Verhaal van Bep Vuyk in ragfijne vertolking Kaiserwalzer en Turkse Mars als eigentijds HAEEZK eoeo Twee doden bij frontale botsing JWf&r Maniak zou fietsers pogen te scheppen Cornfeld (IOS) vrij op borgtocht ...OPROEP CODE WALTER JOST TROUW/KWARTET MAANDAG 8 VI'KII. 1974 KUiN'ST/RADIO en TV T4/K4 door ber hulsing ROTTERDAM Josephine van Gasteren heeftvrijdagavond in Rotterdams Piccolo Theater, Bob Vuyks verhaal 'De eigen Wereld waardig vertolkt. Het stuk vertelt van een vrouw die zonder haar man en zoon in Batavia achterbleef en, toen de Japanners kwamen, terugging naar haar inlandse moeder in. een desa bij Soekaboemi. Dat werd een terugkeer naar haar eigen wereld, van vroeger, die zij, als vrouw van een Hollander, had ver loochend- Een Javaanse moeder telde niet in Europese kringen. Dat komt schrijnend uit in de gesprekken met haar zuster die zich in Batavia aan haar stand blijft vastklampen, hoezeer die ook aftakelt tijdens de Japanse bezetting. De vrouw heeft daar, in het afgelegen dorpje, minder mee te ma ken, maar toch ondergaat ook zij vernederingen en kloppen later ar moe. honger en ellende aan haar deur, letterlijk als de verhongerde boeren aan het roven gaan. Beb Vuyk heeft de toestanden en gebeurtenissen die zij zelf heeft meegemaakt gevoelig geschreven vanuit die eenza me, angstige teruggetrokken vrouw, Josephine van Gasteren in 'De eigen wereld en die Andere van een afstand bezien dus, en niet dadelijk begrepen. Zo heeft Josephine "an Gasteren het gespeeld, of liever spelend verteld, wel bewogen maar niet dramatisch, gevoelig, bescheiden en prachtig van stemming. Voor de tropische atmos feer kreeg zij een waranda met plan ten en rieten meubelen, en daarbij de geluiden op de achtergrond. Boven dien werkte Eric Schneider, die het verhaal bewerkte en regisseerde, met stemmige belichtingen. Toch werd het, ondanks die uiterst verzorgde toneeleffecten, geen toneel. Het bleef vertellen, beschrijven en niet persoon lijk ondergaan, want de vrouw zelf is niet aan het woord op wat gesprek ken na zij is niet 'ik' maar 'zij', in de derde persoon. En die moeilijkheid van over een vrouw vertellen en die dan ook nog zijn, met uitingen van haar emoties, heeft Josephine van Gasteren heel goed overwonnen. Zij bewaarde het evenwicht tussen vertel ster en actrice, tussen het beschouwen en het bewogen zijn. Het verhaal kreeg daardoor een 'vervreemding', een sfeer die wij met eigen gevoelens konden, moesten aanvullen. Zoals wij dat dan ook bij aandachtig lezen zou den doen. Parapsychologie mary perkins Twee uur had Jack va Belle gister avond nodig om ons rond te leiden door de vriendenkring van dr. W. H. C. Tenhaeff de Utrechtse emeritus hoogleraar, die heel wat Neder landers vertrouwd heeft gemaakt met para-psychologische verschijnselen. Een verbazingwekkend programma, niet in het minst door van Belle's aankondigingen dat later op de avond nog dieper op een aantal verschijn selen zou worden ingegaan. Dat was een reden om stijl rechtop te blijven zitten, maar toen eindelijk het grote moment daar was, moest prof. drs. H. van Praag verzekeren dat hij moeilijk in 'n paar zinnen diepzinnig kon zijn, maar toch wel een poging wilde wagen. Een beetje vervelend vond ik als volslagen leek op dit terrein, dat alle zendtijd gebruikt werd om ons rond te leiden door de vriendenkring van prof. Tenhaeff. Een braaf gezelschap daar niet van. Echter: een krantenlezer met een niet al te slecht geheugen kon zich |Bmtu«én door r. n. degens AMSTERDAM Het zag er op papier wel erg interessant uit, dat programma van het derde concert in de serie 'Eigentijdse muziek' dat vrijdagavond onder auspiciën van Concertgebouw Kamermuziek in de kleine Concertgebouwzaal werd gegeven. Omdat er werken op stonden van een onbekende: Tilo Müller-Medek (een Oostduitser), van drie beter bekenden: Hindemith, Zimmermann en Eisler, en van een Overbekende: Johan Strauss jr. Dat de Weense walsenkoning op dit programma verzeild raakte, was alleen te danken aan het feit dat Arnold Schönberg (de Weense muziek-revolu- tionair) een bewerking op zijn naam heeft staan van Strauss' 'Kaiserwalzer' voor fluit, klarinet, strijkorkest en BERGH De 30-jarige mevrouw P. E. J. Dijkstra-Peters uit Den Helder en haar twaalfjarige dochtertje Con nie zijn zaterdagmorgen op de weg van Zeddam naar Beek onder de ge meente Bergh om het leven gekomen. Mevrouw Dijkstra raakte in een slip en sloeg met haar wagen frontaal tegen een haar tegemoetkomende au to. Twee andere kinderen van haar moesten zeer ernstig gewond naar een ziekenhuis worden overgebracht. HAARLEMMERLIEDE Bij een slip is zaterdagmorgen vroeg de 40- jarige J. D. Jacobs uit Haarlem met een bestelwagen tegen een dijk gere den en om het leven gekomen. AMSTERDAM Op de Nassaukade in Amsterdam is de 23-jarige mejuf frouw Endang Soeroso zaterdagavond laat bij een frontale botsing om het leven gekomen. TIEL In de Linge is de 19-jarige mevrouw J. Dekkum-van Zetten ver dronken, nadat ze met haar auto te water was geraakt. Een tweejarig jon getje dat bij haar in de wagen zat kon worden bevrijd, maar is in zorg wekkende toestand naar een zieken huis in Tiel gebracht Het ongeluk gebeurde zaterdagavond. OOSTVOORNE Bij het maken van een nachtelijke wandeling is de 16- jaijge scholier Frederik Kruisings uit Rotterdam aangereden door een auto en gedood. De jongen hoorde bij een g^oep scholieren, die onder leiding een wandeling maakte. Het ongeluk gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag. BEMMEL De 23-jarige Th. M. G. Goris uit Doornenburg is gisternacht door een auto overreden en later in een ziekenhuis overleden. WIRDUM Zondagmiddag werd de 33-jarige bromfietser B. T. Vortman uit Wirdum vlakbij zijn woning op slag gedood, toen hij met een matige snelheid met zijn bromfiets viel. Het slachtoffer, dat geen helm droeg, kwam met zijn hoofd op een steen terecht VEENDAM Bij een ongeluk op de provinciale weg VeendamPekela, is de 19-jarige automobilist H. Boltjes uit Bellingwolde zaterdagmiddag op slag gedood. De auto raakte in de berm, botste tegen twee bomen en kwam in een droge sloot terecht. piano. Schönberg maakte die bewer king in 1925 voor eigen gebruik tij dens een concerttoernee waarbij ook zijn 'Pierrot lunaire' op het program ma stond. Een verrassende en gedurf de programmering, destijds, en ook een verrassend stuk; doordat er praktisch alles van Strauss in is ge bleven, en maar heel weinig door Schönberg aan is 'bewerkt'. In de inleiding slaagt hij er op een wonderlijke manier in, het op Schu bert te doen lijken, maar bij het eerste walsthema valt Strauss niet meer te verdonkeremanen, zodat het contrast met 'Pierrot lunaire' al heel erg groot wordt. Ondanks een paar nieuwe tegenstemmetjes en een wat anders geplaatst accent hier en daar, blijft het puur-Strauss. Zodat het alle maal interessant is door het feit dat Schönberg er achter stond. Dat Hij een stuk bourgeois-muziek met nog wel een 'imperialistische' titel zomaar argeloos gebruikte, kon hem nog wel eens kwalijk worden genomen door Tilo Müller-Medek. Die vond het ook niet goed, dat Mozart in het laatste deel van een van zijn bekendste pianosonates een Turkse Mars verwerkte. Mozart zou hebben moeten weten hoeveel honderdduizen den mensen onder de klanken van deze muziek tijdens de Janitscharen- rooftochten Tilo nu gebruikte Mozarts sonate-deel met de Turkse Mars in een stuk voor twee piano's, lekker virtuoos, met pikante dissonanten en OHMT -SAAlft A14JL-) VeteETTÉM? JADlTfeÉLAtoéBtftEl BUEFT.I.7£ S, gNT 14GEHIX- m S) DlT BÉLAXj6t?tJfc£j &l££T£aA A RAkJDS tAAT€TÊ Tfé&HL^KT*HET ZC smidje verholen scherpe accenten. Alle bewondering voor deze briljante bewerking: maar zou hij oprecht bedoeld hebben dat we daarbij al luisterend aan die arme Jamitscharen-slachtoffers moeten gaan zitten denken? Dat geeft wèl te denken over wat er zoal als protest- muziek aangeboden wordt. Of, om met musicoloog Konrad Boehmer te spreken, muziek die 'muzikale model len van vroeger aan scherpe ideologi sche kritiek onderwerpt'. Met die twee stukken was het derhal ve, minder om de muziek dan om wat er achter steekt, een interessant pro gramma. Waarop verder de nu niet meer boeiende, maar wel op indrin gende teksten van Georg Trakl ge schreven, liederencyclus 'Die junge Magd' van Hindemith stond; en drie liederen uit 'Schweyck im zweiten Weltkrieg' van Hanns Eisler op tek sten van Brecht, waarvan het eerste (von der Moldau) het best was omdat het het meest op Weill leek. En dan was er nog 'Monologen' van Bernd Alis Zimmerman voor twee piano's. Een stuk dat in 1964 ontstond en waarin Zimmermann (die in 1970 zelfmoord pleegde) in een zeer felle, agressieve muziek met spookachtige aandoende citaten uit werken van Bach, Beethoven en Debussy, zijn on lust- en angstgevoelens afreageert Je vermoed wel iets van de obsessies van waaruit zo'ri stuk ontstond, en voor hemzelf was het mogelijk op dat mo ment een bevrijding. In elk geval een hels-moeilijke opgave voor de vertol kers. Wat Ton Hartsuiker en Bart Berman er van maakten dwong be wondering af. Elisabeth Lugt verzorg de het vocale deel van dit program ma, en David Porcelijn dirigeerde het kleine instrumentale ensemble bij de liederen in de Kaiserwalzer, die als een soort uitsmijter het programma besloot. herinneren hoeveel bonje er nog niet zolang geleden is geweest, rondom de opvolging van prof. Tenhaeff, waarbij tenslotte tot ongenoegen van Tenhaeff zelf de Zweed Johnsson werd benoemd. Uit de ruzie is wel duidelijk geworden dat de wetenschappelijke methodes van Tenhaeff niet onom streden zijn, terwijl juist de hele séance van gisteravond gericht bleek te zijn op een soort canonisering van Tenhaeff's werk en opvattingen. Dat is vervelend, want op die manier bleef je toch nog met levensgrote problemen zitten. Overigens lijkt de televisie zelf ook een mooi terrein voor onderzoeken door para-psychologen. Wat bijvoor beeld te denken van de commentaren bij hét alternatieve Farce Majeure- Song Festival, die een half uur later letterlijk door Willem Duys werden overgenomen? Is Farce Majeure team Helderziend, of praat Willem Duys zo voorspelbaar? Vijftig miljoen mensen hebben zater dag naar het echte (door Duys becom mentarieerde) songfestival gekeken. Nederland had een 'eervolle derde plaats', zei Duys. Maar wat heet eer vol. als Duys zelf zich ook al wat mis prijzend over de kwaliteit van de lied jes moest uitlaten' J.K. Van onze corespondent STADSKANAAL Een zestienjarige jongen uit Nieuw Buanen heeft bij de recherche van <ie gemeentepolitie te Stadskanaal aangifte gedaan van het feit dat hij op de weg van het de- dempte Vledderdiep bedreigd is door drie jongemannen die in een onver lichte wagen reden. De jongen reed zaterdafavond tegen half twaalf op een bromfiets. Achter hem kwam een onverlichte Opel rij den die slechts een afstand van dertig cm hield. Plotseling zou de bestuuur- der naar links en daarna scherp naar rechts gestuuurd hebbben met de kenn lijke bedoeling de bromfietser te scheppen. De jongen uit Nieuw Bui nen heeft zich weten te redden door zich te laten vallen. Een week tevoren was dezelfde knaap, toen hij op zijn eigen bromfiets reed, al achtervolgd door een geelkleurige Opel. Een een dag daarvoor belandde een fietser uit Musselkanaal in het ziekenhuis toen hij op de Geresingen van achteren werd aangereden door een geelkleurige wagen, waarvan de bestuurder zich niet om zijn slachtof fer bekommerde. LONDEN Bernard Cornfeld (47), de oprichter van het inmiddels failliet gegane beleggingsfonds IOS, heeft in Londen verklaard erop te vertrouwen, dat alle tegen hem ingebrachte be schuldigingen zullen worden ingetrok ken. Cornfeld werd eind vorige week uit de gevangenis van St. Antoine in Zwitserland ontslagen tegen betaling van een borgtocht van ruim ƒ4 mil joen. 130. 'Ik geloof, dat ik mijn veldwach ter gelijk moet geven', mompelde bur gemeester Van Muizenis. 'Als er geen racereglement is, dan gelden de gewo ne verkeersregels want men rijdt op de openbare weg'Juist! Zo is het en niet andersvervolgde de vasthoudende Eelco Eelkema. 'En wat hebben wij allemaal zonder één enke le uitzondering zien gebeuren? Haha De kerels hebben zich aan geen enke le verkeersregel gestoord Een grof schandaal Ze zijn aan het hinderen en snijden geweest, dat de wilde hon den er geen brood meer van lusten Maar daar hebben wij niets aan. Waar het om gaat is dit: volgensde wet op het autoverkeer kan alléén deze wa gen als auto geklasseerd worden, die ferdinand op drie of vier wielen rijdt en die zich voortbeweegt door middel van een verbrandingsmotor! Nouen willen de zogenaamde winners van de race mij soms wijsmaken, dat die hoop oud roest daar een auto was, toen-ie over de streep ging? Haha! Hoor mij lachen! Een auto! D'r zat zowat geen wiel meer aan! Het stuur wiel was gebroken en hij was ook niet meer in staat zichzelf voort te bewegen met behulp van de verbran dingsmotor! Hij moest over de streep gedwud worden omdat-ie zelf niet meer rijden kon O zo Het ge zicht van burgemeester Van Muizenis klaarde helemaal op. 'Da's knap van mijn veldwachter', riep hij uit. 'Da's pofferdikme knap De auto van de twee heren voldoet niet aan de wet en dus is hij geen auto. En als hij geen auto is, kun je er ook geen prijs mee winnen. De slotsom ligt voor de hand: de prijs is voor professor Tweesteen en daarmee is de uitslag definitief. Alstublieft, professor Mijn hartelijke gelukwensenBurge meester Van Muizenis schudde een overgelukkige professor Tweesteen vriendelijk de hand en het zal duide lijk zijn dat het gekonkel van Linke Lowietje en Bennie de Klapper niet had mogen baten. De prijs was hun neusjes voorbijgegaan. Maar toch stond er hun nog een verrassing te wachten, want Eelco had zich plotse ling een eigenaardig feit herinnerd.! En met dat feit in zijn hand kwam hij nu aanlopen Radio vandaag .HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn.. 7.20 (S) SpLtsuur. (7.54 VPRO: Deze dag: 8.00 Nws: 8.11-8.23 Dingen v.d. dag.) 0.15 <S) Licht strijkorlc. B.35 Waterst. 9.40 Schoolradi- 0. 9.50 (S) Muz. voor luisteraars. 11.00 Nws. 11.03 (S) Gitaar en luit: klass. en mod. muz. NOS: 12.00 Den Haag deze week. 12.15 VPRO: VPRO-Maandag: tussen-de-middag-m*. gazine. 13.00 Nws. 13.11 Vandaag dit, mor gen dat. 13.20 (S) VPRO-Maandag-Muziek. AVRO: 14.45 (S) Met het oog op luisteren: muz progr. 15.35 (S) Mijn dochter Muriel. 16 00 Nws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 Pople pel. 16.30 (S) Mikadoo. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. Nederl. en Eur. 19 30 (Si Muzibas. 20.00 Komt u maar act. progr met telef. reacties en lichte muz. 21.45 Uitgebr. r^D. 22.15 Voor blinden cn slechtzienden. BOND ZONDER NAAM: 22.25 Lezing. NOS: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.50 (S) Hobbyseoop. 23.20 (S) Jazz in Aktie. 23.55-24 00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7 00 Nws. 7.02 Levende woord. 7.08 (S> Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 v.d. vs.) 11.00 <S) V.d. kleuters'. 11.15 In 't rüver: progr. voor oudere luisteraars. 11.55 Med. 12.00 (S) Kdlima Hawalians Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en Nu. 12.50 Mlkro. 13.00 (S) Bandstand. 13.15 (S) Opcramuz. 14.05 School radio. 14,30 (S) Klass, en mod. pianomuz. 15.00 Middagdst. 15.30 Nws. 15.33 (S) Studio 6. (16.30 (S) Hier en nu.) 16.50 Pleister plaats: toerisme en recreatie. Overnelds- voorl.: 17.20 Nederl. taalgebruik ln de Ned. Ant. (IV). NCRV: 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en Nu. NCRV: 18.00 (S) NCRV Combo Corner. PP: 18.19 Uitz. van D'66. NCRV: 18.30 Nws. 18.41 Toelicht, bij het nws. 18.48 (S) Met uw instemm.: lied v.d. week. 19.00 Vincent van Gogh. 19.30 (S) Literama: kron. over boeken, schrijvers en toneel. 20 00 Nws. 20.05 Facet ten v.d. bevrijding (13). 20.20 (S) Oraroe- pork.: mod. muz. 20.55 Geen bloemen voor Jezus. 21.10 (S) Klass. pianomuz. 21.55 Waar praten Jullie zo druk over: Gedichten over het lijden. 22.15 (S) NCRV Vocaal Ensem- bleG Passiemuz. 23.00 Gebod en zedelijk handelen. 23.35 (S) Muz. en dst. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 7.02 (S) Vroep Op. 9.03 Uit de lucht gegrepen. 11.30 (S) Verzoekpl. 12.03 (S) Van twaalf tot twee, met 13.03 Raden maar. TROS: 14.03 Van twee tot drie od III. 15.03 Hugo van Gelderen Show, lnkl. nationale tipj twintig. NOS: 18.02 Joost mag niet eten- AVRO 19.02 (S) Nederland-non-stop. 20.02 Radio Journaal. 20.05 Take the 8-traln. 21.02 Ncge~ uur-show. 22.02 (S) Superclean dreammacl ne, 22.55 Med. 23 02 (S) Vanavond laat. O.O Radiojournaal. 0.05 (S) Droom top tien. 1.0 Muz. met Meta. 20.02 Continu de nacht door 5.02-7.00 Voor dag en dauw de mist in. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 Landb kron. 12.15 Swing en soul. (12.50 Bulten persoverz. 13.00 Nws, akt., weerber. e toneelagenda.) 13.55 Beursber. 14.00 Nwi 14.03 Musi cal progr. 15.00 Nws. 15.03 Licht muz. 16.00 Nws. 16.10 Licht klass. mlddaf conc. 17.00 Nws en med. 17.10 V.d. Jeug< 17.30 Big Band Muz. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. soldaten 18.3 Prot. uitz. 18.45 Sportprogr. 18.55 Taaiwei ken. 18.57 Grk. v.d. week. 19.00 Nws, akt. e weerber. 19.30 Melodie Radio. (19.40 Keuri Engels.) 19.45 Openb. kunstbezit. 20.00 Llcl te muz. (20.30 Nws.) 20.40 Voor muzen mensen. 20.45 Nwe opnamen. 21.00 Splii ternws. 21.05 Met een strohoed in de regel 22.00 Nws. 22.05 Jeugd 74. (23.00 Nws. 23.40-23.45 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Black Beautij 63 Zal men ons naar een ziekenhuis brengen? Dat is nauwelijks aan te nemen. Hebben de Palestijnen eigen lijk wel een ziekenhuis? Het koude zweet breekt me uit. Cholera is nog erger dan oorlog. Het zal er hier afschuwelijk uitzien en verschrikke lijk stinken. Is het niet genoeg? Wan neer krijgen we eens een plezierig nieuwtje te horen? Tot op heden hebben we alleen onheilsboodschap pen gekregen. Ieder sprankje hoop werd meestal door een nieuwe tegen slag gedoofd. Is alles en iedereen dan tegen ons? Abu Fadi meent, dat het misschien nut kan hebben nog een boodschap aan onze regeringen te sturen. Mis schien worden ze dan eindelijk ver standig. We zullen erover nadenken. Maar eerst gaan Peter en de meisjes het middagmaal klaarmaken. Ik heb geen honger. Hel brood is te droog en dat eeuwige blikvlees staat me tegen en vers fruit is er niet meer. Ik wil alleen maar drinken, van die krachti ge, zoete Arabische thee. Na het middagmaal wordt er niet veel gezegd. Enkele zitten te dutten, ande ren lezen of piekeren over hun lot De meisjes hebben de vaat gedaan en de keuken opgeruimd. Miriam is vandaag ernstiger dan an ders. Haar blikken verraden zorg en vertwijfeling. Zwijgend komt ze naast me zitten en staart voor zich uit. Zij wjI met praten, alleen maar gewoon de nabijheid van mensen, van lotgeno ten zoeken. Dit meisje en haar vrien dinnen moeten allen achterblijven voor het geval onze regeringen toch nog op de eisen van het Volksfront ingaan. Zouden we dan gelukkig kun nen zijn? Wat kunnen die meisjes eraan doen. dat men hun volk door de eeuwen heen heeft vervolgd en dat hun volk weer een vaderland heeft gezocht en daarbij andere mensen ver dreven heeft? Toen de staat Israël werd uitgeroepen waren deze meisjes nog niet eens geboren. Bovendien wo- nen ze in Amerika cn niet in Israël. Is het dan niet mogelijk dat mensen van verschillend ras en godsdienst in vre de met elkaar leven? 'We hebben niets tegen de joden', heeft Abu Fadi mij verzekerd. 'Gedu rende eeuwen hebben arabieren en joden in Palestina in vrede samenge leefd. De Zionisten zijn onze vijanden. Zij hebben een racistische staat ge grondvest, waar geen plaats meer voor ons is'. 'In het land Israël kwam het joodse volk om te bestaan. In dit land werd haar geestelijke, religieuze en nationa le karakter gevormd. Hier woonde het in souvereine onafhankelijkheid. Hier schiep het een kuituur van nationale en wereldomvattende betekenis en schonk het de wereld het eeuwige Boek der boeken'. Aldus begint de onafhankelijkheidsverklaring van de staat Israël op 14 mei 1948. Vierduizend jaar strijd, overwinnin gen cn nederlagen, vervolgingen, thuiskomst, vierduizend jaar waanzin en wijsheid, recht in onrecht, zonde en deugd, straf en genade. Rond vierduizend jaar geleden trok de stamvader van de joden en de mohammedanen, Abraham, uit het land Ur in Chaldea in zuidelijk Meso- potamië door Syrië naar Kanaën, het huidige Palestina. Hier sloot God een eeuwig verbond met hem en beloofde hem en zijn nazaten dit land. Later zwierf een gedeelte van de Hebreeën naar Egypte en woonde daar volgens de overlevering vierhonderd jaar. Meer dan de helft van die tijd, tot aan de uittocht onder Mozes, bracht het volk in slavernij door. De Exodus kan gedurende de regering van Farao Ramses II in de tijd van 1364 tot 1237 voor Christus plaats gevonden hebben. Mozes, de grootste profeet der joden, ontving in de woes tijn op de berg Sinai de goddelijke openbaring en schreef de wetten, die in de Thora zijn neergelegd. Het was Mozes niet vergund het 'beloofde land' binnen te trekken. Wat hij was begonnen werd door Josua, zijn opvol ger, voltooid. Het land van Kanaën was in die tijd al bevolkt door de Kanaënieten en de Filistijnen, van welke laatste de naam Palestina is afgeleid. Zware en wissel vallige gevechten waren het gevolg van de terugkeer der Hebreeën. De Hebreeuwse stammen waren onder ling slechts los met °lkaar verbonden onder stamhoofden, die als 'Richteren' in de geschiedenis van het Oude Tes tament staan vermeld. Rond het jaar 1020 voor Chr. ontstond onder Saul het eerste koninkrijk. Sauls opvolger, Da vid, veroverde Jeruzalem en maakte die plaats tot hoofdstad. Onder Salo mo, de zoon van David, bereikte het koninkrijk Israël zijn hoogtepunt. De eerste tempel werd toen gebouwd. Daarna viel Israël in twee delen uit een: in Israël in het noorden met als hoofdstad Samaria en in Juda, in het zuiden, met als hoofdstad Jeruzalem. In het jaar 722 v. Chr. bezette de Assyrische veroveraar Shalmaneser het noordelijke koninkrijk en onder zijn opvolger Sargon werd een groot deel van de joodse bevolking verdre ven. Het zuidelijke koninkrijk Juda kon tot het verval van het Assyrische rijk een zekere mate van onafhanke lijkheid bewaren. Toen kwam en de Babyloniërs onder Nebukadnezar II. In het jaar 587 v. Chr. staken ze Jeruza lem in brand en vernietigden de tem pel. De laatste koning van Juda en duizenden geselekteerde joden gingen in ballingschap. Velen van hen pasten zich bij de nieuwe omgeving aan en gingen als zelfstandig volk ten onder. Een klei nere kern echter hield het jodendom intakt. Nadat de Perzische koning Cyrus II de Babylonische macht had gebroken, mochten de ballingen na 50 jaar in het land hunner vaderen te rugkeren. Dat gebeurde ten tijde van de profeet Jesaja. Ze bouwden daar de tempel weer op en genoten onder de Perzische regering een zekere mate van zelfstandigheid. In 332 v. Chr. veroverde Alexander de Grote het ge bied, waarna Griekse invloeden het joodse leven begonnen binnen te dringen. Na Alexanders dood werd het oostelijk rijk door elkaar bestrij dende Griekse generaals uiteen ge scheurd. De Egyptische Ptolenaeën be hielden een deel, de rest kwam onder het beheer van de Seleukiden van Syrië. Judea, het voormalige Juda, kwam aanvankelijk onder de Ptole- maeën. maar ging ln 198 v. Chr. naar de Seleukiden over. 19.30 Tweekamp NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Bomans in triplo 21.30 NCRV-Spörtshow-Twee SOC 22.20 Socutera: Gedicht aan een overleden kind NOS 22.30 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 Toppop 19.30 Ziekenhuis NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 De stille kracht(2 21.35 Televizier Magazine NOS 22.25 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. 10.45 Modejour naal. 11.30 Quiz. 12.15 Akt. magazine. 12.40 Persoverz. 12.50-13.20 Buitenl. rep. 16.15 Journaal. 16 20 Jazzprogr. 17.05 Kfnderprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Seg. progr.: NDR: 9.30-10.0 OSesamstrasse. 18.00 Ahoi Pacific Lady. 18.30 Akt. 18 45 Zandmann. 18.56 Sportjournaal. 19.26 TV- film. 19 59 Progr.overz. WDR; 9.30-10.00 Se samstrasse. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.05 Kinderprogr. 18.15 Schwarze Graf. 19.48 Intermezzo.) 20.00 Journaal en weer ber. 20 15 Akt. rep. 21.00 Spelprogx. 21,45 Dok. film. 22.30 Journaal, komm. en weer ber 22.50 D:e Fremde. 0.10 Journaal. DUITSLAND II 16.00 TV-film. 17.00 Journaal. 17.10 Jerome en Isabelle. Aansl.: Verh. uit de geschiede nis. 17.45 Akt. en muz. 18.25 Tekenfilmserie. 19.00 Journaal. 19.30 TV-spel. 20.15 Inf. progr. 21.00 Journaal 21.15 Tatowierung. Aansl.: Filmkritiek. 22.40 Journaal. DUITSLAND III NDR 8 40-18.00 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 19.00 TV-kursus. 19.30 Idpm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15-22 05 Berl. Werkstatt. 20.15 Misdaadserie. 21.05-22.05 Disk.progr. DUITSLAND III WDR 9 30 Sesam9trasse. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Taalkursus. 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Italiaanse werkn. 19.15 Prisma v.h. westen. 19.45 Nws uit Noordr.-Westf. 19 55 Komm. 20.00 Jour naal en weerber. 20.15 Inf. progr. 21.00 Ekon. magazine. 21.45 Journaal. 22.05-22.50 TV-kursus. Horizontaal: 1. grote deur, 5. mytl figuur, 9. zelfbewust, 11. algemee kiesrecht (afk.)', 13. nevens, 1 scheik. element, 15. getroffen, 17. acl ten, 19. ligplaats voor schepen, 20. o de wijze van, 22. berg, 23. scheepsli ding, 24. grondsoort, 25. laag, wandversiering, 28. snijwerktuig, een weinig, 32. jongensnaam, 33. voei woord, 34. alvorens, 37. muzieknoo 38. jaarboek, 40. oogziekte, 41. stevig, Vertikaal: 1. ros, 2. voorzetsel, 3. lan en smal, 4. baan voor balspel, 5. staj 6. hoekpijler, 7. Rijkstelefoon, 8. kon schrift, 10. keer, 12. porseleinaard 14. ernstig. 16. doornachtige sierplan 18. huis, 20. onheil aanbrengende g<|_\ din, 21. soort bijl, 25. overmatig zoe 27. twijg, 29. lange rij, 31. meisje e, naam, 32. plezier, 35. vod, 36. vord <- ring, 38. volksnaam voor de kauw, sportterm. Oplossing van vrijdag: Hor.: 2. neppe, 6. la, 8. om, 10. Leo 11. tul, 12. nep, 14. esprit, 16. teel 17. toet, 18. ert, 19. terp, 21. Isar, 2! r aap, 25. stel, 26. lama, 27. alikas, 21 a nor, 30. ree, 31. alm, 33. rs, 34. mq&i 35. kraam. Vert: 1. monter, 3. el, 4. pee, poster, 6. luit, 7. alt, 9. meer, 11 k trepaan, 13. petitie, 15. por, 19. talaal t 20. sparsa, 22. sek, 24. Amor, 25. slee is 27. arm, 28. sla, 32. ma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4