Kissinger en Gromiko spreken in Genève over Syrië en Israël Jonge Bols Laser bedreigt machtsevenwicht Rabin vertegenwoordigt israëls nieuwe generatie Oostenrijk rouwt onp overleden president Damascus heeft vijf voorwaarden DitisNeerlands zachtste borrel Ondergraving SALT-akkoord? Doodstraf in New York Kennedy op toernee Boze vrouwen kregen hun zin W er kge verskantoor in Parijs bezet TROUW/KWARTET DONDERDAG 25 APRIL 1974 BUITENLAND T7/DR1J0U GENEVE, TEL AVIV, DAMASCUS, WASHINGTON, CAIRO, BEIROET (AFP, Reuter, AP, UPI) Uit goede bron in Genève wordt vernemen dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger zondag in deze Zwitserse conferentiestad zal arriveren om maandag met zijn Rus- riscke collega Andrej Gromiko te spreken over de zorgwekkende toestand aan bet Israëlisck-Syrische front. Na zijn besprekingen met Gromiko vertrekt Kissinger naar het Midden- Oosten, waar hij zal trachten een troepenscheiding aan het Israëlisch- Syrische front te bewerkstelligen, naar het voorbeeld van de regeling die langs het Suezkanaal is getroffen. De gesprekken met Gromiko zijn voornamelijk bedoeld om te vermij den dat dc indruk wordt gewekt, als zouden de Verenigde Staten buiten de Sowjet-Unie om naar een regeling in het Midden-Oosten streven. Ook gisteren hebben Israëlische en Syrische gevechtsvliegtuigen in het gebied van het Hermongebergte el- kaars posities aangevallen. Elders aan het Golanfront duurden de artillerie- en tankgevechten voort. Van Israëli sche zijde is de Syrische bewering ontkend dat twee Israëlische straalja gers werden neergehaald. De Syrische troepen zouden een keten van berg toppen ten oosten en noordwesten van de hoogste top van de Hermon hebben veroverd. Ongeveer 13.000 Syrische commando's zouden gereed staan om de definitieve aanval op de bergtop te beginnen. Het linkse in Beiroet verschijnende blad As Safir heeft gemeld, dat Syrië aan Kissinger vijf principiële voor waarden heeft doen toekomen. Deze zijn: 1. een tijdschema voor de volle dige terugtrekking van Israël uit alle in 1967 bezette Syrische gebieden; 2. eerst moet Israël de in oktober bezet te gebieden met inbegrip van de stad Koeneitra met drie omringende heu vels ontruimen; 3. repatriëring van Syrische vluchtelingen naar Koeneitra; 4. afwijzing van een gedemilitariseer de zone aan Syrische zijde; 5. statione ring van VN-waarnemers (geen vre desmacht) in door Israël ontruimde gebieden, waarvoor internationaal toe zicht is overeengekomen. Israël zou slechts bereid zijn de gebieden te ver laten, die het in oktober bezette. Russische schepen hebben in de Syri sche havenstad Latakia twaalf straal jagers van het type MIG-21 en ander materieel afgeleverd Sinds de oktober- oorlog hebben de Russen ongeveer 80.000 ton militair materieel aan Syrië geleverd. Damascus krijgt ook ADVERTENTIE militaire hulp van drie Oosteuropese landen. Een Russisch vrachtschip is op weg naar Irak met aan boord twee met raketinstallaties uitgeruste motor boten van het type 'Osa', waarvan Irak er al zes bezit. Syrië heeft ook Turkije om militaire hulp gevraagd. Brandt De Westduitse kanselier Willy Brandt, die gisteren van een bezoek aan het Midden-Oosten uit Cairo in Bonn is teruggekeerd, heeft verklaard dat de besprekingen die hij gevoerd heeft, nieuwe impulsen heeft gegeven aan de betrekkingen met de Arabi sche wereld. Brandt wil de relaties met de Arabische landen normalise ren op de wijze, waarop ook de be trekkingen met de Oosteuropese buur landen tot stand zijn gebracht. 'De di aloog is begonnen en we moeten nu concrete resultaten bereiken. Ook de belangen van Israël moeten daarbij in overweging worden genomen'. In Libanon hebben veiligheidstroepen gisteren bij het aanbreken van de dag de Amerikaanse universiteit van Bei roet bestormd en een eind gemaakt aan de bezetting van de gebouwen door studentn, die zes weken heeft geduurd. Veertig studenten werden ge arresteerd. De bezetting was uitgevoerd uit pro test tegen de verhoging van het colle gegeld met tien procent. Het Libanese blad Al Anwar houdt vol, dat er wel degelijk een aanslag op president Sadat van Egypte is ge pleegd. De ontkenning door het offi ciële Egyptische nieuwsagentschap noemde het blad 'stom', i Amerika In een boodschap aan het Amerikaan se Congres heeft president Nixon om 5.18 miljard dollar (ongeveer 13 mil jard gulden) voor buitenlandse hulp verlening gevraagd. Bijna een miljard dollar is bestemd voor Egypte, Jorda nië en Israël Ongeveer 250 miljoen dollar zou aangewend moeten worden om het Suezkanaal bevaarbaar te ma ken, de verwoeste steden in de ka naalzone te herstellen en voor andere projecten. Jordanië zou meer dan 200 miljoen dollar krijgen aan njilitaire kredieten en Israëls portie van 350 miljoen zou voor militaire uitgaven zijn bestemd. WASHINGTON (Reuter) De ontwikkeling van lasers voor mili taire doeleinden heeft het punt bereikt waarop zij onder overeen komsten tot beperking van de bewapening moeten worden gebracht. Dit zei gisteren dr. Albert Carnesale als woordvoerder van een groep Amerikaanse wetenschapsmensen. Hij verklaarde voor de Amerikaan se natuurkundige vereniging dat er laser-technieken zijn die bij in voering het evenwicht in de strategische bewapening kunnen ver storen. Dr. Carnesale heeft deel uitgemaakt van de Amerikaanse delegatie naar de eerste ronde van de SALT-besprekin- gen, die leidden tot bevriezing van het aantal Russische en Amerikaanse atoomraketten. Hij zei dat niemand erg best wist wat er aan de gang was, omdat alle onderzoek op dit terrein geheim is. Maar beperkingen zouden al in het proefstadium moeten wor den overeengekomen, opdat men later niet in de situatie komt 'dat de geest weer de fles in gewerkt moet wor den*. Discussiestuk Lasers zijn bronnen van 'samenhan gende' lichtbundels die zo intens kun nen zijn dat zij een vernietigende uit werking hebben. Met name het werk aan zeer krachtige lasers valt onder de militaire geheimhouding. De Ne derlandse delegatie naar de ontwape ningsconferentie in Genève diende in 1970 al een discussiestuk over militair gebruik van lasers in. Daarin werd onder andere gewezen op de mogelijk heid dat met deze techniek ooit de 'anti-raket-raket' (ABM) zou kunnen worden vervangen. Het SALT-akkoord tussen Amerika en Rusland beperkt het aantal ABM-ba- ses tot elk twee. Invoering van een andere techniek die hetzelfde effect heeft, wordt door het verdrag niet verboden. Wel is het eenzijdig opzeg baar wanneer een van beide landen besluit dat 'buitengewone gebeurte nissen die betrekking hebben op het onderwerp, zijn hoogste belangen in gevaar hebben gebracht'. NEW YORK (AP) —Het Huis van Afgevaardigden van de Amerikaanse staat New York heeft besloten de doodstraf weer in te voeren voor per sonen die schuldig bevonden worden aan moord op politiemannen of ge vangenisbewakers. Het wetsvoorstel werd met 94 tegen 51 stemmen aangenomen en doorge stuurd naar de Senaat van de staat, die er waarschijnlijk eveneens zijn goedkeuring aan zal hechten. Op 23 juni verkiezingen J"j. itgei WENEN (DPA, Reuter, AFP, AP, UPI) In Oostenrijk wordenTy, 23 juni verkiezingen gehouden voor de opvolging van president Fqig o Jonas, die gisternacht op 74-jarige Jeeftijd is overleden. Volgens de grondwet wordt het staats hoofd rechtstreeks gekozen voor een ambtstermijn van zes jaar. De socia list Jonas was het vierde Oostenrijkse staatshoofd sinds de tweede wereld oorlog eindigde. Hij wordt maandag in Wenen begraven. Daarvoor zal een rouwzitting worden gehouden van de beide Kamers van het parlement, wel ke ook door buitenlandse gasten (on der wie de Amerikaanse vice-presi dent Gerarld Ford en verschillende Europese staatshoofden L Premier Bruno Kreisky bracht giste ren- in het parlement hulde aan de overledene. Hij prees hem om zijn ac tiviteit en zijn moed. Toen Jonas in de zomer van vorig jaar vernam dat hij ongeneeslijk ziek was, had hij de wens uitgesproken, tot het laatste ogenblik in functie te mogen blijven. De belangrijkste gegadigden voor het presidentschap zijn de huidige minis ter van buitenlandse zaken, de 57-jari- ge Rudolf KlrchslSger en de voormali ge voorzitter van de oppositiepartij, de rooms-katholieke Volkspartij: de 62-jarige Hermann Withalm. Kirchschlager, die sinds april 1970 deel uitmaakt van het kabinet van de socialist Kreisky, is partijloos, maar heeft de steun van de socialistische regeringspartij. Withalm is tien jaar secretaris-generaal van de Volkspartij geweest. In de jaren 1970 en 1971 was hij partijvoorzitter. Ernstig De Amerikaanse senator Edward Kennedy maakt bij zijn bezoek aan de Sowjet- Unie zo nu en dan de indruk, dat hij op rerkiezingstoernce is. Geheel volgens de gebruiken bij Amerikaanse campagnes begeeft hij zich van tijd tot tijd in de menigte om er links en rechts handen te schudden. Op de foto bevindt hij zich tussen de mensen op de grote markt van dc stad Tiblisi. Dc senator, die maandag een gesprek van vier uur had met de partijleider in de Sowjet-Unie, Leonid Breznjew, zal vandaag terugkeren naar dc VS. OXFORD (UPI) De boze vrouwen van het Britse Cowly (Oxford) hebben hun zin gekregen. De Ley land-maat schappij heeft haar fabriek aldaar weer geopend. De 12.000 arbeiders hebben in 1974 slechts zeven dagen gewerkt als ge volg van de driedaagse werkweek en een reeks van stakingen. Deze week besloten de vrouwen het niet langer te nemen. Militanten onder hen riepen de vrou wen op zelf het bijltje er bi] neer te leggen tot hun mannen weer naar het karwei zouden gaan: geen huishoude lijk werk. geen eten koken en geen sex, zo luidde het advies. Maandag en dinsdag bestormden 200 vrouwen de fabriekspoort met span doeken en leuzen roepend. Zij eisten dat de fabriek open zou gaan. Gister ochtend om 7 uur stonden zij er weer en kregen zij hun zin. De poort ging open en de mannen stroomden naar binnen. Jonas was in februari voor het laatst in het openbaar verschenen. Toen bleek dat zijn ziekte zeer ernstig was, nam op 9 april de voorzitter van de Nationale Vergadering het president schap waar. Oostenrijk rouwt om het verlies van de populaire president, die burgemeester van Wenen was, voordat hij staatshoofd werd. Uit alle delen van de wereld zijn condoleances binnengekomen. Jonas wordt bijgezet in de graftombe van de presidenten op de centrale begraafplaats van We nen. Dit zal geschieden na een specia le zitting van het parlement en een begrafenisprocessie van het parle mentsgebouw naar de Weense Ring- strasse. PARIJS (AFP) Ongeveer 300 ar beiders hebben gisteren het Parijse kantoor van het Verbond van werk gevers in Frankrijk (CNPF) bezet. De bezetters zijn werknemers van de fa briek van elektrische apparatuur 'Ra- teau', gevestigd in een Parijs voorstad. Ze zijn sinds 31 Januari in staking uit protest tegen dreigende ontslagen en bedrijfssluiting. JERUZALEM, TEL AVIV (UPI, AP) 'De capaciteiten van de stichters van de staat Israël waren een gave van de hemel. Nu is de tijd aan gebroken dat de zonen van de pioniers het over nemen'. Met deze woorden nam Yitzak Rabin, minister van arbeid, het leiderschap over van de 75-jarige Golda Meir, de zich terugtrekkende eerste minister. Door Rabin als premier naar voren te schuiven gaf de dominante Arbei derspartij gehocr aan een diep ge voeld ongenoegen, geuit door haar jonge aanhang en eigenlijk door de gehele natie: Israël werd geregeerd door mannen en vrouwen uit een voorbij gegane tijd. Dit werd vol gens velen bewezen door de bijna fatale eerste uren van de Jom-kip- pur oorlog in oktober van vorig jaar. De twee belangrijkste verwij ten die het leiderschap troffen wa ren: vastgeroeste vooronderstellin gen over de geestesgesteldheid van de Arabieren en het gebrek aan slagvaardig beleid van 'een kleine kliek boezemvrienden' uit de pio nierstijd van Golda Meir. Tegen Rabin, die als staf-chef de Is raëlische strijdkrachten in 1967 naar hun meest eclatante overwinning leidde, werden geen klachten geuit. Ambassadeur Ambassadeur Rabin was vijf jaar ambassadeur in de Verenigde Staten en wist daar meer wapens en econo mische hulp los te krijgen voor Is raël. Hij kwam terug in 1973 om een vakante plaats in het kabinet af te wachten. Hij kreeg zijn kans na de oktoberoorlog toen mevrouw Meir een regering vormde, waaruit ze zich terugtrok toen die nog maar zes weken aan de macht was. Door de benoeming van Rabin is de politieke toekomst van veteranen als Mosje Dayan, minister van buiten landse zaken Abba Eban en vice-pre mier Yigal Allon onzeker geworden. Volgens zegslieden uit de arbeiders partij zal Dayan zich waarschijnlijk terugtrekken, tenzij Rabin hem be noemt tot minister belast met de vredesonderhandelingen of hem het beheer over de bezette gebieden geeft Eban was gekant tegen de benoe ming van Rabin en zal het 'waar schijnlijk erg moeilijk vinden aan te blijven als minister van buitenland se zaken', aldus de Jerusalem Post. Ook Allon, die eens de militaire be velhebber van Rabin was, zou het wel eens moeilijk kunnen vinden nu onder hem te moeten dienen. Ruzie met Eban Rabin mag dan wel 'onbesmet geble ven zijn wat betreft het falen van de Israëlische paraatheid tijdens de jongste oorlog, vrijgebleven van con troversen is hij niet. Als ambassa deur in Washington schijnt hij een grote ruzie met Abba Eban gehad te hebben over het Israëlisch beleid. Verder mengde hij zich in Ameri kaanse binnenlandse aangelegenhe den dcor twee jaar geleden openlijk de herverkiezing van president Nixon te steunen. Rabin werd ln Jeruzalem geboren als zoon van een uit Rusland geëmi greerde soldaat. Hij was van plan scheikunde te gaan studeren in de Verenigde Staten, maar in plaats daarvan werd hij lid van het onder grondse Joodse leger en leidde op zeer jeugdige leeftijd al invallen in Libanon en Syrië. In de strijd om 'de onafhankelijk heid vocht hij tegen de Britten en hij heeft zes maanden in een Britse gevangenis doorgebracht. Rabin vocht mee in de eerste Israëlische oorlog van 1948, waarbij de helft van zijn eenheid aan het Jordaanse front werd gedood. Voordat hij in 1963 tot stafchef van het Israëlische leger werd benoemd studeerde hij in Engeland. Duif Rabin wordt wat betreft de politieke onderhandelingen met de Arabische landen als een 'duif' beschouwd. Hij schijnt eerder dan mevrotiw Meir bereid te zijn consessies te doen aan de Arabieren omwille van de vrede in het Midden-Oosten. Toch is hij Yitzalx Rabin wel de overtuiging tcegedaan dat het uiteindelijk doel van de Arabie ren de vernietiging van de staat Is raël is. De duiven in de Arbeiderspartij, die beweren dat Rabin één der hunnen is, willen een groot deel van de Si- naï woestijn opgeven in ruil voor vrede met Egypte. Zij schijnen zelfs bereid te zijn tot een compromis in de Golan heuvels en Syrië meer te rug te geven dan alleen die gebie den die in de oktober-oorlog werden veroverd. Maar geen enkele Israëli sche politicus duif of havik wil de Syrische Golan heuvels hele maal opgeven. Daarvoor achten zij het gevaar te groot. Reeds in 1967 bleken de Go lan heuvels goede artilleriestellin gen voor de Syriërs te zijn van waar uit ze grote delen van Israël onder vuur konden nemen. Een andere doelstelling van de dui ven is het behoud van het Joodse karakter van de staat Israël. Zij wil len geen dichtbevolkte Arabische ge bieden, zoals de westelijke oever van de Jcrdaan, annexeren. De duiven in de Arbeiderspartij zijn voor terug gave van het grootste deel van de bezette gebieden, ondanks de pressie van minister van defensie Mosje Dayan, die grote stukken van de be zette gebieden wil openen voor Is rael's expansie. Rabin heeft in de re de waarin hij zijn benoeming tot leider van de Arbeiderspartij aan vaardde gezegd, dat Israël elke moge lijkheid tot vrede moest aangrijpen, ook aan het Syrische front in de Go lan heuvels waar nu al gedurende anderhalve maand artillerie en tank- gevechten woeden. Bewindslieden niet intensief bezig met raadsverkiezingen DEN HAAG' De bewindslieden het kabinet hebben besloten zich n intensief bezig te houden met de mende gemeenteraadsverkiezingen, heeft premier Den Uyl meegedeeld een brief aan' voorzitter Van Ooi van de werkgroep PPR/D'66 te Ridi kerk. De heer A. van Ooijen verzocht langs drs. Den Uyl met de liber fractievoorzitter Wiegel een beroep doen op alle landelijke politici om z buiten de gemeenteraadsverkiezinj te houden. Betoging in Lissabon LISSABON (AFP) Het Portug blad Diario de Noticias meldt dat ti( tallen mensen hebben betoogd in C< Piedade. een stadje dat op de link oever van de Taag tegenover Lissab ligt. De betogers deelden vlugschi ten uit waarin de bevolking wordt geroepen op 1 mei te demonstrer De politie greep in en verspreidde demonstranten. Pokken in Bangla Des DACCA Vijfhonderd mensen zijn het gebied van Rajsjahi, in het nc den van Bangla Desj gestorven i pokken. De epidemie kan door gebi aan vaccin enmedisch geschoo krachten niet bedwongen worden. Ontvoering in Tsjaad BONN (Reuter) ln de Westafrikaai staat Tsjaad zijn vijf Europeanen o voerd. Het zijn een Westduitse ai diens vrouw, een Westduitse tech cus en twee Frangaises, van wie een archeologe. Zij zouden in gijzeli worden gehouden door rebelleren stamleden van de Toearegs. De arts, dr. Christoph Staewen, sto aan het hoofd van een medisch c< trum in het Noorden van Tsjaad, is familie van president Heinema van de Bondsrepubliek. Koerden rukken op TEHERAN (UPI> Koerdische standelingen, die met Iraakse troep in een felle strijd gewikkeld zijn, ri ken naar het zuiden op in de richti van het olierijke gebied van Kirkof zo meldt het Perzische blad 'Kayh International'. De Koerden zouden e MIG-jachtbommenwerper neergescl ten hebben en twee tanks hebben v nietigd. Pleidooi voor Meinhof DÜSSELDORF (ANP) In een op brief hebben ruim 80 Westduitse p dikanten, priesters en professoren minister dr. Dieter Posser van de de staat Noordrijn-Westfalen aangedn gen op directe overplaatsing van rike Meinhof en Gudrin Ensslin uit zgn. 'dodenvleugel' van de strafgeva genis in Keulen-Ossendorf en beëin ging van de marteling door isoler op deze twee vrouwelijke leden van Baader-Meinhof-groep. Een poging van 'de predikant Wolfga Grell uit Hamburg om de brief p( soonlijk aan de minister of een v zijn medewerkers te overhandigen m lukte. Grell werd de toegang gew gerd en stopte de brief daarom ma in de brievenbus van het ministei van justitie. Bud Abbott overleden NEW YORK (UPI) Bud Abbo bekend van het filmduo Abbott Coslello, is gisteren op 75-jarige lef tijd overleden. Hij leed al geruime ti aan kanker. Het tweetal kreeg interi tionale bekendheid door zijn optred in komische films in de jaren veert Spaanse in Oslo gewurgd OSLO (Reuter) De echtgenote v de eerste secretaris van de Spaan ambassade in Osjo, de 25-jarige n vrouw Iranzo, is gisteren dood geve den in haar woning in de Nooi hoofdstad. Zij. was gewurgd. De dip maat was sinds vorig jaar juli in Oi gedetacheerd. Nawee van atoombom HIROSJIMA (Reuter) Volgens directie van het speciale ziekenhi voor atoombompatiënten in Hirosjii waren de 87 mensen die vorig ja overleden, slachtoffers van de atoo: bom die in 1945 boven de stad oi plofte. Zesenvijftig patiënten led< aan kwaadaardige gezwellen. Onder 116 patiënten die nu nog behande worden zijn er die in 1945 embryc waren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12