ZORG OM WAPENRACE SSsr Confectieatelier n Liessel bezet Lange afstandsraketten voor Syrië Garage kon hof bellen Noodzakelijke vernieuwing van steden gaat miljarden kosten in deze krant -► Vijand mag borstbeeld maken forgen om overplaatsing BOEKEE logezegd Vuur verwoest in drie dagen 80 ha Gruyters: onmisbare culturele functie Een laxeermiddel waar n de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! tres MKM.. Nixon niet geschrokken van nederlaag bij verkiezing ienwe LeMse Courant ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" IHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING [eenstraat 37 Postbus 75 Telefoon 31441 Abonnement 11.50 per maand, per kwartaal J 34 50 C-ironr. 200274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam DONDERDAG 18 APRIL 1974 55ste jaargang no. 14 TOYOTA-DEALER voor RIJNSBURG en omgeving GARAGE DIJKMAN B.V. Rijnsburg Ocgstgccsterweg 17-23 Telefoon 01718-13294. Aid. Bezorging vanat 08.30 uur MOSKOU (Reuter) Een Russische beeldhouwer, Ernst Neizvestny, die in 1962 nog een woordenwisseling had met premier Chroestsjew. legt legt nu de laatste hand aan een borstbeeld van de voormalige Sowjet- machthebber. Het ontwerp is na lang treuzelen door de Opperste Sowjet goedgekeurd. De beeldhouwer kreeg ruzie met Chroestsjew toen deze op een tentoonstelling in Moskou in 1962 klaagde over de moderne kunst en zei dat de tentoonstelling beter gesloten kon worden. Hij beet toen de machthebber toe: 'Op deze tentoonstelling ben ik nu eens premier en wij zullen er als gelijken over discussiëren'. Hij heeft daarna acht jaar lang geen opdrachten van de staat gehad. DEN IIAAG Een communicatiefoutje in een toestel van het kabinet van de Koningin was de schuld dat het garagepersoneel van de Bijenkorf met de directe hoflijn van de Koningin verbonden werd. Elke keer als iemand hei garagepersoneel hebben moest en het daarvoor bestemde toe stel 27 van de Bijenkorf draaide werd hij prompt verbonden met de speciale hoflijn van het kabinet van de Koningin. Dit ls een soort hot- lijn om belangrijke mededelingen snel te kunnen doorgeven. Bijna een week hield de Bijenkorf die lijn met de paleizen Huis ten Bosch en Soestdijk in 'zijn greep'. !en Israëlisch kanon vuurt op Syrische stellingen. Op de achtergrond de berg Hermon zichtbaar. LONDEN (UPI) Westerse defensiedeskundigen maken zich zorgen over de instemming van de Sow- jet-Unie om in het Midden Oosten nieuwe moderne wapens, waaronder lange afstands 'grond-grond'- raketten, te verstrekken. Deze slap bewijst de vastbeslotenheid van Moskou om zich lot elke prijs in liet Midden Oosten te verschansen eu haar steun aan een eventuele Syrische harde lijn jegens Tsraël. an een verslaggever [ESSEL De veertig vrouwelijke erkneemsters van de N.V. confectie dustrie Leco in Liessel hebben gis- rmiddag het werk neergelegd en het elier bezet Zij zijn verontrust over door de directie aangekondigde ADVERTENTIE OPEN HAARDEN SCHOUWEN Rijswijkseweg 282 - Den Haag Telefoon 642142 - 118440. Donderdagavond koopavond Folder gratis op aanvraag Iet blijkt noodzakelijk om de ste en kunstmatig in stand te hou- en Minister Gruyters (ruimte lijke ordening) overplaatsing van het bedrijf naar de grotere vestiging in Helmond. Gistera vond vergaderde het personeel van Leco over het al dan niet doorgaan van de bezetting. Bij het ter perse gaan van de krant was de uitslag van de vergadering echter nog niet be kend. De zaak waarvoor de Leco-werkneem- sters in actie zijn gekomen lijkt veel op die van de Usfa-bezetting in Hel mond. Vorige maand heeft de directie van Leco het personeel per circulaire laten weten, dat het kleine atelier in Liessel onmogelijk rendabel kan wor den geëxploiteerd. Wegens hoog opge lopen produktiekosten en personeels lasten wil men de twee vestigingen tot één in Helmond samensmelten. Werkneemsters die dit wensen kun nen het werk voortzetten in Helmond, dat tien kilometer van Liessel af ligt. Voor een aantal, part time werkende, huismoeders is deze afstand echter zeer bezwaarlijk. Het personeel heeft in een verklaring van de de directie duidelijkheid geë ist over de gang van zaken rond de overplaatsing van het bedrijf naar Helmond. De verkltring vraagt ook opheldering aan districtsbestuurder Vrissen van het NKV. Deze bond zou zich bij de maatregelen van de direc tie hebben neergelegd. Dinsdag zijn de 27 Leco-personeelsleden lid gewor den van het NKV om op die manier te trachten de industriebond te bewe gen zich achter de aktie te scharen. Russische wapens waren vanouds de belangrijkste factor in Moskou's stra tegie tot invloed in het gebied maar met de komst van deze raketten is volgens deze deskundigen een gevaar lijk nieuw element geïntroduceerd, waarvan de uitwerking op lange ter mijn niet te voorspellen is. Tegelij kertijd blijkt nu niet alleen het semi- officiële Egyptische dagblad Al Ahram gepocht te hebben op het bezit van lange afstandsraketten, maar ook Sa- dat. Deze liet zich in een gesprek met studenten in Cairo ontvallen dat Egyptische lange afstandraketten op drie Israëlische steden gericht had staan. Hij gebruikte dat argument in een zinsverband waarin hij wilde dui delijk maken dat Israël zich wel zal be denken om in de Sinai nog eens aan te vallen. Demonstratie Israël demonstreerde gisteren in Tel Aviv de nieuwe Amerikaanse antitan- k-raketten 'Tow' en 'Low' die het ge durende de oktober oorlog reeds ont ving als tegenwicht tegen soortgelijke Russische raketten. De Amerikaanse militaire hulp aan Jordanië wordt voor het volgend begrotingsjaar verdrie voudigd van 40 miljoen tot 130 mil joen dollar. Het wordt door de Ameri kanen als een matigende kracht in de Arabische wereld beschouwd. Er is ook voor 300 miljoen dollar aan kre dieten voor militaire aankopen van Is raël uitgetrokken, in aanvulling op de 2,2 miljard dollar die kort na de oklo- ber-oorlog al voor Israël waren gevo teerd door de Amerikaanse Senaat. De gevechten op de berg Hermon worden steeds heviger. Zij duurden in de nacht van dinsdag op woensdag voort en breidden zich in de loop van gisteren over een breder front uit. Volgens Tel Aviv hebben de Israëliërs een hefschroef-vliegtuig dat comman do's hogerop wilde neerzetten verdre ven en ook een Syrische infanteriepa- trouille verjaagd. Van Syrische kant slaat nu wel vast dat het tegen een bufferzöne, bemand door VN-soldaten, op Golan is. De standpunten van bei de partijen liggen mijlenver uiteen zodat Kissinger bij zijn voorgenomen bezoek aan het Midden Oosten volgeü- de week een hardedobber zal krijgen. Zijn pad wordt daar opnieuw gekruisd door de Sowjetminister Gromyko. ROERMOND-WINTERSWIJK In de afgelopen drie dagen is in het na tuurreservaat 'Meinweg' bij het Lim- burgse Herkenbosch tachtig hectare jj bos en heide door brand verwoest. Al ft drie keer dacht men de brand meester te zijn. maar telkens laaide het vuur weer op. Inmiddels is de Roermondse brand weercommandant er haast zeker van dat de branden in het natuurreservaat 'Meinweg' moedwillig aangestoken zijn. De afgelopen 'nacht heeft perso- neel van staatsbosbeheer de wacht ge- houden in het natuurgebied. Gistermiddag ging bij een felle brand aan de Nederlands-Duitse grens bij Winterswijk 30 tot 40 hectare dennen bos verloren. Een klein meisje huilend voor de ruïnes van een woning in het grensdorpje Majdal, dat werd getroffen door Israëlisch vuur. Aan de andere kant werd een Israëlisch dorp door Syrische granaten geraakt. Droog en zonnig Droog weer met zonnige perio den. Overwegend matige wind uit noord tot noordoost. Maxi mum temperaturen van 9 gra den vlak aan zee tot 14 graden in het zuidoosten. Morgen en overmorgen: Droog, later waarschijnlijk min der zonnig en weinig verande ring In temperatuur. Zon op: 05.36 zon onder: 19.44 maan op: 04.03 maan noder: 16.4U )mroep houdt nil joenen ovèr en waar mot Gijs- 't helemaal hee doen! Een politie k kunstwerk De Rus die twaalf jaar geleden een openbare ruzie, met wijlen Chroestsjew had over de waarde van moderne kunst, heeft nu diens borstbeeld gemaakt. Een politiek kunstwerk waarvan u niet onkundig mag blijven. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd paraatmap briefpa pier eD pen). Gezellige rookverdrijver. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 mw Van een verslaggever UTRECHT Stadcvernieuwing gaat ons miljarden guldens kosten, maar deze uitgaven zijn in de toekomst noodzakelijk, aldus minister Gruyters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gisteren in Utrecht. Hij meent dat de Nederlandse samenle ving als geheel in een fase is geko men dat men zich deze opofferingen kan getroosten, om te voorkomen dat we toegroeien naar 'een samenleving zonder steden'. De stad is, zei minister Gruyters. on misbaar als samenballing van de sa menleving, als centrum van menselij ke creativiteit, van culturele en maat schappelijke uitingen. Het blijkt echter noodzakelijk om de steden kunstmatig in stand te houden omdat, als er niets gebeurt, de nei ging tot ontbinding zich versneld zal voortzetten. Het stedelijk klimaat is door onaangename verschijnselen als stank, vervuiling, gevaar en lawaai, zo danig aangetast dat met name de eco nomisch en maatschappelijk sterksten eruit wegtrekken. Dat leidt tot een verpaupering van de steden op aller lei gebied en brengt bovendien de on geremde uitgroei van kleinere ge meenten met zich mee. Daarbij komt, zo meent de heer Gruy ters, dat men in de kleinere gemeente wel veel vindt van 'vat men in de ste den mist, zoals rust, een goed huis, een veilige en schonere omgeving, maar dat inmiddels is gebleken hoe velen, eenmaal buiten wonend, toch ook weer naar de stad terugverlangen. Men mist het contact en gaat de noodzaak om voortdurend op en neer te moeten reizen, als steeds hinderlij ker ervaren. De minister meende dat de enorme sommen geld, die voor de stadsver nieuwing nodig zijn. kunnen worden geconden doordat andere geldverslin dende projecten zoals de woningbouw, de wegenbouw, de scholenbouw en de ziekenhuisbouw langzamerhand in een fase zijn gekomen waarin de grootste achterstand is ingelopen en er een ze kere verzadiging optreedt. Overigens ontkende de heer Gruyters niet dat er nog woningnood is, met name onder de laagst betaalden en onder de zoge naamde bijzondere groepen zoals wer kende jongeren, alleenstaanden en studenten die niet aan een universi teit studeren. 'Maar grosso modo is de woningacherstand toch ingehaald', meende hij. Onder stadsvernieuwing wilde de mi nister meer verstaan dan alleen'maar slopen en dan nieuw bouwen: 'Het gaat er niet om een agglomeratie van steen te maken, maar een agglomera tie van mensen', verduidelijkte hij. Men moet echter ook niet hopen, ging hij verder, dat in de toekomst er in de steden méér mensen zullen wonen dan op dit moment. De trek naar bui ten zal zich zeker blijven manifeste ren, maar het beleid zal er op gericht moeten zijn dat deze mensen in gebie den komen te wonen die georiënteerd zijn op de rote stad. Noodzakelijk is dan l.et bestaan van goede verbindin gen tussen de satellietsteden en de centrumstad. De heer Gruyters noem de dit een beleid van gebundelde de concentratie. Dit als tegenstelling tot zomaar de concentratie, die leidt tot de zoge naamde suburbanisatfe. Volgens mi nister Gruyters is de suburbanisatie mislukt, want ongebreidelde groei van kleine gemeenten tast de sfeer van 'buiten wonen' aan zonder dat een echte stad in de zin van een rijk ge schakeerd ontmoetingspunt wordt ge schapen. (ADVERTENTIE) Binnenland Actie voor Zonderdag 5 Buitenland Nixon gokte mis9 Kerk Kerken te koop Kerk In de wereld Lezers schrijven .Nieuwe boeken Radio en (v Recept en puzzel (ADVERTENTIE) Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol-voor een probleemloze stoelgang (J) Dagra N.V., Dlemen r f- WASHINGTON (UPI, Reuter) Pre sident Nixon is niet ontmoedigd door de nederlaag, die zijn partijgenoot bij tussentijdse verkiezingen in de staat Michigan heeft geleden. Hij liet zijn woordvoerder vertellen, dat de 'president wat verheugd is door het feit, dat het resultaat beter, was dan enkele weken geleden werd verwacht'. De Republikeinse kandi daat, waarvoor Nixon campagne heeft gevoerd, verloor met ruim 3000 stem men verschil. Dat betekent wel, dat de Republikeinse partij opnieuw een zetel in het Huis van Afgevaardigden heeft verloren aan de Democraten. Het verlies, dat de Republikeinen de laatste maanden hebben geleden, wordt in verband gebracht met het gebrek aan vertrouwen in de door schandalen omgeven regering-Nixon. Daarvan wil de president echter niets weten. Zijn woordvoerder Gerald Warren liet weten, dat Nixon in de toekomst voor elke Republikeinse kandidaat campagne wil voeren. Vice-president Gerard Ford ziet de toekomst van de Republikeinen niet zo zonnig in. Door de voortdurende Democratische successen bij verkiezin gen dreigt er een 'dictatuur' te ont staan. zo waarschuwde hij. Ford noemde de verkiezingsuitslag in Michi gan daarom 'een slecht voorteken voor het land'. Zie ook buitcnlandpagina)].

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1