Politieman nam 'beloning' aan van inbreker Belasting- en premiedruk matigen Egypte ontkent aanslag Sadat Zijlstra: ter wille van werkgelegenheid !n deze krant WASAUTOMATEN 499,- Overtuigende bewijzen, zegt 9 ff icier van justitie: Strop van affaire met hartchirurg voor de patiënten k werd ontvoerd', egt Rotterdammer uur bezoek aan Safaripark logezegd Buien Van onze financieel-economische redactie AMSTERDAM - Ter wille van de werk gelegenheid moet de verzwaring van de belasting- en premiedruk gematigd worden. Boersma valt fel uit naar middenstand Eon georganiseerde ziekte I Boodschap van Bresnjew Eerste verkoop van zomerzegels Nieuwe Leidlse Courant KRISTE LIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam WOENSDAG 24 APRIL 1974 55ste Jaargang No. 19 HAARLEMMERSTRAAT J250 7 LEIDEN Alle bekende merken Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur an een onzer verslaggevers EN HAAG Het hoofd van de recherche van de Zoetermeerse ïmeentepolitie, de adjudant P. Z. (50) is in Den Haag aangeliou- en op verdenking van het aannemen van steekpenningen van een eruchte Haagse inbreker. Het zou gaan om een beloning in goede- :n en geld, dat laatste tot een bedrag van ongeveer honderdduizend ilden. Van een verslaggever UTRECHT De commissie Over eenkomsten van de Ziekenfonds raad gaat ermee akkoord dat de fi nanciële nasleep van de moeilijkhe den rond de hartchirurg Van der Schaar de verpleegtarieven van het Calharinaziekenhuis in Eindhoven dit jaar met 1.20 per dag ver hoogt. De plaatstelijke ziekenfondsen heb- ben zich hiertegen steeds verzet, omdat zij vinden dat de aan dr. Van der Schaar toegekende schade vergoeding (ƒ300.000) te wijten is aan onjuist beleid van het zieken huisbestuur, en dus niet ten laste van de verzekerden mag komen. De Ziekenfondsraad moet het be sluit van de commissie Overeen komsten nog bekrachtigen. De commissie overwoog dat welis waar het ziekenhuisbestuur onzorg vuldig heeft gehandeld, maar dat het ook in een moeilijke positie was gebracht door een plotselinge beleidswijziging van de toenmalige minister van volksgezondheid, dr. Stuyt. Deze verklaarde zich in ok tober 1972 bereid, het stichten van een hartchirurgisch centrum in Eindhoven te ondersteunen. Het bestuur gaf dr. Van der Schaar toen opdracht, de totstand koming voor tc bereiden. In de cember liet minister Stuyt echter weten, dat het Eindhovense cen trum niet paste in de opzet, de hartchirurgic tot zes centra te be perken. De bereidverklaring van twee maanden eerder lag vast in een perscommuniqué, maar niet in een schriftelijke toestemming van het ministerie aan het bestuur, met de voorbereidingen te begin nen. Intussen was Van der Schaars associatie met de algemeen chirurg van het ziekenhuis dr. Eysbouts. op de klippen gelopen. Hiermee was een grote overnamesom ge moeid. ruil daarvoor had de man in 1971 1972 toen hij nog eerst als lofdagent en later als brigadier-re- ercheur bij de centrale recherche n de Haagse politie werkte in- :htingen verstrekt over onderzoeken over de merken en kentekens van in gen verslaggever 3TTERDAM De 55-jarige uitvoer- ir J. v. R. heeft de politie verteld it hij overvallen en ontvoerd is. In rband hiermee is de 28-jarige H. S. arresteerd. ilgens de uitvoerder is hij toen hij n grill-room aan de Mathenesser- an verliet, overvallen en neergesla- door twee mannen, die hem in de ifferruimte van een citroen-ID stop- n. De mannen namen hem mee naar n huis waar zij hem een chèque af- indig maakten. Een van de mannen u de chèque groot 372 gulden, geïnd bben, maar het was volgens het ■eetal niet genoeg geld: zij namen man mee naar een Rotterdams nkgebouw waar hij persoonlijk éér geld zou kunnen oppemen. Bij bank aangekomen wist de uitvoer- r zich los te rukken, waarop hij de ilitie ging inlichten. m een verslaggever INHEM Na een bezoek (met ouw en kinderen) aan het Safari- rk in Arnhem heeft een slager uit melo bij het inladen van zijn auto schoudertas van zijn vrouw laten aan. Pas bij thuiskomst miste hij de s, waarin elfduizend gulden en per- onlijke papieren zaten. In Arnhem de tas niet als gevonden voorwerp ngebracht. ls je uitgebruld bent, dan word pas tot leeuw benoemd. A. de Boon (NW) bij de ont vangst van de Nederlandse Leeuw. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buieu. Matige, aan de kust af en toe krachtige noorde lijke wind. Maximum tempera turen van 8 tot 12 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Tamelijk koud met plaatselijk nachtvorst. Morgen zon op: C5.23 onder: 19.54 maan op: 06.37 onder: 23.58 nbreker met behulp nijbrander ontsnapt de volgauto's van de Haagse politie. Door de activiteiten van de politie man zijn diverse zaken opgphouden en kon de inbreker uit handen van de politie blijven. Inbreker De zaak is aan het rollen gekomen toen een aangehouden inbreker tijdens verhoren ging praten. Men wilde gisteren niets meede len over de identiteit van de inbreker die de agent heeft omgekocht en over de zaken waarbij hij betrokken is en was. De Haagse contact-officier van justitie mr. Van Steenderen, kon overigens ook niet meedelen of en welke onderzoeken door de omkoperij zijn stukgelopen. De Zoetermeerse adjudant werd giste ren op het kantoor van de rijksre cherche in Den Haag ontboden en daar aangehouden. Er zijn volgens de heer Van Steenderen aanwijzingen dat bij de omkoperij slechts één onderwe reldfiguur betrokken is geweest. Hij kon niet meedelen of de rijksrecher che achter nog meer mensen aanzit. Uit het onderzoek is hem tot dusver niet gebleken of chantage in het spel was. 'De politieman had wel eens geld nodig, maar ik heb niet het idee dat het om bijzondere dingen ging.' In verzekering De praktijken van de politieman zijn opgehouden toen de man bevorderd werd tot adjudant en als hoofd van de Zoetermeerse recherche ging wer ken. Hij heeft bij en na zijn aanhou ding geen mededelingen tegen zijn ondervragers willen doen. Mr. Van Steenderen zegt echter over 'overtui gende bewijzen' te beschikken om Z. te vervolgen. Het eerste verhoor is gistermiddag afgenomen. Om vier uur werd Z. in verzekering gesteld. Mr. Van Steenderen zei 'geschokt' te zijn door het bekend worden van deze feiten. 'Het ondermijnt natuurlijk wel het vertrouwen dat je hebt.' In zijn functie als officier had hij destijds re gelmatig contact met de gearresteerde politieman. De politieman kwam in 1946 als ad- spirant agent in dienst van de Haagse politie. In 1959 belandde hij bij de districtsrecherche en in januari 1964 bij de centrale recherche. Het bureau daarvan, waaraan hij verbonden was ten tijde van zijn omkoping, houdt zich bezig met grote inbraken en ge weldmisdrijven. Op 1 juli 1972 verliet hij de Haagse politie. Als de belastingen en de premies blijven toenemen en we ook reëel meer willen verdienen, gaan de loonsommen steeds meer stijgen. Bij sterk stijgende loonsommen dalen de opbrengsten van de bedrijven. Een laag rendement vermindert de lust tot investeren en draagt daardoor bij tot meer werkloosheid. ROTTERDAM Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft het afscheid van de heer A. de Boon als vice-voor- zitter van het NW aangegrepen, om een felle aanval te lanceren op mr. A. Geurtsen, de voorzitter van het Ko ninklijk Verbond van Ondernemin gen. Mr. Geurtsen waarschuwde de re gering deze week voor burgerlijke on gehoorzaamheid van de zijde van Ye getergde middenstand'. Sprekend over de strijdvaardige hou ding van de heer De Boon zei minis ter Boersma: 'Als anderen ons een bikkelharde strijd willen opdringen, dan zullen ook wij die niet uit de weg gaan. Wij zijn deksels goed op de hoede voor de machten die dit kabi net weg willen hebben, maar we zul len niet wijken voor onverantwoorde lijke leiders die hun duistere politie ke doeleinden proberen te bereiken door hun leden op te hitsen tot bur gerlijke ongehoorzaamheid'. Hij voeg de hieraan nadrukkelijk toe dat het kabinet niet alleen het werknemersbe- lang, maar ook het belang van andere groeperingen, inclusief de midden stand, wil behartigen. Minister Boersma, die werd vergezeld door premier Den Uyl, getuigde na mens de regering van het grote res pect, de bewondering, genegenheid en waardering voor de 61-jarige vak bondsman. De minister noemde het een persoonlijk voorrecht bekend te mogen maken dat de heer De Boon is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse leeuw (zie foto). NV V-voorzitter Wim Kok noemde De Boon in vele opzichten een uitzonder lijke figuur, die een bovenmatige be scheidenheid combineerde met een grote deskundigheid en overtuigings kracht. Namens het NW bood hij een reis naar Israël aan. NKV-voorzit- ter Wim Spit deed daar even later een reis naar Lourdes plus twee fles sen drank bij. Over zijn koninklijke onderscheiding grapte De Boon in zijn dankwoord: 'Dat zal je altijd zien. Als je uitgebruld bent. dan word je pas tot leeuw benoemd'. en na gebruik de boel weer ïtjes op zijn plaats hangen Omdat de tolken van de Verenigde Naties georganiseerd ziek waren van het overiverken in zes talen, kon de algemene vergadering gisteren niet doorgaan. Gelukkig kan deze krant met één taal volstaan om u op de hoogte houden. Wij kunnen het nog net bolwerken, dank u. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTSDAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Gezellige rookverdrijver. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 A'dam. CAIRO, BEIROET (UPI, AP, Reuter, DPA) Een regerings woordvoerder heeft een bericht in het Libanese blad Al Anwar te gengesproken, dat een mislukte aanslag op president Anwar Sadat is gepleegd op de dag, waarop extremisten een aanval hebben ge daan op het gebouw van de militaire academie bij Cairo. Dat is de kern van het betoog van dr. J. Zijlstra, president van de Neder- landsche Bank, in het jaarverslag van deze instelling. We moeten streven, zo meent dr. Zijlstra, naar een loonsom stijging, die een redelijke vooruitgang biedt van het reëel besteedbare inko men en tegelijkertijd de opbrengst van de investeringen niet verder laat dalen. Dat zou een wezenlijke bijdra ge zijn tot de bestrijding van de infla tie en tot herstel van de werkgelegen heid irt het particuliere bedrijfsleven. Struikelblok Op het ogenblik is het. beslag van de colleotieve sector (belastingen en soci ale premies) op het reële inkomen echter een onoverkomelijk struikel blok op weg naar minder inflatie en meer werk. Het grootste deel van de produktiviteitsstijging gaat in de col lectieve sector zitten. De Nederland- sche Bank becijferde, dat in 1973 63 procent van de aanwas van het natio nale inkomen terechtkwam bij belas tingen en sociale premies en dat dit percentage in 1974 zal oplopen tot 65. Bezinning op dit feit behoort een zeer hoge voorrang te hebben in het be leid, vindt de president. Het hardnekkige karakter van de werkloosheid hangt zonder twijfel sa men met het lage investeringsniveau, aldus dr. Zijlstra. Investeringen, die nieuwe arbeidsplaatsen scheppen, we gen niet meer op tegen arbeidsbespa rende investeringen. En dat er te wei nig geïnvesteerd wordt, heeft te ma ken met de lage rendementen. De bankpresident wijst erop, dat een toe stand, waarbij voortdurend de stijging van het reële loon plu6 belasting en premies uitgaat boven de stijging van de arbeidsproduktiviteit schade toe brengt aan de werkgelegenheid. Extra overheidsuitgaven kunnen die schade wel beperken, maar niet uitwissen. Zo kost een vermindering van de werk loosheid met 10.000 manjaren door Zie verder pagina 15 Binnenland Hoogovens verwijt vakbonden polarisatie 5 'Man vam de maand' 7 Buitenland Brandt wnl politieke waarborgen geven 9 Kerk Over geloven 2 Verontrust» Amerikanen 2 Sport VFB Stuttgart te optimisisch? 11 Economie Verbes De Gruyer Goud uit de kelder Men «clirljft ons Nieuwe boeken Radio en tv Stript, feuilleton Recept, punel Commentaar Weer Dichtbij en Verder Beurs Familieberichten 15 15 De woordvoerder noemde het bericht •geheel ongegrond' en zei dat Sadat de academie in het geheel niet heeft be zocht en dat ook niet van plan was. Al Anwar meldde dat de poging om Sadat te vermoorden gedaan werd toen de president in een autostoet naar de academie reed, nadat deze uren te voren was bestormd. Volgens de woordvoerder in Cairo hepft de Egyp tische regering alle bijzonderheden over het incident van vorige week ge publiceerd: 'De nieuwe politiek van Egypte is niet, de feiten te verber- gen'. Verzetsgroepen Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten heeft ook tegengespro ken dat de aanval op de academie werd uitgevoerd door een Egyptische geheime organisatie die de 'jongeren van Mohammed' wordt genoemd. Dit was beweerd door radio Tripoli in Li bië. Volgens de procureur-generaal in Cairo heeft een inwoner van Irak de aanval voorbereid, nadat hij op uitno diging van Libië in Tripoli was weest ter bespreking van dc vorr^ng van verzetsgroepen in Arabische landen. Uit Libië wordt in antwoord hierop gemeld dat de aanval op de academie het werk van de studenten zelf is ge weest Zij zouden na de bezetting van het gebouw naar de Volksraad zijn getogen, waar president Sadat aan het spreken was. De studenten werden volgens de Libische lezing echter op gevangen en gearresteerd. Wat de ver meende aanslag op Sadat betreft meldt het Libanese blad, dat daarbij 24 doden zijn gevallen, onder wie vier uit de lijfwacht van de president. De daders zouden zijn gegrepen. Intussen vertoeft een van de leden van de Revolutionaire raad van Libië, majoor Al Khowaildi al Hamidi al en kele dagen in Cairo voor bespre kingen tussen Moskou en Cairo, rissen. Het bezoek zou verband hou den met de rol, die Libië al dan niet heeft gespeeld in de aanslag van vorige week op de militaire aca demie bij Cairo. Voorts heeft presi dent Sadat een boodschap ontvangen Van de Russische partijleider Leonid Breznjew over de gespannen betrek kingen tussen Moskouen Cairo. Bij de eerste verkoop van zomerpostzegels, gisteren in Utrecht, kreeg mevrouw Hermine Heijermans een passe-partout met tw»ee series zegels aangeboden met afbeeldingen uit het toneelstuk 'Op hoop van Zegen' van haar vader Herman Heijermans. Naast mevrouw Heijer mans de directeur Posterijen van de PTT, de heer De Jonge.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1