Sadat beschuldigt tussen van bedrog n oktober-oorlog Premier Caetano: wij laten Afrika beslist niet los oegoslavië vreest gevolgen an wegvallen van Tito Bagagedeur DC-10 was niet beveiligd m Duizenden doden bij overstromingsramp in delen van Brazilië Jonge Vodka van Bokma Chili dreigt Londen met koper-boycot jisteren naar het lek Luchtmacht bedreiging Ethiopië De nieuwe Nederlandse borrel Drink Vil puur of gemixed ICW/KWAR.TET ZATERDAG 30 MAAKT 1974 BLTTE.NL AA D T7/K9 HO/TEL AVW (Reuter, UPI, AP) De tocli al bekoelde vriendschap tussen Egypte en de et-Liniie is vrijdag verder ondermijnd door uitlatingen van de Egyptische president Sadat, waarin e Russen ervan beschuldigt tijdens de eerste uren van de oktoberoorlog door bedrog te hebben cht een eind aan de strijd te maken. LISSABON (AP, Reuter, UPI) Portugal is niet van plan zijn Afrikaanse koloniën onafhankelijkheid te geven maar vastbeslo ten deze koloniën in een band met het moederland te behouden om zo hun multi-raciale (samengaan van meerdere rassen) ontplooi ing te kunnen garanderen. en interview, dat vrijdag werd iliceerd door het gezaghebbende ische dagblad El Achram, ver iadat dat hij acht uur na het •ken van de oorlog op 6 oktober poedtelegram van de Sowjdt-am- deur in Cairo, Winogradow, ont- In het telegram werd gezegd dat aandrong op een bestand. Sadat afeerde toen zijn Syrische collega die daarop ontkende dat hij :en bestand had gevraagd. 'De pde dag kwam Winogradow met weede, zelfde boodschap. Ik gaf bruut antwoord en vertelde dat roord van Assad voldoende voor ras', aldus Sadat. Na de oktober- werd Winogradow overge- 5t naar Genéve. tiek "Verhaal van Sadat wordt gezien [en antwoord op de toenemende uit Moskou op zijn te 'pro- fikaanse' politiek. Die indruk t bevestigd door een tweede in- •w van Sadat met de Britse BBC- waarin hij zich ontevreden uit- [over de besprekingen die hij deze maand met de Sowjet- van buitenlandse zaken lyko voerde. 'We hebben een lang gesprek gehad, meer dan vier uur, maar de tijd is nog niet gekomen de inhoud te onthullen omdat we nog wat uit te vechten hebben'. De betrekkingen tussen Egypte en de Sowjet-Unie waren de afgelopen week al bekoeld door de Egyptische steun voor het opheffen van het olie-embar go tegen de Verenigde Staten. In enkele Russiche dagbladen werd Sadat de laatste dagen opgeroepen van, deze voor het imperialisme te vriendelijke politiek terug te keren. Sadat vertelt in het interview met El Achram nog dat hij Syrië op 19 oktober aanraadde het bestand te aan vaarden omdat de VS zich geheel aan de zijde van Israël hadden gesteld 'en ik niet de verantwoording kon nemen voor het opnieuw verslaan van onze strijdkrachten.' Na het bestand zou de Egyptische president eind vorig jaar hebben besloten de Israëlische troe pen op de westelijke oever van het Suezkanaal te liquideren. 'Het enige wat nog te doen stond was het teken geven voor de aanval', aldus Sadat. Waarom de aanval dan, niet doorging, laat El Achram in het duister. Sadat was vrijdag op bezoek bij presi- dest Tito van Joegoslavië om daar steun te krijgen voor de wederop bouw van de Egyptische economie. Sadat dankte Tito voor de morele steun en het oorlogstuig dat hij tij dens de oktoberoorlog mocht ontvan gen. De twee mannen bespraken ook nieuwe militaire leveranties lichte wapens en tanks uit de Joegoslavi sche voorraad. Vanmiddag zou Sadat naar Egypte terugkeren. Artillerie Terwijl de Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, vrijdag zijn plan voor troepenscheiding aan het Golanfront in Washington met minis ter Kissinger besprak, werd er op de hoogten opnieuw urenlang met artil lerie geduelleerd. De Israëlische pers houdt er rekening mee dat een over eenkomst met Syrië lang op zich kan laten wachten nu Kissinger er in Moskou niet in lijkt te zijn geslaagd de Russen mee te krijgen voor een snel akkoord tussen Syrië en Israël. In Tel Aviv werd vrijdag meegedeeld dat minister van buitenlandse zaken Abba Eban op 15 mei naar Frankrijk gaat. Dit eerste bezoek van een Israë lische bewindsman aan Parijs sinds 1967 betekent een keerpunt in de koele verhouding tussen de twee lan den. Een functionaris van de vliegtuigfabriek McDonnell Douglas Corporation in Californië toont de deur van de bagageruimte van een DC-10, waaraan de be veiligingsinstallatie wèl is aangebracht. Onopgelost raadsel na vliegramp Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Niet de machine, maar menselijk falen is waar schijnlijk de oorzaak geweest van de grootste vliegramp uit de ge schiedenis (op 3 maart met een Turkse DC-10 bij Parijs), waarbij 346 mensen omkwamen. Deze voorlopige conclusie heeft Doug las, de bouwer van het toestel, getrok ken na een uitgebreid onderzoek van de wrakresten. Volgens de president van Douglas, John Brizendine, is de vrachtdeur na het inladen op de luchthaven niet goed afgesloten en in de lucht ge scheurd door het drukverschil tussen binnen en buiten van de romp. De staat, waarin de deur is teruggevon den zou daarop wijzen. Door het losscheuren van de deur ontstond in het toestel een plotselinge 'explosieve decompressie', waardoor de cabinevloer in elkaar zakte en de daaronder liggende bedieningskabels van roeren en motoren werden ver nietigd. Al eerder in het begin van de DC- 10 produktie in 1972 heeft zich hetzelfde ongeluk voorgedaan: bij De troit verloor toen een van de eerste toestellen van dit type eveneens een vrachtdeur. Dat dit toen geen rampza lige gevolgen had, kwam alleen door dat het vliegtuig nog maar geringe hoogte had en er nog nauwelijks drukverschil tussen de cabine en daarbuiten was. Naar aanleiding daarvan heeft Doug las toen direct de vier, samen met 35 DC-10's vliegende maatschappijen ge waarschuwd. Tevens werden toen aan bevelingen gedaan voor het verbete ren van de constructie, waardoor het niet meer zou kunnen voorkomen, dat de deur niet goed zou worden afgeslo ten. De fabriek paste van toen af deze constructie ook zelf toe op de nog te bouwen vliegtuigen. Daaronder be vond zich ook het verongelukte Turk se toestel. GEEN BEWIJS Volgens Brizendine staat vast, dat dit vliegtuig mét de beveiligingsinstalla tie is afgeleverd. Hij betwijfelt echter of deze tijdens de rampvlucht nog in het toestel was bevestigd. 'Onze des kundigen hebben bij het onderzoek geen enkel bewijs kunnen vinden, dat de vrachtdeur nog met deze installatie was uitgerust. Voor ons is dat een raadsel en reden voor een diepgaand verder onderzoek'. geoefend oor is noodzakelijk voor deze bezigheid van Londense waterleidingmensen. Uitgerust ;en zogenaamde peilstok, gemaakt van essenhout met een oortelefoon van beukenhout, luisteren >lieden naar eventuele lekken in de leidingen onder de Londense straten. De foto werd als serieus s verschaft, maar enige argwaan lijkt in deze dagen vóór de eerste april op z'n plaats. De staten Santa Catarina, Rio Grande do Sul en Ceara zijn tot rampgebied verklaard. Uit de stad Tubarao in de per vliegtuig worden aangevoerd. ir Jaap den Boef bijna 82-jarige president Tito van Joegoslavië ernstig gehandi- (als gevolg van een beroerte? Voelt men zich in Belgrado be- I door de mogelijkheid van een 'opmars' van «Ie W'arscliaupact- jen, als de gezondheidstoestand van de president tot verwar- jnoclit leiden? En wat is de betekenis van de militaire maat je» van Joegoslavië langs de noordwestelijke grens met Italië? iruchten over Tito's gezondheid il zes weken de ropde. Al op 15 werd in Belgrado meegedeeld president het bezoek dat hij op 18 februari a« i Hongarije zou in overleg met de regering apest tot een nader te bepalen had uitgesteld. Aanvankelijk 'van betrouwbare zijde' verkl- dat Tito moe was na enkele irige reizen en dat hij op advies ijn artsen tot het uitstel had m. Een wdbrdvoerder van het anus erie van buitenlandse zaken arde echter dat de president, (denen van binnenlandse politie- enrd de reis naar Boedapest had t- en iieerd. loos end was echter, dat juist op de kam-februari in Hongarije officieel a|°n 1 werd gemaakt dat president oor een staatsbezoek op 17 en ruari in Hongarije zou verblij de annulering van Tito's bezoek roor de Hongaren dus wel een verrassing zijn geweest. De oor- noet waarschijnlijk worden ge in het feit dat troepen van het laupact grootscheepse manoeu- ielden, die zich ook uitstrekten ngarije, dat een gemeenschappe- rens met Joegoslavië heeft. Deze uvres langs de Joegoslavische werden gehouden van 15 tot 20 ri en het bezoek van Tito zou i in die periode zijn gevallen. 1974 toe ster dial leeft Hongarije voor het laatst 67 bezocht. In juli van het jaar was de Hongaarse partij- I Janos Kadar zijn gast in Joe- fië. Kort nadat Tito zijn voorge- i uurj bezoek aan Boedapest had af kwam de Hongaarse minister ifensie Szilege voor een lang eld routinebezoek naar Joe goslavië. Nadat hij naar wat onbelan grijke projecten had mogen kijken, werd de minister door Tito uitgeno digd op het (vroeger Koninklijke) landgoed Karadjordjewo. Zonder zijn programma te hebben afgewerkt, keerde Szilege vervolgens naar Boeda pest terug. In Belgrado leeft het vermoeden dat dit geïmproviseerde gesprek bedoeld was om duidelijk te maken, hoe Joe goslavië dacht over de manoeuvres van het Warschaupact in Hongarije. Inhoeverre in die dagen verband is gelegd met de onthullingen over aan de Sowjet-Unie toegeschreven plannen om troepen van het Warschaupact via Oostenrijk naar Joegoslavië te laten oprukken, is niet na te gaan. Deze plannen werden in het Oostenrijkse weekblad Profil gepubliceerd door niemand minder dan de vroegere Tsjechoslowaakse generaal Jan Sejna, die tot 1968 chef van de partij-organi satie in het Praagse ministerie -van defensie was. Sejna. één van de topmannen van de Tsjechoslowaakse geheime dienst on der partijleider Anton in Nowotny, die door Alcksandr Doebtsek ten val werd gebracht, liep naar de Amerikanen over, toen hem de grond in zijn land te heet onder de voeten werd. Blijk baar heeft de Amerikaanse regering het enkele maanden geleden noodza kelijk geacht. Sejna toestemming te geven om zijn verhaal te vertellen over het aan de Sowjet-Unie toege schreven plan 'Polarka' (Poolster), waar Oostenrijk en Joegoslavië recht streeks bij betrokken zouden zijn. De eventuele opmars door Oostenrijk zou gerechtvaardigd worden door de be schuldiging, dat dit land een 'contra revolutie' in Joegoslavië zou hebben gesteund door onderdak te verlenen aan Kroatische extremisten (Oestasji). dat zij al jaren lang bekend zijn bij de Amerikaanse geheime dienst) niet in de prullenbak zijn verdwenen. Daar staat echter tegenover dat de oorspronkelijke plannen zodanig ge wijzigd kunnen zijn, dat er voor Joe goslavië nog geen reden bestaat om gerust te zijn. Opvallend is in dit verband dat men in Belgrado totnog toe niet is ingegaan op de aanhouden de berichten over de gezondheidstoe stand van Tito. Na het annuleren van het bezoek aan Hongarije werd slechts meegedeeld, dat de president zich snel had hersteld van zijn vermoei Aziatische reis. Verwarring Josip Broz Titogeruchten over gezondheid In Wenen herinnert men zich nog dat al in de zomer van 1972 een groep extreme Kroatische nationalisten met hun wapens over Oostenrijks grondge bied naar Joegoslavië trokken en daar werden 'vernietigd' bij Boegojno in Bosnië. Sejna beweert, dat deze actie door de Sowjet-Unie op touw was gezet. En de Oostenrijkse minister van defensie, Lütgendorf, verklaarde onlangs naar aanleiding van het op treden van de extremisten dat het destijds in Wenen was opgevallen, hoe slecht de groep was uitgerust om ondermijnende activiteiten in Joegos lavië te gaan ondernemen. De groep had opvallend veel sporen achtergela ten. Nu is het de vraag, of uit de tijd vóór 1968 daterende plannen (waarvan de Sowjet-Unie gevoeglijk kan aannemen, In Joegoslavië, waar verschillende na ties samenwonen, kunnen zich enorme problemen voordoen, als Tito door ziekte niet meer zou kunnen regeren of zou overlijden. De president is er niet in geslaagd een opvolger naar voren te brengen, die evenals hijzelf een samenbindende factor is. Van de verwarring die het gevolg van een machtsvacuüm kan zijn, zou gebruik gemaakt kunnen worden door een land als de Sowjet-Unie, waar een invloedrijke groep in het Kremlin om ideologische en militair-strategische redenen met Joegoslavië zou willen doen. wat in augustus 1968 met Tsje- choslowakije is gebeurd. Dat is het zenuwslopende probleem van de Joe goslavische leiders. In dit verband heeft het er veel van weg, dat de regering in Belgrado de woordenstrijd met Italië over een ge deelte van het Joegoslavische schierei land Istrië. ten zuiden van de Itali aanse grensstad Triëst. heeft aange grepen om de aandacht van de bin nenlandse situatie af te leiden en mogelijk ook de Sowjet-Unie demon stratief te tonen, dat het Joegoslavië bittere ernst is met d e verdediging van zijn grondgebied. Belgrado zond tankeenheden naar de grens met Ita lië en de commandanten van marine en luchtmacht maken inspectiereizen langs de Dalmabische kust en in de meest noordelijke republiek Slovenië, waar anti-Italiaanse demonstraties aan de orde van de dag zijn. ADDIS ABEBA (AP) Door verdeeldheid in de Ethiopische strijdkrachten zit het land mo menteel zonder doeltreffende luchtdefensie. Tegelijkertijd ziet de regering zich geplaatst tegen over steeds krachtiger wordende eisen voor landhervorming, ho gere lonen en meer democratie. Volgens een militaire zegsman hebben de meeste luchtmachtofficieren de twee belangrijkste luchtmachtbases van het land bij Asmara en Debre Zeit verlaten. De bases zijn in handen van de opstandige militairen. Een aantal Ethiopische luchtmachtof ficieren zou de regering hebben laten weten dat het land zo goed als zonder luchtmacht zal zitten totdat de rege ring ministers en andere regerings functionarissen, die van corruptie worden beschuldigd, heeft gestraft. Legereenheden die hebben laten we ten trouw te blijven aan keizer Haile Selassie, maakten gisteren jacht op 'verraders' in Asmara naar aanleiding van de arrestatie van vijf luchtmacht officieren die beschuldigd werden van 'samenzwering tegen het keizerrijk'. Trouw gebleven parachutisten houden nog steeds de basis van Debre Zeit omsingeld om te voorkomen dat dissi dente manschappen akties onderne men die in strijd zijn met het belang en de veiligheid van de natie. Dit heeft de Portugese premier Mar cello Caetano verklaard in een felle rede, die de eerste was sinds de mislukte opstand van jonge officieren van tien dagen geleden. In zijn toespraak trok Caetano fel van leer tegen degenen die kritiek hebben op het Portugese militaire beleid in Afrika. Caetano beschuldigde deze kri- tici ervan innerlijke tweedracht te zaaien om de staat te ondermijnen en buitenlandse belangen te dienen. Por- tugals Afrikaanse tegenstanders in de koloniën beschuldigde Caetano van zwart racisme en het streven naar het uitroeien van alle blanke kolonisten. Caetano stipte terloops de 'militaire episode' van 16 maart aan. Hij schreef deze toe aan 'enkele onnadenkende en wellicht naïeve officieren'. Buiten landse vijanden, aldus Caetano. heb ben zich 'geestdriftig' op het incident gestort en het geschetst als een teken dat het thdsfront in Portugals strijd tegen de guerrilleros in Angola, Mo zambique en Guinee-Bissau bezig was in elkaar te storten. 'In een wereld die het racisme de oorlog heeft verklaard en die zich verzet tegen rassendiscriminatie zijn wij het juist die de oorlog voeren', aldus Caetano. 'Wij verdedigen de mogelijkheid voor zuidelijk Afrika, waar de Europeanen zich al lang geleden vestigden, om te ontwikkelen tot politieke samenlevingen, die niet zijn gebaseerd op de kleur van ie mands huid'. Caetano voegde daar aan toe dat de 'Afrikaanse racisten' daar entegen alle blanken uit Afrika wil len verbannen omdat zij het beginsel huldigen dat Afrika alleen door zwar ten geregeerd kan worden. 'Wat wij in Afrika verdedigen', aldus Caetano, 'zijn de Portugezen van welk ras en welke huidskleur dan ook, die hun vertrouwen hebben gesteld in de Portugese vlag. Wij verdedigen het beginsel dat landstreken niet zijn voorbehouden aan rassen, maar veel eer open moeten staan voor gemeen schappen die uit meerdere rassen zijn samengesteld en die het braakliggen de land en zijn bodemschatten tot ontwikkeling kunnen brengen. Wij verdedigen het recht van de blanken om te wonen op de plaatsen die bewoonbaar en rijp zijn voor de be schaving en om deel te hebben aan hun beheer en bestuur'. Caetano zei dat hij niet sprak over kortgeleden verworven gebiedsdelen waar een 'half dozijn bureaucraten en zakenlieden' bezig is met het uitbui ten van onderworpen volkeren. 'Wij hebben het over uitgestrekte gebieden die door de Portugezen vijf eeuwen geleden werden ontdekt en eerst langs de zeekust zijn bevolkt en van waaruit de Portugese invloed zich uitbreidde over uitgestrekte, onbe volkte of nagenoeg onbevolkte gebip- den in het binnenland'. Beschaving 'Portugal heeft Angola gemaakt', al dus Caetano. 'Portugal heeft Mozambi que geschapen. In deze twee grote provincies wonen duizenden families die de beginselen en technieken van de beschaving hebben gebracht, plan tages en industrieën hebben gesticht, wegen hebben aangelegd, rivieren hebben getemd en moderne steden hebben gebouwd die thans de trots zijn van zowel Portugal als Afrika'. 'Wij streven naar rechtvaardige en te verwezenlijken formules voor de ont wikkeling van de overzeese provin cies, welke zijn afgestemd op hun eigen vooruitgang en de omstandighe den in de wereld. Maar dit op één voorwaarde: dat Portugees Afrika een Portugese ziel zal blijven houden, waar het leven en werken van zovelen die er trots op zijn zich Portugees te noemen, kan worden voortgezet'. De bisschoppenconferentie in Mozam bique heeft de rooms-katholieke bis schop van Nampule dom Manuel Viei- ra Pinto veroordeeld omdat hij de bevrijdingsbeweging FRELIMO zou hebben gesteund en tegen de belan gen van de kerk heeft gehandeld. Dit is gisteren uit Lissabon vernomen. RIO DE JANEIRO (Reuter) Hulpploegen en militairen zoeken in verscheidene steden van zeven Braziliaanse staten naar slachtoffers van de overstromingen waarbij tussen de duizend en tweeduizend mensen om het leven zouden zijn gekomen eri minstens honderddui zend dakloos zijn geworden. ADVERTENTIE staat Santa Catarina is vernomen dat de lijken van achthonderd mensen naar het stadion van deze stad zijn gebracht. In andere berichten wordt gesproken van opgezwollen lijken die de rivieren afdrijven. Duizenden huizen zijn door het water weggevaagd. Groepen mensen stropen steden en dorpen af op zoek naar voedsel. Vliegtuigen van de Brazili aanse luchtmacht en helikopters bren gen levensmiddelen en drinkwater naar de steden die door het water van de buitenwereld zijn afgesneden. Omdat de verbindingen verbroken zijn, beschikt men over weinig gege vens uit de staten Acre en Para en het binnenland van de staat Maranha- o. Uit de staat Mato Grosso is gemeld dat daar 200.000 stuks vee zijn ver dronken. Daklozen hebben zich in kerken, openbare gebouwen en fabrieken ver zameld. De stad Tubarao is vrijwel van de kaart geveegd. De overleven den Tubarao had 70.000 inwoners zouden volledig afhankelijk zijn van de rantsoenen levensmiddelen die SANTIAGO (Reuter) Chili heeft Londen gedreigd alle koperexporten naar Engeland op te schorten als reactie op de Britse maatregel alle hulp aan Chili stop te zetten. De Chileense minister van mijnbouw Arturo Yovane heeft ver klaard dal hij de militaire junta in Santiago zal voorstellen de verschepingen van koper naar Engeland op te schorten of te beperken. Eenzelfde voorstel zal de minister ook doen jegens andere landen die 'voortdurend en onbeschaamd ons land en onze regering aanvallen'. Chili exporteert ongeveer een kwart van zijn totale koperproduktie naar Engeland. Deze uitvoer zou dit jaar naar schat ting 750.000 ton bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9