II dag,dinsdag I GERARD REVE: Nederlands gezin in auto verbrand 'Katholieken offeren en protestanten besteden' 'WIE IS DAT KIND? i De nieuwe haarlijn De Hof schrijver over z'n tv-showj het celibaat, de vrouw, arbeider* en de oecumene' Drie jongens verdronken Stooolie op strai van Schiermonni Het was prins Claus! Zwendel In de WW TROUW/KWARTET DINSDAG 16 APRIL 1974 BINXEXLWL) T6/| MAASTRICHT Een Maastrichts gezin, de heer en mevrouw Shep herd en hun twee zoons van twin tig en zestien jaar, alsmede de verloofde van een van hen. is vrij dagavond laat op de weg Mülhou- se-luchthaven Bazel in Zwitser land om het leven gekomen bij een verkeersongeval Door nog onopgehelderde oorzaak kwam de auto van de heer Shepherd op de linker weghelft terecht, waar hij tegen een Zwitserse auto botste. De beide wagens vlogen in brand. De Nederlandse slachtoffers kwamen in de vlammen om. HEINO De 39 jarige heer A. van Gelder en zijn 37-jarige echtgenote D. C. van Gelder-Hak uit Diemen, kwa men zondagavond in het Overijsselse Heino bij een verkeersongeluk om het leven. Het echtpaar zat in een door A. Appels uit Heino bestuurde auto, die uit de bocht vloog. De bestuurder werd gewond. NIEUWKOOP De achttienjarige K. Broekart en de twintigjarige J. van Velthuizen, beiden uit Bodegraven zijn in de nacht van zondag op maan dag omgekomen in Nieuwkoop. De beide slachtoffers reden mee in een personenauto, die frontaal op een te gemoetkomende auto botste bij een inhaalmanoeuvre. BREUKELEN De 22-jarige G. Nachtigaal uit Breukelen kwam zon dagavond om het leven, toen zijn per sonenauto in Breukeien tegen twee bomen botste op de Straatweg. LITH De 37-jarige M. Steenbrug- gen uit Kessel in de Brabantse ge meente Liith kwam zondagavond om het leven, toen zijn auto in een slip raakte op de Marensedijk. UITGEEST De zesjarige G. J. M. Apeldoorn overleed zaterdagmorgen, nadat hij op het erf van zijn ouders door een vrachtauto was overreden. TIETJERKSTERADEL De drieja rige C. F. Wierda uit Drachten over leed zaterdag in Tietjerksteradeel na te zijn gegrepen door een personenau to. RUINEN De 21-jarige G Strijker uit Pesse is zaterdagmorgen in zijn woonplaats met zijn auto tegen een boom gebotst en daarbij omgekomen. LEERSUM De zevenjarige M. Chi- AMSTERDAM De tweejarige Ru- die Gernaat uit Amsterdam is Tweede Paasdag verdronken in een sloot op het terrein van een kamping in Vin- keveen. Hij is waarschijnlijk spelen derwijs te water geraakt. LEMMER De zesjarige Patrick Hesz uit het Westduitse Essen is za- Pu kwam zondagochtend in Leersum om, toen hij bij het oversteken door een auto werd gegrepen. EINDHOVEN De negentienjarige P. Sleegers uit Eindnoven kwam za terdagmiddag om het leven, toen hij met zijn bromfiets op een met knip perlichten bewaakte overweg in Eind hoven in botsing kwam met een trein. terdagavond in de nieuwe jachthaven Iselmar bij het stoomgemaal Tacozijl in Lemmer verdronken. De jachtha ven was zaterdag juist officieel geo pend. Aangenomen wordt dat de jon gen, die na het kijken naar een tv- programma, 's avonds over een steiger moest lopen daar te water is geraakt. VLISSINGEN De dertienjarige Hans de Beer uit Breda is maandag middag vermoedelijk verdronken, toen hij voor de kust van Zouteland met zijn rubberboot was afgedreven naar zee. Hans was samen met een ze ventienjarige vriend gaan spelevaren. Deze wist veilig aan de wal te komen met zijn rubberboot. De boot van Hans de Beer werd opgepikt door de Rijkspolitie, terwijl van Haas ieder spoor ontbrak. LEEUWARDEN Over de lengte van het zestien kilomet e Noordzeestrand van Schiermi is in de nacht van zaterdag o ruwe stookolie aangespoeld. De klonters zware olie. varië kléine kluitjes tot brokken paar kilo, liggen ter hoogte vloedlijn. Op Schiermonnikoi T nog niet over 'een catastrofe ken. omdat het strand van d e neiland een halve kilometer Veel ongerief brengt het strandwandelaars wel met Volgens de rijkspolitie op 1.^ is er waarschijnlijk een tan] geweest 'schoon schip' te mal - Het heeft de Koninklijke Hofschrüver Gerard Reve v/h Gerard Komelis Markies van het Reve, behaagd om regisseur Rob Touber toe te staan een vijftig minuten durende show omtrent zqn persoon te maken. Op 17 mei zal het ingeslapen Peyton Place Publiekje de schellen van de ogen vallen en daarna is iedere vorm van tv-amusement overbodig. Vooruitlopend op deze Nationale Gebeurtenis een interview met Gerard Reve, in de spe lonken van de NOS-studio's te Hilversum. Drie bekend vrouwen en één van hen is de baby op de vierde foto. De vraag is: wie van de drie is dat kind? U kunt kiezen uit PRINSES IRENE, MARTINE BIJL, zangeres en ANNEKE GOUDSMIT. actie ve vrouw in D'66. Schrijf op een briefkaart, gefrankeerd met DERTIG CENT de naam van één van de drie dames en stuur die voor donderdagochtend naar: Redactie Trouw/Kwartet, Dag Maandag, Postbus 810, Amsterdam. Vergeet niet te vermelden of u, indien bij de toinnaars behorend, een tuinboek, kookboek of handarbeidboek wilt hebben. Ook na het stuk van vorige week weer veel goede oplossingel jeugdfoto was van prins Claus. De winnaars zijn: Uit de vele inzendingen trokken wij de volgende prijswinnaars: W*. Jansen, Buitenruststraat 35, Voorburg (tuinboek); mevr. J. 11 tje-Harder, Bos en Lommerweg 109", Amsterdam (handenaM boek); mevr. A. de Bruin, Hofland 62, Mijdrecht (tuinboek). j 'Tjonge, niet mis', mompelt de schrijver. 'De twaalfde druk al', en hij signeert met kroontjes pen een exemplaar van 'De taal der liefde'. In de kleedkamer, die iets weg heeft van een ge vangeniscel waarin het verbo den is prenten en foto's aan de muur te plakken, zit Gerard Reve met een stapel boeken voor zich. Het zijn exemplaren voor de medewerkers van de show die boven in de studio met ballet, zang en muziek be zig zijn. Gerard zit al vanaf negen uur in de morgen klaar om zich. bij de eerste waarschuwing door de intercom, naar boven te spoe den en een bijdrage te leveren aan zijn show. Het is nu twee uur en de intercom heeft tot dusver alleen Harry Mooten naar de studio gedirigeerd. 'Ja, er gaat wat om in zo'n droomfa- briek, maar vervelend is het wel, dat wachen. Om tien uur had ik mezelf al geschminkt. Een flitsend interview moet je maken. Kun je dat?' Hij heeft een iets te grote smo kingbroek aan, met glimmend zijden strepen. De broek heeft een ruim bassin. Een paarsach- tig-cyclaamkleurig overhemd met slankheidsnaden is tot en met het bovenste knoopje geslo ten. De bril gaat af wanneer de fotograaf zijn kanon op hem richt. 'Ik ben dan wel geen wijf, maar wel ijdel', zegt Ge rard Reve. 'Je weet het, hè, ik kan ieder moment worden opge roepen dus reken niet op uren lang ge-ouwehoer'. Hij draait de dop op het flesje Inkt en veegt de kroontjespen droog aan zijn linkersok. Even iets over uw laatste televisie-optreden met uw broer Karei en de zieke Brugsma.' U ging nogal tekeer tegen arbei ders. Het is nog altijd een hele stap om prachtig, lang haar af te knippen. Dat doe je niet zo maar. En dan kan het hele 'Syndicat de la haute coiffure hrangaise et Coiffure création' wel voorschrijven dat het moet: vrouwen met lang haar doen zoiets niet snel Vandaar dat ze in Parijs bij het vaststellen van de nieuwe haarlijn voor deze zomer ook rekening hebben ge houden met vrouwen die persé niet met een kort kopje willen rondlopen. Zowel voor de lange als voor de korte kapsels zijn dit keer richtlijnen gegeven. Het korte kapsel staat in het teken van sportiviteit, gecombi neerd met een praktische in slag. Dat betekent: niet meer uren voor de spiegel zitten. De haren zijn kort, toch aflopend naar de hals en hebben het profiel van een 'hanekam', ge kruld, gegolf of stijL Om nog meer effect hieraan te geven blijven de zijpartijen zonder vo lume of breedte. De korte hals haren zijn aflopend, rekening houdend met de inplanting. De langere kapsels moeten een nieuwe trend volgen: ook prak tische cn sportief met de zijkan ten, die soepel naar achteren vallen. De achterkant is kort en bol. Op de foto: het korte mo del met de hanekam. Gerard: 'Daar wil ik nog wel even iets over zeggen, want er zijn misverstanden ontstaan. Kijk, het is de onsterfelijke ver dienste van de sociale beweging geweest dat er een sociale wet geving is veroverd op het libe rale kapitalisme. Echter, die wordt vandaag de dag op zo'n grote schaal misbruikt dat het de vraag is of de maatschappij er niet aan zal bezwijken. Ik heb zitten cijferen en het gaat om bedragen die tot in de twaalfhonderd miljoen lopen. Mensen laten zich aannemen in een beroep dat nauwelijks be staat en na die wettelijke ter mijn stappen ze eruit, waarna een sociale uitkering volgt Na tuurlijk: zwart geld opsporen, zwarte jachten In het daglicht zetten, maar dan moet je ook die duizenden arbeiders pakken. Die handvol rijken hebben wel licht zoveel zwart geld dat de bevolking er misschien twintig gulden per man per jaar rijker op wordt Maar als we de zwen del in de sociale wetgeving uit roeien, dan kunnen alle uitke ringen zoals AOW en AWW en weet ik veel. die kunnen waar schijnlijk met vijftien gulden per persoon per week omhoog'. Hij zegt dat er heus geen ar men hoeven zijn. En hongerlij ders, daar is Reve ook tegen. Maar steun is er voor mensen die het nodig hebben. 'In Amsterdam staan duizenden rente-gevende eigendommen van de gemeente te verkrotten om dat de nieuwbouw-schilders het vertikken om oud-bouw te schil deren. Je kunt niet van een schriele verpleger eisen dat hij stratemaker wordt. Maar tegen woordig is het zo dat iemand die in de bouw is aangenomen om kozijnen vast te houden, geen deur in de handen kan hebben'. We stellen even het onzinnige idee dat er morgen geen be hoefte meer zou zijn aan de boeken van Gerard Reve. Wat zou hij dan gaan uitvoeren? Reve: 'Misschien de journalis tiek. Of ik zou een vak leren. Ik ben niet gediplomeerd, maar ik kan erg goed bouwen. Ik denk dat ik mij als bouwvakker zou verhuren. Dat is gezond werk. Je bent buiten'. Leukere collega's dan schrij vers misschien? Reve: 'Zeker, zeker. Maar je zou Je wel allerlei onkuise taal van arbeiders moeten laten welge vallen en ik weet niet of ik daar wel tegen kan, maar af- fijn...' Zijn er. en ze vloeken ook, arbei ders, wanneer ze zo achterlijk zijn om op d'r lui handen te timmeren. Maar ga door". Zijn er behalve Reve nog meer goeie schrijvers In ons land? 'Ik refereer alleen aan het oor deel dat anderen over mij vel len: ik word geacht de beste schrijver van Nederland te zijn, maar ik wil zeggen: goed, ik ben de beste en wat dan nog?' Daardoor bent u niet arm lastig. 'Nee, maar ik bedoel dit: kun je je met de top van de Westeuro- pese literatuur meten? Dan. tja.in mijn hoogtepunten haal ik inderdaad >vel het ni veau van Jean Genet'. Hij zwijgt. Zegt dat het geen leuk vak is, dat van schrijver. Hij raadt het niemand aan. want het is een lange strijd. En armoede troef. Schraalhans keu kenmeester. 'Ik ben nu 25 jaar schrijver met 20 jaar armoede. Als je mijn inkomen van die 25 jaar zou optellen en door 25 delen, dan is dat gemiddeld minder dan een A.O.W.-er krijgt'. Maar deze show zorgt er toch voor dat u voorlopig 'bin nen' bent Reve: 'Ik schat dat deze show mij uiteindelijk door de ver koop van boeken zo'n kwart miljoen zal opleveren. Ja, dat is wel de verwachting'. Ik geef het toe, het Is u al vaker gezegd en gevraagd, maar vindt u de rooms katholieke kerk niet een wat kapitalisti sche instelling? Reve: 'Ik heb ooit eens een kranteberichtje gelezen waarin de Broeders van Armoede aan de gemeente Breda een bedrag van drie miljoen leenden. Dat kan allemaal in de katholieke kerk. Jullie protestanten zijn anders. Ik zal je het verschil met een voorbeeld uitleggen. Wanneer wij het geld boven de gleuf van het offerblok loslaten, dan is voor ons de zaak af. Katholieken offeren. Protestan ten besteden. Bij ons komt er midden in de nacht een man met een sleutel, haalt die schoe nendoos eruit en leegt die in een zak. Waar het geld blijft, weet niemand. Misschien koopt die man er wel een nieuwe hoed voor zijn vroiiw voor, of het is voor een nieuwe Merce des voor de paus. Maar hij gaat het niet in de sloot gooien. In het heelal gaat niets verloren. Het blijft ergens. Protestanten willen wéten waar het blijft. Die halen er meteen een accountant bij. Dat kun je natuurlijk wel doen, maar dan moet je wel de capaciteit van de huizen van bewaring met twintig pet. uitbreiden'. Hij noemt nog een paar ver schillen tussen katholiek en protestant Reve: 'De protestanten willen de wereld verbeteren. De katho lieken vinden de wereld zoals die is al erg genoeg. Een pro testant wil de wereld aan God onderwerpen, de katholiek wil liever God aan de wereld onder werpen. dan kun je nog eens iets eten en drinken. De tegen stellingen tussen die twee zijn niet helemaal reël. Het is meer een kwestie van temperament. De protestant zegt: ik moet het zo zuiver mogelijk hebben. Ik eis van de mens dat hij een persoonlijke ontmoeting met God zoekt. Dat is een heel grote ambitie. Maar het is iets dat heel veel mensen niet kunnen opbrengen. Begrijp je, het is te zwaar, bovendien weet je niet hoe die ontmoeting uitpakt. God is een verterend vuur, als je God zou zien, dan ga je in rook op. Dus de rooms katholie ke kerk, die meer praktisch is, die heeft symbolen, hitte-schil- den: priester, alt aar. sacramen ten, dans, muziek. Nou kan je dus zeggen: wil je dat of wil Je dat niet Nou, ik wil het wel. O rad at motieven nooit zui ver zijn. Als ik de heldendood sterf in het verzet, dan is dat weliswaar iets groots dat ik heb verricht Daar hoe ven we niet gering over te Prinses Irene Mr. Anneke Goudsmit Martine Bijl denken. Maar tegelijkertijd zoek ik ook de vervulling van mij zelf. De katholieke kerk ver zoent zich dus met die menselij ke tekortkoming. Die hebben ook de absolutie, begrijp je. De protestant is aan veel grotere spanningen overgeleverd, waar door er natuurlijk wel meer tot stand komt. Het is een agressie ver geloof, opbouwenderi. Ziet u iets in de oecumene? 'Nee, ik geloof dat men van verkeerde beginselen uitgaat. Ze gaan zitten en kijken waar ze een gemeenschappelijk punt kunnen vinden. Dat is volgens mij niet mogelijk omdat de re formatie (hoe revolutionair die ook is geweest, zij heeft een zuiverende invloed gehad) sinds de Heidelbergse catechismus leerstellig stil ls blijven staan. Terwijl de rooms katholieke kerk met al haar conservatisme zich toch verder heeft ontwik keld. Neem de twee gTote Mari a-dogma's als voorbeeld'. De Maria-verering is niet bijbels. Reve: 'Goed, dat kim je stellen en als ze beweren dat" die wel bijbels is, dan liegt die kerk. Maar de Maria-verering is ei genlijk een terugkeer naar Dia na, de moeder van liefde. Als je het helemaal scherp wilt stel len, dan kun je zeggen dat het protestantisme joods is en het rooms katholisisme heidens en voor-christelijk en voor-joods'. Het celibaat. Reve zegt dat het een goed iets kan zijn, alleen moet er wel een ontsnappings clausule worden ingebouwd. Zegt dat protestantse geestelij ken niet ineens naar het einde der aarde gestuurd kunnen wor den. Die hebben altijd die hu- welijkstrein achter zich. 'Kardi naal Alfrink heeft nog nooit iets over het celibaat gezegd dat langer dan drie seconden het overwegen waard was. Hij praat met de progressieven, dan luis tert ie, en dan typt hij het 's avonds uit en dan gaat het naar de paus. Ik kan het niet bewij zen hoor, maar dat die man een dubbele rol speelt daar ben ik van overtuigd'. Iloe is het tegenwoordig met de drank? 'Ik ben van de drank af'. Dat is een alcoholist toch nooit? 'Ik weet het niet. Ik ben gei geheelonthouder. Ik drink m wel eens een glas wijn of e glas bier. Maar nooit een twi de. Het is niet goed voor werk. Je kunt niet schrijven. Frankrijk, als ik een hele we aan het huis heb gewerkt, dan trek ik wel een fles wi open. zet een trechter in mi bek en giet de fles leeg. Daar ga ik slapen. Dan is het e medicijn'. Iloe zijn al die boeken d geschreven? 'Ondanks de alcohol. Geen en le kunstenaar schept bij de g tie van alcohol. Hij sch< óndanks de drank. Koning al al is een satan'. Het gesprek komt op de hoi filie. Wat heeft Gerard daaror te zeggen? 'Tk kan alleen maar zeggen: je denkt dat je homofiel be dan moet je niet voor jez vluchten, niet je in een and< houding duwen of jezelf i wijsmaken. Je moet zeggen: 1 is mijn opdracht om te zijn in mij geplant is. Als ik zo b dan is het Gods wil. En je m jezelf niet de vraag stellen: l ik homosexueel. Je moet s len: ik moet zijn die ik ben dan zal de rest wel blijken'. Iloe komt het dat tach pet. van je lezers toch vrorn zijn? 'Ik denk niet dat het k( doordat ik schrijf over lie tussen jongens. Het komt om ik niet ontluisterend over liefde schrijf. Ik beschouw lichamelijke liefde als een 1 crament en niet als eten drinken. Dat spreekt een vrouw a j Ja. voor een vrouw is de liej anders dan voor een man. man wil zijn driften bevr gen. Bij de vrouw zit het diec en is het niet per defin lichamelijk. Eva Braun bijvi beeld. Haar hele verhoud met Hitier heeft ze doo bracht mot wachten. Hitier altijd wat. Dan moest ie v vechten, dan weer dat avondje gezellig thuiszitten de man niet. Toen het De Rijk het einde naderde, 11 nam ze het laatste vlieg j naar Berlijn om met Hitler i sterven. Zoiets zou een 11 nooit doen'. i Gerard Reve wo rdt nog st< niet opgeroepen om een bij I ge te léveren aan zijn telev j show. Eerst schrijver en nu j levisie-man. Is hij niet bang de mensen steeds minder j lezen en alles uit de drooi briek willen hebben? j 'Nee, er zijn altijd mensen zelf hun wereld bij het b willen scheppen. Die zelf bi, en geluid maken. Die schaki de knop van hun hoofd lij j Reve I of Reve II en zo h het'. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6