(Nog) geen rechtstreeks bewijs ivoor kankerverwekkend virus Rabobank 'Whan Chun' in mootjes naar IJmuiden Een depositobrief van deRabobank wordt uitbetaald aan toonder. Helft van ons volk weet niets van CRM Jubilerend fonds wil strijd tegen kanker uitbreiden J ROUW/KWARTET DINSDAG 9 APRIL 1974 J. van der Noordaa: gecompliceerd beeld Oneffenheid in de weg: bromfietser verongelukt A-Stichting Vervult de mcature van arel Muller Chinees vrachtschip wordt (na 'doffe ellende') op strand gesloopt 'Er is bij het leven gestolen' Gelderse fractie KVP,ARPenCHU wil praten over GS DS'70 haalde toch de Gelderse Staten BINNENLAND T3/KS a Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Er zijn alleen nog maar indirecte aanwijzingen dat een aantal soorten kanker bij de b nens door virussen wordt veroorzaakt. De belangrijkste reden om aan te nemen dat het toch zo is, is de J jmstandigheid dat het oorzakelijk verband bij een aantal dieren wel duidelijk is vastgesteld. (ADVERTENTIE) j, [eit deze voorzichtige benadering be- jon gisteren dr. J. van der Noordaa jn intreerede als lector in de virolo- aan de universiteit van Amster- Dat kanker ook bij dieren ;lln ieder geval niet een eenvoudige P iru&riekte as (te vergelijken met ;i riep bijvoorbeeld) werd al gauw dui- "felijk. het geval van griep dringt een virus een lichaamsdeel binnen en zet daar de hele huishouding op zijn kop. Het systeem dat boodschappen in de chemische stoffen afgeeft, wordt aan het werk gezet om nieuwe virusdeel tjes te maken. De normale functies van de cel komen in het gedrang en op den duur sterft hij af. Dan komt het nieuwe virus vrij, dat elders het zelfde spelletje begint tot het door DEN HAAG Ongeveer de helft van ons volk heeft nog nooit van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk ■werk gehoord óf is er slechts Vaag mee bekend' zonder dat men er verder iets van af weet. Deze conclusie kan getrokken wor den uit een onderzoek dat het ministerie van CRM zelf liet hou den door het instituut voor markt onderzoek Inter-View b.v., De groep die weinig of niets van CRM afweet bestaat voornamelijk uit mensen met een lagere opleiding, uit vrouwen, uit oudere mensen en uit 'mensen, die geen landelijk dag blad lezen. Van de ondervraagden zei dertig procent onmiddellijk nooit van CRM gehoord te hebben.- Nóg eens twintig procent kon geen van de letters CRM goed 'verklaren.' Op merkelijk is dat deze 'verklaring' naar verhouding weinig gegeven kon worden door mensen die een geschoold of ongeschoold handbe- roep uitoefenen en door wie de laatste maal op de KVP gestemd heeft Toen aan degenen die wel eens van CRM gehoord hadden gevraagd werd wie van de volgende perso nen minister van CRM is: Marga Klompé, Vonhoff, Van Doom, Ire ne Vorrink, Engels en Marcel van Dam, bleek dat slechts dertien pro cent van de PPR-stemmers wist dat Van Doorn minister was (Het onderzoek werd gehouden toen het huidige kabinet ongeveer twee maanden oud was). Op de vraag waarmee het ministe rie zich bezighoudt antwoordde een op de zes: ik weet het niet Het meest werd op deze vraag geantwoord: cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, maar ook wel: contra-prestatie, sociale zaken, radio- en televisiezendtijd, lucht vervuiling, milieubescherming en bejaardenzorg. Té veel houdt het ministerie zich volgens veel onder vraagden bezig met: kunst, kunste naars, subsidies voor kunstenaars en contra-prestatie. Te weinig met: maatschappelijk werk, sport, recre atie en ontspanning. Over het alge meen bleken vrouwen het ministe rie positiever te waarderen dan mannen. afweersystemen wordt onderbroken. Virussen die aantoonbaar kanker ver oorzaken gaan minder uitbundig te werk. Zij bouwen het materiaal waar in hun erfelijke eigenschappen vast ligt, aan het overeenkomstige materi aal van de cel vast En ze verstoren het mechanisme dat groei en deling van de cel regelt, zodat deze zich ongecontroleerd gaat vermenigvuldi gen. Het virusmateriaal wordt mee doorgegeven aan de dochtercellen. Omdat bij deze gang van zaken de nadruk niet ligt op de snelle ver meerdering van het virus zelf, dat als het ware is ondergedoken in de cel, is het moeilijk om de rol van het virus precies aan te tonen. Maar bioche misch zijn de 'voetsporen' van zijn activiteit wel aan te tonen. Er komen bijvoorbeeld eiwitten in de cel voor, waarvan vaststaat dat ze bij het virus horen en niet bij de oorspronkelijke cel. Voetsporen van een op zichzelf niet aangetoond virus, zijn voor leukemie en borstkanker ook bij de mens gevon den. Uit het erfelijk materiaal van de woekerende cellen zijn stukjes geïso leerd die duidelijk verwant zijn met de virussen die de overeenkomstige ziekten bij de muis veroorzaken. Ver der zijn we nog met. Het beeld wordt nog gecompliceerder omdat ook 'onschuldige' virussen, waar heel veel menski mee rondlopen zonder er ziek van ie zijn, onder bepaalde omstandigheden bij het ont staan van kanker lijken te zijn be trokken. Aan de manier waarop dat zou kunnen werken, wordt in het laboratorium van dr. Van der Noor daa veel aandacht besteed, vertelde hij. In dè verre toekomst kijkend, zag hij een mogelijkheid dat in-enting tegen bepaalde vormen van kanker binnen bereik komt. Een grote moeilijkheid zal zijn dat de vaccinatie vaak te laat zal komen, omdat de infectie met het eventuele kankervirus al heel vroeg, soms ver voor de geboorte, heeft plaatsgevonden. Reden voor enig opti misme is, dat de enting van kuikens tegen de ziekte van Marek hen met onvatbaar maakt voor het betreffende virus, maar wel vorming van gezwel len voorkomt. Hoe dat werkt is overi gens volstrekt duister. Een aantrekkelijke spaarvorm waarbij het niet meer nodig is om geld voor langere tijd vast te zetten om aan een hoge rente te komen. Daarbij komt nog dat het tegoed tussentijds opvraagbaar blijft. Depositobrieven zijn er in bedragen van f 1.000,- en f 5.000,-. De volle looptijd is twee jaar, waarbij uw rente elk half jaar stijgt. Zo levert een depositobrief van f 1.000,- u na twee jaar f 1.150,- op. Bekijk onderstaande tabel maar eens: (ADVERTENTIE) Fijne schotel gebakken vis met gember Snijd 600 g gefileerde vis in stukjes, zout ze i en bak ze in weinig olie. Snipper in aparte I pan 1 ui, 1 teentje knoflook, 1 tomaat, 1 appel V en 3 gembemootjes: fruiten en bestrooien met kerrie. Vis toevoegen, flinke lepel bloem erover en al roerende zoveel water erbij tot dik gebonden massa ontstaat. Enkele minuten zachtjes stoven. Garneren met sla en schijven sinaasappel. V bóft als u van vis houdt want vis houdt fit aag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap^ or Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag^fl Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Koningin Wilhelmina fonds wil dit jaar, tij dens het 25-jarig bestaan, een be langrijke aanzet geven tot de uit voering van een aantal plannen op het terrein van de kankerbestrij ding. Hierbij wordt bijvoorbeeld gedacht aan de behandeling van jeugdtumoren. Naast de tien miljoen gulden die het KW F jaarlijks werft, wondt diit jaar gestreefd naar een extra bedrag van 50 miljoen gulden. Hiertoe zal in dit jubileumjaar een leden wervingsactie (het aantal leden bedraagt thans 420.000, gestreefd wordt naar een le dental van een miljoen) worden ge houden, zal de collecteweek (eind au gustus) met televisie worden onder steund, zal met ingang van september een 26 weken durende landelijke puz zelactie worden georganiseerd en zal de NCRV in het kader van het 50- jarig bestaan een zilveren KWF-actie op radio en televisie, onder leiding van Johan Bodegraven gaan voeren. Volgens dr. Meönsma, directeur van het KWF, heeft het KWF in 25 jaar veel bereikt. Zo kan ongeveer dertig procent van de nieuwe kankerpatiën- worden genezen, terwijl de helft van alle patiënten geneesbaar zou zijn als de diagnose tijdig kan worden vastge steld en elke patiënt bij de juiste groep specialisten terecht komt. Bo vendien is eenderde van de kanker- sterfte bij mannen te voorkomen door het vermijden van rookwaren. In de 25 jaar dat het KWF werkzaam is, is de stijging van de sterftegeval- len door kanker aanzienlijk. Zo stier ven in 1948 7.013 mannen aan kanker en in 1972 15.169. Bij de vrouwen zijn deze cijfers 6.698 en 11.156. Het grootst is de stijging van longkanker bij mannen: van 826 naar 5.362. Op merkelijk hierbij is dat, gezien de vergrijzing van de bevolking, de sterf te per geslacht en per 100.000 mannen respectievelijk vrouwen de relatieve sterfte bij de mannen is toegenomen, maar dat er daarentegen sprake is van een relatieve daliing van de kaoiker- sterfte bij vrouwen Per f1.000,- storting wordt aan rente vergoed en ontvangt u bij opvraging dus dat is een rente per jaar van na 6 maanden na 12 maanden na 18 maanden na 24 maanden f22,50 f 32,50 f 42,50 f 52,50 f 1.022,50 f 1.055,00 f 1.097,50 f 1.150,00 4%% 5%% 6 y,% 7%%' (op basis van samengestelde interest 7 y4%), 1 Uw Rabobank kan u haarfijn alles vertellen over de voordelen van deze veilige spaarmethode. zo noemen zich voortaan Rarffeisenbanken en Boerenleenbanken Van een verslaggever EINDHOVEN In het brabantse Beek en Don k op de Dr. Timmers- laan is de 46-jarige H. Ch. Th. Smits uit Beek en Donk met zijn bromfiets dodelijk verongelukt. Door een onef fenheid in de weg raakte hij d« stoeprand, viel, en overleed ter plaat- 'an een verslaggever d fTRECHT Het bestuur van de I rilem Amtsz-stichting heeft gisteren esloten per advertentie sollicitanten S Id te roepen voor de fuhetie van f irecteur van de zwakzinnigeninrich- t ng Dennendal in Den Dolder. Deze i'omt dan in de plaats van de ontsla- ii in drs. Carel Muller. L_ e nieuwe directeur moet afgestu it eerd zijn in een der mensweten- P :happpen of in de medicijnen en hij oet een ruime ervaring hebben op ït 'gebied, van de zwakzinnigenzorg. 'Aet is de bedoeling, dat hij samen iet de stafleden en dc groepsleiders, ie daartoe bereid zijn, vorm geeft jan de vernieuwing op Dennendal. imiddels is dc arts R. W. Gay Bal- J az gisteren niet op Dennnendal ver- II henen. Hij was op 22 februari door 11 aatssecretaris Hendriks aangesteld eJn de zaken op Dennendal gaande te ouden. De termijn voor de opdracht an de heer Gqy Balmaz liep vorige eek vrijdag af. Het WA-béstuurslid r. A. J. Bransen is overigens van bordeel dat het nuttig zou zijn de ermijn van de opdracht aan de heer 8 lay Balrrfaz, voor de tweede keer, te r erlengen of zo snel mogelijk iemand ïl nders met diens taak te belasten. iDt eeft de heer Bransen gisteren aan a laatssecretaris Hendriks meegedeeld. )oor allerlei botsingen tussen de per- el ineelsleden van de verschillende par- jen (pro- en anti-Mullerianen) is de v ituatie op Dennedal de laatste tijd ïrslechterd, meent de heer Bransen. e heer Ligtelijn, die sinds het ntslag van Carel Muller waarnemend ,n irecteur is,, is, met vakantie gegaan. door Jan Brokken CASTRICUM 'Een doffe ellende'. Zo noemt de heer R. W. Bais de gang van zaken rond het Chinese vrachtschip Whan Chun. Bij de zware novemberstorm van 1972 liep het schip op de kust bij Castricum. Alle bergingspogingen mislukten het afgelopen jaar. Zon dag vloog de vrachtvaarder voor de derde maal in brand. Nu heeft Rijkswaterstaat het aannemings- en handelsbedrijf G. Kruk B.V. in Beverwijk opdracht gegeven de Whan Chun te slopen. Binnen 22 weken na aanvang van het karwei moet het schip van het strand verwijderd zijn. mag u dat niet zien. De con tacten met Rijkswaterstaat- Noord Holland waren bijzon der plezierig. De molens van de overheid draaien alleen langzaam'. Geei^ geluk ADVERTENTIE Uw kind loopt er zichtbaar beter op Verkrijgbaar bij de j betere schoenenzaken F 'Theoretisch had niet niet hoeven gebeuren', zegt de heer Bais. 'Het heeft allemaal veel te lang geduurd. In janu ari 1973 hadden we het schip gemakkelijk los kunnen trek ken. Maar het moest tot maart duren, voordat Rijkswaterstaat de opdracht voor het bergen aan Elfrink verstrekte'. De heer Bais, makelaar in sche pen, kocht voor de Haarlemse berger Elfrink de Whan Chun. Elfrink is na het deba cle met de Whan Chun naar Duitsland vertrokken, waar een nieuw kanvei in de Duit se Bocht op hem wacht. Bais neemt nu de zaken van El frink voorzover het de Whan Chun betreft waar. 'Ik doe geen verwijten aan Rijkswaterstaat. Wij hebben bijzonder goed samengewerkt met de mensen van deze dienst. Maar het blijft een overheidsinstelling. Mijnheer A mag niet beslissen voordat mijnheer B is ingelicht. Daar door moesten we die mooie maand januari, toen het weer bijzonder kalm was, voorbij laen gaan,' aldus de heer Bais. Weer storm In maart werd het contract getekend. Een maand later brak opnieuw zware storm uit. De Whan Chun schoof toen weer zestig tot zeventig meter verder het strand op. In sep tember wilde Elfrink zijn gro te slag slaan. De heer Bais: 'Hij belde me 's zondagsavonds op. Morgen, zei hij, ligt het schip in IJmuiden'. De poging mislukte. De storm stak 's nachts plotseling op. Het schip kantelde. 'We hadden het schip toen wel weer recht op kunnen zetten. Maar dat moest wel direct gebeuren. Anders zou het in het zand wegzakken. We stelden een plan op. Op het strand zouden zware palen geslagen worden. Tussen die palen en het schip zouden kabels gespannen wor den. Op deze manier konden we het schip weer optrekken. Binnen twee dagen moest het karwei geklaard worden. We vroegen toestemming aan Rijkswaterstaat. Het heeft drie maanden geduurd eer we ant woord kregen'. Het schip was toen al meters diep in het zand weggezakt. Elfrink vroeg vervolgens toestemming het schip te slopen. Rijkswater staat heeft de opdracht daar toe nu aan een ander bedrijf gegeven. De heer Bais: 'Dat zal nog heel veel complicaties geven. Tenslotte heeft Elfrink het schip van de Taiwanese reder gekocht'. Een verwijt aan Rijkswater staat dus? De heer Bais: 'Zo Een woordvoerder van Rijks waterstaat: 'De bergers mogen nu niet met het argument aankomen, dat januari een mooie maand was. Ze hebben in maart een contract gete kend. Toen hebben ze niet gezegd dat het onmogelijk was'. En wat betreft de op dracht aan Kruk: 'Gelooft u mij, de overheid zal zich heus niet in de vingers snijden door afspraken niet na te ko men. De gevolgde procedure lag in het contract vast'. Rijkswaterstaat had bijzonder veel vertrouwen in Elfrink. 'In Nederland is hij nauwe lijks bekend. In Duitsland heeft hij echter een paar mooie bergingen uitgevoerd'. Rijkswaterstaat houdt het er op, dat hij 'geen geluk heeft gehad'. Het geluk heeft Elfrink inder daad geen parten gespeeld. Voor de Haarlemse berger is dat bijzonder vervelend, want een mislukte berging is nu niet bepaald een visite-kaartje. In mootjes De Beverwijkse firma Kruk moet het schip in mootjes hakken, en het schroot naar IJmuiden transporteren. Dat zal geen gemakkelijke karwei worden. De Whan Chun is zeven meter in het zand weg gezakt. Het transport van het schroot zal ook veel proble men opleveren. Het schip ligt twee kilometer van de eerst volgende strandafslag af. De brand, die afgelopen zondag op het schip is uitgebroken, mag daarentegen voor de slo per een gelukkige omstandig heid worden genoemd. De heer Bais: 'De enige mogelijk heid om het schip van binnen schoon te krijgen is brand. De Whan Chun is een koelschip. Tussen de wanden zit een dik ke laag kurk. Bij sloop zou het schip toch in brand zijn gevlogen, want de snijbran ders moeten door die laag heen'. De brand zal wel door kwajongens zijn aangestoken', veronderstelt de politie. Het is overigens al de derde keer dat het schip in brand vliegt. Tot nu toe is de vrachtvaarder nauwelijks bewaakt. Iedereen kon erop klimmen. Gestolen De heer Bais: 'Er is gestolen bij het leven. Het meubilair, de nautische? apparatuur, kope ren leidingen, wandversiering, kleden, het is er allemaal uit gehaald. Een Hollander aan de kust blijft een strandjutter. Dat is bekend'. Voor het aannemingsbedrijf Kruk blijft tweeduizend ton schroot over. De massa moet binnen de kortste keren van het strand verwijderd worden. Rijkswaterstaat vreest dat door de aanwezigheid van het schip felle stromingen zullen ontstaan. Deze stromingen vormen een gevaar voor de duinenrij. De Whan Chun kan daarom niet blijven liggen, zo als dat vrachtschip, dat al se dert de Eerste Wereldoorlog voor de kust bij Bakkum ligt (en dat naar het schijnt bij laagwater gezien kan wor den). Met de sloop van de Whan Chun raakt Castricum een toe ristische attractie kwijt. Want ieder weekeinde kwamen hon derden, en soms wel duizen den, mensen naar het gestran de schip kijken. Hoewel het schip toch een 'vogel voor de poes was' en daarmee bedoelen bergers te zeggen dat het schip, ook wan neer het losgetrokken was, ge sloopt zou worden, heeft het avontuur met de Whan Chun voor de Haarlemse berger El frink een vervelende afloop. Want in bergerskringen ben je* dé man wanneer je een schip lostrekt, en ben je een prutser wanneer dat niet lukt. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De KVP, CHU en ARP in Gelderland hebben unaniem beslo ten in de provinciale staten één frac tie te vormen onder voorzitterschap van mr. C. H. B. Winters (KVP), De CDA vormt dan de grootste fractie in de Gelderse staten. Zij betwist mits dien de PvdA en de PPR het recht om zoals gedaan is het Initiatief te nemen voor overleg over de tot standkoming van een college van ge deputeerden. De CDA zal dezer dagen 511e fracties voor een bespreking uit nodigen, inclusief de WD. De voorzitter van de PvdA-fractie in Gelderland heeft ogenblikkelijk na de verkiezingen mede namens de lijstaan voerder van de PPR, uitnodigingen verstuurd naar de KVP, CHU en ARP. De WD, die tot nog toe ook een gedeputeerde levert en die nu het gevoel heeft dat PvdA en PPR haar willen wippen, ondanks dat zij in de provincie de grootste winst boekte, heeft daarop gereageerd door de CDA te verzoeken het initiatief te nemen tot een samenspreking over het te vormen college van gedeputeerden. Van een verslaggever DEN HAAG DS70 krijgt in de Gelderse Staten toen een zetel. Bij het bepalen van de oficiële uitslag bleek de laatste restzetel, die officieus aan de ARP was toegekend, naar DS'70 te gaan. Nadat de officiële uitslagen van de grote gemeenten in Gelderland be kend waren geworden, gaven deze een kleine achteruitgang voor de christen democratische partners te zien. Door verbinding van de kandidatenlijst hadden die bij het vaststellen van de officieuze uilslag met een punt ver schil de laatste restzetel toegewezen gekregen. Door die kleine achteruit gang gaat deze laatste restzetel nu naar DS'70. De ARP houdt nu vier zetels over. RITA 'Rita, ik heb toch liever, dat je gewoon meezingt.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5