'Kleine partijen moeten er blijven om de grote met kritiek te kietelen' I fasson Nieuwkoopse vrouwen hebben heel wat te wensen Telexiste Tulip Time festival een verbroedering tussen jonge mensen Agenda van Leiden Oosterman ziet nog genoeg werk voor D'66 Kantoor van Spinoza uitgebrand Nieuwkoopse jeugd maakte plas schoon Nieuwe Leidse Courant nieuwe AUTO huren Speciale aanbieding Velours overgordijnen WONINGINRICHTING VAN KLARENBOSCH De Bijbel - de krant! komende Koninkrijk Verhuizingen piano-transporten Jan van Duuren de koning VERHUIZINGEN M0STERT BENELUX-TRANSPORT M0STERT KLEIN TRANSPORT M0STERT Lijndiensten door Nederland MOSTERT ZN. met ervaring als 't kan. ROUW/KWARTET DINSDAG 16 APRIL 1974 STAD en REGIO L3 LEIDEN D'66-er Bert Oosterman is sinds vier jaar raadslid in de gemeente Leiden, en is ook bij de komende verkiezingen weer serieus kandidaat voor een zetel. Hij staat nummer drie op de gecombineerde lijst van PPR. PSP en D'66. Als er een links college in Leiden komt maakt hij wellicht kans op een wethouderszetel. Maar daar is Oosterman heel nuchter over. 'Als het doorgaat wordt het een kleine post. Iets als stadsontwikkeling, mijn hobby, moet de PvdA als grootste partij krijgen, dat vind ik heel logisch. Die willen hier ook wel eens rege ren, met een derde van de kiezers achter zich. door Jan Hoekema We gaan eerst wat in op de persoon lijke achtergronden van Oosterman. Zijn loopbaan bewoog zich van de kunsthandel, via lager en middelbaar onderwijs, weer terug naar de kunst handel. Beneden in zijn huis aan het Pieterskerkhof staat de collectie, waar prachtige dingen bij zijn. Voer zijn eigen leefruimte, die hij deelt met vrouw, twee poezen en drie kinderen, heeft hij gelukkig nog wat overgehou den. Het huis, vlak bij zijn politieke tegenstander, mevrouw Den Haan- Groen, ('een aardig mens') bewoont hij pas ongeveer een jaar. Daarvóór waren een hofje en een molen zijn woonplaats. Van oorsprong Leidenaar is Oosterman niet, maar na Den Haag en Rotterdam was Leiden een verade ming. Kunst 'In grotere plaatsen zit geen verband, er is een grens aan de grootte, en die is zo bij 100.000. Vandaar Leiden, en met name een pand in de binnenstad. Het was eerst een studentenhuis, wat natuurlijk zijn scoren heeft nagela ten. Veel moest er opgeknapt worden, maar het resultaat is schitterend. Is er in Leiden een markt voor kunst handel? 'Ach. het loopt wel redelijk, ik heb zo mijn vaste afnemers. Het is een gek vak, het gaat met vlagen, maar ik hoef niet zo nodig rijk te worden. Als we maar een redelijk be staan hebben'. De politiek. 'In '68 ben ik lid gewor den van D'66. Geen van de bestaande partijen trek me daarvoor aan. Ik voelde me aangetrokken tot de. ideeën van D'66, de tekorten in de bestaande structuren opheffen, het slecht wer kende politieke bestel verbeteren, de paternalistische tendensen in het be stuur verminderen, dat soort dingen. Ik sta er nog steeds achter, trouwens. En bij de bestaande partijen zie ik nog geen ruimte daarvoor. Die sociali- saties, die staatsmacht van de PvdA, daar ben ik nogal bang voor'. Vuile handen D'66 ging in 1970 in Leiden zelfstan dig de verkiezingen in, en dat leverde twee zetels op. 'Voor mij hoefde-D'66 nooit zo groot te worden, toen zaten we duidelijk in de lift,' maar ik denk dat de PPR ook wel weer zal zakken'. Met andere progressieve partijen ging D'66 in het PAIC-verband in de oppositie. Hoe kijkt Oosterman tegen vier jaar raad aan? 'D'66 is niet beter dan an dere partijen bij het schipperen. Want dat is politiek, compromissen, vuile handen maken. Het is zo ontzet tend moeilijk daar doorheen te ko men, en er verandert zo weinig'. Voor hem was de politiek wat dat be treft een trage en frustrerende bezig heid. 'Maar op een gegeven moment moet je iets doen, als je ziet dat veel misgaat. Dan kun je wel in je tweede huis socialistische ideeën verkondi gen, maar daar schiet je niks mee op. En D'66 kon nu eenmaal geen bewe ging blijven, in ons bestel heb je dan te weinig invloed'. Er moet in de ogen van Oosterman veel gedaan worden. Hij houdt daar langzame, bewogen filosofische beto gen over (niet opschrijven hoor, ik probeer er een beetje naar toe te re deneren). De Club van Rome. 'De conclusies in het rapport 'Grenzen aan de groei' staan nog steeds over eind, maar er gebeurt eigenlijk niets meë. Het functioneren van gemeente raad en andere 'inspraakorganen'. Ideeën moeten van oqderop komen, het bestuur moet daar een kans aan geven, en dat gebeurt in feite niet. De gemeenteraad is gewoon een vrije tijdsbesteding, problemen zijn te groot, voor een fractie en voor een persoon ondoenlijk om een greep op te krijgen'. Universiteit Leiden. 'Een stad met een rijk verle den, maar dat zou cultureel veel beter te exploiteren zijn'. En uiteraad komt ook de universiteit ter sprake. 'Het is niet erg dat er een universiteit is, maar het zou zonde zijn als Leiden al leen maar universitaire stad was. Ook hier zijn er grenzen aan de groei, en op dat punt zitten we nu, aan de rand'. Een stokpaardje van Oosterman is het bewoonbaar houden van de binnen stad. 'Geen cité universitaire in de binnenstad, maar gemengde bewo ning'. Toch ziet hij de integratie stu dent-stad zich meer gaan voltrekken, het aparte kaste karakter, gebaseerd cp welstand van de student, neemt af. 'Ach, die jongens op het Rapenburg, die buiten zitten, zullen wel 's nachts werken, of ze krijgen het wel op hun brood. Het is een soort exhibitionisme waar ik niet van houd, maar ze moe ten het zelf weten'. Tenslotte de brandende vraag: Waar moet het met D'66 naar toe? 'Het ver lies is natuurlijk bedonderd. Want het zou niet gunstig zijn als er in de toekomst maar drie grote partijen zouden overblijven. Er moet ruimte blijven voor de kleine groep, die de •groten uit de lethargie halen'. Met kritiek kietelen, noemt Oosterman dat. De grote voLkspartij van alle progres- sieven zie hij dan ook niet zo. Ook hier is kleinschaligheid een ideaal. 'Kijk naar het wijkbewustzijn. dat is een grote verworvenheid'. Als het aan Oosterman ligt, blijft D'66 op kleine schaal bestaan, want bestaansreden is er neg genoeg. 'Er valt nog zoveel te doen, als je bijvoor beeld naar die enquête over de be kendheid van de CRM kijkt, of naar een partij die op grond van een dom carnavalsplaatje zetels in de staten haalt'. Bewustwording, dat is het doel. 'We hebben nog een lange weg te gaan. maar ik wil er zelf wel mee doorgaan'. NIEUWKOOP De Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening heeft tijdens haar, iaar- lijkse vergadering een aantal be langrijke punten naar voren ge bracht. Ten aanzien van het zwembad werd het als een trieste zaak beschouwd dat zoveel kinderen niet in de gelegen heid kunnen worden gesteld om zwemlessen te volgen. Men vindt wan neer- dit te wijten is aan gebrek aan personeel, dat dit1 een verkeerde zui nigheid is van de gemeente en dat dit schrijnend afsteekt tegen b.v. het be drag dat wordt besteed aan het grote sportcomplex dat .zijn voltooiing na dert. Ook de parkeersituatie nabij het zwembad vindt men bijzonder onvol doende en zelfs gevaarlijk. Nu de in gang van het zwembad aan de Julia- nalaan ligt wordt het de gewoonte van de bezoekers van het zwembad die per auto komen, dat an beide zij den van de Julianalaan wordt gepar keerd en zodanig, dat een zeer nauwe doorgang overblijff voor het drukke autoverkeer. De Federatie zou een' parkeerverbod voor beide zijden van de Julianalaan over het gedeelte van het zwembad DINSDAG 16 APRIL Zuiderkerk 8 uur: afdeling contrunT ClirisJen- vrouwenbond, dr, G. S. Sterk van de \Veg te Dordrecht over 'Waarheid en leugen aan het ziekbed." Driftstraat 49. 10 30 tot 11.30 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. WOENSDAG 17 APRIL Schelpenkade 6. 8 uur- Tuinbouw en Plant kunde; lezing J. L. Mol. tuinarchitect, ge meente Den Haag. Dijkstraat a. 10 tof 11 uur spreekuur soci ale raadsvrouw. Gerecht 10. 4.30 tot 6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. DONDERDAG 18 APRIL Stadhuis. 6 tot 8 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. VRIJDAG 19 APRIL Langebrug 63. 8 uur: Vergadering van ko mende werelddictator' in het kader 'De Bij bel actueler dan de krant.' Hartebrugkerk: 8 uur uitvoering Triton Col lege Choir, afsluiting europese concerttour ZATERDAG 20 APRIL Den Burcht. 8 uur: toneelavond Ons Grunne- gerlaand, m.m.v Leids Kamerorkest. Vestestraat 40, microtheater chr. toneelgroep Imóerlum 8.30 uur Imperium met premlörc van 'Keer-omme', motieven uit het boek Eze- chiël. Stadsgehoorzaal. 8 uur: uitvoering Werkmans Wilskracht. ZONDAG 21 APRIL Koord Studio. Oude Rijn 88: huismuziekmid- dag (3 15 uur). APOTHEKEN IN REGIO LEIDEN De avond- nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waarge nomen van vrijdag 12 april tot maandag 15 april 's morgens 8 uur door de apotheek Reyst Steenstraat 35 Leide nen de apotheek Voorschoten te Voorschoten. Tevens op zater dag tot 1 uur door de Oegsdgeester apotheek Wilhelminapark 8 Oegstgeest. Van maandag 15 april .s morgens 8 uur tot vrijdag 19 april wordt de dienst waargeno- nen door de Zuider apotheek. Lammen- schansweg 7. Leiden en de apotheek Van Breest Smallenburg Loevestein Leiderdorp FILMS IN LEIDEN TOT 18 APRIL Studio: Steenstraat 39, tel.. 33210, Jesus Christ Superstar, dag 14 30; 19 en 21.15 uur. zo 14.30. 16.15, 19 en 21.13 uur Lldo; Steenstraat 39 tel 24130. 'Papillon.' 18 j. Dag. 14 30. zo uur. Luxor: Stationsweg 19- tel. 21239. 'Lolls de Funës als taxichauffeur dag- 14.30, 16.45. 19 en 21.15 uur. Trianon: Breestraat 31, tel. 23875. 'Paul Bel- mondo', 19 en 21.30 uur. Kindermatinee '101 Dalmatiërs' (Walt Disney) dag. 14.30 uur. paasdagen 4.15 en 16.30 uur. Camera: Hogewoerd 49-51 lel 24919 'The Bridge on the River Quai, 14 j. 20.00 uur Kindermatinee 'All Baba en de 40 rovers' ie dere middag 14.20 uur. Paasdagen 14 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling. 'The last pictu re show', 18 j. vr. en za. 23.30 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414 'Het duivelsmasker van Tang'. 18 j. Tijden zie Trianon 2e paasdag als zondag. TENTOONSTELLINGEN Drukkerij De Bink Leiden, Rooseveltstraat 3: etsen, schilderijen en drukwerk van Niko Koomen, tot 30 april. Maandag tot vrijdag van 10 tot 18 uur. zaterdag van 13.30 tot 15.30 uur. Expositiezaal Pieterskerkgracht 9, Leiden: graphics van Hab van den Wijngaard, move ments van Peter Peereboom cn paintings van Thomas de Bruyn. Van 17 tot 30 april. Open maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Bezoekuren Academisch Ziekenhuis Leiden Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag 15.00-16.00 uur 18 30-20 00 uur. Voor de prematurenaf- deling gelden de volgende bezoekuren (al leen voor ouders) maandag t.e.m'. vrijdag IS.30-18.45 Uur. zaterdag en zondag 15.30- 15.45 uur. Bezoek aan ernstige patiënten- wanneer voor ernstige patiënten een doorlopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkun dige hiervoor speciale pasjes verstrekken Kinderafdeling alleen voor ouders dagelijks 14 00-15.00 uur Kinderen beneden de 14 jaar hebben geon toegang op de kinderafdeling BEZOEKUREN ST. ELISABETH ZIEKENHUIS Klasse-afdelingen: volwassenen dagelijks van 11.15-12.00 uur. 14-14.45 en van 1S.4Ó-19.45 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 11.15-12 (alleen v. echtgenoten 15-16 en van 18.45-19.45 uur) Kinderafdeling: dagelijks van 15-18.30 uur. 3e klasse: Volwassenen dagelijks van 14-14 45 en van 18.45-19.45 uur Paul Im vuile in Kal wijk KATWIJK Om een gebeuren als het Tulip Time Festival te duen slagen en er voldoende perspectieven voor te openen is het noodzake lijk dat niet alleen de doelstellingen ten volle worden verwezenlijkt, maar ook de kwaliteit van het gebodene op peil staat. ingevoerd zien. Ze verwijst ,de auto's naar 'iet tegenover het zwembad gele gen parkeerterrein. Dit parkeerterrein echter is vrijwel steeds voor een groot deel in gebruik bij de bewoners van de Julianalaan, zodat geconsta teerd wordt dat de parkeergelegen heid bij het zwembad volstrekt onvol doende is. Het kruispunt Achttienkavels met de provinciale weg en ook met de Ach terweg wordt zeer gevaarlijk gevon den hetgeen door een groot aantal on gelukken daar wordt geaccepteerd. Men zou hier graag knipperlichten zien aangebracht. Bijzonder gewenst acht men overigens ook een snelheids- •beperking langs het Zuideinde en de Noordense weg tot 50 km per uur Het is op deze wegen voor de vele fietsende schoolkinderen een levensge vaarlijke situatie. De Federatie is van mening dat ook in de Dorpsstraat veel tc snel wordt gereden ook door het zware verkeer, en men vraagt zich af of hier, zoals elders, het aanbrengen van 'verkeers drempels' een grotere beveiliging van voetgangers en fietsers zal opleveren. Ook acht men een verbod op zijn plaats voor het berijden van brom mers van het Meijepad, dat als wan delpad bij velen in trek is, maar dat steeds meer gevaar oplevert. Verder bepleit men het aanbrengen van wijkkaarten bij de ingangen van het dorp en zou men graag maatrege len genomen zien tegen de geluidshin der die in de omgeving van een aan tal café's en ook bij het jeugdcentrum 'At Home' wordt veroorzaakt, door luide muziek. Een en ander zal aan het gemeentebe stuur kenbaar worden gemaakt. LISSE Woensdag wordt grof vuil opgehaaldin wijk 3 en 5 en flats Meer en Duin. 's Middags in wijk R (donderdagpwijk). Dat is geen eenvoudige zaak. Maar het lijkt erop dat de organisatie van het festival erin geslaagd is de juiste man te vinden om het evenement die dimensie te geven die het nodig heeft. Zaterdag kwam op Schiphol aan Paul Lavalle. Een kleine, vriendelijke man uit New York, waar hij op Broadway het Radio City Music Hall Orchestra leidt. Dit zestig man tellende orkest geeft iedere dag drie of vier shows, per keer gadegeslagen door ongeveer achtduizend mensen. Andere activiteit van Lavalle: het leiden van McDo nald's All American High School Band. Lavalle is voor het eerst van zijn Jeven in het buitenland. Men heeft deze voortzetter van de Sousa-traditie eind vorig jaar kunnen strikken voor een bezoek aan Katwijk. Dat gebeurde tijdens het bezoek dat een Katwijkse afgevaardigde toen aan School Rudolf Steiner bestaat 25 jaar LEIDEN De Rudolf Steiner School te Leiden, nu César Franckstraat 9, bestaat 25 jaar. In de periode van 20 tot 27 april worden allerlei festivitei ten georganiseerd. Op vrijdag 26 april van 5 uur tot half 7 recipiëren verte genwoordigers van het bestuur, het lerarencollege en de ouders in het schoolgebouw. LEIDEN In het Academisch Zie kenhuis zijn geslaagd voor het ein dexamen ziekenverzorgster: M P J Baak, A M E Beenakker. J E M Eij- kenbroek. Y I de Graaff. JEM Hoog- enboom, C C M Kluts, A W J Klink- hamer-Duvverman. J Lubbe-de Ko ning, M M Massar, M I Plugge, C A M Tiem. LISSE Het actiecomité van de herv. gemeente organiseert vrijdag 19 april weer een kerkeveiling in het ge bouw Rehoboth. De catalogus bevat een grote collectie. De zaal gaat om 7 uur open voor de bezichtiging van de spullen. Om 8 uur gaan de veiling meesters aan de slag. LISSE De afdeling Lisse van D'66 heeft besloten met haar activiteiten door te gaan. Voor de gemeenteraads verkiezingen is samenwerking gevon den met de PPR. Beide groeperingen verwachten zeker twee zetels in de raad te krijgen. New York gebracht heeft om het fes tival voor te bereiden. Fiances Marg- liss, de presidente van Concerts Abro ad (de organisatie die het optreden van jonge Amerikaanse musici in het buitenland verzorgt), heeft hen bij die gelegenheid geadviseerd Lavalle uit te nodigen het festival te komen leiden omdat Lavalle in de Verenigde Staten een reputatie heeft opgebouwd in het begeleiden van jonge mensen in de wereld van de muziek. Dat gebeurt voor een belangrijk deel via de al genoemde McDonalds Band. Deze band, die in 1967 is opgericht, telt 102 leden. Twee uit iedere staat van Amerika. De leden worden ieder voorjaar geselecteerd uit het totale aantal kandidaten van de meer dan 20.000 scholen. Deze band treedt twee maal per jaar op. Tijdens Thanks Gi ving Day Parade in New York en Tournement of Roses Parade in Pasa dena. Deze voorstellingen schijnen nogal populair te zijn zodat volgens Lavalle de tv-uitzendingen ervan mil joenen kijkers trekken. Speciaal lied Vanwege het feit dat het festival in Katwijk om de jeugd draait heeft La valle toegezegd te komen. Hij was za terdag bij zijn aankomst vol verwach ting van het gebeuren, waarvoor hij speciaal een lied heeft geschreven, ge titeld 'One World of Friendship'. De naam van het lied geeft ongeveer de geest aan waarin het gisteravond door de Amerikaanse ambassadeur King dom Gould geopende festival moet gaan plaatshebben, die van verbroede ring tussen jonge menden uit verschil lende landen. Voor die verbroedering moeten jonge mensen uit Amerika wel het een en ander over hebben. Niet alleen moe ten ze om in aanmerking te komen zich onderwerpen aan een scherpe se lectie, ze moeten voor hun komst naar Katwijk bovendien nog vijfhon derd dollar per persoon betalen. Men heeft dat er volgens Francos Margliss graag voor over omdat het een unieke kans betreft naar Europa te gaan. Re latief goedkoop ook, blijkens de kos ten van een tocht van een New York- se groep naar Californië, die bedroe gen 22.000 dollar. Een bezoek aan Eu ropa kost diezelfde groep 16.000 dol- lar. Een factor die in het voordeel werkt van het Tulip Time Festival, zeker als men erin slaagt Paul Lavalle de ko mende jaren als bindend element van dit evenement te laten fungeren. RIJNSBURG Gistermiddag om streeks kwart over 1 werd de brand weer gealarmeerd voor een hevige brand in het kantoor van de woning bouwvereniging Spinoza aan het Noordeinde te Rijnsburg. Op de hogk van een blok woningen heeft de vere niging daar een kantoor, op welks verdieiping de brand moet zijn ont staan. Er was niemand in het pand afanwezig toen de brand uitbrak. Om wonenden zagen het vuur en waar schuwden politie en brandweer. Het hoekpand brandde geheel uit. Het aangrenzende woonhuis liep water schade op en de zijmuur werd ernstig geblakerd. Een geluk bij een ongeluk was, daï de administratie van de verbouwing van het pand niét op deze plaats be vond. maar in een achtergelegen werkplaats, die doordat de wind er vanaf was, geen brandschade opliep. Het vuur tastte het hoekpand zo aan. dat de brandweer zich genoodzakt zag uit veiligheidsoverwegingen een gevel om te trekken. Het dak was al brandend neergestort. Over dc oorzaak tast men nog in het duister. Vrijdagmiddag om vier uur v> het pand nog gecontroleerd, waarbij alles in orde was bevonden. Er be staat een vermoeden dat kinderen in de nabijheid met vuur hebben ge speeld. Maar de technische recherche, die gistermiddag onmiddellijk met het onderzoek is begonnen, heeft daarover nog geen uitspraak gedaan. Door de sterke wind greep het vuur zeer snel om zich heen. NIEUWKOOP Grote stapels viyl van plastic, hout en metaal die giste ren langs de Zuid-Noordroute aan ae Voorwetering waren gedeponeerd wa ren er weer het bewijs van hoe het water van de plassen op een onverant woorde wijze wordt verontrenigd. - Het waren kinderen van de vijfde en zesde klassen van het basisonderwijs die dit afval uit de plassen hebben opgevist en zo de ouderen met hun ncu op de feiten drukten. Het vissen van het vuil was georgani seerd door de gemeente, in samenwer king met de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, alsmede de polder Nieuwkoop en Noorden. Aan deze actie, die enkele tonnen vuil op leverde, werd medewerking verleend door de leden van de Visserijvereni ging. die een groot aantal roeiboten gratis beschikbaar stelde. Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin In Leiden en omgeving 0P DE BRES VOOR EER STERKE CHRISTELIJKE PERS autoverhuur TIB TAD enstraat14, III I Ui 01710 ■9#7O0-53627 leiden met schoonheidsfoutjes! in PRACHTIGE, WARME KLEUREN Normale prijs 29,75. NU per meter 19.25 Haarlemmerstr. 51-53 - Leiden ZEER BESLIST DE CORDIJNSPECIALIST! arlllplpr Bijbellezingen te houden door de au,uc,BI heer D. Jan Bruijn uit Wassenaar Jan 19 april 1974 De komende werelddictator 20 april 1974 Beide lezingen, staan geheel op zichzelf. Zij vinden plaats telkens op vrijdagavond om 8 uur in het Gebouw van de Vergadering van Ge lovigen, Langebrug 63 te Leiden. Begrafenisonderneming Van der Luit in binnen- en buitenland. Onder garantie. Verwarmde bergplaats voor inboedels. Middelstegracht 36. Leiden Tel. 25468-24060. UITZENDBUREAU Telef. 01710-31710 Korevaarstraat 33 Leiden mabu MIDDELSTEGRACHT 89 LEIDEN TELEFOON 22085 -41508 Fasson als internationaal werkend bedrijf maakt veelvuldig van de telex gebruik in z'n kommunikatie met binnen en buitenland. Een ervaren telexiste weet hoe belangrijk de telex is. Wat ze niet weet is dat Fasson van z'n nieuwe telexiste nog meer verwacht. Zoals: een goede kennis van het Engeis omdat dat onze internationale voertaal is, voldoende kennis van het Duits, en: een gehuwde vrouw is voor Fasson geen bezwaar mits ze hele dagen wil werken. Bel op of schrijf even een briefje. Fasson (Nederland) BV, Rijndijk 86, Hazerswoude tel. 01714 - 90 08. de heer J. N. C. van Heerdt, afdeling Personeelszaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3