Israël wil deel Golan ontruimen Maurer breekt met Ceausescu Overleg tussen Irak en Koerden mislukt Solzjenitsins gezin .morgen naar Zürich Labour toch achter akkoord der Negen over Midden-Oosten Oud-minister: Nixon zal wel worden aangeklaagd Spanning stijgt in Ethiopië Dajan met plan naar Washington Dr. E. V. Hommes zit nieuwe nationale commissie voor Nieuwe aanwijzing voor interne spanning in China President Tito zou beroerte hebben gehad Wachten op het Politbureau Healey: geen extra Engeland staakt hulp aan Chili Onenigheid over binnenlandse politiek van Roemeense leider Pompidou's bezoek aan Bonn zeker Treinramp eist 60 levens Nieuwe premier in Roemenië Zwitserland weer royaal J TROUW/KWARTET DONDERDAG 28 MA1AR1T 1974 BUITENLAND T13/IXRL17 TEL AVIV (Reuter, AP, UPI, DPA) De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, vertrekt [vandaag waarschijnlijk naar Washington met een een uitvoerig plan, waarin Israël voorstelt zijn mi litaire eenheden terug te trekken uit het in oktober bezette Syrische gebied, op een strook van 5 km na. Over dit voorstel weten de Israëlische bladen nog te melden dat een deel van het te ontruimen gebied bezet moet worden door eenheden van de VN-vredesmacht. Aan beide zijden van het front zullen 15 km brede stroken, worden ingesteld, waar uit sluitend 'uigedunde' Israëlische en Syrische eenheden in stand gehouden mogen worden. Israël stelt als voor waarde voor een troepenscheiding dat eerst de bijna 400 Syrische militairen die in Israël vast zitten, worden uit gewisseld tegen de 65 Isralische krijgsgevangenen in Syrië. Dajan, die volgens Israëlische persbe richten uitgebreide volmachten en de vrije hand voor onderhandelingen heeft gekregen, zal in Washington eerst indirecte besprekingen met Syri sche vertegenwoordigers voeren. Mor gen zal hij Henry Kissinger, de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, ontmoeten, als die tenminste cp tijd uit Moskou is teruggekeerd. Kissinger Het Libanese blad As Safir weet te melden dat Kissinger bij zijn besprekingen in Moskou de Russische leiders heeft meegedeeld, dat Israël bereid is tot een beperkte terugtrek king uit de heuvels van Golan. Als voorwaarde zou het hebben gesteld, dat het de strategische heuvel van Aboel Nada, die het gehele gebied beheerst, in bezit wil houden. Gis teren duurden de beschietingen aan het Golan-Front voor de zestiende achtereenvolgende dag voort. Kissinger zou ook tegenover de Russi sche leiders bezwaar hebben gemaakt WASlHIXOTON (Reuter) Oud-minister van justitie Elliot Ri chardson gelooft dat er een grote kans bestaat, dat president Niixon in staat van beschuldiging gesteld en vervolgd zai worden voor zijn aandeel in de Watergate-zaak. iOp een persconferentie in San Francis co zei hij dat 'als de gebeurtenissen voortgaan in de richting, waarin zij nu geleid worden' de impcachement- procedure (aanklacht en vervolging door het congres) op handen is. Elliot Richardson trad vorig jaar oktober af als Nixons minister van justitie, om dat hij het niet eens was met het ontslag van Archibald Cox als speciaal aanklager voor de Watergate-zaak. Als minister zoii Richardson dat door Nixon gewenste ontslag hebben moe ien goedkeuren. De oud-minister zei op de persconfe rentie verder, dat het aftreden van de president de Amerikanen zou achter laten met een gevoel van twijfel over de rol van de president in de Water gate-zaak. Eerder zei hij op een bij eenkomst van de Amerikaanse ban kiersvereniging, dat het speurwerk van de pers, de waakzaamheid van het congres en de moed van de rechters, de politici zou leren, dat 'eerlijke politiek, de beste politiek is'. Richardson schaarde zich met deze verklaring in de rijen van de politici, die geloven dat het onvermijdelijk is Nixon in staat van beschuldiging te stellen. Volgens waarnemers houden Nixon en zijn advocaten er ook reke ning mee, dat het Huis van Afgevaar digden tot 'impeachment' zal beslui ten. Nixons advocaat James St. Clair heeft de afgelopen weken voortdurend overleg gevoerd met de leiders van de republikeinse partij in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. De pre sident zou zijn verdediging nu hele maal concentreren op de Senaat, die hem alleen met een tweederde meer derheid kan afzetten als het Huis van Agevaardigden hem in staat van be schuldiging stelt. BEIROET (UPI) Volgens Libanese kranten zijn de besprekingen tussen de Iraakse regering en de opstandige Koerden over autonomie voor het Koerden-gebied mislukt. De Iraakse president Ahmed Hassan al-Bakr zei dinsdagavond op een pers- Conferentie dat de leiders van Koer den het regeringsvoorstel voor auto nomie binnen de staat Irak blijven Verwerpen, aldus deze berichten. Het belangrijkste meningsverschil be treft de eis van de Koerden dat ook het gebied van Kirkoek, waar zich grote olievelden bevinden, tot het au tonome Koerden-gebied gerekend moet worden. De regering in Bagdad had de Koerdische leiders twee weken de tijd gegeven om in te stemmen met het autonomie-voorstel. Die ter mijn liep dinsdag af. President al-Bakr maakte dinsdag een reeks wetsontwerpen bekend, die er op duiden dat de regering nu eenzij dig zal overgaan tot uitvoering van haar autonomie-voorstel. Hij maakte plannen bekend voor in stelling van een regionaal parlement van de Koerden en voor andere aspec ten van de toekomstige autonome sta tus. Voorts kondigde hij een amnestip van 30 dagen af voor Koerden die hun functies m Iraakse overheids dienst of in het leger in de steek lieten om zich aan te sluiten bij de guerrillastrijdmacht van Koerdenle-- der Moestafa Barzani. BARZANI Vorige week werd gemeld dat Barzani 7-ijn aanhangers onder de wapenen had geroepen en had gedreigd met WÓaanslagen op de olie-installaties in /e j; tegen de stichting van een Palestijnse staat op de door Israël bezette weste lijke oever van de Jordaan. Hij zou voorstander zijn van een Palestijns autonoom gebied dat deel zou uitma ken van een Jordaans verenigd konink rijk op beide oevers van dd rivier. Israël besteedt in het lopende belas tingjaar 16.3 miljard Israëlische pon den (ongeveer 10.6 miljard gulden) aan zijn defensie. Dit bedrag zal de komende jaren misschien nog hoger worden. Israël vervaardigt thans onge veer de helft van zijn defensie-mate rieel, terwijl het ook militair mate rieel uitvoert. Lopende orders uit Amerika vertegenwoordigen een waar de van ongeveer 560 miljoen gulden. Aan de andere kant hebben de Vere nigde Staten sinds het uitbreken van de oktoberoorlcg militair materieel ter waarde van ca. 2.8 miljard gulden aan Israël verkocht. Volgens kringen die in nauw contact staan met de VN-leiding in Cairo heeft Egypte toegezegd, dat het de stukken zwaar geschut, in de zone van de oostelijke zijde van het Suezkanaal zal verwijderen, die het volgens het met Israël gesloten akkoord toegesta ne aantal overtreffen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De nieuwe Nationale commissie voorlichting en bewustwor ding ontwikkelingssamenwerkin (op volgster van de bekende 'commissie- Calus') heeft tot haar voorzitter be noemd dr. E. W. Hommes te Lisse. Prins Claus, voorzitter van de vroe gere 'Nationale Commissie Ontwikke lingsstrategie 1970-1980', is thans lid van een adviescollege dat de minister adviseert over voorstellen van dé nieuwe nationale commissie 'voorlich ting en bewustwording*. Dr. Hommes, die voor het Humanis tisch Verbond, waarvan hij hoofdbes tuurslid is, zitting heeft in de nieuwe commissie, is directeur van het Isti- tuut voor maatschappij-wetenschappe lijk onderzoek in ontwikkelingslan den. Hij heeft jarenlang onderzoek verricht naar de plattelandsontwikke ling in India. Transkei wil vrijheid OEMTATA, Zuid-Afnka (Reuter) De wetgevende vergadering van Trans kei. de grootste bantoestam van Zuid- Afrika, wil binnen vijf jaar volledige onafhankelijkheid voor dit gebied. De leider van de bantoestam, waar twee miljoen mensen wonen, Mantanzima. heeft gezegd, dat de onafhankelijkheid ook moet gelden voor defensie cn bui tenlandse zaken, In een zelfstandig Transkei, zei hij nog, zou geen rassen discriminatie worden geduld. Kirkoek. De regering in Bagdad zou toen elitetroepen hebben gestuurd om de strijd aan te binden met de strijd macht van de naar schatting twee miljoen Koerden in het bergachtig gebied. PEKING (Reuter). Het toonaange vende Chinese Volksdagblad heeft ge waarschuwd dat zelfs de machtigsten in de rangorde van partij en regering op krachtige oppositie moeten reke nen als zij tegen de politieke koers van voorzitter Mao Tsje-Toeng ingaan. De waarschuwing kwam naar aanlei ding van een kritisch commentaar op de opera 'Drie bezoeken aan de per zik-berg', een muzikaal werk waarvan wordt gezegd dat het is geschreven als een weloverwogen aanval op Mao's economische politiek. In de afgelopen maanden zijn de Chinezen herhaaldelijk via de pers gewaarschuwd tegen 'interne strubbe lingen'. die in dc komende tijd t<> verwachten zijn. jSti-MOSKOU (AP, Reuter, UPI) Het gezin van de uit de Sowjet-Unic ver bannen schrijver en Nobelprijswinnaar Alcksandr Solzjenitsin zal morgen naar Zwitserland reizen om zich bij de schrijver Ic voegen. Behalve mevrouw Natalja Solzjenitsin vertrekken met haar drie zonen uit haar huwelijk met de schrijver, de zoon uit het vorige huwelijk van Solzjenitsin en dc moeder van Natalja S Solzjenitsin, mevrouw Jekaterina Swetlowa. Het gezin had al eerder willen vertrekken. Maar vorige week kon de reis niet doorgaan wegens ziekte van de zesjarige Stephan. Met het verzenden van de bezittingen van het gezin en dc archieven cn boeken van dc schrijver zou al een begin zijn gemaakt. Maandag heeft mevrouw Solzjenitsiu de benodigde visa opgehaald op de Zwitserse ambassade in Moskou. HAMBURG (UPI) President Tito van Joegoslavië heeft enke le weken geleden een hersen bloeding gehad, waardoor de linkerzijde van zijn gezicht is verlamd en zijn linkeroog dicht zit. Dit heeft het Westduitse week blad Die Welt gisteren bericht. Volgens het blad is het Joego slavische staatshoofd niet nood zakelijkerwijs in acuut levensge vaar. maar bestaat er geen kans op herstel. Volgens het blad is de hersenbloeding het gevolg van een voortschrijdende ader verkalking. Een woordvoerder van de Joe goslavische regering heeft giste ren verklaard dat de recente ziekte van Tito het gevolg is van kou vatten. De 81-jarige Tito houdt nu rust om zich van zijn kou te herstellen, aldus de woordvoerder in Belgrado. Vol gens dc plannen zou Tito van daag een onderhoud hcfoben met de Egyptische president Sa- dat, die een bezoek aan Joego slavië brengt. De gezondheidstoestand van Ti to is voor zijn land van het grootste politieke belang omdat al lange tijd wordt gevreesd dat Joegoslavië bij het wegvallen van Tito onmiddellijk door on derlinge twisten tussen de deel republieken uiteen zou vallen en daardoor een interventie van de landen van het Warschau Pact zou uitlokken. Enige tijd geleden ontstond in Oostenrijk veel rumoer over be richten dat de Sowjet-Unie plannen klaar heeft om via Oos tenrijk Joegoslavië binnen te vallen, zodra dit door Joegosla vische partijleden zou worden 'gevraagd'. Joegoslavië heeft zich steeds onafhankelijk jegens Moskou opgesteld, hoewel de laatste tijd onder Tito toenade ring tot de Sowjet-Unie is ge zocht, terwijl tevens oplevingen van plaatselijke nationalisme, zoals in Kroatië, krachtig de kop zijn ingedrukt. Nadat hij al uren had gewacht op voortzetting van zijn gesprekken met Breznevv die ineens door een dringende zitting van het Polit bureau onderbroken moesten worden toastte Kissinger woensdag met Gromvko ter inleiding van een lange bespreking tussen beiden. Nieuwe wrijving Parijs-Washington LONDEN. WASHINGTON. BRUSSEL (Reuter. AP. UPI) De Labourregering in Engeland neemt nadat zij informeel was ge waarschuwd. dat de olieleveranties in gevaar konden komeu een pro-Arabische houding aan. is, de zaken betreffende het Midden- Oosten op zijn minst 'onpartijdig' te benaderen. Intussen heeft Frankrijk weer felle kritiek geoefend op de Amerikaanse buitenlandse politiek inzake Europa en het Midden-Oosten. Het heeft her haald dat de Verenigde Staten de pogingen om de eenwording van Eu ropa te bespoedigen, verstoren. Parijs beschuldigt de Amerikaanse regering er voorts van dat zij opzettelijk de Europese bondgenoten buiten de in spanningen houdt om een vredesak koord in het Midden-Oosten te be werkstelligen. De nieuwe wrijving komt tot uiting in een dinsdag openbaar gemaakte brief van de Franse ambassadeur in Washington aan de Washington Post. Dit blad publiceerde de brief een dag nadat de ambassadeur bij Amerika had geprotesteerd tegen berichten in Amerikaanse bladen, als zou Frank rijk hebben geprobeerd de Arabieren te overreden, hun olie-embargo tegen de Verenigde Staten niet op te hef fen. Deze berichten noemde de ambas sadeur 'pure en aan laster grenzende verzinsel Uit Tunis wordt gemeld dat volgens Mahmoud Riad, de Egyptische secreta ris-generaal van de Arabische Liga, de onenigheid tussen de Verenigde Sta ten en Europa over het beleid ten opzichte van de Arabische wereld, ernstige probiemea hebben geschapen voor sommige landen in het Midden- Oosten. 'Wij zijn geea grote koek, die men zo maar kan verdelen', aldus Riad. 'Als de Europeanen besloten hebben, de dialoog te openen, mag worden verondersteld dat zij hun standpunt hebben bepaald. De Arabie ren moeten ook een gemeenschappe lijk standpunt innemen en het over een gezamenlijk doel eens worden.' In verband met de in Tunis aan de gang zijnde conferentie van de landen van de Arabische Liga, heeft minister van buitenlandse zaken James Callag- han toestemming gekregen, de hou ding van de Britse regering ten aan zien van de Arabische landen te 'defi niëren'. Dit komt er in feite op neer dat de regering-Wilson haar steun geeft aan de verklaring van 6 novem ber van de negen EEG-landen ten aanzien van het conflict in het Midden- Oosten. Deze door Frankrijk opgestelde ver klaring werd door de Arabische lan den gunstig beoordeeld, maar door Israël bestreden. Wilson had in no vember als leider van de oppositie kritiek geleverd op die verklaring en heeft die hooit in het openbaar inge trokken. Hij beschreef destijds de ver klaring als eenzijdig en als een po ging om zich met de Arabieren tp verzoenen, als dat maar olie oplever de. Het ministerie van buitenlandse zaken in Londen heeft nu meegedeeld dat 'de Eiiropese verklaring in wezen een opnieuw vaststellen was van de voor naamste elementen van de principiële resolutie (van de Veiligheidsraad) no. 242 en de voorzieningen in die resolu tie niet aantastte.' De houding van het Labour-kabinet zou 'derhalve niet afwijken van die resolutie'. Premier Wilson heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat hij pro- Israël is. Vrienden hebben hem er echter van overtuigd dat de Arabische landen niet zullen aarzelen, Engeland te rangschikken onder de 'niet-vriend- schappelijke landen', als Wilson zijn pro-Israëlische sympathieën in het openbaar zou uiten. Achter de scher men tracht het Labour-kabinet nu de meeste Arabische regeringen er van te doordringen dat het vastbesloten LONDEN (Reuter) Wat de Engel se regering betreft, kan het supersoni sche en peperdure verkeersvliegtuig Concorde, dat samen met Frankrijk is ontwikkeld, een zachte dood sterven. Dat kan worden opgemaakt uit de mededeling van minister Denis Dea- ley van financiën, bij de indiening van de begroting, dat geen extra gel den voor het project zulle n worden uitgetrokken. Dat betekent, nog vóór de besprekin gen tussen minister Anthony Wedg wood Benn en zijn Franse collega, een Brits nee tegen het Franse voor stel om een paar wijzigingen in het ontwerp aan te brengen waardoor het toestel, zij het met verlies, verkoop-- baar zou worden voor andere lucht vaartmaatschappijen dan de Franse en de Britse, die wel moesten. Het betekent ook een nee tegen het Franse voorstel, de op stapel staande serie van zestien toestellen met drie uit te breiden om de produktielijn lopende te houden. De Britse bouwers van de Concorde beschuldigden gisteren de regering van het verstrekken van volstrekt misleidende cijfers over de exploita tieverliezen die het vliegen met de Concorde zou opleveren. Zelfs zonder modificaties zou het toestel concurre rend zijn, aldus de directie van de British Aircraft Corporation. LONDEN (Reuter) De Britse La bourregering heeft besloten alle hulp aan het militaire regime in Chili op te schorten. Dit heeft de Britse minis ter van buitenlandse zaken James Cal- laghan in het Lagerhuis bekendge maakt. Engeland zal geen nieuwe export-li centies voor (het vervaardigen van) wapens verlenen en bestaande con tracten worden met haast opnieuw onder de loep genomen. Ook dt' oplei ding van Chileens marinepersoneel is afgelast Volgens een bericht van AFP uit San tiago zouden de Verenigde Staten over wegen, in de komende maanden nieu we kredieten aan Chili te verlenen, met name voor de aankoop van graan in de V.S. BELGRADO. BOEK AREST (UPI. Reuter) Het aftreden van ile Roemeense premier. Ion Glieorglie Maurer loeit volgens diplo matieke kringen in Belgrado voort uit een groeiend verschil van mening tussen hem en president Nicolae Ceausescu inzake de bin nenlandse politiek. De 72-jarige Maurer, de enige van de Roemeense leiders die diende onder oud-president Gheorghe Gheorghi Dei, was het niet eens met het economisch beleid van Ceausescu en hield niet van de persoonsverheerlijking, die om de president werd opgebouwd. Zijn opvolger, Manea Manescu, is een fer vent aanhanger van de politiek van Ceausescu. De breuk tussen Mauerer en Ceause scu werd in de afgelopen twee jaar duidelijk. Maurer liet blijken dat hij zich verzette tegen de zogenaamde 'grote sprong voorwaarts' - politiek tot het opbouwen van de zware indus trie. Hij drong aan op concentratie op verhoging van de levensstandaard. De spanningen tussen beide leiders wer den acuut, toen in de laatste maanden uit cijfers bleek dat Roemenië niet voldeed aan de normen, welke voor zien waren in hel lopende vijfjaren plan. aldus genoemde kringen. Internationaal Behalve Ceausescu was Maurer ook de enige man in de Roemeense regering van werkel.jk internationaal niveau. Hij was één van de architecten van Roemenië's onafhankelijke buiten landse politiek, anders dan die van de overige landen van het Warschaupact. Voordat hij premier werd, was Mau rer als minister van buitenlandse za ken de man, die in moeilijke situaties raad wist te verschaffen. Hij voerde netelige onderhandelingen in Viet nam, China en de Sowjet-Unie, toen zijn land een nieuwe koers inzette op het gebied van de buitenlandse poli tiek. Maurer heeft verschillende keren ge probeerd te bemiddelen tussen Mos kou en Peking. Hij is vaak de belang rijkste handelsreiziger van zijn land genoemd, omdat hij veel reizen maak te. In 1970 raakte Maurer ernstig gewond bij een auto-ongeluk tijdens een jachtpartij in Transsvlvanië. Met ernstig hoofd- en rugletsel werd hij opgenomen in een ziekenhuis. Hij herstelde geheel van zijn verwondin gen. De afgetreden Maurer die van Duit se afkomst is, werd op 23 september 1902 als zoon van een leraar vreemde talen in Boekarest geboren. In 1923 promoveerde hij na een rechtenstudie aan de universiteit van deze stad. Later trad hij vaak op als verdediger Ion Gheorghe Maurer ADDIS ABEBA (AP, AFP, Reu ter, UPI) Uit Ethiopië, waar het leger en de vakbonden eer der in verzet kwamen tegen het bewind van keizer Haile Selassie, komen nieuwe berichten over ongeregeldheden. In de stad Asmara, op een na de grootste stad van Ethiopië, hebben opstandige militaire eenheden en de politie twee generaals en hoge politie functionarissen gearresteerd. Gewa pende opstandelingen, geleid door jonge officieren, hebben dinsdag het radiostation, het vliegveld tfn een aan tal knooppunten van wegen in en bij Asmara bezet. Asmara is de hoofdstad van de noordelijke provincie Eritrea De radio van Asmara heeft een ver klaring uitgegeven waarin de zich ver zettende militairen eisen dat hoge officieren en vooraanstaande militai ren. die van corruptie worden ver dacht. onmiddellijk worden berecht. Militairen die bij de legerrevolte be trokken zijn geweest, zouden vrijuit gaan, aldus de verklaring, liet bevrijdingsfront van Eritrea, dat al lange tijd strijd voert tegen de centrale regering, zou zich nu ook in het gevecht hi'bben geworpen. Bij een gevecht in de buurt van Kerren op 22 km ten noorden van Asmara zouden dinsdag 15 Ethiopische militairen zijn gedood. De luchtmachtbasis Debrc Zeit. op 45 km ten zuiden van Addis Abeba, zou nog steeds door parachu tisten bezet worden gehouden. Tn een legercommuniqué van het Ethiopische leger, dat keizer Haile Selassie trouw blijft, wordt gezegd dat een complot is verijdeld dat 'Ethiopië opnieuw in een bloedbad had kunnen storten'. Het communiqué beschuldigt 'de samenzweerders' ervan de eenheid van het land te verkwanselen om materieel voordeel binnen te halen, to proberen de regering in diskrediet to brengen cn haar te beletten haar her vormingsprogram tot een goed einde1 te brengen. 'Onder het voorwendsel dat ze de steun hadden van het gehe le leger hebben ze geprobeerd chaos te stichten cn een onnodig bloedver gieten uit te lokken', aldus het com muniqué. BONN. PARIJS (Reuter. UPI). —De Westduitse regering heeft laten weten dat nog geen datum is vastgesteld voor hei bezoek dat de Franse presi dent Pompidou dit voorjaar aan de Bondsrepubliek zou brengen. Aanvan kelijk was aangenomen dat Pompidou op 4 of 5 april naar Bonn zou komen. Dc Westduitse regerings woordvoerder zei gisteren te betwijfe len dat een bezoek op deze datum mogelijk zou zijn. Uit Parijs was eerder gemeld dat de president, on danks zijn ongesteldheid, wel naar Bonn zou gaan. Een officieel bezoek aan Japan was afgelast. Pompidou heeft dinsdag de nieuwe Oostduitse ambassadeur in Frankrijk ontvangen en met minister van bin nenlandse zaken Jacques Chirac ge sproken. Ook zou hij het wekelijkse beraad van het kabinet weer voorzit ten. Een in Frankrijk gehouden opiniepei ling heeft uitgewezen dat 48 procent van de Fransen gelooft dat Pompidou om gezondheidsredenen gedwongen zal zijn nog voor het eind van dit jaar af le treden. SALISBURY, Rhodesië (Reuter) Naar schatting zestig mensen zijn omgekomen in een vuurzee die ont stond, toen bij de hoofdstad van Mo zambique, Lorenzo Marques, een vrachttrein met olieprodukten en een passagierstrein frontaal op elkaar bot sten. De passagierstrein kwam uit Rhodesië. BOEKAREST (AP. UPI) Het cen trale comité van de Roemeense com munistische partij heeft dinsdag het ontslag van premier Maurer (72) aan vaard en de 57-jarige Manea Manescu in zijn plaats benoemd. Verder besloot het comité de grondwet zo te veranderen dat Ceausescu 'pre sident van de socialistische republiek Roemenië' wordt. Deze stap wordt be schouwd als het toekennen van de absolute macht aan Ceausescu, die al partijleider en titulair staatshoofd was als voorzitter van de staatsraad. Maurer heeft z'n ontslag aangeboden wegens gezondheidsredenen. Maurer zou echter ook niet gelukkig zijn ge weest met het streven van Ceausescu zoveel mogelijk macht aan zichzelf te trekken. Ook de persoonscultus die Ceausescu rond zichzelf opbouwt, zou Maurer niet hebben aangestaan. BAZEL (DPA) Buitenlandse auto mobilisten, die tot woensdag in Zwit serland hun tank slechts voor een derde konden laten vullen, kunnen nu weer zoveel benzine tanken als ze willen. (ADVERTENTIE) in politieke processen tegen vooraan staande communisten in de periode voor de tweede wereldoorlog. In 1936 trad hij toe tot de communistische partij en vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd hij in een concentratiekamp opgesloten. Op hét eerste congres van de Roe meense (communistische) Arbeiders partij en 1948 werd Maurer in het centrale comité gekozen. In 1960 kwam hij - nadat hij was ontkomen aan de politieke zuiveringen in de Stalin-periode - in het Plitburo. In 1965 werd hij lid van het Uitvoerende comité (dat het politburo verving) en in het negen leden tellende presidum daarvan. Piano's Orgels Spinetten Klavecimbels Ook huur. financiering •n let. Franko door hooi Nederland. n.j. verkruisen b.v amsterdam ffHI Stadhouderskade 116 telefoon721755 766787

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17