Onderzoek op komst naar leermiddelen eoeo Buiten schuld niet gewerkt, tóch loon Waarom houden vrouwen van die geraffineerd simpele knoopjurkjes? Nieuwe dingen beginnen bijVoss. Minister kondigt aan bij opening van onderwij s-ten toonstelling: NW bereidt actie ter beveiliging pompbedienden voor Oppositieleider noemt termijn: Lachmon: Suriname over acht tot tien jaar onafhankelijk Veel chauffeurs vrachtwagens aan de grens bekeurd Onbekende vrouw verdronken Spaanse vestiging AKZO zwicht voor ultimatum bond 'OUDE WETERING' F. v. d. Valk Go. Beheer Mij. B.V. B0EKH0UDK. KRACHT (mnl./vrl.) Gemeente Wateringen UITNODIGING Gemeente Monster TROUW/KWARTET DLNSDAG 9 APRIL 1974 Van onze onderwijsredactie UTRECHT Er zal een onderzoek worden ingesteld naar het functioneren van leermiddelen. Dit kondigde minister Van Kemenade van onderwijs aan bij de opening van de negende nationale onderwijs tentoonstelling (NOT) in Utrecht. S lit Van een verslaggever UTRECHT De industriebond NW bereidt een actie voor om de eige naars van benzinestations ertoe te brengen maatregelen te treffen ter beveiliging van de pompbedienden. Centraal zullen staan de eisen voor een alarmsysteem voor alle benzine stations en het aanwezig zijn van min stens twee man bij de pomp in de avonduren. Het initiatief komt van vijf leden van de bond, werknemers van het Esso- station in Nulde aan de rijksweg tussen Nijkerk en Harderwijk. Zij zijn evenals veel van hun collega's ge schokt door de moord op een pompbe diende in Zwolle, eind maart, die pas vier uur na het gebeurde werd ont dekt. Het is de bedoeling dat door dit onderzoek onder meer inzicht zal wor den verkregen over de criteria die gehanteerd worden bij het maken van leermiddelen, de looptijd ervan, de rol die de boekhandel speelt, de mate waarin het onderwijs zelf erbij is betrokken en de criteria waarop do centen en scholen leermiddelen aan nemen of afstoten. Er zal ook een adviesgroep ingesteld worden, bestaande uit vertegenwoordi gers van de onderwijsorganisaties, de pedagogische centra, de aducatieve uitgeverijen en de overheid die didac tische en technische kenmerken zal opstellen, waaraan leermiddelen ge toetst kunnen worden. Deze adviesgroep zal ook nagaan hoe die kenmerken aan het onderwijs kunnen worden doorgegeven. Op deze manier kan de marktpositie van de consument worden verbeterd, aldus de minister. Minister Van Kemenade wees op de nuttige functie die de NOT heeft. Mensen die in het onderwijs werken hebben behoefte om zelf te zien wat er te koop is op het gebied van de leermiddelen, en de NOT is daar een uitstekende gelegenheid voor. Maar er zijn bezwaren, aldus Van Kemenade die zich in zijn kritiek gedeeltelijk aansloot bij de kritiek die al jaren tegen de NOT in het bijzonder, en de leermiddelenproducenten in het alge meen geuit wordt. Van Kemenade vond de NOT te wei nig een onderwijskundige tentoonstel ling. Er wordt veel te weinig aan- Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het risico van de werkverhindering ligt bij de werk gever en niet bij de werknemer. Dit betekent dat werknemers die buiten liun schuld onmogelijk hun werk kunnen doen, het recht be houden op een normale loonbetaling. dacht besteed aan de voor- en nadelen van de tentoongestelde waar. Dat geldt in het bijzonder voor de audio visuele apparatuur: de docent wordt ermee overstroomd, maar weet niet wat hij ermee doen kan, welke effec ten het op de leerling heeft. Geen wonder dat veel apparatuur praktisch ongebruikt in de kast blijft staan. Omdat de leveranciers vinden dat de voorlichting erover niet tot hun taken hoort, wordt deze apparatuur het speelgoed van het onderwijs, aldus Van Kemenade. Informatie over dit materiaal zou ontwikkeld en op grote schaal verspreid moeten worden. De voorzitter van de NOT, prof. dr. J. W. van Hulst, zei dat het wegvallen van de NOT een ramp voor het onderwijs zou zijn, omdat ze aan tien duizenden de gelegenheid biedt een overzicht te krijgen van wat er op de markt is. De kritiek vond Van Hulst vaak onbillijk. De NOT hoort bij de maatschappijstructuur van ons land en dat houdt in dat ze deel heeft aan de tekorten en fouten die in die structuur aantoonbaar zijn. Maar de NOS weigert een maatschappelijke schuld op zich te nemen, en zal dan ook niet langer stilzwijgend voorbij gaan aan de kritiek: ze zal ook niet van het onderwijs op ondeugdelijke langer toestaan dat de goede naam van bovenaf opgelegd worden, aldus gronden in diskrediet wordt gebracht, aldus Van Hulst. Dit heeft de Hoge Raad beslist naar aanleiding van een door de bouwbond NW aangespannen civiele procedure tegen hetaannemingsbedrijf Mabuwat in Zwijndrecht. Ruim veertig werkne mers van dit bedrijf komen in februa ri 1972 twee dagen lang niet werken op de Vlissingse scheepswerf De Schelde als gevolg van een staking van het werfpersoneel. Mabuwat gaf wel een voorschot voor ie twee verlo ren dagen, maar weigerde dit later om te zetten in een loonbetaling met alles wat daaraan vast zit (vakantie bonnen en dergelijke) omdat een aan vraag om werkloosheidsuitkering was afgewezen. De bedrijfsvereniging wei gerde omdat de werkloosheid was ont staan door een staking. De Middelburgse kantonrechter heeft destijds de eis van de bouwbond NW in een proefproces al aan één werkne mer toegewezen. Maar volgens de Horizontaal: 1. uitgangspunt: 2. kever-vlaktemaat- schrobnet; 3. keur-touw; 4. slinger planten-knaagdier; 5. toespraak-sprook- jesfiguur-straat soms boven drukwerk; 6. tijdrekening-haarkrul-vruchtenat; 7. bitter vocht-vaarwel-familielid; 8. af- schuring-meisjesnaam. 9. verborgen- bloeiwijze. VERTICAAL: 1. richtsnoer; 2. doortochtgeld-Europe- aan-papegaai; 3. zangstuk-vallei-deel van d ebijbel: 4. doorweekt-troefkaart- noorse god; 5. laan-Myth. figuur. 6. hoofddeksel-deel van de hals-een wei nig. 7. klein kind-oorlogsgod-bid (Lat.); 8. zandheuvel-op de wijze van meisjesnaam; 9. drietal-tweetal. 2 3 4 8 6 7 8 9 2 3 4 S 6 7 8 9 OPLOSSING VAN GISTEREN: Hor.: 1. poort, 5. Paris. 9. parmant. 11. A.K. 13. naast, 14. Se, 15. raak. 17. eren. 19. dok. 20. ala, 22. oro, 23. last, 24. klei, 25. min, 26. ets. 28. mes, 30. iets, 32. Paul, 33. en 34, aleer, 37. si, 38. kroniek. 40. staar, 41.. stoer. Vert.: 1. paard, 2. op. 3. rank, 4. tra. 5. pas, 6. ante. 7. Rt. 8. steno, 10. maal. 12. kaolien. 14. serieus. 16. akant, 18. roema. 20. Ate, 21. aks. 25. miers. 27. teen. 29. slier. 31. Sara, 32. pret. 35. lor, 36. eis, 38. ka, 39. k.o. 'Kema-keur' bond trachtte Mabuwet 'volkomen in strijd met de afspraak' (dat de uit spraak voor alle betrokken bouwvak kers zou gelden) onder de rechtelijke uitspraak uit te komen. Het bedrijf wilde alleen maar betalen aan de werknemer wiens geval aan de kantonrechter was voorgelegd en niet aan alle anderen. Mabuwet ging in cassatie bij de Hoge Raad. die het beroep nu heeft ver worpen. Het geld 2400 gulden is inmiddels uitbetaald aan de districts bestuurder van de bouwbond NW, die voor doorbetaling zl zorgen. Vol gens de bond heeft de uitspraak van de Hoge Raad de vakbonden een dui delijk handvat om voort'.an loon te voderen wanneer het werknemers door omstandigheden buiten hun schuld onmogelijk is geworden oro te werken. an een onzer verslaggevers DEN HAAG De Surinaamse oppositieleider Jaggernath Lach mon heeft nu ook een termijn genoemd waarbinnen de volledige on afhankelijkheid van Suriname moet zijn voltooid: acht tot tien jaar. In het verleden heeft de heer Lachmon steeds geweigerd een con crete termijn te noemen voor de onafhankelijkheid, maar verwees hij steeds naar een onbestemd 'later*. Op een persconferentie in Willemstad op Curacao (waar de parlementsdele- gaties uit de drie delen van het Koninkrijk bijeen zijn) zei Lachmon dat zijn partijzich niet tegen onafhan kelijkheid zal verzetten. Wel stelt deze partij (de Hindoestaan- se VHP) veel prijs op de banden tussen de drie delen van het Konin krijk: Nederland. Suriname en de An tillen, maar als één van de partners die banden als knellend aanvoelt, is het niet juist als anderen zich daarte gen verzetten. Een eenzijdige opzegging van het Sta tuut. om het even of dat door Neder landse of door Suriname gebeurt, noemde Lachmon in strijd met de rechtsorde van het Koninkrijk. Hij kondigde aan dat zijn partij een der gelijke 'illegale daad' zal bestrijden met alle legale middelen. Hij zinspeel de er ook op dat Nederland het befaamde artikel 43 van het Statuut kan gebruiken als Suriname eenzijdig de onafhankelijkheid uitroept. Aan dit artikel 43 kan Nederland de be voegdheid ontlenen troepen in Surina me in te zetten voor politionele ta ken. Een ander parlementslid van de VHP, Mungra, heeft in Willemstad gezegd dat hij zijn partijgenoten die be noemd zijn tot lid van de Konin- krijkscommissie wil bewegen uit de commissie te stappen als er geen verandering komt in de samenstelling. De heer Mungra zei verbaasd te zijn over de nieuwe samenstelling van de Surinaamse sectie van de Koninkrijks commissie waarin slechts vijf leden van de oppositie waren opgenomen, tegen veertien leden van de regering spartijen. Een soort Kemakeur voor leermidde len waar al jaren om gevraagd wordt vond hij acceptabel, voorzover het om technische apparatuur gaat. Maar als zo'n keur zich zou uitstrekken tot pedagogische aspecten van leermidde len, zou daarmee in principe de vrij heid aangetast worden. Met deze opvatting bleek de minister van onderwijs het eens te zijn. Een keur op de inhoud zou kunnen leiden tot uniformering en vormen van staatspedagogiek. Maar vakweten- schappelijk en didactisch is een Kemakeur mogelijk en wense lijk, al kunnen de voorwaarden niet van bovenaf opgelegd worden, aldus de minister. Duidelijke, deugdelijke onderwijskun dige criteria zijn er niet en moeten in samenwerking met leerplan-ontwikke laars opgesteld worden. De binnen kort op te richten Stichting voor Leerplan Ontwikkeling zal daaraan kunnen gaan werken, al zal er pas op langere termijn effect van te verwach ten zijn. Het plan om, in aansluiting op het initiatief van de Groep Educatieve Uitgeverijen (waarover Trouw-Kwar- tet twee weken geleden berichtte) een adviesgroep in te stellen die informa tie moet gaan verstrekken aan docen ten over leermiddelen, kan op korte termijn resultaat hebben. De NOT duurt tot en met donderdag en wordt im de Utrechtse Jaarbeurs ge houden. Over alle mogelijke aspecten van leermiddelen, schoolboeken, audi ovisuele middelen, scholenbouw- en inrichting, wordt in drie grote hallen informatie gegeven. Als een soort te- gen-NOT wordt in de Kargadoor in Utrecht een tentoonstelling gehouden van alternatief lesmateriaal (over mi lieu, buurt, eigen leefwereld van het kind etc). Donderdagavond wordt in de Kargadoor een forumavond belegd over de leermiddelenproduktie. met als thema: verdragen commerciële be langen en onderwijsvernieuwing el kaar? Van een verslaggever ZEVEN AAR Bij Berg autoweg bij Zevenaar, Europa's grootste grenspost, wordt gemiddeld een kwart van het aantal vrachtwagenchauffeurs dat Ne derland binnenkomt bekeurd omdat ze te lang hebben gereden of hun rijtijdenboekje niet juist hebben inge vuld. Dat is meegedeeld door de rijks verkeersinspectie. die regelmatig con troles aan de grensposten verricht. Chauffeurs die in overtreding zijn moeten na aanhouding eerst de ver plichte rustttijd nemen alvorens ze hun reis mogen vervolgen. AMSTERDAM In het water van het Nieuwe Diep bij de uitmonding van het Amsterdam-Rijnkanaal in het IJ is het stoffelijk overschot aange troffen van een onbekende vrouw, die volgens de politie hoogstens twaalf uur eerder door verdrinking moet zijn omgekomen. Haar leeftijd wordt geschat op 65 tot 70 jaar. Aangezien er geen bericht van vermis sing bij de politie is binnengekomen, en op de vrouw geen identiteitspapie ren zijn aangetroffen, roept de recher che van het bureau IJ-tunnel (tele foon 753368) familieleden of beken den op om inlichtingen te verschaf fen. De vrouw was 1.65 m lang, had stevig gepermanent donkerblond grijzend haar en droeg een donkerblauwe man tel met een bruin bontkraagje. Voorts was zij gestoken in een rood met wit gebloemde japon, een blauwe hoofd doek, een groen nijlon sjaaltje, beige- kleurige corduroy schoenen, versierd met goudkleurige gespen. Beroving op veemarkt opgelost PURMEREND De rijkspolitie is er in geslaagd de twee mannen op te sporen, die vorige week dinsdagoch tend op de veemarkt in Purmerend, een veekoopman van zijn portefeuille met 350 en betaalcheques beroof den. De met een nijlonkous vermom de en met een pistool gewapende dader blijkt te zijn de 22-jarige chauf feur Henk D. uit Koedijk. Zijn in de auto op de markt wachtende maat was Cor P. M.t een 31-jarige grondwerker uit Alkmaar. Beiden zijn zondag van huis gehaald en in Purmerend achter slot en grendel gezet. AMSTERDAM Mime-speler René Lerschen van het gezelschap Cabami- me is ten zeerste gedupeerd door een inbreker die vrijdagnacht zijn geluid sapparatuur wegnam uit zijn studio aan de Eerste Nassaustraat 7 te Am sterdam. Op de bandrecorder bevond zich de geluidsband die hij bij zijn voorstellingen gebruikt en die daar voor onontbeerlijk en onvervangbaar is. Lerschen doet een beroep op de inbreker hem tenminste het geluids bandje terug te sturen. Man verwond met frituurvet AMSTERDAM De 35-jarige restau ranthouder A. A. D. in Amsterdam heeft zondagavond de 19-jarige Moktar Hamza ernstig -erwond door een blik kokend fituurvet over zijn rug te gooien. Hij deed dit omdat Hanza met twee anderen in zijn Marokkaans res taurant aan het Damrak aan een gere serveerd tafeltje was gaan zitten en weigerde het te verlaten. UTRECHT De directie van een Akzo-vestiging in Barcelona, La Seda de Barcelona, heeft gisteren besloten om het ontslag van negen werkne mers in te trekken. Dit zal gebeuren binnen de door de arbeidsrechter ge stelde termijn. De arbeidsrechter, die het ontslag van de negen al eerder ongegrond had verklaard, heeft de directie laten weten dat de werkne mers zich hebben aangemeld voor handhaving van het dienstverband. Dit heeft Akzo-Nederland gisteravond meegedeeld. Dit naar aanleiding van een besluit van kaderleden van de Industriebond NW om Akzc een ulti matum te stellen in verband met de affaire in Spanje. De Industriebond zou acties gaan voeren in Nederlandse Akzo-vestlgingen in verband met deze zaak als de raad van bestuur van Akzo niet vóór 11 april initiatieven zou hebben genomen om de negen werknemers weer aan het werk te laten gaan. De raad van bestuur van Akzo ver klaarde gisteren dat 'het gestalte ge ven aan de algemene beleidsbeginse- len van Akzo behoort tot de verant woordelijkheid van de plaatselijke lei ding'. Het Akzo-bestuur toetst overi gens wel het beleid van de plaatselij ke directies. De heer J. de Jong, -ecretaris van de Industriebond NW verklaarde, dat hij zeer verheugd was over het weer in dienst nemen van de negen ontsla gen werknemers. Hij zei ervan over tuigd te zijn dat de internationale solidariteit tot dit resultaat geleid heeft. Ook de bonden in de Verenigde Staten, die leden hebben in Ameri kaanse Akzo-vestigingen, alsmede Amerikaanse vervoersbonden die met h»t transport van Akzo-produkten te maken hebben, hadden zich namelijk achter het ultimatum van de Indus triebond NW De negen mensen zouden ontslagen zijn naar aanleiding van een staking, die in de Spaanse fabriek gehouden was. Deze staking stond in verband met moeilijkheden bij CAO-onderhan- delingen. ALGEMENE VERGADERING van de Rabobank. Hierdoor roept de Coöperatieve Raiffeisen-Boerenleenbank haar leden op tot het bijwonen van de algemene vergadering, die gehouden wordt op maan dag 22 april 1974 om 8 uur 's avonds in restaurant ,,De Woelige Baren" te Roelofarends- veen. Langeweg 16, beneden zaal. Verkorte agenda: 1. Opening. 2 Aanwijzing secretaris en stcmopnemers. 3. Notulen vorige vergadering. 4. Aanv voor! len. 5. Balans met verlies- en winst rekening. fi. Verkiezing lid Bestuur. 7 Verkiezing lid Raad van Toe zicht. 8 Mededelingen. 9 Rondvraag. 10. Sluiting. De volledige agenda ligt vanaf heden ten kantore van de bank ter inzage van de leden. Het Bestuur: C. Langhout. Voorz. C. J. Zoet, Secr. Omdat ze er slank in zijn? Omdat ze makkelijk dragen? Omdat ze mode blijven? Deze zijn beige, gabardine en nieuw. Maat 38/44. Beide: 129,- Laan van Meerdervoort 33 - Den Haag heeft op korte termijn plaats voor een die in het bezit is van het Praktijkdiploma Boek houden. Enige boekhoudkundige ervaring is ge wenst. Leeftijd 20 a 22 jaar. Geboden worden een uitstekend salaris, gunstige gratificatieregeling, prettige werksfeer in een klein team. Uw schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan de direktie onder vermelding van de letters B.K. BESTEMMINGSPLAN „LANDELIJK GEBIED WATERINGEN" De burgemeester van Wateringen maakt ingevolge het bepaalde in artikel 23, 2e lid, van de Wet op de Ruimte' lijke Ordening bekend, dat ingaande 11 april 1974 ge durende een maand ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp-bestemmingsplan „Lan delijk Gebied Wateringen", met daarbij behorende, voor schriften en toelichting. Het ontwerp-plan omvat het gehele gebjed van de ge meente buiten de bebouwde kommen van Wateringen en Kwintsheul. Gedurende voormelde termijn van ter-inzage-ligging kan een ieder tegen het ontwerp schriftelijk bij de ge meenteraad bezwaren indienen. Wateringen, 9 april 1974. De burgemeester van Wateringen; Drs. F. K. LANGEMEIJER Ier we Samenkomsten „LEVEN EN OVERVLOED" WIJKGEBOÜW "DE HAARD". Daguerrestr. 16. ELKE WOENSDAGAVOND. AANVANG 7.45 uur. 10 april Ev. JOH. v. WIERINGEN, GORKUM 17 april Ev. BEN HOEKENDIJK, PUTTEN 24 april Ev. KLEIN HANEVELD, BODEGRAVEN Noteer s.v.p. deze data! Het Comité. Openbare bekendmaking 01 mg, ien istri r ld V De burgemeester van Monster maakt bekend dat i g ingang van 10 april 1974 gedurende één maand gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, Hei straat 2 te Monster, voor een ieder ter inzage ligt bi) raadsbesluit van 26 maart 1974 vastgestelde best^i mingsplan „Vlotlaan", met bijbehorende kaart, schriften en toelichting. Het bestemmingsplan „Vlotlaan" omvat het gebied, grensd in het oosten door de Monstersevaart en de de oostzijde van de Havenstraat gelegen bebouwing, het zuiden en westen door de Vlotwatering en een sloot daarvan en in het noorden door de Emmasi Het bestemmingsplan „Vlotlaan" is niet vastgesteld form het ter visie gelegen hebbende ontwerp-plan. de vaststelling is besloten op de plankaart ontsluitil wegen aan te brengen in het gebied, gelegen ten wes van de Vlotlaan, en de bestemming „Water" van enl sloten, gelegen ten oosten van de Vlotlaan, te wijzi in die van „Bedrijven met bijbehorende erven (B Voorts is besloten het bepaalde in artikel 6, onder g !IS onder van de voorschriften te schrappen. Tenslottfljn in artikel 6. eerste lid, van de voorschriften tussen j woorden "en" en "ambachtelijke" ingevoegd het wof\ ..plaatselijk". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteri hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren h( tegen cle wijzigingen, welke bij de vaststelling van plan in het ontwerp zijn aangebracht, kunnen gedui de genoemde termijn van één maand bij Gedeputee Staten van Zuid-Holland te 's-Gravenhage bezwaren gen het bestemmingsplan „Vlotlaan" indienen. Monster, 3 april 1974. De burgemeester van Monsl Mr. J. H. J. DAME B rij V] eo

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10