operage zelschap Forum Chr. J. J. Burgers, de Arnhemse beeldende kunstenaar Be rend Hendriks en het hoofd van het restauratie-atelier van het Amsterdam se rijksmuseum J. Vos. Officier Oranje Nassau werden drs. J. A. M. Damoiseau, secretaris van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn, te Den Haag, de adjunctrdi- recteur van het Rijksmuseum Kröller Mllller, mej. drs. E. Josten, en de vio list Jo Juda. Cultuur Onder de onderscheidenen komen nog al wat op cultureel gebied bekende namen voor. Ridder in de orde van Oranje Nassau werden pianist George van Renesse, dirigent mr. Johannes den Hertog, klaveciniste Jaiuiy van Wering (die onlangs afscheid nam van het Nederlands Kamerorkest), operazangeres Christine Deutekom, cartoonist Wim Boost, kunstschilder Eugène Brands, de schrijvers Rob Gerard Reve: ridder Oranje Nassau Ook de 'plaatselijke' cultuur werd in de lintjesregen bedacht. Om een paar voorbeelden te noemen: voorzitter P. Zwaanswijk van de afdeling Haarlem van Jeugd en Muziek werd ridder Oranje Nussau, de zilveren medaille van deze orde ging naar dirigent A. A. Bentschap Knook van de Chr. Ge mengde zangvereniging Looft den Heer te Nieuwvliet, naar P. Bijkerk, bestuurslid van de chr. gemengde zangvereniging De Lofstem te Hen drik Ido Ambacht en naar drie men sen van de Aalsmeerse christelijke oratoriumvereniging: oud-bestuurslid (esn nog lid) A. W. Harting, archiva- resse mej. M. Hulsbos en bestuurslid A. Stoof. Ook bij de Nijkerkerveense zangvereniging 'Halleluja' kwam een zilveren medaille terecht: die ging naar bestuurslid E. van Vaneveld. Een bronzen medaille ging naar de chef-nachtwaker van het Rijksmuseum te Amsterdam, J. H. Kuiper. C. van Dijk, voorzitter Industriebond CNV: ridder Oranje Nassau meerde kerk van Kampen (oud-syno delid R. H. Rutgers werd ridder Oran je Nassau. Organisten BINNENLAND T5/K7 onder redactie van loes smit moet zo snel mogelijk een eind ko men aan het categorale denken, het in vakjes verdelen van alle mogelijke kwalen en behandelin gen. Tot nu toe wordt er voor elke soort van zorg een aparte catego rie inrichting gebouicd. Waar je dan terecht komt, kun je aan de behandeling van mensen met een hartinfarct zien: eerst word je met de hart-renwagen naar de hartbewa- kingsafdeling gebracht voor een dag of vijf. Dan rijdt een ambu lance je naar een door t.b.-patien- ten verlaten sanatorium in de bos sen en vervolgens ga je na drie, vier weken per taxi naar huis voor poliklinische revalidatie: in zes weken tijd drie teams. 'Zo leert de patient nog eens wat mensen ken nen', aldus de heer Hallie. De behandeling van zieke bejaar den is niet wat het wezen moet. Hoor hoe de heer Hallie, de me disch adviseur van de vereniging van Amsterdamse ziekenfondsen, daarover denkt: 'Met het oog op de doorstroming is het niet zinvol om zieke bejaarden in het kader van de reactivering de wandrek ken in te jagen tot de dood er op volgt'. Een beetje cru uitgedrukt mis schien, maar deze meneer Hallie, die dat zei in een gesprek met ver pleeghuisartsen over de plaats en junctie van het verpleegtehuis in de gezondheidszorg, vindt dan ook dat er eigenlijk helemaal geen aparte verpleegtehuizen zouden moeten zijn, althans niet meer bij gebouwd moeten, worden. We zou den best zonder kunnen, denkt hij, als men maar erkent dat ouder worden en dus vaak langer ver pleegd moeten worden doodnor maal is. Er is geen enkele reden om bij vijfenzestig jaar opeens een grens ie gaan trekken. Want hoe gaat het nu? Het ziekenhuis heeft, in het algemeen gesproken, zijn plicht met betrekking tot de zorg voor bejaarde zieken verzaakt. Wie ziektekundig geen interessant geval is en niet snel beter wil wor den, komt er gewoon niet binnen - zegt natuurlijk nog steeds dezelfde meneer Hallie. En bovendien kan het ziekenhuis niet de vereiste zorg aan zieke bejaarden besteden, 'de zorg wordt niet aangepast aan de behoefte van de patiënt, maar de patiënt dient zich aan te passen aan de geboden zorg. En dat bete kent: op korte termijn inpakken en wegwezen. Er moet doorge stroomd worden en er dreigt ver stopping. En dan wordt de klis teerspuit maar geroepen in de vorm van de maatschappelijk wer kenden'. Ziekenhuisartsen moesten eigenlijk allemaal maar eens verplicht wor den stage te lopen in een verpleeg tehuis om te zien welke mogelijk heden een goede revalidatie-afde ling biedt. De deelnemers aan een stage-experiment in Amsterdam hebben al op die manier de tekort komingen van hun eigen zieken huis ontdekt, in het bijzonder wat er ontbreekt op het gebied van de revalidatie. Er zou trouwens nog veel meer in de gezondheidszorg moeten veran deren, vindt de 'heer Hallie. Er Dickie de Vries is met zijn vier jaar al een echte handelsman. Zo echt, dat zijn ouders in de plaatse lijke krant van hun woonplaats Katwijk een advertentie moesten zetten waarin ze een autoped ter overname vroegen, want 'mijn zoontje van vier jaar heeft zijn ei gen step voor twee dubbeltjes ver kocht. Koper is niet meer te ach terhalen'. De twintig centen stopte hij in zijn spaarpot, 'maar achteraf had hij toch liever zijn stepje terug', zegt zijn moeder. 'Dat gaat nou niet meer", kreeg hij te horen, maar Dickie dacht voor zijn twee dubbeltjes dan wel even een nieuw exemplaar te kunnen kopen. Hoewel naam en adres van het jongetje duidelijk onderop het stepje stonden, heeft de 'kopert niet op de advertentie gereageerd. Wel mensen die soortgelijke geval len hadden meegemaakt van ou ders die heel goed wisten dat hun kind iets afgepakt, 'gekocht' of zelfs in een speelgoedwinkel gesto len had, maar het kind er niet mee terugstuurden. En gelukkig belden er ook mensen op die een ander stepje voor Dickie hadden. Voor niets. 'Ik heb maar de eerste de beste genomen die ik kon krij gen', zegt Dickies moeder, 'maar ik had er wel zes, zeven kunnen op halen. Ontzettend leuk'. De steun van het bedrijfsleven aan het maandblad 'Beter met Max' is de laatste jaren zo teruggelopen, dat de gelijknamige stichting een beroep op het ministerie van c.r.m. moest doenl Die aanvraag om sub sidie, zegt Max Tailleus, is afgewe zen en dat is de oorzaak dat het blad na vier jaar is opgeheven. 'Beter met Max' werd gratis ver strekt aan patiënten thuis, in zie kenhuizen, sanatoria en verpleegte huizen; elke maand werden er op die manier honderdduizend exem plaren verspreid. De stichting gaat wel door met de organisatie van vakantiereizen voor minder draagkrachtlgen en de van gezondheidsreizen voor psoriasis- en reumapatiënten. Precies in evenwicht ligt deze pa pegaai op de schedel van zijn baas, zo stevig dat hij onderdehand nog wel een pinda zou kunnen pellen ook. Dit schedeltjc-liggen is niet het enige kunstje dat het dier be heerst. Naar verluidt is het boven dien in staat een flink aantal bij belteksten achter elkaar op te dreunen. Dat deze papegaai met zijn baas in België woont, wil nog niet zeggen dat Je helemaal naar België moet om een papegaal iets uitzonderlijks te horen zeggen of zien doen. In ons land zijn er genoeg soortgeno ten die van zich doen spreken. Zo heeft JaJa, de grijze roodstaart van de familie Van der Laan uit Nij megen, nog maar pas twee eieren gelegd, een niet alledaagse gebeur tenis voor een hulspapegaai-alleen. JaJa, die zo'n zeven Jaar geleden rechtstreeks vanuit Afrika naar zijn Nijmeegse tehuis kwam en daar altijd alleen in zijn kool ge woond heeft, had het zelf trouwens ook niet verwacht. Hij zat op zijn schommeltje toen het eerste ei zich aanmeldde en in de kooi viel. Stuk natuurlijk, maar niet zo erg of het kon nog uitgeblazen en be waard worden. JaJa, peuzelfde zelf het afgebroken stukje dop op. Ook hot tweede el, dat een paar dagen later arriveerde, is leeggeblazen. De papegaal Is Inmiddels van adres veranderd, maar de twee eieren zijn als herinnering aan Jaja, in Nijmegen achtergebleven. 'Ontwikkelingshulp: in wiens be lang?' Dat is het thema, waarover donderdagavond om acht uur mi nister Pronk (ontwikkelingssamen werking) en vertegenwoordigers van T.A.S. (tijdschrift voor anti- imperialisme scholing) in de aula van de Vrije Universiteit in Am sterdam zullen debatteren. De X min Y-beweging heeft de debat avond georganiseerd; aanleiding is het TAS-nummer 1. dat 'Neder landse ontwikkelingshulp in dienst van kapitaalsbelangen' heet en tot de conclusie komt dat het Neder landse ontwikkelingsbeleid 'een brok buitenlandse economische po litiek, een rationeel onderdeel van het imperialisme' is. TAS heeft daar een aantal stellingen over bij de hand, die op de debatavond te berde worden gebracht. Wie er meer van wil weten of er bij wil zijn, kan desgewenst Inlich tingen krijgen bij het secretariaat van X min Y in Den Haag (070 601779) of bij het bureau buiten land van de universiteit van Am sterdam (020-5252696).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7