werkende de weg wijzen NIEUWE OPLEIDINGEN VOOR LERAREN BEGINNEN trijd tegen discriminatie en soms ook intimidatie Aardappelen koken niet zo moeilijk, maar als je niet alleen uit blik wilt eten moet je meer weten Ontwikkelen van eigen smaak en van creativiteit [OlTVi KWARTET ZATERDAG 6 APRIL 1974 BINNENLAND T17/K15 In augustus beginnen nieuwe lerarenopleidingen voor tekenen, handvaardigheid, huishoudkunde en textiele ïverkvormen. Het artikel hieronder gaal over de twee laatste vakken, niet alleen over de vraag wat de opleiding van leraren inhoudt, maar ook over het vak zoals dat aan leerlingen van 12 tot 18 jaar gegeven moet worden. De opleiding textiele ïverkvormen begint behalve aan de Vrije Leergangen in Amsterdam ook aan d' Witte Lelie te Amsterdam, en aan de instituten in Rotterdam/Den Haag, Tilburg, Utrecht en Leeuwarden/Groningen. De opleiding huishoudkunde start gelijktijdig aan de beide Amsterdamse instituten en verder te TilburgUtrecht en Rotterdam/Den Haag. In beide gevallen gaat het om opleidingen voor de tweede- of derdegraads bevoegdheid. Het toelatingsniveau is havo of een gelijkwaardige vooropleiding. De studie duurt 4 a 5 jaar. Per instituut en per vak worden jaar lijks maximaal tachtig eerstejaars toegelaten. HUISHOUDKUNDE EN WERKEN MET TEXTIEL ALGEMENE SCHOOLVAKKEN ran onze onderwijsredactie MSTEfRDlAM Vakken, als koken en handwerken hebben in het Nederlandse voortgezet onder- i ijs buiten de huishoudschool nooit veel voet aan de grond gekregen. In het vroegere middelbaar xeiderwijs was geen kookluchtje te bespeuren. Alleen op de inmiddels verdwenen middelbare meisjes- ^jhool was handwerken een toegestane bezigheid. Maar dat is aan liet veranderen. De vakken 'huis houdkunde' en 'textiele werkvormen' zijn op weg algemene vakken te worden. Niet alleen voor meis- op de huishoudschool, maar voor alle jongens en meisjes van liet voortgezet onderwijs. r) u is het nog niet zover, maar de lortekenen zijn er: het hele lager beroepsonderwijsm clusief het huishoud- en nijverheid- nderwijs is vierjarig geworden; de irste twee leerjaren hebben een alge een karakter er komen steeds meer scholenge van huishoudscholen ndet technische scholen, en ook met AVO's en andere vormen van alge- in voortgezet onderwijs er komen experimenten met de Iddenschool, waar de praktische vak- (huishoudkunde), textiele werk- mrmen, handvaardigheid, tekenen, ehnieb. enz.) en de algemene vak- (Nederlands, moderne talen, wis- ijjmde, enz.) in principe even 'alge- worden. middels is er zoAreel aan het veran- .."tren, dat het hoog tijd werd daar J| rast rekening mee te houden in de euwe opleiding van leraren. In 1970 n de nieuwe instituten voormde j rarenopleiding begonnen. In augus- n 5 beginnen daar nu ook de opleidin- voor tekenen, handvaardigheid. JN{xtiele werkvormen en huishoudkun- K>r de opleidingen van leraren van 'algemene' en 'praktische' vakken der één dak te brengen, lopen we ulijk al een beetje vooruit op de lenschool, al mag je dat natuur- niet hardop zeggen. Een feit is er 1, dat als de middenschool doorgaat alvast leraren hebben die daar een OCetje op ingespeeld zijn. De toekom- ntj stige leraar moet namelijk voor twee vakken een bevoegdheid halen. En hij kan dan bijvoorbeeld een vak als Engels combineren met huishoudkun de. Het nieuwe gezicht van vakken als huishoudkunde en textiele werkvor men zal mede bepaald worden vanuil de nieuwe lerarenopleiding. Daarom zijn we gaan praten met mevrouw J. M. Veen, hoofddocente huishoudkun de aan het instituut Vrije Leergangen Vrije Universiteit, en mét mevrouw P. Rol, hoofddocente textiele werkvor men aan hetzelfde instituut. Mevrouw Veen over huishoudkunde: 'We moeten af van het idee dat dit vak op huishoudscholen en andere scholen voer voortgezet onderwijs aan twaalf- tot zestien-jarigen onderdeel \an een beroepsgerichte opleiding is. We moeten ook niet denken dat dit vak alleen voor meisjes belangrijk is. In de nieuwe opzet van huishoudkun de gaat het om die kennis en vaardig heid die iedereen, jongen of meisje, later nodig heeft. Kort gezegd: ze moeten leren omgaan met tijd, geld en energie binnen de financiële en andere mogelijkheden die ze hebben. Omdat de leerlingen de gezinssituatie het beste kennen en omdat de mees ten daar in de toekomst weer mee te maken krijgen, richten we ons daar vooral op. Huishoudkunde voor de groep van zestien tot negentien (mid delbaar nijverheidsonderwijs en mid delbaar sociaal pedagogisch onder wijs) is wel duidelijk gerioht op het beroep'. Vraag: Die twaalf- tot zestienjarigen staan zelf toch nog wel ver weg van een toekomstige huishouding? Mevrouw Veen: 'Het duurt natuurlijk nog wel enkele jaren voor ze zelf aan een huishouding beginnen. Maar ook in deze leeftijd hebben ze al te maken met woning, kleding en voeding. Ze besteden veel aandacht aan de keus van hun kleding, ze zijn al veel bezig met het inrichten van hun kamer, ze schaffen duurzame verbruiksgoederen aan zoals platenspelers en draagbare radio's. Daarop kun je inhaken. Ver der bestaat er een nauwe samenhang tussen voeding en gezondheid. De tie ner is erg gevoelig voor zijn uiterlijk. Dat kan het uitgangspunt zijn voor de lessen in voedingsleer'. Vraag: Is het nu nodig dat je dat allemaal op school leert? Zo moeilijk is het toch niet om boodschappen te doen, eten te koken, of een wasmachi ne aan te zetten? Mevrouw Veen: 'Aardappelen koken is inderdaad niet so moeilijk, maar als je variatie in je maaltijden walt bren gen en niet alleen uit blik wilt eten, moet je wel meer weten. Je ziel steeds meer dat mensen in hun maal tijden en ook in hun kleding en de inrichting van hun huis een persoon lijk accent leggen. Via dit vak kun je iets doen aan het ontwikkelen van een eigen smaak en creativiteit. Daar naast is er een zekere basiskennis nodig om een verantwoorde keus te kunnen doen. Dan zitten we op het terrein van de consumentenopvoe ding'. Vraag: Wat Is dat? Mevrouw Veen: 'De Raad van Europa heeft enige tijd geleden de afzonder lijke regeringen gevraagd iets te doen aan de opleiding van scholieren tot ter zake kundige consumenten. Daa is hard nodig. Laatst heeft de Neder landse Condumentenbond nog eens gezegd dat er zoveel fouten gemaakt worden door consumenten. Er worden apparaten gekocht diie niet beantwoor den aan het doel. Er is grote onwe tendheid op het gebied van verzeke ringen, ook sociale verzekeringen, be lastingen, huizen kopen, dienstverle nende instanties'. Vraag: Is huishoudkunde een vak voor jongens? Mevrouw Veen: 'Wat dat betreft lig gen we in Nederland erg achterop. In landen als ZWeden en Amerika be staat al lang een vak 'home econo mics', huishoudkunde, maar dan in de nieuwe vorm. Jongens volgen het net Jior Aukje Holtrop EN HAAG 'Wü vertellen de mensen welke bus ze moeten nemen om op een bepaalde plaats te omen. Maar we zetten de mensen niet op de bus. Dat moeten ze zelf doen. Wij wijzen ze alleen maar weg eta van Beek, 's avonds ombudsvrouw voor werkende vrouwen, overdag bedrijfsmaatschappelijk erkster bij de gemeentelijke sociale dienst in Den Haag, werkt met twintig vrijwilligsters nu ruim een 1 alf jaar aan die bewustwording. If augustus begon de Stichting Om- isvrouw, een initiatief van Dolle en Man-Vrouw-Maatschappij, werk. De Stichting was een Al lerdeel van het Werkende Wijven- ui dat vorig jaar mei een actieplan -Jor één jaar opzette met punten als: 1 on voor gelijke arbeid, vol- pdige parttime werk, gelijke kan- in opleiding en beroep, geen dis- linerende belastingmaatregelen, actie wordt in mei besloten met zwartboek: 'Rebelse meiden blijven i-tfijden'. Daarin zullen ook de erva ren die de Stichting Ombudsvrouw ft opgedaan vermeld worden. Hon- rden telefoontjes en brieven, tien en vrouwen die het maandelijkse eekuur bezochten hebben een in- ngend verhaal te vertellen over de leilijkheden en onrechtvaardighe- i waarmee werkende vrouwen te ken hebben. VARA-ombudsman Ombudsvrouw richt zich uitslui- d op problemen die samenhangen t het werk, met moeilijkheden die ;ïu\ven ondervinden in hun werk. dere problemen komen wel aan de Ie, maar de Stichting gaat daar niet in. Vrouwen die schrijven of bel- over huurproblcmen, moeilijkhe- met kinderen of buren, worden irverwezen naar bijvoorbeeld de t#A -ombudsman of andere instan- die meer gespecialiseerd zijn. Dit te voorkomen dat het werk van de hting oeverloos zou worden: bo th idien zou het risico verkeerde ad- gi ten te geven te groot worden. Fou- rai zijn niet te voorkomen, maar ze inen wel beperkt worden. Meta van Beek: mensen moeten het zelf dóén De Stichting Ombudsvrouw blijkt een succes te zijn. Per avond (de Stich ting is alleen 's avonds te bereiken (070-554513) in verband met de werk zaamheden en gezinnen van de mede werksters) bellen zo'n vijftien vrou wen met problemen en elke dag ko men er even zoveel brieven op postbus 1520 in Den Haag brieven binnen. 'In 't begin was het nog veel meer. We zaten elke avond met vier mensen te Averken, alles was nieuw en veel pro blemen moesten we helemaal uitzoe ken. Nu is er een zekere routine gekomen, de meeste vragen kunnen we makkelijk beantwoorden omdat we ervaring hebben gekregen'. De vragen die de Stichting bereikten gaan dus over het werk. Veel proble men over parttime werk, ontslagkwes ties, moeilijkheden met sociale verze keringen, vragen over arbeidsbureau, rijksstudietoelalen, over discrimine rende belastingmaatregelen. 'Op het ogenblik speelt de kwestie van de aftrekmogelijkheden voor kostwin ners. In het nieuwe belastingsysteem mag een man die kostwinner is be paalde posten aftrekken van zijn be lasting. Als de vrouw kostwinner is. mag ze zulke posten niet aftrekken. Dat zijn dan posten als 'studiekosten', 'bijzondere lasten', 'ziekte' etc. De vrouw die kostwinner is wordt dus gediscrimineerd. Maar ze kan vra gen om toepassing van de hardheids clausule, waardoor zij in bepaalde ge vallen toch iets mag aftrekken. Daar voor moet ze dan een formulier invul len, maar dat is weinig bekend en gebeurt dan ook niet vaak. Staatsse cretaris Van Rooijen heeft gezegd dat het technisch moeilijk is om die discri minatie op te heffen. Nou, dat nemen we niet en daar zullen wc actie tegen voeren'. De discriminatie die werkende vrou wen vaak ondervinden, bracht een briefschrijfster er toe om te schrijven: 'Ik baal er zo langzamerhand van. dat wij altijd maar gediscrimineerd wor den'. Onwetendheid Er zijn ook nogal eens problemen die gewoon te maken hebben met intimi datie, vindt Meta van Beek. 'Zo komt het nogal eens voor dat het loon veel te laat uitbetaald wordt. Er was een groep ziekenverzorgsters die altijd twee weken te laat geld kreeg. Hun directie had gezegd dat de minister dat goed vond. Nou, met het burger lijk wetboek in de hand hebben we toch duidelijk kunnen maken, dat dat helemaal niet mag. Dat vind ik duide lijk intimidatie. En vrouwen laten zich gauw intimideren is onze erva ring.' Onwetendheid op het gebied van het arbeidsrecht komt ontzettend veel voor. Vandaar dat de ombudsvrouw ervoor pleit in het onderwijs een vak als 'Veilig arbeidsverkeer* op te ne men. Zodat mensen als ze gaan wer ken, weten welke regels er zijn, hoe het met ontslag gaat, met verandering van werk etc. Het onderwijs heeft een belangrijke funtie in het wegwijs ma ken van de mensen in de wetten en sociale verzekeringen, waarmee bijna iedereen in zijn leven te maken krijgt. Actievoeren kan succes hebben, heeft de Stichting gemerkt De actie voor gelijke lonen had succes en Meta van Beek vindt, dat 'als je de begaafdheid hebt mag ik haast wel zeggen om moeilijke onderwerpen zo aan de orde te stellen dat het de aandacht trekt, dat dan de overheid er haast niet onderuit kan. Wetten Avorden erg langzaam veranderd, maar het ge beurt'. Zélf doen De Stichting doet eigenlijk werk dat op het terrein van de overheid ligt. De ombudsvrouw heeft ook het idee dat de overheid het werk van de Stichting wel waardeert. Maar subsi die hebben ze niet en hoeven ze ook nog niet te vragen. Tot nu toe gaat het redelijk: de bellende en schrijven de vrouwen betalen hun adviezen zelf en dank zij particuliere schenkingen kan de administratie nog Avel bekos tigd worden. Maar die particuliere hulp (op giro 3071221, Den Haag) blijft nodig, voor al omdat de Stichting ook na 1 mei wil doorgaan. 'Het zou onverantwoor delijk zijn er nu mee te stoppen. Het is een heel langzaam proces, dat wij in gang zetten. We staan nog maar aan het begin. Kijk. we willen niet alleen Meta van Beek: onderwijs moet meer aan arbeidsvoorlichting doen. het water op dweilen dat door een gat in het dak het huis in stroomt. We moeten die gaten zelf repareren. En dat is moeilijk. We willen ook niet, zoals bijvoorbeeld bij Release het ge val is geweest, de rommel opruimen die anderen, de overheid en anderen, maken. Daar passen we voor. We blijven werken aan een mentaliteits verandering. De mensen moeten weten dat ze onderdrukt worden, alleen dan zullen er veranderingen komen. Van daar ook de nadruk die we leggen op dat zélf doen. Als wij naar werkge vers toestappen en de zaakjes voor gediscrimineerde vrouwen opknappen, verander je niks'. Ook mannen Ook mannen melden zich wel bij de stichting, en hun bezoeken nemen steeds toe. Maar niet elke man wordt geholpen: 'In het begin gebeurde het nog wel eens dat een man voor zijn vrouw opbelde, omdat hij altijd alles regelde en zijn vrouw er toch niets van snapte. Maar daar gingen we niet op in. Hoe kan zo'n vrouw nou voor haar eigen zaak opkomen, als die man alles wil regelen? Vrouwen zijn vaak zo onmondig, onwetend, ze zijn eraan gewend dat de man het wel even zal opknappen. Ik denk eigenlijk, dat mannen ook dergelijke onmondig heidsproblemen hebben. Dat ook man nen vaak niets begrijpen van de moei lijke termen in wetten en sociale verzekeringen. Vandaar dus dat ik vind het het onderwijs veel meer aan arbeidsvoorlichting moet doen, in dui delijke taal. En mannen zowel als vrouwen worden cnórm afgeschrikt door de anonimiteit bij veel overheid- door de anonimiteit bij veel overheids- grote hallen. Ons systeem met het 's avonds bellen doorbreekt dat lange gewacht en die anonimiteit. En dat is ook al een belangrijke functie die we hebben'. De Stichting Ombudsvrouw, waar ie dereen. ongeacht milieu, opleiding en woonplaats terecht kan voor gratis adviezen over problemen die er over het werk rijzen, blijft doorbestaan. 'We weten nu al heel duidelijk dat we een functie hebben in de samenle ving'. zo goed als meisjes. Het is een belan grijk maatschappelijk vak'. Vraag: Als ik dat zo hoor komt u dicht in de buurt van maatschappij leer. Mevrouw Veen: Dat is ook zo en ik stel me voor dat je op school heel goed projecten kunt doen samen met de leraar maatschappijleer. Maar er zijn meer raakvlakken. Vandaar de brede opzet van de studie. De hoofd vakken voor huishoudkunde aan ons instituut zijn woning, voeding en lei- cling en beheer A'an de huishouding. De steunvakken zijn: biologie, econo mie, sociologie, natuur- en scheikun de, Vraag aan mcA'rouw Rol: Hoe komt het dat het vak textiele werkvormen de laatste jaren zo tot ontAvikkeling is gekomen? Op MAVO, IIAVO, Atheneum en Gymnasium is het al bekend als keu zevak, en sinds kort bestaan er voor MAVO en IIAVO zelfs experimentele eindexamens. Mevrouw Rol: 'Het Averken met textiel heeft al eerder het beroepsgerichte karakter verloren. Dat is het gevolg van een internationale ontAvikkeling, van de modem e maatschappijstruc tuur met meer vrije tijd, toegenomen Avelvaart, enz. Bovendien is het werken met textiel al zoveel eeuAven lang beoefend, niet altijd alleen om de nuttigheid, want ook de versiering was in veel gevallen een belangrijk onderdeel. Het zoeken van de mens naar de mogelijkheden van allerlei materialen, dus ook van textiel, waarin hij zich creatief kan uiten, komt in elke sa menleving voor. Dat zie je juist nu, met de kleding, als reactie op de confectie, op het kant en klaar ge maakte. op de soms minder goede kAvaliteit van veel dingen, en ook om de kleding een pereoonlijke toets te geven. Ch-erigens. kleding Avordt meer zelf gemaakt dan men denkt. Van de vier miljoen vrouwen in Nederland boA'en dertien jaar, maakt bijna 3.2 miljoen minstens één kledingstuk per jaar. En bijna de helft maakt minstens drie kledingstukken'. Vraag: Ook het werken met textiel lijdt nog altijd onder dat eenzijdige beeld dat het vrouwelijk is. Mevrouw Rol: 'Ja, tenvijl eeutven lang het juist de mannen zijn geweest die met textiel werkten. En nog, denk maar aan de modeontwerpers en kleermakers. Maar zeker vroeger: de prachtige wandtapijten uit de midde- leeuAven en later, Avaren het Averk van mannen. Het maken van kant, dat ongeveer in de zestiende eeuw begint, is eigenlijk een A-an de Aveinige uit zonderingen: dat hebben bijna altijd vrouwen gedaan'. Vraag: Textiele werkvormen ls nu vooral een beeldend vak, zoals bij voorbeeld tekenen. Hoe komt het dat men zich Juist nu zo tot textiel voelt aangetrokken. Waarom gaan zovelen wandkleden maken? Mevrouw Rol: 'De mensen hebben zich altijd aangetrokken gevoeld tot textiel. Ja, hoe komt dat? Textiel neemt in ons dagelijks leven een grote plaats in, je draagt het, je slaapt tussen textiel. Je hebt het veel nodig, het slijt, dus je moet het A-aak A-ernieuwen, het is aan mode onderhe vig, je probeert er iets van je zelf in te leggen en je kunt er zonder al te grote inspanning altijd aan blijven A'eranderen. En dan de wandkleden. Men kan hier zeer vrij werken, omdat de nuttig heidsfactor zo goed als verdwenen is. En ons veranderde interieur, veel meer baksteen, beton, glas en staal of aluminium, harde materialen dus, ver langt een andere aankleding. Ook de akoustiek verbetert door tex tiele materialen. Denk maar eens aan de kerk in Drempt, Avaardoor het aanbrengen van Avandtapijten, de akoestiek zeer verbeterd is. Vraag: Wat gaat het vak textiele werkvormen nu inhouden op de lcra- renopleding? MeA'rouw Rol: 'De voornaamste onder delen van de studie zijn: het verwer ken van garens, dus ondermeer we ven, haken, breien, het maken van kant, enz. Dan het beAA*erken van stoffen, dus het bedrukken van stof, batik en zeefdruk en het borduren. De derde groep omvat het maken A'an kleding en andere ruimtelijke vormen in textiel. Het ontwerpen en tekenen is een zeer belangrijk onderdeel en ook de studie van de kunst- en cul tuurgeschiedenis en de kunstbeschou- Avihg. Daarbij wordt aan de onderwijs kundige kant veel aandacht geschon ken'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15