Meer vrijheid door nieuw transfersysteem Toch problemen voor Feyenoord NAC na winst op FC Groningen boven de streep Overgang naar nieuwe club gedurende hele seizoen Duidelijke richtlijnen voor vergoedingen Feyenoord praat weer met Kreuz Nog vijf wedstrijden Klacht Coerver voor keus: Israël of Van Dale Zes punten uit laatste vijf duels Stijl is geen verleden tijd. Er beslaan nog kostuums die u onbekommerd draagt, omdat de stof u moeiteloos volgt, de koupe onberispelijk blijft. Past u maar eens een Wilson Glenny kostuum. Sti.il van nu, die uw persoonlijkheid orders trcept. suits that suit your personality eksklusicf bij bercnkledingspecialisteii trouw k wvrtet maialndag 8 april 1974 SPORT T7/K8'I Van onze sportredactie ZEIST De afgevaardigden van hei betaald voetbal hebben zich za terdagmiddag in het KNVB-sport cent rum in Zeist akkoord verklaard met een nieuw 'transfersysteem'. Met grote meerderheid van stem men werden de voorstellen zoals die werden gedaan door de zoge naamde 'normencommissie li' aanvaard. Slechts Ajax, Go Ahead, Vanaf die datum is de voetballer wij na afloop van zijn contract een nieu we verbintenis aan te gaan met een eventueel andere vereniging. Van een transfer-som is dan geen sprake meer. Wel van een vergoeding die de nieuwe vereniging aan de oude voetbalorga nisatie moet betalen. De richtlijnen voor de commissie van bindende advi seurs die in actie komt als Je beide clubs het niet eens zijn over de hoogte van de vergoeding variëren van rond tienmaal het oude jaarsala ris voor spelers van 16 tot 21 jaar, die maximaal 10.000 gulden per jaar ver dienden tot driemaal voor spelers van 30 tot 32 jaar. die als voetballer 40.000 tot 75.000 gulden ontvingen. Als richtlijn voor salarissen boven de 75.000 gulden werd bij amendement de factor 10 aanvaard. De aanvaarding van het nieuwe systeem heeft duidelijk financiële con sequenties voor het betaalde voetbal. 'Als je je goede spelers wilt houden', was het commentaar van oud-interna tional Hans Kraay, thans manager van Go Ahead, 'zal je ze ongetwijfeld meer moeten gaan betalen'. Na een langdurige discussie nam de algemene vergadering ook de wijzigin gen in het reglement betaald voetbal aan. Een gevolg daarvan is dat de trasferperioden "erd wijnen. Spelers kunnen nu gedurende het gehele jaar een overeenkomst met een nieuwe club sluiten. Voor het spannende ver loop van deze competitie heeft dat echter geen consequenties. Bepaald is namelijk tevens dat een dergelijke speler (als de overgang zich voltrekt) in de periode van de eerste vrijdag in maart tot het einde van het seizoen, niet gerechtigd is in competitiewed strijden en ontmoetingen voor de na tionale beker uit te komen. Een winstpunt voor de spelers is zonder twijfel dat de voorgestelde be paling. dat een contractspeler pas voor zijn nieuwe club in actie mag komen als de vergoeding voor hem is betaald, niet werd overgenomen. FC Groningen, NAC en Sparta spraken zich uit tegen het door Feyen- oord (bij monde van voorzitter Van Zandvliet) geamendeerde voor stel. In dit advies worden richtlijnen gegeven aan de vormen com missie van bindend adviseurs, die het betaalde voetbal vanaf 1 mei zal kennen. Duidelijk werd overigens in deze ma rathon-vergadering dat er allerminst sprake is van eensgezindheid in het bestuur betaald voetbal. Bij herhaling was het nieuwe bestuurslid Dé Stoop, die eerder al in conflict kwam met de financiële expert van de sectie Ton Zwikstra. het oneens met de zienswij ze van zijn collega's. Ten aanzien van de overgang van spelers van de eerste divisie naar de eredivisie is voorts bepaald dat de vergoeding 25 procent hoger zal lig gen dan de richtlijnen voor het colle ge van bindend adviseurs aangeven. Een amendement van de heer Van Zandvliet om dit artikel te schrappen werd met 75 tegen 51 stemmen ver worpen. In kringen van de UEFA is men het overigens niet eens met de zienswijze van de KNVB dat sprake is van een arbeidscontract tussen spelers en clubs in het betaalde voetbal. Op 20 mei zal de Europese Voetbal Unie in Edinburgh dit onderwerp aan de orde stellen. De KNVB betoogt in deze dat de regels van de FIFA voorschrijven dat de nationale reglementen niet in strijd mogen zijn met de wet van het betrokken land. Volgens het rapport Stheeman zou het oude transfersy steem dat inderdaad zijn. Daarop heeft mr. Max Tripels het thans aan vaarde alternatieve systeem ontwik keld. Voorzitter mr. Jacques Hoogewoning verklaarde tijdens de vergadering in heit KNVB-sportcentram dat in het najaar de zelfstandigheid van de sec ties binnen de KNVB aan de orde zal komen doch dat voorhands het ama teurvoetbal zich akkoord heeft ver klaard met een pariteit van het betaal de en het amateurvoetbal in het bondsbestuuT. Voorts tiet hij weten dat van het ministerie van CRM be richt is ontvangen dat uitkeringen uit de lotto afzonderlijk aan de prof- en amateursectie zullen worden toege kend. Wegens tijdgebrek werd het onder- UTRECHT Vandaag zal Sparta's vedette Willy Kreuz het beslissende gesprek hebben niet Feyenoord over zijn even tuele komst naar dc Kuip. Ais de partijen dan niet tot over eenstemming komen is de kans groot dat de Oostenrijker naar de Franse eerste divisieclub Ni ce \ertrekt. Gistermiddag na af loop van de wedstrijd tegen Utrecht had Kreuz een kort ge sprek met een delegatie van de Franse club, bestaande uit de president en de vice-president. Willy Kreuz: 'Het liefst zou ik naar Feyenoord gaan. maar mocht dat niet lukken, dan lijkt de. kans groot dat ik naar Frank rijk vertrek.' Volgens voorzitter Van Rijn van Sparta was er gistermiddag slechts sprake van een oriënte rend gesprek met de Fransen. Hij ontkende dat er sprake zou zijn van een ruil tussen Willy Kreuz en Dick van Dijk, de oud-Ajacied die al enkele jaren voor Nice uitkomt. 'Natuurlijk hebben wc belangstelling voor een speler als Van Dijk. maar beide zaken worden geheel af zonderlijk behandeld.' Sparta en Nico zullen over en kele dagen verder praten over een mogelijke transfer van Willy Kreuz, zo doelde de Spar- ta-praesos mee. Van Rijn zei over het gesprek van vandaag tussen Feyenoord en Kreuz niets te weten. Feyenoord zal na dit gesprek contact met Sparta opnemen. AMSTERDAM Het program ma van de kampioeits- en degra datiekandidaten luidt: AJAX: thuis: Sparta, FC' Den Haag: uil: I)e Graafschap. Tel star, Roda JC. FEYENOORD: thuis. FC Am sterdam. FC Twente; uit: FC Groningen, NEC, NAC. FC TWENTE: thuis: Go Ahead. NAC, AZ'67; uit: NEC. Feyen oord. NEC: thuis: FC Twente, Feyen oord. Haarlem; uit: NAC, AZ'67. FC GRONINGEN: thuis: Feyen oord, Haarlem, PSV; uit: AZ'67, FC Utrecht. NAC: thuis NEC, Feyenoord; uit: FC Amsterdam, FC Twente, Go Ahead. RODA JC; thuis: AZ'67, FC Utrecht. Ajax: uit: Haarlem, PSV. HAARLEM Scheidsrechter Henk Geurens heeft bij de KNVB een klacht ingediend naar aanleiding van de uitlatin gen van naarlem-tralner Barry Hughes, vorige weck na afloop van do wedstrijd tegen Sparta in Rotterdam. Hughes viel de beslissing van Geurens het win nende doelpunt van Kowalik goed te keuren in niet mis te verstane bewoordingen aan en illustreerde zijn kritiek met de mening van een aantal Sparta nen die verklaarden dat ze er inderdaad niet van zouden heb ben opgekeken, wanneer 't doel punt niet toegekend zou zijn. Hughes toen: 'Dit kan niet Ik wil met deze uitspraak best 'n klacht van Geurens riskeren.' Nu. ua de klacht: 'Ik heb 'n ver weer ingediend. Ik heb me niet met de wedstrijd of de leiding ervan bemoeid, alleen na afloop mijn eerlijke mening verkon digd. Bij mijn kritiek blijf ik.' werp shirtreclame van de agenda afge voerd. Het zal nu op 25 mei in een vergadering waarin de financiële pro blematiek centraal zal .staan aan de orde worden gesteld. Willem van Hanegem 'rechts) heeft Feyenoord op 5-0 gebracht. De Roda JC-verdediging keert naar de wankele stellingen terug. 'ADVERTENTIE' ROTTERDAM Aan de voor avond van de halve finale van het UEFA Cup-toernooi had Feyen oord zich geen gemakkelijker te genstander kunnen wensen dan het verbijsterend zwakke Roda JC (8-0) dat de Rotterdammers wel willend terzijde stond om het verschil in doelsaldo met Ajax weg te werken. Merkwaardig ge noeg repte niemand in Rotterdam over FC Twente dat zich tussen de beide traditionele grootmach ten heeft ingewerkt. Voor Feyenoord is Ajax nog altijd de meest gevreesde rivaal in deze onge meen boeiende slotfase van de compe titie. Er waren gisteren in de zonnige kuip geen waarnemers van FVB Stutt gart aanwezig om de Feyenoord doel- punten-explosie te registreren. Als ze er we! waren geweest zouden ze bo vendien weinig wijzer zijn geworden, want geen enkele club heeft zich dit seizoen zo pover gemanifesteerd als Roda JC, dat zonder de minste overtui ging aan het karwei begon. Feyenoord heeft 90 minuten lang een grote pressie op het doel van de Limburgers uitgeoefend, zonder ooit zelf maar één moment voor een pro bleem te zijn gesteld. Niettemin keek trainer Wiel Corver na afloop nogal zorgelijk. De Feyenoord-trainer is in dit stadium niet te benijden. Hij had de weer volledig fitte Rinus Israël volgens afspraak zijn vertrouwde posi tie weer laten innemen ten koste van •loop van Daele. Israël speelde nage noeg een foutloze wedstrijd, maar dat was niet moeilijk tegen een erbarme lijk slechte opponent als deze. Maar aan wie moet Coerver in de wedstrijd tegen Stuttgart nu de voorkeur ge ven? Coerver zelf: 'Ik weet het nog niet. Joop heeft dit seizoen naar zijn mening voldaan. Hij is meer prof geworden, dan de afgelopen zes jaar op de reservebank. Hij heeft er daar om ook begrip voor kunnen opbren gen dat ik Israël wee- een kans gaf om het ritme te hervinden.' En Israël: 'Ik voel me weer helemaal fit en ook daarom verwacht ik dat ik woensdag zal spelen. Ik zou me nog zo graag bij de 22 spelers voor MUnchen voegen, maar dat kan alleen als ik de kans krijg om bij Feyenoord weer in vorm te komen. Het is zo jammer dat hier niet zoals bij FC Twente, de stelregel geldt, dat een speler, wanneer hij hersteld is van zijn blessure automatisch weer in het eerste elftal wordt opgenomen. Het zou een verschrikkelijke teleurstelling voor me zijn als ik er woensdag naast sta alhoewel ik begrip heb voor de situatie.' Joop van Daele tenslotte: 'Coerver kan mij toch na vijftig wedstrijden waarvan ik er misschien een paar niet heb voldaan niet naast het elftal zet ten? Ik reken er gewoon op dat ik in de basis opstelling sta.' Coerver weer: 'Het is ontzaglijk moeilijk, ik zal de komende dagen veel moeten wikken en wegen. Maar dat geldt niet alleen voor de kwestie Israël-Van Daele. Schneider en Boskamp zijn er ook nog. Een extra moeilijkheid is dat de contracten van enkele spelers aflopen. Zij willen juist nu hun waarde tonen en dat kan niet op de reservebank'. Problemen te over dus voor Wiel Coerver die met Feyenoord zulke ri ante uitzichten heeft op de landstitel. Feyenoord speelde tegen Roda JC zon der Wiro Jansen, die aan rust toe was. In de tweede helft werden Rijsbergen en Wery vervangen door Schneider en Van Daele Veel problemen de Rotterdammers hadden toen al een onaantastbare 50 voorsprong ver worven gaven die wissels niet, omdat de Limburgers zich permanent als goedwillende amateurs gedroegen. De Feyenoorders genoten stuk voor stuk van de onvoorstelbare vrijheid die hen door mannen als Broeks. Offermans, Fischer, Pfeiffer, Advocaat werd gegund. Trainer Pliska van Ro da trachtte het schamele optreden van zijn volgelingen' nog te vergoedlijken door Feyenoord af te schilderen als een ploeg van Europese klasse, die in staat is efficiënt te profiteren van elke fout. Als dat inderdaad het geval zou zijn geweest, was er een resultaat met dubbele cijfers op het scorebord geko men. Nu namen de Rotterdammers genoegen met acht treffers, waarvan er vier voortvloeiden uit situaties waarin de Limburgers op de meest knullige wijze de bal verspeelden. De doelpunten-happening werd in de eerste helft geopend door de Jong, die een splijtende pass van Kristensen slechts behoefde te verlengen. Het werd 2—0 via Ressel, na een combina tie met Van Hanegem^ terwijl Ressel uit een strafschop, die in eerste aan leg door Gerlman werd gestopt de marge vergrootte tot 30. Kristensen en Van Hanegem voerden nog in de eerste helft de 6Core op tot 50 terwijl daarna Van Hanegem, De Jong en opnieuw Van Ilinegera Roda JC vernederden: 8—0 FF.YENOORD-RODA JC 8—0 (5—0) 8. De Jong 1—0. 14. Ressel 20. Ressel (straf schop) 3O 38 Kristensen 40 43. Van Hanegem 50. 47. Van Hanegem 60. 48. De Jong 7—0, 68. Vqn Hanegem S0. Scheids rechter: Vervoort (Corver) Toeschouwers: 30.000. FEYENOORD: Treytel. Rijsbergen (Schnei der). Israel. Ramliak, Vos: Boskamp. De Jong (Van Daele). Van Hanegem. Wery. Ressel. Kristensen. RODA JC: Gellman: Broeks (Witjes). Pfeif fer, Fischer. Offermans, Advocaat. Dijkstra, Van Leeuwen: De Goede. Blsh. Koerver. RICHARD MATTHIJSSE Overleg tijdens de KNVB-vergadering in Zeist tussen v.l.n.r.: Jaap van Praag ('Ajax) en Guus Brox, rard Kerkum en Leo van Zandvliet (allen Feyenoord). ROTTERDAM Scheidsrechter Joop Ver voort heeft in de rust van de wedstrijd Feyenoord-Rvda JC een beroep gedaan op Ujn collega Charles Corver om hem te vervangen Vervoort 'Ik verrekte titdens de wedstrijd een --piertje in mij rechterkuit en kon onmogelijk verder spelen Doelman Nordstrom van FC Groningen kan in eerste instantie nog het schot verwerken, maar hij slaat de bal tegen de borst van de aan stormende Dierickx, waardoor NAC naast de Groningers kwam: 1-1. De Bredanaars wonnen uiteindelijk met 4-1. Van onze speciale verslaggever BREDA NAC heeft zich* de afgelopen jaren dankzij enkele fikse C eindsprinten steeds in de hoogste voetbalafdeling kunnen **w* tvi Ook dit seizoen verkeert NAC in degradatie-zorgen, maar wederom |)J is het slotoffensief ingezet. Na de afgelopen vier competitiewedstrij den ongeslagen te zijn gebleven en daar tussendoor ook de bekerfi- nale te hebben bereikt, bracht NAC gisteren door een overwinning op FC Groningen (4-1) het puntentotaal uit de laatste 5 wedstrijden m op 6 punten. Een opmerkelijke score, omdat uit de voorgaande 24 wedstrijden slechts 12 punten werden veroverd. De stap naar boven van NAC (de Bredase ploeg liep een punt uit op NEC, passeerde FC Groningen en kwam in punten naast Roda JC) bete kent tevens een zorgwekkende positie- verslechtering van FC Groningen. Een somber perspectief, voor een club die ook al andere dan voetbaltechni- sche moeilijkheden heeft om zich te handhaven. Trainer Ron Groenewoud noemde echter na de 41 nederlaag de positie niet hopeloos en trok zich ook niet vertwijfeld de haren uit het hoofd: 'Ik ben niet van plan hartpa tiënt te worden. Je moet alles relati veren. er gebeuren wel erger dingen in de wereld dan het verlies van FC Groningen.' De vijf mogelijkheden die FC Gronin gen nog ter beschikking staan om de dreigende degradatie te ontlopen, lig gen in drie thuiswedstrijden (tegen Feyenoord, Haarlem en PSV) en twee uitwedstijden (AZ'67 en FC Utrecht). Geen ontmoetingen overigens, die echt aanleiding geven tot optimisme over de uiteindelijke positie die FC Groningen in de competitie 1973-1974 zal innemen. Het verschil tussen NAC en FC Gro ningen was gisteren aanzienlijk gerin ger dan de score van 41 deed ver moeden. NAC bouwde in de beginfase een overwicht op, mtfar bleef toch alleszins beneden de vorm waarmee het afgelopen woensdag de bekerfina le bereikte. Op het middenveld kreeg FC Groningen langzamerhand Het heft in handen en toen m de 25ste minuut FC Groningen een voorsprong nam. was dat geenszins onverdiend. In die 25ste minuut sloeg Atie Graau- mans na een schprpe doelworsteling in een reflex de bal weg. waarop Bloemberg de toegewezen strafschop benutte. FC Groningen had in deze fase de beste kansen: eën vergroting van de voorsprong lag meer in de lijn der verwachtingen dan een gelijkmaker van NAC. Trainer Groenewoud: 'Het verliep toen naar wens en wat wij verwachten kwam uit: als de NAC- defensie onder druk komt te staan, ontstaan er hachelijke situaties. Dat bleek ook voor dat eerste doelpunt. Bovendien hadden we volop ruimte op het middenveld, zodat we de bal in de ploeg konden houden.' Dat middenveld sloeg NAC veelal over: het richtte zich met lange trap- pen met name op de kopkracht van*n. I-Ienk van Rooy. In hoeverre de afwe-i-f1 zigheid van de geschorste middenvel-rDl der Bertus Quaars hierbij een rolrc heeft gespeeld, valt moeilijk te zeg-rr gen. Zijn vervanger Felix Muller speelde een vrij onopvallende wed strijd, waarin hij zich hoofdzakelijk verdedigend opstelde Henk Wullems: 'Muller heeft veel verdedigend werk gedaan en was als vervanger van Quaars zeker voldoen de. Bovendien, Muller speelde pas weer na een half seizoen en juist in deze wedstrijd lag er een druk op hem die Quaars niet zou hebben ge kend.' Hoewel NAC in die eerste helft geenszins overtuigde, kwam het toch naast FC Groningen. Kort voor rust stelde Henk van Rooy (sterk in de lucht, zwak met de bal aan de voeten) met een kopbal Dierickx in staat gelijk te maken. In de tweede helft was Graaumans. die niet alleen de strafschop had veroorzaakt, maar bo vendien nog een aantal andere keren faalde, vervangen door Van den Dries. Het bevorderde de rust in de Bredase ploeg die bovendien het voordeel had kort na de hervatting toch een voor sprong te nemen, toen Brouwers de bal doorkopte naar Bouwmeester, die de uitlopende NordStröm passeerde. FC Groningen stond voor de taak wederom terug te komen. Even leek het erop, of de emoties de overhand zouden krijgen (Cornells kreeg de gele kaart wegens onbesuisd aanvallen), maar FC Groningen be sloot toch tot aanvallen om alsnog een nederlaag af te wenden. Trainer Groenewoud zette een extra aanvaller in: verdediger Oosterwold ruimde het veld voor Timmermans. Het pakte echter, op het moment dat NAC even als in de eerste helft op het punt leek te staan toch weer door de knieën te gaan, anders uit. Een voorzet van Brouwers werd een kwartier voor tijd door Schipper in eigen doel gewerkt en enkele minuten later deed Bouw meester, na aangeven van Brouwers, NAC tot 4—1 uitlopen HANS SCHMIT

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8