Indonesische dominee gaat in hervormde kerk werken Kerkmensen bezig met toekomst van de Europese Gemeenschap eoeo fllslllslll Ds. Lukito Handojo met gezin aangekomen Groei vrachtvervoer op de weg zal komende jaren afgeremd worden Vandaag Trouw Kwartet Ere-doctoraat voor dr. Beyers Naudé Slechte nacht voor Urk 3: Beroepingswerk Nieuwe boeken TROUW/KWARTET MiAiANDlAXJ 29 APRIL 1974 KERK BIWKM.WI) T2/K2 Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Verwelkomd door een delegatie van de hervormde kerk is dominee Lukito Handojo met vrouw en vier kinderen uit Djakarta in Nederland aangeko men. Hij zal hier een aantal ja ren gedacht wordt aan een pe riode van vier tot zeven jaar - als predikant voor buitengewone werkzaamheden in de hervormde kerk werkzaam zijn. Achter zijn verblijf hier zit de ge dachte van 'wederzijdse assistentie': ds Handojo zal op een aantal plaatsen in de hervormde kerk gaan proberen mee te denken en mee te praten over de missionaire opdracht van kerk en gemeente. Voor zijn kerk, de Geraja Kristen In donesia, die bijna 24.000 leden telt, was het afstaan van deze voorman een offer. Hij was een van de belangrijk ste figuren in zijn synode en ook een actief lid van de Raad van Kerken voor Indonesië. De Geraja Kristen In donesia is de vroegere Chinese kerk op West-Java. Met zijn gezin zal hij zich voorlopig in Oegstgeest vestigen en beginnen met een in werkperiode, die tot onge veer eind oktober duurt. Later zal hij waarschijnlijk in het centrum van ons land gaan wonen. Door bezoeken, het bijwonen van vergaderingen, het deel nemen aan allerlei facetten van het kerkelijk werk zal hij zich eerst zo volledig mogelijk op de hoogte stellen van de manier waarop in de hervorm de kerk gewerkt wordt Van lieverlede moet daarna duidelijk worden in welke richting hij zijn in breng verder kan hebben. Daarin heeft hij een grote mate van vrijheid, wat het experimentele karakter van zijn verblijf hier ook wel nodig maakt Ds. Handojo-zelf weet ook nog Dominee Lukito Handojo en zijn gezin. mi et precies waar in de Nederlandse situatie precies zijn grootste kwalitei ten zullen liggen, omdat hij die situa tie eenst immers zo goed mogelijk moet leren kennen. Het is bijvoor beeld denkbaar dat zijn kracht zou kunnen liggen op het landelijke of op het provinciale nivau, dan wel op zijn inbreng in toerustingsconferenties. Maar evenzeer is het mogelijk, dat hij een jaar in een gemeente gaat wer ken. Ook het een èn het ander kan. Het zal allemaal nog moeten blijken. In elk geval wordt hij een stem bin nen de hervormde kerk uit een heel andere hoek. Een stem uit de derde wereld, die vanuit zijn eigen situatie mee zal kunnen praten en bezig zal kunnen zijn 'met ae verdieping van De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Voor de poes (2) Met het Voor de poes* van de heer Gerrit Noordzij, 18-4-74 ben ik het roerend eens, maar het vraagt om een aanvulling. Hij noemt het laag neste lende winterkoninkje. Winterkonink jes zijp meester-nestbouwers, die een kogelvormig nest met vlieggat opzij bouwen, meestal op manshoogte. Het nest is stevig gebouwd: toen ik eens probeerde een oud nest uit elkaar te halen, kostte mij dat moeite. Hierbij zal de nestrover niet zo gemakkelijk komen. Neen, er zijn vcgels die meer van hem te lijden hebben, o.a. het roodborstje, dat op de grond broedt: onder struiken, in conservenblik, bloempot of houtmijt. En dan onze koning der zangers, de nachtegaal, die zijn nest op de grond bouwt van wat plantendelen en dorre bladeren. De merel staat er ook slecht op. Ik kon mijn oren niet geloven toen mijn buurman vertelde: 'In het voorjaar hoef ik mijn poes alleen maar drin ken te geven, hij voedt zich dan wel met jonge vogels.' Den Haag Gerrit Pijl Armoede in Israël Voor iedereen die belang stelt in de ontwikkelingen in en rondom Israël, is het interessant om kennis te nemen van het artikel van H. A. Halbertsma in Trouw/Kwartet d.d. 20 april over De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. het inzicht in de beslissende rol, die het evangelie heeft in de wereld en in de missionaire opdracht van kerken en gemeenten', zoals het officieel is geformuleerd. Als iemand die is opge groeid in de derde wereld en die van hirisuat betrokken is bij de missionai re situatie in de gemeente zal hij dus vanuit zijn eigen ervaring aanvullend in het gesprek en de discussie hiero ver binnen de hervormde kerk bezig kunnen zijn. Jongeren de kloof tussen arm en rijk in Israël. De armen zijn in dit verband joodse immigranten uit Afrikaanse en Aziati sche landen, die (nog) een grote so ciale achterstand hebben. Helaas wordt het artikel van Halberts ma ontsierd door de bewering, dat 'het bestaan van deze kloof nu einde lijk voor het eerst officieel erkend' zou worden. Deze bewering mist elke grond. In 1950 stelde Golda Meir als minister van arbeid deze zaak aan de orde op een manier, die aan duide lijkheid niets te wensen overliet. 'Wij moet'en de kloof dichten', zei Meir en ze voegde er aan toe geen behoefte te hebben aan een joodse staat waarin tie eerder gekomen immigranten hun levensstandaard zouden verhogen ten koste van later gekomen immigranten. In de recente uitgave 'Feiten over Is raël' (1973) neemt de Israëlische rege ring als één der doelstellingen voor de komende tien jaar: 'het overbrug gen van de maatschappelijke en cultu rele kloof tussen bepaalde lagen van de bevolking.' Amstelveen V. H. Kollaard Israëlische panters In een Interview in Tr/Kw. van 20 april wekt de Israëlische 'zwarte pan ter'-leider Shalom Cohen jonge Neder landers, die deze zomer willen deelne men aan een 'zwarte panter'-project in Israël* op, zich te wenden tot hun adres in Tel Aviv. Het is echter de vraag, waar deze jongis Nederlanders tijdens hun verblijf zouden moeten wonen, en wat zij in Israël zouden kunnen doen. De 'zwarte panter'-be- weging in Israël heeft niet de be schikking over kibbcetsiem, waar vrij willigers uit het buitenland kost en inwoning krijgen, en waar zij zich nuttig kunnen maken door arbeid op het land of in de keuken. De 'zwarte panters' zelf zijn, zoals het interview ook zegt, in het algemeen uiterst slecht behuisd, en hebben zeker geen plaats voor logées, evenmin hebben zij, naar ik aanneem, geld om hotel- of pensionkosten voor buitenlandse vrijwilligers te betalen. Wat 'projec ten' betreft: indien daarmee sociaal werk onder ondergepriviligeerde Is raëlische jongeren wordt bedoeld, dan diene men wel te bedenken, dat deze in het algemeen geen enkele andere taal kennen dan Hebreeuws of misschien ook wat Arabisch en dat de vrijwilligers uit Nederland dus geen gemeenschappelijke taal met hen hebben. Een van de weinige 'projec ten' die overblijven lijkt mij dus het deelnemen aan demonstraties. Maar dat kan men in Nederland tenslotte ook doen. Amsterdam Verder kan hij natuurlijk met de ge meente door zijn andere 'invalshoek' de vragen van zending, werelddiako- naat, ontwikkelingshulp en ontwikke lingssamenwerking beter helpen door denken. Mogelijk zou het ook waarde vol zijn als hij in contact kon treden met jongeren en anderen, die voor de derde wereld beschikbaar willen zijn, maar aarzelend staan tegenover zen ding, of bezig zijn met de vragen van de niet;christelijke godsdiensten. Dit alles even genoemd om een indruk te geven welke kanten ds Handojo alle maal uitkan. In het kort komt het er op neer, dat hij vanuit zijn kennis en ervaring in de hervormde kerk gaat deelnemen aan het voortdurend bezig zijn met de praktische vraag: hoe zijn wij echt gemeente van Jezus Chris tus? De volledige vrijheid die ds. Handojo krijgt om zijn weg te zoeken de lange periode dn Nederland is er voor al om zijn werk de nodige diepgang te kunnen geven betekent ook weer niet, dat de hervormde kerk hem alleen wik laten staan. Daarom kan hij zo nodig altijd gebruik maken van de diensten van een begeleidings commissie, die hem met raad en daad wil helpen. Ds. Handojo is hier in het kader van wat aan het begin werd genoemd: 'we derzijdse assistentie'. Dat slaat onder meer terug op de zendingsconferentie van Bangkok, verleden jaar, die de kerken in het westen eigenlijk de boodschap weer dat terug heeft gege ven door te zeggen: 'U bent de wereld ingegaan tot de einden der aarde, maar de zendingster rein en dichtbij mogen niet vergeten worden". Wat zo veel wil zeggen als: je mag pas over de grenzen heenkijken ais je zelf in je eigen omgeving een missionaire ge meente bent. Welnu, ook voor die be wustmaking kan de Indonesische pre dikant in Nederland wat gaan beteke nen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens het Zuidaf- rikaanse blad The Star Weekly heeft dr. Beyers Naudé een ere-doctoraat aan de Wit Watersranduniversiteit ontvangen. Het is voor het eerst, dat een Zuidafrikaanse universiteit het baanbrekenden werk van de directeur van het Christelijk Instituut hono reert'. Volgens prof. dr. J. Verkuyl is het niet verwonderlijk, dat de Wit Water- randuniversiteit dit ere-doctoraat aan Beyers Naudé heeft toegekend, maar getuigt het wel van bijzonder veel durf van het universiteitsbestuur. 'De hoogleraren en studenten van deze universiteit zijn felle tegenstanders van de apartheidspolitiek. Het is in teressant dat het universiteitsbestuur nu zo openlijk voor dr. Beyers Naudé partij kiest', aldus prof. Verkuyl. Van een verslaggever URK De nacht van vrijdag op za terdag was voor Urk onfortuinlijk. Bij het Friese Corwerd liep de Urker kotter UK40 aan de grond en zonk ge deeltelijk. Bij de rotonde van Heerenveen raakte een vrachtwagencombinatie met vis van de weg. De wagen was op weg van Laüwersoog naar de visafslag in Urk. Een grote hoeveelheid van de vis kwam in een weiland terecht. Tot slot raakten in de Noordoostpol der twee personen gewond, toen hun auto bij een verkeersongeluk totaal werd vernield. De inzittenden waren bemanningsleden van de Urker kotter UK 57, die od weg waren naar huis. Van Huiten bij jubilerende vervoerders Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De groei van het vrachtvervoer over de weg zal de komende jaren worden afgeremd. De voor spelde verdrievoudiging van het wegvervoer in het jaar 2000 is onmogelijk, omdat het wegennet eens zijn gren zen bereikt en doordat de maatschappelijke inzichten over ruimtegebruik en milieu zich snel wijzigen. Nu reeds moet worden vastgesteld wat wenselijk is voor de nabije toekomst, wat de maatschap pij aan vervoer behoeft, en wat zij van het vervoer ver draagt. Dit zei staatssecretaris Van Hui ten bij de viering van het 25-jari- ge jubileum van de Nederlandse bond van protestants-christelijke beroepsgoederenvervoer. De drin gende noodzaak, aldus de staats secretaris om het'bestaande bij te sturen, betekent voor de ver voerssector vooral een opvoering van de bezettingsgraad. Hij zei dat het voor het beroepsvervoer ingezette wagenpark voor de helft wordt benut. Met name in het interlokaal ongeregelde ver voer over lange afstanden, is de bezettingsgraad veel minder hoog dan in theorie mcgelijk zou zijn. Vanuit de levensbeschouwelijke achtergrond zou juist het denken over het wegtransport op gang worden gebracht. Wij zouden, al dus dr. Van Huiten, uit kunnen zijn op stabilisatie van onze wel vaart en ons welzijn. Wij zouden kunnen streven naar meer kans voor de rest van de wereld, voor groepen en individuen in onze samenleving, die tot nu toe min der kansen kregen. Wij zouden ons ook kunnen richten op het behoud van het milieu en onze natuurlijke hulpbronnen. Als de ontwikkeling door het wegver voer zich in versneld tempo moet richten naar maatschappelijk ge stelde doelen, zal echter verme den moeten worden dat er van overheidswege dirigistisch en bu- reaucraties wordt bijgestuurd. Blijft in de markt Volgens het a.r. Tweede-Kamerlid M. W. Schakel, algemeen voorzit ter van de PCB-wegvervoer, zal de vrachtwagen in de markt blij ven, ondanks het feit dat de voorraad van de olie eindig is ge bleken en de prijzen zullen stij gen. De eerste 25 jaar is er geen M. W. Schakel vrachtauto blijft in de markt alternatief voorhanden én indien in deze periode de vraag naar olie het aanbod zal overtreffen moet het wegvervoer voorrang krijgen bij de bevoorrading. Er wordt veel gesproken over vervoer met milieu-vriendelijke technieken, zoals, rails en water, maar het wegvervoer heeft een groot aantal voordelen. De kracht ligt met name in het vervoer van huis tot huis. Bij rail- en water vervoer is altijd voor- en natrans port nodig, en dat betekent dure overladingsinstallaties en tóch weer de vrachtwagen. Bovendien zou, verdubbeling van het ver voer per spoorwegen nauwelijks invloed hebben op het wegver voer, terwijl een miljarden kos tend Delta-railplan nodig zou zijn. Ons land heeft, aldus de heer Schakel, een railnet van 2834 kilometer, een waterwegnet van 4829 kilometer en een wagen wegennet van 50.356 kilometer, een verhouding van drie tot vijf tot vijftig. In 1971 werd 420 mil joen ton goederen vervoerd, waarvan negen miljoen door de spoorwegen. Niet selectief Selectief autogebruik gaat voor het vrachtverkeer volgens de heer Schakel niet op, omdat er voor de vrachtwagen geen vol waardig alternatief voor handen is. Kostenverzwaring als middel tot selectief autogebruik zou in het goederenvervoer op de weg roofbouw zijn. door dr. A. H. van den Heuvel Tweehonderd wetenschappers, politici, economen, vakbondsmensen en theologen hebben in Roehampton, vlakbij Londen, een congres gehouden over 'Christenen en de Europese Gemeenschap'. De conferentie was bijeengeroepen dor een werkgroep, die werd voor gezeten en geïnspireerd door de Nederlandse prof. dr. C. L. Patijn. Plannen waren al jaren geleden gesmeed, nog voor de crisis in de Europese beweging zo duidelijk zichtbaar werd. Nu was uiteraard de stemming in Roehampton nog iets gealarmeerd er dan uit het uitstekende voorbereidingswerk bleek. dr. Henriëtte Boas Snelheidsbeperking Hulde aan onze regering dat ze de maximumsnelheden handhaven. Hou den zo! Dan kan straks de rekening opgemaakt, of en hoeveel doden en gewonden er minder zijn geweest Dat willen we beslist weten! En daar moet dan verder naar gehandeld wor den. Franeker ds. Chr.. de Bruin Zuid-Afrika (6) Aan mevr. A. Slaa-de Jong uit Wage- ningen en de heer Dominicus uit Den Haag: Hebt u, op dezelfde pagina waarop uw ingezonden brieven staan, de berichten gelezen over de marte lingen in Namibië, waarnaar kerklei ders een onderzoek vragen? Dat zijn slachtoffers van revolutionair geweld! Verder: uitgeverij van christelijk in stituut dicht. In dit bericht staat: Twintig publikaties van verbannen schrijvers verboden. Is dat persvrij heid? Men le2e verder 'Je hoeft er niet geweest te zijn' apartheid in de praktijk (uitg. Ten Have) en 'De verbittering' (uitg. Van Gennep), Cos- mar Desmond, enz. enz. Stfiooncbcek J. M. Rhebergcn-Bolwijk Hot probleem van dé gemeenschap is de beperktheid van zijn eigen doel stellingen en de ineffectiviteit van zijn apparaat. Toen het Europese avontuur begon, nu vijf en twintig jaar geleden, ging het om de verzoe ning van vroegere vijanden vooral Duitsland en Frankrijk en om een economisch groeiproces, dat de Euro pese burger ten goede zou komen. De ze doelstelling is verwezenlijkt en de critici van vandaag zullen er goed aan doen om dat zich goed voor ogen te houden. Oorlog tussen de negen lidstaten is uitgesloten; de levensstandaard ds on voorstelbaar omhoog geschoten. Bo vendien staat de rest van de wereld toch met enige jaloezie te kijken naar een economisch bondgenootschap, dat in vergelijking met andere regionale organisaties wondergoed is gelukt. Geen visie Het is dan ook geen wonder, dat een eerdere generatie van bouwers aan Europa de indruk wekken dat zij vooral willen veilig stellen wat is ge groeid en uitbreiden wat al bestaat. Die indruk wekten zij ook in Roe hampton in sterke mate. Er werd veel gesproken over het uitbouwen van de onderlinge afhankelijkheid en van het beter functioneren van de huidige Ge meenschap. Maar van de ouderen kwam geen nieuwe visie en weinig in zicht in wat de taak voor de toekomst zou kunnen zijn. Dat kwam zeer sterk tot uitdrukking in een ronde tafel gesprek, waaraan ook dr. M. M. Thomas, de voorzitter van het centrale comité van de wereld raad van kerken, deelnam. Thomas zei, dat hij de geweldige verdienste van de Gemeenschap had gezien, maar vroeg de vergadering wat nu de visie was van de Negen. Daarop heerste er een wat pijnlijke stilte. Jean Rev, de vroegere voorzitter van de Europese Commissie zei tenslotte, dat de Gemeenschap moest worden 'plus juste l'interieur et plus géne- reuse a 1'exterieur' (rechtvaardiger naar binnen en edelmoediger naar buiten). Deze zinssnede beheerste de rest van de conferentie. Nieuw profiel In de werkgroepen was men het eens, dat de toekomst van de Gemeenschap dn ieder geval zowel naar binnen als naar buiten dringend vernieuwing be hoefde. Naar binnen toe gaat het om twee dingen: om de kwaliteit van het leven bónnen de Gemeenschap en om de effectiviteit van de organen van de Gemeenschap. In de rapporten wordt vooral nadruk gelegd op de noodzaak de gastarbeiders in Europa al die so ciale en economische rechten te ge ven, die door de VN zijn vastgelegd. Ook werd gepleit voor een grotere be langstelling voor de achtergebleven gebieden binnen de Gemeenschap zelf. Ook andere zaken kwamen aan de or de: de noodzaak van een rechtvaardige inkomensverdeling, betere sociale voorzieningen, kortom voor een heel pakket van maatregelen die niet in de eerste plaats de econnnische groei be ogen, maar een nieuwe doelstelling voor deze groei willen zijn. Wait deze maatregelen en vernieuwin gen mede in de weg staat, is de inef fectiviteit van de organen van de Ge meenschap. Zolang de macht wezenlijk bij de mi nisterraad ligt en binnen dat orgaan alleen unanieme beslissingen kunnen worden genomen, kan er van een groeiend vertrouwen in de Gemeen schap geen sprake zijn. Het blijft een soort permanent overlegorgaan van regeringen, die rond de tafel discussië ren over nationale belangen. Zo blijft Europa (of althans dat gedeelte van West-Eüropa dat de Gemeenschap om vat) onvolwassen. Zo ontstaat ook de situatie van politieke impotentie, zo krachtig in de Figaro enige maanden hi BLOED EN PIJN Op de terugreis, naar Egypte gebeuijva: er iets wonderlijks met Mozes, of lie ver met Zippora, zijn vrouw. Het vei haal vertelt dat onderweg in ee nachtverblijf, de Heer een pogin doet om 'hem' te doden. Hier begin nen de moeilijkheden al. Wie 'hem'? Mozes? Mozes' eerstgeborens zoon? De tweede? Hoe de Heer hen zocht te doden staat er niet bij. Waa: om Zippora 'hem' een kind, dan be snijdt, is niet duidelijk. Met de vooi huid raakt ze 'zijn' voeten aan. Moze 'voeten? Bloedbruidegom, noemt z 'hem'. Een geschiedenis met veel vra gen. Alle verklaarders verwijzen naa het verhaal van Jakob3 worsteling ii de nacht. Ook hier as de Heer een te genstander. Mozes gaat nu wel op d weg die hem gewezen is, maar dien dit verhaal ertoe om te onderstrepei dat het volgen'van deze God geen ple zierreisje is, niet iets waartoe je passant wel even besluiten kunt Daar doet het meer aan denken da: aan een eventuele instelling van di besnijdenis. De besnijdenis is eet zaak van bloed en pijn. Op de we; die deze God ons voorgaat overkom mensen bloed en pijn. Datgene waai God op uit is behelst niet de een oi andere vertimmering van het leven, een beetje bijsturen van ons bestaan maar niet minder dan een hardhandi ge bevrijding. Hardhandig, daar is al op gewezen. Farao zal verzet bieden Later zullen de bevrijden zelf alles vergeten zijn en terugverlangen naai Egypte. Vandaar hardhandig. He wordt een weg van bloed en pijn Wie dat denkt te kunnen ontwijken moet deze weg niet op. Wie verlangt naar een leventje vol zekerheid en ge zapige rust is hier aan het verkeerde adres. Soms wordt het donker als in de nacht en dan blijkt God God te zijn, met iets dat ons ontgaat, dat otis even doet terugdeinzen. Het huwelijk, het verbond, heeft te maken roet bloed (zie ook Exodus 24:, het bloed des verbonds. Door pijn heen voert deze weg. Maar 't Is wel vast en zeker de weg naar de bevrijding. (Exodus 4 24-26). GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Charlois: W. R Barkema te Elburg en E. J. Duursemi te Groningen N.O. Horizontaal: 1. sprookjesfiguur, a woonboot, 8? booggang, 10. nakome ling, 12. beleid, 14. kippenloop, 15. eind, 17. uitgestorven vogelsoort, 18. begrip, 20. monster, 21. geurigheid, 22. bouwval, 24. achting, 26. bevel, 27. vaarwel, 29. aanloop, 31. vlug, 32, dwaas, 33. huisdier, 34. water doorla tend. Dr. M. M. Thomas terug beschreven: terwijl Joden en Arabieren oorfog voeren, terwijl de VS en de Sowjet-Unie met hun sche pen vlakbij liggen, zit Europa in Brussel over suikerbieten te vergade ren! Een werkelijk politiek daad krachtig Europa zal pas tot stand ko men wanneer het bereid is gebleken zich ook politiek te organiseren. En daar hoort, volgens de conferentie, ook bij, directe verkiezingen voor het Europese parlement, directe verkie zing van de Commissie. Een zaak, die overigens bij de wieg van de Gemeenschap al in de stukken werd geschreven. In Roehampton werd het woord decentralisatie veel ge bruikt om aan te geven, dat Europa naar de mensen toe moet, dat wil zeg gen naar -het electoraat. In een scher pe, Franse slagzin: Néén tegen het Europa van de hoofdsteden, jé tegen het Europa van de werkers. Werkers voor de goede verstaander slaat h'er op 'gesalarieerden' en niet alleen op arbeiders. Naar buiten toe Toch legde de conferentie het sterkste de nadruk op zijn inzicht, dat de kwa liteit van de Gemeenschap en daarom zijn redding vooral gezocht moest worden in zijn verhouding met de 'anderen', lees de derde wereld. In de onrechtvaardige verhouding met de arme ontwikkelingslanden ligt de on dergang van de gemeenschap besloten; wanneer Europa gern werkelijke ver antwoorde! ijQ'heid leert voor de ande ren, is zij naar Linnen toe veroor deeld om steeds defensiever en intro verter te worden. Vanuit dit inzicht werd veel nadruk gelegd oq de nieu we verhouding" die met de derde we reld nodig is. Er dient een fonds te komen voor landen, die in acute nood geraken door de prijsverhogingen van primaire produkten. De rijke landen moeten hun schuld vorderingen bevriezen, dat wil zeggen er is grote behoefte aan een schulden- moratorium. De weg naar de overeen komsten rond primaire produkten dient te worden verbreed en verbe terd. Maar bovenal moet de verhou ding tussen de Gemeenschap en de derde wereld verbeteren: gerechtig heid moet ook de schijn van uitbui ting vermijden; de wapenhandel dient te worden ingeperkt vooral in re latie tot de derde wereld in het kader van een verdrag tussen de grote wapenleverendie landen, dat doet den ken aan het non-proliferatieverdrag met betrekking tot atoomwapens. Overeenstemming Wat een aantal van ons het meest verbaasde, was de grote overeenstem ming die er op de conferentie bestond tussen behoudende en progressieve christenen. Wie gewend is aan polari satie in eigen land, is bijna onthand wanneer op een Europese conferentie zoveel gezond verstand los blijkt te pellen uit een vaak heilloze etiketten- plakkerij. De steun voor de onafhan- kelgkheid en. de erkenning van Gui- nee-Bissau, bijvoorbeeld, was voor niemand op de conferentie een pro bleem. Niemand nam er aanstoot aan, dat werd vastgesteld dat een krachtige bestrijding van het raoisme voorwaar de is voor de Gemeenschap en zijn le- denstaten, om een vertrouwensrelatie met Afrika te kunnen opbouwen. Roehampton betekent, dat in het door crises gekenmerkte Europa het begin van een nieuwe groep mensen, het be gin van een nieuwe agenda met het begin van een gezamenlijke consensus te lijf willen gaan. Het is nu aan ker ken en nationale delegaties om te gaan vertalen, werven en werken. Dr. A. H. van den Heuvel is secreta ris-generaal van de Nederlandse Her. Verticaal: 2. plaats in Limburg, 3. al vorens, 4. vergegenwoordiger, 5. zang stem, 6. venster, 7. voertuig, 9. bevel, 11. luchtklepje, 13; ladekast, 15. god van de wind, 16. godin van de jacht, 18. dwaas, 19. eer, 23. oudste bijbel vertaling, 24. internationale trein, 25. schaapkameel, 27. hoekpijler, 28. priem, 30. doorweekt, 31. muzieknoot. OPLOSSING VAN VRIJDAG 1. sterrit, 2. verraad, 3. parabel. Pre-columbiaans Amerika, door A. Dorsinfang, 57.50, uitg. Scheltens cn Giltay NV, Den Haag. In deze dure uitgave (12 afbeeldingen in kleur, 170 in zwart-wit, 10 kaarten en een bibliografie) wordt een goed overzicht gegeven van de rijkdommen van de culturen, die vóór de ontdek king van Columbus heersten in het land, dat nu Amerika heet Een waar devol document over een verloren ge- gane beschaving. ADVERTENTIE Voor zus Toos die er 'n kleine bij heeft. Niemand woont te ver om 'n bloemetje I te sturen. Bel uw Fleurop- bloemist. Fleurop/In terflora Nederland Gegarandeerd goed!

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2