Helft van Amsterdamse huizen voldoet niet mn de minimum-eisen Wie de schoen niet past trekt hem aan ►agbladen vrezen in .974 aanzienlijk Jlechtere resultaten Brandweer heeft grote veenbrand in De Peel goed onder controle feel bewoners zullen stad moeten verlaten NIEUW-ENGEIAND "3T Steeds meer hoofdluis hij scholieren Politie schiet op ruziemaker Zweden wint songfestival Architect Dudok (89) overleden Tweederde van bevolking heeft niet passend schoeisel oord op meisje in ampen opgelost Gevallen kleuter plaatst recherche voor een raadsel D'66 twijfelt; DS 70 gaat gewoon door Inseminatie in tweederde van gevallen succes ©UW/KWARTET MAANDAG 8 APRIL 1974 BRVNENLWD T3/K5 it laatse cijfer kan men opmaken uit idere gegevens, die B. en W. in hun ief aan gedeputeerden hebben vast- ilegd: Amsterdam telt thans 770.000 inwoners en de gemiddelde bezettings graad is 2,64 per woning. De noodkreet is gebaseerd op de enor me behoefte aan woonruimte die Am- ADVERTENTIE Lichtgewicht1 j Linnen Zomermantel In de modieuze ehemisier-stijl ad f 325,- Kleuren: naturel, marine, aqua, brique, groen en zwart. Kleding en service gesigneerd I Amsterdam 245721 Rotterdam 137370 Eindhoven\ 443208 Urgentie m een onzer verslaggevers jb HSTKRlDAM De economische positie van de Nederlandse dag- ïden is in 1973 belangrijk verbeterd, maar gevreesd moet wor- n dat liet jaar 1974 weer een verslechtering te zien zal geven. >oral de nog 9teeds stijgende papierprijzen vervullen de dagblad- tgevers met grote zorg. het zo juist verschenen jaarverslag ir 1973 van de Vereniging De Ne- •landse Dagbladpers (NDP) wordt opgemerkt dat het positieve ultaat dat in 1973 is behaald 'wel is dringend nodig zal kunnen zijn buffer voor het thans lopende r'. Voor 1974, zo wordt in het slag voorspeld, zal op een terug- ïg in de gemiddelde rentabiliteit t tenminste 7 procent van de omzet eten worden gerekend. 1973 zijn de inkomsten uit abonne- ten gestegen met 15,7 procent, stijging was enerzijds te danken een verhoging van de abonne- ntsprijzen, anderzijds aan een opla- tijging van 2,3 procent. Een stij- g van het advertentievolume met procent droeg ertoe bij dat in de ertentiesector de omzetten van de [bladen met naar schatting 14,5 icent stegen. rtB guurdere krant 1973, aldus het jaarverslag, is eni- matiging betracht met de verho- jig van de abonnementsprijzen om 2( voorkomen dat de functie van de 31 [bladen als relatief goedkoop mas- iej ommunicatiemiddel al te zeer zou ■den aangetast'. De NDP acht het jfelachtig of ook in het nu lopende r eenzelfde rust met betrekking tot abonnementsprijzen als in 1973 andhaafd zal kunnen worden. Ver engen van de abonnementsprijs i en worden waarschijnlijk vooral oorzaakt door de 'buitensporige pa- rprijsstijgingen'. t betrekking tot het papierverbruik rdt gememoreerd dat de papierprij- i per 1 januari 1974 met niet ider dan 28 tot 30 procent zijn hoogd en dat per 1 februari 1974 extra verhoging wegens dè olie- is volgde. De papierfabrikanten gen bovendien over tot een verla- g van het gramgewicht. Het door de afnemers daaruit voortvloeiende nadeel werd niet gecompenseerd. Met het oog daarop wordt de papierfabri kanten in het jaarverslag van de NDP verweten 'dat zij zelfs de meest ele mentaire beginselen van goed koop manschap uit het oog beginnen te verliezen.' Procenten In 1973 werd aan de technische ver vaardiging van de kranten het' groot ste deel (20,9 procent) van de inkom sten besteed. Aan de redactie werd 18,4 procent besteed, aan het papier 16,1 procent, aan behuizing, rente en management 13,5 procent, aan het vervoer 12,1 procent, aanjabonnemen- tenwerving en -administratie 7,3 pro- een en aan advertentiewerving en- administratie 5,4 procent. Hierbij kan worden aangetekend dat bij de door De Christelijke Pers uit gegeven dagbladen een veel hoger percentage dan het gemiddelde, name lijk 20, werd besteed aan het vervoer. Dit hoge percentage houdt verband met het streven ook abonnees op veraf gelegen plaatsen een krant te bezorgen. De kosten van behuizing, rente en management lagen daarente gen met ongeveer 10 procent onder het gemiddeld». WINTERSWIJK Steeds meer scholieren hebben last van hoofdluis. In sommige delen van ons land is daardoor zelfs een ernstig hoofdluisprobleem ontstaan. Dat zeggen de gezamenlijke Oost-Gelderse schoolartsen. Zij hebben de ouders van leerlin gen in hun gebied aangeraden hun kinderen eens per week grondig op hoofdluis te controleren. Door flink de haren te wassen, zullen de dieren, die zich het liefst achter de oren nes telen en daar nogal wat jeuk veroorzaken, op den duur vanzelf verdwijnen, zeggen de artsen. au een onzer verslaggever» M&TERDAM In een noodkreet aan twee gedeputeerden van Noord-Holland, die mede verant- oordelijk zullen zijn voor de bepaling van bet overloopbeledd van liet uit zijn voegen barstende msterdam, zeggen b. en w. van deze stad, dat Amsterdam ongeveer 150.000 kwalitatief-onvoldoende oningen beeft, waaronder meer dan 50.000 krotten. Dit betekent dat meer dan de helft van alle Am- erdamse woningen kwalitatief-onvoldoende is, want de hoofdstad telt op het ogenblik nog geen 2 !.000 woningen. sterdam heeft maar vooral zal krijgen vlak buiten haar stadsgrenzen, dus in het noordelijk deel van de Randstad en met name in Purmerend. B. en W. rekenen uit, dat in het gewest omstreeks 1980 voor uit de hoofdstad wegtrekkende Amsterdam mers 32.000 woningen beschikbaar moeten komen. Hiervan zullen er on geveer 6000 in Almere kunnen wor den gevonden, zo wordt althans ge hoopt. Uitgaande van deze optimis tische beschouwing zullen tot 1980 alleen al voor Amsterdammers in de andere aangewezen groeikernen 26.000 woningen moeten worden gebouwd. 'Zelfs als Purmerend er in slaagt tot 1980 de voorgenomen 16.000 woningen voor Amsterdammers tot stand te brengen, dan zou er in het gewest nog altijd een woningbehoefte van 10.000 woningen resteren', aldus B. en W. 'Biedt men Amster dam thans geen uitzicht op reservering van ruimte in Purmerend dan plaatst men de stad voor een onoplosbaar pro bleem, want waar zal de Amsterdamse woningbehoefte dan wel bevredigd worden'. In de brief vermelden B. en W. dat Amsterdam op het ogenblik 18.000 urgente woningzoekenden heeft. On der die categorie worden niet eens gerangschikt de 35000 inwonende jonggehuwden, de 9300 huishoudens van 3 personen op 2 kamers en de 4400 huishoudens van 5 personen op 3 kamers, die natuurlijk ook onder de woningnood lijden. Tenslotte is er nog het sterk stijgende aantal alleen staanden beneden 27 jaar, voor wie hetzelfde geldt. Wel zijn nog niet alle uitbreidings plannen volgebouwd, maar veel soe laas kunnen die niet meer bieden. Geschat wordt, dat het aantal wonin gen in Amsterdam nog kan oplopen tot 300.000 in 1980. 'Sociaal zwakkeren' Nog verder kijkend dan 1980 vermel den B. en W. tenslotte nog dat in de jaren daarna naar schatting nog eens 80.000 Amsterdammers de hoofdstad zullen moeten verlaten .gezien de re sultaten van het funderingsonderzoek in de Dapperbmirt. Als die voorspel ling uitkomt zal er dus nog een ver dere behoefte buiten Amsterdam ont staan voor enkele tientallen duizenden woningen. 'Het zullen vooral de sociaal zwakke ren zijn, die het slachtoffer zullen worden van een totale verstoring van het voorgenomen volkshuisvestings proces, waarvan overigens moet wor den vastgesteld dat het eigenlijk al onaanvaardbaar is vertraagd', zo me nen B. en W. 'Amsterdam kan en wil de medeverantwoordelijkheid hiervoor niet dragen'. NIJMEGEN De Nijmeegse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 22-jarige man neerge schoten met een pistool. Dit gebeurde toen de man met een mes op een hoofdagent afkwam. Deze voelde zich hierdoor bedriegd en trok meteen zijn pistool. Hij schoot de man in het onderlichaam. Het slachtoffer is naar het Canisiusziekenhuis gebracht Vol gens de politie verkeert hij niet in levensgevaar. De moeilijkheden ontstonden toen het slachtoffer hooglopende ruzie kreeg met een 23-jarige Nijmegenaar. Toen de politie aankwam, trok een van de ruziemakers een mes, waarop de hoofdagent zijn dienstpistool greep De Zweedse zanggroep Abbaheeft zaterdagavond in de Engelse badplaats Briehton het Eurovisie- songfestival geivonnen met het liedje 'Waterloo'. De Italiaanse zangeres Gigiola Cinquetti, die tien jaar geleden ook eens dit songfestival won, werd tweede en het Nederlandse duo Mouth en McNeal iverd met het liedj,e 'Ik zie een ster derde. DEURNE De brandweer van Deurne is er gisteren in geslaagd de grote veenbrand in de Peel tus sen het Limburgse Griendtsveeu (gem. Horst) en bet Brabantse Helenaveen (gem. Deurne) onder controle te krijgen. De hele zondag is de brandweer nog in de weer geweest. Het is nu zaak te voorkomen dat mogelijk hier en daar nog smeulend vuur opnieuw zal op laaien. Brandweercommandant M. van den Broek zei gisteravond dat er aanwijzingen zijn dat de brand door een paar jongens is aangestoken, maar volgens de politie in Deurne staat dat nog niet vast Vermoedelijk, aldus de politie, hebben enkele jongens wel een brandje gesticht, maar heeft dat de grote Peelbrand niet veroorzaakt. Het onderzoek hiernaar was gistera vond nog gaande. De brand heeft gewoed op een opper vlakte van 600 hectare, waarvan 100 hectare ernstige schade heeft opgelo pen. Volgens brandweercommandant Van den Broek valt de schade als geheel wel mee. Een natuurreservaat met een uniek berkenbos heeft de brandweer grotendeels kunnen behou den; van de 200 hectare ging 30 hectare verloren. De brand heeft het weekeinde enorm veel kijkers getrok ken; volgens de heer Van den Broek werden de nieuwsgierigen, die het blussingswerk bemoeilijkten, nogal te leurgesteld, omdat slechts hier en daar een rookpluim te zien was. 'Een spectaculaire brand', aldus de heer Van den Broek, 'was het niet'. Bij Rheden heeft zaterdagmiddag een twee uur durende bos- en heidebrand flinke schade aangericht aan een ge bied van ongeveer 60 hectare. De brand, die werd bestreden door een groot aantal korpsen uit Arnhem en omliggende plaatsen, is waarschijnlijk veroorzaakt door een weggeworpen si garet. Bij een brand op een landgoed onder Amerongen ging op dezelfde middag ongeveer vijf hectare bos en heide verloren. Bij een door kinderen aangestoken brand in de stierenmesterij van land bouwer J. te Velthuis in het Gelderse Bij een hardnekkig Peelbrand werd het afgelopen weekeinde aan on geveer 600 hectare schade aangericht. Borculo kwamen zaterdag 65 stieren in de vlammen om; 35 stieren konden worden gered. In Eelde ging vrijdaga vond de boerderij van de landbouwer en veehouder A. Hilbrants in het Drentse Eelde geheel in vlammen op: 35 koeien kwamen in het vuur om. Bij branden werden verder een res taurant in Deil, de bovenverdieping van een kledingzaak in Stadskanaal en een etage in Amsterdam door brandt verwoest. De brand in Amsterdam werd veroorzaakt door een kaars die een vrouw 's nachts in haar slaapka mer had laten branden. HILVERSUM De architect W. M. Dudok, onder meer schepper van het raadhuis van Hilversum en het ge meente-museum van Den Haag, is za terdag op 89-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Hilversum overleden. Dudok, die op 6 juli 1884 in Amster dam werd geboren, koos aanvankelijk voor ccn militaire carrière. Hij bezocht de koninklijke militaire academie te Breda, en heeft zich later door zelf studie opgewerkt In 1913 verliet hij het leger (hij had toen al gepubli ceerd over de bouw van kazernes) en werd gemeente-ingenieur te Leiden. In 1915 werd hij directeur van publie ke werken te Hilversum, in 1927 ge meente-ingenieur te Hilversum. Hij vestigde zich daar ook als particulier architect Beroemde creaties van hem zijn onder meer het gebouw van de Bijenkorf te Rotterdam, de stadsschouwburg van Hilversum, het monument op de Af sluitdijk, het Nederlands studenten huis in Parijs en een bioscoop in Calcutta. In 1937 kreeg hij de Grand Prix voor bouwkunde op een tentoon stelling in Parijs. Het American Insti tute of Architects heeft hem geëerd met de gouden medaille van dit insti tuut. Dat is de hoogste waardering van de Amerikaanse architectuur. een verslaggever MPEN De moord op het drie ja- e meisje Yvonne B., die tien dagen JJeden gepleegd werd in Kampen, is elost. De moeder van het slachtof- je heeft bekend haar dochtertje lood te hebben. Zij heeft vrij on- wacht tijdens een routineverhoor volledige bekentenis afgelegd, het motief van de vrouw wordt 21 ir de politie geen mededelingen 29 aan. mepnne, die met een afgesneden hals d aangetroffen in het souterrain het flatgebouw, waar ze woonde, r» i i 11 kt om het leven te zijn gebracht KUgklaCflten uut een scheermes. De vader van het ;je was, volgens de politie, volko- ri onkundig van de daad van zijn uw. Van onze redacteur wetenschappen EINDHOVEN 'Stel je toch eens voor dat je een bril moest kopen op de manier waarop je nu schoenen koopt: er een heel sel passen tot je er een vindt waar je redelijk mee kunt zien. Dat zou iedereen toch te gek vinden?' De heer P. J. van Meel vindt dat systeem voor schoenen duidelijk óók te gek. En hij weet waar hij over praat, want hij zit als exponent van de schoenindustrie in het bestuur van de stichting 'Voet en schoeisel'. Op initiatief van die stichting is door de technische hoge school Eindhoven het prototy pe ontwikeld van een voet meetapparaat. Dat moet een onmisbare schakel worden in een keten van maatregelen om passende en goede schoenen om onze voeten heen te krij gen. Een luxe die de meesten van ons ontberen: ongeveer tweederde van de bevolking draagt niet passende schoenen. En dat is niet zomaar een beetje vervelend, dat kan be paald ongezond zijn. Verkeer de schoenen kunnen schade lijk zijn voor de voet, zegt orthopedisch chirurg H. Her schel. Dt kan variëren van een scheefstaande grote teen tot aanzienlijk ernstiger zaken. En het is meer dan waar schijnlijk dat wat er aan de voet mis gaat tot in rugklach ten kan doorwerken. (Stich tingsvoorzitter dr. C. J. Snij ders kwam via een rug- en wervelkolomproject van de Eindhovense TH in het voet en schoeisel werk terecht). 'Het ongeluk', zegt de heer Heesters, 'is dat je met slechte voeten honderd kunt worden.' Zodat het probleem zelden als vreselijk urgent wordt gezien voor de gezondheid. 'De men sen zien wel voetklachten, maar niet het verband met hun schoenen'. Initiatieven De stichting zit vol met initia tieven om daar wat aan te doen, maar lijkt ook een beet je last te hebben van die ge ringe urgentie. Toen zij begin vorig jaar nog in de vorm van een werkgroep in de openbaarheid trad met een nota 'Voet en schoeisel' toon de het ministerie van volksge zondheid zich zeer geïnteres seerd. De oprichting van een stichting werd aangemoedigd. Maar op de startsubsidie van het Preventiefonds zit die stichting nog. steeds te wach ten, aldus de heer Snijders. Het intussen ontwikkelde voetmeetappparaat door de TH als onderdeel van een af studeerproject geadopteerd bepaalt nauwkeurig lengte en breedte van de voet terwijl de eigenaar daar op staat. Een belaste voet ziet er iets anders uit dan een opgetilde, en op schoenen moet je tenslotte kunnen staan en lopen. Ongelijk Aan de preciese lengte heeft de schoenwinkelier natuurlijk houvast hij en de fabrikant weten dat het interieur van de schoen minstens veertien millimeter langer moet zijn om een ongestoorde loopbewe ging mogelijk te maken. Om precies te zijn 14 mm langer dan de langste voet, want mensen met twee even grote voeten zijn betrekkelijk zeld zaam, leert zo'n apparaat Met de breedte kan voorlopig minder gedaan worden, al zal daar snel verandering in ko men. Weliswaar zijn er in el ke lengtemaat bredere en smallere schoenen te vinden, maar daar zit bar weinig systeem in. Heesters: In een overgangssituatie zou je, bij handhaving van het bestaande maatsysteem, vast de lengte en breedtematen in millime ters op de schoenendoos kun nen aangeven. Dan kun je als klant tenminste, na meting, weten waar je naar moet zoe ken. Over één twee jaar wordt internationale standaar disatie van schoenmaten (in lengte èn breedte) verwacht In Amerika en Engeland is het al enkele jaren gebruikelijk dat een fabrikant per lengte maat meer breedtematen maakt, op het vasteland van West-Europa nog niet. Schoenpassersgilde De vraag is natuurlijk, of de schoenwinkelier er aan zal willen. De Eindhovense men sen verwachten voor een pro- duktieserie van duizend meet apparaten een prijs van 1500. Een kleinere serie ach ten zij niet haalbaar. Het lijkt er op, dat dat wel kan lukken. Ook al op initiatief van de stichting werd enkele maan den geleden het Schoenpas sersgilde opgericht Er meld den zich meteen al tweehon derd leden die vier- tot vijf honderd van de 4200 Neder landse verkooppunten van schoenen vertegenwoordigden. Van een verslaggever AMSTERDAM De Amsterdamse re cherche onderzoekt hoe het mogelijk is dat de tweejarige Monique Strieper uit de Madu rost raat zaterdag van twee-hoog uit het raam van een trap penhuis in de Louis Bothastraat in Amsterdam kon vallen. Het kind is met zwaar hersenletsel opgenomen ln de Valeriuskliniek. De recherche staat voor een raadsel, daar het kind te klein is om op het 1 meter boven het trapportaal gelegen raam te klimmen. Bovendien hoorde het meisje in de buurt niet thuis en was het onbekend met het trappenhuis. Ze was met haar moeder op visite. De kleuter ging met een vierjarig meisje buiten spelen. De vierjarige kwam na een half uur te rug met de mededeling dat Monique weg was. De moeder en de vrouw bij wie ze op visite was zijn onmiddellijk gaan zoeken, later bijgestaan door agenten. De agenten hoorden via de mobilofoon dat het kind op straat was gevallen. Op het moment waarop de beide vrouwen gingen zoeken, was het kind nog niet gevallen. De recherche verzoekt onbekend gebleven getuigen zich te melden. Van onze pariementsredactie DEN HAAG De partijtop van D'66 roept waarschijnlijk nog voor de zo mer een ledencongres bijeen om te beslissen over de toekomst van de partij. Het congres zal dan naar ver wachting kunnen kiezen uit twee mo gelijkheden die nog door het bestuur moeten worden uitgewerkt: opheffing van de partij op termijn (bijvoorbeeld tegen de tijd dat de huidige kabinets periode afloopt) of uitstel van de definitieve beslissing tot een half jaar voor de volgende algemene verkiezin gen. Na een vergadering van bestuurs- en fractieleden en bewindslieden van D'66 die zaterdag is gehouden, heeft de partijvoorzitter dr. J. ten Brink gezegd dat er op dit moment geen sprake van kan zijn dat de partij formeel wordt opgeheven. Hij baseer de deze uitspraak op d eTweede Ka merverkiezingen van 29 november 1972 en 'de daaruit voortvloeiende verplichtingen alsmede de mede-ver antwoordelijkheid voor de totstandko ming van het kabinet'. Wel erkende Ten Brink dat het func tioneren van de partij zeer zal moeten worden verminderd. Deze conclusie vloeit niet alleen voort uit de uitslag van de statenverkiezingen, maar ook uit financiële verplichtingen van de partij. Zoals bekend had het partijbe stuur een week tevoren de plaatselij ke afdelingen aangeraden, slechts aan de komende gemeenteraadsverkiezin gen deel te nemen als daarvóór 'klem mende redenen en reële mogelijkhe den' aanwezig zijn. Daarentegen heeft DS'70 in de uitslag van de statenverkiezingen geen aanlei ding gezien, belangrijke wijzigingen te brengen in zijn plannen tot deelne ming aan de raadsverkiezingen. De partijtop van DS'70 had al zeventig plaatsen geselecteerd waarin DS'70 zal meedingen. Zaterdag werd op een ver gadering van partijraadsleden, hoofd bestuur, fractie- en campagnecommis sie deze selectie vrijwel in tact gela ten. Van een verslaggever UTRECHT Bevruchting van vrou wen wier echtgenoot steriel of sterk verminderd vruchtbaar is, met zaad-» cellen van een donor, heeft in twee-» derde van de gevallen succes. Dit blijkt uit de ervaringen die de Am sterdamse vrouwenarts dr. L. I. Swaab publiceert in het Tijdschrift voor ge neeskunde. Dr. Swaab begon ruim twintig jaar geleden met deze ingre-. pen. In de periode 1951-1959 werden ruim vijfhonderd vrouwen behandeld. Ve len kwamen na een geslaagde insemi natie terug omdat zij nog een kind wilden krijgen. Met inseminatie wordt gewoonlijk pes begonnen na zes jaar ongewilde kin derloosheid, en altijd na een lichairte- lijk vooronderzoek van man <en vrouw. Er is ook een 'psychische* selectie, waarbij onder meer wondt gelet op de steriliteit en 'warmte' van de huwelijksverhoudingen en de evcm- wichtigheid van de partners. Belan grijk is ook dat de omgeving van bet echtpaar niet of slechts beperkt op de hoogte is van de steriliteit vön de man. Zwangerschap treedt meestal pas na enige maanden op. Ook na de geboorte van een kind hielden de meeste ouders nog contact met dr. Swaab. Alle reacties waren uitgespro ken positief. RITA 'Ik probeer me in te denken wat een kapitein voelt, die met zijn schip onder gaat.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5