Te veel informatie, te weinig communicatie Dudok: gebouw moet zijn als een melodie dagpecepf vz Veranderingen bij de Haagse Comedie Wereldpremières op ASKO-concert Snelle vorming middenschool niet mogelijk Hachelijk moment in PPR-Kamerlid slachtoffer van aprilmop ...OPROEP CODE WALTER JOST Groentesoep TROUW/KWAiUTET DINSDAG 9 APRIL 1974 BINNENLAND/R ADIO EN TV T4/K6 Het voormalige ge bouw van de Bijen korf in Rotterdam in de mei-dagen van 1940 voor een groot deel vernield en na de oorlog afgebroken. AVRO belegt symposium in kader van jubileumviering MARY PERKINS Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Kunnen wij de grote toevloed aan informatie diepSSl^ ons via radio en telervisie en in de pers wordt aangeboden, nog welf verwerken? Worden wij door het grote aanbo.d niet overvoerd? Be staat er een groeiende behoefte aan betere communicatie? Wat doen SMIDJE VERHOLEN we eraan W. M. Dudok, zaterdag op 89-jarige leeftijd in Hilversum overleden, heeft als architect niet alleen nationale en internationale erkenning gekregen, maar zich zelfs mogen verheugtn in een zekere mate van populariteit; een voor een architect en voor Nederland nogal onge wone zaak. In grote lijnen gezien is Duboks werk niet uniek. Zijn vroegste werken (o.a. de Leidse h.b.s. uit 1917)'; bewijzen hoe het uit de school van Berlage kwam en zijn latere beroemd gewor den werken (het raadhuis van Hilver sum van 1931 en het nu afgebroken gebouw van de Rotterdamse Bijenkorf uit 1930) bewijzen hoe hij de invloed van De Stijl en het functionalisme heeft ondergaan: de contrastwerking van gesloten en open vlakken, van verticale en horizontale lijnen. Maar waar de namen van de architecten uit die groepen alleen de meer dan ge woon belangstellenden iets zeggen, was Dudoks naam zo bekend dat hij zelfs nog voor een televisie-quiz bruikbaar was. Waarschijnlijk heeft die popularitteit wel iets te maken met de speelsheid van het werk en met de fantasie waarmee het in elkaar gezet is. De grondpatronen zijn eenvoudig. Ieder een heeft ooit met een blokkendoos of met Lego gespeeld en iedereen her kent daarom wel zo'n beetje wat Du dok deed. Maar juist dat persoonlijke daarvan wist ook iedereen dat dat nu juist het eigene van de kunstenaar was. Dudok zelf heeft eens over zijn eigen werk gezegd: 'een gebouw moet zijn als een melodie die men nafluit, klaar en duidelijk'. Dat klinkt democra tisch. maar het is een beetje de schijn die bedriegt. Het gaat alleen maar om het naflui ten, want evenzeer was Dudok uit op imponeren. Juist die drang en lust tot imponeren onderscheidde Dudok van veel van zijn veel anoniemer geble ven collega's van het nieuwe bou wen uit de jaren dertig. Monumentaal In 1951 nog gaf hij een geloofsbelijde nis in het monumentzle bouwen af: Monumentaliteit is de zuivere expres sie van 's mensen zin voor harmonie en orde: zij is de uiting van de schep pende geest, die de hiërarchie van waarden heeft gepeild en deze tot kla re uitdrukking weet te brengen. Monumentaliteit doet de hoofd zaak domineren, niet alleen in mate riële, maar vooral ook in geestelijke zin'. En toen na de oorlog de Haagse gemeenteraad niet zonder meer zijn stedebouwkundige plannen voor een nieuw Den Haag accepteerde, wees hij een verzoek om een vraaggesprek met de Nieuwe Haagse Courant af met nogal gespierde uitspraken, die duide lijk maakten dat voor hem stedebouw nog allerminst een zaak van team work was. 'Nee meneer, ik heb waar achtig wel wat anders te doen. Er moeten nu geen praatjes meer ge maakt worden. Er moet gewerkt wor den. Ik heb met verbazend veel en thousiasme aan de plannen voor Den Haag gewerkt. Een stad kun je alleen met élan bouwen en niet met het houden van beschouwingen. Als ze het nu maar zo uitvoeren, als ik het aangaf, dan wordt het goed. Het plan is best en de motivering verantwoord. Ik heb een verleden, waarin ik nog wel eens iets goeds gezien heb. Dat moet voldoende zijn'. J.K. DEN HAAG Paul Steenbergen, Joris Diels en Gijsbert Tersteeg kun nen, volgens een nieuwe regeling, niet meer vast verbonden zijn aan de Haagse %Comed ie doordat zij vijfenzes tig jaar zijn geweest. Ze zullen nog wel als gast geëngageerd worden. Paul Steenbergen gaat 'Seascape' van Albee nog regissseren, maar wil het overigens kalmer aan doen. Myra Ward, zijn vrouw, zal zijn vrije tijd dan delen en daardoor ook niet be schikbaar zijn. Joris Diels gaat Moliè res 'Don Juan' regisseren. De eerste première in het komende seizoen, op 7 september, is 'Kleine Luiden' van Maxim Gorki, geregis seerd door Georgi Tovtonogow, met Ko van Dijk en Bernard Droog in de hoofdrollen. Ko van Dijk, die 'Cyrano de Bergerac' in een vrije produktie gaat regisseren, en daarin ook een rol zal spelen, terwijl hij ook nog een rol heeft aangenomen in 'Een Citroentje met Suiker', zal daardoor na 1 januari niet meer in een stuk bij de Haagse Comedie kunnen öpelen. Het gerucht dat hij ontslagen zou zijn, ondanks een driejarig contract, is onjuist De Haagse Comedie kunnen spelen. Het AMSTERDAM Het Amsterdams Studenten Kamer Orkest (ASKO) geeft op 18 mei een concert met twee wereldpremières in het Universiteits theater te Amsterdam. Het orkest is dan net terug van een toemee door Midden- en Zuid-Duitsland. Onder lei ding van de jonge componist-dirigent Cliff Crego speelt het ASKO in het Universiteitstheater werken van An ton Webem. Cliff Crego, Lucas Vis en, als eerste uitvoeringen, 'Cuts by 2' van Klas Torstensson, en 'Cycles for chamberorchestra' van Eric Ben son. Aanvang van het concert 20.15 Pesek artistiek leider Overijssels orkest ENSCHEDE De Tsjechische diri gent Libor Pesek zal van september 1975 af voor twee jaar de artistieke leiding van het Overijssels Philharmo- nisch Orkest op zich nemen. Hij zaJ dan ook (evenals in het daarop vol gende jaar) in totaal drie maanden het orkest dirigeren. Zoals wij reeds eerder meldden wordt in de plaats van Jan Brussen (die om gezondheids redenen het orkest moest verlaten) voorlopig uitsluitend onder gastdiri- genten gespeeld; daaronder zijn twee jonge Nederlandse dirigenten, Hubert Soudant en Lucas Vis. die in het aanstaande seizoen ieder het orkest ongeveer zes weken zullen leiden. Libor Pesek, die in 1933 in Praag werd geboren, is momenteel onder meer vaste dirigent van het Frysk Orkest te Leeuwarden. Dit zijn de belangrijkste vragen waar aan een symposium van de AVRO op 20 mei aandacht zal besteden. Het symposium, getiteld 'Te veel informa tie, te weinig communicatie', wordt nog gehouden in het kader van de jubileumviering, van de AVRO. Een groot aantal geïnteresseerden in het massa-mediabeleid in Nederland en België zal worden uitgenodigd. Prof. mr. M. Rooij, emeritus-hoogle raar communicatiewetenschappen en directeur van het Instituut perwe tenschappen, zal de voorbereiding be geleiden. Vier inleiders zijn uitgeno digd Prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, lid van de Eerste Kamer voor de KVP, stelt zich op het standpunt van de intelligente consument en zal gerucht dat hij ontslagen zou zijn, ondanks een driejarig contract, is on juist. De Haagse Comedie wil hem voor het seizoen 1975-'76 wel behou den. Pim Dikkers van Globe, Eddy Brug man van Podium, Gaston van Ervan van het Groot Limburgs Toneel, Gui- do Joncker van de Maastrichtse To- neelakademie, en Karei Vingerhoets van Studio Herman Teirlinck, Ant werpen, komen bij de Haagse Come die in de plaats van Elisabeth Ander sen, Camile de Vries, Manfred de Graaf, Guus Hoeb en Bob van Tol, die het gezelschap verlaten. Behalve de al genoemde stukken zal de Haagse Comedie ook nog 'De Tweeling uit Venetië' van Goldoni, onder regie van Jules Royaards, 'Ce formidable Bordel' van Ionesco, onder regie van Wim de Rooy, en 'The Sea' van Edward Bond, geregisseerd door Walter Kous, met Elllen'Vogel in de hoofdrol, uitbrengen. Dr. Matthvjsen: Van een verslaggever UTRECHT Snelle omzetting van alle vormen van voortgezet onderwijs in een middenschool zal niet veel anders zijn dan het voortgezet onder wijs 'een jasie aandoen'. Dit zei gis termiddag de onderwijssocioloog dr. M. A. J. M. Matthijssen op het mid denschoolcongres van de Utrechtse studentenverenigingen UVSS en Veri tas, dat gisteren en vandaag wordt gehouden. Volgens dr. Matthijssen zullen we het eerst eens moeten worden over de doelstellingen van de middenschool en die dielen stukje bij beetje omzet ten in werkvormen. Dat alles bij elkaar zal wel een tien, zo niet twin tig jaar vergen met voortdurwnde bijstelling tussendoor. Pas dan zal het lukken van de middenschool een wer kelijk nieuwe onderwijsvorm te ma ken. De onderwijssocioloog vindt de middenschool, een nieuwe, experimen tele vorm van onderwijs voor alle 12 tot 16-jarigen, méér dan een school voor 'het bieden van meer kansen aan arbeiderskinderen'. In zijn visie is de middenschool een plaats waar alle kinderen van 12 tot 16 jaar worden voorbereid op het maatschappelijk ge beuren. Daarbij speelt niet het vergaren van kennis in de verschillende vakken de eerste viool, maar gaat het juist om het aankweken van maatschappelijke weerbaarheid, het leren doorzien en hanteren van praktische problemen, om inzicht in de maatschappelijke structuren en het leren omgaan met dat inzicht De hachelijke momenten bij de dramatisering van Louis Couperus roman 'De stille kracht' zijn de uitbeeldingen van de stille kracht zelf. Gisteravond was de tafeldans aan de beurt. In het boek zelf geeft Couperus een vrij summiere beschrijving van deze.bizarre, door verveling ingegeven séance beklemmend en toch niet zonder humor, zoals hij is ingepast in de sfeer van de niet aflatende roddel, die het eentonig leven van vooral de vrouwen moet vullen. In de bewerking van Walter van der Kamp ging helaas de beklemming verloren. Het werd nu een wat lacherig gedoe, dat het element van angst en dreiging helemaal miste. Dat is jammer, maar het is niet meer dan detail-kritiek, die hier slechts even neergeschreven wordt om des te onbekommerder in te stemmen met de lof die deze bewerking al eerder is toegezwaaid. Een goede vondst in deze bewerking is de introductie door Van der Kamp van een persoon, die niet in het boek van Couperus voorkomt: de schilder Paul van Hove. Aan hem heeft Van der Kamp het toelichtende en uitvoerig beschrijvende proza van Couperus zelf in de mond gelegd: een explicateur die zelf een rol mag meespelen waaraan de niet in de koloniale samenleving ingevoerde een vertrouwd oriëntatie punt heeft. Avro's Televizier bracht een tweede uitgesponnen en daarna goede reportage over de onzekerheid, die in Israël heerst; de onvermijdelijke kater na de jongste oorlog, nog versterkt door acute Syrische dreiging. Jan Brusse uit Parijs tenslotte wist te vertellen dat bij de verkiezing van Frangois Mitterand tot Frans president de Franse buitenlandse politiek minder Europees zou worden. Hoe is het mogelijk, ben je geneigd te denken als je zoiets hoort. En dat prikkelt dan weer de nieuwsgierigheid naar de dingen die kunnen komen. JK 'Onderscheiding' voor Gerard van den Berg HILVERSUM De luisteraars van het radioweekblad van de VARA heb ben Gerard van den Berg van de NCRV tot 'man van de maand april' gekozen. Deze 'onderscheiding' wordt maande- trachten zich voor te stellen hoe deze de informatiestroom verwerkt. De heer J. Stapel, directeur van het NIPO te Amsterdam, zal de invloed van de media trachten vast te stellen zoals die afkomen op de gewone man. Prof. dr. J. M. Peters, hoogleraar communicatiewetenschappen te Leu ven, zal de relatie tussen informatie en communicatie belichten in de taak van de media. Werner Höfer, program madirecteur televisie van de West- deutsche Rundfunk te Keulen zal zich beraden wat er in de praktijk van terecht komt. In een forum zitten J. W. Rengelink, oud-programmacommissaris televisie van de NOS, J. A. Baggerman, hoofd redacteur van het ANP, R. Vogels, onderdirecteur van de KLM, dr. Peter Hofstede, docent aan de universiteit van Groningen en deskundige op mas sa mediagebied, drs. C. J. Smeeks, directeur van de STER en Jan de Visser, hoofd van AVRO's radiojour naal. Het symposium 'Te veel informatie, te weinig comunicatie?' vormt een onderdeel van de 'Week van de mas samedia' die in de week van 19 mei in de programma's van AVRO-radio wordt gehouden. In een groot aantal programma's worden de massamedia doorgelicht. Op Hemelvaartsdag zal onder de titel 'De wereld aan een draadje' een groot internationaal schakelprogramma wor den uitgezonden waarin interviews met AVRO-correspondenten over de rrnniMAMn hele wereld de mogelijkheden van het I"LKUIIMAIMU medium radio demonstreren. 131. Bennie de Klapper begreep wel, dat de zaken helemaal mis waren, toen hij Eelco Eelkema daar met dat snelvuurgeweer zag aankomen. Hij be sloot zijn absolute nederlaag dan maar te aanvaarden en hij mompelde: 'Verdikkeme! Die agent heeft ons door! En aangezien hij zeker niet van plan was de consequenties van doorhebben te aanvaarden, nam hij onmiddellijk zijn maatregelen. Nu hebben we al gezegd, dat de ver zamelde mensenmenigte nog eens van grote invloed zou zijn op de afloop van de gebeurtenissen. Het zal ons duidelijk zijn hoe dat kwam, want kijk daar nam Bennie de Klapper een weg tussen de dikke beentjes van een dikke meneer door, zwom als het ware enkele meters tussen de enorme menigte door en ja.toen was het wel héél erg moeilijk voor Eelco Eelkema geworden om de schavuit nog met succes te kunnen achtervol gen. Wanneer er nu nog iemand mocht zijn, die Eelco van plichtsver zuim zou willen beschuldigen, dan zouden wij die figuur willen voorstel len: probeer zelf maar eens iemand achterna te zitten, die zich vluchtend voortbeweegt, temidden van duizen den opgewonden toeschouwers. Bennie de Klapper wist dus voorlopig lenige duiksprong. Hij stiet zich een nog aan de wrekende arm van de ine iaar gem he tr rap; laad mid WVO in len niel d a reel nidi; iar 1 h< i. al ksti gen as i etz< was ieb cha n i :nt< gerechtigheid te ontkomen en hij ren de zomaar willekeurig een aantal straatjes en steegjes in. Zijn duistere inborst deed hem als het ware vanzelf de meest sinsitere slopjes uitkiezen jet en het kan dan ook niemand ver bazen, dat hij op een gegéven moment een schril fluitje hoorde, dat sissend uit een zijsteegje kwam. Meteen draai de Bennie de Klapper rechtsaf dat steegje in, want hij kende dat fluitje. Het was het alarmsignaal van Linke Lowietje. En toen stak diezelfde Lin ke Lowietje zijn akelige hoofd uit een oude ton omhoog tot grote schrik van Bennie de Klapper, die als kind al een hekel had gehad aan een duveltje in een doosje. ök u i jter GRONINGEN Het Tweede-Kamer lid Leo Jansen (PPR) die gisteren schriftelijk vragen stelde aan de rege ring over een monorailplan in het stadsgewest Groningen-Assen, blijkt daarmee het slachtoffer te zijn gewor den van een 1 aprilgrap. De heer Jan sen wilde o.a. weten wat de kosten wa ren, wie de plannén voorbereidde en welke inspraakmogelijkheid er voor de bevolking was. Op 1 april publiceerde het huis-aan- huis-blad 'De Groninger Gezinsbode' een verhaal over een plan voor zo'n monorail. Bij het plan was een teke ning gevoegd. Verteld werd dat het kabinet een plan had laten ontwikke len voor een geheel nieuwe aanpak van het openbaar vervoer. De agglo meratie Groningen Assen zou daarbij als proefgebied fungeren. De monorail zou de vorm van een achtbaan krijgen dat als groot voor deel bood dat constant over één baan in twee richtingen kon worden gere den. Onder het vliegveld Eelde was een zg. metrofiele kruising gedacht. De Gezinsbode kondigde aan dat op de avond van de eerste april in hotel 'Baulig* (Groningen) 'zoals bekend enige tijd geleden opgeheven', toelich ting op de plannen zou worden gege ven. De 1 aprilgrap werd in de Groninger raad gehonoreerd met een schertsmo- tie waarin het college van b. en w. door de raad werd opgedragen met kracht de realisering van de plannen na te streven. Radio vandaag :rd< ide en de HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymru 7.20 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nws: 8.11 Radiojournaal.) 8.50 MorgenwidJ. 9.00 (S) Mod. muz. met comm. (9.35 Waterst.) 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws; 11.03 Radiojournaal.) 11.30 (S) Rondom twaalf, met De Groenteman: Paris vous parle en 11.55 Beursber. 12.30 Over- heidsvoorl.: Uitz. v.d. landb. 12.40 (S) Muz. voor en over kinderen. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Wat deed hij hier? EO: 14.00 Het woord der waarheid. 14.15 (S) Over en weer. 14.55 (S) Licht ensemble. 15.15 (S) Licht en uitzicht: gewijde muz. 16.00 Nws. 16.03 Klankbord. 16.10 (S) V.d. kinderen. 16.30 (S) V.d. jeugd. AVRO: 17.00 (S) Mobiel: beweegl. progr. voor beweegl. mensen. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 Verlossende woord wordt weer niet gehoord (Ill-slot). 1S.40 (S) Johan Willem Friso Kapel. 19.05 (S) Y'all come: Country en Western progr. 19.30 Vanavond: muz.. vrolljkh. en verstrooiing. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Combo. 23.05 (S) Er floot een vogel in de wei. 23.55-24.00 Nws, HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. 7.07 (S) Badinerie: klass. muz. (7.30 Nws. 7.41- 7.50 Echo.) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 Wereld om ons heen: inf. rubr. 10.20 (S) Aubade: klass. muz. (10.30 Nws.) 11.00 Gebakjes en een beter leven. 11.30 Bejaardenprogr. 11.54 Ber. Vas-' tenaktie. 11.55 Med. 12.00 <S) Van twaalf tot twee. met 12.22 Wij v.h. land: 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.: 12.30 Nws: 12.41 Echo en 13.00 Raden maar 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal op dinsdag. (15.30 Nws.) Overheidsvoorl.: 17.00 Luchtpost uit de Ned. Ant. KRO: 17.10 V.d. kleuters. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) Dansmuz. uit de 16e eeuw, PP: 18.19 Uitz. v.d. P.P.R. KRO: 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Progr. voorbeschouw. 19.00 (S) Zin in muz.: amateurs geven de toon aan. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 Overweging. 20.15 (S) Kerkorgelconc.: mod. muz. 21.15 Vrouwen die naar het graf toegingen. 21.45 (S) Pianotrio: klass. en hedend. muz. 22.30 (S) Utr. Stud. Kamerkoor. 23.00 (S) Howl rebellettristies progr. 23.55-24.00 Nws, HILVERSUM III VARA: 7.02 Eddy Becker. 9.03 (S) Plaatjes v.d. pep. 11.03 Tom Blom in uw radio. 12.03 (S) Opvall. vrol, gevar, visite. 14.03 Eddy Becker. 15.03 Drie-draai. 16.03 (S) Mix. NOS: 18.02 Joost mag niet eten, VARA: 19.02 Pop-reconstr. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en Blues. 22.02 (S) (P)opdonder, 22.55 Med. 23.02 (S) Wachten op midder nacht. 0.02 (S) In de kleine uren. 2.02 (S) Kees van Maasdam. 3.02 (S) Willem vanj Beusekom. 4.02 (Si Alfred Lagarde. 5.02-7.00 Hans Hamburger en Wim Bloemendaal, BELGIE 324 m NED, 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 Swing en soul. (12.50 Buitenl. peTSOverz. 13.00 Nws, akt.. weerber. en toneelagenda.) 13.55 Beurs ber. 14.00 Nws. 14.03 Musicalmuz. 15.00 Nws. 15.03 Lichte muz. 16.00 Nws. 16.10 Licht klass. middagconc. 17.00 Nws en med. 17.10 Uitz. voor oudere luisteraars, 17.55 Weeg schaal. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. soldaten. 18.30 Wegwijs wezen. 18 45 Sportprogr. 18.55 Taai- wenken. 18.57 Ork. v.d. week: Herb Alpert. 19.00 Nws en akt. 19.30 Intermezzo met Dave Brubeck. 19.35 Vakbondskron. 19.45 Lichte muz. 20.00 Live optreden: Elvis Presley en Oscar Peterson. (20.30 Nws.) 20.45 Hoorspel. 21.37 Filmmuz. 22.00 Nws. 22.05 Comedie tonight. 23.00 Nws. 23.10 Lichte vokale muz, 23.40-23.45 Nws. no b. ps! ran da ael •bei TV vandaag ;(Ii t Deze onderscheiding wordt maande- i i.- lijks gegeven aan mensen die de |\/|gt Dr0mm6f 162611 U6M emancipatie in de weg staan. Gerard van den Berg heeft in de rubriek 'Eigen Mening' van het weekblad 'Prinses' geschreven dat 'een van de belangrijkste verschillen (tussen man en vrouw) is dat de man het initiatief heeft, leiding geeft en dat de vrouw geleid wordt.' Hij heeft aan die passage zijn 'uitver kiezing' te danken- STEENWIJK Een veertienjarige jongen, Bonifacius Andreas de Raem. is om het leven gekomen toen hij op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in Wjllemsoord (gemeente Steenwijk) met een brom fiets tegen de sneltrein naar Leeuwar den reed. Twee treinen liepen vertra ging op. NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 Voor achten; KRO's praatuur NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Verlof in New York 21.55 Witte Kwis NOSa 22.4T Den Haag vandaag 23.00 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Stratemakeropzee- show 19.30 Guijana - Waterland NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 OnedinLijn 21.10 2 voor 12 quiz 21.50 Achter het Nieuws VRIJE GEDACHTE 22,40 Herman Heijermans en de godsdienst NOS 22.50 Journaal ToLEAC 22.55 Bdton - les 7 (herh. 64 In verschillende tijden werden de joodse godsdienst en de joodse zeden en gewoonten genadeloos onderdrukt omdat de heersers er een bron van oproer in zagen. Na aanvankelijk lij delijk verzet brak in 168 v. Chr. de opstand der Makkabeeën uit, die het joodse volk voor ruim 80 jaar onaf hankelijk maakte. De gedroomde een heid van land, volk, politieke soeve reiniteit en godsdienst was hiermee bereikt. Al spoedig kwam het volk door cor ruptie en innerlijke verdeeldheid, vooral tussen de groeperingen der Farizeeën en Sadduceeën, opnieuw in slavernij. Troonpretendenten voor de troon van Judea, zochten in 64 v. Chr. steun bij Pompedus, die in die dagen de Romeinse macht in Klein- Azië wilde vestigen. Het jaar daarop veroverden de Romeinse legioenen Je ruzalem en Pompeius benoemde een der troonpretendenten tot Hogepries ter. Van 37 tot 4 v. Chr. regeerde de half jood Herodes als koning over Ju dea. Kort na zijn dood, aan het begin van onze jaartelling, werd Judea als deel van de provincie Syrië formeel door Rome geannexeerd en spoedig daarop begon onder de regering van de Romeinse stadhouder Pontius Pila- tus het tijdperk van het christendom. Het einde van de oude joodse staat begon met de opstand der Zeloten, een nationalistische joodse beweging. Vespasianus, de romeinse bevelhebber in Judea, belegerde Jeruzalem en in het jaar 70 vernietigde diens zoon Titus met zijn legioenen de stad en de tempel. Vooral onder de regering van de romeinse keizer Hadrianus (117-138) raakte het jodendom in gro te moeilijkheden. Hij verbood de stu die van de Thora en het uitoefenen van joodse gebruiken. Het was de joden verboden zich in de buurt van Jeruzalem op te houden. Slechts een maal per jaar, op de dag waarop de vernietiging van de tempel werd her dacht, mochten zij onder kontrole de stad betreden om bij een overgeble ven stuk muur, de latere kl.aagmuur, te treuren en te bidden. De joden werden over alle landen van de toen maals bekende wereld verstrooid en moesten in ballingschap leven. Tegen het einde van de tweede eeuw was het jodendom in Palestina nagenoeg uitgestorven. Na de verdeling van het Romeinse rijk in 395 kwam Palestina onder Byzantijnse heerschappij en daarmee onder christelijke invloed. Dit tijd perk eindigde in 636 met de verove ring door de Arabieren. In de daarop volgende eeuwen werd Palestina door een reeks veroveraars geregeerd. Op de Arabieren volgden in 1072 de Turken en 27 jaar later de Kruisvaarders. In 1291 werden die door de Egyptische Mamalijkken afge lost, waarop in 1517 de Osmaanse Turken volgden. Die konden zich tot 1917 handhaven, toen Palestina onder Brits bestuur kwam. Gedurende al die eeuwen vormde de joodse bevolking in Palestina slechts een kleine minderheid. Volgens be trouwbare schattingen bedroeg het aantal joden in 1880 ongeveer 24.000 zielen op een totale bevolking van 450.000. Grotere joodse centra vond men vooral in Duitsland en in Polen, maar ook in Spanje. De in Midden- en Oosteuropa wonende joden werden onder de naam Ashkenasim bekend, de hebreeuwse naam voor Duitsland. De in Spanje levende groep heette Sefardiem, de hebreeuwse aanduiding van hun toenmalig gastland. In de middeleeuwen en in de twintigste eeuw waren vervolgingen aan de orde van de dag. Onder de Spaanse inquisi tie emigreerde het grootste deel van de spaanse joden naar het oosten, naar Polen en Turkije, maar ook naar Noord-Afrika. De Poolse joden echter kwamen na de verdeling van Polen in de 18e eeuw onder Duits, Oostenrijks en Russisch bestuur. Vooral in het tsaristische Rusland werden zij als ongewenste minderheid vervolgd en onderdrukt, zodat in het begin van de 20e eeuw grote aantallen joden naar het economisch steeds sterker worden de Amerika emigreerden. Het grootste deel van de joden bleef echter in Europa. De joodse ghetto's in de christelijke en islamitische wereld waren niet al leen gevangeniissen, maar tevens gees telijke bolwerken van het jodendom. Door de gedwongen isolering van de overige bevolking konden de joodse godsdienst, de zieden en gewoonten de eeuwen overleven. Toen tegen het einde van de 19e eeuw in Europa sterke nationalistische stromingen met racistische invloeden ontstonden, groeide onder de joden het heimwee naar een eigen vaderland, naar de terugkeer naar het beloofde land Is raël. Joodse intellectuelen zoals Mozes Hess, Peretz Smolenskin en Leo Pins- ker probeerden dit verlangen in dui delijke banen te leiden. In Odessa ontstond een Vereniging van Min naars van Zion, die de emigratie van joden naar "Palestina stimuleerde. Hoewel deze beweging door Baron Edmund von Rothschild financieel werd ondersteund, had zij niet bijzon der veel succes. Van 1883 tot 1903 kwamen er echter toch ongeveer 30.000 joden Palestina binnen, waar door de joodse bevolking daar verdub beld werd. De eigenlijke impuls tot oprichting van een joodse staat kwam van Theo- dor Herzl, een Hongaarse jood, die naam had gemaakt als journalist tij dens het Dreyfus-pr^jes in Frankrijk. Onder de indruk van dat proces werd hij zich de onzekerheid, waarin de joden in Europa leefden, bewust. Hij schreef een hartstochtelijk boek 'De Jodenstaat', dat in 1896 verscheen. Herzl zag de oplossing van het joden probleem in de vorming van een eigen nationale staat, waan-an hij de ligging echter niet aanduidde. Zijn plan werd niet onverdeeld en thousiast ontvangen. Vele joden in West-Europa en Amerika wezen het als te gevaarlijk af. Enkelen zeiden dat het jodendom boven Palestina was uitgegroeid. 1 ligi d( tdi )C iha op F ch1 i fis DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz, 10.25 TV-spel. 12.05 Akt. rep. 12.50 Persoverz.oal 13.00-13.20 Journaal. 16.15 Journaal. 16.20an Dok. verslair. 17.05 Kinderprogr. 17.25 Kin- derprogTi 17.40 Idem, 17.55-18.00 Jour«fal naai. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 13.00 Magazine. 18.30 Akt. 1S.45 Zandmann, 13.55 Nordschau-magazine. 19.26 Motiv Liebe 5 19.59 Progr.overz. WDR: 9.30-10.00 Sesam- strasse. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.1( Die Zwei v.d. Dienststelle. 1S.40 Akt. 19.2(1 Motiv Liebe.) 20.00 Journaal en weerber.6 20.15 Televisiequiz. 21.00 Dagboek van eenacl gek. 22.20 Journaal, komm. en weerber,,iP, 22.40 E.K. Tafeltennis. 23.30 Journaal, DUITSLAND II zlh kijkers. 17.00 Journaal. 17.10 Der Nachstein 15.25 TV-film. 16.30 Progr. voor oudere 5 dil 1st de ;Jrk. Sri bitte. Aansl.: Mainzelmannchen. 17.45 Akt. en muz. 18.25 Foll^foot-Farm. 19.00 Journaal. 19.30 Lisa. 21.00 Journaal. 21.15 Akt. uit Oost West. 22.00 Kamerafilms. 22.50 Journaal, 2 paprika's 4 tomaten 2 uien 250 gram mager rookspek 1V4 liter bouillon 20 gram boter 70 gram rijst (1 kopje)' Het spek in blokjes snijden en met de in ringen gesneden uien goudbruin bakken. De bouillon toevoegen en aan de kook laten komen. De gewassei rijst erbij doen en het geheel twintij minuten laten trekken. De in vierei, gesneden tomaten toevoegen en vijfer minuten laten meesudderen. Dan de 'er in dunne snippers gesneden paprika's^ nog enkele minuten mee verwarmen. Menutip: groentesoep, kerriekip, ge bakken bananen, patates frites. m

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6