Vertegenwoordiger van wereldraad toegelaten bij overstroming Syrië Ikdulll Kerk in de wereld Dr. Wiersinga en 't 'middenvan de kerk Vandaag Conferenties* Gereformeerden maakten al 50.000 gulden over Dr. Blei in gesprek met baptisten Trouw Kwartet 'Stop Kalkar' vraagt Lubbers naar maatstaven Dr. Beker volgt Van Niftrik op Breznjew, laat ons gaan, dan heb je geen last meer van ons Beroepingswerl Nieuwe boeken TROUW/KW ARTET DONDERDAG 25 APRIL 1974 KERK/BINNENLAND T2/É Van een medewerkster AMSTERDAM .Vis enige vertegenwoordiger van een internationale organisatie heeft Stanley Mitton, leider van de afdeling rampenhulp (Cicarws) van de wereldraad A an kerken, het begin april door overstromingen zwaar getroffen deel van Sv rië kunnen bezoeken. Met Milad Saikaly, zijn koilega van de raad van kerken in het Midden-Oosten heeft hij op uitnodiging van de Syri sche regering in vijf dagen tijd bijna 2.000 kilometer in het overstroomde gebied gereisd. Zijn indruk na dit be zoek is in een paar woorden weer te geven: een onbeschrijflijke ellende. Hulp op grote schaal lijkt hem drin gend noodzakelijk. Door het buiten de oever treden van de rivier de Eufraat en een aantal zij rivieren is een gebied van 15 kilome ter aan beide zijden van de rivieren over een lengte van honderden kilo meters volledig verwoest Vooral in de streken rondom de ste den Aleppo. Afrine, Deir-ez-Zor en Hassetche zijn alle bruggen vernield, de oogst en landbouwgronden vernie tigd, modelboerderijen, landbouwcen tra en vooral ook huizen totaal ineen gestort. En voor zover de huizen in het water nog overeind staan zullen zij, zodra ze in de zon gaan ppdrogen, verpulveren omdat ze van leem ge bouwd zijn. Dat er weinig slachtoffers onder de inwoners van dit gebied gevallen zijn is te danken aan een goed waarschu wingssysteem, waarbij signaalvuren gebruikt werden. Bijtijds kon de poli tie daardoor de mensen naar hoger gelegen gebieden evacueren. Tekort tenten Stanley Mitton had gedacht en was kopen opzoe ken, voor hen van grote betekenis. Het zal tenminste een maand duren voor nieuwe huizen klaar kunnen zijn. Intussen zijn de mensen in tenten on dergebracht, maar daaraan is een groot tekort Het is heel normaal dat er drie gezinnen in één tent huizen. En het enige bezit dat de mensen nog hebben, zijn de kleren die ze dragen! De heer Mitton vertelt, dat ondanks Cijfers Dit bleef over van het dorp El Abbase hun ellendige situatie, de mensen rond de bezoekers kwamen staan, terwijl zij klapten om hun waardering te ui ten voor het feit, dat iemand hen be zocht. Zij, en vele anderen tijdens de tocht, zeiden op hulp te hopen. Maar ook als geen hulp geboden kon wor den was het feit, dat iemand aan hen Om een indruk in cijfers van de om vang van de ramp te geven: op een gebied van 10.000 vierkante kilometer is naar een eerste schatting voor een bedrag van 60 miljoen gulden aan huisraad, oogsten, wegen, bruggen en ïrrigatiepompen vernield. Terwijl voor de onmiddellijke hulpverlening daarnaast tenten, dekens en voedsel nodig zijn. Gezien de andere problemen waarin Syrië op dit moment verwikkeld is, is Mitton van mening, dat de hulp voor deze slachtoffers uit het buitenland zal moeten komen. Op een eerste op roep voor deze rampsituatie, uitge gaan van de Wereldraad van Kerken, is inmiddels door het Algemeen Dia- konaal Bureau van de Gereformeerde Kerken een bedrag van 50.000 gulden overgemaakt. GENEVE (EBPS). Dr. K. Blei, hervormd predikant te Haarlem, neemt deel aan het theologengesprek waartoe de baptistenwereldailliantie en de hervormde wereldbond besloten hebben. Beide organisaties hebben drie theolo gen voor dit gesprek uitgenodigd. Van hervormde kant zijn dit naast dr. Blei prof. Martin Cressey uit Cambridge en dr. Sandor Czegledy van de theolo gische academie van Debrecen (Hon garije). De baptisten zijn dr. Dudolf Thaut (Hamburg), dr. Penrose St. Aamnt (RUschlikon, Zwitserland) en dr. G(inter Wagner (eveneens RUschli kon). Zonderdag Wij moeten vdór een autovrije zondag zijn om te voorkomen dat: er nog meer onschuldig bloed vloeit; er nog meer mensen zenuwpatiënt worden; er nog meer bomen worden omge hakt; de autoindustrie en de benzin e- maatschappijen nog rijker en machti ger worden; de WD nog meer aanhang krijgt Om te bewerkstelligen dat: we onze ogen openen voor het schamele beetje natuur dat nog over is; we luisteren naar de stilte en naar onze medemens; we tenslotte van schaamte en woede over wat we hebben aangericht onze auto in brand steken. Tot ziens op de fiets! Utrecht Hans Bicmond Vals dilemma Het is een vals dilemma wanneer A. J. Klei in zijn artikel 'Het chirstelijk feest der eieren' tegenover elkaar stelt 'wat mensen aangedaan wordt* en 'wat onze godsdienstige gevoelens mishaagt'. Bij godlasterlijke uitlatin gen zijn immers onze godsdienstige gevoelens niet in het geding en speelt het zeker geen rol dat we 'een snel gekrenkt volkje' zijn, maar gaat het om de eer en de Naam van God. Wan neer Klei,dat had beseft, zou hij ons het citaat uit Propria Cures van tien jaar geleden waarvan hij boven dien zelf nog zegt dat het 'flauw* was hebben kunnen besparen. Dat bedoeld fragment vandaag de dag 'zó in Woord voor Woord terecht zou kunnen', zoals Klei suggereert, maakt in ieder geval wel duidelijk hoe ver we van huis zijn! Ridderkerk Ds W. van Gosel Geweld In het artikel van de heer Feddema over Botswana (13-4-74) staat dat Botswana de apartheidspolitiek ver oordeelt etc., maar dat het niet toe- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. laat dat zijn grondgebied als spring plank voor de bevrijding van Zuid-Af- rika gebruikt wordt Het zou heer lijker zijn geweest, als de heer Fedde ma daaraan toegevoegd had, dat Bots wana (een van de acht armste landen ter wereld) door zijn economisch af hankelijkheid van Zuid-Afrika en lig ging ook niet anders kan. L. J. de Boer Plattelandsonderwijs (2) Met het ingezonden stuk van de heer F. de Vries uit Ommen over het plat telandsonderwijs ben ik het volkomen eens. Zelf ben ik 4 jaar geleden op aanraden van de huisarts naar een grotere plaats verhuisd. Ik woonde nl. in Lemele. Mijn oudste zoon was toen 12 jaar en ging in Almelo naar school. Hij moest daan-oor eerst naar Hellendoorn fietsen (haLf uur), dan 3 kwartier met de bus en daarna nog een kwartiertje lopen. De jongste was toen 6 jaar, dus zou ik ongeveer 12 jaar aan dat reizen en trekken vast zitten. Wanneer de school echter in de buurt geweest was, had ik me be slist wel twee maal bedacht voor ik het mooie Lemele voor Rotterdam ging ruilen. Daarom pleit ik ook voor betere schoolvoorzien in gen op het platteland. Rotterdam Mevr. R. Kuipers-Haagsma tertitel en niet de meestertitel zoals Pachman schreef) maakte hij vooral naam als theoreticus. Zo schreef hij samen met Tigran Petrosjan een be kend werk over het tweepaardenspel in de nahand. Ondanks dit 'schoon heidsfoutje' is het natuurlijk erg fijn om af en toe eens iets in de krant over correspondentieschaak te lezen. En de prestatie van de Tsjechische amateur die de toch wel grote Estrin in een flitsende partij versloeg, blijft er niet minder om. Wolvega H. J. de Vos Zonderdag (2) Hebbep de voorstanders van de auto vrije zondag er wel eens aan gedacht, dat in de meeste gevallen de auto's de grote wegen kiezen, zodat ze aan de rustige wandelaar of fietser niet zo heel veel schade berokkenen? Het grote kwaad wat gevaar en lawaai be treft ligt bij dc bromfietsen, die he laas nog altijd het leven van de fiet ser op de rijwielpaden onveilig maken en het meeste lawaai produceren. La ten wij allen nu eens eindelijk aller lei protesten van jongeren (een mode verschijnsel) opzij leggen en op ri goureuze wijze een brom-loze zondag instellen, opdat ook vooral de oudere fietser de straat weer op durft. Leiden J. G. Gompelman. dat was het - red.). Het ligt op de weg van de heren Van de rHak en Patijn om als goede PvdA-ers een wel reëel voorstel aan de Europese C.Pos- soe em de Raad van Europa te doen, nl. om het Esperanto als eerste vreemde taal voor. ieder kind in alle lidstaten van de EEG te doen aanbe velen. Zo'n voorstel kan wel serieus zijn, omdat het Esperanto op volko men vrijwillige basis op beperkte schaal met succes door de gewone mensen wordt gebruikt. Alleen wette lijke maatregelen zijn nodig om alge meen succes te kunnen waarborgen. De studie van andere talen behoeft er niet ondeT te lijden. Wagen in gen G. F. Makkink Ned. vertegenwoordiger van het Europees Es peranto-centrum. Baptisten (2) Latijn Leden van de Partij van de Arbeid, die het elitaire Latijn voorstellen als voerbaal voor de ambtenaren van de EEG en de burgers van Europa, dat kan alleen maar een grap zijn!' (En Ik heb Engelse baptistische vrienden, voor wie ik veel waardering heb. Maar als de heer Pasveer de baptisten ten voorbeeld stelt om onkerkelijk heid tegen te gaan, dan kom ik hier met kracht tegenop. Ja, als de kinder doop bediend wordt uit gewoonte of bijgelovigheid, dan blijven de gevol gen niet uit Maar dan ontbreekt er ook veel aan prediking, tucht, ge meentelijk leven, onderlinge liefde enz. En het formulier voor de kinder doop waarschuwt juist tegen een doop uit gewoonte of bijgelovigheid. Rotterdam drs. W. Zeldcnrust Dr. H. Wiersinga, gereformeerd stu dentenpredikant te Amsterdam, schrijft ons: De verslaggeving van de onlangs in Utrecht gehouden werkdag van het gereformeerd vredesberaad heeft een paar uitlatingen van mij aangaande het 'midden' van de kerk wat overbe licht. Het gevolg is dat ze bij sommi gen in een andere context zijn overge komen dan ik bedoelde. Ik denk nu met name aan de dinsdag in deze krant gereleveerde kritiek van prof. dr. Herman Ridderbos en van ds K. A. Schippers. Ik wil met nadruk zeggen dat 'rechts' en 'links' hier aanduidingen waren van twee tegengestelde visies op de politieke consequenties van het evan gelie. Dc heb niet gedoeld op de rech ter- en linkervleugel op het confessio nele Vlak. Beide kwesties zijn kerke lijk in geding. Ze hebben ook met el kaar te maken. Maar ze vallen niet samen. Ik heb bepaald de politieke kwestie op het oog gehad, terwijl naar mijn indruk de critici deze on derscheiding te weinig verdisconteer den. Nu houdt de kerk zich naar mijn mening ten aanzien var. de brandende vragen van oorlog en vrede, dienst en dienstweigering, rassenverhoudingen en wereldeconomie, enz. (allemaal za ken die op de Utrechtse werkdag aan de orde kwamen) nog teveel op de vlakte. De middengroep Is uit op een te gemakkelijke harmonie en houdt met een 'enerzijds-anderzijds'. met een beroep op eigen ondeskundigheid, e.d. de noodzakelijke harde diskussic over de politieke stellingname van de kerk af. Het 'midden' werkt hier - on bedoeld uiteraard - gewelddadig omdat de kerk door niet te kiezen het ge weld in de wereld met een machtige top en een machteloze onderlaag in de kaart speelt. Voor mij spreekt hier het motto dat prof. Rothuizen aan zijn bundel politieke meditaties mee gaf: 'Red hen die ten dode gegrepen zijn, wend u niet af van hen die ter slachting wankelen', Spreuken 24 vers 11. Dat de gereformeerde synode in haar laatste zitting wél partij gekozen heeft in de zaak van het anti-racisme- programma wil ik dankbaar vermel den. Toch kan ik de druk van het op gerustheid uit zijnde 'midden' niet bagatelliseren. De beide genoemde kritische scriben ten zijn gevallen over mijn gebruik van de term 'confrontatie'. Ik bedoel met deze term geen 'frontale botsing* met alle fatale gevolgen van dien. Ik bedoel wel een confrontatie in een 'christelijk en zakelijk* gesprek (even als K. A. Schippers). Of zo'n confron tatie tot verzoening leidt? Op grond, van de gemeenschappelijke basis mag dat verwacht worden. Het is christe lijk om te geloven in een gezamenlij ke verandering. Of er niet het risico van een breuk in zit? Naturlijk, maar gezien de verantwoordelijkheid van de gemeente voor de wereld gaat de verzoening in de wereld toch bóven de interne verzoening binnen de kerk. Tenslotte: ik heb in Utrecht ook iets gezegd over de grenzen van de chris telijke gemeente in onderscheiding van een handhaving van de eigen ge reformeerde of remonstrantse identi- tiet Hiermee raakte ik inderdaad aan de confessionele binnenkerkelijke kwesties. Een nadere gödachtenwisse- ling hierover valt uiteraard buiten de ze korte toelichting. Wel wil mij hier nog van het hart dat zeker op het vlak van verschillen in geloofsvoor stellingen de christelijke gemeente voldoende gemeenschappelijke basis biedt om de confrontatie één te kun nen. Wie voor confessionele ruimte en verzoening pleit, zal dk niet van heimelijk geweld verdenken, maar van harte bijvallen. Van een onzer verslaggevers. AMSTERDAM De 'Strbomgroep Stop Kalkar' heeft bij minister Lub bers van economische zaken in een open brief geïnformeerd welke maat staven hij aanlegt bij het al dan niet publiceren van informatie over kerne nergie. Met name wil de groep graag weten of alleen economische criteria gelden, of dat ook zaken als volsge- zondheid en milieuhygiëne in overwe ging worden genomen. De brief is geschreven naar aanlei ding van de ontslagaanvrage van dr. S. H. A. Begemann, technisch-weten- schappelijk adjunct-attaché bij de Ne derlandse ambassade in Washington. Een rapport van dr. Bergmann over Amerikaanse kritiek cp de kernener gie werd niet op de gebruikelijke wij ze door het ministerie van economi sche zaken verspreid. 'Het is hijzon der vreemd', aldus de groep in zijn brief, 'dat een regering die het toch doet voorkomen, voor meer openheid te zijn, bepaalde informatie waar de gezondheid van de bevolking mee ge moeid is, wenst voor te behouden aan ten bijzonder geselecteerd gezelschap'. Dc kleine groep, grote mogelijkhe den? Conferentie bij Kerk en Wereld in Driebergen, zaterdag 11 en zondag 12 mei, besterad voor kerkeraadsleden met evangelisatie-opdracht en leden van evangelisatiecommissies. Aanmel ding Kerk en Wereld. De Horst 1. Driebergen (tel. 03438-2241). Kamper hogeschooldag, donderdag 16 mei, aanvang 10.15 uur in de Burg- walkerk. £)e opzet is ditmaal heel an ders dan in voorgaande jaren. Na het gebruikelijke algemene referaat 's morgens (door dr. Okke Jager) kun nen de deelnemers 's middags college lopen. Docenten van de hogeschool geven korte en populaire colleges over een actueel onderwerp uit hun vakgebied. Einde half vier. Oplevend geloof, jongerenweekend zaterdagmorgen 11 mei 10 uur tot zondagmiddag 12 mei 4 uur in 't Dackhues te Huisseri - (bij Arnhem- 0.a. over Youth for Christ, Ichtus, Zen, Nikola-kommuniteit en de Domi nicaanse leefgemeenschap (Stadsdam 1, Huissen; tel. 08304-8841). REKLAME Opnieuw staat de reklame in de b| langstelling. De vraag gaat leven: ki* nen wij alles maar onbeperkt blijvfc aanbevelen of laten aanbevelen? "fy hebben daar al een soort standpu* in. Rookartikelen komen niet voor TV (wel voor de radio). Het kan ini ressant zijn om oude dag- en weekbj den eens na te kijken op dit pui Voor mij ligt een stuk weekblad 1915. Op vier pagina's met advertë ties van Klappa-iboter tot de Alkmai Packet kom ik acht advertenties tegf die liggen in de sektor van de chaamsverzorging. Al meteen word opgewekt om de Amerikaanse Verst{ kingspillen van prof. Janson aan j schaffen. Ze genezen 'onmacht, dn* men en vérlies van levenskracht'. Piti ge prijs: 3,50. De mensen schijnt in dat oorlogsjaar bijzonder geplaaj te worden door likdoorns. Maar ge( nood. 'Willem Kraal, alle likdoort aan de haal'. Iets duurder is het mej Von Hindenburg. Bij dit merk: t Veldheer met talent Raakt als Gé<j zalf alom bekend'. Maar ook 'pijnliji troebels' en (Geheime Ziekten), haakjes maken het nog geheimzin^ ger, kunnen verholpen worden, I met Kawasan 25350, wat dit ook w zen moge. Hoofdschilfers en vetlj haar vinden 'Shampoon met den zwa ten kop' op hun weg. En dan is een advertentie in het frans kot daar nou er es om). De Acadéni Scientifique de «Beauté, in La Haj prijst een soort griezelige kap om J kin aan waardoor puistjes verwijde! kunnen worden. Maar de kroon spaj L. M. Baginski, Berlin 195 Winta feldstr. 34 die een vernuftige neuskj aanbiedt waardoor men de afkeer va eigen neus (lach er niet om, ei psychiater schreef er indertijd e« heel artikel over) kan overwinna Twee foto's van voor en na het a bruik van het 'Zellonmodel' moet] overtuigen, maar mijn voorkeur ga toch uit naar die neus' van voor 't a bruik. Ik neem -er mijn eigen kraj even bij. Het resultaat is teleurst] lend. Niets van dit bont gedoe m| neuzen, kusttanden en likdoorns. Ei vriend wijst mij erop dat je daarvol in kerkelijke weekbladen van w zwaardere signatuur moet zijn (dal zijn de maagtabletten en pillen tegi zwaarlijvigheid nog aanwezig. Waa om? Daar heb ik voorlopig nog gei verklaring voor. Moet ik nog eej over nadenken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dr. E. J.B eker te Utrecht is benoemd tot hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Amsterdam. Hij volgt prof. dr. G. C. van Niftrik op, die in 1972 is overle den. Zijn leeropdracht omvat leerstellige godgeleerdheid, geschiedenis van de Nederlandse hervormde kerk en haar leerstellingen en christelijke zending. Evenals prof. Van Niftrik zal ook dc functie van prof. Beker tweeledig zijn. deels staatshoogleraar, deels ker kelijk hoogleraar vanwege de her vormde kerk. Dr. Beker ls 52 jaar. Vanaf 1946 was hij hervormd predikant, achteenvol- gens in Voorhout, Workum, Utrecht (studenten) en Amsterdam. In 1965 werd hij conrector van het theolo- Dr. E. J. Beker gisch seminarium Hydepark te Drie bergen en in 1969 rector. Sinds 1972 is hij docent vanwege de hervorinde kerk aan de rijksuniversiteit te Utrecht. door Aldert Schipper Correspondentieschaak Uw doorgaans zeer deskundige schaak- medewerker Ludek Pachman blijkt waar het correspondentieschaak be treft niet voldoende geïnformeerd. In zijn rubriek van 13-4-74 noemde hij namelijk de Rus Estrin wereldkampi oen in deze vorm van wedstrijd schaak. Nu is Jacob Estrin wel een begaafd correspondentieschaker, hij is echter nog nooit wereldkampioen ge weest. Zijn beste resultaat in een toernooi om de wereldtitel was de derde plaats in 1971. De Oostduitser Horst Rittner hoofdredacteur van het bekende tijdschrift 'Schach' werd toen wereldkampioen. Hij is het nog steeds, omdat het volgende toer nooi om de wereldtitel nog steeds niet is geëindigd. Internationale corres pondentiewedstrijden duren nu een maal erg lang. Toch heeft de heer Pachman misschien een vooruitziende blik gehad. Estrin, die de 21ste van deze maand 51 jaar wordt, bevindt zich momenteel in het aan de gang zijnde titeltournooi nog in een zeer kansrijke positie. Naast corresponden tieschaker (hij verwierf de grootmees- Opnieuw is een brief van christenen in de Sowjet-Unie doorgedrongen in het Westen. Het is een brief, die Duitstalige evangelie-christenen/bap tisten in Siberië gestuurd hebben aan de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Kurt Waldheim. De christe nen vragen hem, te willen zorgen voor doorzending aan partijsecretaris Leonid Breznjew, premier Kosygin en president Podgorny. De Siberische christenen klagen over de behandeling die zij moeten onder gaan en vragen aan de leiders van het land, toestemming om naar Duitsland te vertrekken. Hun eerdere verzoeken leverden geen positief resultaat op, 'integendeel, onze talrijke klachten werden noch onderzocht noch beant woord. Wel werd ons kwaadsprekerij verweten', zeggen de 46 onderteke naars van de brief. En dan volgen hun klachten: arresta ties, processen, bedreigingen, verho ren door de geheime politie, ontsla gen, boetes, verstoringen van kerk diensten door de militie enz. Handgemeen 'In de woning van een kerklid werd een dienst door de evangelie-christe nen/baptisten gehouden. Er kwamen meer dan honderd personen. Plotse ling kwam er een vrachtwagen voor rijden met vijf man van de hulppoli tie. Zij eisten dat de 'samenrottlng* uiteen zou gaan. De gelovigen weiger den en begonnen harder te zingen. Toen kwam het tot een handgemeen. De hulppolitie haalde versterking. Toen sleepten de politiemannen de gelovigen een voor een naar buiten, waar het zeer koud was. Sommigen hadden hun pelsjas niet aan. Vergeefs probeerden de politiemannen de gelo vigen op vrachtwagens te krijgen. Maar de gelovigen gaven elkaar de hand. zongen psalmen en vertrokken te voet naar het bureau van het uit voerend partij-comité. Onderweg voeg den zich nog zestig politiemannen bij de reeds aanwezige. Midden in de stad probeerden de politiemannen opnieuw de christenen op de vrachtwagens te laden. Er waren veel voorbijgangers, die de politie uitfloten en hen ver wensten. Tenslotte lukte het met nog een groep politiemannen de christe nen op de wagens te krijgen'. Geslampamper 'Op het bureau van het uitvoerend co mité kregen de bezitter van het huis, waar de dienst was gehouden, en de leider van de kerkdienst een boete van vijftig roebel (ongeveer tweehon derd gulden). De boete werd van hun loon Ingehouden. In de plaatselijke krant, de Altaiskaja Prawda, ver scheen artikel, waarin stond dat het niet langer mogelijk was 'het geslam pamper van de baptisten te verdra gen'. De krant gaf de lezers de raad de gelovigen aan de kaak te stellen. 'Ook de minste tolerantie tegenover de baptisten vinden de werkers onno dige toegeeflijkheid'. Breznjew 'Dit artikel was het begin voor een af schuwelijke golf van vervolgingen in Barnaul (een stad tussen Novosibirsk en Semipalatinsk). Mensen werden ontslagen, kregen processen en wer den uit de ouderlijke macht gezet. Tijdens een vergadering van de plaat selijke afdeling van de partij zei een van de partijleden, tevens hulppolitie man: 'Alle sekteleden moeten niet al leen verjaagd, maar ook gewurgd of in de gevangenis worden gegooid'. De chef van de hulppolitie, die daarbij aanwezig was, zei daarop: 'Een moedi ge hulppolitieman! In zijn plaats zou ik net zo sDreken'. Een ander, die vroeger bij de geheime politie was, zei 'Het is zinloos om met sekteleden te spreken. Ik zou ze graag wurgen'. Kinderen afgenomen Er verscheen weer een krante-artikel, waarin opgeroepen werd dat baptisten uit de ouderlijke macht gezet zouden worden. De 46 briefschrijvers noemen een schrijnend voorbeeld van een ou derlijk paar dat afstand moest doen van zijn negen kinderen. 'De moeder, mevrouw Bogomjatsjikow zei: 'Jullie veroordelen mij en mijn man omdat wij aan God geloven. Jullie willen ons onze kinderen afnemen. Waarom bekommerden jullie je vroeger niet om de kinderen, toen mijn man nog dronk cn in dc goot lag, en mij en de kinderen sloeg? Toen toonden jullie geen bezorgdheid. Maar nu is hij een .goed mens geworden. Hij drinkt niet meer en nu willen jullie onze kinde ren deze vader ontnemen. Ik zeg jul lie: geloof en zal aan God blijven geloven'. Sinds deze gebeurtenissen volgden nog talrijke voorbeelden van vervol ging. Nieuwe arrestaties, boetes, in beslag neming van godsdienstige boe ken, muziekinstrumenten. Het huis waar men de diensten hield werd door een bulldozer vernietigd. De briefschrijvers moesten hun paspoor ten' inleveren. Een zekere Müiler, die om toestemming vroeg het land te mogen verlaten, werd In plaats daar van gearresteerd en veroordeeld tot een gevangenisstraf. De brief eindigt: 'We hebben al twee jaar geen burgerrechten meer. We worden in ons land vervolgd. U heeft de mogelijkheid ons kwijt te raken, als u ons toestemming geeft het land te verlaten'. Hierna volgen de 46 na men. NED. HERV. KERK Beroepen to Boven-Hardinxveld: E. Bergunst te Capelle a. d. IJssel, d bedankte voor Vlaardingen en Puttei te Papendrecht (toez.) J. :A. v. Velden te Lopiikerkapel, te Bodegr ven: L. Kievit te Gouda; te Hellei doorn (toez.); L. Westland te Tie jerk;vte Paramaribo (luth. gem.): L. Leestemaker te Tjerkwerd. Aangenomen naar Overdinkel: D. B de, pred. voor bijz. werkzaamh. (1 raar g.oumGroen van Prinsterer-coli ge) te Den Haag-Loosduinen. Overleden: dr. J. E. Ch. Geissieir (69 em.pred. te Bennekom. Was pred. i Indonesië. GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda: H. Groeneveld tl Vlissingen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Garrelsweer-Ten Post: S| de Vries te Zuidlaren. The Family van Lowijk de Boer uitg Bezige Bij, 17.50, 283 bladzijden. Nagenoeg bovenaan elke bladzij df staan twee foto's van Jutke Rona dit met elkaar een strip vormen van de vaak heftige, activiteiten van Huil Broos, Cees Liinnenbank, Martini Crefcoeur, Wim Kouwenhoven, Cock Boonstra, en anderen nog, dn de eer ste vier delen van The Family. He! laatste deel The Family in Heaver ontbreekt en dat is geen gemis, wani het viel toch uit de toon. Ofschoon de vier stukken uit het bewogen, bizarre a-sooMe ileven van The Family be stemd waren om gespeeld te worden, en dan nog uiterst theatraal ook, zijn ze door de voortreffelijke dialogen, hu mor en de bewogenheid, ook boeiend om te lezen. Vooral voor hen die zich, met de foto's als geheugensteuntje, de voorstellingen nog levendag herinne ren. J. B. II Neus Ko op zoek naar het verzwe- gen nieuws cn Breken cn Bouwen van Toneelwerkgroep Proloog, uitg Van Gennep in de serie Nederlandse Praktijk, ƒ12.50, .215 blz. met enige foto's. Beide stukken kwamen bij het vor mingstheater Proloog collectief tol stand, om de jonge jeugd eh de wat ouderen met de neus op maatschappe lijke problemen en hun oorzaken te drukken, en daarover iets los te woe len. Daar is al veel over geschreven en gediscussieerd want Brabantse au toriteiten, die weinig van zulke vor ming met het toneel als middel wil den weten, probeerden dit werk met het inhouden van subsidie onmogelijk te maken. Loek Zonneveld, die het boek samenstelde, uit de teksten en nader materiaal, vertelde in een na woord uitvoerig van Proloogs bedoe lingen, werkwijze en moeilijkheden. In de strijd om het voortbestaan van Proloog cn andere toneeli roepen is dit boek een actueel document. B. II.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2