Philips komt z'n belofte niet na, meent bezetster dichtbij Commentaar jlenheid verbroken inheid bestendig bekent bosbrand ebben gesticht its schip zinkt: i mensen gered USFA-mensen komen op voor de werkgelegenheid van Helmond weer Droog weerrapporten Koppelbaas voor een ton bestolen doktersvrouwen naar school lijn-lijn dooie boel krantevoer vissen schriftelijk bOUW KWAKTE!' ZATERDAG 6 APRIL 1974 BrVNENLAND/COMMENTAAF T5/K7 fat begon als een poging om de (langen van de Nederlandse werkne- |cr beter en slagvaardiger te beharti- 'tn, dreigt nu in het tegendeel om te Ban. NW en NKV hebben aange- ndigd dat zij samen een zware leratie zullen vormen en dat deze immoetorganisatie. met ruim één ljoen leden, het CNV resoluut bui- spel zal zetten. De na de oorlog ■gvuldig opgebouwde en gekoesterde nenwerking tussen de vakcentralen irdt beëindigd en het resultaat zal naar het ziel? laat aanzien een deelde, onderling wedijverende vak- n-eging zijn. positie van het CNV is weinig lijdenswaardig. Het laat zich raden. ér gebeuren zal, wanneer de istelijke vakbeweging in het overleg t regering of werknemers afwijken- voorstellen presenteert. Niet de oud of de kwaliteit van die voor- len. maar de macht of onmacht het getal zal dan de doorslag ge- issen blijft het de vraag, wat met ne 't NKV ertoe drijft, met voarbij- aan alle historisch gegroeide vcr- "ïllen. met grote stappen op een 4 heidscentrale af te gaan. Want niet ken het CNV, maar ook de eigen k e van beambten, hoger en leiding- 0 tnd personeel wordt kennelijk Ij tr al te graag ingeruild voor groter pi ht en invloed. De manier waarop la iu al met minderheden wordt om- 0 rongen, voorspelt weinig goeds, wast al het water van de zee niet dat de vakbondsleden zowel van 'O V en NKV als van CNV zich in e meerderheid hebben uitgespro- voor een federatie van de drie en voor een eenheidsworst, die van vijf georganiseerde werknemers én in de kou zet. kabinet-Den Uyl kan meer dan den zijn over zijn ervaringen van week in de Tweede Kamer. Het tingplan is er met glans doorge en, voornamelijk dankzij de jigging van minister Duisenberg. 7 de tarieven van de loon- en mstenbelasting in 1975 aan de rikkeling van de inflatie zullen len aangepast. 3 iet eerste gezicht is het verbazing- cend, dat een minister van finan- ruim vijf maanden vóór de derde ag van september een dergelijke tiling doet over zijn miljoenennota het volgend jaar. Nu hij dat (gedaan op het uitdrukkelijke ver van de woordvoerders van KVP ma^RP. zal men geneigd zijn te dat ook voor 1975 de kou lucht is. zou hier de schijn wel eens en bedriegen. Het kabinet heeft rs op zich genomen de inko- 04 verschillen te verkleinen. De dvoerders van KVP en ARP heb- nc het deze week niet nodig gevon- let kabinet aan te sporen met zijn Nw eringsplanhen ernst te maken. J] waar staat in het gemeenschap- urgentieprogramma 1971-1975 de drie christen-democratische en, dat de inkomens- en vermo- erhoudingen in ons land vatbaar voor ernstige kritiek, maar deze 2( en zijn er deze week in de kJ° tr blijkbaar van uitgegaan dat het et daar niet extra op hoeft tc ;trien gewezen. geloven dat zij daar gelijk in in en dat het kabinet in zijn *45! en voor 1975 de inflatiecorrec- ndergeschikt zal willen maken t streven naar verkleining van inkomensverschillen. Minister nberg zal de inflatiecorrectie zo toepassen, of met zodanige ïgelen willen aanvullen, dat zij conflict komt met een zekere ering die het kabinet voorstaat, lan wordt het de vraag of de en-democratische partijen zich kunnen vinden in de wijze hij zijn toezegging gestand Het kabinet heeft een alleszins ligende week achter de rug, dat kan niet doen vergeten dat menwerking van de regeringsge- partijen dit najaar pas echt zal m beproefd. eei EN De rijkspolitie in Putten een 40-jarige inwoner van die aangehouden die heeft bekend teek op de Veluwe drie bosbran- te hebben gesticht. De politie ordpedt dat de man ook verautwoor- is voor enkele branden die week in Putten hebben gewoed. en verslaggever :V INGEN Op de Westerschel- het Zuidergat is het Duitse j Schip 'Brandenburg' gezonken. V opvarenden van het schip opgepikt door een surveillan- uig van Rijkswaterstaat. Het schip kwam in de golfslag van •asserend zeeschip terecht. De sloegen in de open luiken, het schip snel volliep en zonk. Vrouwen bewaken Philips-geheimen. Voor de jtoort van de USFA- fabriek in Helmond. Rechts: An van der Dussen. DOOR JAN BROKKEN De gordijnen van het hotel te genover het station moeten van begin deze eeuw dateren. Het herenhuis ernaast staat leeg, een inooi huis anno 1908, waarvan het torentje morgen wel zal om vallen. Daarachter ligt een grote, open plek. Wat heeft hier ge staan een fabriek, een paar ate liers of woonhuizen. Helmonders willen wél naar Philips Zelfs onder een strak blauwe hemel is Helmond een trieste stad. Het meren deel van de ramen van de fabrieken, die langs het kanaal en bij het station liggen, is gebroken. De verf bladert van de muren. De schoorstenen zien zwart. Textielfabrieken zijn het. Ze hebben Helmond groot gemaakt, be langrijk. En ze hebben Helmond met het woord 'structurele werkloosheid' kennis laten maken. 'Nee, bij de tex tiel kunnen we geen werk meer krij gen'. filosoferen de bezetsters van de Philips-USFA. 'Bij dat bedrijf wordt nog maar twee dagen per week ge werkt, en die fabriek zal over een paar maanden de poorten, wel sluiten. De textiel heeft z'n tijd gehad'. 'ANTIEKE STAD' 'Helmond', zegt Henk van Dijk, dis trictsbestuurder van de Industriebond CNV, 'is een antieke stad. Als ik aan Helmond denk, zie ik altijd ouderwet se vergaderkamers voor me'. Voorzich tig voegt hij er aan toe: 'Een stad met regenten en met arbeiders, die het altijd arm gehad hebben'. De Helmondse regenten de Van Thiel's en de Van Mierlo's zijn de bekendsten zijn aardige, innemen de mensen; met een sprankelende hu mor begenadigd. Ze hebben één groot gemis: ze kunnen niet schreeuwen. En wie vandaag den dag gehoord wil worden, moet schreeuwen. Zo hadden de gemeentebestuurders van Helmond een iets hogere keel moeten opzetten, toen de voormalige minister van economische zaken, mr. De Block, ook eens iets voor Limburg wilde doen. De Helmondse bouten- en moerenfabriek Van der Heijden zat in een oud gebouw. De minister bood de directie aan in Limburg een nieuw bedrijf op te zetten. Dat betekende, dat ruim 150 mensen in Helmond zonder werk kwamen te zitten. Die klap kwam hard aan voor een stad, die al sinds 1958 met een vrij hoog werkloosheidspercentage kampt. Henk van Dijk, die ons dit verhaal vertelde: 'Het gemeentebestuur van Helmond is niet fel genoeg geweest. Voor de werkgelegenheid heeft ze niet indruk wekkend veel gedaan'. Een Helmondse wethouder heeft eens gezegd: 'Helmond is een gat in de tulband. Wij vallen overal buiten'. Zo is het. Terwijl in de Tweede Kamer Limburg en Groningen hete hangij zers zijn, wordt Helmond met zijn 915 werklozen in 1973 (dat is 3.7 pet van de werkende bevolking) en zijn zeven duizend pendelaars (naar Eindhoven) vergeten. Niet dat vanuit Den Haag geen reizen naar dit gewest ondernomen worden. Onlangs bezocht minister Lubbers Helmond nog, beloofde hij al het mogelijke voor de werkgelegenheid in deze stad te doen. Beloften moeten echter gehouden worden, en daar heeft Helmond slechte ervaringen mee. Wat beloofde Philips in 1970 ook al weer? EINDELIJK Dat er binnen een paar jaar een groot Philips-bedrijf naar Helmond zou ko men, Philips USFA. Tussen de drie- en vijfhonderd mensen zouden daar werk kunnen vinden. Helmond haalde verlicht adem. Eindelijk eens een nieuw bedrijf in het Helmondse, en bovendien Philips, een onderneming die om zijn goede sociale voorzienin gen bekend staat. Philips USFA nes telde zich in een oud atelier, dicht bij het spoor. Dertig mensen konden daar alvast aan de slag. De uitbreiding van de USFA was ook op dit terrein gepland. Het bestemmingsplan ver bood dat. De gemeente Helmond bood twee an dere kavels aan, Philips kwam echter niet. Begin dit jaar maakte de direc tie van deze Philips-dochter bekend, dat de Helmondse vestiging gesloten zou worden en de dertig werkneem sters en nemers naar Eindhoven zou den worden overgeplaatst. Waarom? Een woordvoerder van Philips: 'Om twee redenen. Toen wij in 1971 met de USFA-activiteiten in Helmond be gonnen, was de verwachting, dat de produktie in de toekomst belangrijk uitgebreid zou kunnen worden. De vraag naar het produkt nam echter nauwelijks toe. Verder was het ver schrikkelijk moeilijk om aan werkne mers te komen. We hadden zelfs moeite het kleine bestand personeels leden op peil te houden'. 'POPULAIR' Over het eerste argument valt weinig te zeggen. Wat USFA precies produ ceert is zeer geheim. Het heeft iets met onfra-rood en defensie te maken. Het tweede argument werd door de bezetters gelogenstraft: uit een enquête bleek, dat 432 inwoners van Helmond bij het bedrijf zouden wil len werken. Een bezetter: 'Philips weet geen eens hoe populair ze in Helmond is'. Die populariteit is de laatste weken aardig afgenomen. Nadat de directie van USFA zijn plannen aan de onder nemingsraad bekend had gemaakt, en deze raad ermee akkoord ging, beslo ten twintig werkneemsters en drie werknemers het bedrijf te bezetten. 'FORMEEL JUIST' 'Formeel handelde Philips juist', zegt Henk van Dijk. De beslissing pakte alleen verkeerd uit in het Helmondse. An van der Dussen (24): 'Philips heeft een belofte gedaan. Die is zij niet nagekomen'. Een woordvoerder van Philips zegt, dat de reistijd naar Eindhoven tien minuten is, merk ik op. Marinus Vogels (41): 'Tien minu ten? Ik heb het gisteren nog gereden. In precies 35 minuten'. Zijn vrouw Stien Vogels (40): 'De meeste vrouwen, die hier werken, zouden met de trein moeten. Dat betekent om kwart over zes 'smor- 111 de hal van het bedrijf zitten de 23 bezetsters nu al 26 dagen en nachten: voor de werkgelegenheid in Helmond. gens op, en kwart over zes 's avonds thuis. Ze hebben dan geen tijd om boodschappen te doen. Ophouden met werken vormt de enige oplossing'. En die oplossing wensen de bezetsters niet. Omdat ze het werk bij USFA 'hardstikke fijn' vinden, besloten ze de degens met Philips te kruisen. Misschien hebben ze zoals de in dustriebonden CNV en NW vinden wat al te vlug het zwaard getrok ken. Ze zagen geen andere uitweg. Nu, 26 dagen na de eerste bezettings dag, lijkt de oplossing van het con flict nog niet naderbij. De mannen worden daaronder een beetje moedeloos. NKV-bestuurder N. Neesens: 'Nu Philips klaarblijkelijk niet door de knieën wil, een gedane belofte over de werkgelegenheid hier blijft negeren, verdient het de over weging, of we niet eens druk kunnen gaan uitoefenen met die geheimen hier'. Dat zullen de zes mannen van de Binnenlandse Veiligheidsdienst, die vanaf de woning van de concierge alles nauwlettend gadeslaan (voor heen stonden ze aan de poort van het bedrijf, en werd iedere bezoeker gefo tografeerd), minder leuk vinden. GEHEIMEN 'HEILIG' Voor de bezetsters zijn die geheimen voorlopig nog heilig. Zij willen niet de werkgelegenheid van hun Eindho- vense collega's op het spel zetten door die fabrieksgeheimen bekend te ma ken. Zij grijpen daarom liever eerst naar het 'middel van de hongersta king. Ook de honger willen zij op de koop toenemen voor hun doel. Een bezetster: 'Voor ons is het alles of niets'. ,Het Helmondse gemeentebestuur mag blij zijn met deze vastberadenheid. Eindelijk houdt een groepje werkne mers in Helmond het been eens stijf. De problemen van Helmond staan eindelijk eens met dikke letters in de kranten. Eindelijk worden er vragen gesteld in het parlement over de Helmondse werkgelegenheid. Geen wonder dus dat de burgemeester van Helmond, mr. Geukers. al verschillen de malen de bezetters heeft bezocht. Geen wonder ook, dat de Helmondse gemeenteraad afgelopen woensdag unaniem een motie aannam, waaruit steun voor de bezetters klonk. De gemeenteraad weet dat het de bezet ters om de werkgelegenheid gaat. De toekomstprognoses voor Helmond zijn alarmerend. Het rapport-De Wildt (di recteur-generaal van het ministerie van sociale zaken): De werkloosheid zal in Helmond tot 1980 toenemen en rond 1985 op hetzelfde niveau zijn als in 1973. Om dit droevige toekomstbeeld te ver anderen, houden 23 werknemers in Helmond een fabriek bezet. Voeren de personeelsleden van één van de klein ste Philips-nederzettingen een soort kruistocht tegen deze Eindhovense gi gant. Philips wil getuige de laatste uitlatingen van de adjunct-diredteur personeelszaken, J. A. de Stoppelaar niet toegeven. Bedrijfseconomisch ge zien heeft ze daar wellicht gelijk in. Andere argumenten spelen in Hel mond een rol. Het lijkt een lang arbeidsconflict te worden. De vrou wen zetten echter door. Ze hebben niets te verliezen, wat uit het laatste couplet van hun strijdlied blijkt: 'De moraal van dit lied mensen, pik het niet ff e blijven bij elkaar al duurt hel 50 jaar Van onze weerkundige medewerker Dit weekeinde blijven de regenmeters bij constant blauwe lucht leeg. De aanvoer van droge lucht uit Noord oost tot oost gaat door. Aan de zuid zijde van een hogedrukgebied met centrum van 1034 millibaar, dat niet weg te branden is van Zuid-Scandina- vië. Het maximum dat gisteravond nog in betekenis toenam, heeft vleugels naar Polen en naar Engeland. In grote delen van West- en Midden Europa is het stabiel en zonnig weer met maxima van 17 d 18 graden in ons land. In Italië, maar vooral in Zuid- Frankrijk valt gedurig en soms veel regen. In Toulouse werd vrijdagmor gen 20 millimeter water afgetapt, Pau meldde zich gisteravond met 8 mm, Locarno 9 mm en Limoges in Zuid- Frankrijk onweer. Rome meldde gister avond 10 mm neerslag. Veel meer water kregen Capo Palinuro in Zuid- West Italië: 22 mm, Crotone in Zuid- 1 talie 25 en Messina op Sicilië 40 mm. In ons land is het nu al vanaf 21 maart kurkdroog gebleven. Geen icon- der dat de tuinbloemen extra sproei beurten nodig hebben en bos, heide en bermgras uiterct brandbaar zijn. Klimaatwijzers van de Britse eilanden wijzen uit, dat Engeland en Ierland over het algemeen wat te koud maart- weer hebben gehad. In Belfast was de gemiddelde temperatuur bijna 2'/2 gr. C. onder normaal. Een uitzondering vormden de Shetlands, waar Lerwick gemiddeld l'/> gr. C. boven normaal uitkwam. Maart was op de Britse eilanden vrijwel overal te droog, op de Hebriden (Stornoway 32 mm) en ook in Gibraltar mett 27 mm (normaal 119) zelfs record droog over de laatste 30 jaar. Op het weerschip J. ten roesten van Ierland uas de lucht zowel als het water gemiddeld 1 gr. C. te koud. De hoogste gemiddelde borametersland in maart op de Britse eilanden was 1018 mb in Lerwick normaal 1012met ai- wijking plus 6 mb, de laagste 1007 mb normaal 1913) afwijkend minus 6 mb in Valentia op Ierland. Bij deze lucht drukverhouding passen noord-ooste lijke winden. In ons land kwam de wind in 56'/* procent van alle waar nemingen uit noordoost, oost-noord oost of oost ten opzichte van ll'/2 procent uit zuid-west, west-zuid-ivest en west. HOOG WATER 7 april 1874 Vlissingen- 2.02—14.21. Haringvlietsluizen: 3.4416.01. Rotterdam: 4.39—17.13. Scheveningen: 3.14— 15.33. lJniuiden 3.4716.06. Den Helder: 8.27 —20.40, Harlingen. 10.43—22.44, Delfzijl: 12.24 8 april Vllssingen: 2 36—14.58. Haring vlietsluizen: 4 22—16.41. Rotterdam: 5.16— 17 52. Scheveningen: 3 55—16.12. IJmuiden: 4.28—16 45, Den Helder: 9 25—21.44. Harlin gen: 11.14—23.21. Delfzijl: 0.35—13.06 NIJMEGEN Inbrekers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag voor 104.000 gulden aan geld en goe deren gestolen uit de woning van een Nijmeegse koppelbaas. Tijdens afwe zigheid van de bewoners verdween er uit de brandkast voor 60.000 gulden aan ou.de munten. De buit bestond verder uit een Friese staartklok, kost bare stereo-apparatuur, een kleuren- tv, juwelen en kunstvoorwerpen met een gezamenlijke waarde van ruim 40 mille. BEWOLKING 10 WAX. TEMP. 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING onder redactie van loessmi! Een arts heeft minstens zeven jaar gestudeerd voor hij een praktijk begint. Maar de vrouw die met hem trouwt, moet vanzelf maar verstand hebben van zaken als fi nanciën, belastingen en admini stratie, klaagde een doktersvrouw in een ingezonden brief in Me disch Contact. Nu icas het allang bekend dat doktersvrouwen heel wat meer om handen hebben dan de kinderen en het huishouden, maar die brief heeft de VVAA de Nederlandse vereniging van artsen-automobilisten doen be sluiten haast te zetten achter de cursus die ze daar al een tijd voor vrouwen van huis-, tand- en dieren artsen in gedachten hebben. Die cursis zal vermoedelijk in het na jaar van start kunnen gaa. 'Denk maar niet dat ook maar één arts het leuk vindt, als zijn assis tente precies weet wat ie verdient', zegt de heer Uiterwaal van de VVAA. 'Dus is zijn vrouw de aan gewezen persoon om de boeken bij te houden, of ze het leuk vindt of niet. Als je iets over de financiën vraagt, zal iedere arts, tandarts of dierenarts je naar zijn vrouw ver wijzen. En die zegt dan met een hulpeloos gezicht: ik hoop maar dat ik het zo goed gedaan heb, icat lang niet altijd het geval is, want ze is daar niet voor opgeleid.' Doktersvrouwen zijn bij het hele financiële gebeuren nauw betrok ken. Eigenlijk voeren ze een com plete bedrijfsboekhouding, zegt de heer Uiterwaal, iets waarvoor een winkelier een echte boekhouder in dienst heeft. Er moet een balans opgemaakt worden, een winst- en verliesrekening. 'Een medicus weet over het algemeen niets van cij fers. Als hij daarin geïnteresseerd was, was hij geen dokter gewor den. Nu komt al dat werk op de schouders van zijn echtgenote neer, al of niet in samenwerking met een accountant. En steeds krijgt ze van de accountant op d'r duvel, omdat ze iets verkeerd ge daan heeft. Dat kan allemaal voor komen worden als ze toeet hoe ze het moet doen.' Een pas afgestudeerde arts weet vaak maar ueinig af van verwijs- kaarten voor specialisten. Dat is maar een klein onderdeel van het werk, maar als die kaarten niet nauwgezet verwerkt worden kost hem dat geld; op grond van die kaarten krijgt hij zijn vergoeding. Volgens de heer Uiterwaal kan het de arts kapitalen kosten, als de hele boekhouding niet goed wordt bijgehouden. 'De meeste artsen be talen alleen al enorme bedragen aan belastingen en vaak is dat helemaal niet nodig. Het komt bij voorbeeld voor, dat een dokters- vrouw even vijfhonderd postzegels voor haar man haalt en die uit de privékas betaalt, terwijl dat zuiver bedrijfsonkosten zijn.' En daarom moet er hoognodig een opleiding voor toktersvrouwen ko men. Nog maar net stond er een advertentie in de vakbladen of de aanmeldingen stroomden binnen; de eerste dag hadden zich meteen al tachtig belangstellenden opgege ven. Wat er precies in de cursus besproken wordt, moet nog met de deelneemsters zelf worden over legd. Die krijgen formulieren waarop ze de onderwerpen kunnen aanstrepen die ze het liefst behan deld zien. 'We hebben zelf wel wat ideeën. We weten bijvoorbeeld dat sommige vrouwen wel drie uur per dag aan de telefoon hangen om hun man te bereiken, omdat ze niet van het bestaan van een sema foon u-eten. Die telefoontijd kan bekort ivorden. De taak van de artsenvrouw moet niet onderschat ivorden. Dat betrokken-zijn bij het hele artsenleven veroorzaakt erg veel ongerief in het gezin. Dat willen we zoveel mogelijk proberen te verhelpen Een jaar lang heeft Hans de Vries de weg van Beerta (waar hij zelf woont) naar Winschoten scherp in de gaten gehouden. In die tijd ontdekte hij dat er bijna dagelijks dieren op die weg werden doodge reden. Elke keer ais hij een dode rat, vogel of kat aantrof, maakte hij daar een foto van, net zolang tot hij er wel een boek van kon ma ken. Dat werd 't Dooie Beesten boek 14,90, een uitgave van De Harmonie in Amsterdam), dat blad na blad weggetjes met gedode die ren laat zien plus verklarende tekst in Ilans' eigen hier en daar doorgekraste of haast onlees bare- handschrift. De foto's zijn helaas zo slecht genomen, dat vrij wel elk plaatje een situatietekenin getje nodig had, waarop met een kruisje de plaats van het dode dier goed een piatgereden pakje brood, je kan je uit zo'n lijkje net zo een piatgereden pakje, brood, een een vuile 7.akdoek of helemaal niets halen. Op de foto hierboven is links een vage vlek te teen. die blijkens het bijschrift eens een rat moet zijn geweest. De Oostenrijkse telefoonmaatschap pij heeft een 'dietofoon' in gebruik gesteld, net zoiets ate ons weerbe richt of de geinlijn. maar dan als lijn-lijn. Op dit dietofoonnummer kun je, zonder eerst naar de dok ter te hoeven, een persoonlijk dieet advies krijgen. Er zit een profes sor achter de lijn-lijn, die op elk uur van de dag of nacht bereid is helde»" en klaar uiteen te zettten hoe je op verantwoorde wijze over tollige kilo's vet kwijt kunt ra ken. De man zal wel eens afgelost moeten worden, anders houdt hij zelf geen onsje mager vlees over. Even moet een 21-jarige vrouw, die rustig in haar bed in een Bijlmermeer-flat iag te slapen ge dacht hebben dat het wel erg hard woei die nacht. Maar ze schoot klaarwakker overeind, toen haar plotseling dekens en lakens com pleet van het lijf gerukt werden en zij bemerkte dat iemand haar met belangstelling gadesloeg. Een gluurder, die buiten op de galerij stond, had zichzeif van die plek af op het schouwspel kunnen trakte ren door een hor te verwijderen en een twee meter lange stok door het raam te steken, waarmee hij het beddegoed van het bed viste. Zodra zijn slachtoffer hem in de ?aten kreeg, nam de gluurder met aengel en al de benen. Een Engels wetenschappelijk uni- versiteisteam heeft ontdekt dat koeien de krant en het nieuws lettterlijk vreten: oude kranten, met water tot pulp vermalen en met toevoeging van schimmmete, blijken uitstekend koeienvoer te zijn. voedzaam, kennelijk ook sma kelijk en zonder enig nadeel voor melkdrinkers of rundvleeseters. Je koopt dus een krant, leest het nieuws, doet de krant weg, koopt wat later een fles melk en neemt het nieuws dan nogmaals tot je. Mogelijk zit daar aleen de voorpa gina in. maar het kerknieuws is dan vast wel in het zondagse kalfs lapje tc vinden. Na alle vormen van informatie over milieubesef is het nu ook mogelijk schriftelijk te leren besef fen. Dat kan met een cursus van de Stichting Ivio m Lelystad, waar ook (postbus 37 in Lelystad) in schrijfformulieren aangevraagd kunnen worden. Wie de cursus wil volgen moet wel al een beetje afweten van planten, dieren en hun leefomgeving. De cursus, die opgebouwd is uit 26 lestaken plus drie studiedagen met bezoek aan natuurgebieden en die compleet 190 gulden kost. gaat on der meer over milieu en ecologie, waterkringloop en waterhuis houding, ontwikkeling van de planten- en dierenwereld en hygië nisch handelen. Niet zo eenvoudig, maar het feit dat de leerstof elke maand aansluit bij wat er in het echt in de natuur gebeurt, maakt het al weer een beetje makkelij ker. 'Simpkins heeft de dienst zojuist overgenomen. Kijk deze klant maar heel erg lief aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7