Ba meer subsidie tan schipperskinderen lodig' voor onderwijs Als uw hart u werkelijk ter harte gaat Veiliger werken in de bouw is mogelijk 'Vlees eten is nu niet duur meer' fS start met Sprinters' Militairen staken ^jW\!SAT(E1 ££N pi°LDLUHó'.GEE^w tXN C.F NV bereid tot menwerking et NV V/NKV jt Becel, goed voor A hart en bloedvaten Van der Stoel: -r» i ±- Russen kunnen PydA-fr actie helpen boycot W1^ splitsing op te heffen van Dennendal Psycholoog van Vrije Universiteit concludeert in proefschrift: 'Vooral een gezamenlijk probleem' Delegatie praat over hulp aan Hanoi UW/KWARTET DONDERDAG 25 APRIL 1974 BINNE-NLAi\D T3/K5 (ADVERTENTIE) kil hij --A - - - --v.. .L^r™^'v; wlhii internaten wordt aan staken gedacht tui ITTERDAM Er is dringend meer overheidssubsidie nodig voor onder- s aan leerplichtige kinderen van de Nederlandse binnenschippers. Onder nu geldende regeling is het onmogelijk om de 'schippersinternaten' hun ictie naar behoren te laten vervullen. ei mr. K. J. van Laakc, voorzitter het Centraal overleg onderwijs anvaart (COOB), gistermiddag op :ongres van de Koninklijke schip- 'eremging 'Schuttevaer', dat in >rdam Avordt gehouden, Laack deed een beroep op 'Schut- ir' om er met het COOB bij mi- r Vaai Kemenade (Onderwijs) op aan te dringen dat er meer geld voor de schipperskinderen beschikbaar wordt gesteld. Mr. J. W. C. van Dam, voorzitter van 'Schuttevaer', zer het volledig eens te zijn met het COOB. Hij vroeg zich zelfs af of zijn vereniging om de mi nister te overtuigen niet terug zou moeten naar de oorsprong van haar bestaan: de actiegroep. onze soc.-economische redactie ECHT Ondanks de afwijzende ling van NVV en NKV blijft de ptelijke vakbeweging bereid in ictieve zin met hen samen te ren, waar mogelijk ook in een "verband. en gisteren uitgegeven verklaring de verbondsraad van het CNV liet besluit van NW en NKV om amenwerking te verbreken geen ch gevolg is van het niet door van de federatieve samen we r- van de drie vakcentrales. Uiter- hebben de.andere vakcentrales rijheid daar anders over te den maar de verantwoordelijkheid de beslissing de samenwerking 'rbreken legt de verbondsraad na- kelijk bij NW en NKV. erbondsraad wijst er vervolgens lat het CNV een algemene christe- vakbeweging is, die zich aan geen 'e politieke partij of aan enige •lijk belijdenis heeft willen bin- 'Iedereen die zich verwant voelt jhet CNV kan zich aansluiten', al- de verbondsraad. Ook wordt op- de bereidheid uitgesproken om rdere verwante of gelijkgerichte n samen te werken, waar moge- look in een vast verband. Het ver- 'sbestuur van het CNV is gemach- om daartoe eventuele mogelijkhe- Mjte onderzoeken. ■■oten is ook de propaganda-activi- Rpn van verbond en aangesloten Mpen te coördineren en op dit ter- Hl'een gemeenschappelijk beleid te Wh voeren. Ten slotte besloot de Hondsraad twee werkgroepen in te Hen. Een werkgroep propaganda, Wpen werkgroep, die onder leiding de algemeen-secretaris van het voorstellen zal doen inzake een Wiwe structuur voor de beleidsbepa- m en besluitvorming in de christe- H vakbeweging. In afwachting ▼rvan werd besloten de omvang van iverbondsraad voorlopig terug te jigen tot één vertegenwoordiger aangesloten bond. De raad zal een t per twee weken vergaderen. IECHT Vervanging van diesels I sneller elektrisch materieel op |lijn Amsterdam-Enkhuizen, ope- van drie nieuwe stations (Die- in mei, Hilversum NOS en Voor- 't Loo in september) en intro- He van het nieuwe stadsgewestc- imaterieel. de zgn 'sprinters' op de 'Rotterdam-Hoek van Holland, zijn de belangrijkste nieuwtjes de nieuwe dienstregeling van de erlandse Spoorwegen die 26 mei lat. Nieuw is ook het inschakelen snelbussen, die acht niet aan een Wijn gelegen woonkernen met nations gaan verbinden: Amstel- Drachten, Emmeloord, Middel lis, Stadskanaal, Veendam, Waal- en Zierikzee. [frequentieverhogingen denkt men plaatsgebrek (mede ten gevolge de energiecrisis)' op enkele zeer ►ke forensenlijnen te kunnen op- ten: tussen Leiden en Rotterdam It een kwartierstopdienst inge- waarmee de frequentie op dit ivak tot acht treinen per uur in P richtingen wordt opgevoerd (in- Ief vier intercitytréinen tussen fterdam-Rotterdam in plaats van Karig Volgens het COOB komen de interna ten voor schipperskinderen op tal van punten in de knel dooi het karige be leid van het departement. Zo zou er veel te weinig geld zijn om de huis houdelijke kosten van de internaten te dekken. 'Maar het allerbelangrijk ste is', aldus voorzitter Van Laack, 'dat er een goede financiële regeling komt voor het personeel. Daarmee valt of staat de sfeer, waarin onze kinderen op de internaten worden op gevoed. De stemming onder de personeelsle den op de internaten zou, aldus Van Laack, op het moment zo zijn dat er zelfs aan staken wordt .gedacht. 'Ik ge loof niet dat het zover komt de kinderen zouden daarvan de dupe worden maar het zal niet veel schelen. En ik kan de personeelsleden geen ongelijk geven. Het wordt ook mij vaak droef te moede, als ik be denk hoe weinig het ministerie doet', zei Van Laack. Tenslotte pleitte hij ervoor, dat de in komensgrens. waaronder schippers in aanmerking komen voor een onder wijsbijdrage, opgetrokken zou worden. 'Een schipper móet zoveel mogelijk geld in zijn bedrijf kunnen steken. Daarom gaat het niet aan dat de inko mensgrens is vastgesteld op een be drag van nog geen 21.000 gulden per jaar'. Binnen de poorten van dc Elias Beekmankazerne In Ede deden gistermiddag ongeveer vierhonderd militairen mee aan een WDM- demonstratie voor een betere compensatieregeling. De demonstratie liep uit op een staking van een kwartier, rond het middagappèl. De militairen op de foto staan buiten de poort. De kazerneleiding had vooraf strenge maatregelen genomen; de poort ging dicht en de openbare telefooncel ernaast werd gesloten. Het hoofdbestuurslid Marcel Rensen, die uit Utrecht was gekomen om de demonstranten toe te spreken, moest samen met VVDM-ers uit andere kazernes buiten de poort blijven staan. De spandoeken binnen de kazernepoort maakten duidelijk dat de militairen in plaats van één, twee dagen compensatie voor vierentwintig uur continu-dienst willen hebben. Bovendien géén vrije weekends van vrijdagnacht twaalf uur tot zondagnacht twaalf uur, maar net als iedereen van vrijdagavond tot maandagmorgen. We zitten teveel. We roken meer dan goed voor ons is. We leven vaak te gespannen. En door veranderde eetgewoonten eten we teveel vet van verkeerde samenstelling. Allemaal faktoren die de kans op hart en vaatziekten vergroten. Wat kunnen we eraan doen? Meerbewegen. Spanningen vermijden. Minder roken. En vooralverstandiger eten. Daarbij is naast de hoeveelheid vooral de samenstelling van de vetten in onze dagelijksè voeding van belang. Verzadigde en meervoudig onverzadigde vetten. De gebruikelijke voeding in ons land bevat veel verzadigde vetten. In het algemeen teveel. Want deze verzadigde vetten verhogen het cholesterolgehalte van het bloed. Steeds meer-ook jongere-mensen hebben een te hoog cholesterol gehalte. En een hoog cholesterol gehalte verhoogt de kans op hart- en vaatziekten. (Cholesterol is een vetachtige stof die zich afzet in de bloedvatwand). De meervoudig onverzadigde vetten - met name het (cis-cis) linolzuur-hebben een cholesterol verlagende werking en dat kan een vermindering van de kans op hart- en vaatziekten betekenen. Daarom is Becel goed voor hart en bloedvaten. Want elk kuipje bevat maar liefst 60-65% (cis-cis) linolzuur, de beste van de meervoudig onverzadigde vetzuren. Gaat u minder roken? Meer bewegen? Als u dan ook maar verstandiger gaat eten. En ervoor zorgt de consumptie van verzadigde vetten te beperken en deze zoveel mogelijk te vervangen door meervoudig onverzadigde vetten. De 4 Becel produkten helpen u daarbij. Becel margarine. Becel olie. Becel voor de koffie. En Becel Dressing, voorsla en salades. Begin morgen met Becel. Begin er jong mee, want dan zijn harten bloedvaten nog in goede conditie. Becel helpt mee ze zo te houden. Schrijf voor meer informatie over voedingsvetten naar: Postbus 37, Rotterdam. tADVERTENTIE) EXPORT- prefereren ^A^JONGE JENEVER Een kwestie van smaak, van GOEDE smaak! DE KUYPER Export Jonge Jenever, de Jonge Jenever met Kwaliteits-Certificaat MOSKOU Minister Van der Stoel heeft bij zijn bezoek in Moskou tegen over zijn Russische ambtgenoot Gromyko de wens geuit, dat de olie boycot voor Nederland door de Arabi sche landen wordt opgeheven. Op de jongste NAVO-ministersconfe- rentie had de minister reeds opge merkt dat de Sowjet-Unie wellicht haar invloed in de Arabische landen ken aanwenden, om een einde te ma ken aan de boycot. Van der Stoel uitte zijn wens tijdens een informeel gesprek met minister Gromyko in de pauze van een ballet voorstelling in het Bolsjoi-theater in Moskou. Aangenomen wordt dat de minister tijdens dit gesprek ook over de kwestie van de dissidenten heeft gesproken. Na zijn afsluitend gesprek met Gromyko, gistermorgen, zei Van der Stoel, dat hij zondag, aan het ein de van zijn bezoek, publiekelijk iets zal meedelen over de kwestie van de dissidenten. DEN HAAG De Tweede Kamer fractie van de PvdA kan zich vereni gen met een splitsing van zwakzinni geninrichting Dennendal in Den Dol- der. De PvdA-senator Mater heeft zich eerder deze week eveneens voor een splitsing uitgesproken, omdat hier door de vernieuwingsgedachte, zoals die tot uiting komt in Nieuw-Dennen- dal (groep-Carel Muller) kan worden voortgezet. In tegenstelling tot de KVP, die in de splitsing eveneens een oplossing voor het lang slepende conflict ziet, geeft de PvdA de voorkeur aan het handha ven van Nieuw-Dennendal op het hui dige terrein als een nieuw rechtsper soon. De KVP daarentegen denkt niet alleen aan een losmaken uit de be staande structuur van de Willem Arntsz-stichting, maar ook aan een overplaatsing van Nieuw-Dennendal naar elders, bijvoorbeeld een klooster. Overigens hoeft dit verschil in opvat ting geen ernstige politieke gevolgen hebben. Produktschap: slagers lopen nog wat achter Yan een verslaggever RIJSWIJK De consumenten moeten er zich van bewust zijn dat de vleesprijzen zo sterk gedaald zijn dat vlees eten geen dure aan gelegenheid meer is. De slagers moeten de verlaging van de groot- hand elsprij zen voor vlees zo snel en zo volledig mogelijk aan him klanten doorgeven. Deze twee adviezen werden in de gisteren ge houden bestuursvergadering yam liet produktschap voor vee en vlees gegeven door de voorzitter, ir. G. A. Meyer. De daling van de varkensvleesprijzen is bij de groothandel groter dan bij de detaillist (de slager), vertelde de voorzitter. Enig achterlopen in de doorberekening van de lagere prijzen aan de consument kon hij zich wel voorstellen, maar hij deed de slager toch ook twee argumenten aan de hand voor een snelle doorberekening: de publiciteit die de gang van zaken Van een onzer .verslaggevers AMSTERDAM Elke week doen zich ongeveer vierhonderd ernstige bedrijfs- ongelukken voor in de bouw. Elke week wordt daarbij één bouwvakker gedood. Is elk ongeluk een onvermijdelijk toeval of kun je het aantal ongelukken verminde ren door 'veiliger' te werken? De psycholoog J. II. Th. II. Andriessen heeft dat onderzocht en zijn conclusie is dat liet veiliger kan. Eric Andriessen promoveerde gisteren met lof aan de Vrije Universiteit in Amsterdam op 't proefschrift 'Veiligheid; een kwestie van motivatie'. Dat boek is het resultaat van een onderzoek naar de manier waarop bouwvakkers werken. Dr. Andriessen heeft daarvoor vijftien bouwprojecten bezocht van twaalf grote of zeer grote bouwondernemingen. Op al deze werken werd systeem bouw toegepast. Ten tijde van het onderzoek was men gemid deld zo'n negen maanden be zig. Er werd gewerkt op de derde tot negende vloer. Andriessen heeft rinm twee honderd bekistingstimmerlie den geïnterviewd om na te gaan hoe het komt dat de ene bouwvakker zich veiliger ge draagt dan de andere. Hij ging er daarbij vanuit dat de verbetering van de technische veiligheidsmaatregelen (hel men, beveiliging machines, enz.) op dit moment weinig effect heeft op het aantal on gevallen. En voor zover daar aan nog wat valt te doen is dat niet 'het terrein van de psycholoog. Een andere mogelijkheid tot vergroting van de veiligheid is steeds maar te hameren op overbekende wijsheden, zoals ook elders gebeurt. In het ver keer bijvoorbeeld (drieduizend doden per jaar), waar automo bilisten allerlei goede raad krijgen ('houdt afstand') zon der dat het vee', uithaalt. Of bij de brandbeveiliging die waarschuwt voo.- de drie O's, van onoplettendheid, onacht zaamheid en onwetendheid. En zo worden ook in de bouw preken afgestoken. Het pro bleem is alleen dat mensen vaak wel weten hoe het veili ger kan, maar het niet doen. Dat is jammer, want het heb ben van een veiligheidshelm is niet voldoende, je moet hem ook opzetten. Wat kun je daaraan doen? Om te beginnen moeten we de schuld niet op een groepje steevaste brokkenmakers af schuiven, zegt Andriessen. Er zijn natuurlijk wel mensen die aan de lopende band stom miteiten uithalen, maar dat is toch niet het grootste pro bleem. De kwestie is namelijk dat ongelukken meestal veroor zaakt wordeu door een hele reeks van factoren. Allereerst de werksituatie, maar niet minder belangrijk is het werk gedrag. Andriessen heeft voor al gekeken naar wat bouwvak kers zelf aan die veiligheid willen doen, naar hun 'motiva tie' voor veilig gedrag. Daarbij is hem gebleken dat je een onderscheid kunt ma ken tussen persoonlijke voor zichtigheid en veiligheids-initi atieven waar ook anderen van profiteren. Het eerste houdt in dat je niet op het randje van een open vloer gaat lopen. Dat is ook wel zo verstandig ais je weet dat jaarlijks meer dan drieduizend bouwvakkers een vrije val maken, die soms (vijftien keer per jaar) dode lijk afloopt Initiatieven Veiligheids-initiatieven -hou- Een tweede struikelblok voor den in dat je kijkt waar onge lukken van kunnen komen en dat zelf verhelpt. Even een plank recht leggen boven een sparing in de vloer of kijken of de strop van de hijskraan nog stevig genoeg is. Het gek ke is nu dat deze twee vormen van veilig gedrag niet samen hoeven te gaan. Je hebt dus mensen die persoonlijk wel voorzichtig zijn (geen domme dingen doen), maar die verder geen of weinig initiatief ne men om de bouwplaats voor anderen veilig te maken. En het omgekeerde zie je ook. De vraag waarom het proef schrift uiteindelijk draait is nu: hoe komt het dat de een wel aan de veiligheid van zichzelf en zijn collega's denkt, en de ander niet. Dat blijkt samen te hangen met verschillende oorzaken. Het kan te maken hebben met het werktempo dat van je ver wacht wordt, met de houding van de bedrijfsleiding tegeno ver de veiligheid, en vooral ook met de reacties van de chef en de collega's op (on)- veiliig gedrag. Tweederde van de ondervraag de bouwvakkers zegt dat het op het werk in de eerste plaats om produktie gaat en pas daarna om de veiligheid. Bijna de helft vindt zelf ook dat veilig werken het tempo drukt. Dat kan dus een belang rijke reden zijn om het niet zo nauw te nemen met de vei ligheid en maar gauw door te werken. Dat komt vooral voor wanneer er op tarief gewerkt wordt. Houding van anderen met de rundvleesprijzen vorig jaar heeft gekregen en de mogelijkheid van omzetverbetering. De consumen tenprijs van vlees steekt naar zijn me ning toch wel gunstig af bij die van andere produkten. Op dit iaatste punt kreeg de voorzit ter bijval van het werknemersbe stuurslid A. J. Kuiper. Hij vond dat het vlees er mede voor heeft gezorgd dat de stijging van de kosten van le vensonderhoud minder zijn opgelopen dan anders het geval zou zijn geweest. Hij'en anderen dachten hardop over de wijze waarop men de boodschap 'er is nu goedkoop vlees' aan de consu ment zou kunnen overbrengen. Aan de door het Produktschap geseubsidi- eerde Vleespropagandastichting zal worden gevraagd of die er wat aan kan doen. De varkenrpijzen zullen voorlopig nog wel laag blijven, lieten de sechetaris van het produktschap en de vleeswa- renfabrikant Homburg weten. Zij hoop ten wel dat ze nu het laagste punt hebben bereikt, maar een stijging zit er niet gauw in. Oorzaken De oorzaken van het goedkoper wor den van het vlees werden gezocht in een aantal factoren, waarin onder meer de energiecrisis en de daardoor ontstane vermindering van het be steedbare inkomen voorkomen. Dure benzine en hoge stookkosten drukken zwaar op het gezinsbudget met als ge volg een verminderde vraag naar vlees. Daarnaast is het aanbod van slachtrunderen de laatste maanden an derhalf keer zo groot als een jaar ge leden en ook dat werkt door op de varkensprijs. Tenslotte zijn er nog de overschotten aan pluimveevlees, die het aanbod op de vleesmarkt vergro ten. DEN HAAG Een Nederlandse delegatie van het ministerie van Bui tenlandse Zaken is gisteren naar de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi ver trokken om te spreken over de ont wikkelingshulp van 15 miljoen gulden, die ons land Noord-Vietnam heeft aangeboden na de afkondiging van het bestand. De dissertatie van Eric Andriessen is op voortrejfelijke wijze geïllustreerd door Arend van Dam. Andriessen heeft (ivat menige promovendus vergeet) trouwens nog meer gedaan om de resultaten van zijn onderzoek aan de man te brengen. Hij schreef o.a. een korte samenvatting voor de bouw- vakkers die aan zijn onderzoek meededen (en hun collega's). iemand die uit zichzelf mis schien wel veiliger zou willen werken is de houding van chef en collega's. Meer dan de helft denkt dat de uitvoerder helemaal niet zo geïnteres seerd is in die veiligheid. En ruim veertig procent van de ondervraagden meent dat het de collega's ook weinig kan schelen (of zelfs dat zij er op tegen zijn) dat ze veiliger werken. In al deze gevallen blijkt het dus van groot belang te zijn hoe er in de omgeving over veiligheid gedacht en gepraat wordt. Veilig werken is niet alleen een kwestie van je ei gen instelling en verantwoor delijkheid, maar vooral ook een gezamenlijk probleem. Wanneer de leiding van het bedrijf ernst maakt met de veiligheid, versterkt dat de bouwvakker in zijn bereidheid daar zelf iets aan te doen. Wanneer chefs niet alleen ha meren op een hoge produktie, maar ook belang hechten aan de veiligheid, scheelt dat ook, zeker wanneer de bazen open staan voor hun personeel zo wel in de werksfeer (sugges ties overnemen) als in de persoonlijke sfeer (aandacht voor problemen). En tenslotte maakt het veel uit hoe de groep waarin je werkt over veiligheid denkt. Dat betekent dat je niet kunt volstaan met algemene veilig- heidspraatjes tijdens de schaft, maar moet proberen de groep zover te krijgen dat ze met el kaar over veiligheid gaan pra ten. Dan zal namelijk blijken, dat geen enkele bouwvakker gelukkig is met die 21.000 ern stige ongelukken per jaar. RITA 'Natuurlijk lijkt hij op Tommy. Het fs Tommy.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5