Resultaat thuisanalyse gelijk ian die van het ziekenhuis Op Simon kun je rekenen Voss vraagt enige sterren voor z'n strepen. Nieuwe dingen beginnen bij \bss. Koarisrtje Plaats een Ruim jaar cel voor schutter Vernieuwing tram sporen aan Zieken Intrede ds. Franken in Andreaskerk Ds. J. G. Jansen verlaat Naaldwijk Ton Wolf lijsttrekker PPR Delft Antilliaans songfestival Turkse arbeider krijgt 10 maanden wegens hasjbezit Struiken planten op boomfeestdag Voorschoten voldeed aan verplichtingen |>UW/KW 'ARTET DONDERDAG 28 MAART 1974 DRL1S pin dit jaar werden 680 mensen in Nederland geregeld behandeld met een kunstnier. De functie 1 hun eigen nieren, verwijdering van ahalstoffen uit het bloed, die daarna in de urine worden uit- fcheiden, is weggevallen. Twee of driemaal per week wordt hun bloedsomloop aangesloten op een jaraat dat die functie overneemt. Het bloed stroomt langs dunne vliezen die de afvalstoffen door- pn naar een wasvloeistof die aan de andere kant stroomt. behandeling, die dialyse heet, lt nog als regel plaats in een (enhuis. Maar zestig patiënten heb- de hele omvangrijke apparatuur staan en zijn opgeleid om de indeling, met enige hulp van een pielid, zelf uit te voeren. Op de resultaten van die in 1968 als 'eriment begonnen thuisdialyse poveerde gisteren in Utrecht de rTiist P. van. der Zouwen. I conclusie: de resultaten zijn me- ih-technisch zeker gelijk aan die de dialyse-afdelingen van de zie- Jhuizen, en wellicht beter. Voor de int zijn er duidelijke voordelen, (hoeft niet telkens naar het zieken- hij is actief bij de behandeling schakeld en dat werkt psycholo- i vaak gunstig. En de kosten zijn js nog iets lager dan bij dialyse in 1 ziekenhuis. !?|van der Zouwen schat dat thuis- ;e mogelijk is voor ongeveer de van de betrokken patiënten. Er 19.'3namelijk mediscn moeilijke geval- j die het niet zonder de gespeciali- hulp van het ziekenhuis kun stellen. Verder moet er een vaste voor hulp beschikbaar zijn. het begin was ongehuwd zijn van iatiënt' een reden om niet aan ialyse te beginnen. Later zag de itse groep dat relatiever). Sjychologisch zowel de patiënt als de partner 19.jten psychologisch geschikt zijn. is moeilijk in een rijtje harde uit te drukken. Maar lang niet kan het opbrengen om met ren regelmaat en rhsciplioe op een igrijpende man.er aan het eigen iam ie sleutelen, intelligentie of opleidingsniveau ren geen specia e eisen te worden ild. De procedure voor thuisdi- is wel vrij ingewikkeld. Maar >ns de drie tot vier maanden du- Ie opleiding (twee maal per week 83 j'se in het ziekenhuis, met dezelf- 77ipparatuur die later thuis komt te rm) bleek geen verschil in resulta- Ook technisch 'onhandige' men- - hadden niet meer moeilijkheden *1 anderen. 13' is duidelijk dat dokter Van der --wen pleit voor maximale uitbrei- van de thuisdialyse. Er zijn op 20. ogenblik twee opleidingscentra, in ^echt en Amsterdam. Elders wor- 1S, incidenteel patiënten opgeleid. Er -den minstens zes centra moeten •toen 60fen verdere uitbreiding van-de di- -;e wordt wel het bezwaar gehoord, daar forse leegstand op zou vol- -74 wanneer het aantai niertransplan- 89)3 de gewenste omvang krijgt. 3splantatie blijft immers de beste 2oJssing voor de patiënt; een kunst- kan niet alles doen wat het echte jan kan. Een zekere mate van -idarmoede is niet te vermijden, er jien botafwijkingen optreden. 5g argument dwong dr. Van der ïowen, een volledige analyse te ma ken van het aantal nierpatiënten dat behandeling nodig heeft, en van de omvang van de behandelingsmogelijk heden. Hij bracht daarbij verfijningen aan op de gegevens die hierover wer den verzameld in het advies dat de Gezondheidsraad twee jaar geleden over de zaak uitbracht. Merkwaardig De cijfers maken op het eerste gezicht een merkwaardige indruk. Per jaar komen er in Nederland 440 patiënten bij die behandeling nodig hebben (di alyse, al of niet gevolgd door trans plantatie). Met de eerste nierdialyses werd in ons land in 1964 begonnen. Er we zitten nog steeds in een op- bouwperiode. In 1968 werden 111 nieuwe patiënten in behandeling ge nomen, in 1970 al 201, en in 1972, het laatste jaar waarover Van der Zouwen cijfers geeft, 265. Patiënten die niet in behandeling worden genomen, overlijden binnen korte tijd doordat de afvalstoffen zich in hun bloed ophopen. Commentaar vari dr. E. J. Dorhout Mees, de promotor, op deze cijfers: 'De patiënten die overlijden, zien wij niet. We hebben bet boven water komen van de ijsberg met onze capa citeit net bijgehouden. Het is eigenlijk nooit nodig geweest, mensen voor be handeling af te wijzen.' DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft dinsdag een 28-jarige kunstschil der veroordeeld tot een jaar en twee maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest wegens poging tot doodslag. De officier van justitie had tegen hem een jaar en acht maanden met aftrek geëist. Op 30 september van het vprige jaar werd hij in het ontmoetingscentrum 'De Poort' aan de Brouwersgracht waar hij feestavondjes organiseerde, lastig gevallen door enkele personen. Deze mensen zouden hem de vorige dag ook reeds bedreigd hebben. Toen hij meende te worden aangevallen en daarbij een wapen zou hebben gezien, loste hij enkele schoten uit zijn revol ver waardoor enkele personen licht werden gewond. Dr. Van der Zouwen geeft in zijn proefschrift een aanwijzing in een wat andere richting. Het aantal in behandeling genomen patiënten per jaar is nog steed stijgende, hetgeen er vrijwel zeker op duidt dat de selectie criteria ruimer worden. En elders, waar hij de medische complicaties bespreekt die behandeling met een kunstnier zinloos maken: 'De nauw keurige definiëring van deze afwijkin gen en eventuele aanvullende eisen, zijn in theorie een zaak van individu ele beoordeling van de patiënt. Maar in de praktijk worden strengere crite ria aangelegd, wegens de beperkte behandelingscapaciteit.' Ijsberg Het lijkt er dus oo. dat niet zozeer rie capaciteit het boven water komen van de ijsberg heeft bijgehouden, maar dat de snelheid waarmee die ijsberg bovenkwam, is aangepast aan de capa citeit. Dr. Dorhout Mees ziet de nabije toe komt ook wel wat somberder in. 'De regering remt de ontwikkeling van nieuwe dialysecentra af, en de indica tiestelling wordt ruimer', (dus de ijs berg drukt naar boven rf.). Waarom zijn die zes opleidingscentra voor thuisdialyse er nog niet, die minimaal nodig zijn wanneer het grootst mogelijke aantal patiënten door transplantatie wordt geholpen? DEN HAAG Dezer dagen zal de Dienst Gemeentewerken beginnen met het vernieuwen van de sporen in de tramboog tussen het Spui en het Zieken. Dit houdt in dat het verkeer vanaf het Groenewegje in de richting van het Spui en de Pletterijkade ge stremd zal zijn, evenals het verkeer van de Pletterijkade in de richting van de Bierkade en het Zieken. De werkzaamheden zullen naar schatting 2 3 weken duren. Omrij-routes zul len met borden worden aangegeven. DEN HAAG Ds. F. A. L. Franken, predikant van de Hervormde Gemeen te te Woubrugge, die een beroep heeft aangenomen voor het doven- pastoraat in westelijk Nederland z-al zondag 31 maart zijn intrede doen in de Andreaskerk aan de Deimanstraat. Hij zal bevestigd worden door ds. F. D. Emous om 16 uur. Ds. Franken, die geboren is in 1928 werd kandidaat in 1963 en predikant te Veessen in 1964 totiaan zijn intrede te Woubrug ge 1968. Dr. Van der Zouwen: 'Het ligt niet aan de kosten. Die worden door zie kenfonds en verzekering vergoed. Maar wil zo'n centrum van de grond komen, dan moet de directie van het ziekenhuis meewerken. Er moet en thousiasme voor zijn bij de betrokken specialisten.' Dorhout Mees: 'Het be schikbaar zijn van medisch en ver pleegkundig personeel is toch wel het knelpunt.' Dit lijkt een dankbaar werkterrein voor planners in de gezondheidszorg. Toch postagentschap in wijk Palenstein ZOETERMEER Palenstein krijgt toch een nieuw postagentschap. In de winkel van Spar-Boonekamp in het nieuwe winkelcentrum De Croesinck zal in juni-juli een nieuw agentschap worden gevestigd. Daarmee heeft de actie van de wijkvereniging Onder de Toren uit Palenstein succes gehad. De vestiging komt in de plaats van het agentschap in de Spar-winkel aan de Osylaan. Dit heeft de directeur van de PTT in Zoetermeer, de heer Van der Horst, meegedeeld. NAALDWIJK Ds. J. G. Jansen, predikant bij dé Hervormde Gemeente te Naaldwijk (Dijkweg) heeft een be noeming tot docent godsdienstonder wijs aan het Christelijk Lyceum te Gouda aanvaard. De benoeming gaat 1 augustus a.s. in. Ds. Jansen is gebo ren in 1917, hij werd candidaat in 1941, predikant te Ballum in 1942, Schiedam in 1946 en hij kwam in Naaldwijk bij de buitengewone wijk- gemeente in wording op 4 oktober 1970. Door zijn vertrek komt er weer een vacature in de Hervormde kerk in het Westland. Naast de hervormde kerk van Hoek van Holland (inmid dels vervuld) vaceren de Hervormde Kerk van De Lier, Monster en van 's- Gravenzande (vac. ds. Duisterhof). De Hervormde gemeente van 's-Graven- zande heeft inmiddels eén beroep uit gebracht op ds. A. A. van den Berg te Rekken (gem. Eibergen). DELFT De PPR-afdeling Delft heeft de kandidatenlijst vastgesteld voor de komende raadsverkiezingen. Opvallend is dat het huidige PPR- raadslid Louis de Munck niet meer op de lijst staat. De heer De Munck heeft te kennen gegeven dat hij aan de Universiteit te Groningen colleges in de filosofie gaat volgen, waardoor hem tijd voor het raadswerk zal ont breken. Lijsttrekker is nu geworden Ton Wolf. Tweede is J. Palmen. 3. S. Idema. 4. mevrouw G. ter Veen. 5. L. Vrins. 6. B. Coomans. 7. K. la Haye en 8 J. Bulthuis. ROTTERDAM De stichting Alge meen belang voor Antillianen organi seert op 14 april een Antilliaans song festival. Voor dit eerste Antilliaanse songfestival hebben vijftien deelne mers zich laten inschrijven. De muzi kale prestaties zullen worden beoor deeld door een jury met aan het hoofd de gitarist Julian Coco. Als extra attractie zal de zanger Eu- son optreden. De deelnemers worden begeleid door combo Candela. Het songfestival wordt gehouden in het Rijnhotel en begint om halfacht. DEN HAAG/ALPHEN De recht bank in Den Haag heeft dinsdag een 34-jarige Turkse arbeider uit Alphen a.d. Rijn wegens het in bezit hebben van 5 kilo hasj veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van justi tie had één jaar geëist met aftrek van voorarrest. De politie vond de hasj in de kelder van de woning van de man, die echter beweerde dat onbekenden de hasj in de kelder van zijn woning zouden hebben neergelegd. Er is komen vast te staan, dat de Turk kort tevoren naar Libanon was geweest. Hij is in 1969 voor een soortgelijk feit veroor deeld tot 7 maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. VLAARDINGEN De Nationale boomfeestdag op 3 april zal voor wat VI aardingen betreft geconcentreerd worden op de middenberm van de Burg. Heusdenslaan tussen de Burg. Verkadesingel en de Van Linden van den Heuvelsingel. Naar schatting 270 leerlingen van de vijfde klas van acht basisscholen uit Vlaardingen-Ambacht, de Babberspolder en Holy zullen op die plek struiken neerzetten. De leerlingen zullen van tevoren, het zij door middel van instructiemateri aal hetzij via een bezoek aan de afdeling plantsoenen van gemeente werken, op dit gebeuren worden voor bereid. VOORSCHOTEN Het gemeentebe stuur van Voorschoten meent, dat het inzake het verkeers- en vervoersplan voor de Leidse agglomeratie volledig aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Er is geen aanleiding nogmaals gel den voor dit plan beschikbaar te stel len. De raad besloot indertijd tot partiële deelneming Deze was niet gekoppeld aan het nut dat voor Voorschoten uit de aanvullende gegevens voortvloeide. De raad besloot tot het beschikbaar stellen van een bijdrage in de totale kosten van de onderdelen ten aanzien waarvan Voorschoten nadere gegevens behoefde, dit op basis van het aantal inwoners. Deze bijdrage is betaald. Of gewoon helemaal zebra? rtQ Ze zijn alledrie in small en medium.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15