Steeds meer steun voor beperking van snelheid dichtbij ïmentaar Naast kritiek op streven van de regering: Iden-Oosten (1) den-Oosten (2) dden-Oosten (3) 'Aanzet tot meerdere bescherming van de mens' Uitkering aan slachtoffers het weer Kraag op weerrapporten paar apart zoekt wederhelft verhuizing tuinhond zorba eieren (F/KWARTET ZAfTBHDAG 13 APRIL 1974 BIMNENIAND/COMiMENTAiAR T5/K7 iate men zuidelijker komt in het •Oosten, wordt het klimaat r, en naarmate men noordelijker iger. De ijver waarmee Egypte ;anaal zuivert van oorlogsher- ;en, is symbolisch voor zijn re- overgang naar een vrcdesecono- [aar in het noorden, op de van Golan, blijft het geschut als om tc beklemtonen, dat een compromis tussen Israël en riopig geen sprake kan zijn. :eft een delegatie in Washington n eisen ten opzichte van Israël delen, maar tegelijkertijd ver- rijn president in Moskou om en gezamenlijke gedragslijn met iwjet-Unie tc overleggen. En heeft Breznjew zich nogal dui- van Kissingers bemoeiingen met nflict in het Midden-Oosten ge deerd door te spreken van 'Er- ilossingen', surrogaat-regelingen, aël zouden moeten helpen om ch grondgebied te blijven bezet- jkt erop, dat de tijd van het Ie Chinezen zo gehekelde 'con- ium', het samen heersen van de •Unie en de Verenigde Staten, voor het Midden-Oosten ten neigt. Misschien is de irritatie un gezichtsverlies in Egypte en Qj un betrekkelijke machteloosheid ïtg ver de dynamiek van Kissinger ïai wjet-leiders te machtig gewor- no ijnt hier een verandering in te die de vaart uit de hele aan- jgi in het conflict in het Midden- i wel eens zou .kunnen wegne- V(jDe enigen die reden hebben om H erover te verheugen, zijn de Pa- i, wier belangen door velen fj lun zogenaamde vrienden al er miskend worden als door ijanden. Iedere moeizaam be- n regeling met Israëls Arabische iden ervaren zij als verraad, moorddadige reacties daardoor imige van hun bewegingen wor- tgeroepen, is deze week weer edemonstreerd in Kiryat Sjmo- et bloedbad, daar aangericht, terecht diepe afschuw gev/ekt in en daarbuiten. Toch is de tot- oming van een duurzame vrede, üi iet de Palestijnen, cr niet mee d, wanneer men achter deze ter- j ad volstrekt niets anders ont- Idan 'louter lust tot moord', om 0 Meir te citeren. Dat is een ont- hoe begrijpelijk ook in dit van een politieke realiteit: het tuk der Palestijnen, van wie igen zich van misdadige midde- illen blijven bedienen, zolang ichten niet volledig serieus wor- :nomen. icjde gewijzigde houding van Rus- het aftreden van Golda Meir, indrukwekkende premier, de Loje grote verandering in het poli- beeld van het Midden-Oosten. diepe verscheurdheid van haar igsploeg haar teveel was gewor- geenszins verwonderlijk. Maar niet de enige impuls die haar ingaan bewoog. Na haar ont lek aan president Katzir, toen ir het parlement haar beslissing beredeneerde, kwam mevrouw ■emet een tweede, interessanter Zij sprak van een gisting on- :t Israëlische publiek en in de je illende politieke groeperingen, ■oces zou de kans moeten krij- ich te uiten in nieuwe politieke idingen. Deze verklaring is des 1 merkelijker, omdat juist Golda i zich nog maar enkele maanden zo uiterst bezorgd toonde de toegenomen invloed van het onverzoenlijke Likoedblok. 'T aag dringt zich op, of zij daar ventucel volgende verkiezingen ïeer beducht voor is. verklaring is begrijpelijk, in zo de naweeën van de oktober-oor- ie van Israël zo'n zware tol heeft het land danig in opschudding ii n gebracht. Protcstcomité's, zich erend rondom de dappere jonge 1° :in Ashkenazy, die vol grieven jo het front terugkeerde, tekenen Heen verzet aan tegen regerings- s, maar tegen het hele politieke oi ishment, de oppositie incluis. ij ns recente opiniepeilingen krijr ;ij bijval van een kwart van alle 's. Het politieke effect van deze redenheid is nog onbekend. Golda Meir het vertrouwen, dat -ikoed-blok daar iï) geen geval bij zal spinnen? opvolger krijgt in elk geval een rekening gepresenteerd. Niet al- van de Israëli's wier onbehagen de binnenlandse verhoudingen steeds scherper aftekent, maar waarschijnlijk ook van Israëls tige bondgenoot Amerika. Die Jet zich immers niet veroorloven, J nieuwe vriend Egypte tegenover Jj St van de Arabische wereld ge- iverlies tc laten lijden, t» Düticke onrust in Israël vindt haar aring niet alléén in het debat de vraag, in hoeverre de regc- Meir verantwoordelijk was voor d 'erliezen in de oktober-oorlog. dat debat levert er wel een heel Igrijke bijdrage aan. Een tc belang- bijdragc. Van veel meer belang door Hans Schmit DEN HAAG Minister Wester ter (verkeer en waterstaat) heeft het deze week in de Eerste Ka mer duidelijk onderstreept: de snelheidsbeperkingen op de Ne derlandse wegen tot honderd en tachtig kilometer blijven onver minderd van kracht. Pas wanneer de beperking minstens zes maan den heeft gegolden (en dat is eind deze zomer), kan worden opge maakt in welke mate de veilig heid op de weg eventueel is toe genomen. Tegelijkertijd ontzenuwde minister Westerterp de door velen gedeelde in druk van de liberale senator Van der Werff dat er maar raak wordt gere den en dat niemand zich meer aan de grenzen houdt. Eind maart, aldus de minister, kwam 69 procent van de automobilisten op de autosnelwegen niet bven de 110 kilometer per uur en hield 77 proeent zich aan de grens van honderd. Het feit dat minister Westerterp op nieuw zo'n betoog heeft moeten hou den, duidt op een zekere onvrede met de huidige beperkingen. Opvallend is dat die onvrede pas bestaat sinds be gin februari, toen de beperking wette lijk van kracht werd. Daarvoor, ten tijde van de vrijwillige beperking, bleef het mopperen achterwege. Maar toen ging het ook om de bespa ring van schaarse benzine, terwijl nu. met weer volop benzine, de veiligheid in het geding is. De snelheidsbeperking is in eerste in stantie uitsluitend opgevoerd om brandstof te sparen. Op 18 oktober vo rig Jaar, een dag nadat elf Arabische landen in Koeweit hadden besloten de produktie van olie te beperken, zei minister Westerterp in de Tweede Ka mer dat een vrijwillige.beperking tot honderd kilometer tien procent brandstof bespaart. De besparing bleef sindsdien centraal rtaan, ook nadat eind oktober de boycot tegen Neder land zich duidelijk begon af te teke nen. De automobilist hield zich goed aan de vrijwillige beperking: op 21 november zei minster Westerterp dat 93 procent niet harder dan 110 kilo meter per uur reed. De veiligheid kwam slechts zijdelings ter sprake: het aantal ongelukken liep in de nacht van zaterdag op zondag op, door dat veel mensen te hard reden om voor het ingaan van het zondagse rij verbod thuis te zijn. Na de mislukte distributie, de 'bur gerlijke ongehoorzaamheid' van de pomphouders en de krachtsinspanning die het openbaar vervoer uiteindelijk toch maar ten dele hoefde te leveren, ging op 6 februari de snelheidsbeper king in. Eerst toen dook het veilig heidsaspect op. Diezelfde dag zei het Tweede-Kamerlid ir. Cornelissen dat, hoewel er in het begin van 1973 spra ke was van een lichte stijging, het aantal verkeersdoden tot ongeveer 3100 zou dalen. De dag daarop zei mi nister Westerterp dat de limieten zijn ingesteld met het oog op de verkeers veiligheid en dat de energiecrisis tot een verhaaste invoering heeft geleid. Hij noemde hierbij twijfelachtige cij fers, waaruit toch wel voorzichtig zou kunnen worden geconcludeerd dat het teruglopend dodencijfer in verband staat met de maximum-snelheid. 'Woede' Een aantal instanties bleek hierover op zijn zachtst gezegd boos. Auto-jour nalist Sicco de Jong schreef over ver ontwaardiging en woede bij organisa ties als de ANWB, de Rai en de Bo- vag. Reden hiertoe: de snelheidsbeper king zou wel acceptabel zijn als het ging om het besparen van benzine, Beperking van het aantal ernstige verkeersongelukken is een belangrijke overweging bij het streven naar snelheidsbeperking. maar niet als het gaat om verkeersvei ligheid. Die opvatting kreeg steun, bijvoorbeeld van de Groningse hoogle raar in de verkeerskunde, dr. J. A. Michon, die meent dat autosnelwegen gemaakt zijn voor hogere snelheden en dat, als je maar honderd mag rij den. je gewoon in slaap sukkelt. Het maximum moet worden opgetrokken, daar was begin februari ook het Tweede Kamer-lid Schakel (ARP) van overtuigd. De maatregel is desondanks van kracht gebleven. Degenen die vinden dat een auto is gemaakt om er hard mee te rijden, blijken ver in de min derheid, getuige de eerder genoemde metingen van eind maart Er is een rustiger verkeersbeeld ontstaan en dat, zo meent de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV), draagt bij tot veiliger verkeer. In welke mate valt nu nog niet te zeggen, vandaar dat de rege ring-Den Uyl de maatregel voorlopig nog van kracht wiil laten. Hoewel nog weinig bekend is over een dalend aantal dodelijke ongeluk ken., zijn er wel aanwijzingen. In fe bruari zei de Utrechtse hoogleraar in de heelkunde dr. B. Wittebol dat tij dens de vrijwillige beperking het aan tal doden en gewonden in zijn kliniek minder is geworden. In het beade mingscentrum van het Academisch Ziekenhuis in Groningen is na 1 janu ari. zo werd vorige week bekend, geen enkele patiënt meer wegens een ver keersongeval binnengebracht, terwijl dertig procet van de patiënten door gaans verkeerslachtoffer is. Het beademingscentrum vermoedt dat er verband bestaat tussen het lage be zettingspercentage en een verminde ring Aan het aantal ernstige verkeers ongevallen. Duitsland In West-Duitsland daalde in 1973 het aantal verkeersslachtoffers met twaalf procent, ondanks een stijging in de eerste helft van dat jaar. Na het ein de van de boycot verdween de maxi mumsnelheid (voor velen aanleiding om te pleiten vooor een afschaffing van de limieten in Nederland) en kwam er een richtsnelheid van 130 ki lometer. Volgens een onderzoek van het ZOF, het tweede televisie-net. houdt overdag een van de drie en 's nachts twee van ue drie automolis- ten zich hier niet aan en is inmiddels het aantal doden op de weg weer op gelopen. Afgezien van de wijze van uitvoering van de maximumsnelheid op autowe gen (een journalist heeft een proef proces aangespannen en in eerste in stantie gelijk gekregen), lijkt de be perking op zich een zinvol besluit. Veel groeperingen en instanties zien hun opvatting dat vermindering van de snelheid leidt tot verhoging van de veiligheid deze maanden in de prak tijk bevestigd. Het is alleen vreemd dat er een oliecrisis voor nodig is ge weest om dit te realiseren. Half december boden de hervormde predikanten W. J. H. Baart, A. A. Spijkerboer en K. E. H. Oppenheimer een petitie (ondersteund door dertig hoogleraren, 95 predikanten en twin tig classicale vergaderingen) aan. waarin zij onder meer schreven dat door de oliecrisis is gebleken dat de regering sterk in het verkeer kan in grijpen. Het is, aldus d° petitie, eigen lijk beschamend dat dit wel gedaan wordt om olie, maar niet om mensen levens te sparen. De wens van de regering om door te zetten, vindt naast de kritiek steeds meer steun. Zo verklaarde vorige week het moderamen van de Raad van Kerken naar aanleiding van de pogingen om de maximumsnelheid op te heffen, het toe te juichen dat de beperking voorlopig wordt gehand haafd. Het moderamen pleit er voor net zo lang door te gaan tot betere gegevens zijn verkregen en stelt dat velen nu reeds ontdekken dat de au tosnelwegen een rustiger beeld te zien geven, dat er minder gespannen gere den wordt, hetgeen de volksgezond heid ten goede komt. De huidige maatregelen vormen, al dus het moderamen, een aanzet tot meerdere bescherming van de mens. DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) wil de maximumuitkering uit het schadefonds voor slachtoffers van geweldsmisdrijven verhogen van 5000 tot 10.000 gulden. Hij heeft dit de kamer meegedeeld in zijn memorie van antwoord op het wetsontwerp voor de instelling van zo'n schade fonds. Volgens het wetsontwerp, dat nog door het parlement moet worden behandeld, zal het schadefonds be heerd worden door een onafhankelij ke commissie die de schadeloosstel ling moet vaststellen. Tegen de beslis sing van de commissie kan een slacht offer in beroep gaan bij het gerechts hof in Den Haag. Mr. Van Agt bena drukt de noodzaak van het schade fonds omdat zijns inziens de maat schappij een bijzondere verantwoorde lijkheid heeft tegenover de slachtof fers van geweldsdelicten. Het is finan cieel onmogelijk alle slachtoffers van misdrijven een schadevergoeding toe te kennen, vandaar dat het fonds zich beperkt tot de meest schrijnende ge vallen. de slachtoffers (of hun nabe staanden) van geweldsmisdrijven. Van onze weerkundige medewerker Het paasweer staat in het teken van de koude lucht. Dit komt neer op mid- dagtemperaturen van 8 d 10 graden aan zee, vooral langs de Wadden, tot 12 14 graden in het binnenland. Een dikke trui moet er dus bij, maar gelukkig kan de paraplu thuis gelaten ivorden. Regen zit er niet in de lucht, daarentegen wel zonneschijn in een drogere luchtstroom van noordoost tot oost. Op zichzelf is dat verheugend, maar wij houden wel eenbeetje ons hart vast met het oog op de bloemen, tuin gewassen en vruchtbomen. Er is voor al met die ophelderingen in 'n zeer dro ge luchtsoort een reële kans op nacht vorst. En het risico op schade is dit jaar extra groot, omdat de gewassen veertien dagen drie weken op het normale groeischema voorliggen. Wie naar de temperaturen in Scandinavië kijkt rilt. Vrijdagmorgen meldde een station in Zuid-Finland en Zuid-Zwe den minus 13 graden. In Jutland werd voor de komende nacht plaatselijk 5 tot 10 graden onder nul verwacht, let wel, op normale waarnemingshoogten, dit is anderhalve meter. Dicht bij de grond vriest het bij zo'n sterke uit straling meestal nog meer. Dat het met Pasen de droge en zonni ge kant opgaat is een gevolg van het overvleugelen van depressies boven Engeland en Frankrijk door een hoge- dan de vorige oorlog is, dat er geen volgende oorlog komt. Om tegen dat probleem opgewassen te zijn, heeft Is raël een slagvaardige regering nodig. Het is triest, dat het daarvan versto ken blijft door geharrewar over het verleden. drukgebied, dat van de Far Oèr naar zuid-Scandinavië is getrokken. In we zen keert dus nu eenzelfde situatie met schraal, zonnig weer terug, zoals we die kort geleden ook meemaakten. Geen malse regenbuien dus, zo brood nodig voor onze tuinbloemen en ga zons, meer een verder voortduren van de langdurige droogte die 21 maart inzette. In Zuid-Frankrijk en plaatse lijk in Spanje blijft het daarentegen voortdurend regenen. Aftappingen van gisteravond zeven uur loochenen er niet om: Toulouse 10 millimeter, Millau in zuid-Frankrijk 15 mm, Mala ga 16 mm, Toulon 17 mm, Marseille 19 mm. De sterkst geconcentreerde re gen viel op Marokko, waar Tanger gisteravond met 30 mm neerslag waaronder hagel aan de markt kwam, Rabat 18 mm. Ook Portugal deed mee met Coimbra op 20 mm. Op het vliegveld Heathrow bij Londen was het gisteravond ook niet mis met on afgebreken zware regen. Het onweer was wat uitgebreider dan donderdgg: wij signaleerden het in de Ardennen, ten oosten van Parijs, op het Centraal Plateau, in zuidoost Frankrijk en noord-Spanje. Verder in Marokko. In Toulouse evenals in het Algerijnse Constantine werd het gisteren de hele dag niet warmer dan 11 graden, daartegenover Straatsburg 22 gr. De hóógste temperatuur in Spanje over schreed de 18 graden niet. Deze lage top werd onder andere bereikt in Va lencia en Almeria. Weerrapporten van vrijdag 12 april 1974. max temp. neerslag Amsterdam geheel bew. 21 0 De Bilt geheel bew. 21 0 Deelen mist 20 0 Eelde zwaar bew. 15 0 Eindhoven geheel bew. 21 0 Den Helder regen 9 0.1 Luchth. Rtd. zwaar bew. 19 2 Twente mist 20 0 Vlissingen regen 15 6 Zd. Limburg zwaar bew. 21 0 Aberdeen zwaar bew. 6 0.3 Barcelona geheel bew. 14 9 Berlijn geheel bew. 23 0 Bordeaux mist 15 0.6 Brussel geheel bew. 20 1 Frankfort half bew. Genève onbewolkt 10 0 Helsinki onbewolkt 9 1 Innsbrück zwaar bew. 19 0 Kopenhagen onbewlokt 14 0 Lissabon zwaar bew. 15 9 Locarno half bew. 18 0 Londen half bew. 13 0.2 Luxemburg half bew. 22 0 Madrid geheel bew. 14 4 München onbewolkt Nice half bew. 18 0 Oslo onbewolkt 4 0 Parijs zwaar bew. 15 0.3 Split regen 14 9 Stockholm onbewolkt 0 0 Wenen zwaar bew. 20 0 Zurich mist 18 0 Casa Blanca regenbui 17 8 Istanboel regen Las Palmas licht bew. 21 0 Tunis half bew. 21 4 Hoog water 14 april 1974 Vllsslngen: 6.59- 19.28. Haringvlletslulzen: 8.23-20.53, Rotter dam: 9.38-21.52. Schevenlngen7.48-20.25, IJ- muiden: 8.37-21.14. Den Helder: 11.41-23.58. Harlingen: 2.02-14.IS. Delfzijl: 4.33-16.41. 15 april 1974 Vlisslngen: 8.08-20.38. Ha ringvlletslulzen: 9.24-22.00. Rotterdam: 10.42- 22.59. Schevenlngen: 8.53-21.53. IJmuiden: 9.42-22.24, Den Helder: 12.36-8.8. HarUngen: 2.47-15.13, Delfzijl: 5.22-17.36. 16 april 1974 Vlisslngen: 9.19-21.50, Ha- nngvlletsluizen: 10.35-23.23. Rotterdam: 11.55- Schevenlngen: 10.14-23.01, IJmuiden: 11.00-23.47, Den Helder: 9.59-13.50, HarUngen: 3.51-16.27. Delfzijl: 6.33-18.50. onder redactie van loessmil Niet alleen voeten, maar ook schoenen zijn behoorlijk in bewe ging. Begin van dit jaar kuam door toedoen van de stichting VA- VOS (vakopleiding en voorlichting schoonmakerij) het Schoenpassers- gilde tot stand, dat vooral op een- goede scholing van de schoenverko per mikt. Nog veel korter geleden presenteerde de stichtingVoet en Schoeisel een nieuw voetmeetap paraat. Want de narigeheid is, zeggen de mensen achter Voet- en Schoeisel, dat tweederde van de bevolking niet-passende schoenen draagt, waaruit niet alleen scheve grote tenen voortkomen, maar zelfs wel rugklachten. Of het nieuws over het voetmeet apparaat reageerde mevrouw Van Reijendam uit Gorssel, een van die Nederlanders die met hun moei lijke voeten niet aan goed passend schoeisel kunnen komen, zo: 'Mijn linkervoet heeft maat 39, de rechter 38. Omdat een mens nu eenmaal schoenen aan zijn voeten moet hebben, bleef tot voor kort, d.w.z. gedurende meer dan zestig jaar, dit probleem onopgelost. Maar bij het ouder worden ver toonden zich verschijnselen die het gevolg waren van een slechte li chaamshouding, zozeer dat invali diteit in de toekomst niet uitgeslo ten moest ivorden geacht. Ik kocht de beste schoenen die maar te krij gen waren en goed aansluitend. Men verzekerde dat de te kleine schoen twee maten opgerekt kon worden. Het kostte lange tijd pijn, want ook na oprekken herneemt op de duur een schoen toch zijn oorspronkelijke grootte. Toch kan ik nu goed lopen, zij het dat de ene schoen de "orm van de een halve maan benadert, omdat het bovenleer aan de buitenkant over- bloest, terwijl de bal van de voet zich een diepe kuil heeft weten tc veroveren. De andere vertoont een vrolijke jubelteen. maar dat mag 'm niet hinderen'. Vroeger liep mevrouw Van Reij- nendam liever op tc grote schoe nen, maar sinds ze last van haar benen kreeg, is ze op te kleine overgestapt die ze laat oprekken. Maar hoe duur de schoenen ook geweest zijn, door die behandelin gen worden ze er natuurlijk niet mooier op. Dat bracht haar op het idee een advertentie te plaatsen in de trant van: schoenenpaar van 38 en 39 zoekt wederhelft van 39 en 38. Tot drie keer toe zette ze die in buurtbladen, maar de wer- derhelft reageerde niet. Volgens directeur F. II. M. Dec kers van de stichting VAVOS zou dat ook een pure toevalstreffer moeten zijn. 'Er zijn meer mensen met een hele maat verschil, maar nou ook niet zo enorm veel. In elk geval niet genoeg voor een fabriek om aparte serie cchoenen te ma ken'. Het schoenmeetapparaat lijkt de heer Deckers economisch niet haalbaar: een winkelier de in één schoenserie twaalf paar in ver schillende maten heeft (de Engelse maten 3'/2 tot en met 6, met halve maten daartussen) zou er vanwege het meetapparatat nog eens tussen- maten bij moeten nemen, waardoor hij op 24 paar van één model komt. Breng die schoen dan ook nog in vier wijdtematen uit en je zit op 96 paar schoenen van één soort. 'Geen urinkeliier kan zich dat permittereren. Het schoenpas- sersgilde wil naar behoorlijk ge- De honderdtachtig Wereldwinkels in ons land zijn er, zoals iedereen weet, niet op uit om winst te maken. Ze zitten samen in een landelijke vereniging en het secre tariaat, dat daarbij hoort, kan be paald ook geen geld over de balk smijten. Tot nu toe konden de mensen van dat secretariaat zich financieel best redden, maar nu ze gaan verhuizen, ritten ze met het probleem hoe ze Dun nieuwe ruim te moeten inrichten. Veel van de kasten, tafels, stoelen en andere kantoorspullen moeten ze in hun oude behuizing achterlaten en op de kale vloer werken is ook niet alles. Ze zijn nu op zoek naar mensen die ze goedkoop (gratis zou helemaal mooi zijn) aan kan toormeubelen en -materiaal, waar onder flink wat grote ordners, wil len helpen. Bijdragon op postgiro 43169 ten name van Landelijke Vereniging van Wereldwinkels, Utrecht (onder vermelding: 'ver huizing') rijn natuurlijk ook harte lijk welkom. Wie iets heeft of weet, kan bellen: 030-316312. Dat nummer is goed, zolang ze nog op Begijnhof 7 in Utrecht zitten, en blijft ook na de verhuizing (13 mei) goed, op het nieuwe adres. Pauwstraat 13 a iin Utrecht. schoolde verkopers toe, die hun vak kennen. Dat lost al veel narig heid op'. Voor mevrouw Van Reijnendam ziet hij geen andere oplossing dan twee paar tegelijk kopen. Duur, maar maatschoenen zijn nog prijzi gerdie komen nu op wel vierhon derd gulden. Of dat kleine kansje uitproberen om een lotgenoot te vinden met links maat 38 en rechts 39. En dan samen schoenen kopen die echt passen. Mevrouw S. van Rijendam woont in Gorssel, Voor einde 18. Mensen met dezelfde problemen, maar weer andere schoenmaten, kunnen elkaar ook via haar vinden. Wel graag een antwoord-zegel bijsluiten Een stenen hond staat minstens zo decoratief in je tuin als een stenen kabouter of zo'n sierlijke stenen dame met een schaal op haar hoofd, vond de Berlijnse cellist Wolfgang Boettcher en dus deed hij alle moeite om de vijf meter hoge hond te pakken te krijgen, die eens 'meespeelde' in het to neelstuk Kabalc und Liebe in Ber- lljns Schilller-theater. Nu het een maal zo ver is dat de hond inder daad zijn huis en erf bewaakt, ont breekt het hem niet aan belang stelling. De hond is lief voor kin deren die nauwelijks één voor poot kunnen omvatten maar over z'n kop aaien is cr niet bij Eens was Anthony Quinn van top tot teen Zorba de Griek en dat is hem blijkbaar goed bevallen. Hij gaat nu zelf drie films maken in Griekenland, samen met Generaal Film Enterprises, een door de Griekse regering gecontroleerde gesubsidieerde onderneming. Hij en de Grieken steken er allebei 2'A miljoen dollar in, maar daar voor mag Anthony dan ook in alle drie de films een hoofdrol spelen. Dat hij in het land zelf en met Grieken wil werken, lijkt voor twee van de drie films nogal voor de hand liggend: 'The barbarians' is gebaseerd op een verhaal van de Griekse dichter Konstantinos Ka- vaphes en 'Prometheus' wordt een moderne versie van de oude Griek se mythe, die nu in de laatste wereldoorlog gaat spelen. De derde film. 'Home is the sailor', heeft helemaal niets met Griekenland te maken. Die film is gebasserd op het gelijknamige boek van de Bra ziliaan Jorge Amado, een bestsel ler. waarvoor Quinn dan ook'een kwart miljoen dollar aan auteurs rechten moet neertellen. Maar ook daarvoor pakt hij de hulp en het geld van de Griekse regering maar wat graag aan. Niemand mag meer een vinger naar kievitseieren uitsteken. Zoe ken mag nog wel, maar rapen is er niet meer bij; gisteren was de laat ste officiële raapdag. Alleen de Friezen (en wie zich voor de eie ren naar Friesland begeeft) mogen nog een klein weekje doorrapen, zolang ze maar in hun eigen pro vincie blijven. 'Slmpkins zegt, dat er zoveel letters b zijn omdat daar do B van brieven onder valt i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7