'ussen zandhopen groeit breedste weg erkgroep aardeert jangemeijer Vijf mille smartegeld voor onvrijwillig gesteriliseerde vrouw Hield ministerie kritiek achter op kernenergie? 'KLM breekt boycot van Rhodesië' Tekort openbaar vervoer zou nog verder stijgen Chauffeurs vrachtwagens komen om bij botsing Meesterkraker ontsnapt in Leeuwarden Gigantisch karwei tussen Burgerveen en Schiphol 'geen luxe maar harde noodzaak' Dennendal over advies A. Hordijk: CNV niet in de rol van afgewezen minnaar' Straks zes en acht stroken H:MlSf q0I een onzer verslaggevers y.! pij' IECHT De werkgroep Nieuw-Dennendal heeft verklaard posi- 5JJ te staan tegenover het jongste advies van de commissie-Lange- 2 i jer om tot een oplossing te komen inzake het conflict Dennendal. vindt echter de arts R. W. Gay naz niet de geschikte persoon om adviezen van de commissie te hei- uitvoeren' Ook staatssecretaris 2fcdriks zal de komende dagen wel Ier tot die bevinding komen' aldus werkgroep, die verder zegt, dat de Gay Balmaz als tijdelijk medis- eindverantwoordeüjke voor Den- 1 ldal, de afgelopen weken het ver iet s _./en van alle stafleden en groeps- *pfers van Nieuw-Denneldal heeft M. 'Bovendien', zegt de weric- !P, 'heeft hij getoond sameniwer- inet de inspectie voorde geeste- >ei<£ volksgezonidihedd (die ook vol- het oordeel van de commissie- •gaègemeijer is gekant tegen de ver- >rapiwingen op Dennendal) meer op stellen dan samenwerking met werkers op Dennendal.' ontslagen directeur van Dennen- jjï, drs. Carel Muller, zei desge- igd namens de zeven ontslagen sta- pen, zich aan te sluiten bij het idpunt van de werkgrobp. Aders uk m de ouderraad moderne zwakzinni- v iorg spreekbuis van de ouders, achter Nieuw Dennendal staan weinig gelukkig met de persoon 2i de heer Gay Balmaz als 'beheer- ig< J (ADVERTENTIE) Uw kind loopt er zichtbaar beter op it Verkrijgbaar bij de I betere schoenenzaken De heer A. Róhof, voorzitter van de oudercommissie noemde de afsplitsing een prettige oplossing want 'dan zijn we van slle ellende af.' Hij had ver der wel vertrouwen in de heer Gay Bailmaz als 'beheerder' van Dennendal en zei te verwachten, dat de interpel latie volgende week donderdag in de Tweede Kamer over dit conflict ver moedelijk een einde zal maken aan de moeilijkheden. Zoals bekend zal dr. Bram van der Lek (PSP-kamerlid) staatssecretaris Hendriks interpelleren over Dennendal. Hij zal er bij de staatssecretaris op aan dringen alles te dioen om te bevorderen, dat alsnog een oplossing gevonden wordt, waar bij het reeds jaren bestaande werk van Dennendal op het terrein van de W.A. Stichting kan worden voortge zet. Daarbij is dan volgens het Kamer lid de inzet van alle stafleden en groepsleiders nodig, die dat wensen en die bewezen h ebben voor hun werk geschikt te zijn. ouderraad vindt het voorbarig en hem nu al 'naar voren schuiven.' 'Deze arts heeft duide- gedemonstreerd de nodige sociale rdligheden, wijsheid en neutraliteit intberen,' aldus de ouderrad, raad meent verder, dat het interi- w Advies van de.commissie-Langemeij- onvaanvaardbaar is. De erkenning de werkwijze en filosofie van ■Dennendal door staatssecretaris en de commissie maakt het van de splitsingv an Dennendal een volstrekt onbegrijpelijke en onze pupillen onaanvaardbare e. Splitsing zou in feite verwijde- betekenen van tachtig procent het op Dennendal werkzame per- au eel, aldus de ouderrad. tuurder J. Trappel van de ABVA ttde zich tevreden, dat nu een riegsiituatie tussen bestuur en va- janiisatie is geschapen. Over het Met zelf zei de heer TóRAPPEL, ïdljT NAAR ZYN MENING DE COM- mi ISEELangmeijer veel duidelijkheid liaft geschapen, n SI De wrakken van de vrachtwagens waarin twee chauffeurs het leven lieten. Van een verslaggever DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Voortman (PvdA) heeft de ministers Lubbers van economische zaken en Van der Stoel van buitenlandse zaken schriftelijk gevraagd waarom een nummer van het door het departe ment van economische zaken uitgege ven bulletin 'Washington News' niet ls uitgegeven. Voor dit nummer had, aldus de heer Voortman, de adjunct attaché voor wetenschap en techniek van de Nederlandse ambassade in Washington, bijdragen in de vorm van vraaggesprekken met leden van de Amerikaanse Commissie voor atoomenergie geleverd. Uit die vraag gesprekken zou een kritischer, althans meer genuanceerde houding met be trekking tot de ontwikkeling en toe passing van kernenergie naar voren zijn gekomen dan voorheen het geval was. De heer Voortman vroeg de be windslieden of die opstelling van Amerikaanse deskundigen van invloed is geweest op het achterwege laten van de publikatie van het bulletin. Verder vraagt de heer Voortman of het juist is dat de hele gang van za ken voor de adjunct-attaché, die op de nominatie zou hebben gestaan tot at taché te worden bevorderd, aanleiding is geweest zijn ontslag in te dienen. Het Kamerlid dringt erop aan, het bulletin alsnog te publiceren of al thans de teksten van de vraaggesprek ken ter kennis van de Tweede Kamer te brengen. Voorts vraagt hij een ui teenzetting over de gang van zaken, tegen de achtergrond van een serieus te nemen taakopvatting van de betref fende adjunct-attaché, de vrijheid van meningsuiting ook voor ambtenaren, en de mogelijkheid tot verwerkelij king van maatschappelijk verantwoor delijkheidsgevoel, die voor de betrok kene eveneens in het geding kan zijn geweest. Vervolg van pagina 1 door Air-Rhodesia. De toerist betaalt de hele reis, inclusief excursies, aan de KLM, die per persoon ongeveer ze venhonderd gulden overmaakt naar Rhodesië. Van dit bedrag komt de helft ten goede aan Air Rhodesia, ter wijl de andere helft is bestemd voor onderdak, eten en attracties. In totaal gaan ongeveer negenduizend mensen uit Europa en zestienduizend uit de Verenigde Staten naar Rhode sië, dat aan deze vorm van toerisme jaarlijks zo'n 22 miljoen gulden ver dient. SDe AABN merkt hierbij op dat het slechts gaat om een deel van alle inkomsten uit toerisme. De toe ristische sector is nl. de tweede bron van inkomsten voor het land gewor den. Trekpleisters De jaarlijkse stroom van buitenlandse valuta, die het toerisme oplevert, draagt aldus de AABN er sterk toe bij dat het blanke minderheidsre giem van Ian Smith, zij het wankel, nog steeds overeind staat. Trekpleis ters van het land zijn vooral de Victo ria watervallen en de hoofdstad. Volgens de AABN is het duidelijk dat de KLM de boycot met betrekking tot transport naar Rhodesië doorbreekt. Hoewel de Nederlandse regering zich in 1968 achter de desbetreffende reso luties van de Veiligheidsraad heeft geschaard, is er nooit een wettelijke voorziening getroffen. De regering heeft zich alleen beperkt tot afspra ken met het bedrijfsleven niet naar Rhodesië te transporteren. Niettemin meent de AABN dat KLM toch strafbaar is, en wel op grond van de Wet Betalingsverkeer Rhodesië. Deze wet, die in december van kracht werd, verbiedt 'het direct of indirect overmaken van geld en andere finan ciële middelen aan Zuidrhodesische personen of organisaties'. Het hoe, waar en door wie van welke nationali teit dan ook, is van geen betekenis voor overtreding van de Wet Beta lingsverkeer Rhodesië. Het enige cri terium is overmaking van geld of het verstrekken van enige vorm van kre diet aan een in Rhodesië gevestigde persoon of onderneming, zo licht de AABN toe. Ook de toerist, die Rhodesië bezoekt, is volgens de AABN strafbaar. Niet omdat hij naar het land gaat, maar omdat hij een deel van de reissom aan het land betaalt, waarbij de lucht- ADVERTENTIE) Nieuw rijtijdenbesluit: DEN HAAG Indien de door de overheid voorgestelde wijziging van het rijtijdenbesluit wordt doorgevoerd betekent dit een extra tekort van ze ker 57 miljoen gulden per jaar voor het openbaar vervoer. De KNVTO, de Koninklijke Neder landse Vereniging van Transport On dernemingen, waarin vrijwel alle bu sondernemingen verenigd zijn, heeft becijferd dat er na de doorvoering van de wijziging tenminste twintig procent méér chauffeurs voor de stad- en streekbussen nodig zullen zijn. Nu zijn er zesduizend chauffeurs werk zaam in het streekvervoer en 3500 bij negen gemeentelijke vervoerbedrij ven. Deze aantallen zouden resp. met twaalfhonderd en zevenhonderd moe ten worden verhoogd. Deze negentien honderd buschauffeurs zullen de be drijven tenmijste 57 miljoen gulden per jaar extra kosten, zonder dat daar reizigersinkomsten tegenoverstaan. De KNVTO heeft ook bezwaar tegen de voorgestelde regeling omdat daardoor het aantal 'gebroken diensten' (dien sten onderbroken door langere pau zes) met veertig tot zestig procent zal toenemen. Op dit gebied zou er voor de buschauffeurs eerder een verslech tering dan een verbetering optreden. vaartkantoor bemiddelt. Trouwens ook op andere gronden raadt de AABN een bezoek aan Rhodesië af. Gewezen wordt op de gevaren: bevrij dingsbewegingen hebben te kennen gegeven in elke toerist een ondersteu ner van het blanke minderheidsre giem te zien. De AABN pleit voor een onderzoek naar alle activiteiten van de KLM. Ze is van mening dat alle voor dit jaar geboekte vluchten moeten worden af gelast en dringt aan op vervolging van alle toeristen die al een reis naar Rhodesië hebben gemaakt of al be taald hebben. Van een verslaggever ZWOLLE De twintigjarige P. M. W. Gordijn uit Schipluiden en de 34- jarige M. Siemeüng uit Hoogeveen zijn gisteren omgekomen bij een bot sing tussen twee door hen bestuurde vrachtwagens op de rijksweg Zwolle- Amersfoort bij verkeersplein Zwolle. De wagen van Gordijn raakte in de middenberm, botste tegen een paal en schoot dwars over de weg. De wagen van Siemeling reed op het obstakel Voorbijgangers zagen laken hangen Van een verslaggever LEEUWARDEN Vermoedelijk met hulp van buitenaf is de Haatse mees terkraker Aage M. die een goede week geleden door het hof in Leeuwarden tot vier en een half jaar veroordeeld was, ontsmapt uit het huis van bewa ring in Leeuwarden. Zijn ontsnapping werd ontdekt doordat voorbijgangers uit een raam van het huis yan bewa ring een laken zagen hangen. Aage M. moet gebruik gemaakt heb ben van een snijbrander. Nadat hij daarmee de tralies van zijn cel had doorgebrand kwam hij met gebruik making van het laken op de binnen plaats. Daarna wist hij de gevangenis muur over te komen en vervolgens is hij er kennelijk in een auto vandoor- gegaan. Een goed voorbereide ont snapping noemde de politie het. Aage M. bekende, nadat hij in zijn Haagse woning gearresteerd was (hij hield zich daar in een geheime kamer verborgen) de grootste kraak van Ne derland: bij de Nederlandse Midden- standsbank in Helmond, waar hij ruim zes ton weghaalde. Ook brandde hij kluizen open bij V. en D. Leeu warden (120.000 gulden), Voss in Am sterdam (zestig mille) en bij de ANWB te Rotterdam (Zeventig mil le). In eerste instantie was hij door de Leeuwarder rechtbank tot vijf jaar veroordeeld. /KWA.KTKl ZAdlERDiAiG Uu UI YM'.M.A.M.) T3/K5 Rechtbank: vrouivenarts beging een 'onrechtmatige daad' ROTTBRDMI Een smartegeld van vijfduizend gulden lieeft de Rotterdamse rechtbank gisteren toegekend aan een echtpaar uit Capelle aan den Ussel wegens ongevraagde sterilisatie. Van de gynaecologe, die de vrouw twee jaar geleden ongevraagd gesteri liseerd heeft, had het echtpaar hon derdduizend gulden schadevergoeding gevraagd (25.000 gulden wegens ge maakte of te maken kosten wegens het adopteren van een of meer kinde ren en 75.000 gulden smartegeld). Het was de eerste keer dat een Nederland se rechtbank een dergelijke zaak be handelde. De sterilisatie was in 1972 verricht. De vrouw (toen 28) was net door de keizerssnede verlost van een dochter tje dat tien minuten later overleed aan ademhalingsstoornissen. De vrou wenarts besloot toen dat haar patiënte onder meer als gevolg van rhesus-an- tagonisme (de aanwezigheid in haar bloed van antistofen tegen rode bloedli chaampjes van de baby, waardoor ern stige complicaties kunnen dreigen), maar beter nooit meer kinderen zou kunnen krijgen. Zij maakte de vrouw, die onder narcose was, onvruchtbaar. Daarbij verzuimde de vrouwenarts de echtgenoot van de vrouw, die in een wachtkamer zat, om toestemming te vragen. De arts zou erop vertrouwd hebben dat het echtpaar het wel eens zou zijn met haar beslissing. 'Oneetisch' Eind 1972 gaf het medisch tuchtcolle ge de vrouwenarts een waarschuwing omdat zij onethisch zou hebben ge handeld. De Rotterdamse rechtbank deelt deze mening: zij spreekt in haar vonnis van een 'onrechtmatige daad'. De rechtbank oordeelde dat de gynae cologe de sterilisatie had moeten na laten omdat zij daarmee inbreuk maakte op een van de meest elemen taire rechten van de mens: de licha melijke integriteit. Een ongevraagde medische ingreep is volgens de recht bank alleen geoorloofd als er levens gevaar dreigt voor een patiënt, en hij de vrouw zou daar geen sprake van zijn geweest De rechtbank weigerde het smartegeld te bepalen op 75.000 gulden, zoals ge- eist De vrouwenarts die bij de vereni ging van artsen-automobilisten verze kerd is tegen wettelijke aansprakelijk heid, moet nu vijfduizend gulden be talen. Volgende rechtbank zou de vrouw zonder gesteriliseerd te zijn slechts een zeer geringe kans hebben gehad ooit nog eens een gezond kind ter wereld te brengen. Bovendien na men de rechters in aanmerking dat de vrouw al een gezond kind (een doch tertje van tien jaar) heeft. De eis tot vergoeding van gemaakte of nog te maken kosten voor het adopteren van een kind (ƒ25.000) werd afgewezen. Het echtpaar zou niet aannemelijk ge maakt hebben dat het plannen had voor een adoptie 'Duidelijk eigen gezicht' AMERSFOORT Er is geen sprake van dat liet CNV de rol van de afgewezen minnaar speek, zoals het NÏKV beweert. De algemeen secretaris van het GNV, de heer A. Hordijk heeft op een rayon vergadering in Amersfoort verklaard, dat het CNV als enige vak centrale in het gesprek over de vorming van een federatie een duidelijk eigen gezicht is blijven tonen. Een wonderlijke zaak noemde hij het dat juist het confessionele NKV heeft gekozen voor een vergaande vorm van samenwerking, die de kiemen van een fusie in zich draagt. 'Een aantal jaren geleden stelde het NKV nog duidelij ke identiteitsvoorwaarden, maar die spelen thans kennelijk geen rol meer. Het NKV heeft altijd gestreefd naar een federatievorm. waarin het op de meest efficiënte wijze de katholieke beginselen zou kunnen uitdragen. Nu blijkt dat NVV en NKV zelfs willen streven naar het op elkaar afstemmen van eikaars scholings- en vormings programma's, aldus de heer Hordijk, die hieraan toevoegde, dat hij er vre de mee heeft dat het NKV tot dit fe deratie-model is gekomen en afwijkt van eerder ingenomen standpunten. Maar men moet het CNV dan niet verwijten dat deze vakcentrale de rol van een afgewezen minnaar speelt'. Overigens meende de heer Hordijk dat de positie van het CNV heel moeilijk gaat worden. 'We zullen al leen tegen een machtige federatie moeten gaan opboksen'. Op de aankondiging van NVV en NKV dat ze nog slechts incidenteel met het CNV zullen samenwerken, zei de CNV-secretaris: 'Als het zo moet, hebben we zoveel zelfrespect dat we voor die eer bedanken'. Hij hoopte dat het NKV als gevolg van het genu anceerde denken binnen deze vakcen trale over de federatievonning niet uit elkaar zal spatten. 'Want daarvan zal alleen het NW zijde spinnen'. RITA 'Er zitten misschien wel zeld zame munten tussen de zittin gen.' (ADVERTENTIE) >r Dick Ringlever -4EUW VENNEP Eind 1976 zal een vooral tijdens de spitsuren berucht gewor- :n flessehals in het rijkswegennet uit de weg zijn geruimd: het tien kilometer lan stuk weg in de autoweg Voorburg-Amsterdam, van Burgerveen, waar rijksweg (naar Wassenaar) zioh afsplitst van rijksweg 4 tot aan Schiphol. I plaats van de tweemaal f eestrooks-weg, die nu dage aanleiding tot lange files eft, zal er dan tussen Schip- en de afslag naar Hoofd- rp (Kruisweg) .een «royale trooks autoweg liggen en ssen de Kruisweg en Bur- rveen zelfs een achtstrooks elweg, de eerste van deze ïedte in Nederland. Dit be tent, dat de automobilist ter weerszijden van de ddenberm 21 meter asfalt beschikking krijgt. en luxe, maar een harde odzaak, noemen dat H. ten •pen en M. A. J. Lenselink, voor Rijkswaterstaat de ding van het project heb- 'Dit stukje weg is de •tste jaren een van de druk- ste van ons land geworden. Op een zomerdag passeren er ruim 60.000 auto's, veel méér dan je met een autoweg van tweemaal twee stroken kan verwerken.' Veertig miljoen Met de verwerkelijking van de eind 1972 al in uitvoering ge nomen plannen is ruim veer tig miljoen gulden gemoeid. Maar daar zitten dan ook de zes viaducten op dit stuk weg ïhalve voor het verkeer tussen Den Haag, Leiden en g tosterdam is rijkswaterstaat ook hard bezig de ver- ndingen tussen de Randstad en het noorden via oord-Holland te verbeteren. Op 3 mei wordt het nog ïtbrekende stukje in de westelijke ringweg rond de Jofdstad aanbesteed: het deel tussen de Sloterweg en Cornelis Lelylaan. Als dit zomer 1975 gereed is zal van Den Haag en directe snelweg naar de Coentun- el liggen. In: twee bij de Kruisweg, waar de rijksweg over de provincia le weg naar Hoofddorp komt te lopen, een bij de Benne- broekerweg, een bij de Venne- perweg (die beiden óver de rijksweg komen te liggen) en twee bij de splitsing van rijks weg 44, waar een nieuwe tweebaans, vier kilometer lan ge, provinciale weg (de S 20) tussen de Leimuiderdijk en de Hoofdvaart, over de rijksweg wordt geleid. De aanleg van deze weg (die in de toekomst wordt doorgetrokken naar Hil- legom) is evenals de bouw van een viaduct over de Rijn- landerweg begrepen in de to tale kosten. Hoe een en ander er straks zal gaan uitzien is voor de tien duizenden automobilisten, die er dagelijks passeren, overi gens nog maar in de verbeel ding voor te stellen. Op het ogenblik is weinig méér te zien dan gigantische zandho pen aan weerszijden van de weg, modder uitbrakende pijp leidingen en een bij Burger veen geplaatste mobiele asfalt- fabriek, die straks de 455.000 ton asfalt moet gaan leveren om van de flessehals een rian te racebaan te maken. De heer Ten Hopen daarover: Zo ziet het er (bij de splitsing tussen rijksweg 4 en rijks weg 44) nu nog uit: rechts de mobiele asfaltfabriek, links het nog onder water liggende deel, waarop straks nadat het is opgespoten de verbreding van de weg komt te liggen. 'Voorlopig zal dat nog wel zo blijven. Voor je met de eigen lijke wegaanleg kunt begin nen, moeten enorm veel voor bereidingen worden gemaakt Neem alleen de problemen met de waterhuishouding in de Haarlemmermeerpolder. Voordat je sloten gaat dem pen, moet je eerst zorgen voor nieuwe, anders loopt de hele regeling van het waterpeil ln het honderd. Liggen die slo ten er eenmaal, dan moet je gaan opspuiten. En ook dat is een omvangrijk karwei. We schatten, dat voor het hele project (dus inclusief de aan leg van de nieuwe provinciale weg S 20) ruim twee miljoen kubieke meter zand nodig. Dat halen we in de buurt van Hoofddorp vandaan, tussen de Kruisweg en de Geniedijk, waar straks rond de put een nieuw recreatiegebied wordt aangelegd.' Die voorbereidingen beteke nen voor de automobilist, dat hij de komende jaren nog wel rekening zal moeten houden met 'vreemde kronkels' in de rijksweg. Op het ogenblik zit er al zo één bij het in aan bouw zijnde viaduct voor de nieuwe S 20. Waarschijnlijk zal die in augustus kunnen worden rechtgetrokken, maar in plaats daarvan komt er dan een nieuwe: als al het verkeer zal worden geleid over het eerste stuk nieuwe weg tussen de Venneperweg en de split sing van rijksweg 44. De heer Lenserink: 'Alles is echter zo geprojecteerd, dat het verkeer nooit in een echte flessehals terecht komt: hoe we ook omleiden, er blijven altijd vier stroken plus een vluchtberm beschikbaar.' Over de vraag of in de rich ting Den Haag de rijksweg 4 (en/of rijksweg 44) na de splitsing eveneens worden ver breed, is nog geen beslissing genomen. Vooralsnog doet de noodzaak daarvan zich nog niet voor: uit tellingen is ge bleken, dat van de uit Amster dam komende stroom veertig procent aftakt via rijksweg 44 en 60 procent doorrijdt in de richting van de rotonde Voor burg. Dat betekent dus min of meer een halvering van de stroom. I. JONGE JENEVER; h^^NH-lLTR.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5