Spelers tonen groot gebrek aan visie IS NU ALLES KWIJT TWEE TREFFERS SCHOENMAKER ioda JC >lijft in ie zorgen Interim trainer Bobby Haarms: Er moet iets veranderen aan de structuur Zelfs De Graafschap kan aftakeling van Amsterdamse formatie blootleggen Feyenoord vindt Kreuz te duur Pepe Fernandez naar Amerika Spelers 120 duels langs de kant UW/KWARfUCT DJMSOAG 16 APRIL 1974 SPORT T9/K9 Van onze speciale verslaggever DOETINCHEM De vraag hoe de toekomst van Ajax er uit zal zien, blijft na het ontslag van trainer Ge orge Knobel en de er op volgende nederlaag tegen De Graafschap (1— 0) voorlopig nog onbeantwoord. Het bestuur wenst over de Inmiddels al ondernomen stappen nog geen uit spraak te doen en voor de spelers kwam het vertrek zo onverwacht dat zij zich nog niet over een gezamen lijk standpunt hebbn beraden. Vooral de heudlng van de werkne mers bij het miljoenenbedrijf Ajax is op zijn minst verbazingwekkend. Bobby Haaras mag zich als degene die tijdelijk met een enorme taak verzwaring is opgescheept van com mentaar onttouden en louter aan dacht bestedei aan zijn werk, de spelers daarentegen tonen een enorm gebrek aan visie hoe Ajax niet 'stuk' moet lopen en welke trai ner daar volgend seizoen de helpen de hand bij moet uitsteken. Wim Suurbler bijvoorbeeld, gaf als enige reactie op het vertrek van Knobel dat hij dit een juiste zaak vindt 'Ik ben opgelucht En voor Knobel is het maar goed dat hij weg is. Knobel bemoeide zich met onze privé-situaties (Suurbler is momen teel in een echtscheidingsproce dure gewikkeld, red.), maar dat hoeft hij niet te doen. Hij moet zor gen, dat er prestaties komen. Wat er nu gebeuren moet, weet ik niet Ik leef ln elk geval rustig verder: we zien wel.' Een poging om Ruud Krol aan zijn verstand te brengen, dat Knobels verontrusting de gehele situatie bin nen Ajax (het gedrag van de spelers en het bestuur en de structuur van de club) geldt, loopt ook stuk. Het ontslaan van een trainer is een beleidszaak, waar de spelers zich niet mee hoeven bezig te houden: 'Het bestuur is na de mededeling van vrijdag niet meer bij ons ge weest. Wij vinden het ook niet no dig om van onze kant een mening kenbaar te maken: wij moeten voet ballen.' Nogmaals, een vreemd standpunt dat zelfs in tal van kleinere vereni gingen al achterhaald is. Dat ook in de maatschappij (voorzover voetbal lers daar niet toe gerekend worden) opgang maakt: het verschijnsel in spraak of medezeggenschap. Krol laat in het midden of het ontslag juist of onjuist is, maar stelt ook dat het Ajax-bestuur de verantwoor delijkheid voor het het aantrekken van een opvolger heeft. 'Als wij die verantwoordelijkheid ook nog zou den moeten dragen, zou onze taak veel te zwaar worden. Hoe kunnen wij oordelen over een sollicitant- trainer als hij niet uit Nederland komt. En noem in Nederland eens vijf trainers op die goed genoeg voor ons zouden zijn.' De problemen binnen de Ajax-gele- deren liggen niet alleen ïond de po sitie van de trainer. Ook in de spe lersgroep is groot verschil van me ning. Een paar arbeidskrachten van Ajax hebben wel hun gedachten over de toekomst (en daarmee de structuur van de club). Barry Hulshoff, wiens afwezigheid door een blessure al lange tijd zijn invloed heeft op de prestaties van de ploeg, heeft zich, zij het nog vaag, achter de ontslagen trainer ge steld, omdat hij instemt met de in tentie van het gewraakte interview met Knobel. Hulshoff, maatschappij- bewust, stelt dat de spelers wel de gelijk Invloed moeten hebben op het beleid, in casu het aantrekken van een nieuwe trainer. Hoe deze vorm van Inspraak in zijn werk zou moeten gaan, daar zijn ze bij Ajax (ln tegenstelling tot bij voorbeeld clubs als FC Utrecht en Telstar, die ook hun trainer kwijt raakten) nog niet achter. Ruud Krol: 'We hebben niet gedacht aan het schetsen van een profiel, daar hebben we nu nog geen tijd voor. Eerst moeten we zorgen dat we de rest van het seizoen goed uitspelen. En daarna volgen er negen weken voetbal om het wereldkampioen schap. Dan is er nog tijd genoeg.' De enige die zich wel wil uiten, is trainer ad interim Bobby Haarms: 'Naar mijn persoonlijke mening moet er iets aan de structuur bij Ajax veranderen. Ik denk aan een manager die het aan- en verkoopbe leid van de club voor zijn rekening neemt. Daarnaast dient er Iemand te komen voor de training van de spe lers. Een situatie zoals die min of meer rond het Nederlands elftal ge opperd is'. Wat Haarms in de naaste toekomst zal gaan doen, is eveneens onbe kend. De hulptrainer van Ajax, wiens contract aan het einde van dit seizoen afloopt, mag zich verheugen ln de belangstelling van een aantal Franse clubs, onder wie Straatsburg. Haarms: 'Ik ben ik 1947 lid gewor den van Ajax, zes jaar lang heb ik in het eerste gespeeld. Zeven jaar geleden ben ik als hulptrainer te ruggekomen. Je kunt wel stellen dat er een beetje Ajax-hart bij mij zit Ik zal met Straatsburg besprekingen voeren, maar ook met Ajax. De fi nanciële kant van de zaak wel erg belangrijk zijn.'tt HARO HIELKEMA ten onze speciale verslaggever )OETINCHEM George Knobel, die nog geen jaar geleden door ijax naar Amsterdam gehaald werd om de positie van de club als nereldformatie ra drie triomfantelijke seizoenen te consolideren, naar vrijdag op staande voet van zijn functie werd ontheven, heeft teun gekregen. liet alleen via uitspraken van diverse ex-pupillen Hulshoff, Mulde:, Cruijff), maar verrassend genoeg ook van ere- ivisie-debutant Ee Graafschap. De verdiende 1-0 zege, die de ploeg it Doetinchem o» de Europa Cup-houder behaalde en de wijze waar- p die tot stand kvam, onderschreven Knobels mening dat Ajax 'stuk' en in de prakijk een niet eens zo ontzagwekkende tegenstander neer vormt, zelf. niet voor een elftal als dat van De Graafschap. ooropgesleld: De Graafschap legde iet de oorzaak blot van het stuklo- en van Ajax, altlans zoals die door en sensatieblad vcige week werd ge- uggereerd (dranl en vrouwen) als ltspraak van Knoei en die tenslotte et vertrek van Brabander tot ge- olg ïad. Maar wil werd in Doetin- ïem aangetoond dat de vermaarde armatie bezig i£ in een nog sneller impo af te takeen dan illustere top- loegen als Real Madrid, Manchester fnited en Inter lilaan. Ajax is na de -0 nederlaag iimers op vrijwel alle onten uitgeradeerd: voor de Euro- i Cup viel d< uitschakeling (door SKA) al in c eerste ronde; PSV irnietigde de ïusies van Ajax in de vartfinales vaj het bekertoernooi en i gaf De Grafschap zo goed als de inadeklap in Je nationale competi- e. Wat de Ansterdammers volgend izoen nog rst, is alleen deelname n het nog teeds niet volledig er- mde toernoc om de UEFA-beker. e definitiev< ontgoocheling kwam ei- snlijk toch tls een verrassing. Hoe aak komt hé niet voor dat een plot ting ontsla van een trainer een elf- 1 nieuwe iipulsen geeft. Het Ajax- jstuur mot van dezelfde gedachte Itgegaan zin, toen het vrijdag indanks he feit dat Knobels vertrek i het elne van dit seizoen al min meer vasstond haar trainer op aande vod de laan uit stuurde, aar Ajax' opelf putte hier geen in- liratie uit, wat de veronderstelling u kunnen staven dat er meer mis >f stuk) is bij de club uit De Meer in de posüe van de trainer alleen, et zo min als de Ajacieden in hun acties op het ontslag van Knobel ensgezindhid toonden (Barry Huls- off staat olledig achter Knobel en !t zelfs zin positie bij de club op et spel, Jn Mulder keurt de uitla- ngen van Knobel over de leefwijze in de Ajx-spelers in het in feite ich veel t veel aandacht krijgende !nsatiebla( weliswaar af, maar steunt gedacht van zijn trainer over de isstanden wel), evenmin waren zij Doetinoem een toonbeeld van lanimiteit Bleken zij niet bereid n zich vor de volle honderd pro mt in te zetten om tenminste de Jiijn op e houden dat Ajax niet uk is. e Amsterammers imponeerden geen oment. Serker, in het duel tegen e Graafsoap ontbrak het aan inzet, f en fantsie om al die leugens, die ilgens ht bestuur van Ajax 'de ERKRiDE Het zit Roda JC et me. De Limburgers voeren het ogenblik een wanhopige rijd tejen de degradatie. Er zijn ig vol'p kansen aanwezig om de tos ti ontspringen, maar het id er .ilemaal aanmerkelijk zon- ger lit gezien als Roda wat eer gsluk had gehad. Nu bleef !t teg?n AZ'67 0-0. A waj in Kerkrade wel een sfeervol- bedofliing, maar wie gekomen w as or god voetbal werd diep teleurge- id. Cp dat pimt hadden bedde elf- len veirag te bieden. De wijze arop Roda echter strijd leverde, eei verbeten inzet en niet af la rie iyer, vergoedde veel. da vis drie keer heel dicht bij een elpuiL In de eerste helft gebeurde t dcor Stanley Bish. Hij was door Altmaarse defensie gesoleerd en t vervolgens een schot los dat bui- bereik van doelman Gerrit Vooys £n le paal ketste. DA JC—AZ'67 0—0 Scheidsrechter: J. "beschouwers: 7500. Da 2J: GeiLman; Blatter. Fischer. Pfeif- Ofermans; Dijkstra, Meuser, Advocaat; i Leuwen, Bisch. De Goede. •7: Vooys; Mol. Suurendonk, De Vries: [•aal, 1st, Wlldbret; Theuns, Vreden- t, loogesteeger. naam van de club in binnen- en bui tenland is discrediet hebben gebracht' te weerleggen. De elf die in de basis opstelling voorkwamen (later aange vuld met de invallers Johnny Rep en Arnold Mühren voor Arie Haan cn Johan Neeskens), suggereerden in de eerste helft nog wel 'van goede wil' te zijn, na de verrassende treffer van De Graafschap in de dertiende minuut na rust knakte Ajax en werd het spel nog matter en krampachtiger dan daarvoor. Ajax had het verlies aan zich zelf te wij-ten. Niet alleen door de blunder van Pim van Dord, waardoor het doel punt tot stand kwam: Van Dord nam de bal na een hoekschop van De Graafscliaps Oekie Hoekema verkeerd op het hoofd, waardoor het leer langs de verbaasde Heinz Stuy in het Ajax- doel verdween. Over alle linies faal den de 'sterren', hetgeen de opponent deed groeien. Terecht kon Piet de Visser trots en verheugd zijn over de prestaties van zijn spelers. De Doetinchemse trainer, die na dit seizoen naar het door degradatiezor- gen geplaagde Nijmeegse NEC ver trekt en de zege op Ajax als een dankbaar afscheidsgeschenk aanvaard de, had zijn spelers in het paasweek einde nog voor de tegenstander ge waarschuwd: 'Het ontslag van de trai ner zou Ajax wel eens een extra-prik kel kunnen geven. Onze ploeg ging daardoor misschien wel wat angstig en nerveus van start, maar met het wegzakken van Ajax ging het bij ons steeds beter. Het elftal toonde een volledige harmonie en strijdlust. Wij hadden ook niets te verliezen: al vrij vroeg in deze competitie waren wij zeker van het behoud van ons eredivi sieschap.' De Graafschap dus een duidelijke te genpool van Ajax. Hoe anders was het spelpatroon van de Amsterdammers ten opzichte van vroeger: liet Ajax toen de opponent achter zich aan dra ven. nu moesten de pupillen van waarnemend-trainer Bobby Haarms zelf deze slopende en ontluisterende rol vervullen. Met weinig succes overi gens. Want Guus Hiddink -bepaalde vooral in de tweede helft het spel en niet Johan Neeskens. Coen Poulus voedde (na een zwakke start) zijn aanval met zuivere passes en niet Ger- rie Mühren. Henk Overgoor en Chris de Vries! zorgden als verdedigers door hun opkomende acties voor gevaar en Ruud Krol cn Wim Suurbier in veel mindere mate. GELE KAART Ajax was niet alleen aangeslagen, de dreigende afgang irriteerde de ploeg ook. Johan Neeskens voelde zich in zijn heersersrol op het middenveld overvleugeld door Guus Hiddink en beging uit wanhoop een reeks overtre dingen tegen de Doetinchemse aan voerder. Neeskens' geprikkeldheid kwam het scherpst tot uiting toen hij na een overtreding van Wim Meijers deze vol in het gezicht sloeg. Een ge luk voor de Ajacied was het feit dat Joop Vervoort het duel floot, die het niet aandurfde om hiervoor de rode kaart te trekken, maar ten onrechte volstond met een geel papier. On danks deze liefdadige actie van Ver voort was Ajax de artiber toch niet genegen, en uitingen van misnoegen kwamen veelvuldig voor. Ruud Krol was de enige die er een waarschuwing voor kreeg. In de slotfase was niet Ajax, maar De Graafschap de gevaarlijkste ploeg. Een zaak die nog eens illustreerde hoe zwaar de Amsterdammers in het slop zitten. Piet de Visser: 'De ver richtingen van mijn spelers waren ge weldig. Ik had opdracht gegeven een zeer korte mandekking toe te passen. Dat concept is voortreffelijk uitge voerd. Steeds maar weer werden dp Ajacieden door ons geattaqueerd, het geen de tegenstander in de achterhoe de voor grote problemen stelde. Ajax werd zenuwachtig, hetgeen ook in fei te tot ons doelpunt geleid heeft.' DE GRAAFSCHAP-AJAX l—O (0—0) 58 Van Dord (eigen doel) 1—0. Scheidsrechter: Vervoort. Toeschouwers: 12.000. DE GRAAFSCHAP: Van Oosterhout; De Vries. Scheur, Zaaljer, Overgoor. Hoenders, Hid dink. Poulus. Hoekema. Veen. Meijers. AJAX: Stuy: Suurbier, Blankenburg. Van Dord, Krol; Haan (Rep), Neeskens (Arnold Mühren) Gerrie Mühren, Steffenhagen. Mul der, Keizer. HARO HIELKEMA ROTTERDAM De onderhan delingen tussen Sparta en Feyenoord over een transfer van Willi Kreuz zijn in het slop geraakt. Sparta verlangt van de stadionclub een vergoeding van 1.5 miljoen gulden. Een bedrag dat Feyenoord onder geen be ding op tafel wenst te leggen. Kreuz: 'Sparta heeft mij een contract van 150.000 gulden aan geboden, daarop ls het bedrag van anderhalf miljoen geba seerd. Ik weiger uiteraard mijn handtekening te zetten. Als Sparta bij zijn besluit blijft de transfersom niet te verlagen, keer ik aan het eind van het seizoen naar Oostenrijk terug. Dan begin ik een zaak. Naar Ni ce, dat trouwens toch financieel niet In staat is meer dan een miljoen te betalen, ga ik beslist niet'. DEN HAAG Haarlemspeler Pepe Fernandez Is in contact getreden met de Amerikaanse voetbalclub Seattle Sounders. Het ls overigens nog niet zeker dat hij naar Amerika zal gaan, verklaarde hij gisteren na do wedstrijd FC Den Haag-Haar lem 'Dit hangt van het Haar lem-bestuur af. De competitie in Noord-Amerika loopt van half april tot augustus. Als Haarlem mij laat gaan wil ik er zeker naar toe. Ik ben tenslotte prof. Maar in Nederland heb ik het ook naar mijn zin'. Fernandez speelde in de Vere nigde Staten eerder voor de Kansas City Spurs en San DIego Toros. CARTAGENA De spelers van het elftal van Gran Pena uit Cartagena zijn voor in to taal 120 wedstrijden geschorst. De straffen werden opgelegd omdat alle spelers van het ream vorige week de scheidsrechter hadden aangevallen die de wed strijd van hun elftal leidde. De regionale voetbalfederatie zette twee van hen voor vijftien wed strijden bulten spql. De negen andere zijn allen geschorst voor tien ontmoetingen. Scheidsrechter Joop Vervoort heeft Johan Neeskens de gele kaart voorgehouden nadat hij Wim Meijers heeft neergeslagen. De Graafschap aanvoerder Guus Hiddink (Voorgrond) vraagt zijn ploeggenoten zich te kalmeren terwijl rechts zijn Ajax-collega Piet Keizer zich klaar maakt om deel te nemen aan het dispuut. Feyenoord spant zich bij FC Groninsen niet bovenmatig in Van onze speciale verslaggever GRONINGEN Het was in de slotfase van FC Groningen-Feyenoord (0-3), dat twee Groningers binnen één minuut de machteloosheid van hun ploeg op typerende wijze demonstreerden. Met nog vijf minuten te gaan in het hopeloos oninteressante treffen, was het eerst verde diger Henk Oosterwold, die volkomen onnodig een voorzet van Pe ter Ressel tot corner kopte. Toen die hoekschop voor Feyenoord niets opleverde, was het in de tegenstoot Bjarne Jensen, die met een vrij veld voor zich niets anders wist te doen, dan lachwekkend knullig vele meters achter te zetten. Natuurlijk FC Groningen was toen al lang uitgespeeld, na een half uur al was het op een 0-3 achterstand gezet maar de onmacht, de ontreddering van deze te middelma tige eredivisieclub, kon niet treffender worden uitgedrukt. Ron Groenewoud, de haast mismoedi ge coach van FC Groningen, kwam niet met excuses aandragen. Zijn ploeg had gewoon erg slecht gespeeld. In alle opzichten. Wat moest hij er van zeggen? Slechts de inzet, die zijn spelers hadden getoond, zag Groene woud als een lichtpunt. In zeer don kere dagen dus, want afgezien van de nog triestere lotgenoot NEC, was de gezamelijke concurrentie er wel op vooruit gegaan. Toch kwam Groenewoud nog even los, later. Hij stelde: 'Wanneer ik het al leen over vanmiddag heb, dan kan ik niets anders zeggen, dan dat er slecht gespeeld is. Aanvallend, opbouwend en ook verdedigend, het was allemaal niet best Maar ach, het komt niet on verwacht en dan denk ik aan dit hele seizoen. We hadden bij de start al een magere groep; over een zeer beperkte selectiegroep kon ik beschikken. En hoewel ik daar niet graag op terug kom, werden we bovendien geconfron teerd met blessures. Dan moet een ploeg karakter tonen en dat is moei lijk geweest voor dit jonge elftal. Neem een talent als Jaap Bos. Wan neer Bos bij FC Twente zou spelen de club, die inderdaad Interesse heeft voor de noorderling (red.) zou hij waarschijnlijk veel meer tot zijn recht komen. Nu moet hij tegen degradatie knokken en valt hij weg. want hij kan niet knokken.' Zo verging het heel FC Groningen. Binnen een half uur was het al down. Drie doelpunten op rij van Feyenoord kwamen de Groningers niet te boven. Het begon al na vijf minuten, toen Lex Schoenmaker ja weer hij nummer één binnen schoot. Schoen maker zelf speelde Wim Jansen aan, die doelman Jan Nordström met een felle schuiver op de proef stelde. De Zweed liet de bal van zijn borst sprin gen, waarna het voor Haagse Lex een koud kunstje was de score te openen. Een tegenslag voor FC Groningen, die het nooit meer teboven is gekomen. FC Groningen was overigens in een wat eigenaardige opstelling begonnen. Het speelde met Jan Mennenga en Reinie Timmermans als enige spitsen. Rinus Israel en Mladen Ramljak had den in wezen een vrije middag. Jam mer vooral voor Israel, aangezien zijn keuze op die manier niet op juiste waarde kon worden geschat. Israel deed verdedigend niets fout, maar toonde aanvallend weinig of geen ini tiatief. De wens van trainer Wiel Coerver 'Ik wil Rlnus een keer on der druk zien' kon zodoende niet in vervulling gaan. Die twee Groningse aanvallers kregen op de vleugels van Harry Vos en de ten koste van Wim Rijsbergen terug gekeerde Dick Schneider geen enkele kans. Het was Groenewouds plan om de middenvelders Jensen, Gritter en Lex Schoenmaker gaat Feyenoords tweede doelpunt maken. Doelman "Nordström is gepasseerd. Hovenkamp om beurten in de spits te ook best mogelijk egweest Maar ook laten opduiken, maar daar kwam in zonder hem nam Feyenoord al snel de praktijk bitter weinig van terecht, ruim afstand. MISVERSTAND Schoenmaker nam ook het tweede doelpunt voor zijn rekening. Bij een verwarde situatie in het strafschopge bied van de Rotterdammers was het ausputzer Jan Schipper, die zo onver standig was medeverdediger Peter El mers op onmogelijke hoogte aan te koppen. Een misverstand waar Schoenmaker dankbaar gebruik van maakte en Feyenoord op 02 zette. Dat was na 28 minuten spelen en twee minuten laiter werd de wedstrijd als kijkspel voorgoed geëxecuteerd voor zo ver dat tenminste al niet ge- Allereerst liet Feyenoord het niet zo ver komen. Peter Ressel en Jörgen Kristensen stoorden al, waar dat no dig was en daarnaast ontregelden de middenvelders ook al voortijdig. Der halve kon Feyenoord veelvuldig vöor de aanval kiezen. Jensen bij Van Ha- negem, Gritter op Jansen en Hoven- kamp als tegenstander van De Jong aanvoerder Wim van de Heide was de vierde zij allen konden niet Verhinderen dat Feyenoord kon dicte ren. Ramljak kon gemakkelijk mee naar voren gaan en dat was voor Is rael in de gegeven omstandigheden beurd was toen Peter Ressel Feyenoord's derde doelpunt op zijn naam bracht. Ramljak had de goal schitterend voorbereid en nadat Bloemberg de bal eerst nog van de lijn had gehaald, knalde Ressel kei hard raak. Vlak voor rust kwam FC Groningen tot zijn enige bijna-goal, toen Treytel zich verkeek op een voorzet van Jen sen, die tegen de lat zeilde. Het bleek zo ongeveer nog het enig opwindende moment, want de tweede helft was een martelgang. Voor FC Groningen en veertienduizend toe schouwers in eerste instantie. Feyen oord wenste zich niet meer bovenma tig in te spannen, terwijl er toch een wellicht belangrijk doelsaldo op het spel stond. Wiel Coerver kon dan na afloop aan voeren, dat Ajax toch verloren had, de juichkreten van Dick Schneider en Theo de Jong direct na afloop bij het vernemen van het verlies van Ajax onderstreepten, dat de spelers daar ui teraard niet van op de hoogte waren. Hoogstens de 0—0 ruststand was Feyenoord ter ore gekomen. Feyenoord kreeg na rust zeker nog kansen die voorsprong uit te breiden. Ron Groenewoud daarover na afloop niet ten onrechte: 'Het leek bij ons weer wel een schiettent Vooral bij de doelpunten werd er in de achterhoede geschutterd.' En tenslotte over zijn spelers, hoe zij Feyenoord tegemoet waren getreden: 'Er zijn jongens bij, die het nog altijd een eer vinden om tegen Feyenoord te spelen. FC GRONINGEN-FEYENOORD 0—3 (0-3) 8. Schoenmaker 01. 29. Schoenmaker 02, 31. Rcseel 03. Scheidsrechter: Boosten. Tos schouwers: 11.000. FC GRONINGEN: Nordström; Elmers. Bloem- borg. Schipper, Oosterwold, Jensen, Van der Heide. Hovenkamp; Timmermans, Gritter, Mennega (Klrchhof). FEYENOORD: Treytel. Schneider, Israël, Ramljak, Vos; Jansen (Boskamp), De Jong, Van Hanegem; Ressel. Schoenmaker, Kristen sen (Van Daele). MATTY VERKAMMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9