antjes: verlies och niet zo groot Jonge Bols fssfh terpol speurt naar !|eker zes ontvoerders Koeweiti's vallen over carnavalslied Jog geen beslissing wolger Kalkar Aannemer ontslaat tien man zonder overleg Viegel en Kruisinga vinden winst hoog Dif is Neer lands - zachtste borrel Crocussen en narcissen al in bloei Platina voor 2m miljoen Pompbediende met krik doodgeslagen Zeventig mensen weg bij Van Nievelt Goudriaan? Twee doden bij botsing Londonair costuums NIEUW-ENGEIAND Stroom heeft vat op pijlers Zeelandbrug Wegens abuis in Veisen twee maal stemmen Soldaten staakten Chaos op WD-meeting Voordeliger regeling voor aftrek eigen huis „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel OUVT /KWARTET DONDERDAG 28 HA ART 1974 feu li onze parlementsredactie N HAiAG Mr. W. Aantjes, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de ARP, zei gister- >nd in een eerste reactie op de uitslag, dat er aan geen enkele partij zoveel is geknabbeld als aan ARP. De partij heeft een heel moeilijke periode doorgemaakt. BINNENLAAT) T3/K5 mr. Aantjes toch verheugde was, |de uitslag toch nog beter was dan pessimistische prognoses. 'Ik ben gedeprimeerd', zei mr. Aantjes. zijn altijd een partij geweest van ot 15 zetels in de Tweede Kamer, is het jammer voor degenen, die (hard in het land voor de partij gesjouwd'. Een belangrijk verschijnsel volgens mr. Aantjes is, dat de confessionele partijen in het totaal hun positie hebben weten te handhaven. Dat was ook de troost voor de voorzitter van de ARP, drs. De Koning. Mét mr. Aantjes vond hij, dat het slagen van het CDA niet afhankelijk is van de statenverkiezingen. CHU-voorzitter Baron van Verschuer bleek het hier niet mee eens te zijn. Hij verklaarde: Deze uitslag is een duidelijke versterking van de chris ten-democratische samenwerking. De voorzitter van de CHU was er van overtuigd, dat bij de komende Kamer verkiezingen de KVP, ARP en CHU met een lijst zullen uitkomen. dlSTERDAM Over de bouw van een tweede snelle kweekre- •4)r is door het Westduits-Belgisch-Nederlandse consortium dat i ireactor in Kalkar bouwt, nog geen beslissing genomen. Tejverklaarde prof. ir. J. Pelser van ten zijn van een serie commerciële Niet opheffen Reactorcentrum Nederland giste- ]als reactie op berichten uit Karls- Volgens NRC-Handelsblad had erti woordvoerder van het RCN ir paard dat de bouw van de opvol- |van Kalkar 'vaststond', rlsruhe wordt de jaarlijkse bij- imst gehouden waarop de deelne- wetenschappelijke onderzoek verslag uitbrengen over de ;gang van het snelle-kweekreac- oject. 'Er worden studies ge it voor een tweede reactor', aldus Pelser, 'maar er is zeker nog beslissing genomen.' plan is, om na het prototype in ar een demonstratiereactor te en met een vermogen van 1000 iwatt (het vermogen van de Kal- :entrale wordt 300 MW). De de- ;ratiereactor zou de eerste moe centrales. Het Nederlandse aandeel in de bouw van het prototype wordt gefinancierd uit de omstreden drie-procentheffing op elektriciteitsrekeningen. Hoe de eventuele bouw van de demonstratie reactor zou worden gefinancierd, staat nog niet vast. De kosten hiervoor zouden waarschijnlijk verhoudingsge wijs lager zijn, omdat alleen het ont wikkelingswerk voor de schaalvergro ting van 30P naar 1000 MW extra financiering nodig maakt. Verder zou de ervaring met de Kalkar-centrale op onderdelen van het ontwerp verdere ontwikkeling nodig kunnen maken. De centrale in Kalkar mort volgens de plannen in 1978 kritisch worden en na een beproevingsperiode in 1979 stroom gaan leveren aan het openbare elektriciteitsnet. (ADVERTENTIE) bnde had de Zweedse ambassa- willen ontvoeren om de in Zwe- Jevangen zittende Paucksch vrij ijgen. Paucksch werd daar tot jaar gevangenisstraf veroordeeld is het smokkelen van pepmidde- •reludine) vanuit Zuid-Limburg Jweden. Hij moet nu nog zeven |®pitzitten in de zwaar bewaakte uHjla-gevangenis. ge te t week arresteerde de Am- ^mse politie twee leden van de Albert P. uit Heerlen en Cees 1 4 Volendam. Dat de politie aan- 3eat dat er meer mensen bij de èringsplannen '-an de ambassa- 'ra^etrokken zi-'n' blijkt 'vel uit de V waarop Albert P. vanuit Lim- naar Amsterdam overgebracht werd: in een politieauto met geblin deerde ramen en omringt door mo toragenten. Albert P., die in Limburg de bijnaam Dikke Billy heeft, heeft vorig jaar enige maanden in Aken vastgezeten en werd op borgtocht vrijgelaten. De borgsom bedroeg 50.000 gulden. In de gevangenis zou P. verschillende fi guren uit de Limburgse onderwereld verraden hebben. "'ok zou hij Paucksch aan de politie verraden heb ben. Leden van de Paucksch-bende zouden als tegenprestatie van P. ver langd hebben, dat hij ervoor moest zorgen dat Paucksch vrijkomt. Tegenover de Amsterdamse politie is Albert P. uiterst zwijgzaam. Hij heeft een advocaat in de arm genomen. Hij DE,V HAAG Als het lente weer aanhoudt zullen rond de paasdagen de peren-, prui men- en kersenboomgaarden in Z.-Limburg, de Betuwe en Utrecht in bloei staan. Dit verwacht het nationaal bu reau voor toerisme. Verder wordt gezegd, dat op de inmiddels geopend bloe men ten toonstelling Keuken - hof de crocussen en narcissen builen al in bloei staan. In de verwarmde kassen staan vele tulpensoorten in volle pracht te wachten op de be zoekers. In het Kennemer-Amstelland zullen het komende weekeinde gele narcissen, paarse en ivit- te crocussen de boventoon voeren. In Hillegom, Lisse, Sassen- heim en omgeving prepareert men zich op het nabije sei zoen. De crocussen en narcis sen staan er reeds in bloei en hier en daar zijn zelfs al vroege tulpen te zien. Wat de kop van A'oord-Hol land betreft: in de omgeving van Den Helder en Anna Pau- lowna staan al vele crocusvel- den in bloei; de narcissen ko men in steeds groter getale Bij Sint Maartenszee zijn de crocussen ook al te voorschijn gekomen maar de narcissen zijn nog in knop. In de omge ving van Limmen en de Eg- monden bloeien zowel de cro cussen als de narcissen. Ook zijn daar de eerste velden met bloeiende hyacint hen gesigna leerd. De voorzitster van de verliezende par tij D'66 mevrouw Ruby van der Scheer en fractieleider Terlouw, die zeer teleurgesteld waren, zeiden dat ze nog niet dachten aan de opheffing van hun partij. Fractieleider Terlouw wees verder op de verantwoordelijk heid van D'66 tegenover het kabinet. Hij beantwoordde niet de vragen, of de bewindslieden van D'66 in het kabinet zitten zonder dat zij kiezers hebben. Dr. R. J. Kruisinga, de fractievoorzit ter van de CHU noemde de uitslag voor de unie 'geweldig'. 'Deze winst', zei hij, 'heb ik bij benadering niet verwacht. Er is ook winst geboekt in stedelijke regio's als Den Haag en Utrecht.' Volgens dr. Kruisinga is de winst van de CHU relatief groter van die van de VVD. De eerste reactie van KVP-fractielei- der Andriessen: 'de uitslag duidt op stabiliteit van de christen-democrati sche partijen. De winst van de PvdA bij de statenverkiezingen is opvallend. Met D'66. aldus mr. Andriessen. is het praktisch afgelopen. De redelijke start van het CDA in Noord-Brabant en Limburg is verheugend'. Verwacht De winst van de WD had de gemoe deren in het Haagse congresgebouw, waar de partij gisteravond resideerde, nog nauwelijks in beweging gebracht. De meeste aanwezigen maakten de indruk van: we hadden dit wel verwacht, er is eigenlijk niets bijzon ders aan de hand, waar zouden we ons druk over maken. Keurige jonge en oudere mensen die het succes beschaafd verwerkten en vooralsnog geen behoefte hadden aan wilde danspartijtu'rti zoals die bij de PvdA gebruikelijk zijn. De belangrijkste vraag, die alom werd gesteld, was niet hoeveel de winst nu precies zou bedragen, maar wat de WD ermee zou kunnen doen. Welke kansen er zouden komen om als libe rale partij weer aan de regering deel te nemen. 'Het is mooi dat we zo winnen, maar als we niet in de rege ring komen, kunnen we er nog weinig mee doen', aldus één der aanwezigen. De commentaren van de politieke lei ders op de bijeenkomst waren ook op dat centrale thema gericht. 'Het be langrijkste van deze uitslag is dat er, als er nu Tweede Kamer-verkiezingen zouden zijn. in de Kamer nu een meerderhrtd mogelijk is voor een ka binet van WD plus de confessionele partijen', zei de heer H. Wiegel. Hij bleek toch nogal wat verbaasd te zijn over de omvang van de WD-winst. 'Dat had ik zelf ook niet helemaal verwacht. Het bewijst wel, dat alle gepraat dat de WD over haar hoogte punt heen is. kletskoek is. Aantjes Met name de ARP moest het bij de liberale leiders ontgelden, uitgaande van het inzicht dat, zolang Aantjes de ARP-fractie leidt, er weinig kans is op een kabinet waar WD en ARP samen optrekken. 'Van de confessio nele partijen heeft de ARP het meest verloren. De kiezers hebben duidelijk laten merken dat ze Biesheuvel niet zijn vergeten. Ze willen die man ge woon terug hebben', metende de heer Wiegel. Volgens hem zou de ARP duidelijk winnen, als Biesheuvel het roer weer in handen nam. Een me ning die de WD-fractie leiders in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel, uiter aard deelde. 'De heer Aantjes is geen kwade man, als hij tenminste onder Biesheuvel zou dienen'. Even mat, als bij de WD. was om andere redenen, de sfeer in de Haagse Kabouterbar, waar DS'70 zich had te ruggetrokken om het verlies *e consu meren. Drees Jr. was wel teleur gesteld, maar zo begrepen wij van hem, de volhouder wint en dat zal je bij de volgende Tweede Kamerverkie zingen wel blijken. Grammofoonplaten-recordbreker James Last mocht gisteren in Rotterdam een platinaplaat in ont vangst nemen voor de verkoop van 2,5 miljoen elpees, alsmede een gouden cassette voor de verkoop van 200.000 bandjes met zijn muziek. HEERHUGOWAARD De vakbonden zijn zeer boos over de hou ding van aannemer P. Bakker in TJrsem (bij Heerkugowaard) die vrijdag plotseling tien werknemers heeft ontslagen en met wie vol gens hen 'niet te praten valt'. lSTRICHT Zeker nog zes mensen zijn betr okken geweest bij het plan om de Zweedse anibas- ir in Nederland te ontvoeren. Zij maken dee 1 uit van een bende, die in Limburg, Duitsland en ië opereert. Bij haar opsporingsactie heeft de Nederlandse politie Interpol ingeschakeld. Ver- d wordt, dat de zes zich in België schuil hou en. zou hiermee willen bereiken, dat de ontvoeringsplannen niet serieus geno men worden. Volgens P. bestonden deze plannen alleen maar. om de Zweedse ambassadeur in Nederland bang te maken. Paucksch, en ook zijn advocaat, heb ben altijd gezegd, dat Dikke Billy de grote man achter de pepmiddelen- smokkel is geweest en nóg is. De politie houat daar wel rekening mee, gezien het feit dat de pepmiddelen- smokkel naar Zweden na de arrestatie van Paucksch onverminderd is dc r- gegaan. De politie zoekt ook uit, of er eer mogelijk verband bestaat tussen deze affaire en de brand in een preludine- fabriek in Amsterdam-Noord, een paar maanden geleden. ZWOLLE De Zwolse politie heeft gistermiddag na een wilde klopjacht de 21-jarige A. J. D. aangehouden. Hij wordt verdacht van een roofoverval, waarbij dinsdagavond de 44-jarige pompbediende H. Piesik om het leven kwam. De pompbediende was enkele malen met een autokrik op het hoofd gesla gen. De overvaller ging er met een paar honderd gulden, die uit de porte feuille van het slachtoffer gestolen waren, vandoor. Na beëindiging van zijn dagtaak had de pompbediende de dagopbrengst al in de kluis opgebor gen. De politie van Zwolle kon D. na een tip van kennissen van de verdachte snel aanhouden. Die kennissen had den dinsdagnacht naar de? politie op gebeld met de mededeling dat er 'in het benzinestation was gevochten'. Na de vechtpartij had D. zich bij deze kennissen verkleed en was naar zijn woonplaats Deventer teruggereden. Na het telefoontje ging de Zwolse politie direct op onderzoek uit. In een magazijn van het pompstation vond zij het verminkte lichaam van de pompbediende. De verdachte had hem na een worsteling in de winkel die naast de pomp ligt neergeslagen en hem vervolgens naar het magazijn gesleept. De pompbediende moet daar vier uur gelegen hebben. Volgens pa tholoog-anatoom dr. Zeldenrust, die gisteren sectie verrichtte, is de pomp bediende daar nog eens met de auto- krik geslagen en in de buik getrapt. ROTTERDAM Bij de Rotterdamse rederij Van Nievelt Goudriaan, onderdeel van de Steen kolen Handelsvereniging (SHV), doen geruchten de ronde dat binnen kort 70 van de 250 man walpersoneel ontslagen zullen worden. Het getal van 70 zou staan in een rapport van het Noorse organisatiebureau Hart- mark, dat het scheepvaartbedrijf heeft doorgelicht. De vakbonden en de on dernemingsraad vinden het rapport onaanvaardbaar. De heer Bakker heeft een aanne mingsbedrijf en een gespecialiseerde timmerfabriek. Volgens de heer C. van Vliet, dis trictsbestuurder van de bouwbond NKV. is de aannemer in financiële moeilijkheden gekomen doordat twee van zijn opdrachtgevers failliet zijn gegaan, waarna enkele van zijn kredi- teuren beslag hebben laten leggen op zijn bankrekeningen. Toen een poging om dat beslag op te heffen mislukte, heeft de heer Bakker tien werkne mers ontslagen (van wie een met een dienstverband van zestien jaar en an deren die vijf tot tien jaar voor hem hebben gewerkt), zonder opgaaf van enige reden en zonder de voorgeschre ven opzegtermijn in acht te nemen. Toen de bonden er met hem over wilden praten, werden de bestuurders, volgens de heer Van Vliet, bijna let terlijk de deur uit geschopt, met de mededeling dat ze er niets mee te maken hebben. De vakbonden gaan nu overleg plegen met de betrokken werknemers. De heer Bakker krijgt een vordering voor uitbetaling van het loon over de op zegtermijn, inclusief vakantierechten. Bovendien zullen de sociaal-juridi sche diensten van de bonden worden ingeschakeld om te bewerkstelligen dat de heer Bakker zich ook aan de fusiegedragsregels (waarvan hij naar zijn zeggen nooit had gehoord) zal houden. CADIER EN KEER Bij een fron tale botsing tussen een personenauto en een vrachtwagen zijn gistermorgen op rijksweg 78 ter hoogte van het Limburgse Cadier en Keer de 53-ja- rige mevrouw B. H. Hendriks uit St. Maartens Voeren (België) en het twee jarige meisje L. S. G. Mullenders uit Margraten om het leven gekomen. (ADVERTENTIE) In moderne belijning en stijlvolle traditie Kleding en service gesigneerd Amsterdam 245721 Rotterdam 137370 Eindhoven 443208 VLISSINGEN De vrij sterke eb- en vloedstromen in de Oosterschelde be dreigen de pijlers van de Zeeland- brug. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Provinciale Zeeuwse Brugmaatschap- pij. die eigenaresse is van de brug. Peilingen hebben uitgewezen dat van af pijler 34 in noordelijke richting de bodem wegspoelt. Tussen de pijlers 4 en 1 is het bodemprofiel aanzienlijk dieper komen te liggen. Aan de noordzijde van pijler 4 blijkt het zinkstuk met randbestorting te zijn aangetast. Al die aantasting doorzet moeten uiteraard kostbare maatregelen ter verdediging worden overwogen. Voor lopig is dringend een onderzoek door duikers noodzakelijk. VELSEN Tweehonderdvijftien kie zers in Velsen-Noord, die gistermor gen hun stem voor de provinciale staten hebben uitgebracht hebben dat 's middags nog eens over gedaan, om dat zij niet het stembiljet van het kiesdistrict Velsen maar dat van Am stelveen hadden gebruikt. In totaal hebben 315 Velsenaren het verkeerde biljet ingevuld, maar 100 van hen konden niet meer worden bereikt om nog eens te stemmen. Gebleken is dat een drukkerij uit IJmuiden (een van de drie die in ons land de stembiljetten drukt) abusieve lijk een pakket met 1000 biljetten bestemd voor Amstelveen naar Velsen had gestuurd. De drukkerij verzorgde de biljetten van beide gemeenten. Er is proces-verbaal van deze kwestie opgemaakt. AMSTERDAM Dertig soldaten van de 116 de Cadi compagnie uit Ermelo hebben bij een oefening in Duitsland gedurende acht uur het werk neerge legd. Dit heeft de WDM gisteren meegedeeld. De soldaten zeggen te hebben gestaakt omdat hun comman dant, luitenant Borst, niet wilde pra ten over problemen die de manschap pen hadden. De marechaussee, volgens de WDM ingeschakeld door de bataljonscom mandant. luitenant-kolonel Welling, hoefde echter niet in te grijpen, om dat een gesprek alsnog tot stand was gekomen, waarna de soldaten aan het werk zijn gegaan. AMSTERDAM Honderden jeugdige kiezers hebben gisteravond in de grote zaal van Krasnapolsky de bijeenkomst van de Amsterdamse afdeling van de WD met massazang en massale spreek koren volkomen overstemd. De WD-raadsleden Jacobs en Pais poogden aanvankelijk nog binnenko mende uitslagen door de versterkers te laten schallen, doch het lawaai in de zaal werd zo hevig, dat zij nog voor de einduitslag bekend was om half twaalf het bijltje erbij neergooiden en de bij eenkomst voor beëindigd verklaarden. Het bleef in de zaal nog tot ver na middernacht rumoerig. DEN HAAG Wanneer de negatieve opbrengst van d eigen woning (het verschil tussen de rente die men moet betalen en de fiscale huurwaarde) meer dan 2.000 gulden bedraagt, kan men een vermindering krijgen van loonbelasting. Tot nu toe was dit bedrag 2500 gul den. Om voor deze aftrek in aanmer king te komen moet ook worden aan getoond, dat het verschil tussen de in te houden loonbelasting en de inkom stenbelasting 10 procent of meer of tenminste 500 gulden zal bedragen. Wqnneer hieraan niet wordt verdaan, profiteert men pas bij het verkrijgen van de difinitieve aanslag fiscaal van het eigen huis. RITA Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering van Koeweit heeft, aldus het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. enige weken geleden geïnformeerd naar de betekenis van het carnavalslied Koeweit, kiele kiele Koeweit. De Koeweiti's hadden de indruk door dat liedje van het NCRV-Farce Majeure-team voor gek gezet te worden in verband met de olieboycot tegen Nederland. De Nederlandse zaakgelastigde in Koeweit, mr. Schorer, wist de gemoederen echter tot bedaren te brengen. 'Het is maar een carnavalsliedje, het rijmt zo lekker en heeft verder niets niet u te maken,' zo moet hij dc regering van het oliesjeikdom hebben verzekerd. De sjeiks schijnen er genoegen mee genomen te hebben, of zouden ze om dat liedje de olieboycot npg steeds laten voortduren? 'Moet u eens kijken, wat me vrouw Jansen allemaal in de vuilnisbak gooit voor dezelfde stroomkosten (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5