SOWJET-MAARSCHALKEN DE ACHTER DOCHT Waarom Sacharow d risico's werkt remmend op door Jaap den Boef toenaderings politiek Traditionele vrees voor De Sowjet-Unie: wel een lange grens om te verdedigen )r mr. P: Everts, van het erkerkelijk edesberaad NOORDELIJKE IJSZEE'- •GROENLAND? rWranqel Eil. -Frans Jozef land- INova ZemblaZ «rchangefskj Jakoei'sk, JSKOU 'Gorkiv /ijuff/tCWARTET ZATERDAG 6 APRIL 1974BUITENIAND T11/K17 vië hebben de Russen nog soortgelijke problemen als 25 jaar geleden, toen maarschalk Tito Joegoslavië's uitsto ting door Stalin ook politiek bleek te hebben overleefd Geen geheim Opvallend is dat de Russen geen ge heim maken van hun machtsontplooi ing in Oost-Europa. Maarschalk Gretsjko verklaarde nog in februari: 'De reactionaire westelijke imperialis tische strijdkrachten, die de bewape ningswedloop versnellen en een oor- logsavonituur voorbereiden, dwingen ons volk onvermoeibaar de gevechts sterkte van onze strijdkrachten te ver hogen'. Ook de raketten-specialist maarschalk Koetjatow verklaarde 'de snelle uitbouw van de Russische nu cleaire rakettensystemen' door te ver wijzen naar het imperialisme van de westelijke landen. En dat terwijl deze landen nog 'nooit onderling zo ver deeld zijn geweest sinds de oprichting van de NAVO, nu 25 jaar geleden. De versterking van de Russische strijdmacht in Oost-Europa wordt ook in verband gebracht met de mogelijk heid dat het Kremlin er tevens op uiit is de landen van West-Europa onder druk te zetten om daar op langer termijn politieke munt uit te kunnen slaan. Deze taktiek zou rechtstreeks verband houden met de besprekingen over de Europese veiligheid, die al enige tijd aan de gang zijn, maar nog nauwelijks het stadium van voorberei ding hebben verlaten. Een wezenlijk bestanddeel van die onderhandelingen is het terugtrekken van de Ameri kaanse strijdkrachten uit Europa als onderdeel van een wederzijdse troe penvermindering in Centraal Europa. De Russen zouden volgens deze lezing hun doel in West-Europa niet met geweld willen bereiken, maar door het versnellen van sociale revoluties die zich thans reeds aan het voltrek ken zijn. Italië wordt wel genoemd als een land, waar een sociale omwente ling de communistische partij aan de macht zou kunnen brengen, die de So wj et-Unie om 'bescherming' gou kunnen vragen. Het is echter aan grote twijfel onderheving of de Itali aanse communistische leiders zich zouden lenen voor hand- en spandien sten. De afkeer van Russj^che over heersing is in deze kringen even groot als in Joegoslavië en Albanië. Ondanks China Machtsvertoon in Europa lijkt minder met sociale revoluties te maken te hebben dan met een combinatie van twee andere factoren: 1. het beveiligen van de westelijke invloedssfeer van de Sowjet-Unie en 2. het creëren van een goed uitgangs punt voor de besprekingen over we derzijdse troepenvermindering in Cen traal Europa. Hierbij dient nog te worden vermeld dat volgens betrouw bare gegevens (zoals die van het Lon- dense Institute for strategie studies) de opbouw van de Russische strijd macht in Oost-Europa mogelijk bleek ondanks de toenemende spanning langs de Chinese grens, waar de divi sies van het Rode leger defensief staan opgesteld. Lang werd aangenomen dat de Sow jet-Unie in Europa ontspanning zocht om de handen vrij te kunnen maken in het (Verre) Oosten. Het leek aan nemelijk dat het zwaartepunt van de Russische verdediging van Europa naar Azië zou worden verlegd. Dit is echter niet gebeurd. Twee conclusies liggen hier voor de hand: 1. de situa tie in Azië is minder ernstig dan de laatste jaren algemeen werd aangeno men en 2. de ontwikkelingen in Euro pa geven de Sowjet-Unie blijkbaar aanleiding tot openlijk machtsvertoon, dat vermoedelijk bedoeld is om pre ventief te werken, maar op zichzelf nu niet bepaald geruststellend over komt. De teleurstellende ervaringen van Amerika's met succes verwende diplomatieke handelsreiziger Henry Kissinger bij zijn besprekingen in Moskou over beperking van de strategische wapens van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten kunnen verschillende oorzaken hebben. Eén ding is echter dui delijk: de Russische leiders willen meer uit het overleg slepen dan wat zij kort geleden nog bereid leken te accepteren. lén der oorzaken kan zijn dat de Russische regering ernstig re kent met de mogelijkheid dat pre sident Nixon binnen afzienbare tijd tot aftreden wordt gedwon- ;en. Zij zou dan met het sluiten ran een akkoord willen wachten :ot zekerheid bestaat over het be- eid van Nixons opvolger. Tot -oor kort leek er reden om aan e nemen dat men in het Kremlin [liet al te zwaar tilde aan de be- ichuldigingen aan het adres van le Amerikaanse president. Tij lens de onderhandelingen over leperking van strategische wa- lens in Wenen zou zelfs in b^gin- iel een Hieuw akkoord zijn be- eikt. De conferentie werd echter jeheel onverwacht verdaagd toor de afwerende houding van e Russische leiders tegenover (issinger kan ook een andere eden worden aangevoerd. Het is amelijk mogelijk dat de mili- aire leiders hun invloed in het iremlin hebben gebruikt om be- rachtiging van een al in principe ereikt akkoord te verijdelen. De raditionele achterdocht van de ïaarschalken wat de verdediging an de Sowjet-Unie betreft, kan ok nu weer van doorslaggevende etekenis zijn geweest. Het is be- aald niet uitgesloten dat de mili- ure leiders de dagelijks hache- jker wordende positie van Nixon hebben aangegrepen om partijleider Leonid Breznjew min of meer te dwingen, meer concessies te eisen. Afgebroken bezoek Een belangrijke aanwijzing in die richting is het besluit van de Russi sche maarschalk Andrej Gretsjko (mi nister van defensie), zijn met veel publiciteit omgéven bezoek aan Irak af ie breken en zich ijlings naar Moskou te begeven. Daar bleek de reeds lang bestaande verdeeldheid over de wijze waarop naar beperking van strategische wapens moet worden gestreefd tot een impasse in de be sprekingen met Kissinger te hebben geleid. Er werd een speciale zitting van het Politburo bijeengeroepen om het probleem te bespreken. En Kissin ger had er zich al op voorbereid, langer in Moskou te moeten blijven, dan aanvankelijk de bedoeling was. Na de vervroegde terugkeer van maar schalk Gretsjko uit Irak kwam er echter snel een eind aan de onzeker heid: het resultaat van het overleg in het Politburo, waarbij ook Gretsjko aanwezig was, maakte duidelijk dat niet geprobeerd zou worden, met Kis singer aan een compromisplan te dok teren. De Russische leiders produceer den een tegenvoorstel, dat de Ameri kaanse minister ter bestudering mee naar huis mocht nemen, nadat hij duidelijk had gemaakt, dat het voor de Amerikaanse regering onaanvaard baar was. Intussen wacht men in Moskou op de reactie van president Nixon, van wie word* aangenomen, dat hij naar een groot succes ver langt Deze inleidende woorden zijn niet bedoeld om de aandacht te vestigen op de bijzonder moeilijke onderhande lingspositie van de Verenigde Staten, noch om minder goede bedoelingen aan Russische zijde te suggereren. Wat in Moskou is gebeurd, heeft slechts het zoveelste bewijs geleverd, hoe zeer de militaire leiders -van de Sowjet-Unie er nog altijd op uit zijn, geen enkele concessie toe te staan die de veiligheid van hun land zou kun nen aantasten. Dat de invloed van de maarschalken in het Kremlin nog groot is, moge ten overvloede blijken uit de opvallende versterking en mo dernisering van de Russische strijd krachten in Oost-Europa. Sinds Beria's val De strijdkrachten konden pas in 1953, enkele maanden na de dood van Sta lin een krachtige positie binnen het Kremlin opbouwen. De opvolgers van de man, die zich bijna dertig jaar met de steun van de geheime politie als alleenheerser had gedragen, hadden de strijdkrachten nodig om te voorko men dat Lawrentji Pawlowitsj Beria als chef van het politie-apparaat een greep naar de macht zou doen. Zij kregen de medewerking van maar schalk Grigori Zjoekow, één van de grote leiders uit de tweede wereldoor log, die de troepen van Hltler-Duits- land een beslissende nederlaag toe brachten. En sinds de uitschakeling van Beria weegt de mening van de militaire leiders zwaar, met name na dat Gretsjko minister van defensie werd. Het beëindigen van het liberalisatie proces in Tsjechoslowakije in augus tus 1968 door troepen van de Sowjet- Uniie en enkele andere landen van het Warschaupact, wordt in het algemeen toegêschreven aan de druk, die Gretsj ko op de politieke leiders uitoefende. Dat de maarschalk zich een dergelijk optreden- kan veroorloven moge blij ken uit het feit, dat alleen al zijn benoeming tot minister van defensie op 12 april 1967 een demonstratie was van de grote invloed van de strijd krachten. De politieke leiders wilden geen' militaire leider op het ministe rie van defensie. Toch werd Gretsjko, die sedert 1960 opperbevelhebber van de Warschaupacttroepen was, op die post benoemd en geen burger. Ook de al eerder genoemde verster king en moderniseringvan de Russi sche strijdkrachten in Oost-Europa, die zich in de afgelopen jaren syste matisch hebben voltrokken, kunnen gevolg zijn van de 'inspraak' van Gretsjko. Aangenomen wordt dat de maarschalk, als vertegenwoordiger van de per traditie argwanende lei ders van de strijdkrachten, van partij leider Leonid Breznjew garanties heeft gevraagd tegen de gevaren, die diens toenaderingspogingen in Europa voor de veiligheid van de Sowjet-Unie kunnen opleveren. Met andere woor den verlangde Gretsjko een aangepas te versterking van de Russische mili taire aanwezigheid in de landen van Oost-Europa. Blijkbaar heeft Gretsjko zijn zin ge kregen. In-f het Kremlin beseft men dat gebeurtenissen als zich in 1956 in Hongarije en 'in 1968 in Tsjechslowa- kije hebben voorgedaan, zich in een periode van onderhandelingen over Europese veiligheid en samenwerking en over een wederzijdse troepenver mindering in Centraal-Europa, nog wel degelijk kunnen afspelen. Na de revolte in de DDR in 1953 werd de Sowjet-Unie in 1956 verrast door de rebellie in Polen en de vrijheidsstrijd in Hongarije. Toen de Hongaren met geweld tot de orde waren geroepen Maarschalk Andrej Gretsjko Garanties gezocht mocht worden aangenomen, dat het Kremlin de zaken nergens meer uit de hand zou laten lopen. Niettemin moest in 1968 (opnieuw met gebruik van geweldeen eind worden gemaakt aan een liberalisatie beweging in Tsjechoslowakije, toen deze een punt had bereikt, waarop de weg terug onmogelijk was geworden. Sindsdien levert de positie van Roe menië, dat een grote mate van onaf hankelijkheid ten opzichte van de Sowjet-Unie Weet te bewaren, hoewel het lid is van het Warschaupact en Comecon (de Oosteüropese tegenhan gers van NAVO en EEG), voor de Russische leiders als onzekere factor een ernstig probleem op. Het voor beeld van partijleider Nicolae Ceauses- cu sinds kort ook president van Roemenië kan nog aanstekelijk wer ken. Dan zijn er nog Albanië en Joegoslavië, die zich aan de controle van Moskou hebben onttrokken. Het Kremlin ge troost zich de laatste tijd veel moeite om beide landen weer in het gareel te krijgen. Wat Albanië betreft gaan de Russische leiders friet de zachte hand te werk. Zij gebruiken daarbij argu menten, die vooral bedoeld zijn om de maoistische elementen in allerlei niet-communistische landen de wind uit de zeilen te nemen. Met Joegosla j de laatste Jaren nogal wat geweest op de beslissingen die bij de toekenning van de No- ïdesprijs. Al lijkt de vrede op ■ste gezicht iets, waarover ie- het eens is in de praktijk lat degene die in de ogen van veel voor de vrede doet, voor een wereldvreemde idealist met de toekenning van de Vredesprijs aan Le Due Tho isinger kwam de kritiek pas s, hiet alleen op de beslissing naar ook op het systeem van ling en de samenstelling vani unissie benoemd door heti parlement die de besllssin- cmt. Het lokte zelfs een actie :n alternatieve vredesprijs uit, rd uitgereikt aan Dom Helder een beslissing welke ook et Interkerkelijk Vredesberaad negejuicht. u reden om te breken met de dat groepen in de hele wereld hten voordragen en daar steun cn enen omdat de manier van üng tot ongelukkige beslissin- dt? Wij menen van niet. Ook Interkerkelijk Vredesberaad ateriaal of uitspraken komt, )t bepaald niet alleen om wat eejapraken inhouden maar vooral proces dat ze op gang bren- gfulke uitspraken hebben nooit entie het laatste woord te zijn, en bijdragen aan de discussie ju bewust'wordingswerk bevordc- noik dergelijks, maar dan omge- :1e geldt voor dc Nobcl-Vredes- de werkelijke betekenis ervan lesactie ligt niet zozeer in de ig zelf (al is die niet zonder lis) als wel in de activiteiten r in de wereld aan voorafgaan. Dit jaar is, onder meer door een aantal hoogleraren van de Juridi sche faculteit in Leiden (zij behoren tot de categorie die het recht heeft kandidaten formeel voor te dragen), voorgesteld de prijs voor de vrede in 1973 toe te kennen aan de Rus Andrej Sacharow. Min der belangrijk dan de vraag of Sacharow nu de meest in aanmerking komende kandidaat is (sommige zouden misschien liever ^pleiten voor Dom Helder Camarfr of Ds. Beyers Naudé uit Zuid-Afrika) is de vraag welke de redehen zijn om zijn werk en ideeën naar voren te halen dpor het steunen van zijn kandidatuur. Toen Sacharow geboren in 1921 zich in 1957 (begunstigd door de dé- StalinAsatie die door Chroestsjow werd ingezet op het 20e partijcongres in 1956) voor het eerst in het open baar over een onderwerp buiten zijn eigenlijke vakgebied uitliet, had hij bi een briljante carrière als natuurkun dige achter de rug. Op zijn zesen twintigste promoveerde hij (iets wat in Rusland meestal pas na vele jaren wetenschappelijk werk gebeurt) en op zijn twee-en-dertigste werd hij, teza men met zijn leermeester Y. Tamm, lid van de Akademie van Wetenschap pen, het jongste lid ooit verkozen. Vanaf 1948 werkte hij tezamen met vele anderen in grote afzondering en in het geheim aan de verwerving van de kennis, die de Sowjet-Unie in staat moest stellen de Verenigde Staten in te halen op het gebied van de atoom- en waterstofbom. Door zijn centrale bijdrage hieraan wordt hij wel 'de vader van de Russische waterstofbom' genoemd. Maar, evenals bij zijn Ame rikaanse collega's ontstond ook bij hem het inzicht, dat een wereld, die deze wapens heeft leren kennen, slechts op de oude voet voort kan gaan op straf van zelfvernietiging. Tegen het einde van de jaren vijftig begon hij zich meer en meer bezig te houden met de centrale vraagstukken van vrede en menselijkhedd. Hij waar schuwde, eerst in vertrouwelijke brie ven aan Chroestjow, en later openlijk, voor de gevaren verbonden aan het kernwapen en aan de 'fall-out' bij proeven met deze wapens. Hij drong sterk aan op het kemstopverdrag, dat tenslotte in 1963 tot stand kwam. BEROEMD PLEIDOOI Maar pas in 1968 werd deze man, die twaalf jaar onbekend aan de top van de Russische wetenschap had gestaan op slag ook wereldberoemd, door zijn memorandum 'Vooruitgang, coëxisten tie en intellectuele vrijheid', 'een pleidooi voor een menswaardig be staan', dat na in Rusland te hebben gecirculeerd in het Westen in vele talen verscheen. In dit boek beschrijft hij indringend de gevaren, die de wereld bedreigen, en beveelt hij een aantal drastische stappen aan om deze gevaren te bestrijden. De wereldvre de! zo schrijft hij, wordt niet alleen bedreigd door kernwapens en politie ke tegenstellingen, maar ook door honger, vervuiling van de aarde, nati onalisme, militarisme, dictatuur en beknotting van de intellectuele vrij heid. Iedere vredes-politiek moet ge baseerd zijn, zegt hij, op toenadering en convergentie tussen de beide su permachten, waarbij beide veel van elkaar kunnen leren. Voorwaarde voor die toenadering is het herstel en de bevordering van de rechten en vrijheden van de mens, waar deze bedreigd worden of niet in acht, wor den genomen. Deze gedachten worden door hem uitgewerkt en nader toege licht in verschillende andere docu menten, waarvan het bekendste is ge worden het Memorandum, dat hij in 1970, tezamen met V .F. Turcin en R. Medwedew richtte tot de leiders van de Sowjet-Unie. Daarin wordt een reeks van democratiseringsmaatrcgc- len bepleit. Dat zou niet alleen intern voor de Sowjet-Unie van belang zijn, maar ook voor de buitenlandse poli tiek en de vrede in het algemeen. Immers 'Niets kan ons internationzle aanzien zozeer ten goede komen en de progressieve krachten in de hele we reld zozeer versterken als een verdere democratisering, die gepaard gaat met een versnelling van de technisch-eco- nomische vooruitgang in het eerste socialistische land in de wereld. Zon der twijfel zullen de mogelijkheden tot vreedzame coëxisttentie en interna tionale samenwerking toenemen, de krachten van de vrede en de sociale vooruitgang zullen sterker worden, de communistische ideologie zal aan aan trekkelijkheid winnen en onze inter nationale positie zal veiliger werden'. VERGEEFS GEWACHT Nadat hij vijftien maanden op een antwoord had gewacht maakte Sacha row het memorandum openbaar, waar bij hij zich scherp keerde tegen de apathie en onverschilligheid in de top van de Russische staat. '(Zij) klampen zich vast aan hun verhulde en onver hulde privileges en staan volkomen onverschillig tegenover de schending van de rechten van de mens, hel belang van de vooruitgang en de toekomst en veiligheid van de men sen'. Dat deze en andere activiteiten hem niet in dank werden afgenomen spreekt vanzelf. Sacharow verloor zijn baan, en de vele voorrechten, die hij als wetenschapsman had gehad. On danks alle kritiek, intimidatie en las ter, waaraan hij werd onderworpen, gaf hij niet op. Gebruik makend van de macht, die hij aan zijn staat van dienst en contacten met het buiten land ontleende, protesteerde hij in steeds sterker bewoordingen tegen de onvrijheid en het onrecht, dat hij waarnam. Maar zijn uitspraken ken merken zich steeds door waardig en weloverwogen formuleringen. Het hierbovlen aangehaald gedeelte uit zijn memorandum onderstreept, dat de beschuldigingen, dat hij het com munisme en zijn land zou verraden, volstrekt ongegrond zijn. VEILIGHEIDS VERDRAG De kritiek laaide opnieuw op toen hij in 1973 verklaarde, dat het Westen bij heriop gang komende veiligheidsover- leg, een liberalisering in de Sowjet- Unie tot voorwaarde diende te maken voor toenadering en ontspanning. Hij is van mening, dat dat prooes van toenadering grote gevaren inhoudt voor de interne situatie en reeds zijn gevolgen heeft in de Sowjet-Unie. 'De gezagsdragers van ons land zouden die toenadering niet voor democratische doeleinden, maar voor het tegendoel, een grotere verstrakking van de inter ne structuur kunnen gebruiken. Ik geloof, dat het de westelijke wereld duidelijk gemaakt zou moeten wor den, dat zij zich er rekenschap van moet) geven, dat de aanvaarding van een toenadering niet onvoorwaardelijk mag gebeuren. Het zou een capitulatie zijn ten aanzien van ons anti-democra tisch regime en aanmoediging voor zijn 'zonden,'Het Westen zou ook moeten begrijpen, dat, indiien de toe stand in ons land niet verandert in de richting van een groter democratise ring, elk akkoord gevaarlijk zal zijn. Het akkoord zal slechts duren, zolang de politieke en economische noodzaak van het ogenblik de leiders van dit land dwingt het na te leven'. Men kan onder de indruk komen van deze argumentatie en zich toch afvra gen of het verband tussen internatio nale en interne ontspanning wel hele maal is, zoals hier wordt geschetst Het IKV volgt in zijn standpuntbe paling over De toekomst van Europa (1972) een enigszins andere redene- Daarbij moet volgens het IKV wel bijvoorbeeld de onaanvaardbaarheid van de zg. Breznjew-doctrine worden onderstreept, maar tegelijkertijd wordt gekonkludeerd dat een harde confrontatiepolitiek als tegendeel van de politiek van toenadering zeer zeker noch het doel van de ontspanning, noch dat van de vergroting van poli tieke vrijheden dient. Vandaar de IKV-voorstellen tot maatregelen, die een sfeer van vertrouwen moeten scheppen en tot kleine/ eenzijdige stappen, akties die reakties moeten uitlokken, opdat de weg naar deësca- latie kan worden ingeslagen. Maar dit mogelijke verschil in waardering van de politieke mogelijkheden mag ons niet afleiden van de hoofdzaak: het streven naar vrede en veiligheid in de wereld kan niet los gezien worden van het streven naar verwerkelijking van de rechten van de mens en mag zeker niet ten koste daarvan gaan. Vanwege de positie van de Sowjet- Unie in deze problematiek is een brede internationale erkenning ge wenst van het belang van de moed, de ideeën en de aktiviteiten van mensen zoals Sacharow. Daarom reageert het IKV positief op het verzoek om de kandidatuur van Sacharow voor de Nobelprijs te steunen. Dat die steun ook komt van de zijde van reaktionaire koüde-oorlog-aanhan- gers, die in Sacharows aktiviteiten een bruikbaar wapen tegen de Sowjet- Unie en de ontspanningspolitiek zien (waar ook hij niet erg gelukkig mee zal zijn) is een onontkoombaar fedt dat ons, er echter niet van mag weer houden toch zoveel mogelijk steun te geven aan zijn werk. Het IKV heeft bij herhaling zijn be zorgdheid laten blijken over de schen ding van mensenrechten In Oost-Euro pa en met name in de Sowjet-Unie. In de standpuntbepaling van 1972 riep het IKV daarom dc vredesgroepen in Nederland op om deze zaken niet te verwaarlozen. Gesteld werd toen: 'Pro testen uit deze kring zullen meer indruk maken en beter gemotiveerd - zijn dan die uit dc behoudende hoek, waar zulke protesten gewoonlijk de indruk maken meer gericht te zijn tegen als 'anti-Amerikaans' of links' beschouwde groepen in Nederland, dan tegen de machthebbers in de SU zelf.' Het IKV hoopt dat het steunen van de kandidatuur van Sacharow ook in Nederland kan bijdragen tot nieuwe aktiviteiten voor vrede en gerechtig heid. Mr. Ph. P. Everts is directeur van het instituut voor Internalionaie Studieën van de rijksuniversiteit te Leiden. ring. Daar wordt gesteld, dat de ont- spanningspolitiek mede dienstbaar ge maakt moet worden aan het bevorde ren van respect voor de rechten van de mens in politieke en sociale zin, met name in Oost-Europa. Erkend vtordt dat ontspanning en Interne ver anderingen soms met elkaar op ge spannen voet staan. Beide doelen die nen dan ook gelijktijdig, met kracht, maar voorzichtig te worden nage streefd. Andrej Sacharoiv

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17