Dnderzoek baarmoeder :an 3000 levens redden Bezetters Philips in muurvaste positie Valsemunters Ook beschuit, garage en specialist duurder Gekozen kandidaat VVD was te jong Meldingsplicht bij kindermishandeling losten kankeronderzoek zouden dertig miljoen zijn I Onwettig Engels echtpaar geeft strijd op Hulp verwacht voor tuinbouw en de visserij childer gewond oor steekvlam; $chade bij Shell Engeland is Londen nog niet Harwich via Hoek van Hollaml4^ n«n riUII Vraag de brochure 'Londen-Engeland' P.P.R.-KIEZERS! BESLIS 00K MEE IN DE P.P.R. Tot 18 maart uitbetaalde lonen door NKV bijgepast 'Staat moet geen zedenmeester zijn' JOUW/KWARTET ZATERDAG 30 MAART 1974 BINNENLAND T3/K5 1 lan een onzer verslaggevers aen URECHT Als alle Nederlandse vrouwen tussen 25 en 59 jaar zouden worden opgeroepen voor een bevolkingsonderzoek naar kan- er van de baarmoederbals, zou dat tussen twee- en drieduizend sterfgevallen kunnen voorkomen. De extra kosten voor zo'n aanpak, y nigeleken met afwaolrten-tot-er-klachten-komen, zouden ruim dertig miljoen gulden belopen. f.^ze cijfers zijn af te leiden uit het 'ttidrapport van het Utrechtse project 0 yt-U-Universitair', dat drie jaar lang j tienduizenden vrouwen zocht naar 'oege stadia van deze kwaadaardige j zwellen. De voornaamste aanbeve- 1 jig van het rapport luidt dan ook, t voor een daadwerkelijke bestrij- ng van dit 'cervixcarcinoom' bevol- te ngsonderzoeken moeten worden ge- Laniseerd. Het onderzoek werd vol- ig gefinancierd door het ministerie volksgezondheid; het rapport eJ»rd dezer dagen aan staatssecretaris lv mdriks aangeboden. erst steden organisatie voor een landelijk atvolkingsonderzoek is natuurlijk niet ern de ene week op de andere uit de ond te stampen. Maar er zijn redo- %n, vertelde gisteren prof. dr. F. de p°faard, die naast projectleider dokter Linthorst nauw bij het onderzoek - 'trokken was, om speciaal in de te beginnen. Daar blijkt de duidelijk meer voor te komen .Jjn op het platteland. 'Langs wegen geleidelijkheid' zou de kaart dan irder kunnen worden opgevuld. 'Ufen kanker van de baarmoederhals ithferlijden in Nederland jaarlijks tus- •n n 400 en 450 vrouwen. Dat is ver- ludingsgewijs niet opvallend veel A .300 vrouwen overlijden aan andere forten kanker. Maar cervixcarcinoom met grote zekerheid te bestrijden ts de afwijking wordt ontdekt nog ordat de patiënte met klachten bij e' arts komt. Is dat laatse het geval, n zijn de genezingskansen nog maar geveer vijftig procent. die vroegtijdige ontdekking is mo- lijk met een niet ingrijpend, pijn- onderzoek, waarvan de kosten 22 bedragen. Met een hou- yegn spatel worden wat losse cellen :enm de baarmoederhals afgeschraapt, eb e daarna in het laboratorium micro- in opisch worden onderzocht. Aan die ïdikiien zijn afwijkingen zichtbaar, nog z*iórdat zich een kwaadaardig gezwel de strikte betekenis van het woord ormt Een eenvoudige ingreep kan an erger voorkomen. ADVERTENTIE Pas als U De Kuyper Export Joage Jenever geproefd hebt, weet U wat U de lekkerste Jonge Jenever vindt. i EXPORT JONGE JENEVER de Jonge Jenever niet Kwaliteits certificaat Chauffeur Raymond Addersley en echtgenote Linda uit het Engelse Southampton vertrekken binnenkort met hun twee kinderen naar Denemarken. Nadat zij zes maanden gehuwd waren werden zij gedagvaard wegens het afleggen van een valse verklaring, omdat Raymond de oom van Linda is. Na vier jaar gestreden te hebben om hun huwelijk erkend te krijgen geven ze het op en vertrekken ze. De Deense wet kent geen bezwaren tegen een dergelijk huwelijk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering zal de tuinbouw en visserij extra steun geven om de gevolgen van de scherp gestegen olieprijzen op te vangen. Dit viel op te maken uit de opmerkingen van premier Den Uyl gisteravond na afloop van de wekelijkse ministerraads vergadering. De premier wees erop, dat het kabi net in december al krediet faciliteiten mogelijk had gemaakt voor de be drijven die door de energiecrisis in acute moeilijkheden zouden komen. 'Uitbreidingen van die regelingen is mogelijk", aldus de premier. In af wachting van het Kamerdebat over de nieuwe belasting maatregelen volgen de week, heeft het kabinet gisteren nog geen definitieve beslissing over de steun genomen. De zaak is wel uitgebreid ter discussie geweest in de ministerraad, waarbij ook andere in de knel gekomen bedrijfssectoren, zoals de kleine middenstand, ter spra ke zijn geweest. Volgens onbevestigde berichten in Den Haag gisteren, zou voor de steun aan de vissers en de tuinders, die door de hoge olieprijzen in grote moeilijkheden zijn geraakt, een be drag van tussen 40 en 60 miljoen gulden worden uitgetrokken. Voor de rest van het financieel-econo- mische beleid houdt het kabinet vast aan de voorgstelde koers en aan de handhaving van de machtigingswet 'De verkiezingen hebben ons zozeer in deze koers bevestigd dat ik geen moeilijkheden in de Kamer verwacht', aldus premier Den Uyl. D'66 Over het grote verlies van D'66 zei hij niet te venvachten dat deze partij zich nu zal opheffen. Hij wees erop dat er toch nog altijd vier bewindslie den van D'66 in het kabinet zitten. Premier Den Uyl deelde voorts mee dat de groene kaart voor de auto verzekering met ingang van 15 mei niet meer verplicht is als men naar de EEG-landen of naar Noonvegen, Finland Zweden, Oostenrijk of Zwit serland gaat. Ten aanzien van de gerezen proble men rond de datum van een conferen tie van Nederland-Suriname en de AntiUen over onafhankelijkheid zei drs. Den Uyl te hopen, dat deze conferentie half mei gehouden kan worden. Suriname wil al veel eerder het overleg over de onafhankelijkheid beginnen, maar Nederland houdt vast aan een conferentie waaraan ook de Antillen deelnemen. echter duidelijk gemaakt niet van plan te zijn voor half mei een derge lijk overleg te houden. Momenteel wordt druk overleg gevoerd om een preciese datum vast te stellen. 'ader onderzoek id ider onderzoek is nog nodig, aldus t Utrechtse rapport, naar de tijds- ïeöriode die tussen verschillende be- wejlkings-onderzoeken zou moeten lig- n. Men denkt aan drie tot vijf jaar. Sfe veranderingen in het baarmoeder- ist) sefsel voltrekken zich namelijk vrij ngzaam. 'c I. projectgroep rapporteert ook over gevolgen die een bevolkingsonder- ek voor de betrokken vrouwen eft. Ruim vijf procent van de deel- lemsters kreeg bericht dat het on- rzoek herhaald of voortgezet moest sd >rden. Bij een kwart daarvan was h%t 'uitstrijkje' onder de microscoop ct te beoordelen wegens technische volkomenheden. Bij de helft werd n ontsteking of andere goedaardige Wijking gevonden die behandeling controle nodig maakte. En bij een rart (1.5 procent van het totaal ntal deelneemsters) werd een afwij king gezien 'waarbij de gedachten in richting van een carcinoom gin- in'. Dat is dan een reden voor een ider onderzoek. Voor 0.5 procent in de vrouwen kwam dat neer op n operatieve ingreep. left men de ziekte zoals de doeling is in een vroeg stadium pakken, dan kan die ingreep be- Toeval irkt blijven tot de baarmoederhals, Vervolg van pagina 1 Later doken overal in het land valse dollarbiljetten op. Uit onderzoek bleek dat ze gedrukt waren op een soort papier dat afkomstig was van een papierhandel in Amsterdam. Op de klantenlijst van deze papierhandel bleek een drukkerij in Goes te staan, en daar ontdekte de politie dat de fabrieksdirecteur K. uit Terneuzen juist 1400 vel van dit papier had afgenomen. K. was toen juist in Gent gearresteerd, omdat hij een gestolen Rubens verkocht zou hebben in Ant werpen. Als naam vz(n de heler noem de hij die van de predikant. Het gevolg was dat ook de dominee werd aangehouden. Aangezien diens uiterlijk overeenstemde met het sig nalement van de.man die overal on der valse naam, steeds met het gefin geerde adres 'Voorstraat 20', in diver se plaatsen, valse dollarbiljetten had weten in te wisselen, wilde de politie hem vasthouden, Diverse getuigen werden met hem geconfronteerd, maar het leverde weinig op. Tenslotte zag de officier van justitie in Middel burg zich vorige week vrijdag tot grote teleurstelling van de politie ge noodzaakt de dominee op vrije voeten te stellen. het niet meteen?' Waalre. En hij wees op In Waalre is maar één drukkerij, die van N. J. van der K. 'Ik had van de dominee gehoord, dat ik bij die druk kerij moest zijn', aldus de verdachte. Prompt deed de politie een inval bij de drukkerij in Waalre. Er was niets meer te vinden. Onmiddellijk na zijn vrijlating had de dominee vorige week vrijdag de drukker opgebeld en hem gewaarschuwd dat de zaak fout zat. Wel had de drukker alles uit de drukkerij verwijderd, maar in zijn auto trof de recherche nog de negatie ven voor de cliché's en de nummera tors, waarmee de nummers op de biljetten werden gestempeld. Seintje iarna nog zwangerschap mogelijk is. 6 - - - - 'latere' gevallen moet de baarmoe der verwijderd orden. Maar het aan- ;aaIl baarmoederoperaties neemt toe et de leeftijd, en is het hoogst op n leeftijd waarop de meeste gezin- in reeds volledig zijn. Toen de drukker door de dominee gewaarschuwd bleek te zijn, werd de laatste ten tweeden male gearresteerd. Hij heeft woensdag volledig bekend. Gisterochtend zijn wegens heling voorts nog in arrest gesteld de 35- jarige hotelhouder Frans V. uit Ter- neuzen die ook bij de zaak-Oegstgeest betrokken was, alsmede twee verdach ten uit Zaandam, de 46-jarige P. J. van der M. ondernaannemer, en de 44-jarige Pieter S. directeur van een klein bedrijf. *tan een onzer verslaggevers )TTERDAM Bij de raffinaderij n Shell in Pernis is gistermorgen tor kortsluiting in een schakelstati- i van het gemeentelijk energiebe- ijf Rotterdam enige tijd de stroom ;.85- tgevallen. Deze kortsluiting ei ttstond, toen een schilder een ladder 19lgen een onder stroom staande gelei- r in het schakelhuis zette. De man #P 'Wij gingen daarop weer naar Gent om bij de fabrieksdirecteur uit Ter- neuzen, die daar vast zat, nog eens orts geluk te beproeven', aldus hoofd inspecteur Sietsma. 'Hij hield echter zijn kiezen op elkaar over de partij papier, die hij in Goes had opgehaald. Door een heel gek toeval is hij door de mand gevallen'. De rechercheurs legden de man namelijk een landkaart van Brabant voor. Om het plaatsje Waalre was bij een heel ander onder zoek vroeger met inkt een cirkeltje geplaatst. 'Jullie weten het kennelijk al', zei K. zuchtend, 'waarom zeg je Stapels valse dollars werden gistermorgen in Amsterdam aan de pers getoond. Op de foto links hoofdinspecteur G. Toorenaar en rechts inspecteur K. Sietsma achter de tafel met het valse geld. ADVERTENTIE Maar goed ook. U zoudt het anders zonder een mooi, veelzijdig vakantieland moeten stellen. En zonder een uitgebreid assortiment 'Zeeland'-reizen, incl. 1ste kl. boot. 9 dgn. Torquay v.a. 330.—. aan Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Antwoordnummer 3, Hoek van Holland (geen postzegel). Van een verslaggever AMSTERDAM Opnieuw zijn gisteren een paar prijsverhogingen aangekondigd: maandag wordt een rol beschuit vier cent duurder, de specialisten verhogen met ingang van dezelfde dag hun tarieven voor particuliere patiënten met vijf procent en de garages mogen hun werkplaatsentarieven met vijftig cent per uur verhogen. Eerder waren al prijsverhogingen be kendgemaakt voor brood, melk en sigaren, terwijl ook Fiat-auto's in prijs stijgen. De beschuitfabrikanten motiveren de prijsverhoging met te wijzen op de gestegen prijzen van diverse grondstoffen op de wereld markt. Bij de tariefsverhoging van de specialisten (waarover overleg ge voerd is met de ministers Lubbers en Boersma en staatssecretaris Hendriks) is uitgegaan van de algemene inko mensontwikkeling per 1 januari, waarbij rekening gehouden is met de stijging van de ambtenarensalarissen en met die van de praktijkkosten. De landelijke specialistenvereniging heeft toegezegd dat het tot r>>u tot gevoerde beleid, om de verschillen tussen de tarieven voor particuliere en zieken fondspatiënten te verkleinen, zal wor den voortgezet. De totale verhoging van de garageta rieven sedert 1 januari komt nu op drie gulden. De per 1 januari voor drie maanden toegestane verhoging van een rijksdaalder blijft gehand haafd omdat er nog geen sprake is van een volledig herstel van de auto- mobielmarkt. De verdere verhoging met vijftig cent is een gevolg van de stijging van de loonkosten. De nieuwe verhoging is weer toegestaan voor drie maanden. IADVERTENTIE U hebt gekozen voor meebeslissen. Meld u als lid bij P.P.R. - Postbus 10 - Lelystad BERGEN OP ZOOM De landelijk voorzitter van de JOVD (de jongeren organisatie van de WD) is gekozen in de provinciale staten van Noord- Brabant, maar hij kan zijn zetel niet bezetten, omdat hij te jong is. Het is Ed Nijpels, die met zijn 23 jaar te jong is voor het passieve kiesrecht. Nijpels stond op de kandidatenlijst op de veertiende plaats; niemand heeft kennelijk verwacht dat die veertiende plaats een kans zou maken. Maar Nijpels werd gekozen. Tot 1 april 1975, de dag waarop Ed zijn 25ste verjaardag viert, zal een ander zijn plaats moeten innemen. Jurist bepleit: Van een onzer verslaggevers ZEIST Iedereen die vermoedt dat kinderen worden mishandeld, dient ertoe verplichte te worden de vertrouwensarts daarvan op de hoogte te stellen. Als het om kindermishandeling gaat, is het ge wenst dat artsen en andere hulpverleners worden ontheven van hun plicht tot geheimhouding. Deze stellingen werden gisteren ver dedigd door mr. J. E. Doek, weten schappelijk medewerker jeugdrecht aan de Vrije Universiteit, op de in Zeist gehouden jaarvergadering van de Vereniging voor gezondheidsrecht. De invoering van een meldingsplicht vond hij vooral gewenst om verdere mishandeling, die dodelijk kan zijn, te voorkomen. Hij wees erop dat in de meeste staten van Amerika een meldingsplicht, met name voor artsen, bestaat. Dat de vertrouwensarts ook inzake kindermishandeling aan zijn beroeps geheim is gebonden, achtte Doek on juist. Hij betoogde dat 'we bezig zijn het probleem van het beroepsgeheim te camoufleren'. In een groot aantal gevallen wordt het beroepsgeheim doorbroken en móet het ook worden doorbroken, aldus Doek, omdat de arts of de vertrouwensarts er niet onderuit kan zijn wetenschap dat een kind wordt mishandeld, of het ver moeden daarvan, aan derden, zoals instellingen voor maatschappelijk werk, door te geven. De ervaring met de sinds twee jaar functionerende vertrouwensartsen heeft geleerd, dat het beroepsgeheim in de praktijk geen problemen ople vert. Maar de kans blijft wel bestaan dat tegen de schending van het be roepsgeheim in gevallen van kinder mishandeling tucht-, straf- of civiel rechtelijke stappen worden onderno men. Doek stelde zich op het stand punt dat de overheid zulke stappen onmogelijk moet maken. Merkwaardig- 'Ik vind het wat merkwaardig', aldus Doek, 'dat de overheid artsdn bena dert voor een functie die slechts goed vervuld kan worden, indien de be trokkene bereid is andere artsen aan te zetten tot schending van hun be roepsgeheim, of daartoe zelf over te gaan. Zoiets mag in redelijkheid niet van iemand worden gevraagd'. Het verschoningsrecht voor artsen en an dere hulpverleners zou volgens Doek wel gehandhaafd -moeten blijven. Wa. wil zeggen, dat zij het recht zouden moeten behouden, te weigeren als getuigen bij rechtszaken op te treden. De Rotterdamse vertrouwensarts dr. •T. J. Pieterse (een van de zes die op het ogenblik in Nederland werkzaam zijn) memoreerde de problemen waar mee artsen in gevallen van kindermis handeling te maken kunnen krijgen. Om verdere mishandeling te voorko men, is het soms noodzakelijk een kind onder de hoede van de Raad voor de kinderbescherming te brengen. Er zijn ziekenhuizen die daarvoor te rugschrikken, omdat zij niet (als de Raad voor de kinderbescherming) de naam willen krijgen 'kinderweghalers' te zijn. In die gevallen, aldus Pieter se, kan het kind het beste worden overgebracht naar een academisch zie kenhuis, dat als groot rijksinstituut in dezen minder kwetsbaar is. UTRECHT Het Tweede-Kamerlid Roethof (PvdA) vindt het niet ge wenst dat nog langer in het wetboek van strafrecht een apart hoofdstuk aan zedendelicten wordt gewijd. Hij zei dit gisteren tijdens een forum discussie over het thema 'De staat als zedenmeester' voor studenten in de medicijnen aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Vele bepalingen in de zedelijkheids wetgeving zijn achterhaald en dienen volgens Roethof daarom te verdwij nen. Strafbaarstelling van zedendelic ten dient volgens hem zoveel mogelijk beperkt te worden. Alle bepalingen die niet meer leven, bijvoorbeeld op het gebied van pornografie en abortus (tenzij onbevoegd verricht) kunnen zijns inziens geschrapt worden. Hij meende dat de overheid pas een taak krijgt als ernstige schade wordt toege bracht aan de gemeenschap of derden. De staat moet beslist geen zedenmees ter zijn, aldus Roethof. De andere forumleden, Van der Lek (PSP), Dees (WD) en Coppes (PPR) waren in grote lijnen van dezelfde gedachte als Roethof. De discussie waarop de organiserende werkgroep 'Gamma' had gehoopt bleef achterwege, doordat genodigden van confessionele partijen het hadden la ten afweten. door een steekvlam ernstige ndwonden op aan zijn gezicht en :haam. (kjj Shell Pernis de grootste raffina- irij ter wereld) kwam door de jiroomstoring een deel van het Com dex enige tijd stilliggen. Aanvanke- k werd gevreesd dat de storing ook hade zou toebrengen aan de installa- Jes. Maar aangezien al gauw kon 134 orden overgeschakeld op de noodag- '«tegaten van de Shell, bleven de in stallaties buiten gevaar. Wel liep de ffinaderij een produktieverlies op voorlopig nog moeilijk te schat- n is. De dagcapaciteit van de raffi- joiderij is 84 miljoen liter. et weer opstarten veroorzaakte renals het buiten werking raken van installaties roetneerslag en ge- lidsoverlast in de omgeving van de heil. HELMOND De bezetting van de Philips-USFA-vestiging in Helmond gaat vandaag het derde weekend in. Gisteren kregen de twintig meisjes en drie mannen hun sa laris uitbetaald, tenminste het gedeelte tot 18 maart (op die dag kondigde Philips de salarisstop af)De industriebond NKV zal begin volgende week het tekort bijpassen. Gisteren was een dag van in tern overleg zowel bij Philips als bij de USFA-bezetters. Een gesprek met minister Boersma donderdagmiddag heeft niet het resultaat opgeleverd dat de bezetters hadden verwacht. 'Het lijkt er nu veel op dat Philips bezig is met een soort uitputtingsslag, daarom heb ben wij besloten een soort ploegensysteem in te voeren waardoor de bezetters de gelegenheid krijgen om elkaar af tc wisselen. Alleen tijdens de werktijden is iedereen in het bedrijf aanwezig', aldus bezettingsleider John Vianen. Deze districtsbestuurder van het NKV vierde gisteren te midden van de bezetters zijn 39ste verjaardag. Pikante bij zonderheid is dat hij pas sinds kort in vaste dienst is bij het NKV, daarvoor werkte hij bij Philips en was hij tevens se cretaris van de Eindhovense ondernemingsraad. Niet vermoed Dat de bezetting van Philips- USFA in Helmond zo'n grim mig karakter zou krijgen heeft niemand kunnen vermoeden. Als de personeelsvertegen woordiging van Philips-USFA, (waarin alleen Eindhovense werknemers zitting hebben) niet halsstarrig had geweigerd om een akkoord met het oor spronkelijke Philips-plan in te trekken, dan zou de bezetting niet langer hebben geduurd dan drie dagen. Zoals bekend was dat oorspronkelijke plan een concentrering van het bedrijf in Eindhoven. Na bijna drie weken bezetting zijn de standpunten echter zo danig verhard dat een oplos sing zonder ingrijpen van bui tenaf welhaast onmogelijk lijkt te zijn geworden. De in dustriebond NKV heeft geen enkel probleem met een be middeling, maar Philips stelt zich uitdrukkelijk op het standpunt dat bemiddeling door wie dan ook niet nodig is. 'We willen tot een oplos sing komen langs daarvoor passende kanalen, we willen best praten met het personeel, maar het lijkt of onze mensen in Helmond bang zijn voor een gesprek', aldus de direc teur van USFA, ir. W. Stoor vogel. Afgelopen maandag on dernam hij een eenzame tocht naar Helmond met de bedoe ling een gesprek aan te kno pen met het personeel, maar datzelfde personeel weigerde hem de toegang tot het bedrijf. Bezettingsleider Via nen wilde hem wel toelaten op terrein, maar de poorten van het bedrijf zelf bleven gesloten. Ten onrechte Stoorvogel wilde echter persé naar binnen en vertrok onver- richterzake naar Eindhoven toen de bezetters bij hun wei gering blcen. Ten onrechte schoof Stoorvogel de verant woordelijkheid voor deze wei gering later in de schoenen van Vianen. Het personeel was het helemaal met diens standpunt eens, hetgeen dui delijk bleek uit het afwijzend antwoord op een gesprek met het personeel zonder dat daar bij de industriebond aanwezig zou mogen zijn. Ir. A. de Wildt, directeur- hoofdinspecteur van het bu reau voor de arbeidsvoorzie ning in Noord-Brabant heeft minister Boersma inmiddels een rapport ter hand gesteld over de specifieke werkgele- genheidsproblematiek in Hel mond. De bezetters zijn erg benieuwd naar de inhoud, want daaruit zou blijken of Philips terecht of ten onrech te zegt geen moeilijkheden te zien om het Helmondse be drijf te handhaven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5