ederland wijst autarkie «itwikkelingslanden af amro-pierson fund Bezig bedrijf Oost-Europa haalt produktiedoelen uit vijfjarenplan kritiek op stabiliteits- iolitiek van Duitsland OPEC geeft steun aan de ontwikkelingslanden rondstoffenconferentie der Verenigde Naties amro-pierson fund inevenwichtig gedrag regering Britse Reed komt met obligaties Sparen in EEG Beleggingsfonds Onr. Goed in jaarverslag onderMatif Vrije huurvorming nodig voor doorstroming Japan handhaaft krap-geldpolitiek Levensstandaard stijgt echter minder snel Leningen uit speciaal fonds Contact met Arabische ministers Mees Hope: 1974 voor banken geen gemakkelijk jaar aarden: vertrouwen i toekomst Bedrijfswinsten in Japan omlaag NEW YORK GEDRUKT i» - DUW,/KWARTET DINSDAG 9 APRIL 1974 N HAAG Nederland gaat op de grondstoffenconferentie der enigde Naties bepleiten, dat men gaat zoeken naar formules voor 'eldwijde oplossing van het vraagstuk van de grondstoffen en de vikkelingssamenwerking. Het is het Nederlandse standpunt, dat ifrontatie dient te worden vermeden, evenals een krampachtig stre- 1 naar autarkie van de ontwikkelingslanden. leeft minister Van der Stoel van inlandse zaken verklaard tijdens persconferentie. Evenzeer, aldus bewindsman, moet het streven bilaterale overeenkomsten op het d van grondstoffen worden afge- sn. Door een wereldwijd overleg men trachten de problematiek :er te worden, zo is het stand van de Nederlandse regering, het stuk van de energieproblema- wenst de Nederlandse regering geen tegenstrijdigheid tussen dit •leg en het overleg, dat is voortgé- iid uit de Washingtonse energie- ferentie. Nederland wil een zo )t mogelijke mate van convergen- tussen laatstgenoemd overleg en grondstoffenconferentie in New rk, die vandaag begint. ■eede decade iar Nederland in het bijzonder de flruk op zal leggen is, dat de doel- llingen van de tweede ontwikke- gsdecade van de Verenigde Naties nen te worden verwezenlijkt. De wikkelde landen in hun totaliteit jven achter bij de verwezenlijking i dit program en dit verontrust de derlandse regering. Zij betreurt, sommige rijke landen in plaats meer te doen, juist de neiging iben minder ontwikkelingshulp te strekken. derland stelt zich op het standpunt, niet ontkend kan worden, dat de wikkelingslanden terecht de prij- i van hun grondstoffen te laag iten, maar dat anderzijds moet wor- ingezien, dat de minst-ontwikkel- landen en de landen van het Indische subcontinent het meest te lijden hebben van de prijsontwikke ling van aardolie en andere grondstof fen en het kind van de rekening dreigen te worden. Nederland wil de bijzondere aandacht vragen voor deze landen. Minister Van der Stoel heeft er geen idee van, wat het resultaat van de grondstoffenconferentie zal kunnen zijn. Om te beginnen is er nog een grote mate van onzekerheid over de standpunten der delegaties. Wat er precies zal worden voorgesteld is nog onbekend. Minister Van der Stoel zei de indruk te hebben, dat er nog standpunten worden uitgewerkt. EEG-standpunt Van het standpunt van de partners in de Europese Gemeenschap staat vast, dat voorzitter Scheel (West-Duits- land) van de Europese ministerraad de principiële bereidheid van de ne gen zal uitspreken om mee te werken aan een speciaal fonds voor de lan den, die het zwaarst getroffen worden door de duurte van aardolie en ande re grondstoffen. Naast dit gemeen schappelijke principiële standpunt zul len de negen elk aanvullend hun eigen 'accenten' leggen. Over de wijze waarop de deelneming aan een derge lijk speciaal fonds zal moeten geschie den, hebben de negen nog geen ge meenschappelijk oordeel. Hierover zal in en ongetwijfeld ook na New York nog overleg tussen de negen nodig zijn. Minister Van der Stoel denkt, dat het heel moeilijk zal zijn op de New Yorkse grondstoffenconferentie tot Minister M. van der Stoel concrete oplossingen te komen. Een deel van de taak van de conferentie zal erin bestaan problemen door te geven aan gespecialiseerde organen van de Verenigde Naties, zoals de FAO (voedsel en landbouworganisa tie). FIN WCIëN EN ECONOMIE T13/RHL13 ADVERTENTIE F»n r>r» rpcparrbfncilitfiitpn en Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. solide vermogensbeheer. DNN De vijf grote Westduitse instellingen voor economisch on- irzoek hebben de Westduitse regering in haar stabiliteitspolitiek [geloofwaardigheid en een gebrek aan besluitvaardigheid verweten. een maandag in Bonn gepubliceerd ►port verklaren zij vooral bezwaar tegen te hebben, dat de regering tr financieel-politieke stabilisatie- atregelen in december heeft inge- kken en dat zij als werkgeefster ïn recht heeft laten wedervaren aan ir stabiliteitspolitieke taken. Met stemming van de regering voor ge loonsverhogingen bij de over- id, die in strijd zijn met de stabili- ft, heeft het bedrijfsleven een teken tregen en is ook daar de weg jgemaakt voor overtrokken loono- ■eenkomsten. onevenwichtig gedrag heeft niet een geleid tot een verslechtering i de prijs- en kostensituatie, maar c tot een verlies aan geloofwaardlg- id in de conjunctuur-politieke in- llingen. Naar het oordeel van de janomen van de instellingen bestaat weinig hoop op, dat er zich nog dit belangrijke veranderingen zullen trekken in deze geheel verkeerde twikkeling. ïrschillende meningen meningen Van de instellingen over gevolgen van de conjunctuurpoli- lopen uiteen. Het Institut fiir e rtschaftsforschung in Hamburg en IFO-Institut fiir Wirtschaftsfor- lung in München zijn van oordeel dat een oplossing van het stabilisatie probleem slechts op middellange ter mijn mogelijk is. Het succes zal ervan afhangen in hoeverre West-Duitsland zich zal kunnen beschermen tegen inflatie-invloeden uit het buitenland. Het Institut fiir Weltwirtschaft van de Universiteit van Kiel en het Rhei- nisch-Westfalische Institut fiir Wirt- schaftsforsahung in Essen menen, dat de voortijdige beëindigende strijd te gen de inflatie onverwijld moet wor den voortgezet. Om een ongewenste toeneming van de geldcirculatie door een deviezenstroom uit het buitenland tegen te gaan, stellen zij ter discussie dat de Westduitse regering desnoods de D-mark'opnieuw revalueert of dat zij zich terugtrekt uit de 'slang', het blok van 'zwevende' valuta's. De wisselkoers van de D-mark zou dan onbelemmerd kunnen stijgen. Hierdoor zou dan niet alleen een gedeelte van de prijsstijgingen van de grondstoffeninvoer kunnen worden opgevangen, maar ook de zeer grote bijdrage van het buitenland aan de inflatie worden verminderd. MAASTRICHT De Britse Reed is van plan bij de overneming van Sphinx, waarover thans volledige overeenstemming is bereikt, een vrije emissie van obligaties van 10 mil joen uit te schrijven tegen 100 pro cent. Deze obligaties zullen deel uit maken van dezelfde lening waarmee aandeelhouders Sphinx gedeeltelijk zullen worden betaald voor hun aan delen. De inschrijving op de emissie zal plaatsvinden twee werkdagen na slui ting van de aanmeldingstermijn van de aandelen Sphinx. Notering voor de obligaties in Amsterdam zal worden aangevraagd. De lening is maximaal 100 miljoen groot. Reed gaat een openbaar bod uitbren gen op alle uitstaande aandelen Sphinx van nominaal 100. Per aan deel zal 410 in contanten worden geboden, alsmede 600 nominaal obligabies Reed, rentend vanaf 15 juni 1974. Bij doorgaan van de fusie zal Sphinx over 1973 geen dividend uitke ren. Van de 600 obligaties wordt 300 direct geleverd. De andere helft zal het eerste halfjaar niet verhandel baar zijn, in verband waarmee voor deze obligaties een ontvangstbewijs zal worden uitgegeven. De couponren te zal ongeveer 10 dagen voor de sluiting van de aanmeldingstermijn worden vastgesteld op basis van het dan geldende rentepercentage op de kapitaalmarkt. BRUSSEL Het inflatiepercentage van de afgelopen jaren heeft geen invloed van enige betekenis gehad op de vorming van de spaartegoeden in de EEG. Dat blijkt uit de ontwikke ling van de spaarquote. In enkele EEG-lidstaten is de spaar quote, tegelijk met de geldontwaar ding, zelfs toegenomen, aldus de Eu ropese Commissie (onder de spaarquo te verstaat men de verhouding tussen huishoudelijke besparingen en de in gezinnen beschikbare inkomsten). Uit verschillende faktoren kan wor den afgeleid, dat de vorming van spaargelden zich, ondanks de toe nemende geldontwaarding, zonder on derbreking heeft voortgezet. Het 'da gelijks bestuur' van de Gemeenschap meent echter, dat op grond van de tot nu toe opgedane ervaringen de moge lijkheid zeker niet uitgesloten mag worden dat een verscherpte inflatie in de EEG, op langere termijn, bij de gezinnen tot een aanzienlijke vermin dering van de spaarzin zal leiden. TOKI De Bank of Japan hand haaft de krap-geldpolitiek totdat de binnenlandse prijzen zich hebben ge stabiliseerd, zo heeft de president van de Japanse centrale bank, Tadasji Sa saki, gezegd. De gevolgen van de kre dietbeperking zijn nu in de gehele economie te merken. Het blijft echter noodzakelijk de vraag binnen de per ken te houden om nieuwe prijsstijgin gen te voorkomen. Westeuropese landen, die eveneens een krap-geldpolitiek voeren, volgen de gang van zaken op de Japanse betalingsbalans nauwlettend. Japan moet er echter rekening mee houden dat die landen zich ernstig zorgen beginnen te maken over de sterke toeneming van de Japanse export als gevolg van de kredietbeperkingen, zo meende Sasaki. Het economisch planbureau van Japan heeft verklaard, dat de prijzen van de export snel stijgen en zelfs binnen kort die in het binnenland in hun stijging kunnen overtreffen. Er zijn aanwijzingen voor dat de binnenland se prijzen zich zullen stabiliseren. De exportprijzen zullen echter blijven stijgen gezien de tekorten aan een groot aantal goederen en materialen in het buitenland. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Indien het de overheid werkelijk ernst is met het bevorderen van de doorstro ming, dan zal zij bereid moeten zijn een stuk vrije huurvorming, ook in de niet-geliberaliseerde ge bieden, te aanvaarden. Dit schrijft het Beleggingsfonds On roerende Goederen in het jaarverslag over 1973. Het beleggingsfonds is zeer bezorgd over de voorgestelde huur- maatregelen ten aanzien van de huur- harmonisatie in de niet-geliberaliseer de gebieden. De voorgestelde extra 1 procent in deze gebieden zal op geen enkele wijze bijdragen tot harmonisa tie en doorstroming. Integendeel moet worden geconstateerd dat bij de hui dige regeling de kloof tussen de hu ren van de oude en nieuwe woningen steeds breder wordt, omdat de 6 pro cent verhoging over de nieuwbouwhu- ren in absolute zin veelal hoger zijn dan de 7 procent verhoging van de oudbouwhuren. Volgens het Beleggingsfonds Onroe rend Goed moet de oplossing worden gezocht in een harmonisatiepercentage dat uit twee delen bestaat. Een traps gewijze verhoging van de oudbouwhu ren om de huurkloof tussen oude en nieuwe woningen niet breder te laten worden, plus een vast percentage om de achterstand in huur in te lopen. Binnen dit laatste percentage zou dan enige ruimte ontstaan voor vrije huurvorming. Dit voorstel van het Beleggingsfonds Onroerend Goes bete kent wel, dat een deel van de te harmoniseren huren gedurende een aantal jaren op individuele basis zul len moeten worden gesubsidieerd. Uit de onlangs door het CBS gepubli ceerde cijfers blijkt, zo schrijft het beleggingsfonds, dat de in de gelibera liseerde gebieden de gemiddelde hu ren gedurende de eerste jaren van de liberalisatie meer zijn gestegen dan de gemiddelde huren in heel Neder land, maar dat daarna een zekere stabilisatie is opgetreden als gevolg van het doorwerken van de vrije marktverhoudingen. Een ander ver schijnsel dat optrad, was dat de door stroming in de geliberaliseerde gebie den redelijk op gang kwam omdat de huren kwalitatief betere oudbouwwo- ningen vrij konden worden opgetrok ken naar de huren van nieuwbouw van gelijke kwaliteit. Het Beleggings fonds Onroerend Goed is met deze gegevens in het achterhoofd dan ook bang, dat de thans weer ingevoerde huurbeperkingen de in deze gebieden op gang gekomen doorstroming weer tot stilstand brengt Winst De winst van het BOG heeft zich ook in 1973 goed ontwikkeld. De huurop brengsten stegen van 7.8 min tot 8.3 min en de rentebaten van 0.1 min tot 0.7 min. De nettowinst kwam uit op 5,6 min wat 14,3 pet. hoger was dan in 1972 toen 4.9 min nettowinst werd behaald. De uitke ring per participatie werd op jaarba sis verhoogd van 75 tot 77.50, hetgeen betekent dat op de in juni 1973 uitgegeven nieuwe participaties, welke voor wat betreft 1973 gerech tigd waren tot de slotuitkering over dat jaar, 42.50 per participatie kon worden uitgekeerd. Van de uit de emissie verkregen mid delen is eind 1973 ruim 6 min belegd door de aankoop van een kan toor-bedrijfsgebouw te Amsterdam vlakbij het Confectiecentrum. WENEN Het ziet ernaar uit, dat in alle Oosteuropese landen de produktiedoelen uit het lopende vijfjarenplan (1971-75) zullen wor den bereikt. Dit staat in een rapport over de economische ontwikke- ing van Oost-Europa dat in Wenen is gepubliceerd door het Oosten rijkse Instituut voor Economisch Onderzoek. GENEVE De ministers van de in de OPEC verenigde voornaamste olieproducerende landen van de wereld hebben met algemene stem men besloten een speciaal fonds in het leven te roepen, dat de ont wikkelingslanden moet beschermen tegen de gevolgen van de sterk gestegen olieprijzen. Tot dat doel zal het op te richten fonds aan de ontwikkelingslanden ten behoeve van bepaalde projecten, le ningen met een looptijd van 25 of 30 jaar gaan verstrekken tegen zgn. zach te voorwaarden. Het fonds zal in werking treden zodra het door de gezamenlijke OPEC-landen is geratifi ceerd. Dit zal naar verwachting op korte termijn het geval kunnen zijn. De Perzische minister van financiën Amoezegar heeft verklaard, dat de bijdragen van de OPEC-landen aan het fonds vrijwillig zullen zijn. Penzië zelf overweegt een jaarlijkse bijdrage van ongeveer 400 miljoen te ver strekken, of ongeveer 1 procent van de geschatte olie-inkomsten van het land over dit jaar. De ministers van de OPEC-landen DEN HAAG Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken wil tij dens de grondstoffenconferentie van de Verenigde Naties met gedelegeer den van Arabische landen spreken over de Nederlandse betrekkingen met de landen van het Midden-Oos ten. Hij neemt aan, dat er tijdens deze speciale bijeenkomst van de Ver. Naties gelegenheid zal zijn contact te hebben met Arabische ministers. zijn inmiddels naar New York ver trokken, waar zij de algemene verga dering van de Ver. Naties zullen bij wonen. Zoals bekend, zal hier de kwestie van de grondstoffen aan de orde komen. Het vreest echter, dat het niet hele maal zal lukken de gewenste structu rele verbeteringen aan te brengen en de kosten van de volkshuishouding te verlagen. Dat zou kunnen betekenen dat de levensstandaard in de meeste Oosteuropese landen minder snel stijgt dan de bedoeling is. De buitenlandse handel van Oost-Eu ropa is de laatste jaren sneller toege nomen dan was verwacht, vooral in 1972 en 1973. De invoer is sterker gegroeid dan de uitvoer, voornamelijk doordat veel meer machines, uitrus ting en verbruiksgoederen uit het westen werden betrokken dan was voorzien. De handelsbalansen van de landen van de COMECON, de Oosteu ropese organisatie voor onderlinge economische hulpverlening, vertonen dan ook over het algemeen een toene mend tekort. Volgens het instituut hangen de voor uitzichten voor de handel tussen Oost en West niet alleeen af van <le bereid heid van het Westen kredieten te verlenen maar ook van de exportmo gelijkheden van Oost-Europa. De CO- MECON-landen worden niet in staat geacht op korte termijn grote hoeveel heden industrieprodukten te vervaar digen die in het Westen aftrek vin den. Ook de uitvoer van grondstoffen en energie kan maar beperkt worden vergroot omdat het verbruik hiervan in Oost-Euopa sneller toeneemt dan de produktie. Uiteenlopend "i ARDEN Naarden meent over doende capaciteiten te beschikken .1 de invloed van de schaarste aan fjtuurlij.ke grondstoffen en de daar- sterk oplopende prijzen en ande onzekerheden te kunnen beperken, resultaten in het eerste kwartaal 1974, die aan de verwachtingen iben beantwoord, rechtvaardigen vertrouwen, aldus de maatschap maatschappij heeft met 1973 de iode van enigszins vertraagde groei de laatste jaren afgesloten en vatte het oude tempo. De geconso- :erde omzet nam toe met 14,1 pet 6.1 pet) tot 236.3 min. De towinst steeg met 22.1 pet. (vj. i. 13,3 pet.) tot 6.35 min. Voorge- d wordt een dividend van 1.80 contanten per aandeel van 10 of jkr keuze zesenzestig-tweederde cent agio-aandelen (een nieuw aandeel 15 oude). Over 1972 werd eveneens .80 uitgekeerd, naar keuze in con- ten of 0.90 in contanten plus .50 in agio-aandelen (een nieuw deel op 20 oude). Winst NKF (Philips) ging omlaag RIJSWIJK NKF Groep (kabels, onderdeel van het Philips-concern) verwacht, dat de huidige grondstof- fenschaarste en de hiermee gepaard gaande prijsstijgingen, die in alle sec toren van het economische leven doorwerken, in het lopende jaar de nvdige problemen zullen geven. De sterke prijsstijgingen van de belang rijkste grondstoffen koper en lood hebben in 1973 een aanzienlijke rol gespeeld bij de toeneming van de omzet van 1089 min. tot 1335 min. Dit in tegenstelling tot 1972, toen het tegenovergestelde het geval was. De nettowinst ging in 1973 omlaag van 48,3 min. tot 45,8 min. In procenten van het eigen vermogen op herwaarderingsbasis was deze winst 7,2 pet tegen 8.4 pet. in 1972. De investeringen daalden in 1973 van 83,8 min. tot 79,5 min. De af schrijvingen bedroegen 73,5 min. (v.j. 58,8 min.). Van de winst wordt onveranderd 12.4 min. uitgekeerd (18 pet.). De groep had eind 1973 14.171 werknemers in dienst, waarvan 7972 in Nederland (v.j. 13.626 resp. 7934). Winst Ford-Nederland liep flink terug AMSTERDAM In 1973 is do be- drijfswinst van Ford Nederland NV sterk gedaald. Deze bedroeg 1,7 min tegen 10,1 min in 1972. Bijzondere baten zoals rente en revaluatiewinst vijzelden de inkomsten weer zodanig op dat de winst voor belasting uit kwam op 6,5 min 13,3 min). Na voorziening voor belasting resteert een nettowinst van 3,4 min 6,9 min). Het dividend wordt verlaagd van 34 tot 25 pet (reeds 14 pet betaald als interimdividend). Proost en Brandt: resultaat omlaag AMSTERDAM Ondanks eerdere verwachtingen, dat 1973 een gelijk resultaat als 1972 te zien zou geven, is door de ontwikkelingen in het tweede halfjaar het totaalresultaat van Proost en Brandt N.V. achtergebleven. Bij een van 199 min. tot 237 min. gestegen omzet ging de winst omlaag van 1.4 min. naar 1.3 min. Als kenmerken van het tweede half jaar noemt de directie de groter dan verwachte kostenstijgingen, het ver scherpte prijsbeleid van de overheid, de bewegingen van de dollarkoers, de onverwacht ongunstige uitkomst van enkele grote langlopende produktie- orders, waartegenover een gunstige omzetontwikkeling in de handels- en dienstverlenende sector stond. Voorgesteld wordt een dividend van 14 per aandeel van 100. Over 1972 werd eveneens 14 betaald, maar konden aandeelhouders hiervan naar keuze 5 in de agio-aandelen opne men. AMSTERDAM Voor Bank Mees en Hope staat het welhaast vast, dat 1974 voor het bankwezen geen gemakkelijk jaar zal worden, zo blijkt uit het jaarverslag. Er zal rekening moeten worden gehouden met een belangrijk lagere reële groei van het nationaal inkomen dan in 1973 bij een hoger inflatietempo en een vrijwel in even wicht zijnde lopende rekening van de betalingsbalans. Aangezien daarnaast de netto particu liere besparingen naar alle waar schijnlijkheid een daling zullen verto nen, verwacht de bank een negatief effect op de spaartegoeden bij het bankwezen. Naar het zich laat aanzien zal de groei van de rekening-courant tegoeden achterblijven bij die van de deposito's. Hierbij moet rekening wor- new yohk den gehouden met in beginsel krappe rentemarges. acf industrie De resultaten van dc bank in de Aihe°d Chemical eerste drie maanden van dit jaar zijn Aium c<> of Am. niet tegengevallen. De resultaten in JménMn c^annd, januari en februari waren iets hoger Am Cvanamid dan in de overeenkomstige maanden Am Eleclr Power van 1973. Am Me,al Climax Het resultaat over 1973 van de Mees Am Smelt" c Ref en Hope Groep, die de samengevoegde Am Tel Tel resultaten van de drie werkmaatschap- ^"nda pijen omvat, steeg van bijna 22 min Armco Steel tot 24.6 min. Atlani. Richfield Het geconsolideerde balanstotaal van u Bank Mees en Hope, de grootste Be'thi'steel werkmaatschappij steeg met bijna 23 noemg pet of 867.6 min tot 4.7 miljard. BurllnR,on ,n<1 De nettowinst steeg met 7 pet tot can Pacaftc Rv 19.0 min. Celanese Chase Manhattan Chessle System Chrysler GOUD EN ZILVER Cities Service AMSTERDAM Goud 14.640—15.040 (15.090— Culgale Palmollve 15.490) per kg. Zilver 371—398,50 (426— Co" Industries 453.50) per ke. Communw Edison AARDAPPELTERMIJNMARKT Cons Edison AMSTERDAM Bintje 40 mm: April 9 80Cunt. Can sl.°l 9-60. Omzet 69^ Bintje 50 mm: april r""' In de afzonderlijke landen van het Oosteuropese blok is de economische ontwikkeling nogal uiteenlopend. In Polen en Roemenië is het bruto natio naal produkt in 1971, 1972 en 1973 veel sneller toegenomen dan in het voorafgaande vijfjarenplan. In Oost- Duitsland is er niet veel verandering in de ontwikkeling gekomen maar in Bulgarije, Tsjechoslowakije en Honga rije kreeg de groei een trager verloop. In de Sowjet-Unie groeide het bruto nationaal produkt in de afgelopen drie jaar gemiddeld 5.4 procent tegen in het voorafgaande vijfjarenplan 7.8 procent De investeringen zijn het meest toege nomen in Polen en Roemenië, zo staat verder in het rapport. In de andere landen van de groep waren ze over het algemeen geringer dan in het voorafgaande vijfjarenplan. In de afgelopen drie jaar zijn het particulie re verbruik en de reëele lonen in Oost-Europa langzamer of hooguit even sterk gestegen als in de voor gaande vijf jaar. Alleen in Polen was er sprake van een snellere stijging. Behalve in Hongarije zijn de ver- bruiksprijzen nagenoeg stabiel ge weest ofschoon er een schaarste aan verscheidene verbruiksgoederen be stond. AMSTERDAM De bedrijfswinsten in Japan zullen naar het zich laat aanzien, in de eerste helft van het fiscale jaar 1974 tenminste 10 pet lager zijn dan die van het jaar daar voor. De resultaten van Toshiba zul len hierop geen uitzondering vormen. De in Japan bestaande prijsstop is op het ogenblik van toepassing op het grootste gedeelte van de door Toshiba gevoerde elektrische huishoudelijke apparaten, welke produktgroep 47 pro cent van de netto-omzet uitmaakt. Hiertegenover staan voortdurende stij gende produktie- en materiaalkosten. Met ingang van 16 april a.s. worden aan de beurs van Amsterdam verhan deld continental depositary receipts (CDR's) aan toonder, elk vertegen woordigende 500 aandelen van 50 yen in Toshiba (Tokio Shibaura Electric). Op 1 april jl. kwam de prijs van één CDR uit op ca. 597. De introduktie van de aandelen ge schiedt o.m. met het oog op het aantrekken van internationaal kapi taal. Plannen voor investeringen in Europa bestaar thans niet, wel elders in de wereld zoals in Oost-Azië, het Midden-Oosten en Zuid-Amerika. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren S 32%-% (32%- Unilever .8 "S1-% .3S%.:pj%): Philips S 11%-12 (1174-12) en KLM $25-% (25%-%). Opgave Hornblower and Weeks. 48% 12% 41", 48% 49 37% .37% 28% 27% 23 22% 24', 24% 45% 44% 9% 9% 26% 25% 23% 23% 91% 89% 27% 27% 32% 32% 14% 14% 25% 24% 16% 16% 33% 32% 47% 46% 50% 49% 17%, 17% 46% 47% 25% 25% 19 19% 19 8.50—18.40. slot 18.50. Omzet 34. Cont Oil Curuss Wright Curllss Wrighl A Dart Ind 1 Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) Eastman Kodak t Nat City DEN HAAG Uit de ongeveer hon derd kleinere gasvoorkomens die ons land telt kan jaarlijks nog een gaspro- duktie van 25 miljard kubieke meter verwacht worden: In energie-opzicht staat dat gelijk met een produktie van 20 miljoen kubieke meter aardolie per jaar. Dit deelt m; nister Lubbers van economische zaken mee in een brief aan de staten-generaal ter begeleiding van een rapport over de aardgasreser ves per 1 januari 1974. samengesteld door de directeur van de rijksgeologi- sche dienst. DOW JONES INDEX Indust. Suuren 11(111. Ohl. Dluds 3 apr. 858.03 186.55 89.95 71.30 733.6 4 apr. 858.89 186.05 89.92 71.28 734.2 5 apr. 847.54 183.50 89.24 71.18 728.5 Admiral Corp Aand. Obl. tot. U. U Allengheny Pow S 3 apr. 11.500 14.750 1.745 773 574 Am°si".nci.ra 4 apr. 11.650 14.290 1.750 584 735 Amsied Ind 5 apr. 11.670 15.270 1.760 324 1.077 Ball Ohio Bavuk Cigars Koersen in Montreal Cello 3'4 4'4 5'4 chadbnurn Golh Bovls 1.80 1 80 1.76 Chase Selecl Pd Uniii Tar Chain 2-", 27% 27 Columbia Gas Hu.-kv 22 22'i 22 Cominco '0 Cont. Telephone 24% 39% 38% 10% 1(1% 24% 24% 17% 17% 39% 38% 62 59% 168% 168 V(i 107% 105% 40% 39% 12% 12% 18% 18% 21% 21% 14% 14% 44% 44% C.en Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel Tel Getty Oil Cilette Glmhel Brother.» Goodyear 1 and B Gulf Oil Illinois Central Ind. Insllco Int Busln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Te) Tel 49% 51 18% 18% 24% int 13.3 131% 35% 33% 19% 20% 22 17% 177', 8% 8% 233'-, 230'.', 26% 26% 35 34% 50% 50% 21% 21% t Copper 39% 39% o Vough 10»', 10% 447 12% 1771 Shell Canada 19 Fluor Corp I Oil Corp Nabisco Nat Cash Reglst Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Nat Lead Ind Int Bank for Kec Int Flav Frag Int Paper tS 4) Kansas City Ind Kansas Power KI.M Kroger Lone Slor Cement 17% Madison Fund 44»; 37 36% 38% 37% 14% 14% 13% 13% 32% 13 98%b 37% 36% 41% 407', 19 18% 25% 25% 65% 64% Olln 15% 15% Pac Gaa and EI 22% 22% Penn Central 2% PepalCO 58% 57% Phelps Dodge 40% 40% Philip Morris 98% 97", Philips Pelr 51% 50', Procter Gambl S9 87% KCA 18% 18% Republic Steel 25% 25', Reynolds Ind 42", 42% Royal Duich Petr 32%«iZC Santa Fè Ind 33% 33% Sears Roebuck 82% 82% Shell ml 56% 53% Southern Co 157', 15% Southern Pacific 33 33% Southern Railway 46% 46% Sperry Rand 38% 38% Stand till Callf 28% 27% Stand Oil Indiana 94% 94 Exxon Corp 80% 80% Studehaker Worth 34% 34 Sun Oil 44 42% Texas Gulf 27% 2774 Texas Ir.-t. 9574 95 Tr.iiisiniierlca 874 874 Unilever 39% 38% Union Carbide 3774 37% 9 Uni Koyal 9 United AircraTt 257', 25% United Brands 8% 8 US Steel 42% 41% West Union Tel 11% 12 Weslinghouse El 1874 1874 Woolwnrth 1774 17% Nat Can 8% 874 NV Coiiir A O 7 North West R 65% 64 >4 N Am Philips Co 19% 19% Occidental Petr 9% 9% Pacific l.lght 19% 20% Public Steel 16% 16% Reliance Uimjp 10% 10% Ma,.0 1 Hrai.iJ» 52% 52'4 Sid'h.m tod 15% 15% Tar.d* 23% 247, Mum r.lectr 14% 15 Uiil'ert <>rpi 8 8'. 1 .rilled li„ 14 14 Weslerr, Bancorp 25s» 2574

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13