Gerrie Knetemann bewijst zich Nederlandse rol in Spring Cup uitgespeeld 'onde van Drente oor Hoogendoorn i Verliezer Kuiper 'Ik stond alleen' Titel voor Wiersma na moeilijke strijd \a zege in Gold Race ook erkenning van bondscoach Joop Middelink Protest RZ toegewezen WK turnen niet in Varna Taylor naar WTT Orlowski nieuwe titelhouder Nastase verslagen ;0iL"W,K.m\iRiTET DINSDAG 16 AlPRIL 1974 SORT T13/K11 EERSSEN (ANP) Voor Gerrie Knetemann wa s de triomf volmaakt. De Amstel Gold Race van paas- terdag 1974 werd zijn eerste overwinning als professional. Temidden van een aantal van de meest ge- puteerde beroepsrenners bewees hij dat 2ijn successen als amateur in Olympia's Tour van de laatste ren (winnaar van de Limburgse rit en een Tour later leider in het klassement na de 'bergrit') geen evalstreffers waren. Bovendien kreeg hij het compliment van bondscoach Joop Middelink, waar hij ja- n op had gewacht. De KNWU-coach namelijk had in hem niet één van de grotere talenten in het natio- ile wegrennen gezien. Knetemann reageerde na de opmerking van Middelink, zoals alleen hij het kan: ;om ik nu bij de selectie, mijnheer Middelink?'. overwinning van Knetemann be- rndt zijn schittering, zelfs nu hij de Tkste bleek In de regende Gold Ra- ^die zonder Merckx en zijn Molte- ni's werd gereden, die Roger de Vlae- minck en Cyrille Quimard op zijn startlijst miste. De nuchtere Amsterdammer bewees 'Je merkt het verschil voortdurend' MEERSSEN (ANP) Hennie Kuiper, de verliezer, was zaterdag middag in Meerssen even teleurge steld als Gerrie Knetemann, de winnaar, gelukkig. Hennie Kuiper had opnieuw hel ontbreken van kracht in zijn Roka- do-ploeg als een enorme handicap gevoeld. 'Je merkt het grote ver schil in zo'n wedstrijd tussen de kracht van de ploegen eigenlijk voortdurend. Toen Davld en ik aanvielen, stuurde Gan een van zijn vier mannen voorin mee. Dat was Knetemann. Ilij reed alleen maar verdedigend. Aan de ene 8 kant kan ik dat begrijpen, omdat 5 het zijn opdracht is. Aan de an- 4 dere kant echter niet. Als jc met f drie man weg bent en jc een leuke 7 winst hebt opgebouwd, ga je toch 5 ook voor jc eigen succes rijden. Terwijl David en ik voortdurend kop deden en niet eens tijd had den om te eten, zat Knetemann 6 zich achter ons rustig voor te berei- 6) den op de finale. Ik verwachtte dat er nog meer mensen bij ons zouden komen. Want echt goed ging het niet. Twee man en een meerijder is eigenlijk te weinig succes te hebben. De goede snee zat er niet in. Op de Kneuterberg 0 verraste Knetemann mij van ach teren. Ik was alle macht kwijt. Ik was gedesllluslonneerd. Ik had moeite om dé groep bij te benen. u Ik wilde eigenlijk afstappen. Ik zag j het niet meer. Ik heb wat gereden, maar ik werd toch gelost. Ik kwam echter over het dode punt heen, 1 haalde de groep weer ln en toen j zag Ik wat een goede ploeg alle maal voor Je doen kan'. Gerrie Knetemann bevestigde de hartekreet van Kuiper. 'Het ls ln de eerste plaats een overwinning van de ploeg. Een geweldige ploeg, s Een enorme saamhorigheid. Een half Jaar geleden had ik nooit dur ven denken dat Zoetemelk en Pou- Ildor voor mij zouden rijden. Enorme kerels. Zoals die mij hebben opgevangen. Poulidor pro- .beert zelfs Vlaams tegen mij te spreken als hij mij wat vertellen wil. Caput, een fantastische ploeg leider, een man die nooit de boe man uithangt en alles doet om te proberen Je te stimuleren, had mij .aanvankelijk verboden kopwerk te $doen. Toestemming om mee te doen kreeg ik nadat de voorsprong redelijk was en mijn overwinning een haalbare kaart was geworden. Toen dacht ik: nu of nooit. Het is gelukt. De successen uit het begin van dit seizoen hebben een gewel dige moraal In de ploeg gebracht en klasserenners als Poulidor en Zoetemelk stimuleren enorm'. Gerrie Knetemann. die met zijn Hënny Kuiper in cle kopgroep in aktie. ploeg alle klassiekers had gereden, was tot zaterdag ver van het succes gebleven. In de Ronde van Vlaan-' deren werd hij 38ste, in Gent-Wc- velgem 53ste, in Parljs-Roubaix 55e en laatste op 37 minuten en in de Waalse Pijl stapte hij af. In de Gold Race heeft hij mogelijk zijn plaats verworven in de ploeg voor de Ronde van Frankrijk. Knete mann: 'Ik weet eigenlijk niet of ik het graag zou willen. Caput heeft mij in principe niet in de ploeg voor de Tour opgenomen, maar er zijn nog twee plaatsen te verdelen als er niets bijzonders gebeurt. Tot nu toe ziet onze ploeg, die in Brest start, er als volgt uit: Zoete melk. Poulidor, Vianen, Hoban, Mourloux, Genet. Raymond, Roques en voorlopig Grelin en Hezard. niaar die laatste twee zijn nog twijfelachtig. Misschien dat hij mij nu neemt. Toch een beetje eng eigenlijk. Alpen en Pyreneeën zijn heel wat anders dan de Limburgse heuvels. Maar ik zie wel. Voorlo pig heb ik twaalf dagen vakantie'. irk Boert leidt in Belgische ronde 1 K)GEVE£N (ANP) De 21-jange Hoogendoorn uit Zwanenburg is erdag winnaar geworden van de "tiende Ronde van Drente, een klas je wegwedstrijd voor amateurs, start en finish in Hoogeveen, ir een afstand van 158 kilometer, hgendoorn, die aanvankelijk deel maakte van een kopgroep van elf Jmers, reageerde, toen na scherm ut- pngen aan de lopende band de ster- Zeeuw Jan Raas, met nog vier ki- -neter voor de boeg, bij Ten Arlo, Barreerde. Dit duo nam in korte een beslissende voorsprong, om- vier ploegmakkers van Raas en «w van Hoogendoorn de overige ffiiers geen schijn van kans gaven bij de twee vluchters te komen, name de grotp favoriet Jan 2*ng, onlangs winnaar van de Drent- 2 Dorpenomloop, werd scherp in het 3gehouden. 2»en het in Hoogeveen uitdraaide op -h eindsprint, bleek Hoogendoorn l tassend de sterkste. De rijzige Pe- yan der Kruijs en Bennie Groen, „in de slotfase ook nog uit de lei- r#ide groep ontsnapten, eindigden ais Nie en vierde in deze levendige ide van Drente, waarin de renners esten afrekenen met een 6traffe 1 >rdoostenwind. Van de 120 gestarte ffeurs voltooide ongeveer de helft race. r2|Co Hobgendoorn f Zwanenburg» 138 kllo- T in 3 uur 45 minuten 22 seconden. 2 Raas Cs Heerenhoek) i.t., 3. Peter van Kruijs (Helmond) op 16 sec.. 4. Bennie J «n (Steenwljk) z.t., 5. Hans Koot (Eind- J en) op 35 sec., 6. Theo Smit (Halfweg) i. Gerrie van Gerwen (Olland) z t s «•van Trlgt (Hillegoin) z.t.. 9. Jan Aling i »del) z.t., 10. Wim Albersen (Wierden) op 2«ec. li. peter Kuys (Vlijmen) np 2 min 0 sec 12. Piet Hoekstra (Dokkum) z.t.. 13 1 L ,J?ulten 'Zo'hem) op 4.38. 14. Jnnp Bib- -V) z teltrum> z t-. 15. Gerrit Scheper (Bui- jfk Baart, oud-werelkampioen ach- c 'olging. heeft gisteren de eerste - PPe van de Ronde van België ge inen. Baert bleef de sprinters ïddy Maertens en Walter Planc- door de macht, waarmee hij de laatste vijftig kilometer alleen reed, meer te zijn dan een eendagsvlieg, al werd zijn succes mede gedragen door de ge weldige medewerking van zijn en-a ren ploeggenoten Raymond Poulidor, Joop Zoetemelk en Gerard Vianen. Knetemann fietste weg van de Olym pische kampioen Hennie Kuiper, d:e de prijs betaalde voor zijn inspannin gen in de daan-oor liggende veertig kilometer. Hij deed het indrukwek kend. Hij vergrootte zijn winst, nadat hij bij de laatste beklimming van de venijnige Keuterberg een verrasssend gat had geslagen zowel op de vlakke stukken, waar de wind straf waaide op deze zonnige dag, als op de grim mige hellingen. Zijn winst groeide te gen de verdrukking in, want in de volgroep wilde eigenlijk niemand zich neerleggen bij het remwerk dat zijn ploeggenoten Vianen, Ppoulidor en Zoetemelk deden voor Knetemann. De concurrentie wilde niet opnieuw een succes voor Gan-Mercier, dat al Parijs-Nice en de Catalaanse Week (Zoetemelk), de Ronde van Vlaande ren (Bal) en Gent-Wevelgem (Hoban) had gewonnen. Maar de ploeg van Louis Caput zette zich volledig in voor Gerrie Knetemann omdat hij zich eerder in zijn eerste profseizoen een goed en kwalitatief sterk ploeg- makker had getoond. BEWAKER In zijn ploeg was hij aanvankelijk na tuurlijk niet als de meest kansrijke renner voor de winst in de negende Gold Race gezien. Na een lange reeks schermutselingen in deze door veel volk geziene Gold Race ging hij 85 km voor de eindstreep als bewaker mee met Wilfried David en Hennie Kuiper. Hij verdedigde tegenover de voortdurend ijverige Wilfries David en de moedige Hennie Kuiper, die ook op deze klassieker vrijwel zonder steun van ploeggenoten moest rijden, de belangen van vooral Joop Zoete melk. David en Kuiper moesten het werk opknappen. Knetemann hield zich strikt aan de opdracht van Caput: 'Geen kop doen voor de voorsprong meer dan 1 minuut 45 bedraagt en je een werkelijke kans hebt om te win nen'. Kuiper vooral en David sleepte door hun grote inspanningen Knetemann naar een winst die op een gegeven moment boven de marge was uitge groeid. Vlak voor de beklimming van de Keuterberg, met nog vijftig kilo meter te rijden, was de voorsprong 2 minuten 7 seconden. Op de helling deed Kuiper weer het kopwerk. Kne temann volgde. Het tweetal merkte niet dat de enigszins achterop geraak te David door een lekke band was Gerrie Knetemann nadert na een indrukwekkende solo de eindstreep van de Amstel Gold Race. weggevallen. Knetemann. Plotseling demarreerde Op dat moment, toen het gat nog niet te groot was, miste Kuiper de macht de ruimte onmiddellijk te dichten. Hij wilde zich bovendien niet force ren. Hij rekende erop met David weer bij Knetemann te kunnen komen. Da vid 'was' er echter niet meer en bin nen vijftien kilometer had Knete mann een winst bereikt van meer dan een minuut op Kuiper en van twee minuten op de groep van ruim twin tig. Als een door de wind gedragen veer liep Knetemann verder weg van de groep die door Poulidor, Zoete melk en Vianen in zijn vaart werd ge remd en ln de laatste meters zijn winst drie minuten en 21 seconden op Walter Planckaert, die de sprint van de groep won. 1. Knetemann (Ned) 238 kilometer ln 6.06.30. 2. op 3.21 min. Planckaert (Belg), 3. Godef- root (Belg), 4. Maertens (Belg), 5. Van Roosbroeck (Belg), 6. Vianen (Ned), 7. Kre kels (Ned), 8. Van der Leeuw (Ned), 9. Ta bak (Ned), 10. Telrllnck (Belg). 11. Van Springel (Belg), 12. De Geest (Belg), 13. Beyssens (Belg), 14. Wezemael (Belg), 15. De 'Laere (Belg), 16. Kuiper (Ned), 17. Vranckcn (Ned), 18. Van Sweevelt (Belg), 18. Poulidor (Fra) 20. Le Gullloux, 21. Pol- lentier (Belg), 2.2. Den Hertog (Ned), 23. Schipper (Ned), 24. Zoetemelk (Ned), 25-.-^ David (Belg), op 8.14 min. 26. Pijnen (Ned), op 16.41 min. 27 Harings (Ned), 28. Hochard (Fra), 29. Botherel (Fra). 30. Kelleners (Ned), 31. Van der Loo (Ned), 32. Van Lan- deghem (Belg). Van de 137 gestarte renners haalden 32 de eindstreep Zevende plaats van volleyballers in Turkije Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM De Nederlandse rol in de West-Europese volleybalkampioenschappen, de Spring Cup, Ls voorlopig uitgespeeld. Er rest de Nederlandse Volleybal Bond echter een troost: het wereldrecord vol leybal bleef door de prestatie van het Sneker Animo in Nederlandse handen. Voor bondscoach Krysik natuurlijk een niet zo belangrijke aangelegenheid. De prestaties van zijn team in Turkije ging hem meer aan zijn hart. Met een als 'tweede rangs team' aangeduide ploeg bereikte hij met de ploeg een zevende plaats. Slechts twee overwinningen werden geboekt Een zeer matige prestatie in een toernooi, dat, in de huidige vorm zich zelf aan het overleven is. kaert voor in een kopgroep van vijf tien renners die ongeveer achtminu- ten voorsprong had veroverd. In de eerste groep reden twee Nederlanders, Pijnen werd elfde, Tabak veertiende. Eerste etappe: 1 Baert (Bel). 127 kilometer van Heist naar Florennes ln 5 uur en 15 mi nuten. met tijdsvergoedlng 5.14.50. 2. Maer tens (Bel), z.t., met tijdsvergoeding 5.14.55, 3. Walter Planckaert (Bel) 5.15.00. 4. Bruyè- re (Bel). 5. Leman (Bel), 6. Demever (Bel). 7. Verbeeck (Bel). 8. De Witte (Bel). 9. Bracke (Bel). 10. Van Sprhrgel(Bel), 11. Pij nen (Ned), 12. Davld (Bel). 13. Van der Lin den (Bel). 14. Tabak (Ned). 15. Swertt (Bel), allen dezelfde tijd als Planckaert. 16. Rottiers (Bel) 5.22.38, 17. Van Sweevelt (Bel) 5 23.22. 18. Van Cauter (Bel) 5.23.40, 19. Van Vllerberghe (Bel), 20. Herre gers (Bel), zelfde tijd). 23. Plet van Katwijk (Ned) 5.23.51, 32. Holst (Ned) 5.23.54 49. Hordijk (Ned) 52. Henk Prinsen (Ned), 57. De Waal (Ned), 61. Priem (Ned), 63. Van der Leeuw (Nedi. 64. Fedor den ertog (Ned), allen dezelfde tijd als Holst). 71. Poppe (Ned) 5 30.57. 74. Nidi den Hertog (Ned) 5.33.40. Barras en Bllsland (GBr). Van Beers (Ned) en Eric de Vlaemlnck (Bel) staakten de strijd. Herman Snoei jink heeft gisteren in Hrldesheim een wielerwedstrijd voor amateurs gewonnen. Hij legde de 100 kilometer af in 2 uur, 25 minuten en 42 seconden. De tweede plaats was voor de Oostenrijker SohönBACHER de derde positie voor de Westduitser von Löffelholz. Het was de laatste koers van een se rie, die in het teken stond van een driedaagse wedstrijd, de 'Preis der Nationen'. Zondag was Snoeijink tweede geworden in Brunswijk en za terdag was hij als vierde geëindigd in een rit, die gewonnen werd door Nico Rinkel. Joop Ribbers uit Groenlo is Eerste Paasdag dprde geworden tijdens een internationale wi el erweg wedstrijd voor amateurs te Duisburg. De over winning ging naar de Deen Jan Hoegh, die de 117 kilometer aflegde in 2 uur 50 min 10 sec. Hij toonde zich de snelste in de eindsprint. De Westduitser Strothmann werd tweede en de Nederlander Jan Lauwerens vierde, allen in dezelfde tijd als de winnaar. Dat laatste niet alleen voor de Neder landse u ogenschijnlijk tegenvaller. In-feite is er nog maar weinig West- Europees aan dit toernooi. De deelna me van Turkije en Israël zijn er een duidelijk bewijs van. Israël was overi gens op dit toernooi niet aanwezig, omdat er voor de veiligheid van de ploeg niet kon worden ingestaan. Het had overigens weinig gescheeld of ook Nederland was er niet geweest Bene- dikt Keysik, de Poolse trainer-coach van de Nederlandse ploeg, voelde voor dit toernooi bijzonder weinig. Het paste niet in zijn opbouw. 'Wij kunnen er echter volleybal-poli tiek gezien ndet van buiten' aldus Piet de Bruin voorzitter van de NeVeBo. 'De Turken zouden zeer teleurgesteld zijn als er geen team verschenen zou zijn. Daarom hebben we er als be stuur op aangedrongen toch een af vaardiging te zenden. Gezien de om standigheden moet ik zeggen, dat het. allemaal niet tegengevallen is. Per slot van zaken was er een geheel ver jongd team. Er zitten maar weinig spelers in met Internationale erva ring. Bovendien viel dit toernooi in een beginperiode van de opbouw van Krysik. Uit dit resultaat kan ik echt niet constateren dat Krysik gefaald zou hebben'. Een uitspraak die opvalt ondanks slechts twee overwinningen. In de voorronde werd verloren van Fran krijk. dat eveneens in opbouw is. en gewonnen van Oostenrijk. Daardoor kwam Nederland in de poule voor de vijfde tct en met achtste plaats. 'Na tuurlijk had ik venvacht, dat er van Portugal gewonnen zou worden', al dus de Bruin. 'Als we daan-an verlo ren zouden hebben, dan was er wel iets aan de hand geweest. De nederla gen tegen West-Duitsland en Grieken land vind ik normaal. Griekenland is duidelijk in opbouw en is veel sterker geworden'. 'Al met al kan ik niet zeggen dat we op een of andere manier teleurgesteld zijn. Alle prominente spelers zijn er niet bij. Opvallend was daarbij dat Krysic ze blijkbaar ook niet mist. Geen moment heeft hij nog gezegd wat hij er van de oude groep spelers bij wil. Ik heb ook de indruk, dat hij wat meer begrip krijgt voor de Neder landse situatie. Die 'is ook wel vreemd. Zelfs de Fransen en Italianen zijn altijd nog meer nationaal bewust dan wij Nederlanders. Toch meen ik, dat je als bestuur toch wel wat eisen mag stellen. Wat niet wegneemt, dat je er rekening mee moet houden, dat we in Nederland rustig voor een nati onaal team mogen weigeren. Daar ben ik persoonlijk nog altijd gelukkig mee. Ik zou het naar vinden als ik. zcals gebeurd zou moeten zeggen: Wil je niet in het nationale team, wel dan ben je ook je tramabonnement kwijt'. België, dat op het moment geen spe- lersmoeilijkhedcn heeft, won de Spring Cup overigens voor Frankrijk en Italië. COMPETITIE In de competitie voor de eredivisie volleybal is het lot gevallen over de damespioeg van Orawi. dat na een eenjarig verblijf weer naar de eerste divisie degradeert. Bij de heren won Blokkeer voor de vierde keer dit sei zoen het prestlgeduel van de VC Til burg. Het werd opnieuw een vijfset ter. die in de laatste stet pas bij 13-J5 voor Blokkeer beslist was. De Voor burgers resten nu nog een halve fina le voor de beker tegen Dynamo die zaterdag wordt gespeeld in Apeldoorn. Wint de ploeg van coach Johan van der Haar dan meet op 4 mei een fina le gespeeld worden tegen Zaan '69, dat in de eerste divisie A de leiding heeft. De Zaanse ploeg versloeg zater dagavond in Alblasserdam de Geidrop Combinatie met 0-3 via de cijfers 6-15. 10-15 en 2-15. Dat gebeurde in een wedstrijd die net een uur speeltijd in beslag nam. Dat ondanks bestudering van de Geldropse coach Henk Hoog- erwaard van de Zaanse ploeg eerder. De rond een aantal oud-AMVJ-spelers opgebouwde Nederlandse ploeg kwam geen moment in gevaar en was zowel aanvallend als veodedigend opper machtig. WERELDRECORD Animo in Sneek verbeterdde het we reldrecord volleybal door 21 uur en 49 minuten de bal in de lucht te hou den. In deze 6-daagse aandoende hap pening verloor de Friese ploeg slechts één set van eredivisieploeg Lycurgus en won er 116. Ruim 3.500 toeschouwers zagen dat. lieren: eredivisie groep A: VC TilburgBlok keer 2-3 (15-7. 3-15. 7-15. 15-11. 13-15 Halve finale beker: Geldrop Comb —Zaan "69 0-3 (6-15. 10-15. 2-15). Dames: groep A: DVC—VCH 0-3 (13-15. 8-15. 13-15)Corbuln—SKC 2-3 .3-15. 15-13. 10-15. 15-12. 6-15). Groep B: LvcurgusOrawi 3-2 (15-11. 10-15. 17 15. 7-15. 15-9). Herin A: DVC Blokkeer 24—42 Haag '68 VC Tilburg 24—40 A EO Orawi 22—28 SFC R'dam Comb. 2324 da.MES B: Geidrop Comb 2316 Dynamo Radius MVC 22—14 octopus Ly.urgus DAMES A: Valuas VCH 2314 Orawi Corbulo 2424 Vredesteln BIEL Het bestuur van de Internationale Turnbond (ITB) heeft tijdens een vergadering ln Biel besloten de organisatie van het toernooi om de wereldkam pioenschappen turnen aan Bul garije te ontnemen. Dc wed strijden zouden van 20 tot en met 27 oktober In Varna aan dc Zwarte Zee worden gehouden. Het bestuur van de ITB heeft het besluit genomen omdat de Bulgaarse regering weigerde vi sa te verstrekken aan een verte genwoordiger van Zuld-Afrlka. De afgelopen maanden heeft het bestuur van de ITB of FIG alle aangesloten bonden ge vraagd wat zij dachten van een eventuele deelneming van Zuid- Afrika, dat ook lid is van de In ternationale organisatie. Het merendeel van de aangesloten landen sprak zich uit voor het uitkomen van Zuid-Afrika. Vol gens de reglementen van de FIG zijn de wereldkampioen schappen open voor elk aange sloten land, zonder enige vorm van discriminatie. Spanje en Wert Duitsland, dat de wereldkampioenschappen overigens al in 1966 in Dort mund organiseerde, hebben zich bereid verklaard de organisatie over tc nemen. Het bestuur van de ITB zal daar later over be slissen. AMSTERDAM Voor Flamingo's ziet het er bij het naderen van het slot van de competitie steeds donker der uit. De Haarlemmers verloren vo rige week hun gedeelde eerste plaats door een onverwachte nederlaag bij Donar in Groningen: 8475. Daarnaast is dit weekeinde gebleken dat Flamingo's de overwinning die eerder op RZ werd behaald weer kwijt is. RZ protesteerde namelijk toen omdat de scheidsrechters van de jury taf el niet kregen aangegeven dat de Haarlemmers al tien persoonlijke fouten hadden opgelopen. Daardoor miste RZ, dat overigens met een rui me marge verloor, twee straf worpen. De protestcommissie van de basketbaJ- bond heeft nu beslist dat de wedstrijd overgespeeld moet worden. Tenminste als die van enige invloed is op de eindstand van de competitie. Die kans zit er in, als RZ komend weekeinde van Punch verliest, kan Flamingo's op twee punten van RZ eindigen. In dat geval spelen beide clubs eerst hun achterstallige wed strijd om, als Flamingo's tenminste wint, in een beslissingswedstrijd uit te maken wie er kampioen wordt. Voor de degradatiepoule werd een wedstrijd gespeeld tussen Rowic en het reeds gedegradeerde Haarlem Car dinals. Rowie won met J10-92 LONDEN (Reuter) De Brit Roger Taylor heeft zijn handtekening gezet noder het contract van de Boston Lob sters in de Amerikaanse Steden-Com petitie, (WTT). Ook de jonge Zweed Björn Borg is gecontracteerd door het WTT hij zal uitkomen voor Huoston De stedencorapetitie waarin Tom Ok- ker uitkomt voor Toronto begint op 6 mei aanstaande. De Philippijnen hebben in het Davis Cup toernooi in de tweede ronde met 5-0 van Hong Kong gewonnen. In de volgende ronde speelt Philippijnen te gen Pakistan. NOVI SAD (Reuter. AFP) De Tsjech Milan Orlowski is zaterdag Eu ropees kampioen tafeltennis in het enkelspel geworden. In de finale ver sloeg hij dc Hongaar Gabor Gergely met 17—21, 21—19, 9—21, 21—11 en 2115. Orlowski had eerder in het toernooi Bert van der Helm uitge schakeld. Gergely deed hetzelfde met titelhouder Stellan Bengtsson (2220, 22—20, 13—21, 21—13). Bij de dames ging de titel naar de Hongaarse Judith Magos, die in vier games won van de Zweedse Ann- Chflstian Hellman: 2118, 21—12, 18—21 en 21—13. In de finale van het herendubbelspel ging de titel eveneens naar Hongarije. Het duo Jonyer-Klampar had evenwel vijf games nodig om het favoriete koppel Bengtsson-Johansson te ver slaan: 14—21, 21—14, 24—22, 16—21 en 21—18. Het damesdubbel werd ook al een triomf voor Hongarije. Judith Ma gos en Henriette Lotaller versloegen dc Russisch-Roemeense combinatie Alice Grofowa-Amria Aleksandroe met 21—19, 21—19, 19—21 en 21—15. Stanislav Gomotzkov en Zoja Roedno va bleven het beste gemengd dubbel van Europa. Na de gouden medailles in de jaren 1968, 1970 en 1972 behaal den de 25-jarige Gomozkov en de 28- jarige Rudnova door een overwinning in vijf games in de finale op Milan Orlovski en Alice Grofova (Tsj sl) voor dc vierde maal de Europese ti tel. In de allerminst imponerende eindstrijd was de titelverdedigster in het enkelspel Zoja Roednova de meest opvallende speelster. De uitslag van de finale: Gomozov-Roednova (Rusl) Orlowski-Grofova (Tsj.sl) 2116, 15—21, 21—16, 19—21, 21—13. DEVENTER Bert van der Ham heeft zondag het herenenkelspel gewonnen tijdens het 24ste internationale tafeltennistoer nooi van de vereniging DTTC. Het was de eerste keer in zes jaar dat een Nederlander zegevierde. Aan het toer nooi namen spelers en speelsters deel uit Nederland. Joegoslavië en Estduits- land. Heren enkelspel: Van der Ham (Ned)- Heyne (Ned) 21—17. 23—25. 21—14, 21—12; Damesenkelspel: Wil Nies (Ned) -Hennie van Steeg (Ned) 21 11. 2116: Herendubbelspel: Van der Ham-Heync)Jan en Anne Vlieg (Ned) 21—14. 20—22, 21—14; dames- dubbelspel Anselic Hansen-Hennie van Steeg (Wdl-Ned) - Anka Schmidi- Else Koenig (Wdl) 20—22, 21—15, 2113; Gemengd dubbelspel; Anselien Hansen-Lieh Wdl-Ockenga-Anka Schmidt (Wdl) 19—21, 21—17, 21—13. MONTE CARLO (Reuter/AFP) Voor de tweede keer deze week heeft een outsider de finale gewonnen van het WCT-toemooi, rode groep. Was het verleden week de Zuidafrikaan Mc Millan, nu presteerde de Rhodesiër Pattison om de finale te winnen. Uie Nastase, die drie maal achter elkaar dit toernooi gewonnen heeft en nu ook grote kansen had werd in drie sets ver slagen, 5—7, 6—3, 6—4. Hermelink houdt lang stand 23—22 24—32 23—26 24—20 24—18 23—10 22— 2 KOOS HAMER APELDOORN Harm Wiersma is voor de tweede keer in zijn loopbaan Nederlands kampioen dammen gewor den. De 20-jarige Fries speelde zater dag in de laatste ronde va nhet titel- toernooi in Apeldoorn remise tegen Hermelink en kwam daardoor uit op 17 punten uit 11 partijen, een score van 77 procent. De vele toeschouwers die een vlotte remise hadden verwacht kwamen be drogen uit. Hermelink heeft fanatiek voor de twee punten gestreden om daarmee zijn plaats bij de eerste vier veilig te stellen. Wiersma ging even wel nergens op in. Hij bepaalde zich tot overzichtelijk spel met als doel zo snel mogelijk een deling van de pun ten te bewerkstelligen. Hermelink moest tenslotte in een zeven om ze ven stand toegeven dat er niets meer te bereiken was. Als eerste wenste hij zijn tegenstander geluk. Wiersma heeft nu het recht deel te nemen aan de 'Challenge Mondial', die in november in Rusland wordt ge houden. De winnaar van dit toernooi mag in 1975 wereldkampioen Sij- brands uitdagen voor een tweekamp over twintig partijen met de wereldti tel als inzet. Wiersma zal evenals titelhouder Sij- brands overigens niet deelnemen aan het toernooi om het Europese kampi oenschap dat volgende week in Italië begint. Beiden hebben daarvoor geen belangstelling. Bergsma is aangezocht de plaats van Wiersma in te nemen. Voor Sijbrands mag geen vervanger worden aangewezen. In verband met het niet doorgaan van de landenwedstrijd NederlandRus land bereidt de KNDB nu een wed strijd voor van het Nederlands tiental tegen 'de rest van de wereld'. In dat tiental zonder Russen zullen onder andere drie Senegalezen worden opge nomen. Er wordt naar gestreefd deze ontmoeting te houden in de komende maand juli. Waarschijnlijk zal in Am sterdam worden gespeeld. Elfde ronde: De Jong—Van Weslerloo 2 0, VarkevisserGoud! 1-1De Ruller—Droit 0-2. Hermelink—Wiersma 1-1 Bergsma Bronstring 2 0, Visser—Van der Sluis 1-1 Eindstand: 1 en Nederl. kampioen: Wiersma 17 pnt, 2. Varkevisser 15. 3. Bergsma 13. 4. Drost 12, 5. Hermelink 12. De Jong 11. 7 de Ruiter 11. 8. Coudt 10. 9 Van der Sluis 10. 10. Van Weslerloo 8. II. Bronstrlng 7. 12. Visser 6.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11