Koningin dankbaar dat zij met haar 65ste nog niet hoeft te stoppen Anders dan andere filters. CDA-Rotterdam wil geen 'rode' burgemeester 'Scholing onze kinderen ondoelmatig' Schietpartij bij arrestatie kost politieagent leven Fleurig geheel; ondanks motregen 'Zwaar' vliegtuig op Zestienhoven, ondanks toezegging Tot 30 mei TEXEL Prinses Beatrix onthulde schilderij van haar moeder Gastarbeiders klagen bij Tweede Kamerleden: NVV zwijgen rond USFA irriteert NKV TROtW/KT:AiRTBT WOENSDAG 1 MEI 1974 BEVNiENLAlNID T3/K5 Van een onzer verslaggevers SOESTDIJK 'Ik ben dankbaar dezè dag te mogen vieren met mijn man, mijn kinderen en mijn i kleinkinderen, allemaal. Ik ben ook heel dankbaar dat ik nog niet hoef op te houden met werken nu ik 65 jaar ben geworden. Voor veel mensen is het enorm moeilijk hun loopbaan af te moeten bre ken als ze 65 worden. Daarom voel ik erg mee met degenen die dat wel moeten." Dit zei koningin Ju liana gistermiddag op liet bordes van Soestdijk., aau het einde van de feestelijkheden die rond haar verjaardag op Soestdijk waren georganiseerd. ADVERTENTIE Hoewel het wer niet meewerkte, er viel bijna doorlopend een fijne mot- regèn, werd het toch weer een fleu rig geheel. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan de ruim zestien honderd Brabantse vendelzwaaiers, die in hun kleurige kledij met vlaggen en vaandels naar de jarige vorstin waren gekomen. Op het middengazon van Soestdijk brachten zij de Koningin bij de aanvang van het défilé de konings- groet. Daarna bleven zij nog geruime tijd actief met hun vendels. De prinsjes vonden het ook prachtig. Willem-Alaxander en Johan Friso raakten af en toe zo in vervoering, dat zij de ritmische bewegingen van de vendelzwaaiers probeerden na te doen. De -kleinkinderen van de koningin stonden al een uur of tien voor het begin van het bloemendefilé vol 'De koningin heeft in meer dan 25 jaar koningschap een inhoud aan haar taak gegeven, die past in een heden daagse democratische samenleving.' Dit verklaarde minister-president Den Uvl gisteren voor de televisie ter ge legenheid van de 65ste verjaardag van de koningin. Hij sprak de hoop uit, dat koningin Juliana nog lange tijd haar ervaring, inzicht en betrokkenheid voor de ver vulling van haar taak ter beschikking zal willen stellen en dat zij nog vele jaren in goede gezondheid actief daar in bezig zal kunnen zijn. ongeduld in de hal van het paleis te wachten op het moment dat zij naar Op het Amsterdamse hoofdbureau van politie toont commissaris Sanders één van de acht Remington-geweren, welke maandagavond in een geparkeerde auto aan de Ruyterkade in Amsterdam werden gevonden. De politie arresteerde twee mannen, die zich bij de auto ophielden. Een derde man kon de vlucht nemen. Op de voorgrond van de foto liggen de wapens, welke bij de schietpartij op de Prinsengracht (waarbij een politieman om het leven kwam) In beslag werden genomen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een schietpartij bij de arrestatie van een Italiaan en een Fransman in het centrum van Amsterdam heeft maandag avond liet leven gekost aan de 21-jarige Amsterdamse politieagent S. A. Landman. De met hem surveillerende marechaussee J. M. van den Berg (22) uit Weesp moest met schotwonden in buik, schouder en stuitbeen in een ziekenhuis opgenomen worden. Zijn toestand was gisteravond redelijk. buiten mochten. Zij'verdrongen zich achter de glazen deur. Jonge generatie De tweeling van prinses Irene was ook present. Jaime stapte al rond op het bordes. Margarite danste vrolijk op de arm van Karei Hugo. De jonge generatie vermaakte zich prima, soms met kleine geschenken die door depu taties werden aangeboden, zoals grap pige plastic eenden. De prinsjes hadden het éérst even aangezien vanaf het bordes, maar spoedig gingen zij enige tceden lager, aangevoerd door prins Maurits, de oudste zoon van prinses Margriet. Zij hielden zich vervolgens druk bezig met het aanpakken van de bloemen en het uitstallen ervan op de bordes- treden. De padvindsters, die daar jaar lijks mee zijn belast kunnen dit het volgend jaar wel helemaal aan de kleinkinderen van het koninklijk paar overlaten, want het gaat de prinsjes nu al heel gemakkelijk af. Een jojo zorgde ook voor het nodige plezier. Prinses Beatrix kon niet nalaten dit spelletje uit haar kindertijd even te beoefenen. Schoolkameraadjes In de stoet van defjlerenden ontdek ten vooral de prinsjes van Draken- steyn regelmatig bekenden. 'Hier joh, kijk eens hier', schreeuwde Willem- Alexander op een gegeven moment, toen hij een schoolkameraadje zag lo pen. Zijn broer Friso was diep onder de indruk van een groep personen die op hun ziekenhuisbedden langs het bor des werden gereden. 'Waarom liggen die mevrouwen in bedden?' wilde hij van prinses Beatrix weten. Het défilé was traditiegetrouw weer een bonte verzameling van alle mogelijke mensen: Surinaamse vrou- wen in prachtige gewaden, invaliden en bejaarden, majorettes, een deputa tie van het genootschap Engelandvaar ders, plattelandsvrouwen uit Breu- kelen, buitenlandse werknemers, mu ziekkorpsen en gewoon maar burgers die uit alle delen van het land naar het paleis waren gekomen. Het Utrechts landbouwgenootschap zorgde voor iets heel origineels. In een fraai opeetuigde paardentram re den de agrariërs langs het bordes. Schilderij De Italiaan, de 21-jarige G. C. L. en de kortgeleden uit de gevangenis in Scheveningen o- 'snapte Fransman, de eveneens 21-jarige C. B. werden kort na de schietpartij aangehouden met vier koffertjes. Daarin vond de politie een grote hoeveelheid geld, revolvers, pistolen en munitie. De Amsterdamse politie had twee sur veillancewagens naar het filiaal van Hertz Rent-a-car aan de Prinsengracht gedirigeerd om daar twee verdachten aan te houden, die er juist een huur auto hadden teruggebracht. Landman en Van den Berg zagen het tweetal op de gracht lopen. Zij stapten uit, hiel den de verdachten aan en brachten hen naar de politiewagen. Agent Landman liet B. achterin de politie-auto stappen. Teen hij hem ge fouilleerd had, legde hij H.'s koffertje op de voorbank en bukte zich naaf de mobilifoon om contact op te nemen met het hoofdbureau van politie. Op dat moment begon de Italiaan zich te gen de fouillering door marechaussee •Van den Berg te verzetten. Landman draaide zich om met de bedoeling zijn collega te assisteren. B. volgde hem vrijwel direct met het pistool, dat hij uit het koffertje had gepakt, schoot Landman in de rug en Van den Berg in de buik. Aanvankelijk veronderstel de de politie, dat de schietpartij het gevolg was van een slecht uitgevoerde fouillering, hetgeen dus niet het geval was. Op hun vlucht werden de Fransman en de Italiaan achtervolgd door ver ontwaardigde omstanders, van wie één een schampschot aan de pols had op gelopen. De van alle kanten toege schoten politiebngades konden de ver dachten in de Kerkstraat arresteren. Aanleiding tot de opsporingsactie in Amsterdam was een tip van een Gro ningse politieagente. Zij zag vorige week woensdag bij een tankstation in Assen een auto staan, waarvan één der inzittenden, haar bekend voor kwam. Later herkende zij hem in het opsporingsregister als de Fransman B. Deze ontsnapte op 18 maart met twee anderen uit de strafgevangenis in Scheveningen. De Fransman zat in Scheveningen een straf van vier jaar uit wegens het plegen van een gewa pende overval, in november 1972, op een benzinestation in Den Haag, waar bij tweehonderd gulden werd buitge maakt. De Groningse politie verwittigde de Amsterdamse recherche, dat de auto, waarvan de agente het kenteken had genoteerd, toebehoorde aan Hertz in Amsterdam. De recherche verzocht Hertz de politie te tippen, zodra de auto binnengebracht zou worden. Om kwart over zeven maandagavond meld de een receptioniste van Hertz dat dit gebeurde. Uit Amersfoort was er een groep scholieren die het spandoek 'n kei van een koningin' meevoerden. Leer lingen van het internaat voor schip- persjeugd 'Prinses Irene' kwamen met een fleurig zelfgemaakt schilderij aan zetten. Het Joods Nationaal Fonds dat zich bezighoudt met het planten van een naar koningin Juliana genoemd woud ijl Israël, kwam met een bloempot en e^n pril boompje het bordes op. Prins Willem-Alexander moest onder van d<> trappen worden gehaald om dit boompje in de bloempot te planten De prinselijke boom is gisteravond naar Israël overgevlogen en zal een ereplaats krijgen in het koningin Ju- lianawoud. Ponnies van de Utrechtse ruitervere- niging 'Amelisweerd' vormden het slot van het défilé. Omdat 65 jaar een bijzonder jaartal is was het défilé met het aanbieden van diverse eeschen- ken. vooral tal van bloemstukken aan koningin Juliana, niet ten einde. De prinsjes wisten het al. Er zou een rij toer worden gemaakt in de directe omgeving van Soestdijk. Het was een mooi gezicht, die vier noen rijtuigen, waarin de koninklijke familie een tocht maakte over de Am sterdamsestraatweg. Het publiek dat ondanks de regen toch in groten geta le was gekomen zong de jarige konin gin het 'Lang zal zij leven' toe. 'Het was epn prachtig défilé. Ik wil iedereen d'e er aan heeft meegewerkt heel hartelijk bedanken. Ook degenen die bloemen hebben geegven of ge- stuurd ben ik heel dankbaar', merkte koningin Juliana op, voordat zij har telijk zwaaipnd naar binnen ging. I Wel eens een Caballero filter geproefd? Ed. Laurens Continental ROTTERDAM De havenmeester van vliegveld Zestienhoven, de heer R. J. Zuidema, heelt toestemming gegeven voor de landing van een toes tel van het type Lockheed Tristar. Dil ondanks de bezwaren van de Rotterdamse gemeenteraad tegen de landing van zwaardere vliegtuigen op Zestienhoven en ondanks de toezeg ging van de minister van verkeer en waterstaat, dat er geen grotere toe stellen op Zestienhoven worden toege laten, dan er tot nu toe zijn neerge streken De Lockheed, die op 21 mei enkele honderden supporters van Feyenoord naar Engeland zal overvliegen voor de wedstrijd tegen Tottenham-Hotspur, komt in de plaats van een luchtbrug van vier kleinere toestellen, aldus de havenmeester. (ADVERTENTIE) GOEDKOOP UIT NAAR Hotelarrangementen: 3-daagse reis vanaf 51, 5-daagse reis vanaf 95, 8-daagse reis vanaf 152, 2. resp. 4 en. 7 dagen volledig pension bootvervoer. Bungalows tegen sterk gereduceerde prijzen. Inlichtingen eh boekingen: VW-TEXEL Postbus 3 Den Burg Tel. 02220-2844 Van een verslaggever ROTTERDAM Het CDA zal de Pvda in Rotterdam niet meer steunen in de kandidatuur van een socialist als nieuwe burgemees ter. De KVP, ARP en CHU, die bij de komende gemeenteraads verkiezingen in het CDA samenwerken- venvachten dat veertig pro cent van de kiezers en hun vertegenwoordigers volstrekt monddood worden gemaakt, ais de PvdiA slaagt in haar opzet een progressief programcollege te vormen met PPR en PSjP. Van een CDA-burgemeester verwacht men echter, na de verkiezingen die waarschijnlijk een meerderheid voor de progressieven zullen opleveren, nog enig tegenspel in het college van b. en w. Het college zou dan niet ge héél socialistisch zijn. CDA-liJsttrekker prof. dr. J. H. Chris- tiaanse will voor dit standpunt steun verzoeken bij minister De Gaay Fort man: KVP-fraotievoorzitter F. J. van der Heijden heeft tijdens een gesprek van fractievoorzitters over het profiel van een opvolger van burgemeester Thomassen, die dit najaar vertrekt ge zegd, dat het CDA 'onder de druk van de politieke omstandigheden gedwon- men slechts socialisten of met de noeming van een CDA-burgemeester.' Over veertien dagen, als mr. Vrolijk, commissaris van de Koningin in Zuid- Holland de gemeenteraad zal horen over de opvolging van de heer Tho massen, zal het CDA dit standpunt nog eens duidelijk uiteen zetten. Wat de deur naar ieder verder over leg met de PvdA dicht deed, was de socialistische verklaring, dat zelfs in de commissies van de gemeenteraad men selchts socialisten of met de PvdA verbonden partijen wil toelaten. 'Van anderen heeft men slechts last', werd gezegd, en een dergelijke ma nier van besturen van een stad voelen WD en CDA als dictatuur. De WD heeft reeds eerder doen weten niets te voelen voor een PvdA-burgemees- Van een verslaggever DEN HAAG Prinses Beatrix heeft maandagmiddag in het Tweede-Kam er- gebouw in Den Haag een schilderij van koningin Juliana onthuld. Het werd vervaardigd door de Haagse kunstschilder Sierk Schroder. Kamervoorzitter Vondeling noemde het 'al te gek' dat tot dusverre een schilderij van koningin Juliana in het gebouw van de Tweede Kamer had ontbroken. Prinses Beatrix toonde zich, evenals prins Claus zeer ingeno men met het schilderij. Van een onzer verslaggevers V, Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het NKV-blad Ruim Zicht is fel van leer getrokken tegen de industriebond NW, die onlangs in zijn weekblad WIK de bezetting van de Helmondse vestiging van PhilMps- USFA scherp heeft veroordeeld. Tij dens de 32 dagen durende bezetting heeft het NW een stilzwijgen in acht genomen, en na afloop van de bezet ting noemde de industriebond de be zetting 'een actie die het scherpe wa pen van de bedrijfsbezetting onnodig heeft gemaakt'. Ruim Zicht oordeelt nu, dat het feite lijk effect van het stilzwijgen is ge weest, dat Philips het, zelfs in de pu bliciteit, heeft uitgelegd als een boy cot van de bezettingsactie door het NW. Het ware beter geweest, vindt het NKV, als de Industriebond NW zich openlijk solidair had verklaard tijdens de bezetting, zoals bijvoorbeeld de in dustriebond NKV tijdens de NW-ac ties bij Peiger deed. Het NW had er beter aan gedaan zijn eigen gedachten omtrent zin en onzin van de USFA-ac- tie bij de industriebond NKV te depo neren. Met zo'n optreden zou een veel beter klimaat zijn geschapen voor een gezamenlijke analyse van de USFA-be- zetting, aldus Ruim Zicht Het blad meent, dat de industriebond NKV via steun aan de USFA-bezetting een onomstreden maatschappelijk suc ces in Helmond heeft behaald. Dat de industriebond NW daaraan gefor ceerd afbreuk probeert te doen zal volgens Ruim Zicht wel zijn, omdat de druiven deze bond te zuur zijn. xDat men zich dit veroorlooft jegens een bondgenoot is een bedenkelijke aanwijzing voor de waardering van het bondgenootschap door de indus triebond NW, aldus het NKV-blad. De kritische opmerkingen van WIK over de invloed, die de voorzitter van de industriebond NKV, de heer Brus sel, in de Katholieke Volkspartij heeft een partij die volgens WIK tijdens het kabinet Biesheuvel weinig aan het Helmondse werkgelegenheidsprobleem gedaan heeft noemt Ruim Zicht 'kwalijk'. 'Zeker ais dat moet dienen om te suggereren, dat een NKV-bond zijn vakbondspolitiek met partijpoli tieke windvanen laat meezwabbere Een onware en onwaardige suggestie, die schadelijk is voor de vakbondsac tie in Nederland', aldus het NKV- blad. UTRECHT Het ondoelmatige onderwijs aan de kinderen van de buitenlandse werknemers moest het maandagavond vooral ontgelden, toen Tweede-Kamerleden de grieven van de gastarbeiders aanhoorden op een zitting van de Utrechtse mi granten raad. De bijzondere commissie bui tenlandse werknemers van de Tweede Kamer was door de Migrantenraad, het vertegen woordigend lichaam van de Utrechtse gastarbeiders, uitge nodigd om de regeringsnota buitenlandse werknemers te bespreken. De leden van de migranten- raad kregen, zoals ook elders ln het land de laatste weken op tal van bijeenkomsten ge beurt, de gelegenheid zich uit te spreken. De leden van de migranten- raad wezen er allereerst op, dat zij door gebrek aan een goede vertaling van de rege ringsnota (pas enige tijd na de publikatie op 14 maart gaf het Nederlands Centrum Bui tenlanders een discussiekrant uit met een samenvatting in verschillende talen) hardop zouden gaan denken over de klachten over hun opvang in Nederland, inplaats van in te gaan op de afzonderlijke pun ten van de nota. Kritiek De heer Elkhatabi leverde kri tiek op het gebrekkige en on doelmatige onderwijs aan de migranten-kinderen. Hij be klemtoonde dat de kinderen niet alleen Nederlands moeten leren, maar ook onderwijs in eigen taal en cultuur moeten blijven houden, teneinde bij een eventuele terugkeer naar het land van herkomst weer in de eigen samenleving te kunnen worden opgenomen. Hij pleitte daarom voor een internationale brugklas tussen basis- en voortgezet onderwijs ln. Hij wenste overigens geen groot centrum voor alleen bui tenlandse kinderen maar in ternationale klassen op scho len afzonderlijk, opdat de kin deren in contact zouden blij ven met hun Nederlandse schoolgenoten,^ een vorm van onderwijs dus, die deels inte gratie met de Nederlandse sa menleving bevordert, maar ook het contact met eigen taal en cultuur in stand houdt. Op een vraag van het Kamer lid Tilanus (CHU) naar de praktische mogelijkheden hier van, antwoordde Elkhatabi dat er methoden van onderwijs bestaan, die zijn gericht op groepen kinderen met uiteeir lopende nationaliteit. Kamerlid Nel Barendregt (PvdA) stelde de vraag of de migranten een punt dat steeds terugkeert ook ver langen dat afzonderlijke on- derwijssub9idies worden ver leend voor de uiteenlopende politieke en religieuze groepe ringen migranten-kinderen. 'Dit zou wel bijzonder ver gaan', aldus mevrouw Baren dregt, die wilde weten hoe de raad hierover dacht. 'We zijn voor neutraal onderwijs', ant woordde de heer Diez. Zelf doen De voorzitter van de migran tenraad, de heer Sjef Theunis, zei, dat de migranten zelf via hun wettig gekozen vertegen woordigers, de verdeelsleutel voor subsidies zouden- moeten bepalen op basis van de ver schillende etnische sociale en levensbeschouwelijke groepe ringen. De migrantenraad Raakte nog enkele harde noten over de 'vertrekpremie' van vijfduizend gulden voor migranten,-die na ongeveer twee jaar vertrek ken. De heer Diez vroeg zich af, of deze premie bedoeld is om elke twee Jaar verse krach ten te kunnen aantrekken; nieuwkomers die hun rechten niet kennen. Voorzitter Theunis sprak er zijn bevreemding over uit, dat de regering geen vertalingen van de nota had laten maken. 'In de nota staat ook al uiterst weinig over de inspraak van de migranten. Maar als dit ka binet ernst maakt met die in spraak, had het zeker een ver- taling van de nota moeten ge ven', aldus de heer Theun's. 'Ik zal Rita even roepen, dan zal ze graag een stukje voor jullie spelen f

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5