Italië legt de import aan banden Nixon geeft één boek in plaats van 42 banden Vier ton bij twee inbraken In deze krant Jurist: minimum broodprijs in strijd met de grondwet Vele cadeaus voor Koningin Portugal: nationale feestdag Langdurige breuk met Europa Nederland voelt maatregel sterk Werk aan de winkel WASAUTOMATEN Kapper duurder Ven op de drie dke zondag iaar de kerk Zogezegd Bewolkt Meerderheid van commissie niet tevreden Van een verslaggever WADDINXVEEN Bij de kraak van de nachtkluis van de RABO-bank in Waddlnx- veen Is ongeveer twee ton (200.000 gulden) buitgemaakt. De wijze waarop de kluis is gekraakt doet, aldus de poli tie, denken aan de manier van werken van Aage M, de mees- terkraker die onlangs uit de gevangenis van Leeuwarden i wist te ontsnappen. De kluis werd opengebroken met een soort domme kracht; een 'porto-power', die wordt gebruikt om mensen uit een verongelukte auto te bevrij den. Ook werd van een muur- boor gebruik gemaakt, maar daarmee lukte het niet de hoofdkluis open te breken. Alvorens te vertrekken, heb ben de inbrekers in de kanti ne vafn de bank nog een porti bami gegeten en een glas bier gedronken. Het bankgebouw blijkt (nog) geen alarminstal latie te hebben, die verbin ding heeft met het politiebu reau. Dit bureau van de rijks politie is 's nachts nog niet bezet, evenmin als verschillen de andere bureaus ln het cen trum van Zuid-Holland. Door een andere opzet, zal binnen kort 's nachts wel een bureau permanent bezet zijn. WASSENAAR In Wasse naar hebben inbrekers uit een woning acht schilderijen ge stolen met een gezamenlijke waarde van ongeveer twee ton. Het waren werken van o.a. Weissenbruch, Van der Velde en Klinkhamer. De be woners waren tijdens de in braak thuis. Noch van de kraak in Wad- dinxveen, noch van de inbraak ln Wassenaar waren gistera vond de daders opgespoord. ROME, LUXEMBURG (UPI- Reuter) Italië heeft economische maatregelen genomeii die neerkomen op een vrij langdurig breken met de Europese Gemeenschap. Het nieuws, een officiële medede ling van de regering, is in de overige EG-landen als een bom inge- Italië heeft importeurs verplicht de helft van de tegenwaarde van alle im porten te storten bij de Italiaanse centrale bank. Dat geld blijft daar een half jaar liggen, zonder dat enige rente wordt vergoed. In de praktijk zal dit een enorme rem op de invoer betekenen, die vooral de overige EEG- lidstaten treft Van de maatregel zijn uitgezonderd grondstoffen, energiepro- dukten en investeringsgoederen. Slechts die zaken dus waar het land absoluut niet buiten kan. De maatregelen, die vannacht om 12 uur zijn ingegaan, zijn genomen in verband met de uiterst zorgwekkende positie van de betalingsbalans van het land. Italië baseert zijn besluiten op de artikelen 108 en 109 van het Ver drag van Rome. De maatregelen zul len een half Jaar van kracht zijn, maar in Europese kringen vreest men dat ze langer zullen duren. Gedeprimeerd De reactie in Europese kringen was uiterst gedeprimeerd. De Duitse mi nister van landbouw, Joseph Ertl, zei: 'Wat de Italianen doen is ernstiger dan wat de Britten laatst op tafel leg den.' (Hij doelde op de recente Britse eis om opnieuw te onderhandelen over de voorwaarden van het Britse lidmaatschap). Anderen spraken van een 'uiterst diepe ingreep' en een 'reuzeklap' voor de Gemeenschap. Overigens werd er in Luxemburg op gewezen dat Italië zich wel in een noodsituatie bevindt. Italië, een ge weldig energie-arm land, lijkt het eer ste slachtoffer binnen de EG te wor den van de energiecrisis. Volgens voorlopige cijfers van de centrale bank vertoont de betalingsbalans over februari een tekort van 475 miljard li re (1,9 miljard gulden). De prijzen stegen vorig jaar met 12,5 procent, terwijl dit jaar een inflatiepercentage van 30 wordt verwacht. Dit, en het feit dat de lire ln het buitenland ze ventig procent minder waard is ge worden in de ruim een jaar durende periode met een 'zwevende' wissel koers, heeft zijn sporen op 's lands economie niet achter gelaten. De Europese exporteurs naar Italië lijken overigens geweldig gedupeerd te worden. Ook in Nederland, dat jaarlijks voor ettelijke honderden mil joenen guldens naar Italië uitvoert (kalfs- en varkensvlees, kuikens, le vende kippen en zuivelprodukten), zal men de Italiaanse maatregelen ge ducht voelen. In EG-kringen verwacht men op korte termijn een spoedzit ting van de Europese ministers van financiën, en economische zaken. De minister van landbouw, mr. A. van der Stee, heeft in Luxemburg de door de Italiaanse regering genomen maat regelen een zware slag voor de Euro pese landbouwmarkt genoemd. Ook voor de Nederlandse landbouwprodu cent zullen de maatregelen hard aan komen. De minister zei dat alleen al aan kalveren on sland jaarlijks voor achthonderd miljoen gulden naar Ita lië exporteert. De minister had overigens wel begrip voor de Italiaanse besluiten. De Ita liaanse positie is hopeloos. Het land heeft al zijn krediet bij het Interna tionaal Monetair Fonds volledig uitge put, zei hij. Binnenland CDA-Rotterdam wil geen socialist 5 De lintjesregen 7 Lanser jubilaris 11 Buitenland Frankrijk wacht nerveus op president 9 Succes voor Kissinger 9 Kerk Is spotten alleen wel genoeg 2 Zendingsdagen 2 Sport NiACPSV, cent tegen gulden 13 Roy Schuiten heerst in Olympia's Ronde... 15 Economie Euromarkt te weinig consumentenmarkt 17 Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Puzzel Beurs Weer Dichtbij en verder Familieberichten Katneragend» De dag van de arbeid is nog maar nauwelijks aangebroken of wij werken al weer. Onze belangstelling gaat vandaag in het bijzonder uit naar de gebeurtenissen in Portugalivaar nogal wat werk aan de winkel is. Morgen krijgt u het verhaal. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd paraatmap briefpa pier eD pen). Gezellige rookverdrijver. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 A'dam. Nieuwe ILeMse Courant j 'MISDAG 1 ME' 1974 55ste jaargang no. '24 IHRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN £N OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" HAARLEMMERSTRAAT 3 250 LEIDEN Alle bekende merken eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34 50 Glronr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur DEN HAAG 'De minimum broodprijs-regeling schept een niet te tolereren rechtsongelijkheid en is daarom in strijd met de grondwet. In buurgemeenten geldt de regeling vaak voor de ene wel en voor de andere niet.' Dit zei mr. K. W. P. Klaassen voor het gerechtshof in üen Haag. De advocaat-generaal mr. P. A. A. Bos eiste daar name lijk vijfduizend gulden boete, waarvan de helft voor waardelijk, tegen een supermarkt wegens overtreding van de minimum broodprijs-verordening. De super markt, die in beroep was gekomen tegen het vonnis van de economische politierechter in Den Haag die een boete van vijfduizend gulden had opgelegd, had vorig jaar oktober brood vier cent onder de minimumprijs verkocht. Mr. Klaassen voerde verder aan, dat de supermarkt zich in oktober niet aan de minimum broodprijs kon houden, omdat toen de nipuwe prijzenbeschikking in werking was getreden. Het hof doet 9 mei uitspraak. Zie ook pagina 9. DEN HAAG Vandaag zijn de kap perstarieven met vier procent ver hoogd. In overleg met de Algemene Nederlandse kappersorganisatie heeft het ministerie van economische zaken deze verboging vastgesteld. Onder de vele geschenken die ko ningin Juliana gisteren op haar 65ste verjgardig kreeg aangeboden, was een zilveren stamboompje met de portretjes vaan haar kleinkinde ren. Na afloop van het défilé maakte de koninklijke familie een rijtoer. Op de foto: prinses Beatrix en prins Claus met de drie prinsjes Willem- Alexander (linksConstantijn middenen Johan Friso in de open koets. Voor een verslag uan het défilé zie pagina 5. HLVERSUM Van de Nederlandse levolking boven de 15 jaar gaat 34 rocent elke zondag naar de kerk. De- e conclusie kan men trekken uit een inderzoek dat de NCRV heeft laten ïouden door het bureau Intomart. ?ien procent gaat alleen op hoogtijda gen en elf procent gaat een paar maal >er jaar. Bijna de helft van de onder richte Nederlanders heeft geen bijbel n huis, maar 23 procent van de gere- ormeerden zegt meer dan vijf bijbels te bezitten. Zie ook pagina 2. De Koningin heeft in meer dan 25 jaar koningschap een inhoud lan haar taak gegeven die past in ;en hedendaagse democratische samenleving. Premier Den Uyl. Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk nog wat regen of motregen, later geleidelijk meer opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Maximum-temperatu ren van 12 tot 15 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: plaatselijk regen, ook nu en dan zon en temperaturen aan de lage kant. Morgen zon op: 05.09 onder: 20.06 maan op: 15.48 onder: 03.08 NS start met sprinters WASHINGTON (Reuter, UPI, AFP) Het ziet ernaar uit, dat de meerderheid van het Ameri kaanse Congres geen genoegen neemt met president Nixons jongste bijdrage aan het onderzoek naar de affaire-Watergate. Deze bijdrage wordt gevormd door een boek van 1200 bladzijden, dat stukken tekst bevat van confidentiële geluidsbandjes, die volgens Nixon aantonen, dat hij 'niets te verbergen' heeft. Wat Nixon toch wel verborgen wenst te houden, zijn de 42 geluids bandjes zelf, 'die de juridische com missie van het Huis van Afgevaardig den heeft opgeëist. De commissie meent ze nodig te hebben voor haar onderzoek inzake een mogelijke afzet ting van de president. Aan te nemen valt, dat de meesten van de 38 com missieleden niet bereid zijn, zich te laten afschepen met het lijvige boek werk dat ze intussen van het Witte Huis hebben ontvangen. Ook een aanbod van het Witte Huis om alleen commissievoorzitter Rodi- no, een Democraat, en het oudste Re publikeinse lid van de commissie, Hutchinson, de banden in kwestie te laten beluisteren, is voor de meeste commissieleden niet voldoende. Een woordvoerder van het Witte Huis gaf gisteren geen antwoord op de vraag, hoe dit tweetal zich ervan zou kunnen vergewissen, dat er niet met de band jes geknoeid is. Chinese puzzel Robert Drinan, een Democratisch lid van de commissie, heeft de transcrip ties van de presidentiële gesprekken die Nixon te boek heeft laten stellen, een 'hutspot' en een 'Chinese puzzle' President Nixon werpt na zijn tele visie-toespraak een blik op de banden- metrgedrukte-tekst die hij heeft vrij- gegeven in plaats van de banden- met-gesproken- tekst die een Con grescommissie had opgeëist. genoemd. Er blijken veel hiaten in te zitten, volgens het Witte Huis deels omdat 'krachttermen' zijn weggelaten en deels omdat de tekst niet altijd be grijpelijk of verstaanbaar was. Negen van de 42 opgeëiste gesprekken zijn helemaal niet weergegeven, omdat ze, volgens het Witte Huis, niet op de band waren opgenomen. En twee ban den zijn onvindbaar. ln een televisietoespraak heeft presi dent Nixon gezegd, dat het boekwerk aanleiding zal geven tot 'vele sensatio nele verhalen in de pers'. Maar hij had toch tot openbaarmaking besloten om te proberen, 'de lucht te zuive ren'. De beschuldigingen, dat hij be trokken zou zijn geweest bij de in braak in het Watergate-gebouw en bij latere pogingen om de zaak in de doofpot te stoppen, zouden door de teksten worden ontzenuwd. Maar hij liet tevens uitkomen, dat niet ieder een de teksten op dezelfde manier zou interpreteren, wat aanleiding zou kun nen geven tot misverstanden. Bijna gezwicht In zijn toespraak onthulde Nixon voor het eerst, dat hij overwogen had, te buigen voor chantage van Howard Hunt, een van de inbrekers in het Watergate-gebouw. Maar hij was er uiteindelijk niet op ingegaan, zei hij, omdat dit 'niet tot resultaat zou heb ben geleid en verkeerd zou zijn ge-- weest'. LISSABON (DPA, Reuter, AP, UPI) De eerste mei zal voor taan in Portugal als een nationale feestdag worden gevierd. De jun ta heeft strenge veiligheidsmaat regelen genomen om te voorko men, dat de zaken vandaag uit de hand lopen. De nieuwe leiders willen dat betogin gen ordelijk verlopen en hebben ge waarschuwd tegen provocaties en on geregeldheden. 'Vrijheid kan niet •worden geconsolideerd door vernielin gen van andermans eigendom', aldus een verklaring, waarin voorts gezegd wordt dat de aanwezigheid van troe pen in de straten moet worden be schouwd als 'een teken van de ver nieuwde geest ln een vernieuwd Por tugal'. Met haar waarschuwing tegen provo caties en agitatie richtte de junta zich met nadruk tot de wat van de schrik bekomen aanhangers van het omver geworpen bewind. In feite zal de me dedeling vooral ook bedoeld zijn voor de linkse activisten, die hebben verr klaard vandaag hun eigen demonstra ties te zullen houden. Eén van de feestgangers is Alvaro Cunhal, de leider van de Communisti sche partij, die gisteren geestdriftig in Lissabon is ingehaald door enkele duizenden aanhangers. Hij kwam uit Praag, waar hij in Dallingsohap heeft geleefd. In 1961 ontsnapte hij uit een Portugese gevangenis, waar de 60-jari- ge politicus 20 Jaar had doorgebracht Staande op een militaire wagen bracht Cunhal hulde aan het Portuge se' leger. Onder een militair escorte reed hij naar het ministerie van de fensie, waar hij met generaal Antonio de Spinola, de leider van de junta, sprak. Generaal Francisco da Costa Gomes heeft zijn functie van chef van de ge nerale staf van de Portugese strijd krachten herkregen. Zes weken gele den had het inmiddels afgezette be wind van premier Marcello Caetano hem ontslagen, tegelijk met zijn plaatsvervanger generaal Spinola, de voorzitter van de junta. Generaal Da Costa Gomes maakt ook deel uit van het nieuwe bewind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1