Drie Nederlanders in de prijzen dichtbij Plan om te voorkomen dat men bejaarden aan de kant schuift 'ereehtstelling van egers in Pretoria het weer Zon na mist Onbekende itembusuitsiag fotograaf bekroond Kaderleden bond in beraad over Akzo over het woeste wilde westen soepland rookwonder tevreden KW"\RiTET DONDERDAG 28 MAART 1974 BINNENLAND T5/K7 nst van de CHU algemene ver- ïijnselen zijn, die nauw samenhan- n met de pijnlijke ontstaansgeschie- nis van het kabinet-Den Uyl. De n de verliezer heeft voor het tstaan van het kabinet vcrantwoor- lijkheid durven aanvaarden, de an- r de winnaar is erbuiten ge wen. Wat ons betreft is dat verlies n de ARP, hoezeer te verklaren, :h een onverdiende tegenslag, die et veel geduld en moeizame arbeid pel ijk kan worden overwonnen, lorts valt uit de verkiezingsuitslag or noch tegen het CDA een bood- hap af te leiden. de vijf provincies waar de ongedeel- i CDA-lijst werd geïntroduceerd zijn Imelijk geen verschuivingen van be- kenis waar te nemen in vergelijking t het totaal dat de drie deelnemende irtijen bij de vorige verkiezingen heb- h gescoord. Ook in die provincies zal KVP wel het stabiele element zijn bleven en dat is ook precies wat altiid beoogd heeft. loord-Korea wil een redesverdrag met VS pNGKONG (Reuter) Noord-Ko- i wil besprekingen met Amerika er een vredesakkoord ter vervan- ig van de bestaande militaire be- [ndsovereenkomst. t heeft de laatste maanden meer n eens aangedrongen op terugtrek- lig van de Amerikaanse troepen die !h onder bevel van de Verenigde ities in Zuid-Korea bevinden, opdat Koreanen van Noord en Zuid over reniging kunnen gaan praten. IETORIA (AFP) In de centrale jvangenis van de Zuidafrikaanse stad ètoria zijn vier negers opgehangen kdat zij vorig jaar een medegevange- eveneens een neger, hadden ver- lord. Met deze terechtstellingen is t aantal hiervan in Zuid-Afrika dit ir tot 20 gestegen. Vijf ter dood koordeelden hebben gratie gekrege- 1BLIN (AP) De Ierse regering de verkoop van voorbchoedsmid- sn toestaan, maar alleen ten behoe- van echtparen. Tot dusverre is e verkoop in de Ierse Republiek trekt verboden. Van onze weerkundige medewerker Het weer is gisteren precies zo gewor den, als hei zich dinsdagavond liet aanzien. De zon fleurde het zoeerbeeld op, en op geen enkele plaats legde een bui de stemmende Nederlanders een strobreedte in de weg. De tempe ratuur mocht er zijn met 14 tot 18 graden Celcius in het binnenland, al bleef Den Helder steken op 9 gr. C. Vooral door het feit dat de wind het liet afweten, voelde het warmer aan dan de thermometer aanwijzing mis schien deed vermoeden. Die geringe wind deed zich voor in een uitgebreid en i^lak lagedrukgebied boven het continent. Gistermiddag om 4 uur peilden wij het centrum met 2007' millibar bij Augsburg in zuid-Duits- land. De langzame barometerdalingen die zich de laatste tijd in een gebied ten noorden van de Alpen hebben voorge daan, hebben bij de voldoende lucht vochtigheid, het ontstaan van plaatse lijke buien met onweer bevorderd. Dinsdagavond waren ze vooral in de Ardennen aanwezig, waar het tot om streeks halftwaalf vrij frequent bleef bliksemen. Vervolgens nam de aktivi- teit slechts zeer geleidelijk af in de loop van de nanacht tot de vroege morgen. Nachtelijk omveer is karakte ristiek voor een situatie met vochtige luchtlagen in de hogere niveaus. Ook gisteren overdag bleef onze THP 200 op verwijderd omveer reageren. In de loop van de middag nam de uitslag van de wijzer toe tot bijna 80 schaaldelen rond halfzeven. Dinsdaga vond was het maximum 60, wat wel wees op enige toeneming van de 'elek- triciteitsproduktie' ten opzichte van daags tevoren. Om 4 uur rvoensdaq- middag meldde behalve St. Hubert in oost-België ook Trier onweer uit een cumulonimbus. In Neurenberg, Gies- sen en Passau verschenen, na het bereiken van een temperatuur van 21 gr. C., grove schaapjestcolken aan de Uicht of onweersachtige kantelen op vlakke ivolkenbasisteken van op komst zijnd onweer. In Zuid-Frank rijk onweerde het gisteravond even eens. terwijl ook Sevilla zich hierbij oegdewaar het 23 graden werd. In Oostenrijk wezen de thermometers gis termiddag eveneens 20 gr. C. aan. Het ziet ernaar uit, dat het weer in ons land overwegend droog zal bl ij- ren met, na optrekken van de och tendmist, zonnige perioden. Het kan door instroming van zeelucht wat minder zacht uorden. Maar in de ide partijen zijn na gisteren aange- id op wat men de rand van het staansminimum zou kunnen noe- Blijkbaar hebben zij zich wild of ongewild te dicht opge- uden in de buurt van de 'linker', specticvelijk 'rechter' pool van onze inenlandse politieke kaart. Voor chts' heeft dat verder geen conse- T enties: de VVD zal zo valt te rwachten ook de laatste restan- i van DS'70 consumeren, zonder t we daar verder veel van zullen :rken. Maar wanneer D'66 zich als het zich vier weken geleden mmoedig heeft voorgenomen op zin van zijn voortbestaan gaat raden, zal het vreemde complicaties leten incalculeren. Dat het perspec- f van de Progressieve Volkspartij l wel definitief achter de horizon Kt te zijn verdwenen, was allang te jorzien, maar wanneer D'66 thans Ik nog zou besluiten, zichzelf op te hetgeen op grond van de izersuitspraak van gisteren mogelijk zo'n gekke conclusie zou zijn zou dat voor de samenwerking men het kabinet-Den Uyl tot ^esjeemde gevolgen kunnen leiden. Mi lter Gruyters en de staatssecretaris- |i Brinkhorst, De Goede en Glastra [n Loon zouden dan zo ongeveer als Irtijloze bewindslieden moeten func- pneren. En dat zou de politieke basis ader het kabinet-Den Uyl nog eigen- irdiger maken dan hij al is. 'oor de christen-democratische partij- ligt de uitslag van de Statenverkie- ïgen minder logisch in de successie november 1972. Dat komt na- urlijk vooral omdat hun onderlinge ■houding onzichtbaar is geworden tar zij gedrieën in het nieuwe CDA bben opgetrokken. De algemene in- uk is dat de KVP ondanks licht rlies zich op een kern van getrouwe izers heeft gestabiliseerd en dat vcr- :r ARP en CHU van plaats hebben wisseld een effect dat mogelijk zichtbaar is geworden in die pro- ïcies waar beide partijen zich met KVP in een CDA-lijst hebben renigd. Wij moeten wel aannemen 'it het verlies van de ARP en de De sanitaire stop van zes ivielrenners, gefotografeerd door Norbert Rzepka, was goed voor de. eerste prijs in de categorie 'Algemene features'. In de categorie 'Vrolijk nieuws' won de Haagse fotograaf 5 teven J. H. Breukel de derde prijs met een foto die hij maak te tijdens de viering van het zilveren regeringsjubileum van koningin Juliana in de RAI. De eerste prijs in de categorie 'Vrolijk Nieuws' won Sal Veder, fotograaf bij Associated Press, met de opname van een terugkerende krijgsgevangene. De internationale jury, voorgezeten door de Nederlander Joop Swart, heeft in totaal 24 foto's, verdeeld over acht categorieën, bekroond. Onder de prijswinnaars zijn drie Nederlanders. Er werden 3532 foto's ingezonden, een record-aantal in het zeventienjarig be staan van World Press Photo. Aan de competitie werd deelgenomen door 603 fotografen uit 38 landen. De cate gorie-winnaars ontvangen het Gouden oog. De prijsuitreiking gaat morgenmiddag gepaard met de opening van een ten toonstelling van meer dan 300 inge zonden foto's, waaronder de bekroon de. De foto's blijven tot en met 28 april in het Van Goghmuseum han gen; daarna zijn ze elders in Neder land en het buitenland te bezichtigen. Volgens de voorzitter van de Stich ting World Press Photo Holland, dc heer II. G. Kersting, is er aan de anonimiteit van degene die de pers foto van het jaar maakte één voordeel verbonden. De anonimiteit behoedt de slichting voor de steeds weerkerende kritiek dat een fotograaf publiekelijk uitvoerig wordt gehuldigd voor het vereeuwigen van een intens treurige gebeurtenis. De stichting hoopt dat de hoofdredac teur van de New York Times, die de winnende foto van een tussenpersoon in haar bezit kreeg, in staat zal zijn te zijner tijd de prijs aan de onbeken de fotograaf te doen toekomen. e uitslag van de Statenverkiezingen n gisteren vormt slechts in sommige izichten een logische voortzetting n de verkiezingen van 29 november 72, toen de Tweede Kamer in haar iidïge samenstelling werd gekozen, e winst van toen voor PvdA en /D wordt nu voortgezet. Voor de rdA mag dat als een opmerkelijke estatie gelden omdat zij inmiddels grootste regeringspartij is gewor- n, die als eerste mag worden aange- roken voor impopulaire maatregelen in een bijzonder moeilijke tijd moes- a worden genomen. Zo'n tijd van ergiecrisis, stijging van grondstof- nprijzen en spanningen tussen werk- mers en werkgevers schept grote nsen voor de oppositie. De VVD eft inderdaad een winst geboekt die, meten naar de gebruikelijke Ncder- ïdse marges, aanzienlijk is, maar in t licht van de verwachtingen van nmigen toch wat verbleekt. >or het verlies van D'66 en DS'70 iren in 1972 al aanzetten zichtbaar; Een enkele uren voor zijn dood gemaakte opname van de Chi leense president Allende is door de Stichting World Press Photo Holland uitgeroepen tot persfoto van het jaar 1973. De fotograaf is onbekend geble ven; mogelijk behoorde hij tot het gevolg van Allende. De prijs van 5000 gulden zal mor genmiddag door prins Bern- hard in het Rijksmuseum Vin cent van Gogh in Amsterdam worden uitgereikt aan een hoofdredacteur van de New York Times, de krant die de foto heeft verspreid. Record aantal inzendingen op World Press Photo rustig weer kustprovincies zal de temperatuur ten opzichte van gisteren niet zoveel ver anderen, ivant daar was het gisteren al aan de lage kant. Op de Bermuda-eilanden werd gister middag ook 21 graden gemeten, maar in de Canadese provincie Quebec vroor het daarentegen hard: Poste-de- la-Baleine -30 gr. C. en op het vlieg veld Gander (Newfoundland) altijd nog negen graden en dat midden op de dag. In de Siberische provincie Tobolak ten oosten van de Oeral is het op dit moment ook nog dik win ter: Tarko Sale en het eiland Wisje respectievelijk -13 en -12 graden. HOOG WATER. 29 maart: Vlissingen: 5.05— 17.33, Haringvlieislulzcn: 6 5119.15. Rotter dam: 7.5020.26. Scheveningen: 6.1718.42. IJmuiden: 7 01—19 26, Den Helder- 10 55 23.10. Harlingen: 1.02—13.33. Delfzijl: 3.08— 15.29. UTRECHT De Industriebond NVV heeft zijn kaderleden bij de AKZO- bedrijven in Nederland uitgenodigd voor een beraad over de houding van de directie van AKZO (de moeder maatschappij) en de directie van AK ZO in Barcelona tegenover negen in november ontslagen stakers. De Spaanse rechter heeft vorige week beslist dat er geen aanleiding was de negen Spanjaarden te ontslaan. Volgens de Industriebond NVV wei gert de AKZO-directie in Barcelona te voldoen aan het verzoek van de inter nationale federatie van werknemers in de chemie en industrie, dé betrok ken werknemers te vragen hun werk zaamheden te hervatten. Het beraad van de kaderleden is volgens de bond bedoeld om na te gaan hoe de werk nemers van AKZO Nederland zich hier tegenover dienen op te stellen. De staking in Barcelona brak destijds uit. omdat de directie weigerde te onderhandelen over een cao. AMSTERDAM 'De huidige huisvesting en verzorging van be jaarden heeft alles van een confectiepak dat voor iedereen hetzelf de is ongeacht zijn figuur. We moeten van dit confectiepak af en naar een maatpak toe, dat rekening houdt met ieders speciale wen sen en eisen. Omdat de humanistische stichting voor huisvesting van bejaarden, die dit jaar 25 jaar bestaat, te oordelen naar bovenstaand citaat weinig heil ziet in het klakkeloos voortzetten van de bestaande situatie heeft men een nieuw ontwerp gemaakt voor een meer ideale huisvesting en verzorging van bejaarden. Het idee dat aan deze nieuwe woonvorm ten grondslag ligt, is de opvatting dat de bejaarde, die tijdens zijn werkzame leven mee heeft geholpen aan de opbouw van de maat schappij, op zijn oude dag niet buiten deze maatschappij moet worden 'opge borgen'. De bejaarde moet, ook wan neer hij niet meer bij het arbeidspro ces betrokken is. midden in de samen leving blijven wonen. Op verzoek van de stichting heeft het architectenbureau Zuiderhoek en Van der Veen uit Baarn een ontwerp ge maakt voor een heel nieuwe vorm van bejaardenhuisvesting: een soort com mune voor bejaarden, waar tevens andere mensen, zoals onvolledige ge zinnen, alleenstaanden, lichamelijk ge handicapten en voltooide gezinnen kunnen wonen. Samen woont men midden in een gewone woonwijk, liefst erg dicht bij het centrum van deze wijk. In het nieuwe ontwerp, dat nog nergens verwezenlijkt is, maar waarvoor van verschillende kanten wel veel belangstelling bestaat, zijn allerlei vormen van wonen mogelijk voor de bejaarden. Eerst is er het volkomen zelfstandige huis, dat alleen qua grootte en comfort speciaal is aangepast vour de oudere bewoners. Wordt het voor de bejaarde wat moei lijker zich te handhaven in dit hui6, dan volgt het woningpaviljoen (eigen lijk een commune voor bejaarden). Dit paviljoen bestaat uit een twaalftal woningen in twee woonlagen, waarin het de bedoeling is dat de bejaarden elkaar zoveel mogelijk kunnen helpen, waardoor men samen zelfstandig kan blijven wonen. Lukt dit tenslotte niet meer. dan is er in het midden van de wijk de wooneenheid met ver zorging. Overigens zal er ook voor de nog zelfstandig wonende bejaarde al lerlei hulp in de wijk aanwezig zijn. In de opzet van het Baarnse architec tenbureau bevinden zich in deze wijk gemeenschappelijke eetruimten en ge meenschapsruimten (die bij de woon- paviljoens horen) winkels, een me disch centrum waar een paar artsen een groepspraktijk zouden kunnen in richten, een bank, een bibliotheek, een café-restaurant, een sporthal, een crèche-kleuterspeelplaats, een apo theek etc. Al deze voorzieningen zijn niet alleen voor de bejaarden bedoeld maar voor alle wijkbewoners. Wanneer de be jaarden, die in een dergelijke gemeen schap wonen zo hulpbehoevend of ziek zouden worden dat voortdurende verzorging nodig is, zouden ze nog niet buiten de wijk in een verpleegte huis hoeven te worden opgenomen omdat men dan denkt aan één of meer woonpaviljoens, die bijvoorbeeld boven het medisch centrum gelegen zijn, waar een totale verzorging gebo den kan worden. Om een dergelijk plan te kunnen verwezenlijken zal samenwerking tussen gemeentelijke overheid en bepaalde stichtingen, die zich bezighouden met bejaardenhuis vesting, noodzakelijk zijn. De bejaar denwoningen met de daarbij behoren de voorzieningen worden immers mid denin een gewone woonwijk geprojec teerd. Over de kosten voor een derge lijk soort wonen voor bejaarden, kon de stichting nog niet veel meedelen, maar zij weet zeker dat het in ieder geval veel goedkoper zal zijn dan het wonen in een verzorgingstehuis. Men schat dat de huurprijzen net zo hoog zijn als die van andere huurwoningen, waarbij het natuurlijk wel van belang is of de bejaardenwoningen in de woningwet- dan wel in de premie of vrije sector zullen worden gebouwd.- onder redactie van loessmit Het nieuwe boek van de maand 'Het Woeste Wilde Westen' mikt op oud en jong. Op grote mensen, omdat de samensteller van dit kijk boek oftewel beelddocumentaire, (ruim 350 illustraties en nog eens zestien pagina's met kleurenfoto's een Duitser is - hij heet G. Scho- maekers - en zich er (dus) niet met een Jantje van Leiden ai- maakt: zorgvuldig is hij de hele historie, van de landing der eerste kolonisten tot en met de ontslui ting van de prairie en de onder- uerping van de Indianen, nage gaan en de vrucht van zijn ijver heeft hij neergelegd in een leesba re begeleidende tekst. Hij maakt van de Indiaan geen woesteling en evenmin een altijd edele roodhuid en naar de kant van de blanken heeft hij iets over zich van alles- wetenAs-alles-vergeven. Letterlijk genomen doet de heer Schomaekers dat niet, hij is niet mal, we willen Nederland is een echt soepland, mogen we concluderen uit een me dedeling in het Detailhandels bul letin. Miljoenen liters soep lepelen we zo per jaar naar binnen. 52 liter de man per jaar, of allemaal, klein en groot, elke week een hele liter. In Europa zijn het alleen de Belgen (75 liter). Oostenrijkers (66) en Italianen (66) die blijk baar nog meer van een kommetje soep houden. En laten we nou niet meteen den ken dat al die soep uit pakjes en busjes komt. Tweederde van de ruim 700 miljoen liter die we samen elk jaar nuttigen, wordt nog op de ouderwetse manier thuis gemaakt, hoewel in zo'n 120 mil joen liter voor het gemak ook was pakjes soep gegooid worden. Één derde deel komt puur uit pakjes en blikken, zij het dan veel meer (61.2 procent) uit pakjes dan (38.8) uit blikken. En dan te be denken dat we dit jaar, althans naar schatting van de soepfabri kanten, nog eens vijftig miljoen liter méér zullen opeten. Er is weer eens een heel nieuw soort rokertje op de markt: een 'gezondheidssigaret', waarvan je de rook heel diep moet inhaleren, wil je er plezier van hebben. Een sigaret, die volgens de Chinezen die hebben 'm gemaakt heel gezond is voor bronchitis- en ast ma-patiënten. Niet voor hun porte monnee, want een pakje is wel tien keer zo duur als gewone siga retten. In de Chinese provincie Koean-tong hebben ze er tweedui zend proeven mee genomen en daarna zijn de onderzoekers tot de conclusie gekomen dat de rook van de uit kruiden en tabak samenge stelde sigaret astma, bronchitis en andere aandoeningen van de lucht wegen voor 96 procent had gene zen. De 'gezondheidssigaret' is tot nog toe alleen in Hongkong te koop en of ie daar even hard aan het genezen slaat als op het Chinese platteland moeten ze daar nog maar afwachten. alleen maar zeggen dat hij geen pamflettistische toon aanslaat. Intussen kun je in inloopwinkels opgeschoten jongens zien die met graagte in dit boek bladeren en heus niet alleen vanwege de stic ker op de omslag, waarop de inge sloten gratis poster aangekondigd wordt. Het is ook voor deze kate- gorie lezers een verrukkelijk boek, het plaatwerk alleen al is meeslepend. Bij dit stukje staat één van de honderden afbeeldin gen: een Mountain-man met zijn paarden. Wie 'Het Woeste Wilde Westen' voor nog geen tientje (f 9,90, het is geen geld!) in huis wil hebben moet het vóór de 30ste april kopen. Daarna kost het J 17.90. De bazen van de Amerikaanse vak bond voor winkelpersoneel vinden Arthur Friedmann maar een rare. Als alle werkgevers net zo deden als die Friedmann, zeggen ze, kon den ze de hele bond wel opdoeken. Want de twaalf personeelsleden die in Arthurs winkel in huishou delijke artikelen in de Californi- sche stad Oakland werken, zijn zo tevreden met hun baan dat ze niet zouden weten wat ze nog van hun bond zouden moeten vragen. Het marcheert allemaal zo uitste kend sinds Friedmann een j'aar of vijf geleden besloot zijn mensen zelf te laten bepalen wat ze wel en niet willen. Zo mogen ze zelf uit maken wanneer ze zomaar een dag je vrij of vakantie willen hebben en zelfs hun eigen salaris vaststel len. Eerst dacht iedereen het .ersoneel incluis dat de baas gek geworden was, maar na een tijdje bleek hoe goed zijn ideeën geweest waren. Iedereen is nu dik tevreden met zijn salaris, omdat iedereen krijgt wat hij zelf denkt waard te zijn, er wordt hard en met plezier gewerkt omdat ze we ten waarvoor ze werken, niemand blijft meer stiekem 'ziek' of gaal stilletjes wat eerder naar huis en niemand wil ooit meer weg bij Friedmann. De oudste werknemer (52) is er al 25 jaar in dienst. De paar bestelauto's die bij het bedrijf behoren, mogen ook privé gebruikt worden. Een man ging ermee kamperen, ontdekte dat de wagen aan nieuwe remvoeringen toe was en maakte de zaak zelf in orde. Over zoiets wordt niet eens gepraat. Kort nadat Friedmann zijn systeem van vrijheid-blijheid ingevoerd had, kwam er al een technische medewerker bij hem voor opslag. Twee dollar per uur, en een goede kracht kon je 'm niet eens noemen. Goed, zei Fried mann, je kan ze krijgen, en 'sinds dien doet diezelfde man het fantas tisch'. Friedmann staat er overigens wel op. dat zijn personeel lid van de vakbond is wegens de uitstekende medische voorzieningen. Het suc ces van zijn systeem verklaart hij zo: hijzelf werkt prettig omdat hij het in grote trekken kan doen zoals hij wil en dus moet dat voor zijn personejel ook opgaan. 'Ik heb in die vijf jaar ontdekt dat mijn werknemers en ik precies hetzelfde willen. We denken over nagenoeg alles bijna identiek'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7