Kissinger wil snel jiaar Syrië-Israël Sacharow hekelt Solzjenitsin eger grijpt macht in ahel-staat Niger Kissinger tegen blok van olielanden a |Vaarste gevechten sinds oktober-oorlog Francois Mitterrand 'in de lift' ile Selassie (elt opvolging Enoch Powell breekt met Conservatieven Drie Amerikanen doodgeschoten op Philippijnen Crisis dreigt M tussen Vatikaan en Portugal iwan dreigt Span met pressailles het weer Droog en koel Franse modekoning Esterel overleden NewYork nauwelijks prijshoudend SJOWyiKWIAIRriET DENBOA.G 16 APRIL 1974 BUTTENLAiND/ WMHK .T5/K7 "lASHINGTON/TEL AVIV/DAMASCUS (Reuter, UPI, AFP) De Ameri- ™anse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger gaat nog deze wE land naar bet Midden-Oosten om te trachten een troepenscheiding tussen r rië en Israël te bereiken. Beide landen waren tijdens het paasweekeinde i, rwikkeld in de zwaarste gevechten sinds de oktober-oorlog. wl nger overhandigde zondag Syri- ai voorstellen voor een troepen- u ding aan de Israëlische amtoassa- in Washington, Simcha Dinitz. reactie op de voorstellen geeft ig hoop voor de missie van Kis- t naar het Midden-Oosten. Na onderhoud van anderhalf uur met nger zei Dinitz dat 'er ruimte is "g onderhandelingen'. Maar al zijn ,j,( lyrische voorstellen niet precies I de voorgaande, 'zij lossen het eem niet op'. Israël is zó vastbe- 0I d de strategische punten op de i-hoogvlakte te behouden dat dit eens met Kissinger is besproken, de Israëlische ambassadeur, deze strategische punten, met een observatiepost op de piek le berg Hermon, waren de afgelo- jagen de inzet voor zware gevech- waarbij zeker vijftien Syrische ten werden gedood en een zelfde 1 Israëli werden gewond. 5 vroege zondagmorgen onderna- de Syriërs een derde poging in dagen om de observatiepost op sperg Hermon ('de ogen van Is- te veroveren. Volgens Tel Aviv de Syrische commando-eenheid chfer tijdens gevechten van man te- 5» gen man 'vernietigd'. Na de strijd zouden twaalf Syrische gesneuvelden zijn gevonden, aan Israëlische kant werden vijftien man gewond. Tijdens de gevechten zette Israël za terdag en zondag vliegtuigen in die de oprukkende Syriërs bestookten. Da mascus meldde dat tijdens twee strijd door luchtdoelraketten zeven Israëli sche vliegtuigen werden neergehaald, maar Israël ontkent dit. Maandag be zocht de Israëlische minister van de fensie, Mosje Dajan de observatiepost op de berg Hermon waarbij opnieuw Syrische granaten insloegen en twee Israëli gewond raakten. Tot bevelhebber van de Israëlische troepen aan het Golan-front is maan dag generaal Raphael Eytan benoemd. Hij komt in de plaats van generaal Mordechai Goer, die zondag werd be noemd tot opvolger van de afgetreden Israëlische opperbevelhebber David Elazar. Elazar nam op 2 april ontslag nadat een regeringscommissie dit had geëist wegens zijn beleid voor en tij dens de oktoberoorlog. Een al in zijn beleid voor en tijdens de oktoberoor log. Een al in zijn plaats benoemde tijdelijke stafchef Jitzak Hofi, heeft a ÏAKO (AFP, Reuter, UPI) In de West-Afrikaanse staat Niger, iejin 1960 onafhankelijk werd van Frankrijk, heeft het leger via een 'r tsrgeep de macht overgenomen. De leider van de coup is de leger- ie dief, de overste Feyni Koenti. '.n. de onafhankelijkheid is Niger 1 !;eerd door president Diori. Diori gisteren afgezet In een radiotoe- k deelde overste Koenti gisteren dat de grondwet buiten werking v ret, alle politieke partijen en se- ►litieke organisaties zijn verbo- en dat een militaire raad wordt 3efrmd, die toezicht zal houden op t ïog te vormen regeringsorgaan. glftjftien jaar wordt het regime ge- enerkt door onrechtvaardigheid, i ptie en onverschilligheid jegens volk', aldus de nieuwe leider tati in zijn toespraak. 'Het leger lie olichargie niet langer dulden' ad besloten een eind te maken het bewind dat u kent', r maakt deel uit van de Sahel-zo- 'iet gebied ten zuiden van de Sa- woestijn dat door de jarenlange (te aan de rand van de afgrond is nen. De vier miljoen inwoners Niger leven voornamelijk van kj>ouw en veeteelt, f, dat onlangs een defensiever- met het buurland Libië sloot, be- t over rijke uraniumvoorraden, rondstof voor kernenergie. Ver- t wordt dat uit de opbrengst van raniummijnen tegen 1980 onge- 5500 ton erts per jaar kan wor- uit protest tegen de benoeming van Mordechai Goer maandag ook ontslag genomen. De nieuwe Israëlische op perbevelhebber leidde in de oorlog van 1967 de parachutisten die de oos telijke helft van Jeruzalem verover den. December vorig jaar stond hij aan het hoofd van de Israëlische dele gatie naar de eerste ronde van de vre desonderhandelingen over het Midden- Oosten in Genève. SCHEURING Een nieuwe leider voor de Israëlische regering is inmiddels nog niet gevon den. De minister van financiën en sterke man van de Arbeiderspartij. Pinhas Sapir, heeft zondag verklaard dat hij geen gehoor wil geven aan de wens van zijD partijgenoten om me vrouw Golda Meir als premier op te volgen. Tegenover verslaggevers zei Sapir dat er andere bekwame mensen in zijn partij zijn* om het premier schap over te nemen. Hij wilde echter geen namen noemen. Politieke waar nemers voorspelden zondag een scheu ring binnen de Arbeiderspartij nu de aanhangers van minister van defensie Mosje Dajan opnieuw streven naar een coalitieregering met de rechtse Likoed-partij. Leiders van de Arbei derspartij zouden pesident Katzi nog twee weken tijd hebben gevraagd om te beslissen nu een nieuwe pre mier te zoeken of te streven naar nieuwe verkiezingen. WAPENS De opperbevelhebber van de nationale garde in Saoedi-Arabië, prins Abdela- sis, en de Amerikaanse ambassadeur xn Riad, James Aickins, hebben zon dag een overeenkomst voor wapenle veranties ter waarde van 335 miljoen dollar getekend. Er zullen o.a. pant servoertuigen en de modernste raket batterijen worden geleverd. In de Franse hoofdstad Parijs zijn met het oog od de ko mende presidentsverkiezingen de daartoe bestemde mu ren, borden en wanden ai volop beplakt met de propagan da voor de diverse kandidaten. De kandidaat voor 'links', Frangois Mitterrand, wiens hoofd veelvoudig op deze schut ting te zien is, maakt blijkens een recente TFOP-opiniepei- ling te grootste kans bij de eerste ronde op 5 mei de meeste (maar wel minder dan de helft) stemmen te ver overen. Volgens de peiling zou hij het In de tweede ronde verliezen van zijn gaullistische tegenspeler zowel van Cha- ban-Delmas als van Giscard d'Estaiug. Tijdens de paasdagen hebben de politieke kemphanen een bestand In acht genomen. Vandaag moeten alle kandida ten zich hebben aangemeld. Uit de gaullistische gelederen is opnieuw ex oproep ge komen om één kandidaat, in plaats van meerdere, tegen over Mitterrand te plaatsen. De actie kwam van de Franse ministers Jacques Chirac, Jean Taitinger, Jean-Philippe Lecat en Olivier Stirn, allen nauwe'medewerkers van wij len Georges Pompidou. Volgens waarnemers was de op roep ten gunste van de onafhankelijke republikein Gis card d'Estaing en niet van Chaban-Delmas, die hun partij genoot is. Een rechtse, gaullistische kandidaat, Christian Fouchet, heeft zijn kandidatuur inmiddels ingetrokken en zal Chaban-Delmas steunen. IS ABEBA (Reuter, UPI) iptië's bejaarde keizer Haile Selas- ief t te kennen gegeven dat de 20- prins Zera Yacob, de zoon van iprins Asfa Wossen (57), als svervangend staatshoofd zal kun- optreden, na het vertrek of over- i van de huidige keizer, luidige kroonprins bevindt zich in Genève om te herstellen van ware hersenbloeding die hij twee geleden heeft opgelopen. 11-jarige Ethiopische keizer zei ■en in een tv-toespraak dat de iprins zijn opvolger blijft, maar liens zoon de tweede zal zijn in Ijn der opvolging 'als optredend ïprins of als kroonprins' Aange- :n wordt dat hiermee is bedoeld >rins Zera Yacob, die in Oxford ngeland studeert, keizerlijk re- zal worden tot het overleijden zijn vader, de kroonprins, zodra Selassie verdwijnt. De keizer bekendgemaakt dat zowel de nprins als zijn oudste zoon naar s Abeba zullen terugkeren, ijn toespraak waarschuwde Haile ssie voor de gevolgen van de tdurende onrust in het leger en et bedrijfsleven den gewonnen, waarmee het land zich op langere termijn zou kunnen her stellen van de rampzalige gevolgen van de droogte. Diori Uit Afrikaanse kringen Ln Parijs is vernomen dat ex-president Diori ge vangengenomen is. Tijdens de staats greep zouden zich gevechten hebben voorgedaan. Het grootste deel van het leger, dat 2500 man telt, is in de hoofdstad Niamey gestationeerd. Diori is sinds 1960 president geweest. Hij genoot de reputatie een bedaard man te zijn die vaak een kalmerende invloed uitoefende op de Afrikaanse politiek. Zo trad hij regelmatig op om conflicten te sussen tussen landen in de omgeving van Niger. De staatsgreep in Niger betekent dat nu acht van Frankrijks elf voormalige Westafrikaanse koloniën een militair bestuur hebben. De andere zijn: de Centraal-Afrikaanse Republiek, Kon go-Brazzaville, Dahomey, .Opper-Volta. Malagasie, Mali en Togo. Senegal, Ivoorkust en Guinee worden door burgers bestuurd. LONDEN (Reuter) De Brit se politicus en oud-hoogleraar klassieke talen, Enoch Powell heeft zijn lidmaatschap van de Conservatieve Partij opgezegd. Dit is zaterdag in Londen be kendgemaakt Powell, die in 1968 wegens zijn actie tegen im migratie van kleurlingen in En geland als Conservatief scha- duwminister was afgezet, richt te later zijn kritiek op het Brit se toetreden tot de EEG, dat door zijn partijleider Esward Heath werd tot stand gebracht. Bij de jongste algemene verkie zingen adviseerde Powell de Britse zkiezers zelfs op Labour- partij te stemmen omdat die te gen het Engelse EEG-lidmaat- schap was. Powell heeft meer dan 20 Jaar een Lagerhuiszetel bezet voor het district Wolver hampton bij Birmingham. Bij de laatste verkiezingen weiger de hij zich kandidaat te stellen. Labour-premier Harold Wilson staat voor het eerst sinds zijn nieuwe ambtstermijn voor een landelijke stakingsaktie. Het zijn de 1.5 miljoen arbeiders van de Britse metaalindustrie, die met Ingang van vandaag weigeren overuren te maken. MOSKOU (Reuter, UPI) De Russische kerngeleerde Andrej Ca- charow heeft scherpe kritiek geleverd op het 'nationalistische en isolationistische denken' van de in februari van dit jaar uit de Sow- jet-Unie verbannen schrijver en nobelprijswinnaar Alexander Solzje nitsin. MANILLA (Reuter) Gewapende mannen hebben zaterdag drie Ameri kaanse officieren doodgeschoten aan de rand van een Amerikaanse marine basis op 100 kilometer ten westen van de Philippijnse hoofdstad Manila. Zij werden gedood toen zij in een Jeep een inspectietocht rond de basis maakten. De daders zijn voortvluch tig. Solzjenitsins' godsdienstig-patriarchale en romantische opvattingen kunnen leiden tot zeer ernstige vergissingen en zijn ideeën utopisch en potentieel gevaarlijk kunnen maken', zo meent Sacharow. Sacharow schrijft dit in een gisteren onder meer in het Amerikaanse weekblad Time gepubliceerde kri tiek op een brief die de nu in Zwit serland met zijn gezin wonende schrijver vorig jaar september aan de Russische leiders zond. Deze brief werd vorige maand in Parijs gepubli ceerd. Volgens Sacharow kunnen de 'autori taire ideeën' van Solzjenitsin leiden tot de 'Slavische lakeiengeest die eeuwen lang in Rusland heeft bestaan'. De verbannen schrijver had in zijn brief aan de leiders van het Kremlin de ge dachte geopperd dat het tsaristische strenge gezag, dat gebaseerd was op de 'zedelijke grondslagen' van de Rus sisch orthodoxe kerk, model zou die nen te staan voor een modern Rus land. De kerngeleerde richt vooral zijn kritiek tegen deze suggestie van zijn mededissident Sacharow verzet zich verder tegen de stelling van Solzjenitsin dat de Sow- jet-Unie haar eigen tradities in stand moet houden en zich dient af te slui ten voor 'schadelijke' invloeden uit het Westen op politiek, industrieel en wetenschappelijk gebied. De enige aanvaardbare vorm van iso latie is, aldus Sacharow, ons te ont houden van hei socialistische messia nisme dat ln andere landen voorkomt onze geheime maar duidelijk bestaan de hulp aan zich elders in de wereld voordoende onlusten te staken en een einde te maken aan de uitvoer van dodelijke wapens. Tenslotte noemt Sacharow het 'over schatten van het Chinese gevaar'. Zo als Solzjenitsin heeft gedaan, 'een slechte dienst aan de democratisering en ontwapening in ons land'. CORDOBA (AP) De ontvoerde directeur van de Amerikaanse voor lichtingsdienst oe Argentijnse, stad Cordaba, Albert Laun, is vrijdagavond ernstig gewond vrijgelaten door zijn ontvoerders. Laun heeft zaterdag een operatie ondergaan in "verband met deze verwondingen ROME, LISSABON (Reuter, UPI) De betrekkingen tussen Portu gal en het Vatikaan zijn ernstig verslechterd door de uitwijzing van twee Portugese, negen Itali aanse missionarissen en de Por tugese bisschop van Nampula, Ma nuel Vieira Pinto, uit de Portu gese kolonie Mozambique in Afri ka. Bisschop Pinto is gisteren in Lissabon aangekomèn. Hij arriveerde twee da gen na het gedwongen vertrek van de negen Italiaanse missionarissen van de Combiano Orde, beter bekend als de paters van Verona. De priesters zijn door de Portugese veiligheidsdienst Mozambique uitgezet omdat zij samen met zo'n 400 colle ga's een document hebben onderte kend, waarin zij Rome vragen afstand te nemen van het Portugese bewind en de kerk voorts te verzoeken 'niet alleen op te komen voor de blanken maar ook voor de zwarten' in Mozam bique. Pater Tarcisio Agostomi, de overste van de paters van Verona, heeft inmiddels gewaarschuwd dat de uitwijzing wel eens een massaal ver trek van missionarissen uit Mozambi que tot gevolg kan hebben. Het Vatikaan heeft elk commentaar op de uitwijzing geweigerd. Maar aan genomen wordt dat de Portugese maatregel de reeds kille betrekkingen tussen het Vatikaan en Portugal een dieptepunt naderen. De Italiaanse missionarissen hebben na aankomst in Rome verklaard dat zij voor vertrek uit Mozambique zijn aangevallen door menigten blanke de monstranten. Een van de paters ver telde de hij de indruk had dat de be togers door de politie waren opge stookt. De 30-jarige missionaris Cornelio Prandina, heeft met stelligheid ont kend dat hij en zijn uitgewezen colle ga's op enigerlei wijze de bevrijdings beweging FRE1LIMO hebben ge steund. Over het document, zei Pran dina, dat dit geen politiek stuk was. 'Maar het riep de bisschoppen op zich onafhankelijk te verklaren van de staatsautoriteiten', aldus de pater. 'Dit document was bedoeld het feit te on derstrepen dat de kerk haar profeti sche plicht in Mozambique behoort te vervullen en onafhankelijk te zijn van de staat, speciaal in deze tijd van oor log en. onderdrukking van de Afrika nen. Helaas begrepen de Portugese bisschoppen dit niet en namen zij af stand van ons standpunt Zij geloof den dat wij de blanken uit Mozambi que wilden verjagen en het land over dragen aan de zwarten. Wij dachten daar niet aan. Wij vroegen de kerk een liberaler positie in te nemen in de confrontatie met de staat en niet alleen op te komenvoor de blanken maar ook voor de zwarten', aldus pa ter Prandina. ■<PE (AFP, Reuter, UPI) De re- ig van Taiwan, dat zich onder fcg Kai-sjek nog steeds als het eni- fl chte Chinese gezag opwerpt, heeft ichtmacht opgedragen zich gereed i ouden om Japanse vLiegtuigen te ATrscheppen in het luchtruim van an als Tokio een luchtvaartver- sluit met het China van Mao j oeng en de vluchten tussen Ja- yen Taiwan daardoor w or den ver sperd. 0 n onderhandelt met Peking over luchtvaartverdrag, terwijl Tokio ..h voorgesteld de naam van de tvloot van Taiwan in Taiwan Air- i te veranderen. Deze vliegt nu r het etiket van China Iirlines. ^toneer Japanse vliegtuigen niet jk door het luchtruim van Taiwan ltlen vliegen moeten omwegen wor- gemaakt die de vl legtijd met zo'n 1 liouten verlengen. h z heeft inmiddels goedkeuring rtifven aan een luchtvaartberbinding al en Londen en Sjanghai, via New Van onze weerkundige medewerker 'Je mag wel van staal of beton zijn om zulke grote en snelle weersveran deringen te kunnen verdragen'. Dat zei iemand die door zijn beroep dage lijks in de buitenlucht verkeert. De temperatuurdaling >an eind vorige week ten opzichte van woensdag daarvóór (eerst 20 d 23 gr. C., daarna 6 tot 8 graden maximaal) was dan ook wel markant. Tijdens de paasdagen is het weer aan de koude kant gebleven bij 'hoge ivin den'. Warmer weer dan 8 graden aan zee tot 11 d 23 gr. C. in het binnen land hebben we niet gehad. Wel liet de paaszon zich van zijn ijverigste kant zien. maar je moest wel een zeer luw plekje opzoeken om gevrijwaard te zijn van de schrale wind en om van die zon te kunnen profiteren. De laatste jaren is het paasweer steeds aan de koude kant geweest. In 1970 toen Pasen op 29 en 30 maart viel, werd het maar 5 tot 9 gr. C. en op de tweede dag depressieregens en harde wind. Een jaar later was Pasen op 11 en 12 februari en toen kregen de Waddeneilanden geen hogere tem peratuur dan 8 gr. C. en zuid-Lim burg 14. In 1972 was Pasen op 2 en 3 april geen haar beter met 12 tot 13 gr. C. en vorig jaar leverde de late Pasen (22 en 23 april) ook al geen warmte op: 13 d 14 graden met op maandag bovendien lokale buien met hagel en onweer. De laatste warme pasen hebben we beleefd in 1969 met temperaturen van 19 d 21 gr. C. Tijdens het afgelopen weekeinde heeft zich boven de Britse eilanden een hogedrukgebied vastgezet. Langs de oostelijke flank ervan voerden noordelijke winden opnieuw droge lucht aan. De wind werd paasmaan dag sterk opgejut door een kleine de pressie bij het eiland Bomholm in de Oostzee. De wolkenvelden die zich 's PARIJS (AFP, UPI) De Franse modekoning, zanger en componist Jac ques Esterel is gistermiddag aan een bloedprop in de hersenen overleden. De 57-jarige Esterel heette eigenlijk Charles Martin. Een woordvoerder van zijn modehuis zei dat Esterel voor zijn plotselinge dood nooit enig teken van ziekte had vertoond. Esterel heeft de Parijse modekenners dikwijls geschokt met zijn moderne en avant-garde-stijl. Hij was nu bezig met de voorbereiding van de zomer collecties. en wilde ook naar Tokio reizen waar hij een winkel hoopte te openen. HOG WOATEB Vlissingen: 10.1S-22.5S; HarlngvUetslulxen: 11.57; otterdam: 0.20-13.13; Schevenlngen- 11.42; IJmulden: 12.24; Den Helder: 2.19- 15.15; Harlingen: 5.12-17.5; Delfzijl: 7.52- 20.0 Dure olie gevaar voor voedselvoorziening Van onze financieel-economische redactie NEW YORK Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, heeft er bij de olieproducerende landen op aange drongen niet door hoge olieprijzen de welvaart in de wereld in ge vaar te brengen en wanhoop uit te lokken. In de speciale zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die gewijd is aan het wereldgrondstoffenprobleem keerde Kissinger zich tegen lan- denblokken of prijsafspraken tussen landen en riep op tot een geza menlijke aanpak van het grondstoffenprobleem. 'Wanneer een aantal landen een blok vormt, zal dat vroeg of laat de vor ming van een tegen blok uitlokken, al dus de minister die hiermee een ant woord leek te geven op de rede van nachts hadden gevormd werden over- dug snel uiteengedreven door een zwakke rug van hoge druk, die ook vandaag het weer in ons land zal be palen. De vooruitzichten wijzen op heel wei nig verandering. Het blijft droog en bovendien vrij zonnig en in de tempe ratuur zit weinig schot. Hogere waar den dan 10 d 13 gr. C. zijn moeilijk bereikbaar zolang de wind in de noord- hoek blijf. Zaterdag overdag is er in Biarritz in Zuidwest-Frankrijk nog 32 mm regen gevallen. De vochtigheidsgraad was diezelfde middag op het vliegveld Deelen circa 28 procent. De waargeno men temperatuur was 12 gr. C. bij een dauwpunt van 7 graden. NEW YORK 11/4 15/4 Ford Motor Fruehauf 50% 23 51 23* ACF Industrie 51% 50% Alreo 12% 12% Gen Electric 53% 64 Allied Chemical 47 42 Gen Foods 25% 25 Alum Co of Am. 50 50 Gen Motors 50 49?, American Brands 37% 38 Gen Publ Utll 18% 18% American Can 27% 27% Gen Tel Tel 23% 23% Am Cyanamld 22% 23% Getty Oil 133 133% Am Electr Power 24% 24% Gilette 34% 84% Am Metal Climax 44% 43% Gtmhel Brothers 21% 22% Am Motors 9% 9% Goodyear 1 and B 25% 25", Am Smell C Kef 24% 24% Gulf OU 21% 21% Am Tel Tel 48% 47% Ampex 3% 3% Mlinuts Anaconda 27% 26% Central Ind. l8Vi 18% Armco Steel 22% 22% Insllco 8% 8% 130% 16% Atlant Richfield 9< 90% Int Busln Mach Intern Harvester 229% 26% Bendis 27% 27% Int Nick of Can 32% 32% Betbl Steel 33% 33 Int Paper 52% 52% Boeing 14% 14% Int Tel Tel 22% 12% Burlington Ind. 24% 24% lohns Manville 19% 19% Can Pacafic By 16% 18 lines and Laugh 19% 18% Celanese 32% 32% Chase Manhattan Chessle System Chrysler 46% 49% 17% 65% 49% 47% Kennecntt Copper Kraft Co 83 «0% 42 Cutes Service Colgate Palmotlve CoM Industries Common» Edison Cons Edison 47% 26% 20% 28 18% 46% 26% 21 28% 18% Ling-Lemco Vough Litton Ind Lockheed Alrerafi Marcor 10% 9 6% 23% 10% 8% 4% 23% Cont. Can 25 24% Cont OU 38% 38% Martin Marietta 17% 17 Curiiss Wright 10% 10% May Dep Stores 25 t5* Curtiss Wright A McDonnell Dougl 10 16 Dart Ind 17% 17% Mobil OU Corp 44 43% Ueere and Co 40% 40% Dow Chemical 62% •2% Nabisco 35% 36% Ou Pont (El) 169% 170% Nat Cash Regtst 36 38 Nat Distillers 14% 13 Eastman Kodak 105 104% Nat Cypsum 13% 13* First Nat City 40 Nat Stee) 33% 34 40% Nat Lead Ind 13% 12% Admiral Corp Allengheny Pow S Akzona Am Standard Amsied Ind 'ai, Breweries Cetto Chjdhnurn Goth Chase Select Fd Columbia Gas Cominco Cont. Telephone 18% 18% 21% 21% 14% 14 43% 44% 27.04 Int Bank for Bec Int Flav Frag Int Paper (3 4) Kansas City Ind Kaï.sas Power klm Kroger Madison fund 97b 98b 35% 34% 40% 40 - 11% 18% 18% 25% - 63% 82% ntin %Sl %SI Pac Gas and El 22% 15% Penri Central 2% 22% Pepsico 58% 2% Phelps Dodge 42 69% 'h.lip Murrïs 95* 41% Philips Petr 50% 96% Procter Gambl 87 60% KCA 18% 97%# Republic Steel 24% 18 Reynolds Ind 42% 25 Royal Dutch Petr 31% 42% Santa Fe Ind 34% 32 Sears Roebuck 81* 33% ■-hell Oil 55% 81% Southern Co 15% 56 Southern Pacific 32% 15% Soulhern Railway 45% 32% Sperry Rand 39% 45% Stand Oil Call! 28 39% Stand Oil Indiana 92% 27% txxon Corp 78% 92% studebaker Worth 34% 78% Sun OU 42% 56% Texas Gulf 27% 43% Texas Inst. 94% 27 Transamerlca 8% 92% Unilever 9 8% Union Carbide 38% Uni Royal %4 39% tinned Aircraft »A6£ 8% united Brands 8S 37% I'S Steel 27% 7% West Union Tel 17* 43% Weslinghouse E) 18% 12% Woulworth 12% 18% Nat Can 8% 8* NY Cent! A 7 6%b North West R 63% 62% N Am Philips Co 19% 19% occidental Petr 16 9% Pacific Light 20* 19% Public Steel 16% 16% Reliance Group 10% 10* standard Brands 42% S3 Statham Ind. 15% 15% Tandy 23% 23% Union Elecir 14% 14% United Corps 8% 8% United Gas 14 14 Western Bancorp 25% 25% president Boumedienne van Algerije. Deze bepledtte vorige week de instel ling van grondstoffenkartels. Ook de energieconferentie van de industrie landen in februari in Washington zag Kissinger niet als een blok, dat zich tegen anderen keerde. Doel was, zei hij, oplossing van het energiepro bleem op basis van samenwerking tus sen alle landen, In een oproep tot in ternationale samenwerking zei Kissin ger, dat de VS de olieproducerende landen zou helpen meer verscheiden heid in hun economie te brengen. Ook zouden zij met hulp van de VS kunnen Industrialiseren en een grote re rol kunnen spelen in internationa le financiële organisaties. Kunstmest Sprekend over de hoge olieprijzen, noemde Kissinger de steeds duurder wordende kunstmest ten gevolge van die hoge olieprijzen. Kunstmest is daardoor buiten het bereik van de armste landen gekomen en dat draagt bij tot de voedselschaarste in alle de len van de wereld. De bouw van kunstmestfabrieken in de olielanden kan de prijzen verlagen en tevens voor deze landen een extra bron van Inkomsten zijn. Kissinger bood daar om de technologische bekwaamheid van de VS aan voor de opbouw van een kunstmestindustrie met gebruik making van de grondstoffen en het kapitaal van de olielanden. Kissinger kwam niet met formele voorstellen, maar deed slechts een aantal suggesties. De belangrijkste daarvan is de vestiging van een inter nationaal lichaam van deskundigen, dat een overzicht zou moeten maken van de uitputtelijke en niet-uitputte- lijke hulpbronnen ln de wereld. Het lichaam zou een waarschuwingss ysteem moeten ontwerpen voor over schotten en tekorten van hulpbron nen. Verder bepleitte hij de oprichting van een internationaal kunstmestinstituut. De werkzaamheden van dit instituut zouden deel moeten uitmaken van een grotere Internationale actie op twee terreinen van onderzoek. Ten eerste een groter effect van het gebruik van kunstmest, speciaal in tropische gebie den en ten tweede het zoeken van nieuwe produktiemethodes voor kunstmest, dat niet olie als grondstof heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7