'Zelfstandigheid zal groei Lelystad remmen' dichtbij Rijn blijft langer zout pmmentaar Prof. dr. R. H. A. van Duin van Rijksdienst IJsselmeerpolders: ptnam (1) etnam (2) etnam (3) hoofdstad irling kleuterleidsters monstreren morgen het weer Zomer 1911 Tjalie Robinson (73) - bekend Indisch auteur - overleden weerrapporten oudjes: net stoffige meubels goedkoper koolrijden UW/LWARTET DONDERDAG 25 APRIL 1974 BINNENLAND T5/K9 |tig jaar achtereen hebben Ameri- ge regeringen zich met de binnen- »e toestand in Zuid-Vietnam be id. Ze wilden dit land helpen, zei- je jarenlang, bij de vestiging van vrij, democratisch gekozen be- dat ongestoord in vrede zou en regeren. Daarvan is niets te- teekomen, hoewel de levens van te Vietnamezen cn van 50.000 rikanen, benevens vele miljarden Is, ervoor werden opgeofferd, ideaal van een vreedzaam, niet al [itoritair geregeerd Zuid-Vietnam toecn zelfs verder achter de hori- naarmate de Amerikaanse rege- p krachtdadiger probeerden om, ze zeiden, het te bereiken, zou niet onlogisch zijn geweest, |e regering-Nixon hieruit de con- t had getrokken, dat ze de pro- en van Vietnam maar beter kon laten aan de Vietnamezen. Het pe 'vredesakkoord' en de terug- ting van de laatste Amerikaanse ien hebben bij sommigen mis- !n de indruk gewekt, dat de rege- (Nixon deze les inderdaad had ge- I. Maar in werkelijkheid is haar k met het verleden zo radicaal Ljcwcest. Nog altijd is dc politiek Saigon in wezen 'made in U.S.A.' t nog altijd heerst daar een regi- pat op de heen gehouden wordt jAmerikaanse dollars. |tig procent van het budget van {gering-Thieu kwam vorig jaar op jen of andere manier voor reke- van de Amerikaanse belastingbe- In het lopende belastingjaar, >p 30 juni eindigt, schuift Was- on aan Saigon zo'n anderhalf rd dollar toe. Dat is ongeveer en een half maal zoveel als het bedrag dat Amerika, volgens •ecente belofte van Kissinger, in ;omende jaar zal uittrekken voor louwhulp aan de hele wereld. En hebben we de geheime bijdragen aigon waarschijnlijk ontvangt, bv. IA-fondsen, nog niet meegeteld, met wapens wordt Thieu niet ka- ledeeld. Het Pentagon heeft on- toegegeven, dat het, in een niet r aangeduide periode na dc slui- van de Parijse akkoorden, Saigon voorzien van 27 miljoen stuks tie, zo'n 110.000 raketkoppen en 10 bommen. >eleid zou gemakkelijker te verde- zijn, als Thieu's regering er op- naar streefde, de akkoorden van na te leven en dus tot een poli- vergelijk met het Bevrijdingsfront men. Maar Thieu verfoeit die ak- öen. Ze mogen in zijn gebied niet worden gepubliceerd. Op het Be- ngsfront kan hij wel schieten, tiger is, dat zijn leger dit ook geregeld zonder voldoende aan- ng schijnt te doen. Natuurlijk is ront evenmin een toonbeeld van ssendheid. Aan bestandsschendin- maken beide partijen zich dig. Maar, schreef de New York s onlangs, 'tal van onafhankelijke nemers hebben speciaal de agres- taktiek van Saigon en zijn ver- tend gebruik van munitie gi^igna- Cynici zullen Thieu geen onge- geven. Zolang hij de oorlogstoe- handhaaft, kan hij zijn leger van liefst één miljoen man intact |en cn Amerika daarvoor dc reke- presenteren. Naarmate er minder chten wordt, kan hij minder steun I en verzwakt zijn leger, cn daar- ook zijn regime. r dit spel mee te spelen bewijst de rikaanse regering, dat haar Viet- beleid de laatste jaren niet radi- veranderd. Zo'n verandering ook niet op komst te zijn. Als het de regering-Nixon ligt, zal de rikaanse steun aan Saigon eerder Ien opgevoerd dan verminderd. Congres heeft onlangs geweigerd, ord te gaan met een regeringsver- om in het lopende belastingjaar kleine 500 miljoen dollar extra te deren aan wapenhulp voor (u's bewind. Tot verbazing der be- ïwers kwam de regering daarop de dag met zoiets als een oude bdbon die het Congres lang gele voor wapenleveranties aan Zuid- ïam had uitgeschreven en die het sterie van defensie ongebruikt had liggen. Het Congres heeft zich iet tegen verzet, dat, die bon als- werd verzilverd. Het valt te ho en eerlijk gezegd ook wel te ver- itcn, dat het zich minder inschik- k zal betonen, wanneer het bin- ;ort de regeringsaanvraag voor i aan Saigon in het komende be- ïgjaar behandelt. Deze aanvraag opt 2.4 miljard dollar. Dat is bij en miljard méér dan Thieu en de n dit jaar hebben gekregen. De rikaanse regering kan het blijk- niet laten de oorlog in Vietnam t te zetten als het niet meer Amerikaanse soldaten kan, dan r met dollars. LELYSTAD - 'Als Lelystad het volgend jaar, zoals de bedoeling is, een zelfstandige gemeente zou worden, dan zou het voor deze plaats onmogelijk zijn op eigen kracht uit te groeien tot een stad die in het jaar 2000 zo'n honderdduizend inwoners zal moeten hebben.' Dit zegt prof. dr. R. H. A. van Duin, plaatsver vangend directeur van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. 'De tweevoudige doelstelling - de eigen ontwikkeling en de overloopfunctie - zou daardoor in de knel raken.' door Noud van Iperen ïlrde situatie te gemeenten.' OVGMOOD lillAnrfp aanfrpL-- Hij grondt zijn mening op ervaringen in het buitenland en met name in En geland. Daar blijkt (ook) dat plaatsen P|ijm-f-A waarvoor extra ontwikkelingen nodig ixUII 11 IC worden geacht, bijzondere financiële en bestuurlijke regelingen moeten hebben. Gezien de bedoelingen met UQQ|* Lelystad zou het, om de woorden van prof. Van Duin te citeren, 'absurd zijn Lelystad in dezelfde situatie te brengen als de andere Lelystad heeft verschillende aantrek kelijke financiële regelingen, zoals een stimuleringspremie voor bedrij ven, een bijzondere huursubsidie en een extra tegemoetkoming in de kos ten (prijzen) van het openbaar ver voer. De 'normale' gemeenten zijn voor hun inkomsten echter afhanke lijk van de uitkering uit het gemeen tefonds, welk bedrag voornamelijk wordt bepaald op grond van het aan- pj-0f. dr. R. H. A. tal inwoners. De premieregeling voor Lelystad van Bijzon- loopt echter eind dit jaar af. De dere financiële Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders hectimrliilw» zal echter trachten in elk geval de sti- en uesiuuriijK* muleningspremie verlengd te krijgen, regelingen zijn waarbij het voor het plaatsje prettig is te wetetn dat, aldus prof. Van Duin, 'de ministens ons welgezind zijn al moet er wel voor 'geknokt* worden.' Nieuwe fase Intussen is Lelystad een nieuwe fase ingegaan. Tot voor kort bestond er een vrij stringente koppeling tussen wonen en werken. Die is nu wat los ser geworden, want de woningbouw is thans groter dan de ontwikkeling van het aantal arbeidsplaatsen. 'Gezien het bouwprogramma zou de ontwikkeling van de werkgelegenheid wel wat snel ler kunnen, maar de industrie hebben we natuurlijk niet in de hand', zegt prof. Van Duin. Hij wijst er echter ook op, dat tachtig procent van de mensen die in Lelystad wonen, ook in deze plaats werken. 'Lelystad is be paald geen slaapstad. De inkomende pendel is nog altijd groter da'n de uit gaande. En hoewel die inkomende pendel met name wordt veroorzaakt door mensen die hier hijvoorbeeld tin de bouw tijdelijk werken, zien we ook dat pendelaars zich hier vesti gen.' Prof. Van Duin verwacht bovendien dat, naarmate meer mensen in Lely stad gaan wonen, het voor bedrijven aantrekkelijker is zich in deze plaats te vestigen. Er is ruimte genoeg op de industrieterreinen 'Oostervaart" en 'Noordersluis' en bovendien is er nog die aantrekkelijke premieregeling. 7- y A >,J- Tempo bouw Het bouwprogramma ds indrukwek kend. Terwijl een jaar of negen werd begonnen met een produbtie van drie honderd huizen per jaar, ligt het pro gramma thans op twaalfhonderd en het is niet uitgesloten dat het tempo verder wordt opgevoerd tot een pro- duktie van vijftien- tot zestienhonderd woningen per jaar. Momenteel zijn ze ventienhonderd huizen in aanbouw, hetgeen meer dan de helft is van het bestaande aantal woningen, dat thans rond de drieduizend ligt. Hiermee wordt 'ruimte' geschapen voor_de bevolkingsoverloop uit Noord- Holland; met name uit Amsterdam. Aanvankelijk 'moest' door het isole ment van het stadje in Oost-Flevoland wel een verband worden aangehouden tussen wonen en werken. Maar door de inmiddels aangelegde verbindingen (destijds was Lelystad voor Amster dam alleen via Harderwijk te berei ken en nu is de afstand over de dijk een kleine zestig kilometer, terwijl er elk half uur een bus tussen Lelystad en Amsterdam rijdt) kan de overloop functie worden waargemaakt. Daarover zegt prof. Van Duin: 'Wij Willen de overloop van Amsterdam erg graag, maar de Amsterdammers weten heel weinig van Lelystad. Maar wij zitten hier voor die overloop, al zouden wij tin het huidige bouwtempo geen extra overloop kunnen opvan gen.' Niettemin doet de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders moeite om de Am sterdammers 'warm' te maken voor Lelystad. In de permanente expositie tin de Amsterdamse Koopmansbeurs wordt voor het publiek een film ge draaid over het leven in Lelystad, er zijn regelmatig contacten met de afde ling volkshuisvesting van de gemeente en met andere instanties. Maar uit de opmerkingen van prof. Van Duin valt af te leiden, dat de officiële instanties niet staan te dringen de mensen te la ten vertrekken, omdat men beducht is dat daardoor óók bedrijven verdwij nen (met nare gevolgen voor de werk gelegenheid) en bovendien een stuk koopkracht wegebt (waarvoor met na me het winkelbedrijf beducht is). Nooit genoeg Het verwijt dat de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders niet genoeg zou doen voor het aantrekken van indus trie, vat prof. Van Duin nogal lako- niek op. 'Och, je doet nooit genoeg aan werving. Maar vorig jaar hebben we een advertentiecampagne gevoerd in de landelijke pers, we exposeren op beurzen en stands, we geven voor lichtingsmateriaal uit, we draaien films, we houden lezingen en we pra ten met kamers van koophandel. U ziet, er gebeurt toch wel wat' De ervaring in Lelystad is echter, dat het vaak toeval is; een toevallig ge sprek of een toevallig bezoek. Wat dit laatste betreft noemt prof. Van Duin de bouw van een vestiging door Capi- iux, voor het ontwikkelen van ama teurfoto's. Deze zaak kwam aanvanke lijk met de bedoeling tin Lelystad een winkel te vestigen. De vestiging van Capilux betekent ook, dat gehuwde vrouwen op part-time basis werk kun nen krijgen. Overigens wil Lelystad niet elke in dustrie. 'Onze milieu-eisen zijn erg 'simpel', zegt prof. Van Duin, 'de be drijven moeten in principe schoon zijn.' Aan het risico dat door de sti muleringspremie 'zwakke broeders' zouden worden aangetrokken tilt hij niet zwaar. 'Wij geven die premies wiet; dat doet het ministerie van eco nomische zaken na een bedrijf te heb ben doorgelicht.' Het vertrek van het alumiiniiumbedrijf Kohal, nu bijna een jaar geleden, was het gevolg van een bedrijfsooncemtratie. Het bedrijf liep zo goed, dat er uitbredingsplannen be stonden. Het is, naar prof. Van Duin heeft gehoord, vooral het fiscaal kli maat geweest, waarom dit bedrijf naar België is gegaan. Maar in zover de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders de ontwikkeling wel in de vingers heeft (niet afhanke lijk is van anderen), wordt de uitge zette koers gevaren. Dat bleek dezer iCHTEN Morgen om een uur iddags zullen leerlingen van de iterleidstersopleiding in Drachten demonstratie houden op het Bin- tiof in Den Haag. Van onze weerkundige medewerker Terwijl gistermiddag in zuidoost-Bel- gië, noord-ltalië, noordwest-Joegosla- vië, op de Balearen en ten oosten van Algiers buien met onweer voorkwa men, is het weer in Nederland gesta biliseerd door een verjongde noord oostelijke circulatie met brede opkla ringen. Ergo: de _natuur spint verder met dezelfde droge draad. Een abonnee uit Zwijndrecht heeft vroeger in Friesland gewoond. Hij herinnert zich nog de grote droogte uit de zomer van 1911. 'Vergis ik mij niet, dan was het toen van 28 juli tot 20 september geheel droog. Zo droog, dat de kerken het nodig oordeelden een bidstond om regen uit te schrij ven op die 20ste september. In het ho gere Gaas ter land hadden de weilan den eerder een gele dan een groene kleur. De regenbakken waren bijna leeg en het was zuinigheid geblazen', schrijft hij. Om hierover meer aan de weet te ko men, heb ik het jaarboek van het Kip MI er eens op nageslagen. Daarbij bleek dat, althans afgaande op Lem mer, er in de Friese zuidwesthoek geen aaneengesloten droge periode ge weest is. Zo viel er van 3 juli tot en met 19 september 1911 in Lemmer 29 millimeter neerslag verdeeld over twaalf dagen, waarvan_ 6 mm in juli, 14 mm in augustus en 9 mm in sep tember, dat wil zeggen, tot en met de 19 e. Landelijk bekeken was in juli het Friese Drogeham het buitenbeentje en in augustus IJsselmonde, beide met 0 mm. Eén van de allerdroogste plaat sen was destijds het Limburgse Weert. Van 4 juli tot en met 19 sep tember dat is over 78 dagen viel daar maar 6,6 mm regen, uitge smeerd over zes dagen. In de hoogzo- mer is dat minder dan een druppeltje op een gloeiende plaat. Hier in telegramstijl nog enkele bij zonderheden over die zomer, ioelke ook buitengewoon warm was. De Bilt eind juli 2 keer 35 gr. C.: een record. Rotterdam begin augustus dagen nog toen de vestiging van de Muidense kruitfabriek werd afgewe zen onder het motto: 'Flevoland is niet bedoeld als vergaarbak van elders afgewimpelde problemen.' Intussen werden verleden jaar negen bedrijven aangetrokken, die aan vijf honderd mensen werk bieden. In het eerste kwartaal van dit jaar hebben zich alweer zes bedrijven gemeld die zich in Lelystad willen vestigen, ter wijl er nog onderhandelingen gaande zijn met een aantal gegadigden. Concurrentie van Almere wordt niet gevreesd. 'Almere moet bepaald geen zandplaat blijven. De twee plaatsen kunnen elkaar stimuleren om het half miljoen mensen rond het jaar 2000 te kunnen opvangen. Bovendien komt Lelystad dichter bij de randstad te liggen, als Almere straks bestaat', al dus prof. Van Duin. Opslag vertraagd Van een verslaggever ZURICH Het Rijnwater zal langer zout blijven dan aanvankelijk ver wacht werd: het blijkt uitgesloten te zijn dat Frankrijk op 1 januari zal be ginnen met de opslag van het afval zout van de Elzasser kalimijnen. Dit bleek op de bijeenkomst van de inter nationale Rijn-commissie ii> Zurich, die gisteren is geëindigd. De Franse delegatie blijkt niet tijdig klaar gekomen te zijn met een plan voor de opslag van het zout, waarvan jaarlijks bijna zevenmiljoen ton in de Rijn wordt geloosd. In Bonn was (de cember vorig jaar) afgesproken dat Frankrijk op 1 januari 1975 met de opslag zou beginnen. Dit betekent een teleurstelling voor de waterleidingbe drijven in Nederland, Duitsland en Zwitserland. Vooral voor ons land is het vele zout in het Rijnwater een na deel voor de smaak van het drinkwa ter en ook de tuinbouw in het West- land ondervindt er veel hinder van: de schade wordt daar geschat op 35 miljoen gulden per jaar. De studie over de zoutopslag is vertraagd door dat twee voorgestelde plaatsen, min der geschikt blijken te zijn. Twee an dere plaatsen zullen nu worden on derzocht Van een verslaggever DEN HAAG Op 73-jarige leeftijd is in Den Haag overleden de bekende Indische journalist en letterkundige Tjalie Robinson, alias Vincent Ma- hieu. Robinson, die in werkelijkheid Jan Boon heette, werd vooral bekend door drie bundels Indische verhalen: 'Piekerans van een straatslijper', Tjoek' en Tjies'. Hij werd in Nijmegen geboren, was aanvankelijk onderwijzer, maar stapte al vroeg over naar de journalistiek. In het voormalige Nederlands-Indië, waar hij het grootste deel van zijn le ven doorbracht, was hij voor de oor log werkzaam bij het Bataviaasch Nieuwsblad en na de oorlog bij de Nieuwsgier. Na de onafhankelijkheidsverklaring kwam hij terug naar Nederland, waar hij in 1956 het blad Tong Tong op richtte voor de gemeenschap van In dische Nederlanders. Ook heeft hij veel gedaan voor de grote jaarlijkse markt ln Den Haag, de pasar malam. een record met 33,7 gr. C. (Protest van zekere dr. Fiedeldij tegen gefor ceerde zware marsen door soldaten). 1 augustus Maastricht. Twee mensen bezwijken in een katholieke kerk. Begin augustus: de Elbe plaatselijk doorwaadbaar. In Keulen niet te harden bij een bloedtemperatuur van 37 gr. C. Lüneburger Heide in brand. Restaurants in Keulen door gebrek aan ijs gesloten. In Den Haag lopen verscheidene Indische gas ten in het witte Atjeh-jasje en dito pantalon. Het motorschip 'Firda', met een lading ijs aangekomen n IJ- muiden. Onmiddellijk uitverkocht te gen tweeëneenhalve keer de normale prijs. Limoges: 37 gr. C. 21 au gustus: complete wateroorlog in Har- lingen. Ambtenaren, bezig met rond delen uit een waterwagen, hebben grote moeite de orde te bewaren. 25 augustus: ongekend in Friesland, sloten totaal droog. Vee met moeite in de weiden te houden. Een land bouwer verdiende 150 gulden per week minder door afgenomen melkop- brengst In Duitsland: de oogst verloren door droogte en verschroei ende hitte Berlijn in zomer 1911: 57 mm regen tegenover 261 mm in zomer 1910). In Nederland echter:uit stekende oogsten. Boven verwachting zelfs. HOOG WATER 26 april 1974 VUsslngen: 4.0916.34, Harinevlletslulzen: 5.5718.26. Rotterdam: 7.02—19.32, Sehevenlngen: 5.21 17.49, IJmuiden: 6 01—18.29. Den Helder: 10.1722.31, Harllngen: 0.12—12.46. Delfzijl: 2.21—14.39. Weerrapporten van gisteravond 7 U., maximumtemperaturen en neerslag van 719 uur: Amsterdam licht bew. 13 0 De Bilt onbew. 13 0 Deelen onbew. 14 0.2 Eelde licht bew. 14 0 Eindhoven half bew. 12 9 Den Helder licht bew. 10 0 Luchth. R'dam onbew. 11 0 Twente half bew. 14 0.2 Vlissingen licht bew. 10 0 Zd.-Limburg half bew. 10 3 Athene geh. bew. 18 0 Bordeaux licht bew. 15 0 Genève half bew. 11 0 Helsinki sneeuwbui 4 0.1 Kopenhagen zwaar bew. 11 0.1 Lissabon half bew. 16 0 Londen zwaar bew. 11 0 Luxemburg onbewolkt 10 0 Madrid licht bew. 18 2 Malaga zwaar bew. 19 1 Mallorca half bew. 19 2 Oslo zwaar bew. 11 0 Parijs half bew. 12 1 Rome zwaar bew. 14 5 Stockholm licht bew. 8 0 Wenen reegn 13 2 Casablanca zwaar bew. 19 0 Tunis regen 15 3 onder redactie van loessmit 'Bejaardenzorg is zoiets als het af stoffen van oude meubels, het heeft wel iets vertederends, maar de vraag naar het nut ervan kun je beter niet stellen. Want wat is het nut nog van bejaarde mensen? Ze produceren niets meer, dus ze mogen ook niet meer meepraten in de maatschappij. We zijn net iets te beschaafd geworden om, zoals de oude Romeinen deden, te zeggen: zestigjarigen gaan de plomp in, maar aan de andere kant voert die beschaving niet zover, dat toe ge noeg geld beschikbaar willen stel len om de bejaarden, financieel ge zien, een onbezorgde oude dag te bezorgen Geld investeren in bejaar den is immers geld wegsmijten? Geen wonder, die afweremde hou ding ten opzichte van de bejaar den: ze zijn immers traag, vastge roest, verveeld, zuinig, verslonsd, eigenwijs of kinderlijk. Deze uit alle gangbare vooroorde len bijeengeveegde tekst is afkom stig uit het boekje 'Oudjes kijken' (een uitgave van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid in Den Haag). Met behulp hiervan en een serie kostelijke tekeningen, tvaarop alle mogelijke vooroorde len nog eens uitgebeeld zijn, wil men proberen het gesprek en het denken over bejaarden eens in een andere en meer reële richting te voeren. Want hoe moeten de oudere men sen niet aankijken tegen menin gen, zoals 'bejaarden zijn seksloze wezens, hulpeloze stakkers en nut teloze opeters'? Ze kunnen zich daardoor nauwelijks een volwaar dig lid van de samenleving voelen, integendeel 'Oud worden is tegenwoordig ccn schrikbeeld. Bijna iedereen wil lang leven, maar niemand wil oud worden. En dat terwijl de gemid delde leeftijd van de mens door al le medische en hygiënische voor uitgang, steeds maar hoger wordt. Klaarblijkelijk is de ouderdom zo strijdig met wat men onder 'leven' verstaat, dat men deze van zich af schuift door oude mensen als ande re mensen af te schilderen. Dat men als gevolg van deze afweer houding de oudere mens niet meer serieus neemt, och, dat is dan jam mer voor de oudere mens, maar niets aan te doen. Het is tegen woordig onbeleefd om naar ie mands leeftijd te vragen en als ie mand zelf zegt hoe oud hij is, be hoor je te antwoorden: 'Maar u ziet er veel jonger uit'. Geconstateerd wordt dat dc bejaar den zelf maar heel zelden reageren tegen alle toaanideeën, die er over hen in omloop zijn, zoals bijvoor beeld dat alle oude mensen hulp behoevend worden. De werkelijk heid is dat slechts één van de tien bejaarden in een verzorgings- of verpleegtehuis wordt opgenomen; de overige negen blijven tot aan hun dood toe zelfstandig wonen en zichzelf voor een belangrijk deel bedruipen. Veel bejaarden reage ren niet op al de vooroordelen, omdat ze zelf vaak ook een nega tief idee over hun ouderdom heb ben. Hoe zouden ze ook anders, ze komen immers uit dezelfde maat schappij, die de mensen alleen maar waarde toekent, zolang ze werken en produceren. ms 2? sa/; mi? A Zo wordt er bijvoorbeeld, want er worden nog veel meer rare ideeën over de ouderdom gekoesterd in onze samenleving aangekeken tegen bejaarde mensen. Het boekje 'Oudjes kijken' staat in woord cn beeld uit voerig stil bij al die vastgeroeste vooroordelen (zie ook 'oudjes: net stof fige meubels'). Machines kunnen het hardnekkige vuil op en aan de treinen beter aan dan mensenhanden. En dat niet alleen: ze werken nog goedko per ook en daarom gaan de Spoor wegen het schoonmaken van de buitenkant van de treinen de ko mende jaren zoveel mogelijk auto matiseren. De hele schoonmakerij binnen en buiten kost nu ongeveer vijfentwintig miljoen per jaar en de Spoorwegen denken daar wel twintig procent vijf miljoen dus op te kunnen bezuinigen. Als alle automatiseringsplannen in praktijk zijn gebracht (in 1979 denken ze het ongeveer wel zo ver te hebben) zullen er 125 materieel- wassers blinder nodig zijn. Die wasdames en -heren zijn in de re gel niet rechtstreeks bij de Spoor wegen in dienst, maar worden ge leend van schoonmaakbedrijven. steenkoolgestookte auto reed. Zelfs vliegtuigen hebben er na de laatste wereldoorlog op 'gelopen'. In een laboratorium in New Yersey ma ken ze nu ruwe olie uit steenkolen uit naburige mijnen. Die ruwe olie wordt geraffineerd in weer een an der laboratorium. De Amerikaanse regering en een stuk of wat parti al liere ondernemingen kijken niet alleen belangstellend toe, maar la ten er zelf ook mee experimente ren. Daniel Walker, gouverneur van Il linois, heeft in Chicago een stukje gereden in een auto, die op benzi ne uit steenkool liep. Erg duur, maar dat ligt aan het nog kostbare procédé en dat schijnt in de loop van de jaren wel goedkoper te kunnen. Over tien jaar ongeveer, dacht de gouverneur, die overigens niet de eerste was die in zo'n Vlaggen Deze week zijn zo'n 125 afgevaardigden van vlaggend es- kun digcn-verenigingen uit alle de len van de wereld op het wereld congres voor vlaggekunde aan het studeren op oude en nieuwe vlag gen. Ze varen al congresserend rond op het IJsselmeer en onder- dehand doen ze met hun vlaggen schip oude havenstadjes aan Schoonheidswedstrijd Jarenlang al proberen diverse dorpen op de Noordwest-Veluwe hun eigen woonomgeving te verbeteren en schoon te houden, maar nu de pro vincie er geld voor uitgetrokken heeft, kunnen ze er een competitie van maken. Uit de deelnemers dat mag elke woonkern met hoog stens 20.000 inwoners zijn gaat de stichting Noordwest-Veluwe dan de schoonste uitzoeken. 'Je moet heel goed op zijn voetenwerk Ietten!'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9