Dieren geen gevaar op school: ze mogen blijven dichtbij i wee/ uu ijzer Commentaar Opluchting voor milieu-werkgroep in Haarlemmermeer Driehoeksrune (1) Driehoeksruie (2) Driehoekruzie (3) i' JOveieg Dennendal verkopt positief Verkiezingsweer Machtigingswet kan nog niet worden gemist wees niet af, wees wijzer driftleven sexclub vAK l 1974 ffROÜW/KW ARTE 1 o BINNENLAND T5/K7 Ook al wordt er op he ogenblik wat bitter gesproken tussen de drie part ners van het Koninkrk: er is toch geen aanleiding te veroderstellen dat de verhoudingen opeen: zo verschrik kelijk verslechterd zijn. Feitelijk is er niet eens oveel aan de hand. Eigenlijk is nu nor het eerst naar buiten gekomen d; ook binnen een Koninkrijk een drhoeksverhou- ding een groot aantal complicaties 1 mogelijk maakt. Dat dit nu voor het «rst is, moet 3 waarschijnlijk verklaard rorden uit de gezeggelijkheid (of omrschilligheid) van de officiële machtfcbbers in Pa- ramaribo en Willemstl, waardoor Den Haag met gema en zonder noemenswaardige tegensraak de domi- nerende partij binnen it Koninkrijk 'l kon blijven. Dat is nu veranderd, remier Arron en zijn regering hebbe duidelijk ge maakt, dat zij op kor termijn wat anders willen, waarbijhet 'op korte termijn' even belangrt is als 'wat anders willen'. Natuurlijk wordt ook i.rron niet koud of heet over de zesweken verschil (hoogstens) die er ligtussen de voor gestelde data voor h< topoverleg tus sen de drie premis van de drie rijksdelen. Toch moeer in Nederland begrip zijn voor c psychologische achtergrond van Aons al dan niet gespeelde boosheid.Te lang en te vaak hebben de dr partners binnen het Koninkrijk elka; en eikaars moei lijkheden over en eer gebruikt om zich er achter te erstoppen en om uitstel van allerlei beslissingen te be werken. In feite is Arronsiitval even pathe tisch en even reëekls Kuypers uitval, toen deze over d sociale nood van zijn dagen zei: 'W;kunnen niet wach ten geen dag geen uur'. Zo urgent als Kiper toen de sociale nood van zijn ti voelde, zo urgent voelt nu Arron de noodzaak van onafbankelijkhe» En wie in zijn ge voel die. noodza; met dagen en uren gaat meten, voohern moet een uitstel van zes weken (verdragelijk zijn. I Het beste zou>verigens zijn, als de premiers Den Vl en Arron ingaan op de oplossing, lie Evertsz al heeft gesuggereerd namelijk om af te !,-n stappen van :n topconferentie van Me> drie en gewoc in overleg tussen Den "2 Haag en Pamaribo een geschikte ZJ datum in de ?enda van Den Uyl en s. Arron te vincn. Premier Evertsz kan io. dan in Willeetad blijven. jjslj3 Dat daarbij 'er en weer wat gevoe- NwV ligheden meen worden ontzoen, is duidelijk. "Dh moet die oplossing niet moeilijlzijn. Trouwens: waarom zou dat gerek ook beslist in Den Haag gevod moeten worden? Mis schien is hf verstandig bij het zoeken van een cnpromis voor de datum ook de pl.-ts van de conferentie in het overlefte betrekken. Als er dartoch beslist politiek in zo persoonlijk stijl moet worden gevoerd om een spend ambtelijk overleg te Nws doorbreke waarom dan niet een :h0U! wat perscnlijker en neutraler confe- rentieoongezocht dan Den Haag, dat toch nogteeds het regeringscentrum Mart van de nest dominerende partner is? 53 En laat r.n zich ook de consequentie 'cp- 1 van dat weezijdige topgesprek goed :r. 8 realiserer dan is er geen terugkeer n1 meer na* het overleg van de om- J slachtige driezijdige Koninkrijkscom- j Van ee onzer verslaggevers ék UTEEdT De vertegenwoordigers V van a2 groeperingen die bij het Wi conflicom de zwakzinnigeninrichting Dennel al in Den Dolder zijn betrok- ken, h)ben de tijdelijke regeling die ga de comissie-Langemeijer voor Den- W nenda heeft ontworpen, 'positief in overwpng genomen.' De vffzitter van deze door staatsse- cretar Hendriks ingestelde commis- Psie, oud-president van de Hoge Raad ir. G. E. Langemijer. deelde dit gistewond. mee na een vier uur du rend ;esprek over het voorstel dat 1 ondermeer het inschakelen van een I tijdelke bestuurscommissie voor nc 1 Denmdal inhoudt. De leden van de- ze comissie nioeten door de verschil- lendfgroepen onder de persneelsle- den i onder de ouders worden aan gewen en tevens zullen drie leden van iet bestuur van de Willem Arntstichting (waartoe Dennendal behfft) deel van de bestuurscommis sie neten uitmaken. Bij It overleg van gisteren, dat door veel deelnemers 'zeer constructief' wengenoemd, is afgesproken datie- derei na raadpleging van zijn achter- banp 8 april zijn definitieve stand- j punsenbaar zal maken. Als dat neer- komop aanvaarding van de voorstel len 'an de commissie-Langemeijer. ot.es, et pl ;n in cian is n door Aukje Holtrop UITHOORN Dieren op school kunnen geen kwaad. In tegendeel, voor kinderen is liet juist erg goed om dieren in de klas te hebben. Sommige dieren zijn typische aai- en knuffeldie ren en andere dieren zijn 'leer zaam': een kind kan er goed naar kijken en leren observeren. En bovendien leert een kind, dat met dieren omgaat, veant- woordelijkheid voor al wat leeft. Vandaar da tdrs. W. de Vries uit Uithoorn, biologieleraar en medewerker van de milieuwerk groep in de Haarlemmermeer er erg tevreden over is dat de dieren op de lagere scholen in de Haarlemmermeer mogen blij- Wél goed uitkijken wélke dieren je houdt in de klas Een paar maanden geleden stelde een inspecteur bij het onderwijs voor, alle dieren uit de scholen te verwijderen. Zijn belangrijkste bezwaar tegen die ren op school was, dat dieren ziekten bij kinderen kunnen veroorzaken, "heren in de klas zijn onhygiënisch, het stinkt in die klassen, de dieren worden vaak niet goed verzorgd, voor al niet in de weekends en de vakan ties en er zijn nogal wat kinderen allergisch voor dieren. Toen dit advies van de onderwijsin spectie bekend werd bij de milieu- werkgroep, ging drs. De Vries onmid dellijk op onderzoek uit. Wat is er waar van de veronderstelling dat die ren ziekten veroorzaken? Na gesprek ken met deskundigen op het gebied van allergieën, parasitologie, huidziek ten en zoönosen (de ziekten die die ren op de mens kunnen overbrengen), kwam De Vries tot de conclusie dat het niet valt vol te houden dat dieren kwaad kunnen bij kinderen. Voorbeeld 'Wetenschappelijk staat er niet zoveel vast over besmettingsgevallen. Om een voorbeeld te noemen: je hoort vaak zeggen: mijn kind is allergisch bijvoorbeeld voor hamsters. Dan moet zo'n beest het huis (of de klas) uit. Maar allergie door hamsters is nog nooit aangetoond. Allergie wordt dan als stoplap gebruikt en het dier is daar dan het slachtoffer van'. Een tijdje geleden ontstond er nogal wat opschudding over toxoplasmose. Katten zouden vooral voor zwangere vrouwen schadelijk zijn omdat onge boren kinderen er bepaalde afwijkin gen van zouden kunnen krijgen. Het gevolg van die mededelingen was dat er duizenden katten de straat op ge jaagd werden. Ten onrechte, zoals la ter bleek. Want de risico's bleken in feite zo klein te zijn, dat de massale angst voor poezen eigenlijk onzin was. 'Zo is het met veel van die ziekten. Er komen per jaar zo'n twintig geval len van besmetting door vogels voor. Maar je kunt dan nog niet zeggen dat kinderen dus ziek worden van vogels. Zoals je ook niet kunt volhouden dnt allergische kinderen door dieren extra allergisch worden'. De boosdoener is vaak de mijt. Dat De heer W. de Vries, zijn kinderen en zijn dieren. diertje komt voor in huisvuil. En de mijt kan ziekten overbrengen. Om allergieën te voorkomen, moet je dus vooral zorgen voor een schoon huis en een schone klas. 'Je moet dieren goed verzorgen, je moet hun hokken schoonhouden en na dat schooonma- ken je handen goéd wassen. Logisch. Maar als je een goede hygiëne in acht neemt, durf ik te stellen dat er geen gevaren voor besmetting zijn'. Door de grote onwetendheid die er op het gebied van besmetting door die ren heerst, worden veel dieren het slachtoffer van de angst. 'Dan moet je het dier niet verwijderen, maar de mensen opvoeden. Ze erop wijzen dat ze hygiënisch met dieren om moeten gaan'. Desondanks zijn er kinderen aller gisch voor dieren. 'Ja, dat is waar. Als je onomstotelijk vast kunt stellen (en dat zijn heel ingewikkelde proe ven) dat een kind niet tegen een be paald dier kan, dan moet zo'n dier de klas of het huis uit. Maar het komt eigenlijk zelden of nooit voor dat een kind allergisch is voor alle dieren. In zo'n geval hoort zo'n kind niet in een gewone klas thuis, maar op een open- luchtschool.' Een ander dier Als er een dier weg moet vanwege een geval van allergie, moet er vol gens De Vries een ander dier voor in de plaats komen. Dieren zijn zo belang rijk voor een kind. 'Het is belangrijk dat ze iets hebben waaraan ze hun emoties kwijt kunnen. Als je het dier uit hun omgeving weghaalt, maak je pedagogisch een grote fout. Een kind heeft een sterke binding aan het dier, het hoort in zijn wereldje thuis. Een kind is bezig met wat beweegt en leeft, het is op ontdekkingsreis in het leven en op die reis komt het dieren tegen. Die wil hij bekijken, aaien, en ik vind dat je die natuurlijke neiging r.ioet ondersteunen. Als je een kind inzicht geeft in al wat leeft, dieren, planten, dan vind ik dat je het ver antwoordelijkheid bijbrengt voor an- derenn grote mensen en andere kinde ren. Daarom vind ik milieuonderwijs zo belangrijk'. Als een dier door een volwassene uit de omgeving van het kind wordt weg gehaald, is dat een onbegrijpelijke maatregel voor een kind. 'Ik vergelijk dat vaak met het verkeer. Wij als volwassenen zien een auto aankomen en op ons afstormen als we overste ken. Een kind ziet iets anders: de auto is zo groot dat een kind er geen overzicht over heeft. Hij kan de situa tie niet zo overzien als wij. Als we precies willen weten hoe een kind het verkeer ervaart, zouden we eigenlijk op onze knieën moeten oversteken. En zo is het ook met die dieren. We mogen niet zomaar ingrijpen in de eigen wereld van het kind. En hele maal niet als niet vaststaat dat zoiets noodzakelijk is'. Voor beide leuk Vinden dieren kinderen eigenlijk leuk? 'Ik heb wel eens gehoord dat sommige dieren het fijn vinden om uit de sleur gehaald te worden. Dat ging dan om dieren in dierentuinen. Maar als je goed met een dier omgaat, is het ook voor hem fijn. Je moet een kind wel opvoeden hoe je met een beest omgaat, dan is het voor beide partijen leuk'. Overigens vindt drs. De Vries ook weer niet dat alle dieren in de klas op hun plaats zijn. 'Dieren moeten wel een functie hebben op school, je moet geen dieren nemen die niet. in een beperkte ruimte kunnen leven. Katten en honden horen niet in de klas thuis. Dat zijn veel te individuele dieren, ze moeten de ruimte heb ben en rust. Maar een konijn of een cavea (die ten onrechte vaak marmot genoemd wordt) kunnen uitstekend in de klas. Dat zijn echte aanpakbees- ten. Ook muizen en woestijnratten zijn erg geschikt, als je er niet teveel van neemt. Hamsters vind ik minder geschikt, die zijn erg op zichzelf en bijten soms. En ook vogels hebben hun bezwaren. Als er erg veel zijn, word je gek van het gekwetter in de klas. Insecten zijn erg goed, kinderen kunnen hun ogen uitkijken bij sprinkhanen, wandelende takken, vlin ders. Je kunt laten zien hoe een vlinder 'groeit', van raps via pop tot koolwitje bijvoorbeeld. Tenslotte, schildpadden moet je niet nemen, omdat je daardoor de handel in dieren bevordert. Net als bij apen eigenlijk'. Kortom: dieren in de klas zijn goed, als je maar goed kijkt welke dieren je neemt. 'Want een klas moet geen dierentuin worden. Daar heeft nie mand iets aan'.- Ook ziekenhuis Om tot slot nog een argument aan te halen vóór het dier: het Julianakin derziekenhuis in Den Haag heeft al jaren dieren in huis. Er is een klein kinderboerijtje in de tuin en op de kamers lopen muizen en konijnen rond. En zelfs een koe is wel eens op de gangen gesignaleerd. Het zieken huis hecht er2 veel waarde aan die dieren, om therapeutische redenen. Dat niet elk kind tegen dieren kan, erkent de staf, het is nodig dat je astmatische en allergische kinderen uit de buurt van de geit, de ganzen en kippen moet houden. De andere kinderen in het ziekenhuis genieten van de beesten. Dat die dieren veel onderhoud vergen, vindt het perso neel een volkomen logische zaak. Maar c'at is geen enkel bezwaar om de zieke kinderen het plezier van dieren te onthouden. kanwaarschijnlijk direct al de be- stuiscommissie voor Dennendal wor- denjeïnstalleerd. J Hets namelijk de bedoeling, dat de 1 verhillende groepen in de periode .A7n tot april ook hun kandidaten voor de istuurscommissie aanwijzen. Wan- nee de ene groep bezwaar maakt tegi een kandidaat van een andere iois S™'» of wanneer de drie bestuursle- der/an de WA-stichting dat doen, zal de ommissie-Langemijer in overleg me de betrokken groepen iemand cnirs aanwijzen. Van ome weerkundige medewerker Het weer zal zowel in Zeeland als in Groningen, op Texel of in het Lim burgse heuvelland, kortom overal in ons land, uitnodigen om naar de stem bus te gaan. De natuur speelt mee op haar manier door zo goed mogelijke condities te creëren. De oos telijke stroming van droge continenta le lucht houdt aan. Er is zo goed als nergens regen te verwachten en de temperatuur valt overal gunstig uit. In het zuiden is het 20 graden gebla zen, terwijl midden-Nederland op cir ca 18 en het noorden op 16 of 17 graden C. dient te rekenen. En dat is dan de plezierige bijdrage van een hogedrukgebied boven Scan dinavië, dat weliswaar wat zwakker wordt maar voor het overige op de plaats rust maakt en zodoende depres sies van formaat op afstand houdt. In Portugal ligt er een en verder wordt er al enige tijd over Zuid-Duitsland een ondiep minimum gesignaleerd van ca 1010 mb. dat gistermorgen vrijwel alleen in de hogere niveaus te her kennen was aan samengestelde bewol king. Gistermiddag en -avond ontstonden er onstabiliteitsonweersbuien in met een lokaal karakter. Zo onweerde het in de vooravond vooral in de Ardennen. Het verschijnsel werd gemeld door Florennes (4 mm), St. Hubert (2 mm) cn Spa. Om zeven uur was de wind in Brussel noordelijk en in de Ardennen zuidelijk. Een typisch zomers ver schijnsel, deze eerste warmtebuitjes van 1974, niet zo erg ver van onze zuidgrens. Slecht weer was het ook aan de Franse Rivièra en op Corsica. Perpig- nan rapporteerde gisteravond 9 mm neerslag, Nice 10 mm, Ajaccio 12 mm, Logrono in noord-Spanje 27 mm. Van belang is dat de wind tot op grote hoogte een oostelijke component bezit. Boven Embden welrd gistermid dag tot op eer\ niveau van ruim 13.000 Boersma: Van één onzer verslaggevers ZUTPHEN Minister Boersma denkt dat de regering naar hij op een vergadering van de ARP in Zut- phen zei voorlopig de Machtigings wet nog niet zal kunnen missen. Vooral niet met het oog op een effectieve! werkloosheidsbestrijding. Hij achttle de mogelijkheid, dat er tegen het einde van dit jaar 200.000 werklozen zullen zijn, eenvoudig on aanvaardbaar. De Machtigingswet blijft echter ook nodig met oog op.de kwestie van de verdelende rechtvaar digheid (de filosofie die erachter zit, is dat men een stukje christelijke politiek wil bedrijven) Hij wees het verwijt van de hand 'dat de regering alleen maatregelen neemt om de vak beweging onder de kin te strelen.' De vakbeweging regeert het land even min als de werkgevers, de boer en de middenstander. meter een oost-zuidoosten wind geme ten, op 15.000 meter pas uit zuidwest. Dit houdt in dat het zachte weer behalve vandaag vermoedelijk ook morgen en overmorgen nog wel zal aanhouden, maar.wel met een gro tere kans op een plaatselijke regen en onweersbui, het eerst in het zui den van het land. Terwijl in de hogere niveaus boven de oceaan, op 55 gr. noord, 20 gr. west, een hogedrukgebied aanwezig is stilte op 10 d 11 km hoogte wordt van de Azoren ruw weer ge meld. Horta kreeg een windstoot van 90 km. per uur (10 Beaufort) uit noordelijke richting. We signaleerden ook nog even een depressie bij de Bermuda-eilanden, die in de nacht van maandag op dinsdag nog met een kerndruk van 1015 mb sterk begon uit te diepen en zich in noordoostelijke richting ging verplaatsen. Tenslotte nog een paar geplukte Eurotempera- turen: Brussel-Meisbroek 19 graden, Nantes, Pau in zuid-Frankrijk en Pas- sau in zuid-Duitsland 20 en op de hoogste berg van Duitsland de Zug- spitze maximaal -4 g'vden. HOOG WATER 28 maart Vlisslngen: 4.25— 16.48. Haringvlletsluizen: 6.11—18.31, Rotter dam: 7.08—19.43, Schevningen: 5.39—18.01, IJmuiden: 6.19—18.41, Den Helder 10.19— 22.31. HarUngen: 0.21—12.55. Delfzijl. 2.27— 14.52. onder redactie van loessmil Een man, een vrouw, een tiener. Ze staan met hun rug tegen de muur. Uit de voeten kunnen ze niet. Want daar is het hoekje, waarin de maatschappij ze gedron gen heeft. Hun hoek staat volge- klad met opschriften.' Dat zijn de stempels die de omgeving ze dan meteen opdrukt en waarvan ze maar zelden weer helemaal af ko men: gek, raaranders, mesjokke, vreemd. Want iets vreemds moeten ze wel hebben, die mensen die niet tiet zo wonen als wij, er niet net zo uitzien, niet dezelfde taal spre ken of misschien wel deskundige hulp nodig hebben om zich over eind te houden. In elk geval zijn ze 'anders'. Zo wordt er gerede neerd en zo worden ze bekeken. Een radiospreker zei het kort gele den op deze manier: 'Als iemand zich niet volgens onze persoonlijke maatstaven gedraagt, dan accepte ren icij hem of hoar niet. Dan zijn ze al gauw 'anders', anders dan wij in elk geval. Want de meesten zijn ervan overtuigd, dat hun manier van leven de enige juiste is, ook voor ieder ander. Maar niet zij, maar wij moeten veranderen'. Dat zei die spreker en dat is precies waar de initiatiefgroep WNA uit Groningen naar toe wil De WNA-groep, die bestaat uit mensen die dat in een hoekje ge drukt worden aan de& lijve of van zeer nabij hebben meegeinaakt, ontleent die initialen WNA aan de woorden: 'wijs niet af'. Die woor den staan groot op een affiche dat ze hebben verspreid, waarop de drie mensen tegen de muur staan. Daarboven is geschreven: wees urij- zer. Van onderen af wijst een hand naar de slachtoffers. Wijs niet af, staat daar bij. De leden van WNA kijken verder dan hun provincie. Overal zien ze om zich heen 'dat onze overlevings kansen niet allen afhangen van milieubeheer in stoffelijke zin, maar dat hiernaast in een evenre dige verhouding acht moet worden geslagen op de vele aspekten van geestelijke milieuhygiëne'. Mense lijke waarden, vindt de groep, dreigen steeds ondergeschikt er te raken aan het maatschappelijke systeem. Gevolg: een groeiend aan tal neurotische aandoeningen en aan de andere kant een 'schreeuw om herstel van allerlei relatievor men'. En verder: 'Het onverschillig af wijzen van anderen op grond van hun anders-zijn is aan de orde van de dag. Wat van deze onzorgvul digheid de gevolgen zijn, hoeven wij niet te verduidelijken'. Het ligt eigenlijk heel simpel: door die vaak automatisch in praktijk ge brachte 'onzorgvuldigheid' raken veel mensen ih de verdrukking. Daarom heeft de groep het affiche ook zo simpel gehouden, dat ieder een er zich door aangesproken kan voelen, omdat iedereen ivel zo'n 'ander' in zijn naaste omgeving kent. Vriidag gaan de leden van de initiatiefgroep naar Leidschendam om hun affiche persoonlijk op het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne af te geven en er over te praten. Ze nemen boven dien een lijst mee met elf voorstel len ter verbetering van de geeste lijke gezondheidszorg. Daar staat bijvoorbeeld tussen, dat mensen die wel eens met justitie of psychi atrie in aanraking zijn geweest, het slachtoffer u-orden ran discri minerend personeelsbeleidDe overheidsinstanties, die zich daar aan ook schuldig maken, zouden hun personeelsbeleid als eerste moeten wijzigen en zo het goede voorbeeld geven. En dan hoopt de groep maar dat er op het ministe rie en later in de tweede kamer verder over deze problematiek na gedacht en gesproken zal worden. En ook dat het affiche veel men sen er toe zal brengen op te hou den met het ongelukkig maken van zulke 'andere' medemensen. rvQ0elen Het driftleven van het edelhert en de edelhinde op de Veluwe baart de heer R. J. Ovezaal (D'66) zor gen. Op een verkiezingsvergadering van de progressieve vier in Arn hem sprak hij speciaal over het onderwerp milieuzorg. Hoogst on gelukkig toonde de heer Ovezall zich met de bedreiging van dc recreatiegebieden door de wegen die er aangelegd zijn en nog aan gelegd moeten worden. 'Door al die wegenbouw op de Veluwe', zo hield hij zijn gehoor voor, 'is de kans dat een hert van de noord- Veluwe nog eens paart met een hert van de zuid-Veluwe kleiner geworden dan dat uw dochter met een Japanner trouwt'. Een verzoek van twee Anglicaanse Vspehonpen om de geselingen in Namibië te verbieden, heeft geen '«druk op het gerechtshof van ndboek >n dit deel van zuidelijk 4fr:ka gemaakt. President Baden- horst vond dat de tot geseling ^oordeelden altijd nog in beroep Jonnen ?aan bij een hogfEe in stantie. als ze menen onrechtvaar dig afgestraft te worden en boven dien verklaarde hij uitsluitend klachten van de slachtoffers zelf te kunnen behandelen. Het is maar de vraag of de veroor deelden hun zaak zelf aanhangig willen of kunnen maken, want vol gens de beide bisschoppen veroor delen stamhoofden In de gebieden Xdongwa en Kwanyama politieke tegenstanders standrechtelijk, zon der dat de verdachten de kans krijgen zich te verdedigen. Het gaat om afranselingen in het open baar van imtt name mannen en vrouwen die er van verdacht wor den lid te zijn van de Swapo, de verzetsbeweging die Namibië onaf hankelijk van Zuid-Afrika wil ma ken. Deze gang van zaken vinden de bisschoppen in strijd met het recht. Ook tekenen zij er bezwaar tegen aan, dat de veroordeelden naakt afgeranseld worden, soms meer dan dertig slagen met een palmtak moeten ondergaan en ver volgens zonder enige verzorging aan hun lot worden overgelaten. 'Het verschijnsel sexclub valt niet meer weg te denken. Het blijkt dat bepaalde mensen behoefte hebben aan ontspanning op zedelijk ge bied. Welnu, laten we dat dan accepteren met inachtneming van het zedelijk verantwoorde en acceptabele in de beslotenheid en daar eerlijk voor uitkomen'. Die uitspraak in het Nederlands tijdschrift voor de politie is afkomstig van de Haagse commis saris van politie W. M. van Andel, die aan zo'n officiële erkenning van sexclubs overigens wel voor schriften wil koppelen: artikel 250 bis uit het wetboek van strafrecht moet vervallen (dan stelt het be roepsmatig opzettelijk teweegbren gen of bevorderen van ontucht strafbaar) en daarvoor in de plaats moeten verordeningen komen die de overlast aan derden zoveel mo gelijk beperken. De houders van sexclubs moeten alles wat en ieder een die met hun club te maken heeft, aanmelden, en hun ledenad ministratie moet controleerbaar zijn, onder meer om minderjarigen te kunnen opsporen. En het perso neel moet van de overheid be scherming kunnen verwachten; de werkneemsters van sexclubs zijn nu volgens de commissaris totaal rechteloos en vaak machteloos. Gic. cT^fN)njw3 1ST-— 'Nee, u mag ons zout niet even gebruiken

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7