'Waanzinnige plannen voor bouw van wegen' eoeo Chemicus: verwezenlijking van wat Rijkswaterstaat wil zou ramp voor ons land zijn Prof. Fast ten strijde tegen 'blikken afgod' 'Oorlogsmisdadiger moet levenslang krijgen' Identiteit ...OPROEP CODE TROUW/KWARTET DINSDAG 16 APRIL 1974 BINN"EN"LAN'D/R \DIO-TV T4/K4 MARY PERKINS Van een verslaggever UTKiECHT De wegenbomvplannen tot liet jaar 2000 van Rijks waterstaat grenzen aan waanzin en de verwezenlijking ervan bete kent een ramp voor Nederland. Men kan zonder moeite berekenen dat de 4,5 procent van liet landoppervlak van Nederland, dat.rond de eeuwwisseling door wegen zal worden bedekt, meer is dan de oppervlakte van de provincie Utrecht. Nederland kan zich gewoon niet permitteren het oppervlak van een hele provincie zomaar aan wegen weg te gooien. Deze' noodkreet is afkomstig van de fysisch-chemicus prof. dr. J. D. Fast. In het blad 'TNO-project' schrijft hij uitvoerig hoe 'de auto onze gelief de vijand' door het massale gebruik ervan de natuur vernielt, energie en materialen verkwist in onvoorstelbare hoeveelheden en op wereldwijde schaal, maar ook hoe het sociale pa troon van landen en steden wordt ontwricht door de hoge prioriteit, die zowel door individuele burgers als door de overheid wordt gegeven aan het auto-vervoer. Ook vraagt prof. Fast zich af 'door welke bijna niet te overwinnen inner lijke krachten we tegen beter weten ln worden voortgedreven in de rich ting van steeds meer auto's' Griezelen De plannenmakers van rijkswaterstaat doen prof. Fast griezelen als zij tus sen nu en het jaar 2000 zo'n 4600 ki lometer autoweg willen aanleggen. 'Het gaat niet alleen om het aantal vierkante meters, dat weg moet wor den. De plannenmakers hebben geen rekening gehouden met enorme, on herstelbare schade die door het in stukken knippen van natuurgebieden aan de flora en fauna wordt aange bracht. Deze, ecologische, schade wordt in de beschouwingen geheel niet meegerekend. Men denkt slechts in termen van wegoppervlak, reizi gerskilometers, motorconstructies, benzineverbruik en kilowatturen (energie)'. Prof. Fast vindt dat 'aan onze blikken afgod' ontstellend veel mensenoffers worden gebracht Hij wijst op!, de Ver enigde Staten, waar per jaar niet al leen zo'n zestigduizend mensen in het verkeer de dood vinden, maar waar tevens enkele honderdduizenden voor het leven worden verminkt en enkele mijjoenen mensen minder zwaar ge wond raken. Top-vervuiler Het staat volgens prof. Fast inmiddels ook vast dat de auto niet alleen in Van een verslaggever DEN HAAG De vorige week in Den Haag gearresteerde oorlogsmisda diger dient alsnog levenslange gevan genisstraf te krijgen, vindt de voorzit ter van het Centraal orgaan van het verzet in Nederland, de heer H. J. Teengs Genisten. 'De man is destijds door een Neder landse rechtbank bij verstek ter dóód veroordeeld. Hij heeft uit vrije wil gekozen om bij zijn ouders onder te duiken en hij heeft zijn straf dan ook helemaal nog niet gehad', aldus de heer Teengs Gerritsen, die ernstige geestelijke moeilijkheden voorziet voor veel mensen die tijdens de oor log geleden hebben, als de man zou worden vrijgelaten. veel steden maar ook in hele landen de top-luchtvemriler is. Van alle stof fen die in 1971 in Nederland de lucht vervuilden, was 57 procent afkomstig van het verkeer. Het zeer schadelijke koolmonoxyde (kolendamp) werd voor meer dan negentig procent door het verkeer in de lucht gebracht. In 1971 brachten de Nederlandse auto's blijkens een onderzoek van het TNO- instituut voor milieuhygiëne en ge zondheidstechniek ongeveer twee mil jard kilo afvalstoffen in de lucht. Prof. Fast heeft uitgerekend dat dat voor elke Nederlander driemaal zijn eigen gewicht is. Volgens prof. Fast is dan nog 'vergeten' dat heel veel ver schillende industrieën veel vervuilend werk moeten verrichten 'voordat de auto als grootste luchtvervuiler kan gaan optreden'. Prof. Fast wijst erop dat enorme hoe veelheden brandstoffen en ertsen no dig zijn om het staal, aluminium, ko per, lood, zink, glas, rubber en plastic te vervaardigen, dat voor de bouw van een auto nodig is. Voor de mate rialen die in een auto van achthon derd kilogram zijn verwerkt is een hoeveelheid energie nodig, die uitge drukt in de algemene eenheid van energie, neerkomt op 11.300 kilowatt uur produktiekosten. Daarbij komt dan nog de energie, nodig om uit die materialen de auto zelf te vervaardi gen. Verkwisting 'Maar nadat de automobielfabriek de auto's heeft afgeleverd begint de ver kwisting pas goed', zegt prof. Fast. 'Het overgrote deel van de auto's gaat vrijwel nutteloos honderdduizend of meer kilometers rondrijden, waarbij onvoorstelbare hoeveelheden brand stof van hoge kwaliteit worden ver bruikt. Binnen weinig generaties, mis schien reeds binnen weinige tiental len jaren, zullen alle vloeibare brand stoffen, die nu in de vorm van aardo lie nog in de grond zitten, de lucht zijn ingejaagd, terwijl de mensheid deze stoffen steeds dringender nodig heeft voor het fabriceren van chemi sche produkten, die van veel groter nut zijn'. Prof. Fast maakt nog een rekensom metje: de verbindingswarmte van benzine is negen kilowatt-uur per li ter. Bij een verbruik van een liter op tien kilometer en een levensduur van 150.000 kilometer is aan het eind van de rit 135.000 kilowatt-uur verbruikt. Dat is weer twaalf maal zoveel ener gie als voor de produktie van de on derdelen waaruit de auto is opge bouwd, nodig was. Deze verkwisting, die alleen nog maar toeneemt, kan volgens prof. Fast onmogelijk door gaan. Het toenemend aantal particuliere au to's heeft ook grote afbreuk gedaan aan de bewoonbaarheid van de ste den. Inplaats van de auto de toegang tot woonwijken te ontzeggen, ging de overheid 'ruimte scheppen' voor de auto en voor een 'vlotte doorstro ming1 vn het verkeer. Men ging de stad saneren, volgens ir. Fast een vriendelijke term voor wat in feite verwoesten inhoudt. 'Waar gesaneerd is, is de kwaliteit van de stad achter uitgegaan', constateert hij. Uittocht De autoweg in de steden heeft boven dien geleid tot een uittocht van de sterksten in de samenleving, de wel varenden. Zij gebruiken de auto om in een fraaie omgeving te kunnen wo nen, zij ontvluchten de narigheid, maar vergroten door die handelwijze de narigheid van de achterblijvers al leen al door de daling van de inkom sten van de stad. 'De auto', zo concludeert prof. Fast, 'oefent vooral op primitieve mensen een bijna magische aantrekkings kracht uit. Tegenover de vele nadelen staan enkele voordelen, die bovendien bij de toenemende massamotorisering van steeds minder belang worden. De massamotorisering verarmt de samen leving'. 136. 'Met Eelkema, brigadier eerste klasse van de dorpspolitie te Rijkhuy- zen,' klonk 'n izenuwachtige stem. 'Spreek ik met de commissaris zelf?' 'Ja, daar spreek je mee, brigges.' antwoordde commissaris B. Bruutjes Bzn. 'Wat is er van je dienst?' 'U moet twee boeven aanhouden en voor geleiden commissaris zei Eelco. 'Er is rommel aan de knikker geweest bij de knapper-race hier in Rijkhuyzen. Na een uitgebreid diepgaand onder zoek ben ik erachter gekomen dat een zebdre Linke Lowietje en een niet minder zekere Bennie de Klapper naar Gravendrecht moeten zijn ontko men. Zij hebben hier geprobeerd aanslagen te plegen op de levens van onschuldige mensen. Zij wilden met echte mitrailleurs schieten en met bommen gooien. De betreffende moord- artikelen zijn door mij al in beslag genomen'. 'Bedankt, brigges', ant woordde commissaris B. Bruutjes Bzn. tevreden. 'Maar om je gerust te stellen. De hoofdstedelijke politie heeft de nodige stappen reeds onderno men. Dank zij ons onfeilbare inlich tingensysteem hebben wij de verblijf plaats van de twee schelmen reeds kunnen lokaliseren. Ik was het eerlijk gezegd al van plan, vat je?' Daar mee maakte de commissaris een einde aan het gesprek en Eelco vond dat ze daar in de stad toch maar van wanten wisten. Maar de ferme B. Bruutjes wist van wanten, dat bleek. Hij reed 1 tenminste even later al in een over-n valswagen door de reeds stille straten van de grote stad. In eigen persoon leidde hij de operaties en bij het j hospitaal aangekomen, gaf hij het be vel: 'Gebouw omsingelen en alle uit-1 gangen in het oog houden!' Zulks geschiedde en de dappere agenten zochten hun plaats. Doch nauwelijks hadden de brigadiers Kwajebreurtjö en van Moppersum zich bij de ach tergevel verdekt opgesteld, of daar zagen zij een vreemd toneeltje in de dakgoot van het ziekenhuis. FERDINAND Veel facetten van de Joodse tragedie zijn reeds beschreven of in één of andere vorm gedramatiseerd. Zondagavond echter heb ik voor het eerst in een spel verwerkt gezien hoe joodse jongeren kort na de oorlog hebben geworsteld met hun identiteit. Gerrit Pleiter waagde zich aan dit thema en koos over een sterk literaire benadering. De figuren verhalen meer, zijn eerder verslaggevend dan dat in deze personen, in hun karakterisering, het drama gestalte krijgt. Dit vergde een aparte vormgeving, met als ingebouwd risico dat deze produktie geen gemakkelijke publiektrekker zou worden. Toch prijs ik het in Wim Hazeu, chef drama van de NCRV, dat hij de stoot heeft gegeven tot uitzending van deze gedramatiseerde documentaire. Wie eenmaal los kon komen van zijn gewenning aan het gebruikelijke lopende verhaal binnen naturalistische decors, ging merken dat er ook in het wonderlijke bouwsel van Frank Rosen iets bijzonders gebeurde. Het vreemde samenstel van trappen, bordessen, en wanden suggereerde een surrealistische eenheid van plaats en handeling, even onbestaanbaar als de daarop lijkende structuren in de prenten van de graficus Escher. Dat onbestaanbare echter maakte juist een snelle voorgang in de handeling mogelijk. Regisseur Gerard Rekers buitte het decor behendig uit. Met een ingetogen voordracht wist Josine van Dalsum zich voortreffelijk aan te passen aan de sfeer die deze ongewone montering opriep. Een mooie gelijkmatige creatie. Frederik de Groot zag men duidelijk groeien in zijn hoofdrol. Zijn sterkste scène realiseerde hij tegenover Johan Schmitz in diens trefzekere vertolking van een predikant. Memorabele bijdragen leverden voorts Johan Ooms, John Soer en Jan Apon. De NCRV had nog een ander opmerkelijk programma in de uitzending op eerste paasdag. Onder de Nederlandse titel 'Als de dag van gisteren', werd begin gemaakt met de serie franse documentaire's van ORTF en paté over de wereldgeschiedenis sinds 1945. Een overstelpende hoeveelheid authentiek materiaal uit vele landen en de suggestieve montage van die beelden, maakten deze reeks tot een fascinerend kijken in de historie. Aangezien ik destijds heb gemopperd over de minimale presentatie van Openbaar Kunstbezit, mag ik nu niet verzwijgen, ingenomen te zijn met de royale zendtijdverruiming. Iedereen die ooit do St. Baafskathedraal in Gent heeft bezichtigd zal geboeid hebben gekeken naar de verfilming van dit oude en zeldzaam waardevolle cultuurcentrum van België. 'De Stille Kracht' waarvan de AVRO maandag de laatste aflevering uitzond, lijkt door een aantal kijkers te zijn ondergfaan als een bitter sprookje. Men heeft zich zelfs afgevraagd, of er nu nog mensen zijn, die geloven in het bestaan van zulke krachten. Zwarte kunst behoort echter niet tot het rijk der fabelen, maar is nog altijd een realiteit. Indonesië heeft daarvan niet het alleenvertoningsrecht Van het NCRV-programma 'Ander Nieuws' had ik ">ij meer voorgesteld. Er werd naar mijn gevoel te veel tijd besteed aan landelijke tafereeltjes. Op zichzelf wel aardig, maar ze leidden de aandacht af van wat de 79-jarige boer Hartmans op het hart had. Naast voortploegen dreigde het een voortkabbelen te worden. Ton HYDRA Radio vandaag RADIO NEDERLAND HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Och tend gymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal.) 8.50 Morgenwijd. 9.00 (S) Oude muz. met toelicht. (9.35 Waterst.) 10.00 (S) V.dkleuters. 10.10 (S-M) Arbeidsvitami nen. <11.00 Nws. 11.03-11.05 Radiojournaal.) 11.30 (S) Rondom Twaalf: uur allerlei voor ledereen. met o.m. Groenteman, Paris vous parle en 11.55 Beursber. Overheldsvoorl.: 12.30 Ultz. v d, landb. 12.40 (S) Improvisa ties over kinderliedjes. 13 00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13,21 (S) Klass. pianomuz. 13 52 (S) Klass. koormuz. EO: 14.00 Woord der waarheid. 14.15 (S) Over en weer. 15.15 (Si Licht en uitzicht: gewijde muz. 16.00 Nws. 16.03 Klankbord. 16.10 (S) Voor kleuter en kind. 16.30 (S) Jeugdtoer. AVRO: 17.00 (S) Mobiol: beweegl. progr. voor beweegl. mensen. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 Pikheet. doe. 18.40 (S) Licht ensemble met zangsollste. 19.65 (S) Y'all come: Coun try en Westernprogr. 19.30 (S) Vanavond: gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Lichte muz. 23.05 (S) Er floot een vogel In de wel. 23.55-24.00 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55'Journaal KRO 19.05 Piste Horizontaal: 1. weversklos, 4. scheeps touw, 7. hoeveelheid, 9. ouderwets meubel, 11. gordel, 13. water in Lim burg, 15. plechtige gelofte, 16. een ze kere. 17. priem, 18. waterblaasje, 20. onderricht, 22. oorlogsgod, 24. artikel van een wet, 25. schenkblad (ZH), 28. soort appel. 29. oogvocht, 30. organi sche verbinding. Vertikaal: 1. broèika». 2. plaats in N.IL, 3. plooisel, 4. deel van het ge laat, 5. bijbels figuur. 6. aanspreking van een papegaai, 8. gelijktijdig, 9. paardje. 10. gesloten. 12. elk. 14. een jarig kalf, 18. hoofddeksel, 19. water doorlatend, 20. Europeaan, 21. vettige stof, 23. meisjesnaam. 24. niet goed doorbakken, 26. mand, 27. buitenha ven. Oplossing: 1. s, 2. sta. 3. stelt, 4. sneer, 5. stander, 6. gevel. 7. staar. 8. els. 9. k. STEENVALK We vragen of die regering kommunis- tisch moet zijn. 'In ieder geval niet kapitalistisch', verzekert Abu Fadi ons. 'De kapitalis ten zijn onze vijanden. Zij steunen Israël en het wereldzionisme. We zul len tegen de kapitalisten vechten, waar ze ook zijn: in Amerika, in Europa of in de Arabische staten'. Hij zegt, dat de Arabische kapitalisten verraders van het volk en de Arabi sche zaak zijn. Zij hebben hun rijk dom door samenwerking met het wereld-kapitalisme verworven. Ze zijn of agenten voor de met vreemd kapi taal gefabriceerde goederen, of ze werken voor vreemde ondernemingen, voor banken, verzekeringsmaatschap pijen en olieraffinaderijen. Ais sheiks, Emirs en koningen staan ze in dienst van de kolonialisten en slaan alle bewegingen neer die het volk van de uitbuiting willen bevrijden. De vijan den zijn sterk en talrijk. Ze zijn de revolutionaire krachten op het gebied der technische ontwikkeling, der be wapening en der militaire macht de baas. De massa kan pas overwinnen als zij eindelijk haar ware vijanden leert kennen en politiek rijp wordt. De strijd van de revolutionaire bewe ging tegen deze vijanden, wier mili taire bases hoofdzakelijk in Israël gele gen zijn. zal een strijd op leven en dood worden. Maar deze strijd zal uiteindelijk tot de overwinning voe ren. Wij hebben geduldig naar dit politie ke kollege zitten luisteren. Veel van wat Abu Fadi zegt, staat in de boek jes. die we hebben. Ook Kenneth, de Amerikaanse soldaat, heeft tot nu toe rustig geluisterd. Maar nu kan hij zijn ergernis niet langer bedwingen. 'Ik heb mijn strot vol van die strijd', barst hij uit. 'Ik zou nu eindelijk wel eens uit deze rotzooi willen komen. Als de Oorlog uitbreekt zitten we er met z'n allen middenin', Abu Fadi probeert hem gerust te stellen. Wij hoeven niet bang te zijn. wam. We kunnen nergens veiliger zitten dan hier, waar we door de Palestijnen verdedigd worden. Kenneth geeft zich niet gewonnen. Hij is nu eenmaal met praten begon nen en niets kan hem meer doen ophouden. Half uit vertwijfeling, half om zijn moed te bewijzen, vertelt hij over zijn belevenissen in Vietnam. 'Zoals duizenden andere Amerikanen hebben ze mij naar de hel van Viet nam gestuurd om aan een strijd deel te nemen, waar ik helemaal niets mee te maken heb. Met een kleine groep viel ik in een hinderlaag van de Vietcong. Zij namen ons gevangen, boeiden ons en brachten ons weg, dwars door oerwouden en moerassen naar de plaats waar men ons zoü doodschieten. We konden alleen maar achter elkaar lopen. Ik trok stiekum aan mijn boeien tot ze los kwamen te zitten en plotseling dook ik het struikgewas in. De Vietcong zocht vergeefs naar me. Mijn kameraden zijn niet meer teruggekomen. Mij hebben ze naar Amerika terugge stuurd, maar in plaats van in Ohio zit ik hier in deze rotzooi en. Abu Fadi, die tot nu toe aandachtig geluisterd heeft, valt Kenneth plotse ling in de rede. 'O, u bent dos een gevangene van de Vietcong. Dat zijn onze vrienden. We zullen u naar hen terugsturen'. Kenneth staart hem moedeloos aan. Dan laat hij plotseling zijn armen slap langs zijn lichaam vallen. Hoofd schuddend en kreunend trekt hij zich op z'n matras terug. Hij wil niets meer zien of horen van deze waanzin nige wereld. Ook wij zijn door de woorden van Abu Fadi bijzonder verrast. 'U moet daar niet zulke nare grapjes over maken!' roept captain Schreiber. 'U moet toch weten, dat die jongen een trauma heeft. Al in het vliegtuig hebben we heel wat met hem te stellen gehad.' 'Ik maak geen grapjes'! De gelaatsuit drukking van Abu Fadi versombert. 'Die jongen is van de Vietcong en ze krijgen hem terug. Wat zij met hem doen, gaat ons niets aan'. Nu wordt captain Schreiber driftig. 'Kenneth was een passagier van de Swissair en is als zodanig van ons! Als captain van de Swissair-machine ben ik verantwoordelijk voor hem. Ik moet u nogmaals verzoeken geen nare grapjes te maken'. Abu fadi geeft geen antwoord en verdwijnt in de keuken. Hij h eeft zich weer eens als een fanatieke revo lutionair ontpopt, die over lijken gaat als hij zijn doel wil bereiken. We geloofden, dat we bijna vriendschap pelijk met hem konden omgaan, maar nu zijn we met één klap in de realiteit terug. Wij zijn slechts ruilob- jekten, waaruit men zoveel mogelijk munt moet slaan. Zoals een handelaar voor zijn waren zorgt tot hij ze kan verkopen, zo verzorgt men ons ook. Maar wat gebeurt er met ons als de ruil niet tot stand komt? We zijn nerveus vandaag. De spanning xheeft ons allen duidelijk in zijn greep. Hadden we maar iets te doen! Peter is af en toe in de keuken bezig, Attila poetst en boent, Horst ligt met geslo ten ogen op zijn matras en Norbert rookt. Norbert rookt altijd als zijn zenuwen het dreigen af te leggen. Sigaretten zijn er genoeg. De Palestij nen komen ze regelmatig brengen. Konden we maar eens de frisse lucht in! In de woestijn mochten we ten minste nog eens een wandelingetje maken. Maar hier hebben we het nog slechter dan een doodgewone gevange ne. Hoelang houden we dit nog uit? Ik heb geen zin meer om te lezen of te discussiëren. Mijn geest is traag geworden. Ik heb ook geen zin meer om Arabisch te leren. Maar ik kan aan de andere kant niet zomaar op mijn krent blijven zitten en niets doen. Ik loop de' kamer op en neer en daarna door de badkamer en de gang. In de badkamer zijn de meisjes bezig hun haar te wassen met shampoo. 'Zal ik uw haar ook wassen?' vraagt Sarah, die zich het volgende uur als hoofden- wasser nuttig maakt. De een na de ander ondergaan we de behandeling. Het doet je bepaald goed om na zo lange tijd weer eens een zachte vrou wenhand op he hoofd te voelen! Mis schien is het wel de laatste keer. De oorlog kan nu elk moment uitbreken. Zullen we allemaal ontkomen? De ben bijna een beetje trots, jazelfs blij, dat onze regering solidair is gebleven. Ik had niet van mijn vrijheid kunnen genieten als deze meisjes aan een hard en afschuwelijk lot werden over geleverd, alleen omdat ze joods zijn. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. 7.07 (S) Badlnerie: klass. muz. (7.30 Nws: 7.41- 7.50 Echo.) 8.24 Overweg. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. hulsvr. 8.45 Moeders wü is wet. 9.40 (S) Gramm.muz. 10.00 Wereld om ons heen: lnf. rubr. 10.20 (S) Aubade: klass. gramm.muz. met 10.30 Nws. 11.00 Gebakjes en een beter leven - verh. van wel en wee. 11.30 Bejaardenprogr. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee, met 12.22 Wij v.h. land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb.; 12.30 Nws; 12 41-12.50 Echo: 13.00-13.03 Raden maar 14.00 (S) Gramm.muz. 14.30 <S) Interlokaal op dinsdag met 15.30 Nws. 17.00 Overhelds voorl.: Fort Zeelandia in ere hersteld. Boek- bespr. 17.10 V.d. kleuters. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 1S.00 (S) Dansmuz. uit de 16e eeuw. 18.19 Uitz. v.d. C.P.N. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Progr. voorbeSch.. 19.00 (S) Verplichte concourswerken 1974. 19.25 (S) Zin in muz.: amateurs geven de toon aan. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 Over weg. 20.15 (S) A'dams Kamerork.: klass. muz. 21.30 Babel special. 22.30 (S) A'dams fluittrio. 23.00 Strip-, dinsdagavondkrant over boeken. 23.10 (S) Kerkorgelconc. 23.55-24.00 Nws. NOS 20.00 Journaal KRO 2020 Robin'and the seven hoods (1964) 22.20 Winkel op de hoek (gesloten) NOS 23.10 Trekking Staats loterij 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Stratemakeropzee- show 19.30 Guyana - waterland NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Onedin Lijn 21.10 Ombudsman 21.35 Wie wat waar 22.05 Achter het Nieuws NOS 22.55 Journaal TELEAC 23.00 Wiskunde - les 0 DUITSLAND 1 10.00 Journaal. 10.05 Hatarl, Amerlk. speelfilm. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Jour naal. 16.15 "Journaal. 16.20 Serie-progr. 17.05 Kinderprogr. 17.40 KIndorprogr. 17.55 Jour naal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 TV-film. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Sportprogr. 19.26 TV-fllm. 19.59 Pro- gr.overz. WDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 Charlie ChapUn progr. 18.40 Akt. 19.20 TV-film.) 20.00 Jour naal en weerber. 20.15 Herlnner.progr. 21.00 Eln ganz perfektes Ehepaar. 22.35 Journaal en weerber. 22.55 Korte films. 23.40 Jour naal. DUITSLAND II 16.30 Mosalk, progr. voor oudere kijkers. 17.00 Journaal. 17.10 TV-fllm. Aansl.: TV- serie: Mainzelmannchen. 17.45 Akt. en muz. 18.25 Folly-Foot-Farm. 19.00 Jburnaal. 19.30 Eddie schafft alle. 21.00 Journaal. 21.15 lnf. en meningen over een akt. onderw. 22.00 Filmforum. 23.00 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.40-18.00 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 18.45 Opvoed.-progr. 19.30 Dok. film. 20.15 Ekon. magazine. 21.00-21.45 TV-portret. DUITSLAND III WDR 9.30 Sesamstrasse. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 19.00 HILVERSUM III VARA: 7.02 Eddy Becker. 9.03 ,(S) Plaatje v.d. pep. 11.03 Tom Blom in uw radio. 12.0 (S) Opvall. vrol. gevar. visite. 14.03 Edd Becker. 15.03 Drie-draai. 16.03 (S) Mix. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VARA 19.02 Pop-reconstr. 20.02 (S) Nashville. 21.0 (S) Jazz en Blues. 22.02 (S) (P)opdondei 22.53«-Med. 23.02 (S) Wachten op middcr nacht. 0.02 (S) In de kleine uren. 2.02 (S) Kees van Maasdam. 3.02 (S) Willem van Beiisekom. 4.02 (S) Alfred Lagarde. 5.02-7.01 Hans Hamburger en Wim Bloemendaal. BELGIE 324 m NBD. 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 Swlnl en soul. (12.50 Bultenl. persoverz, 13.00 Nwsf akt., woerber. en toneelagenda.) 13.55 Beurst ber. 14.00 Nws. 14.03 Musicalmuz. f 15.od Nws.) 16.00 Nws en beursber. 16.10 SporP trep. en lichte muz. 17.00 Nws cn med. 17.1(1 Uitz./voor oudere luisteraars. 17.65 Wees*, schaal. i 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. soldaten. 18.3t Wegwijs wezen. 18.45 Sport. 18.55 Taalwet ken. 18.57 Ork. v.d. week. 1900 Nws en 19.30 Intermezzo met Thuis van Leer. Vakb.kron. 19.45 Lichte ork.muz. 20.00 Livt optreden: Neil Diamond. 20.30 Nws. 20.St Live optreden: Johnny Otis Show. 2 Hoorspel. 21.20 Gevar. lichte muz. 22.00 1> 22.05 Comedy tonight. 23.00 Nws. 2 Lichte zang. 23.40-23.45 Nws. Zandmann. 19.05 Progr. voor Griek90 gat® tarb. 19.15 Weekalmanak. 19.45 Nws utè Noordr.-Westf. 19.55 Koram. 20.00 Journal); en weerber. 20.15 Natuurfilm. 21.00 TVT portret. 21.50 Journaal. 22.10 TV-kursul 22.40 Einde uitz. BELGIE NEDERLANDS 15.50-16.30 Wielrennen. Aansl.: Gevaar 1 de mijnen. 18.00 Colargol. 18.05 Grote koraalrif. 18.» Tienerklanken. 19.05 Uit de Dierenwereld 19.35 Kortweg. 19.40 Med. 19.45 Nws. 20.} Waaldrecht. 21.05 Wetensch.. soc. of gezli sprogr. 21.55-22.35 Fabel nr. 4 ui* sprach Zarathustra. BELGIE FRANS 15.45-16.05 Wielrennen. 16.45 Gevar. pron v.d. jeugd. 81 18.10 Kinderprogr. 18.30 Progr. voor ou re kijkers. 19.00 Nws uit Wallonië tl Brussel. 19.15 Serie van politieverh. 19.3 Journaal. 20.12 Weerber. 20.20 lnf. progï 20.40 Les oiseaux de Meiju-Jlngu (4). 21S Cine-Club. 23.00 Journaal. Hamsoep 1 liter bouillon 2 eetll. bloem 1 eierdooier plak ham van 100 gram zout, peper half doosje sterrekers Aan de wanne bouillon de met watt aangemaakte bloem toevoegen. De so< tien minuten zachtjes laten doorkf en intussen een eidooier loskloppei Roer wat hete soep voorzichtig dot de eidooier en meng deze dan met c rest van de soep. Snij de ham aan kle£ ne blokjes en verwarm deze in soep. Goed roeren en niet laten scl ten. Op smaak brengen met zout i peper. Doe de soep in koppen en 1 strooi ze met de afgeknipte en gewaï sen sterrekers. Menutip: Hamsoep met sterreker^ champignon-omelet, gemengde sla, bakken aardappelen, kwark.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4