Noren houden hoofd koel ondanks olierijkdommen Bezig bedrijf AFSCHEID Aardgasprijzen voor export en binnenlands gebruik moeten gelijk zijn EEG-betalingsbalans in '74: tekort 59 miljard Inkomsten uit reserves - even groot als Iraanse - gevaar voor economie Jtaatsmaatschappij l/ertrouwen in olie Groot deel investeringen l Japan versneld in kernenergie Saoedi-Arabië voert olie- produktie op Zig-zagkoers foor dollar Rijk garandeert werk bij Peiger Sociale Academie "De Nijenburgh" Ds. R. C. Harder 16 mei 1974 DOW JONES INDEX New York opnieuw lager Scholten-Honig in oppositie op CSM- jaarvergadering :»ROUW/'KTARTET ZATERDAG 30 M.AiABT 1974 FEMAKCIëN/ECONOflUE T29/K29 DOOR NICO KUSSENDRAGER 3SLO Noorwegen bestaat grotendeels uit bergen en uit zee. De ichaarse landbouwgrond en lange kustlijn zijn er de oorzaak van Jat de Noor zijn heil op liet water zoekt. Wereldsclieepvaart en risserij zijn, naast ertswinning in liet noorden, belangrijke bronnen ran inkomsten. In diezelfde zee ligt de nieuwe grote rijkdom van Noorwegen: OLIE. De voorraden zijn zo groot, dat de Noren erover Jenken lid te worden van de OPEC, dc organisatie van olieprodu- jerende en -uitvoerende landen. En het hoeft zich binnen die club leslist geen 'kleuter' te voelen. Jet als veel andere OPEC-landen heeft Noorwegen de gevonden olie en le inkomsten daaruit zelf niet nodig. Jet land beschikt over zo'n geweldige «pariteit aan waterkracht, dat een ieel van de opgewekte electriciteit elfs wordt uitgevoerd naar het nabu rige Zweden. Omdat Noorwegen twemt in energie' kan het de ontwik- eling van de oliereserves zeer rustig aten verlopen. 'Bovendien houden de Noren er niet van snél rijk te worden; ij vinden het een afschuwelijk kapi- alistisch idee', aldus een grote indus- rieel. Noorwegen wil van de olie geen pisode maken naar een époque' is de nening van een topman van een klei ne oliemaatschappij, die zijdelings Is letrokken bij de activiteiten op het Joorse plat. 'Zij haasten zich lang zaam en ze hebben het naar mijn nening verdraaid knap gedaan'. )m de grote concerns onder controle houden en aan de olie zoveel logelijk te verdienen heeft Oslo een taatsmaatschappij opgericht onder de eelzeggende naam State Oil, die aan- ankelijk van oliewinning amper iets if wist maar de verplichte 50 procent eelneming van de overheid in de xploitatie van de voorraden beheert. Iet de exploratie van (het zoeken aar) olievoorkomens heeft State Oil iets te maken; de kosten daarvoor rorden thans ook niet meer aan de articuliere maatschappijen terugbe- aald. Langzamerhand moet State Oil litgroeien tot een zelfstandige maat- chappij die zélf activiteiten kan on- ernemen. Op den duur, zo bepleiten Dmmigo Noren, zou State Oil de aige maatschappij op het Noorse eel van het plat moeten worden, naar daar wordt tagenin gebracht dat et dan bijna onmogelijk zal worden 'oldoende geld bij elkaar te schrapen oor de enorme investeringen die loodzakelijk zijn. >P het ogenblik zorgen de grote in- emationale oliemaatschappijen daar voor een belangrijk deel voor, Zij het wat mokkend omdat zij vinden dat de itaatsinvloed bij de oliewinning veel e groot is. Sommige concerns gaan elfs zo ver de Noorse regering van hantage te beschuldigen. Maar Oslo lijft daar Siberisch onder. 'Als de laatschappijen niet op ons deel van et plat willen boren, wel dan laten e het', aldus een hoge ambtenaar op et ministerie van industrie. Hij oemt de neiging om een zo groot logelijk profijt te hebben van de olie de gedwongen staatsdeelneming een schoolvoorbeeld van wat Enge- md had moeten doen, maar heeft agelaten'. oorwegen is ook niet gevoelig geble- en voor het argument van de grote naatschappijen dat het op den duur net reusachtige voorraden onverkoop- are olie blijft zitten als de reserves iet in ijltempo tot ontwikkeling zou- en worden gebracht. Over een aantal aren zijn er waarschijnlijk vervan- ende energiebronnen beschikbaar, zo- at aan olie geen behoefte meer is, zo 'aarschuwden de concerns. Maar 'oorwegen maakt zich daarover niet ruk. Oslo verwacht dat met zo'n grote slojcop als de Westeuropese markt in de buurt het olietijdperk nog wel even zal aanhouden. Boven dien kan olie als brandstof langzamer hand wel worden vervangen maar als grondstof voor allerlei chemische pro- dukten (bijvoorbeeld kunstvezels) zal het op grote schaal nodig blijven, zo wordt verwacht Daarom weigert Noorwegen haast te maken. Het wees een joint venture ('samen werking') met Zweden af, zoals Noor wegen in het verleden zich altijd fel heeft verzet tegen buitenlandse over heersing. Behalve de angst voor vreemde invloeden en het zelf niet direct nodig hebben van de olie of de inkomsten daaruit speelt ook de angst voor inflatie en een ontwrichting van de economie een rol bij de kalmte waarmee de Noren te werk gaan. Volgens conservatieve schattingen zou de olie 10 miljard Kronen (zo'n 5 miljard gulden) per jaar kunnen op brengen. Als daardoor plotseling reus achtige stromen geld het land binnen komen, zouden lonen en prijzen wel eens in vliegende vaart kunnen gaan stijgen, ook al omdat dergelijke grote sommen amper aan importen kunnen worden uitgegeven. En een versnelde geldontwaarding is nu juist iets wat de Noorse regering moet voorkomen. De 'man in de straat' vraagt zich toch al regelmatig af wat voor profijt hij nu heeft van de olievoorraden en bij een voortwoekerende inflatie zou die twijfels best eens kunnen omslaan in weerstand. Overigens heeft de rege ring aangekondigd, dat dankzij de olie de belastingen omlaag kunnen en de sociale voorzieningen kunnen worden uitgebreid, maar de altijd wat scepti sche Noor moet die voordelen eerst nog zien. Bovendien zou een plotselin ge vergroting van de koopkracht ook fnuikend kunnen zijn voor dc econo mie. Dat de oliewinning een zeer belangrij ke plaats in de staatshuishouding gaat innemen blijkt wel uit de bedragen die er aan worden besteed. Vorig jaar was driekwart van alle nieuwe inves teringen in mijnbouw en industrie bestemd voor het zoeken naar en exploiteren van olievoorraden, voor de bouw van tanks, pijpleidingen, bqorplatforms, enzovoort. Steeds meer Noren vinden hierin éen baan. De scheepsbouw bijvoorbeeld heeft zich voor een groot deel gewor pen op de bouw van booreilanden en ander 'off shore' ('voor de kust') materieel, terwijl ook verschillende sectoren in de dienstensector als ban ken hebben ingehaakt op de olie. De 'trek' is langzamerhand zo groot geworden, dat 'de Noorse regering piobeert door loonmaatregelen andere bedrijfstakken weer wat aantrekkelij ker te maken. 'De olie-industrie moet een logisch geheel vormen binnen onze economie', zo vat een ambtenaar op het ministerie in Oslo de Noorse benadering samen. 'Zij mag geen staat worden binnen de staat, zoals in vele andere landen is gebeurd. Wij hebben onze les geleerd'. Dat heeft onder andere de Ameri kaanse. oliemaatschappij Phillips Pe troleum, die eind 1969 het reusachtige is,*»..". r I Het Ekofisk-centrum van Philips in aanbouw. Op de voorgrond de voorraadtank voor een miljoen barrel olie. inet daarachter een boorplatform, een personeels- ciland en een fakkelinstallatie. Het hele centrum wordt zo'n 800 meter lang. Ekofisk-veld voor de Noorse kust ont dekte, ervaren. Deze maatschappij is ook de eerste die over enige tijd olie uit Noordzee naar de kust brengt. De president-directeur van Phillips, Wil liam Douce, spri-k in dit verband onlangs tijdens een bijeenkomst in de Noorse hoofdstad 'een nieuw tijdperk in de ontwikkeling van de Noordzee olie'. Tot nu toe was nog geen enkel veld in de Noordzee (afgezien van een zeer klein Deens) in produktie. Ekofisk was het eerste grote olievoor komen dat in 's werelds drukst beva ren zee werd opgespoord. Het water in dit gebied is zo'n tachtig meter diep, terwijl d e olie op meer dan 3.000 meter ligt. De proefproduktie van het veld begon in de zomer van 19,71, met het hefeiland Gulftide als tijdelijk prod'uktieplatform. Als het Ekofisk veld volledig in pro duktie is zullen er voor Phillips, dio hier deel uitmaakt van een consorti um, drie booreilanden, één eiland voor materieel en én voor personeel, alsmede een voorraadtank voor n miljoen barrel, op de zeebodem staan. Zij moeten ervoor zorgen dat eind volgend jaar zo'n 300.000 barrels 'cru de' per dag aan de zeebodem worden onttrokken, wat ongeveer evenveel is als de produktie van het Arabische Emiraat Oman. De olie op het Noorse deel van het plat wordt uit veertig bronnen gehaald en wordt voorlopig met tankers aan land gebracht tot de zo'n 350 kilometer lange pijpleiding gereed is om de ruwe olie naar de Engelse Teeside te brengen, waar (al weer door Phillips en State Oil geza menlijk) tien grote opslagtanks wor den gebouwd, die elk goed zijn voor 750.000 barrel. Het Westduitse Embden wordt door een buis van meer dan 400 kilometer met Ekofisk verbonden voor het tran sport van aardgas, dat in een totale hoeveelheid van 150 miljoen kubieke meter ('Slochteren' bevat 2000 mil jard) vrijkomt bij de oliewinning. Dez buizen zijn nodig omdat er voor de Noorse kust een diepe kloof in de zeebodem zit. De regering in Oslo speurt op het ogenblik naarstig naar mogelijkheden om pijpleidingen aan te leggen in diep water, tegen "enigs zins dragelijke kosten. Zo snel moge lijk wil Noorwegen althans een deel van de olie zelf aan land krijgen, hoewel het slechts énderde consu meert van wat het Noorse plat over niet al te lange tijd jaarlijks oplevert. Naast Ekofisk het op één na, grootste voorkomen in de Noordzee liggen er namelijk nog andere olievelden voor de Noorse kust waar van Eldfisk en West Ekofisk de groot ste zijn. Ook met het grote, aantal booreilan den, dat ongetwijfeld wordt ingezet zal het tientallen jaren duren voordat het hele Noorse plat is afgewerkt. Niet eens zo grote optimisten noemen al de periode van een eeuw omdat na uitputting van de makkelijk winbare voorkomens ook de wat moeilijker naar boven te halen olie kan worden gewonnen door bijvoorbeeld stoomin- blazing. Volgens de meest voorzichti ge schattingen zit er voor de Noorse kust meer dan 500 miljard liter ruwe olie, wat ongeveer 10 procent is van de reserves in het Midden-Oosten, of bijna evenveel als de olievoorraden van Iran. En de Noren hebben er alle vertrouwen in dat zij daar nog lange tijd profijt van kunnen hebben. AMSTERDAM De oliecrisis heeft ertoe geleid, dat Japan het gebied van de kernenergie in een versneld tempo heeft betreden. Investeringen in nu cleaire reactoren worden voor 1977 geraamd op 372 miljard yen (ƒ3,7 miljard). Mitsubishi Electric Corp. (ook wel Melco genoemd) speelt hier bij een belangrijke rol als producent van nucleaire apparatuur. Melco, waarvan de aandelen in de vorm van continental depositary re ceipts (CDR's) op 8 april a.s. op de beurs van Amsterdam worden geïntro duceerd. is één van de leidende fabri kanten in Japan van lichte en zware elektrische en elektronische appara tuur, o.a. ruimte-elektronica. Met een omzet van ca. ƒ5 miljard, waarvan overigens maar 9 procent wordt geëx porteerd, 56.000 werknemers en ver tegenwoordigingen in vrijwel de gehele wereld (w.o. Nederland) bezet de onderneming qua omzet de 12e plaats onder de Japanse industrieën. Met de introductie van de aandelen aan de Amsterdamse beurs volgt Mel co het voorbeeld van een reeks an dere Japanse ondernemingen, die er allen naar streven hun financiële status in Nederland en in Eurcpa te bevestigen. Dit met name met het oog op de zich uitbreidende export naar dit gebied en de financiering van productiefaciliteiten in Europa. Voor het lopende jaar wordt een afneming van de winstmarge verwacht door Mutsubishi Electric als gevolg van de stijgende lonen. Deze zullen, naar het zich laat aanzien dit jaar met 23-25 pet omhooggaan, hetgeen ook de concurrentiekracht in nadelige zin zal beïnvloeden. BEIROET Saoedie-Arabië heeft de Arabisch-Amerlkaanse oliemaatschap pij (Aramco) toestemming gegeven cm de produktie met ingang van 1 april te verhogen tot 8,5 miljoen vaten per dag. Hoewel geen nadere details over de produktieverhoging bekend zijn gemaakt, wordt aangeno men dat meer olie aan de Amerikaanse markt zal worden geleverd. Vóór de boycot was de Saoedi-Arabl- sohe produktie 8,29 miljoen vaten per dag. Door de produktievermindering van 15 procent, die was bedoeld om druk uit te oefenen op de Ver. Staten en West-Europa was de olieproduktie van Saoedie-Arabië teruggelopen tot 7.3 miljoen vaten per dag. Financiële deskundigen van de belang rijkste olieproducerende landen zijn gisteren in het hoofdkwartier van de organisatie van olie-uitvoerende lan den (OPEC) in Wenen bijeengeko men om te praten over de instelling van een speciaal fonds voor projecten in ontwikkelingslanden. De commissie van deskundigen was 17 maart in het leven geroepen tijdens de laatste bui tengewone ministersconferentie in Wenen. De richtlijnen, die nu door de commissie worden opgesteld, zul len 10 april in New York worden bestudeerd door een volgende buiten gewone ministersconferentie. OXDEN/FRANKFORT De Euro- «se valutamarkten hebben een zeer imoerige dag achter de rug. Nadat dollar in de ochtenduren zware appen had te verduren, ondermeer oor de geruchten over een revaluatie an de Duitse mark, volgde in de liddaguren een plotseling krachtig erstel. Morgens zakte de dollar in Frank- rt van DM 2,5040 naar DM 2,4980, laagste koers sinds vijf maanden, an deze koers lag ook een verwacht icord overschot op de Westduitse italingsbalans en een minder gunsti- Amerikaanse betalingsbalans ten fondslag. Latèr kwam de Bundes- ank tussen beiden en kocht 11,6 iljoen dollar op de officiële fixing- rijs van 2,5230 D-mark. De bank aed dit omdat de mark anders ten izichte van de andere 'slangvaluta's' andermeer de gulden) te veel waard >u worden. De slotkoers kwam later og 0,6 pfennig boven de interventie- rijs. Valutahandelaren waren kenne- jk tot de overtuiging gekomen, dat lage dollarkoers een revaluatie al d uitgesloten. lofelijk groot was de koersval in de dollar in ZUrich, van Frs. 2,98 aar Frs. 2,64, maar in de middagu- 'o Volgde een pijlsnel herstel tot rs. 3,01. Zelfs Londen deed aanvan- ilijk mee, waar het zwakke pond rrein won ten opzichte van de dol- r- In de ochtenduren kostte een md 2,42 dollar, maar ook hier her- «1de het Amerikaanse betaalmiddel «h en het slot kwam omtrent 2,39 'Har voor een pond. tosterdam noteerde aanvankelijk 2,66 of 2 cent minder dan donder- 'g, maar ook hier herstelde de dol- f zich volkomen. De Ned. Bank icht 20 k 50 miljoen mark om te orkomen, dat de koers boven het afond van 1,067 zou komen. Dividend ACF AMSTERDAM ACF stelt voor over 1973 een onveranderd contant divi dend uit te keren van 6.80 per aandeel van 25. Verder zal een uit kering worden gedaan van 5 pet. ten laste van dc agioreserve (v.j. 2.5 pvt), zodanig dat per 20 aandelen een nieuw aandeel wordt uitgereikt Deze bonusaandelen zullen ten volle ge rechtigd zijn tot het dividend vanaf 1974. De omzet is in 1973 met 10 pet. toegenomen van ƒ238.4 tot 263 min. Dc winst per aandeel steeg eveneens met 10 pet. tot ƒ17.90. Udenhout niet pessimistisch UDENHOUT De Maatschappij tot Exploitatie van Steenfabrieken Uden hout ziet de toekomst niet pessimis tisch tegemoet, zij het dat voor 1974 de afzet zeer onzeker is, aldus de maatschappij in het jaarverslag. De bruto winst in 1973, is, overeen komstig de verwachtingen^ iets ge daald van bijna ƒ2 min tot 1,9 min. De nettowinst steeg echter tot ƒ608.000 (566.000). Udenhout wil over het vorige boekjaar een dividend van 13 procent uitkeren. Cantecleer naar Combo BAARN Uitgeverij Cantecleer te De Bilt en Bosch Keuning te Baarn hebben besloten tot een volle dige samenwerking. Cantecleer treedt toe tot de uitgeversgroep Combo wel ke in het verband van Bosch Keuning opereert a's centrale produk tie- en dienstenverlenende organisatie. Uitgeverij Cantecleer zal onder eigen naam en onder de thans fungerende leiding in De Bilt gevestigd blijven. De vakorganisaties zijn op de hoogte gesteld van de plannen tot samenwer king. Geen ontslagen bij Van Nievelt Goudriaan ROTTERDAM De directie van de SHV ontkent dat er 70 man walperso- neel van Van Nievelt Goudriaan zul len worden ontslagen. Voltens mr. J. A. Reus, directeur van de handels, transport en zeevaartgroep van de SHV, moet de walorganisatie inder daad worden ingekrompen omdat zij te groot zou zijn, ten opzichte van de bestaande activiteiten van de rederij. 'Maar dat wil nog niet zeggen dat er 70 ontslagen moeten vallen. Een aan tal mensen kan met vroeg pension en weer anderen kunnen direct her plaatst worden binnen ons concern', aldus Mr Reus. Hij vertelde voorts dat de SHV nog geen enkele beslis sing heeft genomen wat betreft reor ganisatie van Van Nievelt Goudriaan. 'Dat gebeurt pas over enkele dagen, wanneer wij advies hebben gekregen van de ondernemingsraad.' Containerlvjn op Zuid-Afrika ROTTERDAM De scheepvaartmaat schappijen die diensten onderhouden tussen Noord-Europa en de Middel landse Zee en Zuid-Afrika zijn van plan begin 1977 gezamenlijk een nieu we containerdienst tussen deze vaar- gebieden op te richten. Volgens de Nederlandse Scheepvaart Unie is het de bedoeling dat de samenwerkende conference-maatschappijen tien vol- containerschepen mei een capaciteit van 2450 laadkisten zullen laten va ren, die een geïntegreerde verbinding zullen bieden van het noordelijk con tinent en Engeland met afvaarten om de vijf-en-een-halve dag. Advies SER-commissie energie Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De prijs van het aardgas dient voor zowel het binnen lands gebruik als voor de export op ongeveer gelijke hoogte te wor den gebracht van de olieprijs. De commissie energievoorziening van de sociaal ecnomische raad zegt dit in een gisteren gepubliceerd rapport, dat volgende week door de plenaire verga dering van de SER zal worden bespro ken. Het op ongeveer gelijke hoogte brengen van de aardgasprijs betekent volgens de SER-commissie dat de be staande exportcontracten moeten wor den aangepast. Maar ook zullen de binnenlandse aardgastarieven volgens de SER-commissie moeten worden aangepast. Er zou anders een betrek kelijk willekeurig onderscheid in energiekosten bestaan tussen degenen die wel en die geen aardgas krijgen geleverd. De lagere inkomenscatego rieën zouden echter niet in het ge drang mogen komen bij de aanpassing van de aardgastarieven. De SER-commissie heeft berekend dat de bruto binnenlandse energiebehoef te voor circa 86 procent kan worden gedekt door de binnenlandse produk tie. Nederland is echter afhankelijk gebleven van aardolie omdat we aard gas zijn gaan exporteren en omdat aardolie als grondstof dient voor de petrochemische industrie en motor brandstof. Geforceerde vergroting van de aardgasproduktie acht de SER-com missie onder de huidige omstandighe den niet juist. Vanaf 1978 zal ten behoeve van grote industriële afnemers en elektrische centrales steeds minder gas beschikbaar kunnen worden ge steld. In verband daarmee dient om bouw of nieuwbouw van ketels plaats te vinden zodanig dat behalve olie ook steenkool kan worden gestookt. De SER-commissie meent dat voorlo pig aan invoer van kolen de voorkeur moet worden gegeven boven Neder landse produktie. De verdubbeling van de olieprijzen betekenen volgens DEN HAAG Indien uiterlijk 5 april a.s. geen overname van Peiger te Emmen heeft plaats gehad zal de regering financiële middelen ter be schikking stellen om mogelijkheden te scheppen voor het handhaven van de werkgelegenheid zoals die nu in dit bedrijf bestaat. Dit heeft het ministerie van economi sche zaken meegedeeld. Het ligt dan in de bedoeling deze werkgelegenheid onder te brengen in een nieuwe parti culiere onderneming, die de produktie van Peiger zal voortzetten. De ter beschikking te stellen middelen zullen dienen om de start van deze onderne ming mogelijk te maken. Afspraken zijn reeds gemaakt omdat ln de be drijfsleiding van deze nieuwe onder neming kan worden voorzien. de SER-commissie onvermijdelijk een ruilvoetverslechtering voor ons land. In tegenstelling tot de Nederlandse werkgevers menen de SER-deskundi- gen echter dat het ruilvoetverlies in 1974 geheel ten laste van de lopende rekening van de betalingsbalans kan komen. De werkgevers meenden dat het ruilvoetverlies gedeeltelijk zou moeten worden gecompenseerd door geringere loonstijgingen. AGO werkt samen DEN HAAG AGO verzekeringen heeft een samenwerkingsovereenkomst gesloten met twee andere belangrijke Europese verzekeringsmaatschappijen: de Legal and General Assurance So ciety in Groot-Brittannië en de Groep Assubel in België. ADVERTENTIE van de direkteur Kongres: "Westerse ekonomie: Hoop of Wanhoop" (met o.a. Prof. dr. J. Zijlstra, Prof. dr. P. J. Roscam Abbing en (ge vraagd) drs. J. M. den Uyl, mi nister-president). Verder recep tie, cabaret en feest. Geeft u onmiddellijk op per briefkaart. U ontvangt dan nadere informa ties. Regentesselaan 5, Baarn) Stort uw bijdrage voor het af- scheidskado op gironr. 66 23 77 t.n.v. Gereformeerde Opleidin gen te Baarn m.v.v. "bijdrage afscheidskado". Zegt het voort! Het Afscheidscomité. BRUSSEL De Europese Commissie verwacht voor de gezamenlijke EEG-landen een tekort van 22 miljard dollar (circa 59 miljard gul den) Dat staat in het conjunctuurrapport van de Europese Commis sie voor 1974. Het commissielid Wilhelm Ha heeft er voor de economische en monetaire commissie van het Europese parlement mededelingen over gedaan. Het grootste probleem is, dat de con- junctuurpolitieke situatie binnen de Gemeenschap van lidstaat tot lidstaat sterk verschilt. Er zijn twee groepen te onderscheiden. De eerste wordt gevormd door de Bondsrepubliek en de Beneluxlanden, die een evenwich tige betalingsbalans of zelfs een klein betalingsbalansoverchot hebben. De andere groep bestaat met name uit Engeland, Italië, Denemarken en Frankrijk, landen met betalingsbalan sen die al aanzienlijke tekorten ver tonen of in 1974 zullen gaan vertonen. In de eerste groep moet men er naar het oordeel van de Europese Commis sie. naar streven het bruto nationale produkt in reële termen te verhogen met drie vier procent. Daarmee zouden de landen van de tweede cate gorie geholpen zijn. In de eerste groep zou men niet tot elke prijs overschotten op de betalingsbalans moeten kweken. De landen van de tweede groep zouden de binnenlandse vraag moeten trachten te beperken ten gunste van de uitvoer. EKFECTENKOERRSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen vrijdagavond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de offi ciële slotkoers van derelfde dag): AKZO (54.70). Hoogovens (69.80). Kon. Olie 87.20 gb—87.50 (90.70), Philips 31.20 gb—31.40 gl (SI.30), Unilever 102.10 (103.10), KLM (72.50). NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren $32%-% 33*4 Unilever 37*-38 (38*-*), Philips fUK-% (11*-*) en KLM 8 26-U (26*-*). Opgave Hornblower en Weeks. inilii»! sjHiifii I•<■11. ohl. Mud' 27 rart. 871.17 190.65 91.67 71.90 736.4 28 rart 854.35 186.17 81.03 71.74 734.1 29 mrt. 846.68 185.08 90.75 71.65 733.0 Aai... obt. 1 .L H. U 27 rart. 11.690 14.180 1.770 340 1054 28 mrt. 14.940 16.760 1.774 188 1.293 29 mrt. 12.150 14.070 1.758 455 913 Koersen in Montreal 26/3 27/3 28/3 Bovls 1.85 1.85 1.84 Uoin Tar A Chain 26* 26* Husky 21* 21* Nal. Gas 9* 9* 9* Mass 1-eruusnn 18* 18* 17% Na' Resource» 5.43L 5.43L 5.421. Shell Canada 19* 19* It new york Akzona verwacht 20 pet. hogere winst ARNHEM AKZONA de Amerikaan se tak van het AKZO-concern, ver wacht dat haar netto winst in het eerste kwartaal van dit jaar meer dan twintig procent hoger zal uitvallen dan in die periode van het vorige jaar. De winst zal tenminste 82 tegen 68 dollarcent per aandeel bedragen, aldus president Claude Ramsey in de jaarvergadering. De omzet over het eerste kwartaal bedraagt ongeveer 190 tegen 166 miljoen dollar. De maatschappij had een buitengewo ne bate van 20 dollarcent per aandeel door verkoop van buitenlandse activi teiten. Dat brengt de netto winst op 1.02 dollar per aandeel. De totale netto winst bedraagt 12.7 miljoen dol lar. Ramsyy vond hot erg moeilijk iets over de vooruitzichten voor de rest van het jaar te zeggen. Maar hoe de algemene economische situatie zich ontwikkelt, Akzona acht zich in staat het iets beter te doen, -zo merkte hij op. Holl. Wegenbouw neemt Smits Bitumen over RIJSWIJK Hollandsche Wegen- bouw Zanen (HWZ) een werkmaat schappij van Hollandsche B-groep- (HBG) in Rijswijk en J. L. H. Smits en Co. Bitumen in Jutphaas zijn over eengekomen dat HWZ het gehele aan delenkapitaal van Smits en Co Bitu men zal overnemen. De betaling zal in centanten geschieden. De toetreding van Smits en Co. Bitu men tot HWZ zal voor de werkgele genheid in beide bedrijven geen nade lige gevolgen hebben. Burlington ACF Industrie Mreo Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can Am Cyanatnid Am Electr Puwer Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel Tel AMSTERDAM Kon. Scholten Ho- Ana'cunda nig (KSH) houder van ca. 34 procent s'*e' d van de aandelen in de centrale Suiker Maatschappij CSM heeft op de jaar- Bondix vergadering van de CSM geweigerd de Bethi steel stukken goed te keuren. De andere jjj'f" grootaandeelhouders (waaronder de Suiker Unie, die ook 34 pet. heeft) Can Pacafic Ry schaarden zich echter wel achter het- ^'lanes' bestuur, zodat commissarissen en di- chessie sclera" rectie toch voor het gevoerde beleid chrysier konden worden gedechargeerd. De op- cme^ service komst op de vergadering was buitenge- cS» Yndutlnes woon hoog, ruim 85 pet, van het communw Edison kapitaal was vertegenwoordigd, een Con* Ediaor. record. KSH stemde tegen het divi- cUni'oi?" dendvoorstel met het argument, dat cuniss wrisht 'aan de geloofwaardigheid van het £!|"l*|!'ndv^'K,,, A door KSH steeds ingenomen en be- Co kende standpunt met name ten op- Duw Chemical zichte van haar eigen aandeelhouders Du ,B1) en werknemers afbreuk zou worden gedaan, als zij thans als aandeelhou der CSM door stilzwijgen het verslag Firsi Nat city van de directie zonder meer voor kennisgeving zou aannemen.' Overi- Admiral Corp gens stelde KSH er prijs op de verkla- ajiengheny p»w s ren. dat zij onverminderd een con- structieve samenwerking met CSM Ambied ind voorstaat. De vertegenwoordigers van de Suiker ,(.>.h'0P, Unie deelde mee de jaarstukken wel goed te keuren. Hij benadrukte de goede verstandhouding tussen Suiker c|,';0 Unie en CSM. Deze verhouding was al chadm.urn Coih eerder door president-commissaris mr. De Wilde onderstreepte toen hij bij de có'miT.cö8 opening een welkom toeriep aan de com. Telephone vertegenwoordigers van de 'Centrale Suiker Unie'. Fluor Corp 29/3 29/3 32% 32 12% 12% 42% 42". 46% 47 37% 374', 27* 27* 24 23* 24% 24* 43* 4341 9* 9* 24',!, 23% 49T 49% 25% 28* 23% 22% 96* 94* 18* 31 50". 52 17% 48% 48% 26* 23 18* 18* 28* 28% 20* 28 26 25* 4244 42* u* u* - 14* 19* 19% 40 40 Va Kamman Kodak 109% 160% 41* 40* Gen Electric Gen Foods G»n Motors Gen Publ 111 tl Gen Tel 6 Tel Getty oil Giletle Cimbel Bruthar» Goodyear I and B Gulf Oil lm Bui-In Mach Intern HarveMei Ini Nick of Can Ini Paper Int Tel Tal 26* 26 49% 49% 18* 18* 24*4 24% 137* 137* 37% 36% 18% 18* 28* 26% 22* 22% 17% 17% 8% 814 239% 235% 27* 27% 35% 35% 50% 31* 23* 23* Lirigl-emco Vouith 10% 10% Llflnr, Ind Lockheed Alrcrafi Marco: 9% 24* Madin Marietta May Dep Store» McDonnell Dongl Mohil oil Corn 23% 16 45* IK Nabisco Nat Cash Realst Nat Di>tlller» Nai Cvpeurn Nat Steal Na! Lead Ind 34 34* 36% 36* 14=4 14% 13* 13* 33% 33* 12* 12* Pac Gaa and El Penn Central Ppu*!co Phelp» Dodgt Ph-lip Morris Philips Peir Procter 6i Gsmbl RCA Republic Staal Reynold» Ind Royal Dutch Petr Ssnta Fé Ind Sears Roebuck Shell Ol) Southern Co Southern Pacific Southern Rsilway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand oil Indiana Exxon Corp Studebaker Worth Suri Uil Texas Gulf Texas Inst. Transamcrica Unilever Union Carbide Uni Royal United Aircraft United Brands US Slee) West Union Tel Westinahouse El Woulworlh 14* 18 %vi 23* «0 69 39* 40 98* 98* 53* 53* 93 88* 19* 19* 23% 26* 44* 44 33* 3244 33* 33% 84 83* 59* 58% 43* 43 39* 39% 29* 29% 93* 92* 82* 81* 33% 33% 7* 7% 43* 42* 13* 13* 20* 20* 17% 18% 13 12* '9 18% 22* 21* 14* 14% 45% 45* 18* 18% I* 1* 8 86 9.86 Gen Cigar 13* 13", Nat Can NY CVnir A a Ini bank fur Kec Ini Flav Frae 98%h 9S*b - 37% North Wesl R N Am Philips Co •7* 20* S3t Ini Paper it 4) 43* 42* occidental Peir 9* Interspar It 30 18.10 Pacific Light 20% 20* Public Slee) 16% 16* Kansas City Ind - 18% 26% Reliance Group 15% 10* KI.M mandaid b'ands 89* 54 Kroger 67% 66% Stall! -in Ind. I a.-.dv 14% 15* 24* lame Stor Cement 18 17* 10% 8* 14% 14% 1 ehman 13* 13% t 14* Madison Fund 9* 9% XV 28% 26*

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 29