ZEVENTIEN KERKELIJKE SMAAKMAKERS 'Midden' in de kerk kwalijker dan 'rechts' of 'links' Toeloop naar kerken in Bangladesj Dr. H. Wiersinga op vredesberaad: Hervormde mannenbond groter dan ooit Vandaag Trouw Kwartet Boeken van GODFRIED BOMANS Twaalf gezinnen gaan over naar vrijgemaakte kerk Kardinaal Trochta overleden Beroepingswet. Presbyterianen in VS vasten op Goede Vrijdag Nieuwe directeur herv. persburean ifcsululi Nieuwe boekt TROUW/KWiAiRTET DINSDAG 9 APRIL 1974 KERK T2/I» AJog maar net heb ik een bundel interviews van Rik Valkenburg aangekondigd waarin ik mijn overbuurman ter redactie Bert Scholten SGPtegenkomt of er ligt een nieuw boek met vraaggesprekken van dezelfde auteur voor me. En van de 237 pagina's van deze uitgave worden er 24 in beslag genomen door een andere collega van me: Henk Biersteker. Ook over dit boek, dat uigeverij Kolc in Kampen voor 17,50 en onder de onsmakelijke titel 'Kerkelijke smaakmakers' (wie verzint zoiets eigenlijk?) op de markt brengt, moet ik berichten, al zou je bijna het gevoel krijgen voor een personeelsblad te schrijven. Om met Henk Biersteker te beginnen, op een gegeven moment stelt Rik Valkenburg de catechismus-achtig geformuleerde vraag: 'Mag men Henk Biersteker een linkse jongen noemen?' Hier houden al onze afnemers de adem in, maar wat er uit de bus komt is een ongedachte zegen. Immers, Rik Valkenburg constateert na het antwoord: 'Ik zou dus kunnen stellen dat u links bent vanwege uw rechts-zijn' en Henk B. bevestigt: 'Ja, dat zou je best kunnen zeggen'. Zo zie je maar dat in tegenstelling tot Oost en West, links en rechts elkaar best kunnen ontmoeten. Een wakkere lezer merkt nu op dat wij te vroeg juichen, want achterin het boek geeft dominee Maarten Vreugdenhil te kenen dat hij Henk Biersteker 'nogal links en eenzijdig' vindt. Ja, maar dan heeft hij het over Henk B. als kerkelijke smaakmaker en dat is de heer Biersteker nu niet meer. Net als ieder woelt hij hier om verand'ring en sinds jaar en dag resideert hij op de redactie buitenland. Onze krant komt nogal eens ter sprake in dit boek omdat Rik Valkenburg aan elk der hier gebundelde zeventien kerkelijke smaakmakers vraagt welke bladen zij lezen. Tot mijn verbazing leeft bij een deel der ondervraagden de mening dat professor Kuitert nagenoeg elke week in Trouw/Kwartet aan het woord is. We hebben het nagegaan: vorig jaar haden we welgeteld zes artikelen van hem in de krant. Blijkbaar maken zijn verhalen grote indruk. Rik Valkenburg Intussen wordt het tijd dat ik met mijn verlegenheid met dit boek voor de draad kom. Ik weet niet goed wat ik met dit soort godsdienstig-'harde' journalistiek aan moet. Goed, je kunt griniken als hij aan dominee W. Glashouwer vraagt of 'de Glashouwers' het nogal doen bij de EO, maar in welke buurt zit je als je met colega Breuker van het Friesch Dagblad bezig bent met de vraag of de heer Breuker al dan niet wuivend in de tuin de wederkomt des Heren zal ziten afwachten? En wie dien je ermee met door te geven dat profesor Kamphuis toch niet in staat is met zijn collega Veenhof uit vissen te gaan? En wat schiet je ermee op als je weet dat profesor Runia geen heil, met een kleine noch een grote h, verwacht van Seth Gaaikema? Al dit soort vragen zijn prima voor zondagse koffiepraat maar het is mij niet duidelijk waarom ze in een boek thuis zouden horen. Eerlijk gezegd begrijp ik ook niet dat de gesprekspartners van de heer Valkenburg ermee instemmen dat al hun vijven en zessen de wereld ingaan. Dit geldt naar mijn smaak ook voor de vragen naar iedere opvattingen over het hiernamaals of over de uitverkiezing. Wat doet de heer Valkenburg eigenlijk: getuigenissen verzamelen? Natuurlijk kun je niet om geloofsvragen heen, zeker niet wannneer je je bezig wilt houden met mensen die kerkelijke journalistiek bedrijven. Maar 'Kerkelijke smaakmakers' zou boeiender geweest zijn wanneer de gesprekken zakelijker (wat vooral niet hoeft betekenen: oppervlakkiger) waren gehouden. Het boek zou dan ook dunner geweest zijn. Niet zo gek veel overigens, want tegenover de uitbundigheid waarmee bericht wordt over de discussies over wat ik in dit verband met opzet heilsgeheimen noem, staat soms zuinigheid met betrekking tot doodgewone achtergrond-informatie. In deze bundel staan gesprekken met: H. H. J. van As en W. J. Verplanke (van het Reformatorisch Dagblad), Henk Biersteker (Trouw/Kwartet), G. J. Breuker (Friesch Dagblad), ds. Klaas van Gelder (NCRV), ds. W. Glashouwer (EO), ir J. van der Graaf (De Waarheidsvriend), ds. M. Groenenberg (o.m. Hervormd Nederland), dr. A. II. van den Heuvel (scriba hervormde synode), prof. J. Kamphuis (De Reformatie), ds. F. Mallan (De Wachter Sions), prof. dr. K. Runia (Centraal Weekblad), drs. N. Scheps (Kerknieuws), prof. C. Veenhof (opbouw), ds. J. H. Velema (De Wekker), Huub Verwey (Koers) en ds. M. Vreugdenhil (Waarheid en Eenheid). A. J. KLEI Van een verslaggever UTRECHT Op een in Utrecht gehouden werkdag van het gereformeerd vredesberaad (thema: met-zonder-geweld), heeft de Amsterdamse studen- predikant dr. H. Wiersinga betoogd dat het 'midden' van de kerk kwalijker is dan 'links' of 'rechts'. (ADVERTENTIE) Dr. Wiersinga wees in zijn betoog op de visie van de hervormde theoloog dr. E. E. Stern, die in zijn proef schrift 'Macht door gehoorzaamheid' zegt dat macht mede mogelijk wordt gemaakt door hen die het geweld over zich laten komen. In dit verband merkte dr. Wiersinga op dat er veel angst is in de gereformeerde kerken. Naar zijn mening gaat het meeste 'geweld' of druk niet uit van één van de beide vleugels (hij merkte op dat 'rechts' beter georganiseerd is dan 'links'), maar vooral komt van het 'midden.' De middengroep, aldus dr. Wiersinga, wil alles doen om het geheel bij elkaar te houden, dat merk je vooral op kerkelijke vergaderingen. Op zich zelf is de bedoeling goed, maar op deze wijze wordt een druk uitgeoe fend waardoor het niet tot een werke lijke confrontatie èn een werkelijke verzoening kan komen. Dr. Wiersinga zei ook dat het tenslotte niet gaat om de zelfhandhaving van de identiteit van, bijvoorbeeld, de gereformeerde kerken maar om het trekken van de grenzen van de christelijke gemeen ten. Het gereformeerd vredesberaad (een groep gereformeerde kerkleden die vragen rondom oorlog en vrede in en buiten hun kerken aan de orde stel len) hield vorig jaar voor het eerst twee regionale werkdagen die elk om streeks tweehonderd bezoekers trok ken. De werkdag in Utrecht had onge veer 350 bezoekers. Dr. H. Wiersinga Jammerlijk In de bisschoppelijke vastenbrief wordt over Christus gezegd: 'Hij werd begraven. Maar.onmiddellijk is van mond tot mond gegaan. Hij leeft'. Dit klopt natuurlijk helemaal niet Op de Paasmorgen zijn de vrouwen naar het graf gegaan om Christus' dode li chaam te zalven. Het telkens weerke rend refrein in het laatste hoofdstuk van Marcus is: 'en zij geloofden ook die niet'. Ook toen Christus na zijn verrijzenis verscheen, konden de disci pelen het niet geloven. Fraaie evange lieverkondiging, of, beter gezegd: jam merlijke Schriftverdraaiing, en dat nog wel door de bisschoppen zelf. Wel speelt dit in de kaart van hen die niet in de lichamelijke verrijzenis van Christus geloven, maar de opstan ding aldus verstaan, dat deze heeft plaats gehad in de harten der discipe len. Leiden dr. H. B. Visser Verkiezingen (2) Bij de laatste verkiezingen bleek dat vele christenen hun stem gaven aan hen die het meeste boden. Bijv. weet ik dat in het Westland en omstreken, men WD stemde met als argument, arbeiders maken te veel misbruik van de sociale wetten, de onelegante tot standkoming van deze regering, angst voor bestaanrecht van hun bedrijven, machtigingswet enz. enz. Wat valse propaganda al niet doet. Stemde men NAVO (4) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Dlemer. Hoofdredactie: Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276-280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.glro X 500. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. geen AR omdat men het niet ééns was met de manier van meeregeren, waarom stemde men aan geen CHU? Zou bij de WD de olie goedkoper worden? Zoudt u meer zekerheden hebben voor het bestaansrecht van uw bedrijf? Integendeel, alles zou juist duurder worden, bestaansrecht twijfel achtig worden Beseffen wij als chris tenen, dat God over onze schouders meekijkt hoe wij stemmen? Maasland A. Noordam Splinterbom (1) Een woordvoerder van de luchtmacht verklaart, dat de bom geschikt is om 'grote schade' aan te richten. De uit drukking 'schade' verbloemt de ware betekenis van de bom. Schade wordt aangericht aan dingen, terwijl deze bom alleen tegen mensen effectief is. Wij kennen die fragmentatiebom uit de Vietnam-oorlog. De splinterbom (een 'verbeterde' uitgave blijkbaar), doodt het slachtoffer niet direct, maar pas langzamerhand. Men zou de splin terbom niet on-humaan moeten noe men, maar sadistisch of satanisch. Amerongen A. Burger NAVO (3) W. E. Torensma is er blijkbaar nog steeds van overtuigd, dat de NAVO de grote beschermer van de 'vrije we reld' is tegen de communisten. Neem nou bijvoorbeeld de koloniale oorlo gen van Portugal. Dankzij de NAVO is Portugal in staat ze vol te houden en de volken in de koloniën te onder drukken en van de vrijheid te bero ven. Maar ja, als het communisme dreigt, dan heiligt, net als in Viet nam, het doel alle middelen. Bussum Hlje Stoffel* Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het ledental van de hervormde mannenbond op gere formeerde grondslag is groter dan ooit, constateerde voorzitter ds. A. Vroegindeweij op de jaarvergadering. De mannenverenigingen zijn volgens hem broodnodig als geestelijke werkplaatsen om geoefend te worden in de geestelijke strijd. Mensen met een zodanig beperkte blik als de heer Torensma (2 april), zijn mijns inziens in de eerste plaats nog steeds het slachtoffer van de koude-oorlogpropaganda (Hiltermann. AVRO) en tevens, als er velen zó zijn, een hinderpaal op weg naar een werkelijke vrede op aarde, waarin niet twee blokken tegenover elkaar staan die stuk voor stuk zodanig be wapend zijn, dat ze elk enkele tiental len of honderden malen de aarde volledig kunnen vernietigen. Als we zo stompzinnig doorgaan, meneeer To rensma, komen we er echt niet Groningen R. IJ. M. Kuipers Fiscaal onrecht De staatssecretaris van Financiën heeft een wel zeer vreemde resolutie doen uitgaan op 12 februari 1974: Zij die over 1972 recht op teruggave van voorheffingen hadden en niet vóór 31 december 1973 een T-biljet hebben ingezonden, deze verzoeken komen al leen in aanmerking indien de terugga ve groter is dan ƒ500,-. Dus iemand die door onwetendheid met belastingzaken (en dat is 90% van de 'gewone man') heeft verzuimd tijdig een T-biljet in te dienen en recht op teruggave van 2 of 300 gulden heeft krijgt niets terug. Hij krijgt te horen: u bent te laat. Ter wijl juist die man het veel harder nodig heeft dan de man die ƒ500,- terug zou krijgen. De sterkste schouders moeten de meeste lasten dragen heb ik een voor aanstaand politicus onlangs horen be weren. Daar ben ik het hartgrondig mee eens, maar hier wordt de zaak volledig omgedraaid. Deze regering heeft blijkbaar nog nooit gehoord van gelijke monniken gelijke kappen, 's Gravenzande M. L. Bol Zondag Met belangstelling heb ik het artikel 'Hoe de Friezen de dag des Heren heiligden' gelezen. Ik beleefde een goede vijftig jaar geleden ongeveer hetzelfde in het hartje van Amster dam. Ik was toen e?n huishoudelijk hulpje in een gereformeerd gezin. Wanneer de maaltijd afgelopen was, moest ik een sopje maken, maar. alleen het glaswerk en tafelzilver moest afgewassen worden. De borden enz. moest ik vuil neerzetten tot de volgende dag. Ik dacht wel eens, ik ben toch bezig, laat ik ook de borden maar afwassen, maar o nee, dan had ik het gedaan hoor! Op een mooie zondagmiddag gingen wij met de Zaandammer boot naar onze tante in Zaandam. Bij tante aangekomen vroeg zij ons of wij waren komen lopen van Amsterdam. Toen wij vertelden met de boot te zijn gekomen, mochten wij niet bij haar binnenkomen. Jammer is het, dat door de houding der kerkmensen in het verleden zo'n gro te schare van de kerk vervreemd is. Amstelveen mevr. L. J. van Poppel Herinneringen aan Godfried Bomans, 6de druk f 18,5u Trappistenleven f 12,90 De avonturen van Bill Clifford, 10de druk f 8,50 Capriolen, 13de druk f 9,50 Dickens, waar zijn uw spoken? f 9,50 Die vond men de beste, 7de druk f 9,50 Een Hollander ontdekt Vlaanderen, 6de druk f 12,90 Gesprekken met bekende Nederlanders, 2de druk f 9,50 Kopstukken, 20ste druk f 7,50 De man met de witte das, 9de druk f 8,50 Mijmeringen, 6de druk f 9,50 Noten kraken, 11de druk f 9,50 Op de keper beschouwd, 5 de druk f 9,50 Op reis, 4de druk f 9,50 Oude en nieuwe buitelingen, 4de druk f 9,50 De avonturen Van Pa Pinkelman, 8ste druk f 7,50 Pa Pinkelman in de politiek, 8ste druk f 7,50 De onsterfelijke Pa Pinkelman, 6de druk f 7,50 De avonturen van Tante Pollewop, 5de druk f 7,50 Sprookjes, 20ste druk f 8,50 Thomas Robert Spoon f 9,50 Van de hak op de tak, 6de druk f 9,50 Van mens tot mens, 2de druk f 9,90 Wandelingen door Rome, 10de druk f 9,50 De vijvervrouw f 4,50 MaraboeenMorsegat f 4,50 De sproetenprinses f 4,50 De pantoffelheld f 4,50 Godfried Bomans' sprookjesboek f 16,90 Uitgaven van Elsevier bij elke boekhandel Veel leiders van de kerk zijn verlei- ders geworden, aldus ds. Vroeginde weij. Men wil niet meer weten van de fundamenten van het christelijk ge loof, van de noodzaak van bekering en wedergeboorte. Men wil zelf het paradijs op aarde oprichten. Christus is niet meer nodig als Borg en Midde laar, hoogstens als Voorbeeld, de Re volutionair, die kwam om maatschap pelijke structuren te bestrijden. Daarmee wilde ds. Vroegindewey niet zeggen, dat de kerk zich piets hoeft aan te trekken van het leed, de ver drukking en het onrecht in de we reld. Zij heeft een priesterlijke taak en moet noden lenigen. Maar zij mag dat nooit doen met het vleselijke zwaard. Daarom verwierp ds. Vroegin dewey steun aan bevrijdingsbewegin gen', meestal communistische groe pen, die voor moord en doodslag niet terugdeinzen en vreselijke terreur uit oefenen'. De strijd moet gevoerd worden met het zwaard van de Heili ge Geest, dat is Gods Woord. In de eigen hervormde kerk signaleer de ds. Vroegindeweij grote verwarring en geestelijk verval. Kerken moeten Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Twaalf gezinnen van de gereformeerde kerk van Rotter dam-Hoogvliet zijn gezamenlijk over gegaan naar de gereformeerde kerk: vrijgemaakt). In een appèl aan de gereformeerden van Hoogvliet zeggen zij, dat zij zich reeds lang zeer bezwaard voelden over de gang van zaken in de gereformeer de kerken, zowel plaatselijk als lande lijk. Hun klachten betreffen onder meer 'de uitleg en/of ontkenning van diver se bijbelgedeelten', waarbij het schriftgezag volkomen in het gedrang zou komen, 'het stellen van de uit komsten van de wetenschap boven wat de Heilige Schrift leert, het cate chetisch onderwijs, zoals dat gegeven wordt 'aan de hand van moderne theologische opvattingen, bezoek aan film, excursies en discussies in plaats van het onderwijs in de leer der kerk', het niet handhaven van de tucht, de verregaande samenwerking met de hervormde gemeente en gepro pageerde toenadering tot de r.k. kerk. gesloten worden en kerkdiensten wor den opgeheven. De hervormd-gerefor meerden hebben in de oude vader landse kerk een grootse roeping: het opheffen van de banier der waarheid. Daarom is de geestelijke bewapening op de mannenvereniging zo belang rijk, aldus ds. Vroegindeweij, die eindigde met een pleidooi voor krach tenbundeling in de gereformeerde ge zindte. DACCA Het Amerikaanse blad Christianity Today maakt mel ding van een opmerkelijke toeloop naar het christendom in Bang ladesj. WENEN (AP) De enige Tsjechi sche kardinaal, Stepan Trochta, is op 69-jarige leeftijd overleden. Hoewel hij niet officieel aan het hoofd van de r.k. kerk in Tsjechoslowakije stond (hij was bisschop van Litomerice), was hij in het hele land populair. Trochta bracht de tweede wereldoor log door in 'het concentratiekamp Mauthausen en later in Daucha. In 1947 werd hij bisschop, maar in 1950 werd hij door de regering van Tsje choslowakije 'ontslagen' en in. 1953 tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van hoogverraad en spi onage. In 1963 werd Trochta vrijgelaten. Tij dens de 'Praagse lente' van 1968 werd. hij volledig gerehabiliteerd. Sindsdien mocht hij zijn ambt in Litomerice weer uitoefenen. In 1969 benoemde paus Paulus hem 'in petto' (geheim) tot kardinaal. Pas vorig jaar kon hij naar Rome komen om de kardinaals hoed openlijk in ontvangst te nemén. De eer van God Het was te verwachten dat de be singen ten aanzien van Zuid-Afi r genomen op de gereformeerde syni Cl tegenspraak zouden ontmoeten, van de argumenten om aan mi van wie men het geloof en de levd overtuiging niet kent'geen wapens er handen te geven was daarbij, dat niet weten waar het om gaat in e' wereld, nl. om de eer van God. 1 kan dergelijke algemene kreten n aI horen. Men heeft dan blijkbaar een voorstelling van zo'n argum:n waarvan men gemakshalve veron13 stelt dat iedereen er de vanzelfsp kendheid van zal onderschrijven, gaat om de eer van God. En daaèe: moet apartheid blijven of mag all i langzaam gewijzigd worden, in mate die de blanken aanstaat, gaat om de eer van Gód. Maar wil dat zeggen? Wat is de eer God? Men doet daar wat luchtha e, over, alsof men dan precies weet ,j de eer van God met de bestaa j, toestand verbonden is. Het zou dai eer van God zijn dat die toesl bevestigd wordt. Maar nogmaals: is de eer van God? Waar stelt zijn eer in? Eén van de meest klai ke plaatsen inde bijbel, nl. de ei lenzang in Lukas (Ere zij God) bindt die eer bijzonder duidelijk de geboorte van een kind. Niet oneindig vergrote toestanden schittering en macht, maar aan zeer bijzonder gebeuren, nl. dat een kind wordt, een mensenkind, mensenzoon, een mens onder de rfe! sen. Daar schijnt God zijn eer iifc stellen. Wij lezen daar gemakk^* aan voorbij. Pas zei iemand dat bij de synode meer om de mens i dan om God, maar als het God nuju de mens gaat, zozeer dat Hij gestalte aanneemt! De eer van G-o dat is: zijn gewicht, zijn ponten.. Nu die is daar te zien, in die bes1J mende weerloze nederigheid. Begi^1 men dan niet dat de verwijzing i de eer van God juist de meest kr veroordeling inhoudt van al die 1 stallen (zie het artikel van biss< v Zoeloe, Tr/Kw. dd. 25.2.1973) ei31 die moorden die hier onder vr woorden plaats gevonden hebbenft nog plaats vinden? t NED. HERV. KERK Beroepen te Dalen (toez.)J. Vera te Iloogezand. Aangenomen naar Den Bomlk (toez.): II. Talsma, kahd. te Utr#< die bedankte voor Streefkerk; naa<e Waal: J. J. II. Hoekstra, kandp Leiden. Bedankt voor Voorthuizen: J. Vij indeweij te Emmeloord; voor EdeJ van Vliet te Waddinxveen; voor 1 terhaar (toez.): J. G. Barnhoon^ Haulerwijk; voor Hoevelaken: J. Dikken te Benthuizen. GEREF. KERKEN Benoemd tot leraar g.o. aan het lyceum te Almelo: G. W. J. van B te Delfzijl. Aangenomen naar Hoogeveen: G. P' erman te Emmen-Z.; naar Ureteric R. V. Schuddebeurs te Dordrecht, ic bedankte voor Noordelóos-Ottolan GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Z.: J. Ka|3i te Opheusden. die bedankte voorf land-Bath. REMONSTRANTSE BROEDER- Bedankt voor Eindhoven: D. Tja! te Arnhem. Deze toeloop is begonnen in de vrese lijke oorlogsmaanden in 1971. Nadien zijn al vele nieuwe gemeenten ge sticht. Er is sprake van een duidelijke ontvankelijkheid voor het evangelie. Van de 70 miljoen inwoners van Bangladesj zijn er maar 75.000 protes tant. De grote meerderheid (86 pro cent) is moslim, de rest voornamelijk hindoe. Er werken ongeveer 200 pro testantse zendelingen uit verschillen de landen, meest baptisten. Een Engelse baptistenzendeling. Gwenn Lewis, die al veertien jaar in dit land werkte en nog nooit iemand bekeerd had, meldde nu 110 doopbe- dieningen in vier maanden in Dinaj- pur. Hij en Bengaalse predikanten worden overstroomd door verzoeken PHILADELPHIA De vere nigde presbyriaanse kerk in Amerika heeft haar leden opge roepen, om op Goede Vrijdag te vasten. Het geld, dat zo be spaard wordt, zal op Pasen wor den ingezameld. De opbrengst is bestemd voor hongerbestrij ding en ontwikkelingssamen werking in de wereld. van Hindoe-boeren om onderwijs in het christelijk geloof. 'Het lijkt, of God ons een tweede kans geeft', zei Lewis. Hij herinnerde aan de vergeef se poging in de jaren zestig, om de kerken van Bangladesj te bewegen tot een gezamenlijke nationale evangelisa tieactie. In Bogra doopten de 'kerken van God' vorig jaar meer dan 150 Bengali's. Onder animistische stammen in de districten Rajshahi en Dinajpur wer den de laatste twintig maanden meer dan 3500 bekeringen gemeld. Voor het eerst zijn er christenen onder de 40.000 leden van de Mogh-stam ten zuiden van Chittagong. De gemeenten van Chandpur en Comilla beleven een opwekking. Bijbelscholen en schrifte lijke bijbelcursussen doen wat zij kunnen, om de Bengaalse christenen meer evangelisatiegezind te maken. Eén instituut heeft thans 14.000 schriftelijke cursisten. Het bijbelge nootschap van Bangladesj wil dit jaar een miljoen bijbels en bijbelgedeelten verspreiden. Dat is bijna een verdub beling van verleden jaar. Er wordt gewerkt aan nieuwe vertalingen van de bijbel In twee talen. Subhash Sangma, secretaris van de raad van kerken van Bangladesj, heeft gezegd, dat er behoefte is aan meer buitenlandse zendelingen, mits zij vol ledig meewerken in het kader van de bestaande kerken. Sangma is een van de leidende figuren van het wereld evangelisatiecongres in juli in Lausan- DEN HAAG Mevrouw W. de Ru- Schouten te Zoetermeer is door het breed moderamen van de hervormde synode benoemd tot directeur van het persbureau van d e hervormde kerk. Zij volgt in deze functie de heer C. Timmer op wegens diens vertrek naar de NCRV. Mevrouw De Ru is in het verleden journalistiek -verbonden geweest aan het ANP, het Algemeen Dagblad en de NRC. Zij maakt reeds lang deel uit van de redactie van Hervormd Neder land. Zij is voorzitster van de lande lijke werkgroep hervormde vrouwen dienst en vice-voorzitster van de cen trale voor vormingswerk. Het breed moderamen benoemde voorts drs. A. J. van Duist tot voorzit ter van de raad voor de zaken van pers en publiciteit van de hervormde kerk. Drs. Van Duist is directeur van het Nuffic (Netherlands universities foundation for international coopera tion). Ds. Tj. Bijlsma, conservator van het bijbels-museum te Amster dam, werd benoemd tot voorzitter van de centrale voor vormingswerk. Bijbelstudie en training voor evan gelisatie. Van maandagavond 8 tot vrijdagmorgen 12 april op Woudscho- ten te Zeist. Deze conferentie wordt verzorgd door het instituut voor evan gelisatie te Am "rongen (Postbus 8, tel. 03434-1913). Begroting en belasting, een st ;e over overheidsfinanciën door prof Th. L. M. Thurlings. Uitg. Klu® Deventer. 160 blz, 19.50. z Provinciale Staten is de titel van l! boekje no 1506, geschreven door r van Twisk. Uitg. Stichting IVIO, stad. Deeltje 1507 is: De zepjP komt terug, door R. Harthoorn,,, blz, 1.25. Strafrecht en systeemtheorie, doo* A. Zwanenburg met één inleiding ii prof. dr. C. I. Dessaur. Uitg. d Gorcum, Assen in de serie: Nijrae z Cahiers voor Criminologie, 75 n 9.50; bij intekeningen op de 7.50. i r Het grote tuinboek, door F. Boh* Praktisch handboek voor de tuil hebber met 1500 tekeningen en foto's. 3e druk. Uitg. Zomer en ning, Wageningen. 516 blz, 34.9( Motorschip 'De Broedertrouw', ro^ van de binnenvaart door H. N<* Uitg. Scheltens en Giltay, Den I 432 blz, 24.90. J Vrouwen tussen 40 en 60, sam( steld door dr. L. J. Jaszmann ene P. A. van Keep, ingeleid door dia Musaph. 3e druk. Uitg. Am ster Boek, Amsterdam. 94 blz, 4.95. g Valkenburg aan de Rijn in oude» sichten is een uitgave van de Eui se Bibliotheek te Zaltbommel. 31 g to's over hoe het er in de period( ligt tussen ongeveer 1880 en c uitzag. Auteur: J. P. Juffermans. 1 18.90. Bij uitgeverij De Boekerij te Baai? een omnibus uitgekomen met boeken van Hans Hellmut Kirst J boeken zijn: God slaapt in Mas1 en Het werk mijner handen, resp en 4e druk. 281 blz, 24.50. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2