ARP en CHU solliciteren laar Zeeland 'Indeling in twee seksen onhanteerbaar' Weefsel littekens doet veel kwaad Helpt nü Politie maakt eind aan oplichting van 'thuiswerkers' gebeds genezing. Bloemen voor bezetsters Voogd: voormalig verzet kennen in beslissing over oorlogsmisdadiger VERPLEEGSTERS Amerikaans chirurg op symposium: lij huizen n Almelo beschoten leblced kostuum in rulbbak gevonden Bromfiets tegen auto DE VLUCHTELINGEN VAN AN L0I GIRO 29.14.600 U proeft hef... puur zongerijpt fruit BESSENJENEVER Waardezegels Van Emde Boas: 'transseksisten' meestal alleen door operatie te helpen Behandeling hier lang bemoeilijkt (OOT/KWAIRiTIET ZATlBRlDAiG 13 AHtlL 1974 BMNENIiAMD T3/K5 (ADVERTENTV) Stichting Amstffdamse Thrombosedenst Geplaatst kunnenworden: In het bezit van diploia A. Max. leeftijd <g jaar. Liefst in het ezit van rijbewijs. Fan onze parlementsredactie e- »EN HAAG De ARP en CHU diigen op dit moment om het hardst aar de post van commissaris der voningin in de provincie Zeeland, te Ie tegenwoordige commissaris de? koningin, mr. J. van Aartsen gaat it i oktober met pensioen. r. R. J. H. Kruisinga heeft gistere* schrijft dr. Kruisinga. Ook bij lande- CHU openlijk kandidaat gesteli lijke afweging komt volgens de frac- ior de vacature in Middelburg. 16 tievoorzitter de CHU in de eerste h- oorzitter van de fractie van de CfU plaats in aanmerking voor Zeeland. ',e Tweede Kamer deed dit dor Mr. W. Aantjes. fractievoorzitter van brief van hem aan de voorziter de ARP in de Tweede Kamer, is' het le hu de kamerkring in Zeeland, de hier niet mee eens. Hij wijst erop dat n. ser Eversdij'k, in de publicite» te de tegenwoordige commissaris der ko- ;n :engen. ningin in Middelburg lid is van de deze brief wordt gesteld c&t in ARP. Er moeten volgens mr. Aantjes •eland de CHU de eerste aangovezen wei heel dringende redenen zijn om irtij is voor het leveren vm een dit te veranderen. Het is een daad n, fcmmissaris. 'De CHU is in ieeland van eenvoudige rechtvaardigheid wan- rd indelijk de grootste chri.tcn-demo- neer mr j. Van Aartsen wordt opge- atische fractie. Tevens is .'r in Zee- volgd door een man van de ARP. nd «en grote SGP-fractie. )ie fractie De partij is in de grotere plaatsen als aat zeker in Zeeland de C*U na', zo het om functies van burgemeesters gaat ondervertegenwoordigd. In geen enkele provinciale hoofdstad en een plaats van meer dan 100.000 inwoners staat een anti-revolutionaire burge meester aan het hoofd van het be stuur. Mr. Aantjes vindt het daarom zeer redelijk dat er in Utrecht en in Zeeland de nieuwe commissaris der koningin in de ARP wordt gezocht. In de provinciale staten van Zeeland hebben na de laatste verkiezingen zes CHU'ers, vijf KVP'ers, vier ARP'ers, vijf SGP'ers en één GPV'er zitting. Een serieuze kandidaat voor de CHU is mr. Rijpstra, de commissaris der koningin in Leeuwarden, die bereid zou zijn Friesland voor Zeeland te wisselen. Verder wordt in kringen van de CHU gedacht aan mr. Piket te Den Haag, lid van de Eerste Kamer en burgemeester Dijkmeester van Apeldoorn, die vroeger burgemeester van Zierikzee was. Ook kan men nog burgemeester Belaerts van Amstel veen horen noemen. MR. BIESHEUVEL In politieke kringen in Den Haag kan men evenwel het meest mr. B. Bies heuvel horen noemen, die echter de politiek heeft verlaten. Het is niet be kend of hij zich beschikbaar wil stel len. Ook mr. W. Aantjes fractievoor zitter van de ARP wordt als kandi daat genoemd. Maar de ARP wenst haar politieke leider niet af te staan, vooral omdat hij zo'n belangrijke rol heeft gespeeld bij de vorming van het kabinet Den Uyl en met zijn fractie tegenover dit kabinet een geheel ei gen positie inneemt. Deze zittingsperi ode is mr. Aantjes gebonden aan de Tweede Kamer. Hetzelfde geldt ook voor dr. Kruisin ga, die met name door de Zeeuwse CHU'ers is gevraagd zich beschikbaar te stellen. In zijn brief aan de ka merkring Zeeland schrijft dr. Kruisin ga dat hij en zijn vrouw graag naar Zeeland zouden gaan. Er zijn veel ou de banden met Zeeland. Maar de steun van de kiezer bij de laatste ver kiezingen schept andere verplichtin gen zodat niet positief op het Zeeuw se verzoek kan worden gereageerd. De leden van de kamerfractie moeten de volle zittingsperiode blijven. Daarom, aldus dr. Kruisinga, is aanvaarding van de functie in Zeeland onder de huidige omstandigheden niet moge lijk. In zijn brief wijst dr. Kruisinga er dan op dat wel een CHU'er in Mid delburg moet worden benoemd. In een persoonlijke toelichting op de brief wijst hij er nog op dat in ieder geval een christen-democraat in aan merking moet komen. Intussen moet het niet uitgesloten worden geacht, dat in de wetijver tus sen de ARP en CHU de PvdA met haar veertien zetels in de Zeeuwse staten een kandidaat naar voren zal schuiven. SASSEgNiHEIM De rijkspolitie te Sassenheim lieeft in samenwer king met de districtsrecherche uit Den Haag een einde gemaakt aan de oplichterspraktijken van de Amsterdammer M. H. G. (48) en zijn handlanger D. D.. een 28-jarige chauffeur uit .Amsterdam. D. D. is in arrest. G. verkeert op vrije voeten, hoewel hij vorige week in Amsterdam werd veroordeeld en voorwaardelijk ter be schikking van de regering werd gesteld. De bezetting van USFA te Helmond is gisteren opgeheven. Met bloemen, die door het NKV waren aan geboden, verlaten de bezetsters hier het fabrieksterrein. ROTTERDAM 'Het littekenweefsel dat ontsaat bij hel genezen van wonden, ruïneert in een jaar meer levens dan nietlransplan- taties in een eeuw zullen redden. iLMELO VijfZuidmolukkers heb- en gisterochtenc vroeg in de Frans alsstraat in Alielo een rij huizen ig estookt met bezinebommen en ge- eerkogels. De bwoners van de hui- n, eveneens jtnbonnezen, werden gen half vier n hun slaap gestoord e- nor de lukraa op de huizen afge- uurde salvo's, terwijl bovendien en- ele benzinebmmen naar binnen an erden geworen. Volgens de politie in jn er geen gebonden gevallen. vijf overvjlers verdwenen pijlsnel een gereedstaand busje. De brand- ar leer wist he begin van brand, ont- ir. aan door eei benzinebom, te blussen. :a- et motief oor de schietpartij is on- ikend. De politie vermoedt dat het het uitechten van politieke me- :n- ngsverschllen gaat. eD daders wa al 1 gisteraond nog niet gegrepen. [TERIO De gemeentepolitie van de stiat voor een raadsel. In een ullenand op het Veluws natuurge- ed i? een volledig met bloed be- ïeurl grijs/beige kostuum gevonden, ivraig bij ziekenhuizen en artsen le- rde niets op. De polite vraagt ieder e inlichtingen kan verstrekken dat melden. De Amerikaanse chirurg dr. Erie E. Peacock is duidelijk niet benauwd voor krasse beelden. Maar hij slaagt er in ieder geval in, het belang duide lijk te maken van het internationale symposium over wondgenezing dat gisteren in Rotterdam werd afgeslo ten, en waar hij een van de zwaarte punten vormde. Peacock hoopt dat over twee tot drie jaar een methode bruikbaar zal zijn om dp eigenschappen van litteken weefsel in de gewenste richting te beïnvloeden. Gevraagd naar de om vang van het probleem, schat hij dat 75 procent van alle peesoperaties uit eindelijk mislukt door complicaties van de wondgenezing: littekenweefsel maakt de pees vast aan zijn omgeving, zodat de beweeglijkheid wegvalt. Voor een breukoperatie leveren andere genezingscomplicaties in zes pro cent van de gevallen moeilijkheden op, 'en voor andere ingrepen ligt het ergens tussen die zes en die 75 in'. En littekens ontstaan niet alleen bij operaties of verwondingen. 'Acute rheuma is tegenwoordig goed te be handelen. Maar littekens beschadigen de hartkleppen. Mensen herstellen van acute leverontsteking en overlij den vier jaar later aan het litteken'. ming namelijk vele malen sneller dan in de rest van het lichaam. Daarom is juist het gebied dat men wil beïnvloe den veel gevoeliger voor BAPN dan het niet aangetaste weefsel. Het symposium in Rotterdam was een initiatief van plastisch chirurg dr. J. C. van der Meulen van het acade misch ziekenhuis. Het was internatio naal de eerste grote confrontatie tus sen de zuiver wetenschappelijke on derzoekers die de meeste kennis ver gaard hebben over wondgenezing, en de medici die in de praktijk met de problemen in aanraking komen. Die ontmoeting, waarvoor beide groepen hun vakjargon eerst in 'gewoon En gels' moesten vertalen, werd als bij zonder vruchtbaar ervaren. De politie uit Sassenheim werd via Interpol getipt dat op een adres in Sassenheim honderden brieven bin nenkwamen uit het buitenland. De brieven waren afkomstig van meestal invaliden, zwangere vrouwen, bejaar den en andere financieel en sociaal minder bedeelden. De brieven werden gericht aan 'Interpres', naar aanlei ding van advertenties in buitenlandse kranten, waarin thuiswerk werd aan geboden. Als om inlichtingen werd gevraagd ging er een antwoordenenve- lop uit met een briefje, waarin om een klein bedrag voor administratie kosten werd gevraagd. A'ls dit geld binnen was, hoorden de op thuiswerk belustte briefschrijvers niets m eer. Op klachten werd niet gereageerd. De rijkspolitie van Sassenheim ont dekte dezer dagen dat op het adres Kagertuin 42 bijzonder veel post bin nenkwam. Later kwamen de brieven binnen per postbus. Het hu is bleek via een makelaar en onder valse naam te zijn verkregen. Opperwachtmeester A. W. van Kuyen ging bij het post kantoor pasten en wist de hand o p D. D. te leggen. Hij vertelde als chauf feur in dienst te zijn van G., die hem ook had gemachtigd de post op t eha- len. Met de oplichterspraktijken zijn tien duizenden guldens gemoeid. Niet al leen landen in West-Europa werden met advertenties (die nooit-betaald werden) bewerkt. Het werkterrein is sinds kort uitgebreid met Amerika. 'Wij verwachten binnen enkele dagen de eerste stroom brieven', aldus adju dant B. Vink, belast met de leiding van het onderzoek. Frankrijk en Engeland hadden al een 'beurt' gehad. Een ndeuw project was in voorbereiding, namelijk het beleg gen van geld in diamanten, waarvoor in België werd geadverteerd. Duizenden brieven Duizenden brieven liggen op het Sas- senheimse politiebureau. Brieven van mensen die vragen waar hun thuis werk bLijft en brieven van mensen die om inlichtingen vragen. 'Wij zul len de brieven terugsturen, 'als het kan met het geld erbij', aldus de poli tie. Hoofdverdachte G. loopt nog vrij rond, maar de politie verwacht hem binnenkort in de kraag te kunnen vatten. De grootste stroom brieven, waaron der zelfs uit Kameroen, is nu wel bin nen, maar toch komen er nog zo'n ze venhonderd per dag. Voorlopig heeft de politie nog handen vol werk aan het onderzoek. Daarna begint het re tourneren van de post. ETTEN-LEUR In Etren-Leur is de Van onze Haagse redactie 16-jarige J. M. de Beter uit die plaats met haar bromfiets tegen een auto ge reden en enkele urén later in het zie kenhuis overleden. ADVERTENTIE Vijftien jaar ADVERTENTIE Al meer dan vijftien jaar is dr. Pea cock bezig met een stof die de manier waarop de stevige vezels van het litte ken aan elkaar zitten, in gunstige zin beïnvloedt. De veilige toepassing van die stof is daarbij een van zijn grool- ste zorgen. Want dit 'BAPN' dat oor spronkelijk werd aangetroffen in be paalde soorten bonen, is de veroorza ker van een klassieke vergiftigings ziekte. lathyrisme. Die trad op toen tijdens een hongersnood uitsluitend die speciale bonen werden gegeten. Dat leidde tot aantasting van steun- weefsels in het hele lichaam: pezen lieten los van beenderen. Gelukkig blijkt voor specifieke toepas sing bij operaties de 'speelruimte' mee te vallen. In het gebied van de genezende wond gaat de weefselvor- COMITé HULPVERLENING ZUID-VIETNAM, postbus 1527, Groningen Bestel per giro: 1. Affiche/raambiljet in kleur k 1,00 (minimum 2) 2. Paperback 'Zolang het nog dag is', reportage met veel foto's over Zuid-Vietnam a 8,50 (porto 1,00) COMITÉ VAN AANBEVELING: D.s. K. A. Abelsma, Wateringen: Ds. H. G. Abma. Gouda; 11. Algra. Leeuwarden; Mr. W. Beernink. Dordrecht; G. van der Berg, St-Philipsland; K. Beuker. Hoorn; B. S. van der Bijl. Eerbeek: Ad. de Boer. Nijkerk; Ltn.-gen. b d. M. R. H. Calmeyer, Den Haag; Prof. dr. A. C. Drogendijk, Amstelveen; P. C, Elferich, Delft; Ds. W. Glashouwer, Driebergen: Ir. J. van der Graaf. Huizen: Ds. C. M. Graaf- stal, Ermelo: B. Hamming. Groningen; Jac. Heitink, Abcoude; Mr. L. van Heyningen, Den Haag: P. Jongeling, Amersfoort; Drs. J. Klatter. Amstelveen; Atje Keulen-Deel stra. Irnsum: Meindert Leerling. Hilversum; Prof. dr. G. A. Lindeboom. Amsterdam; Ds. J. B. van Mechelen, Urk; Prof. dr. J. P. A Mefekes, Den Haag; Mr. dr. J. Meulink, Enschede: Bob Meyer. Maartensdijk; Ir. F. J. Philips, Eindhoven; Prof. dr. 11. N. Ridderbos; Kampen; Prof. dr. ir. H. van Riessen. Aerdenhout; Ir. H. van Rossum. Zeist: Ds. H. Rijksen. Zoetermeer; Mr. M. W. Schakel. Hoornaar; Ds. J Schelhaas. Delft: Dr. P. Siebesma, Leeuwarden: Drs A. D. W. Tilanus, Arnhem: Prof dr C Trimp. Kampen; Prof. dr. A. Troost, Amsterdam: Drs. B J. Udink. Rotterdam; Rik Valkenburg, Veenendaal; Prof. C. Veenhof, Kampen; Prof. dr. W H. Velema, Ugchelcn. Dr. A. J. Verbrugh. Dordrecht; H. Verwev, Sliedrechl; Ds A. Vroegindewey. Veenendaal: Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen. Den Haag HEN HAAG Het PvdA-Kamerlid drs. J. Voogd vindt dal org» nisaties van voormalig verzet gekend moeten worden in de besluit vorming over de donderdag in Den Haag gea resteerde oorlogsmis dadiger Jacobus Petrus Philippa. 'Als de misdaden van deze man vergelijkbaar zijn met die van de drie van Breda, moet dezelfde procedure gevolgd worden die ook voor de drie van Breda geldt, namelijk dat de slachtoffers gehoord worden. Indien Philippa niet met de drie van Breda te vergelijken is, dan is de mi nister minder aan deze procedure ge houden, maar ik zou het dan toch wel verstandig vinden als hij contact met de organisaties van voormalig verzet opnam', aldus de heer Voogd. De voorzitter van het centraal orgaan van het verzet, H. Teengs Gerritsen zei gisteren niet van plan te zijn bij minister Van Agt op overleg aan te dringen. 'Wij hebben veel vertrouwen in deze minister en zullen de gang van zaken afwachten', zei de heer Ger ritsen. Het kamerlid Voogd was het met premier Den Uyl eens dat de doodstraf waartoe Philippa na de oor log werd veroordeeld en waaraan hij zich onttrok niet meer kan worden uitgevoerd. Hij en ook de heer Gerrit sen verzetten zich tegen het stand punt van de jurist prof. Hulsman dat Philippa door middel van een gratie verzoek' van verdere rechtsvervolging ontslagen moet worden. De heer Huls man wijst er daarbij op dat andere ter dood veroordeelde Nederlanders gegratieerd zijn tot levenslang en na verloop van een aantal jaren in vrij heid zijn gesteld. 'Dat is een voorbari ge conclusie van de heer Hulsman. Het is de vraag of het rechtvaardig is om iemand die zich aan zijn straf ont- KEPSENBRANDEWIJN FRAMBOZEN BRAN DE WIJN ABRKOZENBRANDEWIJN AARD BEIEN BRANDEWIJN SNASBRANDENWIJN mm De Kuyper- rfihextN attractie bij elk De Kuyper-artikel Vraag Uw slijter de Boekencoupon "het Goede der Aarde" met V0CRDEELKAART en PRIJSVRAAG trokken heeft, nu zonder meer vrij te laten. Dat zou onrechtvaardig kunnen zijn tegenover mensen die zich niet aan hun straf onttrokken', meent drs. Voogd. De heer Gerritsen wees erop dat ie mand wel heel wat moet hebben uit gehaald om ter dood veroordeeld te worden. 'Er waren duizenden Neder landers net als Philippa in vreemde krijgsdienst, zonder daarvoor ter dood te zijn veroodeeld. Het is niet onmo gelijk dat deze Philippa deel heeft uitgemaakt van de zogenaamde 'Tan- nebaum-organisatie' die de vrije hand kreeg mensen te liquideren. Gezien het feit dat hij ter dood veroordeeld werd moet Philippa zelf wel gedood hebben', aldus de heer Gerritsen. In kringen van het voormalig verzet blijkt men niet overal dezelfde opvat ting te hebben over de vraag of Phi lippa na 30 jaar nog wel gestrafd moet worden. Een vooraanstaande voormalige verzetsman die zijn naam niet genoemd wil zien, zei ons: 'Die man zou wat mij betreft wel vrijgela ten mogen worden. Die 30 jaar op een kamer, als dat waar is, is evengoed een straf'. Verwacht wordt dat Philippa een gra tie-verzoek tegen het doodvonnis zal indienen. Volgens de normale proce dure kan het parlement indien het dit wenst, de minister over een beslissing achteraf ter verantwoording roepen. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers UTRECHT Mannen die zich vrouw vo elen en daarom in een vrouw willen wor den veranderd of omgekeerd stellen ons voor het feit dat de simpele indeling in twee seksen man tegenover vrouw medisch en civielrechtelijk niet langer hanteerbaar is. Desgewenst rechtstreeks •an te vragen bij De Kuyper B.V. Postbus 54,'Schiedam Tot deze slotsom komt prof. dr. C. van Emde Boas in een uitvoerige beschouwing over de behandeling van transsek sisten in de periode 1953-1973. De beschouwing is gepubli ceerd in Medisch Contact, het officiële orgaan van de Konink lijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering van de ge neeskunst Professor Van Emde Boas kreeg zijn eerste patiënten in 1953 uit de Verenigde Staten. Onderzoek leidde tot de slot som dat er een meer psychisch en een meer licha melijk bepaald transseksisme bestaat. Successen met psycho therapie zijn uitzonderingen. In de meeste gevallen kunnen volgens hem alleen operatieve ingrepen voorkomen dat deze patiënten psychopatisch wor den, zelfmoord plegen dan wel sociaal ontworteld raken. Aanvankelijk was het uiterst moeilijk om chirurgen te vin den, die de cperaties wilden uitvoeren omdat ze die be schouwden als 'verminkende ingrepen bij lichamelijk ge zonde personen'. In Amster dam was er maar één chirurg toe bereid, dr. Koch. Maar na dat deze een paar patiënten had geholpen, verbood de di- recteur van het ziekenhuis waar hij werkte om er mee door te gaan. Dat zou zelfs zijn gebeurd toen de laatste patiënt al op de operatietafel lag. De andere Amsterdamse ziekenhuizen dachten er net zo over. De medische staven bleven zich afwijzend opstel len en weigerden elk overleg, ook nadat de zielzorgers van de ziekenhuizen hadden uitge sproken dat zij de plastisch- chirurgische operaties vanuit christelijk-ethisch standpunt geoorloofd vonden. Vanaf dat moment konden pa tiënten alleen bij hoge uitzon dering worden geholpen. De mogelijkheden om in Neder land nog iets voor transseksu- elen te doen werden volgens prof. Van Emde Boas volsla gen lamgelegd, toen in 1965 een staatscommissie een rap port over transseksue.len pu bliceerde. De commissie, die moest onderzoeken of deze transformerende ingrepen wet telijk moesten worden verbo den, kwam tot de slotsom dat transseksisme uitsluitend psychische oorzaken heeft. Psychische problemen zouden door operatief ingrijpen alleen worden verergerd en alleen psychotherapie zou als behan delingsmethode in aanmerking kunnen komen. Resultaten De afwijzende houding in Ne derland veranderde toen er uit de Verenigde Staten be richten kwamen dat er positie ve resultaten werden bereikt met operaties gecombineerd met hormoonbehandelingen. Het ziektebeeld werd ook in Nederland opnieuw in studie genomen en de operaties wer den hervat. Dat er nieuwe mo gelijkheden kwamen was vol gens prof. Van Emde Boas ook te danken aan het inmid dels verdraagzamer geworden klimaat op het gebied van de seksualiteit. Er werden vooral Nederlandse patiënten behan deld. Daardoor deed zich al spoedig het probleem voor yan de verandering van hun wettelijke status (wijziging in geboorteakte, paspoort en an dere officiële papieren), na de operatie. Centrum In 1972 is de Stichting Neder lands Gender Centrum opge richt, ten behoeve van de stu die en behandeling van trans seksisten. Het ging daarbij om twee teams, die onafhankelijk van elkaar werkten. Een in Rotterdam, dat net als in de jaren vijftig uitgebreide psychiatrische en klinisch psychologische onderzoekingen verricht en langdurige obser vatie van de betrokkene eist. Het tweede team, in Amster dam, werkte tot voor kort zon der inschakeling van psychia ters en psychologen. Dat leid de ertoe dat verscheidene geo pereerde Nederlanders een verzoek tot wijziging van hun geboorteakte door de rechter afgewezen zagen, omdat deze de psychiatrische argumenta tie onvoldoende vond. In het Amsterdamse Gender-team zijn inmiddels wel twee psychiaters-sexuologen en een psycholoog opgenomen. Die zullen ook moeten zorgen voor de begeleiding van de patiën ten. niet alleen tijdens het vooronderzoek en de eventuele proefperiode, maar ook in de voor de patiënt 'spannende pe riode' tussen het verlaten van het ziekenhuis en zijn of haar aanpassing aan een geheel nieuv.e leefsituatie. Die bege- Prof. dr. C. van Emde Boas leiding is nog meer nodig als over een aanvraag tot operatie afwijzend wordt beslist, omdat dan 'alle hoop van de betrok kene, datgene te bereiken waarnaar een leven lang is ge streefd, de bodem wordt inge slagen'. 'Misslag' In zijn beschouwing wijst prof. Van Emde Boas op re- rente dierexperimenten, waar in is vastgesteld dat het seksu ele hersencentrum onder in vloed van nog onduidelijke factoren ongevoelig is gewor den voor de androgenen (ver mannelijkende hormonen). Daardoor is de betrokkene voorbestemd, zich psycho-sexy- eel als vrouw te ontwikkelen. Omdat deze gesteldheid na de geboorte niet herkenbaar is bij een baby die uiterlijk alle kenmerken van het mannelijk geslacht vertoont, wordt vol gens prof. Van Emde Boas bij de geboorte-aangifte onvermij delijk een 'misslag' begaan, die door de rechter evenwel zonder meer kan worden ge corrigeerd. In dit verband wijst hij op zijn optreden als getuige-des- kundige voor het Amsterdam se hof. Prof. Van Emde Boas betoogde daar onlangs dat de maatschappij niet het recht heeft om een mannelijk wezen dat door zijn ziekelijke afwij kingen al genoeg te lijden heeft, aan nog meer ellende bloot te stellen door hem on mogelijk te maken legaal zo te leven als met zijn innerlijke geaardheid overeenstemt Dit argument is door het hof in een vonnis overgenomen. Daarmee is nu volgens prof. Van Emde Boas voor de lage re rechterlijke instanties de weg gebaand om voor trans seksisten de geslachtsverande ring te legaliseren. Weinig geloofspunten hebben de kerk zoveelgevaarlijke misverstanden bezórgd als de gebeds- of geloofsgenezing. Er is nu een Nederlands standaardwerk over dat onderwerp. „Opdat u genezing ontvangt" van dr. K. J. Kraan is niet alleen een bijbelse oriëntatie, maar bevat ook een geschiedenis overzicht van de Dienst der Genezing en een analyse van het funktioneren in allerlei kerken en sekten. Een belangrijk boek voor vak theologen, ouderlingen en andere kerkelijke werkers. Maar ook voor „gewone" gemeenteleden (mits zij niet opzien tegen een beetje studie) Uitstekend geschikt voor behandeling in bijbelstudie- en gesprekskringen. De pry's van dit.handboek voor de Dienst der Genezing" weegt nauwelijks op tegen het belang en de omvang ervan ƒ18,90. 572 PAGINA'S Verkrijgbaar in de boekhandel en by uitgeverijGHeon.Hoornaar (tel. 01838-6 96)postgiro 552310 Stuur open enveloppe naar Gideon, antwoordno. 16, Gorkum. Links boven vermel den: Genezing. Niet vergeten naam, a'dres, afzender. Geen postzegel, die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5