De waarheid achterhaalt ook Nixon IRAK: PARADIJS VAN OLIE, ZOUT TRANEN door Rimmer Mulder door mr. P. L. Muller ROUW KWAKTLT ZATBRittWi SO \LVAK I 1074 BUITENLAND T17/K17 II 'resident Richard Nixon is een bewonderenswaardig man. Terwijl nagenoeg de hele na- ie in rep en roer is over het Watergate-sch andaal gaat hij gewoon door met zijn werk. Iramatische oproepen aan hem om af te treden beantwoordt hij met een nuchter'Ik lijf doen, wat het Amerikaanse volk mij heeft opgedragen.' Zo'n plichtsbesef dwingt res ect af, maar is kennelijk toch niet opgewassen tegen alle problemen. Want met al zijn astberadenheid kan Nixon toch niet verhelen, dat hij in werkelijkheid aan de rand van e afgrond staat. [chard Nixon loopt onm I, lar het gevaar de tweede Amo- kaanse president in do hiedenis te worden, die in het rdachtenbankie van de S-n-a' recht komt. Nog geen ander if jaar gelei.ui kreeg hij het rtrouwen van ruim zestig pro- c nt van de Amerikaanse k e- i( rs. Nu onderzoeken 32 leden n het huis van Afgevaard e- n of er aanleiding is om hem n te pakken met mpeaeh- ent', het zwaarste wapen, dat t Amerikaanse congres kent. 'let is in de 185 jaar, dat de VS ei staan, nog maar twaalf koer hanteerd, één keer tegen een cl esident (Andrew Johnson. 11168). Bij impeachment stelt t Huis van Afgevaardigden mand in staat van beschuldi- 11 ig. waarna de senaat het r ordeel uitspreekt. Voor het tetten van de 'aangek' in de Senaat een meerder id van twee-derde nodig, esident Andrew Johnson 0 erleefde de stemming in de t( naat op het nippertje. Nixons ipeachment is nog in het aller- rste stadium. De juridische immissie van het Huis van :gevaardigden moet vóór dcr- g april haar rapport uitbren- •n. Dat zij net Huis zal voor ellen om de president in staat beschuldiging te stellen. Irdt steeds waarschijnlijker, het zover te brengen moet 1 president zich schuldig heb- n gemaakt aan 'verraad, om- jerij of andere ernstige mis- jven en wangedrag'. Heeft xon het werkelijk zo bont naakt? Het formele bewijs is niet geleverd, maar het ziet aan verschillende fronten jl dreigend voor hem uit. EERPUT grootste dreiging gaat op dit lament nog uit van het Water- te-schandaal, dat in juni 1972 gon met een ordinaire in- 'efaak het hoofdkwartier van Democratische partij in het atergate-gebouw. De inbrekers 'ken te werken voor de her- rkiezingscampagne van Nixon. t gaf wat deining, maar de rklaring, dat de president en n naaste medewerkers er echt :ts mee te maken hadden lij rd door de meesten grif ge- fd. Het bleek echter onmoge- k het deksel voor goed op de erput te houden. Vorig jaar am de zaak aan het rollen, nes McCord, één van de ver deelde Watergate-inbrekers. ireef rechter John Sirica, dat veel meer mensen bij het 'al betrokken waren, begint de ware omvang van schandaal zich aardig af te enen. Zeven leden van jxons staf zijn deze maand iciee, aangeklaagd voor hun leel in de pogingen om de tergate-inbraak in de doofpot stoppen. Onder hen zijn oud- fchef van net Witte Huis Haldeman, de vroegere top- Mseur voor bupitenlandse za- i John Ehrlichman en de i-minister van justitie John tchell. De vroegere advocaat het Witte Huis John Dean al eerder schuld bekend, verdachten zijn de mensen, vroeger in en uit liepen bij president. Zij wbrden be- uldigd van zware vergrijpen meineed, samenzwering en tructie van gereohtelijk on- zoek. Haldeman e n Ehrli- n zijn in staat van beschul- ing gesteld door een 'grand y', dat is een uit leken aa ngestelde jury (in dit geval "en er 23 leden), die het de openbare aanklager 'gedragen materiaal onder- kt Deze jury had ook het i en ander over Nixon verza- ld, maar zij kon geen dag- rding tegen de president uit ren. Het dossier-Nixon is nu de juridische commissie van Huis van Afgevaardigden, I eigen 'grand jury'. jKTIJGGELD 'ï'1 arschijnlijk zit in dat dossier antwoord op de vraag of de president zelf betrokken bij de pogingen om de tergate-inbraak en wat daar- vast zat in de doofpot te Jen. Als hij er alleen maar i af wist heeft hij zich waar- ynlijk al schuldig gemaakt Nachtwaker Frank Wills, die in. juni 1972 de historische inbraak in het Watergale-gebouw ontdekte. James McCord, voormalig agent van de inlichtingendienst CIA en veroordeeld voor zijn aandeel in de Watergate-inbraak. Hij bekende het eerst, dat de belangrijkste verantwoordelijken voor deze zaak in het Wite Huis te vinden waren. aan een misdrijf: het verzwijgen van een hem bekend misdrijf voor de justitie. Nog ernstiger is de beschuldiging, dat Nixon goedgekeurd heeft, dat er zwijg geld werd gegeven aan de Wa tergate-inbrekers. De voormali ge advocaat van het Witte Huis John Dean heeft verklaard, dat hij Nixon 21 maart 1973 daaro ver inlichtte. Nixon heeft bij herhaling gezegd, dat hij het idee om zwijggelden uit te be talen volledig afwees. 'Dat zou verkeerd zijn', had hij gezegd tegen Dean, in aanwezigheid van Bob Haldeman. Deze Halde man heeft dat bevestigd in zijn verklaring voor de speciale Se naatscommissie, die vorig jaar een reeks spectaculaire hoorzit tingen over 'Watergate' hield. Nu is Haldeman door de grand jury aangeklaagd wegens mei need, uitgerekend voor zijn le zing van het gesprek van 21 maart. Deze stap van de grand jury suggereert op zijn minst, dat Nixon tijdens dat beruchte gesprek op 21 maart helemaal niet gezegd heeft, dat het 'ver keerd zou zijn''om zwijggelden te geven. Al dat gedoe over één zo'n zinnetje kan al gauw op mugge- ziften gaan lijken. Maar het zijn dit soort details, waarover de president van de VS kan strui kelen. Hij heeft het tijd en geld verslindende, gedetailleerde on derzoek naar /.ïjn mogelijke be trokkenheid bij Watergate zelf over zich afgeroepen. Alle gele genheden om opening van za ken te geven heeft hij voorbij laten gaan. Pas toen het onver mijdelijk was door de druk van de publieke opinie kwam er een onderzoek naar Watergate. Nixon beloofde alle medewer king, maar weigerde direct daarna het door de speciale aan klager opgevraagd materiaal be schikbaar te stellen. Maanden lang duurde- de strijd tussen aanklager Archibald Cox en het Witte Huis Het gevecht eindigde vorig- jaar oktober met het spectaculaire ontslag van Cox en diens chef. de minister van justitie Elliot Richardson. En dat terwijl Nixon uitdrukkelijk had be loofd. dat hij Cox alle ruimte zou geven bij zijn onderzoek. Na het ontslag van Cox is er in het Amerikaanse Congres eigen lijk voor het eerst serieus ge dacht aan de mogelijkheid om Nixon af te zetten. De procedu re daarvoor kwam schoor voetend op gang, maar kreeg haar eigen dynamiek, vooral doordat Nixon zijn houding te genover het Congres niet veran derde. Eerst weigerde hij de Afgevaardigden nagenoeg alle materiaal voor hun onderzoek, vervolgens beloofde hij zoveel mogelijk medewerking, om daarop prompt weer gevraagde documenten en geluidsbandjes te weigeren. Met de nieuwe spe ciale aanklager Leon Jaworski speelde hij een zelfde spelletje. VERDEDIGING Nixons verdediging wordt ge leid door James St. Clair, een ervaren strafpleiter uit Boston. Hij laat de belagers van zijn voorname cliënt voor iedere centimeter grond vechten, een in strafzaken veel gebruikte me thode. Voor een president, die zegt, dat hij niets te verbergen heeft, lijkt de aanpak minder geschikt. Professor John Flyn uit Utah (een jurist) hierover: 'Hij (St. Clair) wint misschien het juridische gevecht, maar hij verliest de belangrijker strijd voor het vertrouwen van het publiek in de president'. Nixon schijnt nog steeds te den ken, dat vertrouwen te kunnen herstellen. Zijn populariteit blijkt bij iedere nieuwe opinie peiling verder gezakt te zijn. Zijn eigen partijgenoten wen den zich van hem af, maar krijgen bij tussentijdse verkie zingen toch op hun kop omdat hun tegenstanders wel over Wa tergate praten. Met Nixon in het Witte Huis zullen de Repu blikeinen een zware klap krij gen bij de grote verkiezingen in november. Wat kan zo'n partij ar.ders doen dan de president dringend vragen af te treden 'in het belang van het land?' De kans, dat het publiek de hele affaire tegen november wel weer wat vergeten zal zijn is erg klein. Er liggen nog ver schillende tijdbommen te tikken onder de stoel van de president. BELASTINGEN Het onderzoek naar Nixons ge scharrel met de opgaven voor de belastingen loopt nog. Twee van de senatoren, die bij dit speurwerk betrokken zijn. heb ben al gewaarschuwd, dat het resultaat een nieuwe schok zal zijn. Dan zijn er nog wat onop geloste vragen over de manier, waarop Nixons verkiezingsfonds werd gespekt. Hebben de melk- fabrikanten werkelijk een prijs verhoging gekocht door een be drag in dat fonds te storten? Heeft het concern ITT met een zelfde storting een gerechtelijke procedure weten af te houden? Gaf de North rop-vliegtu igfa- briek 200.000 dollar uit dank baarheid voor haar vele defen sie-contracten? Verder staan ons nog de rapporten te wachten van de technici, die de door Nixon afgestane geluidsbandjes navlooien op knoeiereijen, en van de speciale senaatscommis sie voor Watergate. Het kan natuurlijk allemaal best meevallen. Dat zal dan bin nenkort wel blijken. De juridis che commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft haar im- peachment-onderzoek nadrukke lijk niet willen beperken tot 'Watergate'. Als Nixon brand schoon is en alle affaires snel uit de wereld wil helpen, kan hij met de Afgevaardigden di rect zaken doen. Maar neen, hij gaat door met zijn chicanes en is juist boos omdat de commis sie zich niet tot Watergate wil beperken. Ondertussen probeert hij op persconferenties en openbare bijeenkomsten de indruk te wekken, dat de Afgevaardigden zich met pietluttigheden bezig houden en dat hij liever door gaat met regeren. Hij blijft pre sident in het belang van de natie en het presidentschap. Misschien denxt Nixon werke lijk nog indruk te kunnen ma ken met deze nouding van 'doe je plicht en laat de mensen maar kletsen'. Misschien ook heeft hij zijn vertrouwen geves tigd op de waarheid in die andere oude volkswijsheid: 'On kruid vergaat niet'. Aan de wand hij veel Koer den zag men voor kort nog portretten van hun leider Barzani en van Iraks president Ahmed Hasscn al-Bakr broederlijk naast elkaar. Nu lijkt een ervan van de muur te zullen vallen. In het centrum van de wereldstad Bagdad, tussen moderne flatgebouwen en trieste krot tenwijken, staat een wit-betonnen monument ter ere van de revolutie. Arbeiders en boe ren zetten zich in voor de welvaart van Irak, dat vandaag wordt geleid door het Arabisch socialisme van de Ba'ath-(Herrijzenis) partij. Het oude regime is op Bastilledag, 14 juli 1958, geëindigd. Koning Feisal en zijn eerste minister zijn geëxecuteerd. Het leven in Irak is, nu bijna zestien jaar geleden, opnieuw begonnen. Bagdad is geen sprookjesstad. De wonderen van weelde zijn door de Mongolen verwoest en de historie van Babylon, van Assoer en Soemer is voer voor archeologen. Maar nog altijd stromen de Eufraat en de Ti- gris door Irak, de grootste ri vieren van het Midden-Oosten, en hun constante vloed van mil joenen liters water heeft het leven van de meeste Irakezen bepaald: boer zijn op het platte land. Haast vanzelf is dit deel van Irak op het zuiden georiën teerd, op de mede-Arabieren. Maar in het noorden en oosten is het leven anders. Daar wonen de ruim twee miljoen Koerden, van oudsher een bergvolk, met eigen taal, gewoonten en ge bruiken, opstandig tegen elk re giem dat hun vrijheid aantast en zich bewust van het feit dat er nog zeker vier keer zoveel Koerden aan de andere kant van de grens wonen: in Turkije, Syrië en Iran en, verder weg. in de Sowjet-Unie. Waarom zijn twee volken die zó volkomen verschillend zijn qua afkomst en geschiedenis, taal en leefwijze, traditie en oriëntatie, in één land samengebracht? Dat is te danken aan de Engelse diplomatie van na de tweede wereldoorlog, en aan de olie. Want de rijkdom van de velden bij Kirkoek was al vóór 1918 ontdekt en daarom was er de Britten veel aan gelegen, de gehele vroegere Ottomaanse provincie Mosoel, mèt Kirkoek, onder hun gezag te brengen. De Turkse sultan was machteloos, de Fransen waren tevreden met een aandeel in de oliewinning en de plaatselijke Koerden wer den gepaaid met vage beloften van autonomie. Zo kon het Koerden gebied bij het Arabi sche zuiden worden getrokken het eigenlijke Irak en onder één Arabische koning ge plaatst, alles m veilige Britse handen onder toezicht van de verre Volkenbond. De vele Koerdische opstanden in de twintiger en dertiger jaren te gen de regering van Bagdad werden met hulp van de Royal Air Force onderdrukt. De revolutie van 1958 heeft een rode streep door het Engelse, later pro-Engelse verleden van Irak gezet. Sindsdien zijn de opeenvolgende regeringen van dit land zich pan-Arabisch en meestal ook pro-communistisch gaan opstellen. Generaal Kas- sem, onafhankelijk nationalist, voerde bijna vijf jaar een mili tair eenmansbewind, afwisse lend steunend op communisten, Ba'athisten, Nasseristen of reli gieuze groepen. Zijn verdeel-en- heers-politiek werd hem nood lottig, toen zijn veldtocht tegen de Koerden, in 1961 begonnen, in de bergen bleef steken. Onte vreden legerofficieren van alle partijen spanden tegen hem sa men en op 8 februari 1963, tijdens de, Islamitische vasten maand Ramadan, werd hij het enige slachtoffer van een overi gens onbloedige staatsgreep, die kolonel Aref, een Nasserist, aan het bewind bracht HET WARE BEGIN De nu aan de macht zijnde Ba'ath-partij beschouwt de coup in de vastenmaand van 1963 als het ware begin van de Ara- bisch-socialistische revolutie in Irak. Inderdaad kregen de Ba'athisten toen belangrijke re geringsposities hun generaal Bakr werd premier maar ze moesten die negen maanden la ter prijs geven, toen hun be wind téveel weerstand bij de overige groeperingen bleek te hebben opgewekt De Ba'athpar- tij kreeg pas weer de regering steugels in handen, en ditmaal volledig, bij een nieuwe, laatste staatsgreep in juli 1968 de zelfde die de huidige president, de al genoemde generaal Ah med Hassan al-Bakr, aan de macht bracht. Gezegd moet worden dat presi dent Bakr de zaken systema tisch heeft aangepakt. Binnen twee weken zects hij de rechter vleugel van zijn partij buiten de deur en nam toen een jaar de tijd om zijn overige tegen standers op te ruimen. Honder den processen werden gevoerd tegen conservatieve elementen ('agenten van Israël'), maar ook linkse concurrenten kwamen aan dc beurt. De chef van de veiligheidsdienst, kolonel Kazar, kreeg de vrije hand in de poli tieke gevangenis van Bagdad, bekend als al-qasr-al-nihaye. het paleis van het einde, berucht martelcentrum. Al met al kreeg president Bakr zo de handen vrij om het Koer denprobleem aan te vatten. Voor Irak, lat leegbloedde in een eindeloze oorlog 90% van de olie-inkomsten werd aan oorlogvoering besteed was dit een eerste noodzaak. Het akkoord van 11 maart 1970, waarbij een 'definitief einde' aan de 'broederstrijd' werd ge maakt met de belofte van auto nomie voor de Koerden binnen vier jaar, was een beslissing van historische betekenis. Is president Bakr een groot nationaliseerde de installaties van de Iraq Petroleum Com pany. Het ging om de velden bij Kirkoek in het Koerdische noorden. De Engelsen hadden het in 1918 goed gezien: de IPC had voortreffelijke revenuen op gebracht maar nu was het Empire tot niet meer in staat dan protesten. Bij de definitie ve regeling, nu een jaar gele den totstandgekomen, verleende de Iraakse regering een aardige schadeloosstelling in natura: 15 miljoen ton ruwe olie, gratis geleverd via de pijpleiding naar de Middellandse Zeehavens maar de IPC kreeg een fors bedrag (41 miljoen p^nd ster ling) aan achterstallige royal ties te betalen. De maatschappij heeft tevens haar concessie bij staatsman? Hij beeft in elk ge val de mogelijkheden die hem met het akkoord gegeven wer den terdege gebruikt. Met zijn nog vrij jonge (37 jaar) vice- president Saddam Hoessein als sterke tweede man van Irak heeft hij de economische en politieke ontwikkeling van zijn land beslissend beïnvloed. MOSKOU Allereerst heeft hij de over heersende positie van het leger in partijbureau en regering kunnen wegdringen. Na hun te rugkeer uit de Koerdische ber gen kregen de officieren niet de kans te intrigeren in de poli tiek van Bagdad, want burger-' politici hadden het heft stevig in handen genomen. Daardoor is ook de laatste strohalm die Irak met het westen verbond met het rivierwater weggedre ven, want in het leger waren altijd nog wel pro-westerse stro mingen te vinden. De burger politici van de Ba'athpartij heb ben daarentegen bewust voor de Sowjet-Unie gekozen. Het ver drag van vriendschap en samen werking dat sinds april 1972 Irak met de Sowjet-Unie ver bindt is voor beide kanten van grote politieke betekenis. Voor Irak betekent het een garantie van steun tegen Iran, op z'n minst welwillende neutraliteit in het Koerdische probleem en aanzienlijke economische en mi litaire hulp. Voor de Sowjet- Unie is Irak een veilige spring plank naar de olie en het overi ge Midden-Oosten tot aan de Indische Oceaan De inkt van het vriendschaps verdrag met de Sowjet-Unie was nog nauwelijks droog of Irak Mosoel moeien opgeven; ze be schikt nu alleen nog over de zeer produktieve velden en in stallaties bij Basra. Ook met de Compagnie Frangaise des Pétro- les oude bekende van 1918 is de zaak bijgelegd; haar aandeel in de IPC is beloond met een voor tien jaar gegaran deerde olieleverantie op gunsti ge financiële voet. De nationale oliemaatschappij van Irak heeft een ambitieus ontwikkelingsplan opgesteld, waarbij de produktie jaarlijks met 10% moet worden opge voerd. Dit jaar zal er een 120 miljoen ton worden geprodu- céerd; dat cijfer moet in 1981 verdubbeld zijn. De opbrengst van de olie was in 1971 goed voor meer dan de helft van het nationale budget van Irak; 87% van alle investeringen werd uit de olie bekostigd. Want de nieuwe weelde van Bagdad wordt goed betaald: met een drie miljoen dollar per dag! OLIEWEELDE Over de afzet van de olie be hoeft Irak zich geen zorgen te maken: er zijn exportverdragen met de Comecon-landen, Italië, Spanje, Brazilië, China en Japan gesloten, en met Turkije en Syrië zijn afspraken gemaakt voor de bouw van nieuwe pijp leidingen naar de Middelland se Zee. Toch wil de regering de olie liever zuidwaarts transpor teren. naar een terminal voor de eigen kust in de Golf die voor de Irakezen dreigend ge noeg in het Westen nog steeds als de Perzische Golf be kend staat. Dat betekent dat het conflict met Iran over de heer schappij in deze Golf voor Irak primair staat, en daarnaast zal ook met Koeweit eindelijk een grensregeling moeten worden getroffen. Hoe worden de olie-miljoenën in Irak gebruikt' Gezegd moet worden dat do stuwdammen, nieuwe industrien, moderne schoolgebouwen tot sportclubs toe getuigen van een geweldige ontwikkeling. Minder wolken- krabber-gewijs dan in Koeweit, maar wel duidelijk. De landher vorming. onder Kassein begon nen, heeft sterke impulsen ge kregen door een nieuwe verde lingsprogramma. Het aantal boerencoöperaties is sinds 1968 tot boven de 12.000 toegenomen, de landbouwopbrengsten zijn sterk gestegen. Krachtens het tot 1975 lopende vijfjarenplan wordt bijna de helft van de kredieten in de landbouwsector verleend. Grote aandacht krijgt de bestrijding van de bodemver- zilting in het rivierengebied. Het vernuftige bevloei- ingssysteem uit de oudheid, dat voor goede afwatering zorgde, was in de middeleeuwen en daarna in onbruik geraakt, met als gevolg dat de kwel uit de zoute ondergrond vrij spel kreeg. Het vroegere paradijs op aarde was in zout vergaan. Nu wordt getracht dit Tweestro menland opnieuw zijn rijkdom terug te geven. ACHTERGESTELD Maar bij dit nationale ontwik kelingsprogramma voelen de Koerden in het noorden zich achtergesteld. 'De regering heeft nauwelijks de bij ons toe gebrachte oorlogsschade her steld', zeggen zij, 'en voor de ontwikkeling van het door ons bevrijde gebied wordt helemaal niets gegeven'. Vandaar de Koerdische eis van een evenre dig aandeel in de olie-inkom sten uit 'hun' olievelden bij Kirkoek anders zijn er acties te verwachten. De vrije Koer den hebben in de burgeroorlog wel vaker kans gezien de instal laties en buisleidingen, vitale aders voor Irak, te raken. De oliekwestie blijft in het Koerdisch conflict een centrale rol spelen. De Koerdische lei der, generaal Barzani, koos vo rig jaar een Amerikaanse krant uit voor de mededeling dat wat hem betreft een particuliere maatschappij de exploitatie van de Koerdische olie best mocht overnemen; maar dan zou de V.S. de Koerden wel door wa penleveranties een 'opstapje' moeten geven. Een uitspraak die later uitdrukkelijk werd te gengesproken en dan ook stellig niet door zijn, meer op maat schappij-vernieuwing gerichte partijbureau zal zijn gedekt Het krantebericht was uiteraard koren op de molen van het regiem in Bagdad, dat in het Koerdisch verzet tegen de cen trale regering een samenzwe ring ziet van alle reactionaire, koloniale en Imperialistische krachten ter wereld; de IPC- aandeelhouders inbegrepen. ONVERTEERBAAR Tot nu toe heeft het zout veel zorgen, de olie veel omstreden rijkdom in het Tweestromen land gebracht. Maar het ernstig ste probleem heeft Irak bij zijn geboorte meegekregen: de toe voeging van een groot Koerden- gebied aan zijn territoir. De enige logische oplossing voor dit probleem is natuurlijk een grote mate van zelfbestuur voor de Koerden. Maar dat had dan vijftig jaar geleden moeten zijn verleend. Nu hebben de opstan den, de burgeroorlog, de sociaal- economische ontwikkeling en de politieke bewustwording een verdergaand verlangen doen ontstaan. Wat de Democratische Partij Koerdistan van generaal Barzani nu wil is in feite een afzonderlijke Koerdische staat in federatief verband. En in heel Irak zal de democratie, het parlementair regiem, moeten worden hersteld, de leidende rol van de Ba'athpartij gerelati veerd. Dat zijn onverteerbare eisen voor President Bakr en Saddam Hoessein. De stellingen zijn aan weerszijden betrokken; daartus sen loopt een muur van wan trouwen. Irak i3 verdeeld gebo ren en gebleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17