Antibiotica voor vee reel zwart verkocht Koningin opent in Lisse de zilveren 'Keukenhof' Ëiekte van Weil neemt n ons land weer toe is vrij om "ljn menmg te zeggen Prinses bestuurt tank CDA-samenwerking bij raadsverkiezingen in (zeker) 195 gemeenten Vaponastrip mag niet langer onder oude regels worden verkocht fficier eist gevangenisstraffen Advies: niet boren in natuurgebieden W/ftrnVR/T'ET WOENSDAG 27 MAART 1974 BINNENLAND T9/DRL9 gn een verslaggever ;N HAAG Bij de gcmeente- idsverkiezingen op woensdag 29 ;i zullen de drie christen-democra- ie partijen KVP, ARP en CHU minstens 195 gemeenten (met een itaal inwonertal van ruim 7,8 mil- •n) uitkomen met één kandidaten- it. Dit blijkt uit een opgave van it secretariaat van het Christen- >mocratisch Appel (CDA), gegevens zijn ontleend aan bij secretariaten van de drie partijen lengckomen aanvragen van plaat- ke afdelingen om de naam sten Democratisch Appel (CDA, dan niet in combinatie met de iortingen KVP, ARP en CHU) bij raadsverkiezingen te mogen gc- ilgens het secretariaat van het iA zal het aantal gemeenten waar drie partijen gezamenlijk uitko- sn, groter zijn dan 195. In ver- ïillende gemeenten worden de na- ;n 'combinatie van christelijke rtijen', 'samenwerking christelijke partijen' en dergelijke gebruikt. De ze zijn niet landelijk geregistreerd en voor gebruik ervan behoefde geen toestemming gevraagd te wor den. Zij konden dan ook niet in het overzicht worden opgenomen. Het zelfde was het geval met die ge meenten waar de christelijke partij en geheel andere namen gebruiken, afgestemd op de plaatselijke omstan digheden of waar de naam van de lijstaanvoerder tevens de aanduiding is voor de naam van de lijst. Dit laatste is vaak het geval in de twee zuidelijke provincies Noord-Brabant en Limburg. De KVP neemt in 154 gemeenten (met bijna 2,3 miljoen onwoners) zelfstandig en onder eigen naam aan de raadsverkiezingen deel, de ARP in 139 gemeenten (met 1,3 miljoen inwoners) en de CHU in 136 ge meenten (met 1,5 miljoen inwo ners). De naam CDA wordt, al dan niet in combinaties met andere namen, ge bruikt in 153 gemeenten met in totaal 6,8 miljoen i woners. Voor de raadsverkiezingen zal de nummering van de lijsten sneller kunnen gebeuren dan tot nog toe het geval was. Per 1 april treedt een nieuwe wet ln werking, volgens wel ke de nummering moet plaats vin den op de dag né de kandidaatstel ling. In de praktijk betekent dat een versnelling met ongeveer twaalf da gen. Voor de raadsverkiezingen is de kandidaatstelling op dinsdag 16 april en de lijstnummering dus op woens dag 17 april. Tot nog toe moest met de numme ring gewacht worden totdat de ter mijn verstreken was waarbinnen be zwaar aangetekend kon worden te gen beslissingen over de al dan niet geldigverklaringen van de ingedien de kandidatenlijsten. Daardoor kon den de partijen in tijdnood' komen met het drukken van folders en affiches. Mocht nu besloten worden dat een ingediende en reeds genum merde kandidatenlijst ongeldig is, dan zal het toegekende lijstnummer verder niet gebruikt worden. 2|n een verslaggever - TRECHT 'In het algemeen heeft men in de veehouderij een zekere bekwaamheid ontwikkeld om -„handel in antibiotica zwart en achter de schermen te laten verlopen. Wat hier ter sprake is gekomen, iilechts het topje van de ijsberg'. '2a g'aei de Utrechtse officier van justi- nr. Buys gisteren in een rechtzaak -ji twee mannen die ervan worden "IJacht, grote hoeveelheden van deze - lesmiddelen te hebben verhandeld. iet belang van de volksgezondheid I èn bepaalde antibiotica alleen f dierenartsen en apothekers wor- -! toegepast of geleverd. B5-jarige H. P. uit het Utrechtse jnekan had ongeveer een jaar ge- - n antibiotica, en ook andere tegen :-8cties bij dieren gerichte genees- flelen, geleverd aan een veevoeder- rijf annex varkenshouderij. Een de twee firmanten van dat bedrijf ,.2»oor de rechtbank als getuige toe - hij de varkens met die antibiotica als ze koortsig waren of ande- bekende ziekteverschijnselen 9oonden. De doseringen stelde hij -J aan de hand van een langjarige - jring. i irvice' 5^3 bekende, de preparaten van de enekanse veevoedervertegenwoor- - r te hebben gekocht Deze veront- ConSUHieilt ildigde zich met de opmerking dat door concurrentie-overwegingen - tongen, bij wijze van service de piotica had geleverd. Hij had, f zijn zeggen, nu echter leergeld - aid. De officier van justitie eiste [eken onvoorwaardelijke gevange- traf tegen hem. Zwaardere straffen eiste mr. Buys tegen de tweede verdachte, de 45- jarige veevoederverkoper en kalver- mester A. G.B. uit het Utrechtse Snelrewaard. Bij elkaar hoorde deze 5.000 boete, een maand onvoorwaar delijk en nog eens twee weken on voorwaardelijke gevangenisstraf tegen zich eisen voor in totaal drie gevallen waarin de politie hem betrapte op het bezit, de levering en de verkoop van de verboden stoffen. De officier meen de dat B. zich van de domme hield door geëmotioneerd te beweren dat hij niet zonder kon, omdat anders hij zijn bedrijf wel kon opdoeken. 'Soms heb je het spul maanden niet nodig, maar dan weer moet je snel een paar zieke dieren behandelen', aldus B. De officier wees er echter op dat zijn betoog ongeloofwaardig klonk, gezien de zeeer grote hoeveelheden die bij de man thuis verborgen onder een bed en in zijn auto waren aangetrof fen. Getuigen-deskundigen bevestig den dat zij de voorraad van B. wel bijzonder groot vonden. Als grootste bezwaar tegen het ge bruik van antibiotica in de veehoude rij noemde bacterioloog dr. A. Manten van het Rijksinstituut voor de volks- Informatie gezondheid, de bedreiging van de con sument, die vlees eet waarin nog resten van de toegediende stoffen zit ten. Penicilline kan bijvoorbeeld ern stige allergische reacties bij mensen veroorzaken. Ook kan toepassing van teveel van een antibioticum zijn doel voorbij schieten, omdat de ziektever- oorzakende bacterie-stam, waartegen de stof is gericht, dan een variant kan ontwikkelen die tegen het middel be stand is. Dit is bijvoorbeeld bekend van de bacterie1 die paratyfus veroor zaakt. Een andere door de rechtbank gehoor de getuige-deskundige, de dierenarts drs. H. Mol, werkzaam bij de Utrecht se keuringsdienst van waren, noemde het optreden van veehouders en voe derleveranciers die de dieren zelf met antibiotica behandelen 'niets anders dan kwakzalverij'. Hij zei: 'de kwaal wordt niet bestreden, slechts de ver schijnselen worden weggedrukt. Met het risico dat ongevoelige bacterie stammen worden gekweekt, wordt geen rekening gehouden'. Veterinair inspecteur voor de volksge zondheid dr. C. J. Vermeulen be streed de opvatting van beide ver dachten, dat de dierenarts zowel te laat komt als te hoge rekeningen schrijft, waardoor men wel gedwon gen is zelf de injectiespuit ter hand te nemen. Vermeulen dat de inspectie noch de veehouders noch de veevoederhandel rechtstreeks informert over de voor- en nadelen van antibiotica. 'Onze ken nis op dit punt wordt via cursussen doorgegeven aan de dierenartsen, van wie wij verwachten dat zij de veehou ders informeren', aldus dr. Vermeu len, die ook nog verklaarde dat pogin gen in het werk worden gesteld alle ook voor zieke mensen gebruikte anti biotica uit de diergenecsundige prak tijk en uit het veevoer te bannen. Mr. Van de Werk bleek het voor de veehouders en voederleveranciers nog al verwarrend te vinden dat zij geen antibiotica bij hun dieren mogen in spuiten, maar dat deze stoffen wel aan het voer' mogen worden toege voegd om de groei van de dieren te bevorderen. Uit de woorden van dr. Vermeulen op dit punt bleek, dat pogingen in het werk worden gesteld om bepaalde antibiotica weer uit het veevoeder te halen. Mr. Van de Werk bepaaldp de uit spraak op 9 april. Avontuur van 'bollenjongens': wildernis werd sprookjestuin Van een onzer verslaggevers LISSE Temidden van vroege lenitekleuren en lentegeuren heeft koningin Juliana gisteren de 25ste internationale bloemententoonstelling Keukenhof aan de duinrand van Lisse geopend. iDe hoge bezoekster deed dit door een maquette te onthullen in het nieuwe, grote, hooggelegen paviljoen aan de oostkant van het park, - het Julianapaviljoen. Na deze naamgeving bood burgemees ter Berends van Lisse, tevens voorzit ter van het bestuur van Keukenhof, de vorstin een enveloppe met inhoud aan, met het verzoek aan de Koningin aan het geld een bestemming te ge ven. Burgemeester De Graaf van Nijme gen, die tot midden 1968 voorzitter was van Keukenhof, zei in zijn her denkingsrede dat dank zij de pioniers van de bollenstreek dit jubileum is bereikt, dat er in de begintijd grote risico's zijn genomen, maar dat de hof van Lisse tenslotte een internationale vermaardheid heeft gekregen. Mr. De Graaf bracht hulde aan mannen van het eerste uur, Als Belle, Lefeber, Grullemans, Veldhuijzen, van Zanten, Warnaar en De Vromen. Herinnerd werd aan het jaar 1962, toen Keuken hof een vorstelijk gezelschap ontving, ter gelegenheid van het zilveren hu welijk van Koningin en Prins. Tijdens de feestelijke dag is hulde gebracht aan de scheidende directeur, Willem van der Lee, die jaar in jaar uit de geestelijke vader van deze herboren Jacob 's Hof is geweest. Hij wordt opgevolgd door zijn assis tent, Henk Koster. Recordbezoek Liep in het Floriade-jaar 1972 het bezoekersaantal van Keukenhof terug tot ongeveer 650.000, het afgelopen jaar werd een topjaar: het aantal kijkers was toen ruim 840.487. Het nieuwe Juliana-paviljoen wordt als een uitbreiding van de attracties be schouwd. Op een oppervlakte van vijf honderd vierkante meter is een aantal expositieruimten bijeen gebracht, niet alleen bestemd voor bloemen, sier werk en foto's maar met ook een indrukwekkende show voor vader èn zoon: een modelspoorwegnet met 35 treintjes, die er mede aan herinneren, dat de NS gedurende de Keukenhof- weken weer een halte in Lisse. heeft ingepast. Dit Juliana-paviljoen is ge bouwd naar een sierlijk ontwerp van architect E. Richards. Tuinbeelden Op een vraag van rechtbankpresident mr. M. B. van de Werk verklaarde dr. zen van de oorzaken: schoner worden van water 8.3J 16.29 9.7 (STERDAM Het aantal gevallen van de ziekte van Weil neemt in ons land weer toe. Deze in- ik lieeft dr. D. Dikken, hoofd van het diagnostisch laboratorium van de wereldgezondlieidsorgani- 8s^e en de voedsel- en landbouworganisatie te Amsterdam. a I een van de oorzaken voor het toenemen van de ziekte ziet dr. Dikken het feit dat in verschillende van ons land het water schoner wordt. Bacteriën, waaruit de ziekte van weil kan ontstaan, ge- i^n slecht in zout water of in water dat door chemicaliën is aangetast. Van een onzer verslaggever® DEN HAAG In het Waddengebied (inclusief Ameland), het duingebied bij Bergen en het Fochteloërveen in Friesland zijn gasboringen onaanvaard baar. Zo luidt de conclusie van de Natuurbeschermingsraad in een advies aan staatssecretaris Meijer (CRM). De staatssecretaris vroeg de Natuur beschermingsraad begin januari advies over de gaswinning in natuurgebie den. De raad heeft ook economische aspecten in zijn advies besproken, om dat in regeringsstukken over de ex ploitatie van kleinere gasvelden wordt gesproken. De raad meent, dat in het bijzonder met het oog op de belangen van ons nageslacht, het van een kortzichtig beleid zou getuigen als op grond van economische belangen zou worden overgegaan tot het aantasten van de drio natuurgebieden Behalve dat er beelden van Neder landse kunstenaars in de sprookjes achtige tuin prijken,, zijn er weer allerlei 'levende beelden', zoals fla mingo's, lammetjes, schapen, konijnen en ondernemende eenden en zwanen. Er zijn nieuwe tuinontwerpen en ge wijzigde wandelpaden; in de kassen zijn zeshonderd verschillende tulpe soorten te zien. Na het succes van het zelfbedieningsrestaurant, is besloten om ook het grote buitenterras voor het café-restaurant bij de hoofdingang in te richten tot een zelfbedienings- terras. Hét bestuur van de zilveren Keuken hof beschouwt het als een jubileum geschenk aan het publiek, dat het de toegangsprijzen niet heeft verhoogd. Afgezien van de grootscheepse propa ganda, die in twaalf landen is ge maakt voor deze 25ste Keukenhof, waren of zijn er 'mini-Keukenhoven' ingericht op een aantal plaatsen iD het land. Tulpen op Begijnhof Het grote middcnplantsoen op het Amsterdamse Begijnhof wordt binnen kort beplant met een kleine vijfdui zend tulpen een voorjaarsgroet van de Keukenhof aan een eeuwenoud stukje Amsterdam. Over het blijvend werkstuk van de 'bollenjongens' 'Van wildernis tot sprookjestuin' heeft Leo Staal een informatief boekje geschreven, waarin de geboor te van de bloementuin op het oude De Koningin tijdens het bezoek aan de show-kassen. De burgemees ter van Lisse, de heer Berends, vergezelde de vorstin tijdens de rond gang. landgoed van Jacoba van Beieren, wordt geschreven. De idee om een openlucht-bollen-expositie in te rich ten is in feite afkomstig geweest van de toenmalige burgemeester van Lis se, mr. W. J. H. M. Lambooy. Viert Keukenhof haar vijfde lustrum, het 'instituut' van de Haarlemse Bloe menmeisjes heeft haar vierde lus trum bereikt. De nieuwe generatie van deze meisjes uit de Spaamestad was gisteren op de Keukenhof. De leidster, Maria Hooij, zorgt elk jaar weer voor een andere modieuze crea tie voor de meisjes, die anderen ver trouwd maken met flora's kinderen. Corso 27 april Op zaterdag 27 april wordt het jaar lijkse bloemencorso in de bollenstreek gehouden. Dan vertrekken omstreeks tien uur uit Haarlem ruim twintig corsowagens naar Bennebroek, Lissen en Sassenheim. Do optocht zal zeven uur duren. Tussen Haarlem en Leiden hebben zich nu de narcissen reeds volop gemeld. Omstreeks Pasen zal het beeld van de bollenstreek weer hoogst aantrekkelijk zijn. Shell verliest geding tegen minister Van een verslaggever DEN HAAG De Vaponastrip, een verdamper van het zenuwgas 'dickloorvos' (voor bestrijding van insecten) is niet bestemd voor gebruik in besloten ruimten waarin mensen langdurig plegen te ver blijven. De minister van volksgezondheid en milieuhygiëne kon niet anders dan tot het oordeel komen dat 'niet met redelijke zekerheid mag worden aangenomen, dat geen schadelijke nawerkingen zullen optreden.' Dit alles overweegt het college van beroep voor het bedrijfsleven in zijn uitspraak in het proces dat Shell Dikken zei dat er in de eerste maanden van dit jaar vier tot zes Uien van de ziekte gemeld wer- -s waarvan één met dodelijke af- terwijl een tweede geval fataal kunnen aflopen. In andere jaren er gewoonlijk één geval in cleze 952s maanden. jout of door chemicaliën aangetast ir komen de bacteriën, die in ons i_ i in de eerste plaats door bruine en verspreid worden, voor in' de it bij de waterkant voorkomende ~Jderlaag. Daarnaast worden zij het 6 >r gebracht door de urine van de vöine rat en kunnen zij via het érvlaktewater op de mens worden overgebracht door een wondje, of via de slijmvliezen voor ogen, neus en keel. Doordat het water schoner wordt ko men wij in de gevarenzone, meent dr. Dikken, die in een toespraak wees op de kans, die iedere jager, visser of watersporter heeft om de ziekte op te lopen. De overheden en andere in stanties doen er volgens hem goed aan genoemde mensen op de hoogte te brengen van de gevaren. Werkers in en bij het besmette water moeten deugdelijk schoeisel en handschoenen dragen. Watersporters moeten niet met de natte hand in de ogen wrijven of verder met de natte had contact 09.8J# fX HAAG 'Ik zou willen, dat iedere ambtenaar de moed had tot mij te wenden, als hij meent door zijn chef in zijn vrijheid meningsuiting beknot te worden. Dan zou er eens een einde ojnen aan dat anonieme klagen.' 4?e verzuchting slaakte minister De 31£jy Fortman (binnenlandse zaken) d. leren in de Tweede Kamer bij de iojandeling van de ministeriële aan- i5(fcing over de vrijheid van menings- ||ng van ambtenaren, ei! minister was het met de Kamer 5, dat deze aanwijzing eigenlijk en_maar een vaag stuk is, maar, zo ^3 hij, 'concrete regels zijn niet te igjen. De ambtenaar moet zelf zijn Jjrag bepalen. Pas achteraf kan hij .Svoor ter verantwoording geroepen 2Ïden en dan zelf de zaak eventueel |r de ambtenarenrechter brengen'. 64 minister zei tégen preventief toe- ®®-§t op uitlatingen van ambtenaren is^ijn. 'De ambtenaar maakt zdlf uit, S.J hij een bepaalde uitlating van tevoren met zijn chef wil bespreken'. De minister noemde de motie van de socialist Roethof ter voorkoming van preventief toezicht, overbodig. Hij zal nog wel nakijken, of alle circulaires over het onderwerp wel kloppen op dit punt. In tegenstelling tot zijn partijgenoot Roolvink bleek de minister weinig moeite te hebben met ambtenaren die door een minister wegens hun politie ke opvattingen worden benoemd. Vol gens Roolvink is dat speciaal door het kahinet-Den Uyl in vele gevallen ge daan. Minister De Gaay Fortman wist niet of dat waar was, maar zei wel dat het onder vorige kabinetten is voorge komen. Hij zei niet van plan te zijn bij zijn collega's te gaan informeren naar politieke benoemingen. maken met de slijmvliezen van neus en keel. Het aantal ratten in ons land is weliswaar afgenomen door een betere bestrijdingstechniek, maar dr. Dikken wilde het verschil niet daar aan toe schrijven. Van de ernstige gevallen van de ziekte is tien tot vijftien procent dodelijk. Het gevaar is niet zo groot als men de ziekte onderkent, maar bij de klachten denkt men vaak niet aan deze ziekte. In de jaren 1930 tot 1935 deden zich jaarlijks ongeveer tweehonderd geval len voor. In 1950 deden zich meer dan veertig gevallen voor met als voor naamste gebieden Noord- en Zuid- Holland. In 1960 hebben zich weer zeventig gevallen voorgedaan en daar na is het aantal gevallen afgenomen en gestabiliseerd op ongeveer dertig per jaar, inmiddels verspreid over het hele land. Biesbosch Een ziektegeval, dat zich eind vorig jaar in Vlijmen heeft voorgedaan, heeft geleid tot een onderzoek in de Biesbosch. Er zijn daar 35 ratten gevangen, waarvan er reeds dertig zijn onderzocht, aldus dr. Dikken. Elf van de dieren, dus meer dan dertig procent, was met bacillen besmet, zo dat hij meende te concluderen, dat in de Biesbosch dertig procent van de bruine rat besmet is. De bacterie komt voor van het begin van de zomer tot het begin van de winter. Behalve de rat zijn er ook andere bacteriëndragers, zoals andere knaag dieren, reptielen, vogels, kleine en grote huisdieren en laboratoriumdie- ren. Zij allen kunnen als drager de mens infecteren. Dat er meer bacteriën in de Bies bosch zouden voorkomen dan voor heen wijt dr. Dikken aan het feit, dat het water vroeger brak was. hetgeen het ontstaan van de bacteriën belem merde, en thans zoet is. Dit betekent niet, dat de bacillen alleen in de Biesbosch voorkomen, ook elders. Hun aantal neemt toe naarmate het water schoner wordt. Nederland tegen de minister had aan gespannen. Het college kapittelt de minister wel over de datum waarop het Verbod is ingegaan. Bij het veranderen van de voorschriften voor het gebruik van de strip is de nieuwe datum niet met de vereiste zorgvuldigheid vastgesteld. Die vastgestelde datum was 1 juli 1973, maar het college heeft de eind datum van de termijn van toelaatbaar heid onder de oude voorschriften als nog naar 1 januari 1974 verplaatst Uitverkoop Op de ticeede dap, van haar bezoek aan Engelse huzaren op oefe ning in W est-Duilsland bestuurde prinses Anne een tank. Naast haar houdt sergeant-majoor Boyle een oogje in het zeil. De eerste helft van 1973 was overi gens bedoeld als overgangstermijn, om Shell de gelegenheid te bieden zijn voorraden nog (onder de oude voorschriften) aan de man te bren gen. Een functionaris van Shell heeft de toenmalige minister echter bena derd omdat de voorraden niet op tijd konden worden uitverkocht. Die func tionaris van Shell bereikte toen dat de strip alsnog tot 1 oktober '73 onder de oude voorschriften mocht worden verkocht Daarmee zou Shell 'binnen' zijn voor het verkoopseizoen van vorig jaar. Nieuwe afspraak Intussen had Shell in een gesprek met de directeur-generaal voor de volksgezondheid toestemming gekre gen onder de oude voorwaarden te verkopen tot 1978. Dat de Shell die afspraken schriftelijk heeft bevestigd, hield echter niet in dat de overheid ermee akkoord ging, en dat heeft de overheid ook laten weten. Daartegen nu is de Shell in, het geweer gekomen. Het college van be roep voor het bedrijfsleven was even wel van oordeel dat de minister zelf bevoegd is te beslissen. De Shell had redelijkerwijs moeten begrijpen dat de minister niet zou zijn gebonden aan een gemeenschappelijk standpunt tussen Shell en hoofdambtenaren, al dus de uitspraak van het college. De maatschappij wist dat gezien de stroom van klachten niet op een langere verkooptermijn mocht wor den gerekend. Shell was trouwens ook bekend met het rapport van het rijks instituut voor de volksgezondheid. In dat rapport werd geconcludeerd 'dat de strip in deze vorm moest worden verboden'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9