[ruisinga: kabinet faalt r middenstand Stops voor tien studierichtingen pit: unie BLHP laaide wind en ogst nu storm Vrouwen WAO-trekkers naar psychiater Vrouw blijft moord op haar moeder ontkennen ANWB ft blijft bij incidenteel sleutelen, zegt CH-fractie 'Grenzeloos' bloemen corso Drie kleuters verdronken Bouwterrein in Breda uit protest bezet STADSREINIGING Amsterdam Excuus regering voor aanslag Garuda-kantoor Door leeuw gewonde danseres overleden gekeurd KINGkM Steeds meer 'weduwen' en 'wezen' door falende hulpverlening Pleidooi voor meer begeleiding —IW/KWAiRTET MMMJiAG 29 APRIL 1974 BINNENLAND T3/K5 Advies academische raad: N HAAG Dr. R. J. H. Kruising-a, de voorzitter van de de CHU-fractie le Tweede Kamer vindt, dat het kabinet totnutoe hardnekkig blind is voor (ïiterst moeilijke situatie van het midden- en kleinbedrijf en doof is voor de idacht, die de Kamer regelmatig voor dit probleem vraagt. Kruisinga: kabinet hardnek- blind. Waar blijft, zei de fraktieleider zater dag in een besloten vergadering van de unieraad, een krachtige aanpak van de problemen van de kleine zelf standigen, die dagelijks hard werken, maar mede als gevolg van het over heidsbeleid het water tot aan de lip pen zien stijgen. Dp fraktieleider van de CHU zal don derdag in de Tweede Kamer de minis ter-president, de minister en de staatssecretaris van economische za ken en de minister van landbouw en visserij over de positie van het mid den- en kleinbedrijf interpelleren. Zo als bekend is de fraktie van de ARP verrast door het plan tot deze inter- Dellatie. omdat de heer Roolvink on langs deze zaak in de Tweede Kamer heeft behandeld. Cijfers Dr.-Kruisinga noemde in de Unieraad de cijfers van het Economisch insti tuut voor het midden- en kleinbedrijf, waaruit blijkt, dat de inkomstenont wikkeling voor 1974 voor de detail handel 1 procent achterblijft Voor de ambachten in de bouw is dit per centage 7,5 en voer de ambachten in de metaal zelfs 21. Het is ernstig te betreuren, vervolgde navond spoedzitting verbondsraad onze sociaal-economische redactie ijfRECHT'De NKV bond voor beambten, leidinggevend en ho- personeel (Unie BHLP) met ruim 30.000 leden, heeft met zijn waren tegen het inkomensbeleid van de vakbeweging wind ge lid en storm geoogst, aldus zaterdag het commentaar van NKV- lii orzitter Wim Spit, op het besluit van de Unie het NKV de rug te keren. iswaar is diie stap nog niet defini- Zo komt vanavond de verbonds- van het NKV in spoedzitting bij- om een allerlaatste poging te de unie tot andere gedachten te '•teen. Vrijwel niemand gelooft er J; ter in dat deze vergadering nog afldeniing in de situatie zall kunnen ngen. De unie heeft namelijk aan r aanblijven voorwaarden gesteld, de verbondsraad onmogelijk zou men honoreren. litsing het opstapper, van de unie BHLP iet begin van een scheidslijn in de beweging getrokken, die voor de komst verregaande gevolgen kan ben, namelijk een mogelijke split- S van de vakbeweging in twee or- üsaties, één voor de beter en één w de minder goed betaalden. Tot »r enkele jaren leverde dit pro em in de vakbeweging in de prak- weinig of geen moeilijkheden. De vaart nam jaarlijks vrij behoorlijk De nationale koek was groot ge- eg. Zowel de hoger- als de lagerbe- 5 Iden konden redelijk aan hun trek- i komen. ite moeilijkheden ontstonden er toen de koek kleiner werd en de toeweging meer nadruk ging leggen een rechtvaardiger inkomensverde- g. Rondom dit vraagstuk ontstond iet voorjaar 1973 het grootste na- rlogs arbeidsconflict. Tekenend or de situatie was dat in die perio de toen nog piepkleine Nederland- centrale voor hoger personeel dui- iden nieuwe leden boekte. De unie ILP en andere meer behoudende nden kwamen op gespannen voet te tón met de vakcentrales, hte brokstukken werden er echter g niet gemaakt. Met veel gemanoeu- eer en niet van harte stemde de te zelfs in met het arbeidsvoorwaar- nbeleid van de drie vakcentrales, tórin opnieuw een behoorlijk stukje rkleimng van de inkomensverschil- werd voorgesteld. op een breuk aan laten komen omdat dat wel van een erg materialistische visie blijk zou geven. De breuk kwam pas toen' het federatieplan van de vak centrales NW en NKV ter tafel kwam. Voor de unie een goede gele genheid te doen alsof het inkomensbe leid geen rol meer speelde. In de stukken werd er tenminste met geen woord over gerept Unie-voorzitter A. Hubben zei vrijdag avond ook dat het inkomensvraag- stuk niets met de breuk te maken heeft De oorzaak zou vooral zijn dat de identiteit van de Unie niet in de federatie onder de voet zou worden gelopen. Het Uniestandipunt zou in de beslissingen van de federatie niet meer terug te vinden zijn, bovendien zou de Unie gebonden zijn aan beslis singen waar zij het niet mee eens kan zijn. Voorzitter Hubben had boven dien sterk de indruk dat het NVV zal weigeren een organisatie als de Unie BHLB te erkennen. Overdreven NKV-voorzitter Wim Spit toonde zich zaterdag verontwaardigd over deze stellingname van de unie. Hoe je pre cies inkomenspolitiek moet bedrijven is volgens hem de feitelijke achter grond van het conflict. 'De unie heeft over dit onderwerp veefl wind gezaaid en uiteindelijk storm geoogst. Deze tegenstelling binnen de vakbeweging is op een overdreven manier geaccen tueerd en heeft uiteindelijk het psychologische klimaat geschapen voor de huidige situatie', aldus de NKV-voorzitter. Boos was de voorzitter ook over de weinig zakelijke wijze waarmee de unie haar bezwaren tegen de federatie heeft geuit De unie heeft volgens het NKV nergens concreet aangegeven hoe het federatieplan zal moeten wor den gewijzigd. De heer Spit meent zelfs dat de unie van de federatie-constructie 'niets heeft begrepen'. de heer Kruisinga, dat het kabinet, dat zegt ernst te maken met de inko mensverdeling en de spreiding van de macht, keer op keer in gebreke blijft ten aanzien van het midden en klein bedrijf. Het blijft bij kleine verbete ringen, die via amenderingen in de Tweede Kamer worden bereikt Dr. Kruisinga zei dat het kabinet de pro blemen van het midden- en kleinbe drijf voor zich uit blijft schuiven. Het blijft, bij incidenteel sleutelen. Na het betoog van dr. Kruisinga sprak de Unieraad zijn ernstige onge rustheid uit over de positie van de zelfstandigen, met name van het mid den- en kleinbedrijf. Christen-democratie De fraktieleider zei verder, dat de wijze, waarop het kabinet tot stand is gekomen, indruist tegen de uitgangs punten, die binnen de christen-demo cratie voor een goed bestuur van het land gelden. Volgens dr Kruisinga moet de chris ten-democratie zich kritisch opstellen tegenover het begrip economische groei. Hij haakte in zijn rede voor de unieraad in op het begrip 'rentmees terschap', dat zaterdag een week gele den uitvoerig is besproken in de jubi leumconferentie van de ARP. De christen-democratie, zei dr Kruisinga, moet gekenmerkt zijn door een sterke sociale bewogenheid en een principië le vredesgezindheid. In zijn kritische gestemde rede con stateerde dr Kruisinga, dat het mi lieubeleid van het kabinet geheel ach terblijft bij de geweldige pretenties, die tijdens de Kamerverkiezingen door de PvdA, PPR en D'66 naar vo ren zijn gebracht. Het kabinet heeft nog steeds niet, zoals is beloofd, zijn visie op de integratie van het milieu beleid in het totale kabinetsbeleid kenbaar gemaakt. Uit niets blijkt, dat voortgang wordt geboekt bij de voor bereiding van de wetgeving op het ge bied van de bodemverontreiniging en van de geluidshinder. Uitvoerig ging de heer Kruisinga nog in op het besluit van het congres van de PvdA (genomen tegen het advies van fractieleider Ed van Thijn in) dat gekozen vertegenwoordigers in de openbare lichamen, die het vertrou wen van de partijorganisaties verlie zen, moeten aftreden. Het gevaar drertgt nu, dat een kleine groep partij bestuurders aan een veel grotere groep kiezers, die met de partij als zodanig niets te maken hebben, hier voor de wet zou gaan voorschrijven. De PvdA als grootste partij van ons land doet zo ernstig afbreuk aan de democratische' spelregels, aldus dr. Kruisinga. HUISSEN HEERENVEEN Twee driejarige buurjongetjes uit Huissen, Richard Jansen en Stef Derk- sen, zijn bij het spelen in een vijver in de buurt van hun huis verdronken. De driejarige Hendrik Punter uit Heerenveen verdronk bij het spelen in een sloot in de vogelwijk van zijn woonplaats. 'Grenzeloos Plezier', zo hteile één van de bekroonde praalwagens uit het bloemencorso van de bollenstreek, dat zaterdag van Haarlem naar Sassenheim trok. Het corso, waaraan 21 wagens deel namen, kreeg dit jaar ais onderwerp 'Grenzeloos', naar aanleiding van de campagne van het Na tionaal bureau voor toerisme, dat het toerisme zonder grenzen in de EEG propageert. Torenflats niet gewild Van een onzer verslaggevers BREDA Uit protest tegen de bouw van vijf torenflats heeft een groep bewoners van Breda-Noord afgelo pen zaterdag een bouwterrein in deze wijk bezet Op deze plaats zal donder dag de eerste paal geslagen worden voor de vijf flats. De bewoners heb ben een aantal tenten op het bouwter rein neergezet. De bewoners hebben zich verenigd in het vorige week opgerichte actiecomi té 'Geen hoogbouw in de tent'. Met de bezetting van het bouwterrein wil len zij protesteren tegen de wanver houding hoogbouw-laagbouw in de wijk. Via deze 'ludieke actie met een zeer ernstige ondertoon' wil het comité alsnog een beroep doen op gemeente, provincie en kroon om deze bouwacti viteiten stop te zetten. Anderzijds wil net comité nogmaals wijzen op de ernst van de situatie in de wijk, waar zestienduizend mensen wonen. Begin deze week /.uilen vijf vrachtwagens zand op hei terrein worden gestort om daarmee een grote zandbak voor de kleuters te maken. Ook zullen er een aantal pony's naar het terrein ge bracht worden. Opdrachtgever van de bouw van de torenflats is de Algeme ne Woningbouwvereniging Breda. Eerder vrijgesproken van moord op vader ADVERTENTIE DINSDAG - 30 april - is het óók voor de ophaaldienst van de Stadsreiniging KONINGINNEDAG. Het huisvuil wordt op die dag dus niet opgehaald. Voorkom vervuiling van Uw straat en plaats het huisvuil verder uitsluitend op de voor Uw wijk vastgestelde ophaaldagen buiten. De Directeur der Stadsreiniging. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De veertigjarige mevrouw M. J. B. uit Bemmel, die zaterdag in verzekerde bewaring is gesteld, blijft ontkennen iets met de moord op haar 79-jarige moeder, mevrouw G. P. Evers, te maken te hebben. De verdachte, moeder van vijf kinderen, speel de vijf jaar geleden de hoofdrol in de geruchtmakende 'parathion- zaak. Mevrouw Evers werd vrijdag met in geslagen schedel im de buurt van haar bejaardenwoniing aangetroffen. Nog geen twaalf uur later Meld de rijkspo litie mevrouw B. aan. Hoewel de ver dachte de moord op haar moeder ont kent, meent de politie over zoveel be wijsmateriaal te beschikken, dat beslo ten is het verhoor voort te zetten. i> rechtbank van Arnhem veroordeel de mevrouw B. Ln 1969 tot twaalf jaar gevangenisstraf. Zij zou haar vader, de heer Piet Evers, met het land- imuwvergif parathion om het leven nebben gebracht Pas vier jaar nadat de heer Evers overleden was (in i962) kregen de justitiële autoriteiten het vermoeden dat deman niiet een natuurlijke dood was gestorven. Be sloten werd toen het stoffelijk over schot op te graven. In de stoffelijke resten w erd paratMon aangetroffen. 'Nadat de dochter tot twaalf jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, kwam zij enkele maanden Later op vrije voe ten, omdat bij hoger beroep het ge rechtshof niet voldoende bewijs voor de .eruenkiing aanwezig adhtte. AMSTERDAM De Nederlandse regering heeft zaterdag haar excuses aan de Indonesische regering aangebo den voor de inbraak in het huis van de Indonesische consul-generaal en de brandstichting ln het kantoor van de Garuda te Amsterdam. Dit heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta meegedeeld. Via de Neder landse ambassade zou zijn aangeboden de schade te vergoeden. De woordvoerder zei dat 'vijandelijke elementen van de Republiek der Zuid- Mo lukken (RMS)' een molotow-cock- tail naar het kantoor van de Garuda geworpen hebben, waarop het kantoor volledag afbrandde. In verband met het verdere onderzoek wil de poüitie nog geen mededelingen doen over de reden van verdenking van mevrouw B. van moord op haar moeder. Evenmin bestaat duidelijk heid over de reden van de verden king. Volgens de politie leefden moe der en dochter op vriendschappe lijke voet met elkaar. 'Het motief is een heel duistere zaak. Het kan een doodgewone ruzie zijn geweest over geldzaken bijvoorbeeld', aldus een of ficier van het districtsbureau van de rijkspolitie in Nijmegen. ROTTERDAM De 26-jarige danse res Johanna NiMissen, die woensdag nacht tijdens een optreden in een Rotterdamse nachtclub werd aangeval len, door een leeuw, is gistermiddag in het Dijkzigtziekenhuis aar haar verwondingen overleden. Johanna Niliissen, wier artiestennaam 'Angelique' was, voerde enkele dansen uit ter omlijsting van een leeuwen nummer van de Oostenrijkse dompteur Alfred Burkhardt. Halverwege het nummer deed de leouw een uitval naar de danseres. De danseres liep daarbij zeer ernstige verwondingen op aan de nek, het gezicht en het boven lichaam. 'Afspraak tussen OPEC en oliemaatschappijen' De Amerikaanse senator Frank Church, die een onderzoek naar de praktijken van de olie-industrie leidt, heeft de oliemaatschappijen beschul digd van een pact met de olieproduce rende (OPEC)landen. De senator zegt hiervoor voldoende aanwijzingen te hebben. ADVERTENTIE ederatieplap ehicht heeft de unie het toen niet ADVERTENTIE Wie kan rekenen gaat naar KING CARS - Nederlands grootste showroom van 18 klas occasions! BOVAG GARANTIE Kies voor zekerheid Van onze onderwij sredactie DELFT De academische raad zal voor de volgende cursus een studentenstop adviseren voor tien studierichtingen. Voor der tien andere studierichtingen zal de raad bij statssecretatds Klein de inselling van een plaatsings commissie vragen. Dit besloot de raad zaterdag in Delft. De vergadering van de raad werd hal verwege de dag onderbroken door de binnenkomst van ongeveer tweehon derd studenten en scholieren. Nadat voorzitter prof. A. A. Th. M. van Trier de vergadering geschorst had en de leden van de raad de zaal hadden verlaten om te gaan lunchen, namen de demonstranten hun zetels in. Zij hielden een alternatieve raadszitting, waarin de studentenstop principieel werd afgewezen. Dit gescMedde door aanvaarding van de zogenaamde mo tie-Diepenhorst, ingediend door de de monstrant die op de toel van de rec tor van de Vrije Universiteit had plaats genomen. Minder moeite Na een onderbreking van anderhalf uur hernamen de echte raadsleden hun plaats en handelden in snel tem po de belissingen over de studenten stops en plaatsingscommisie af. De raad wekte daarbij de indruk minder moeite te hebben met het verchijnsel studentenstop dan in voorgaande ja ren. Wel vroeg de raad ook nu weer om personeelsuitbreiding voor de uni versiteiten. En de raad vroeg zich af of in volgende jaren nog wel aan dit beleid (of wanbeleid) van de overheid meegewerkt kan worden. Maar toch waren de meeste adviezen aan de staatssecretaris hamerstukken. Zonder stemming keurde de raad de adviezen goed voor een studentenstop voor de vakken geneeskunde (4100 aangemelde eerstejaars voor 1700 plaatsen), tandheelkunde, diergenees kunde, farmacie, lichamelijke opvoe ding, Nederlands en sociale geografie. Na stemming werd ook een stop gead- .viseerd voor biologie, geschiedenis en Engels. Voor de dertien overige studierichtin gen die op de agenda stonden advi seerde de raad de instelling van plaat singscommissies. Dat geldt voor fyi- sche geografie, Duit, pychologie, pe dagogie, andragogie, geologie/geofyi- ca, kunstgeschiedenis, Frans, culturele antropologie, niet-westerse sociologie, rechten, sociologie en politicologie. Voordat deze adviezen werden aan vaard, spraken met name de delegaties van de rijksuniversiteit te Leiden en de Universiteit van Amsterdam hun teleurstelling uit over het uitblijven van maatregelen van de regering om de capaciteit van de universiteiten te vergroten. De universiteit van Rotter dam suggereerde dat dit de laatste keer moest zijn dat de raad zich liet misbruiken als instrument voor een (slechte) politiek van de overheid. Mr. G. J. Leibbrandt, directeur-gene raal wetenschappen van het ministe rie van onderwijs, liet merken dat de ze politie! waarschijnlijk niet veel zal veranderen. Voor de rest van dit ka lenderjaar zijn nog minder dan hon derd nieuwe personeelsplaatsen te verdelen over de twaalf universiteiten en hogescholen. Voor de begroting- 1975 zou men meer willen doen, maar of dat lukt is zeer de vraag. Prof. I. A. Diepenhorst was degene die deze politiek ln het algemeen niet wilde veroordelen. Hier en daar zijn knel punten, maar over de hele linie is de situatie aan de universiteit niet zo veel benarder dan ln de rest van het on derwijs, zei hij. 'Stop de stops' De vergadering werd, zoals gezegd, ge houden tegen de achtergrond van dui delijke protesten van studenten en scholieren. Voor de tudies die dit jaar afgegrendeld worden hebben zich vijf duizend studenten meer aangemeld dan toegelaten kunnen worden. Van daar het strijdlied, op de wijs van 'John Brown's body", met het refrein: 'De universiteit moet open. Daarom zullen wij de drempels slo pen. geen studentenstop maar recht op on derwijs, voor iedereen is onze eis'. En vandaar de leus, kort en goed: 'STOP DE STOPS.' Het landelijk overleg voor scholieren en studenten (Loss) werkt plannen nit om het komende studiejaar aan universiteiten en hogescholen 'inlaat- acties' te voeren. Hiermee wil het Loss bereiken, dat de aangemelde eerstejaars die door de studentenstops niet kunnen worden geplaatst toch colleges kunnen bijwonen. De schoiieren-eindexaminandi zullen worden opgeroepen aan de acties mee te werken. Het Loss zal zich tot de stafleden van de studierichtingen, waarvoor een numerus fixus wordt vastgesteld, wenden opdat de 'inlaat-acties' een zo groot mogelijk succes hebben en de schade door de studentenstops zo veel mogelijk worden beperkt. LIJMEREN Door het verbrokkelde en verouderde systeem van maatschap pelijke hulpverlening, een falende organisatie, een onderbezetting van de voor zieningen en een angst voor het nemen van beslissingen, komen er steeds meer 'WAO-weduwen en WIAO-wezen'vrouwen van WAD-trekkere, die bij de psychia ter terecht komen, met nerveuze klachten die zijn veroorzaakt doordat hun man de hele dag thuis is, en de kinderen van WAO-trekkers, die blijkens een recent on derzoek op school aanzienlijk slechtere resultaten hoeken dan de andere leer lingen. Prof. dr. J. A. Weijel, hoofd van het bureau wetenschappe lijk onderzoek van de gemeen schappelijke medische dienst, zei dit zaterdag op de studie dagen sociale verzekeringsge- neeskunde in Lunteren. Prof. Weijel pleitte daar voor de psycMsch-socdale begelei ding van mensen die een uit kering krijgen op grond van de ziektewet en de wet op de arbeidsongeschiktheid. Daar voor is veel organisatie, tijd en mankracht en dus geld no dig. Maar sociaal-economisch gezien zou de investering vol gens prof. Weijel alleszins ver antwoord zijn. 'Goed werk, hoe duur ook, is altijd goedkoper dan een lan ge medische estafette en kilo's valium. Uiteindelijk is psycho sociale-begeleiding vele malen goedkoper dan herhaald licha- melijk-medisch onderzoek.' Prof. Weijel: 'We kunnen de mensen niet in de kou laten staan ondanks de dikke man tel van de sociale verzekering'. In dit verband zed hij, veront waardigd te zijn over verhalen over oneigenlijk gebruik van sociale voorzieningen. 'De meeste WAO-trekkers zijn on gelukkig omdat ze zich uitge rangeerd voelen. Ze houden zich groot, maar ze lijden er onder dat ze niet meedoen, niet meetellen.' Conflictsituaties in het werk worden volgens prof. Weijel vaak opgelost doordat één van de partijen ln de ziektewet vlucht Daarom zullen de ver zekeringsgeneeskundigen (op het congres ook 'relatie-ge neeskundigen' genoemd) moe ten proberen problemen op te lossen of te voorkomen en ze tullen verder moeten kijken dan de letter van de wet een strikte taakopdracht en een outer medisch denken. Mr. W. F. M. Wentholt, on derdirecteur van de dienst so ciale verzekeringen van het Gemeenschappelijke Admini stratiekantoor, sprak over de komende volksverzekering ar beidsongeschiktheid (VAO) en pleitte voor een beperking van het aantal klassen van arbeids ongeschiktheid. De WAO kent zeven klassen, maar in de praktijk blijkt dat 82 pro cent in de hoogste klasse wordt ingedeeld en dat iets meer dan veertien procent over vijl klassen is verdeeld. Mr. Wentholt meent dat het systeem doorzichtiger en dui delijker zal worden als deze vergaande verfijning achterwe ge wordt gelaten. Volgens hem zouden er hoogstens drie klassen moeten zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5